Praha 10. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)
Sociológ Petr Hampl v rozhovore pre ParlamentníListy.cz o potravinovej sebestačnosti a suverenite štátu upozornil okrem iného na nutnosť ochrániť trh a dodal, že potravinová sebestačnosť je životne dôležitá. V českých médiách sa v posledných dňoch diskutuje o povinnom pomere českých potravín v obchodoch. Podľa Hampla nejde o pomoc českým poľnohospodárom, ale obyvateľom Českej republiky. Myslí si, že ak Česko nebude mať vlastné poľnohospodárstvo, znamená to, že nadnárodné skupiny môžu ľubovoľne zdražovať základné potraviny alebo ich dokonca odoprieť úplne
“A myslíte, že manažérov v centrále vo Frankfurte, Londýne alebo Los Angeles bude zaujímať, ako sú na tom obyvatelia nejakého malého stredoeurópskeho štátu? Ak im to pomôže k vyššej ziskovosti, pokojne nás nechajú hladovať,” povedal.
Sociológ uvádza, že zo zahraničia musí smerovať len toľko potravín, aby to neobmedzilo vlastné poľnohospodárstva. Na druhej strane, aj keď povinný podiel českých potravín je nevyhnutným opatrením, sám o sebe nestačí. Podľa neho bude potrebné tiež zastropovať marže a aktívne podporovať českých poľnohospodárov a obchody s potravinami.
Konštatoval, že potravinová sebestačnosť “je životne dôležitá. Okrem vlastných bezpečnostných síl a ochrany hraníc nie je nič dôležitejšie“.
Čo sa týka dotácií z EÚ aj od vlád jednotlivých krajín do poľnohospodárstva, Hampl povedal: “Konanie Európskej únie nie je ani nutné, ani rozumné, ani spravodlivé. To ale nie je náš problém. Náš problém je, ako si ochrániť vlastný trh.“
Hampl o umelej inteligencii a novinároch
Microsoft, ktorému patrí spravodajský web MSN, uvoľní asi 50 pozícií v produkcii spravodajstva. Ich prácu po 30. júni nahradí robotický systém, ktorý bude vymýšľať titulky a vyberať ilustračné fotografie.
Na tento počin na Facebooku reagoval sociológ Petr Hampl, ktorý sa zamyslel nad tým, ako by dopadli českí novinári.
“Takých tých mladých eurozväzákov a bojovníkov proti diskriminácii, tých nahradíte pomerne jednoduchým algoritmom. Nahrniete tam pár kľúčových slov (Zeman, Rusko, Hampl, migrácia, komunizmus, špión, Putin atď.) a počítač vám zostaví text, ktorý nerozoznáte od výplodov, hviezd politickej korektnosti ‘typu Jandourek, Kundra, Hovorková, Heroldová, Daniel Zeman atď.’,” nešetril novinárov Hampl.
Podľa neho nikto z nich “neprišiel s jedinou originálnou myšlienkou a ich texty sú vzájomne zameniteľné“. Naopak články publicistov Benjamina Kurasa a Waltera Krafta či sociológa Petra Kellnera budú len ťažko nahraditeľné.
Problém vidí v tom, že novinárska činnosť nahrádza propaganda, pre ktorú nie je nutný intelektuálny základ.