Majerský Mikloško

NAŽIVO

Dočasný pamätník obetiam smrtiaceho novoročného požiaru vo švajčiarskej Crans-Montane v nedeľu ráno začal horieť. V nedeľu to uviedla polícia s tým, že vyšetruje ďalšie okolnosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Švajčiarsko požiar mŕtvi
Na snímke žena zapaľuje sviečku za obete nočného požiaru v bare v luxusnom švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans Montana ležiacom v kantóne Valais vo štvrtok 1. januára 2026 / Foto: TASR/AP-Alessandro della Valle/Keystone via AP
15:35

Britský kráľ Karol III. bude hostiť nigérijského prezidenta Bolu Tinubua, keď africký líder v dňoch 18. a 19. marca uskutoční štátnu návštevu Británie, uviedol Buckinghamský palác v sobotňajšom vyhlásení. Informovala o tom správa tlačovej agentúry AFP.

Kráľa Karola III. nakrátko hospitalizovali pre vedľajšie účinky liečby
Na snímke britský kráľ Karol III. / Foto: TASR/AP-Jane Barlow
15:33

Šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha tvrdí, že prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj by sa mali osobne stretnúť, aby spolu vyriešili zostávajúce otázky mierového urovnania vojny. Zdôraznil zároveň, že iba americký prezident Donald Trump má moc presadiť dohodu medzi oboma znepriatelenými krajinami. Vyjadril sa tak v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnila agentúra Reuters.

Andrij Sybiha
Na snímke ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha / Foto: SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert
15:31

70 % Nemcov je nespokojných s kancelárom Friedrichom Merzom, informuje Bild s odvolaním sa na výsledky prieskumu sociologického inštitútu INSA.

„Situácia kancelára sa ešte viac zhoršila: v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom klesajú hodnotenia jeho osoby. Podľa týchto údajov je len 23 percent opýtaných naďalej spokojných s prácou kancelára Merza, čo je o päť percentuálnych bodov menej ako v predchádzajúcom prieskume. Na druhej strane, 67 percent je nespokojných (plus 5 percent). Zdá sa, že nedávny nárast spokojnosti s prácou Mertza (v januári bol o štyri percentuálne body vyšší) bol len prechodným javom,” píše Bild.

Na tomto pozadí rastie podpora pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko. Opäť sa dostala do čela s ratingom 26 %.

Friedrich Merz
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld/DPA via AP, Pool
14:50

Generálny štáb ukrajinskej armády vyhlásil, že počas útoku na cvičisko Kapustin Jar (odkiaľ sa podľa všetkého odpalujú rakety Orešnik) bol poškodený objekt slúžiaci na obsluhu balistických rakiet.

Rusko útoky nepotvrdilo.

Generálny štáb ukrajinskej armády skôr oznámil, že na cvičisko „Kapustin Jar“ bol vykonaný útok raketami raketou Flamingo.

útok-jd2026020817
Útok na Kapustin jar / Foto: Screenshot Telegram
11:13

08:32

Páchateľom atentátu na ruského generála Alexsejeva bol ruský občan Korba. Bol zadržaný za pomoci partnerov zo SAE a odovzdaný Ruskej federácii.

Spolupracovníkmi boli Rusi V. Vasin a Z. Serebritskaja. Vasina zadržali v Moskve, Serebritskaja ušla na Ukrajinu. Vyšetrovanie prípadu pokračuje.

V noci došlo k silnému bombardovaniu mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti, zasiahnutá bola obytná výšková budova. Sú zranení.

08:12

Päťdesiattri miliónov oprávnených voličov v Thajsku v nedeľu volí nový parlament a zároveň v referende rozhoduje o tom, či sa začnú prípravy na vytvorenie novej ústavy. Cieľom je demokratizovať politický systém a znížiť vplyv nevolených inštitúcií v tejto krajine v juhovýchodnej Ázii. Vo svojich správach o tom píšu agentúry DPA a AFP.

