Kauza Vrbětice: Česi si strelili do vlastnej nohy – obvinením iných zo spáchania výbuchu na ich území vlastne priznávajú, že sami robia to isté v iných krajinách

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Mesto Valašské,SITA-Marko Erd,TASR/AP-Olivier Hoslet, Pool via AP)

 

Údajná účasť ruských agentov vo výbuchu muničného skladu, viac než čímkoľvek iným je smutným obrazom politickej tragédie našich dvoch bratských krajín. Ako by nás jedna mater mala: dve krajiny riadené trasorítkami, nútené konať proti vlastným záujmom

Vrbětice
Za obcou Vrbětice horí muničný sklad. Na snímke dymový „hríb“, ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky vo štvrtok 16. októbra 2014

Slovensko v súvislosti s kauzou Vrbětice vyhostí troch ruských diplomatov. Majú opustiť SR do siedmich dní.

Oficiálne stanovisko vlády hovorí, že je to reakcia na udalosti v Českej republike, a že SR k tomuto kroku pristúpila po dôkladnom vyhodnotení informácií našich spravodajských služieb. Lenže čo presne toto nemastné-neslané tvrdenie znamená? Veď aké ešte iné informácie potvrdzujúce pochybnú českú verziu kauzy Vrbětice môžu mať naše spravodajské služby, než len informácie od spravodajských služieb „spriaznených krajín“, konkrétne od českých spravodajských služieb, ktoré túto falošnú hru zrealizovali? Akú dôveryhodnosť teda má toto tvrdenie?

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca, a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

 

Európske hodnoty a solidarita v praxi

Je zaujímavé, že keď išlo o podporu postoja Českej republiky a ďalších susedov z V4, napríklad v súvislosti s migrantskou otázkou, tak vtedy podľa ľudí z tejto liberálnej proamerickej partičky vraj V4 „už stratila význam“ a treba sa držať toho, čo hovorí Brusel. Ale čuduj sa svete, hoci EÚ doteraz neprijala žiadne spoločné stanovisko, v tomto prípade naša junta okamžite konala: po Česku sme jediní, kto urobil takýto dramatický krok a vyhostil ruských diplomatov.

Jan Hamáček
Na snímke Jan Hamáček

Český minister vnútra Jan Hamáček doslova prosil západných spojencov: „Dovoľte, aby som využil túto príležitosť a požiadal vás o solidaritu, buďto vyjadrením, alebo možným vyhostením pracovníkov ruských spravodajských služieb z európskej pôdy.“ Lenže títo „spojenci“, tradične v duchu Mníchova 1938, si dôsledne hľadia na vlastné záujmy a kvôli českému špinavému prádlu si cestu na ruský trh zarúbať nemienia.

A naopak, niektorí hneď rozpoznali šancu: Berlín sa hneď ponúkol, že by rád prevzal diplomatické zastupovanie ČR v Moskve do svojich rúk. Nebolo by to nič nové: ani nemecký protektorát „Böhmen und Mähren“ nemal v rokoch 1939 – 1945 vlastné diplomatické zastúpenia v zahraničí a zastupovali ho veľvyslanci Veľkonemeckej ríše…

Mimochodom, prečo sa neponúklo zastupovať ČR v Moskve aj Slovensko, ak sme údajne s našimi bratmi „v dobrom aj zlom“? Slovenský postoj ku kauze Vrbětice je zvláštne nervózny a až podozrivo protirusky angažovaný. Prečo? K tomu sa ešte dostaneme.

 

Český antirusizmus a dvojitý kilometer

Hanbou a naozaj veľmi trápnou kapitolou je patologický, až retardovaný antirusizmus časti českých koaličných politikov, keď niektoré vyjadrenia by na Slovensku spĺňali kritériá trestného činu hanobenia národa.

Všimol si to aj politický komentátor Eduard Chmelár, ktorý zostal „šokovaný“ demagogickou až xenofóbnou rétorikou českého ministra kultúry Lubomíra Zaorálka, ktorý v parlamente na základe Tolstého poviedky zovšeobecnil „typické vlastnosti Rusov“. „Na takúto megadávku xenofóbie som zvyknutý u protofašistov, ultranacionalistov, ale nie u kovaného sociálneho demokrata,“ hovorí Chmelár a pýta sa, či Zaorálek vôbec niekedy videl živého Rusa, ak tak bohorovne tvrdí, že „s Rusmi sa dá len ťažko žiť“. A poukazuje na to, že takíto šovinisti sú práve ľudia, „ktorí sa až donedávna tvárili, že národ je prežitá identita“.

Podobne tak prezidentský kandidát Michal Horáček, ktorý sa nechal počuť, že Rusko nikdy nebolo a nebude iné, a že je to všetko, čím sa Česká republika potrebuje riadiť. „Až ma mrazí z predstavy, že by niekto s takým primitívne splošteným názorom na svet stál na čele štátu. To je proste niečo tak tupé, ako keby niekto povedal, že Česi boli vždy kolaboranti – a debata sa skončila,“ konštatuje Chmelár.

Vlna rusofóbie a hystérie sa na celom kolektívnom Západe rozpútala na základe veľmi pochybného tvrdenia českých úradov, ktoré okrem tvrdení nepredložili zatiaľ ani jediný relevantný dôkaz o tom, že ruskí agenti údajne zlikvidovali sklad zbraní, ktoré Česká republika cez sprostredkovateľov načierno dodáva teroristom. Na druhej strane však je považované za „brilantnú akciu“, ak Izrael v Iráne vraždí vedcov a necháva vybuchovať rôzne zariadenia, alebo ak USA na území tretej krajiny zavraždili veliteľa iránskych ozbrojených síl (koľkých amerických diplomatov Slovensko vyhostilo po tejto nehoráznej vražde?). Čo by asi tak robili USA, keby napríklad Irán zavraždil amerického ministra obrany na návšteve napríklad Slovenska?

Tento absolútne očividný dvojitý meter je sám osebe dostatočným dôkazom o tom, že Západ s jeho dlhými mediálnymi chápadlami je voči Rusku zaujatý.

 

A čo sa