Podľa prieskumov verejnej mienky mierne vedie v boji o dominanciu v 500-člennej dolnej komore parlamentu reformne orientovaná Ľudová strana (PP), nástupkyňa strany Vpred, ktorú rozpustil Ústavný súd.

08:06

Americký prezident Donald Trump v sobotu po stretnutí vo svojom rezorte Mar-a-Lago na Floride pochválil honduraskú hlavu štátu Nasryho Asfuru. Toho zároveň podporil počas volebnej kampane. Informovala o tom správa  agentúry AFP.

08:05

Po intenzívnych ruských raketových útokoch na rozvodne a vysokonapäťové vedenia vyrábajú ukrajinské jadrové elektrárne menej elektriny, vyhlásil v sobotu prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom správa agentúry DPA.

08:04

Ekonomické náklady dlhotrvajúcej krízy v Nemecku sa za posledné roky vyšplhali na takmer bilión eur.

Hrubý domáci produkt (HDP) za šesť rokov od roku 2020 klesol o celkovo 940 miliárd eur, uvádza sa v štúdii, ktorú zverejnil v sobotu Nemecký ekonomický inštitút (IW).

Posledné tri roky hospodárska aktivita v Nemecku neprekročila úroveň z roku 2019. V dôsledku tejto de facto stagnácie sa ekonomické straty v posledných rokoch neustále a výrazne zvyšovali, uzavrel ekonóm.

07:58

Americký denník The Washington Post (WP) v sobotu oznámil, že jeho generálny riaditeľ a vydavateľ Will Lewis s okamžitou platnosťou odchádza z pozície, len niekoľko dní po tom, čo tento slávny denník miliardára a zakladateľa technologickej spoločnosti Amazon Jeff Bezos, pristúpil k drastickému znižovaniu počtu pracovných miest. Informuje o tom správa agentúry AFP.

07:42

Juhoafrická republika stiahne svojich 700 vojakov nasadených v rámci mierovej misie Organizácie Spojených národov v konfliktmi sužovanej Konžskej demokratickej republike (KDR). Informuje o tom správa agentúry AFP, ktorá sa odvoláva informácie z prezidentskej kancelárie.

07:41

Po vypršaní mandátu prechodnej prezidentskej rady sa prehlbuje politická kríza na Haiti, pretože rade zriadenej v apríli 2024 sa nepodarilo stabilizovať bezpečnostnú situáciu ani pripraviť podmienky pre usporiadanie volieb. Píše o tom agentúra DPA.

„Jasne a s pocitom zodpovednosti dnes uznávam, že napriek neustálym snahám, obetiam a neprestajnej ochote konať v najlepšom záujme národa sa stanovené ciele nepodarilo úplne dosiahnuť,“ napísal člen rady Emmanuel Vertilaire v príspevku na sieti X.

07:40

V Japonsku sa v nedeľu o 7.00 miestneho času (v sobotu o 23.00 SEČ) začali voľby do dolnej komory parlamentu – Snemovne reprezentantov. Prieskumy verejnej mienky jasne favorizujú Liberálnodemokratickú stranu (LDP) premiérky Sanae Takičiovej. Informovali o tom správy AFP a televízie BBC.

Takaičiová-jd2025112105
Na snímke japonská premiérka Sanae Takaičiová / Foto: TASR/AP-Eugene Hoshiko
07:34
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

KDH je v koncoch: Mikloško konšpiruje, Majerský sa chytá poslednej slamky

V časoch, keď Slovenskom rezonuje potenciálna hrozba štátneho prevratu, sa kresťanskí demokrati snažia ponúknuť spoločnosti vlastnú tému. V kontexte odohrávajúcich sa vnútropolitických udalostí však ich kroky pripomínajú len akúsi snahu zaslepiť konzervatívneho voliča…

Majerský Mikloško
Na snímke zľava poslanec NR SR František Mikloško (KDH) a predseda KDH Milan Majeský / Foto: TASR-Pavel Neubauer
❚❚
.

KDH je zvláštna strana: Údajne zastupuje konzervatívne hodnoty a hlási sa k tradicionalizmu, no v skutočnosti sa bratríčkuje s progresívcami, ktorí zastávajú úplne opačný názorový svet. Na poslednej tlačovke pritom hovoril predseda strany Milan Majerský o tom, ako veľmi sa zasadzujú o dodržiavanie slobody vierovyznania a za ľudskú dôstojnosť, či ochranu ľudského života (napr. zákaz surogátneho materstva), alebo o jasné vymedzenie pohlaví muža a ženy. To sú priame protiklady k agende PS. A predsa sú schopní sa spájať…

Cyrilometodská tradícia je pre KDH zdanlivo veľmi dôležitá (aspoň tak hovoria), a teda by chceli tieto hodnoty zakotviť aj v Ústave – aby sme boli v kultúrno-etických otázkach suverénny štát, ktorý nemožno zvonka manipulovať, a ktorý má tieto otázky vo vlastnej réžii (po vzore niekoľkých ďalších štátov EÚ). Znelo by to všetko veľmi pekne – za predpokladu, že KDH by s touto iniciatívou prišlo o niekoľko mesiacov skôr, a nie teraz, keď záujem o zmenu Ústavy už ohlásil SMER. Ten sa dokonca javí konzervatívnejší než KDH, presne v duchu varovania Roberta Fica, že KDH treba „vykostiť“. SMER teda koná ako obvykle, zatiaľ čo KDH opäť len vyčkávala, a potom sa pokúsila v očiach svojich voličov zachrániť na poslednú chvíľu…

Veď nemajú dokopy čo ponúknuť.

Možno len toľko, že sa vyhraňujú voči politike SMERu. Taký František Mikloško sa ohľadom schôdze NR SR v utajovanom režime tento týždeň dokonca vyjadril nasledovným spôsobom: „Štýl utajovanej správy ma zamrazil. Veľmi jasne mi pripomínal štýl ŠTB a komunistov počas boja a likvidácie veriacich v Československu. Keď sa to dialo, stratili sme kontakt so Západom. Mám vážne obavy, že táto vládna garnitúra pripravuje majdan. Bohužiaľ, viac nemôžeme hovoriť, keďže premiér schôdzu utajil.“

Pri všetkej úcte k jeho veku, ale starý pán už vidí strašidlá za najbližším stromom. Keby nemal večnú tému „zlých komunistov“, človek by ani nevedel, že existuje…

.

Pravda je taká, že SMER jasne deklaroval snahu o zmenu Ústavy v prospech tradície slovenského konzervativizmu, takže KDH muselo rýchlo zahrať vlastnú kartu. Pritom nie sú ani len konkrétni, keď hovoria o „ľudskej dôstojnosti“ a „ľudskom živote“ a ich postavení v Ústave. Naopak Robert Fico jasne vyhlásil snahu legislatívne zakotviť existenciu dvoch pohlaví, či zákaz adopcií detí homosexuálnymi pármi.

Tak kto je tu ten pravý konzervatívec, zastupujúci kresťanské hodnoty?

To, v čom KDH naozaj exceluje, je hra na všetky strany. Chcú byť chrumkaví ako u svojich voličov, tak u mainstreamových médií, ako aj v očiach progresívcov. Veď aj spolu vystúpili na tribúnach, odkiaľ kritizovali politiku súčasnej vlády. Aj kvôli ich rétorike a aktivitám zvoláva prezident bezpečnostnú radu SR. V zákulisí sa kujú mimovládne pikle na veľký štrajk a sabotáž plynulého chodu verejného života, a hoci KDH na nich nemusí mať priamy podiel, minimálne nepriamo sa k nim hlási svojimi vyjadreniami a skutkami.

To je tak… „kresťanské“.

Kresťanskí demokrati by si vo svetle správy SIS mali radšej sypať popol na hlavu. Jeden atentát na vrcholného ústavného činiteľa nestačil? Opozícia podporuje masové demonštrácie a ženie ľudí do ulíc napriek tomu, že ich nervozita nemá reálneho opodstatnenia – Slovensko je pevne zakotvené v západných štruktúrach. No keďže KDH nevie prísť so žiadnou solídnou agendou, a nechceli ostať v úzadí za progresívcami, ktorí podávali návrh na vyslovenie nedôvery vláde, tak sa ako topiaci chytili aspoň jednej tenkej slamky.

.

To je však veľmi málo.

Politická strana, ktorá sa už v samotnom názve hlási ku kresťanstvu, by mala napĺňať svoje poslanie ušľachtilým, a nie oportunistickým spôsobom. Dostali historickú šancu dvakrát: Najprv sa mohli stať súčasťou pronárodnej a prosociálnej vlády, ale to odmietli, aby ostali v očiach médií „čistý“. Veď – „lebofico“.

Potom, po atentáte na premiéra, mali príležitosť aktívne sa zúčastniť na pokuse o nastolenie spoločenského zmieru. Ostalo však len pri sladkých rečiach a skutekutek. Namiesto vytvárania mostov a spájania ľudí sa rozhodli ísť rovnakou cestou, ako zvyšok opozície – cestou ďalšieho prehlbovania spoločenského rozkolu.

A tak nám teraz vo vzduchu visí rozbuška v podobe demonštrácií, ktoré môžu čoskoro prerásť do stavu občianskej neposlušnosti…

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

Ján Droppa

Ivan Štubňa

.
.

Nebude zo psa slanina ani z Mikloška ďalší svätý František

Historik Anton Hrnko vysvetlil, prečo z Františka Mikloška nebude nikdy svätec. Jeho príspevok vám prinášame v plnom znení

08. 02. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Výmena Zmeka nie je podľa Kaliňáka niečo, čo treba teraz riešiť

Výmena náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zemka nie je vecou, ktorú treba teraz riešiť. Pre televíziu TA3 to…

08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

O atentáte na generála Aleksejeva a jeho následkoch

Putin včera osobne poďakoval prezidentovi SAE za pomoc pri zadržaní podozrivého z atentátu na prvého zástupcu šéfa ruskej GRU generála…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Machadová síce darovala Nobelovu cenu Trumpovi, no v Bielom dome ju neznášajú

Trump a Biely dom sú čoraz viac sklamaní z Maríe Machadovej, líderky venezuelskej opozície

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Durov má svoj názor na to, prečo sa politici snažia zakázať sociálne siete pre deti

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov kritizoval európske orgány za zákaz sociálnych sietí pre deti

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Matúš Šutaj Eštok k Šimečkovej matke: V tomto prípade ide o takú zlodejinu, že až sa práši

Kauza dotácií pre Projekt Fórum Marty Šimečkovej nesúvisí podľa poslanca Michala Trubana s hnutím Progresívne Slovensko. Vyhlásil to v relácii…

08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Londýn zvažuje nasadenie vojakov na zadržanie tankerov ruskej „tieňovej flotily“

Spojené kráľovstvo zvažuje vojenské možnosti skonfiškovania tankerov z ruskej „tieňovej flotily“. Referuje o tom web The Guardian s odvolaním sa…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Raši: Nepovažujeme voľbu nového generálneho prokurátora v tomto volebnom období za tému

Podľa predsedu parlamentu Richarda Rašiho nepovažujú voľbu nového generálneho prokurátora v tomto volebnom období za tému. V relácii O 5…

08. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

VIDEO: Výkriky bolesti na olympíjskej trati. Veľký príbeh Vonnovej sa končí katastrofálne

AKTUALIZOVANÉ o video: Skúsená americká zjazdárka Lindsey Vonnová sa rozhodla štartovať na ZOH 2026 aj keď len pred niekoľkými dňami…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Zadržali vraha ruského generála Aleksejeva

Zadržali vraha ruského generála Aleksejeva

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gröhlinga veľmi vyrušuje myšlienka voľby nového generálneho prokurátora ešte pred najbližšími parlamentnými voľbami

Veľmi ma to vyrušuje, skonštatoval predseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling na margo myšlienky voľby nového generálneho prokurátora ešte…

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Systém komunikácie na Ukrajine sa začal rozpadávať

Systém komunikácie na Ukrajine sa začal rozpadávať, vyhlásil poslanec parlamentu za stranu „Sluha národa“ a predseda podvýboru pre otázky kybernetickej…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prokuratúra si z vlády robí dobrý deň. Črtá sa hrozivý scenár

Tento týždeň zasiahli občanov znepokojených šafarením predošlých vlád tvrdé údery – podpásovky zo strany niektorých prokurátorov. Politický boj sa očividne…

08. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

USA údajne pripravujú novú vládu pre Irán v prípade pádu ajatolláhovho režimu

Spojené štáty pravdepodobne pracujú na vytvorení dočasnej vlády v Iráne pre prípad, že by súčasná vláda už nebola schopná riadiť…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Babiš obvinil z pokračovania vojny západného politika

Český premiér Babiš vyhlásil, že v roku 2022 bola pre externé zasahovanie premárnená šanca na mier medzi Ruskom a Ukrajinou.…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Správanie holandskej hviezdy Jutty Leerdamovej na olympiáde vyvoláva pobúrenie

Správanie 27-ročnej holandskej rýchlokorčuliarskej hviezdy Jutty Leerdamovej na zimných olympijských hrách v Miláne a Cortine d\'Ampezzo vyvolalo pobúrenie. Na sociálnych…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Slovensko sa chveje: pro-opozičné sily útočia na všetkých frontoch

Ak by existoval koordinovaný útok proti vláde, nevyzeral by ináč…

08. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Nechať ľudí mrznúť v tme je teror, odkázal Putinovi litovský minister

Litovský minister zahraničných vecí Kestutis Budrys vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin iba blufuje o prímerí v oblasti energetiky a…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Teória spochybňuje Epsteinovu smrť: Čo ak je stále nažive?

Svojho času sa šírili povesti, že samovražda odsúdeného pedofila Jeffreyho Epsteina je len trik. S otvorením jeho spisov však vychádzajú na…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Blízky východ straší trhy, ponuka tlačí ceny dole. Čo čaká vodičov?

Ceny pohonných látok na Slovensku sa na prelome januára a februára opäť posunuli o pár centov nahor. No ako upozorňuje…

08. 02. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Američania očakávajú pád vlády v Havane už tento rok

Kubánska vláda môže už tento rok padnúť pod tlakom USA, píše The New York Times s odvolaním sa na zdroje…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To, ako skončí vojna na Ukrajine, rozhodne o „osude Nemecka a Európy”

Ukončenie vojny na Ukrajine nie je pre Európu výhodné, znova vyhlásil predseda Mníchovskej konferencie Wolfgang Ischinger

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tieto krajiny majú najväčšie zásoby uránu v roku 2026

Zásoby uránu v roku 2026 zohrávajú kľúčovú úlohu v globálnej energetike a jadrovej bezpečnosti. Rastúci záujem o jadrovú energiu zvyšuje…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – 20 hodín za deň bez elektriny, to je realita v Kyjeve

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Beriem to, chcem mužstvo ťahať. Slafkovský sa nebojí ťažkých výziev na olympijskom turnaji

Oficiálny web NHL priniesol zaujímavý článok, v ktorom sa pozrel na šance Slovákov na hokejovom turnaji v rámci Zimných olympijských…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Nějak si troufají…

Dnes na chvíli obrátíme hlavu od domácích problémů do daleké ciziny, kde se rozhoduje o třetí světové válce – na…

08. 02. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Rusko spúšťa Európe závory. Všetky! Úplne všetky!

Rusko, 8. februára 2026 - Rusko precitlo. Vracia sa domov. Konečne si uvedomilo, že je veľké a bohaté. A začína…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Vznikla v Európe nová mocenská os medzi Nemeckom a Talianskom?

Francúzsko je „novým Talianskom“, tvrdí jeden britský portál, keďže Francúzsko pod vedením Emmanuela Macrona začína vyzerať ako „problematický členský štát…

05. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pedofilný škandál, ktorý môže pochovať britskú kráľovskú rodinu

Londýn, 8. februára 2026 - Politická budúcnosť premiéra bývalej veľkej Británie Keira Starmera sa ocitla pod vážnou hrozbou kvôli zverejneným…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Dočasný pamätník obetiam smrtiaceho novoročného požiaru vo švajčiarskej Crans-Montane v nedeľu ráno začal horieť. V nedeľu to uviedla polícia s tým, že vyšetruje ďalšie okolnosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Švajčiarsko požiar mŕtvi
Na snímke žena zapaľuje sviečku za obete nočného požiaru v bare v luxusnom švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans Montana ležiacom v kantóne Valais vo štvrtok 1. januára 2026 / Foto: TASR/AP-Alessandro della Valle/Keystone via AP
15:35

Britský kráľ Karol III. bude hostiť nigérijského prezidenta Bolu Tinubua, keď africký líder v dňoch 18. a 19. marca uskutoční štátnu návštevu Británie, uviedol Buckinghamský palác v sobotňajšom vyhlásení. Informovala o tom správa tlačovej agentúry AFP.

Kráľa Karola III. nakrátko hospitalizovali pre vedľajšie účinky liečby
Na snímke britský kráľ Karol III. / Foto: TASR/AP-Jane Barlow
15:33

Šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha tvrdí, že prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj by sa mali osobne stretnúť, aby spolu vyriešili zostávajúce otázky mierového urovnania vojny. Zdôraznil zároveň, že iba americký prezident Donald Trump má moc presadiť dohodu medzi oboma znepriatelenými krajinami. Vyjadril sa tak v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnila agentúra Reuters.

Andrij Sybiha
Na snímke ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha / Foto: SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert
15:31

70 % Nemcov je nespokojných s kancelárom Friedrichom Merzom, informuje Bild s odvolaním sa na výsledky prieskumu sociologického inštitútu INSA.

„Situácia kancelára sa ešte viac zhoršila: v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom klesajú hodnotenia jeho osoby. Podľa týchto údajov je len 23 percent opýtaných naďalej spokojných s prácou kancelára Merza, čo je o päť percentuálnych bodov menej ako v predchádzajúcom prieskume. Na druhej strane, 67 percent je nespokojných (plus 5 percent). Zdá sa, že nedávny nárast spokojnosti s prácou Mertza (v januári bol o štyri percentuálne body vyšší) bol len prechodným javom,” píše Bild.

Na tomto pozadí rastie podpora pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko. Opäť sa dostala do čela s ratingom 26 %.

Friedrich Merz
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld/DPA via AP, Pool
14:50

.

Generálny prokurátor Žilinka reaguje na premiéra

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa ohradil voči vyjadreniam premiéra Roberta Fica, ktoré odzneli v sobotnej diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.…

07. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

15 ľudí, ktorí zabudli na rozum a prekonali hranice logiky

Rozum je skvelá vec, kým ho niekto nezabudne doma, sadne do auta a rozhodne sa, že fyzikálne zákony sú len…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Zlyhanie rokovaní medzi USA a Iránom. Je vojna nevyhnutná?

V Ománe prebehli nepriame rokovania medzi USA a Iránom. Podľa slov ministra zahraničných vecí Iránu Abbása Arákčího sa týkali výlučne…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Závoj svätej Agáty

História a tradícia

08. 02. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Paralelní mocenské struktury

Charlieho Tillyho, teoretika revolucí a velkých společenských změn obecně, jsme zde citovali již dvakrát. Nejprve jeho výčet toho, jaké nutné záležitosti musí…

08. 02. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

Ján Droppa

Ivan Štubňa

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov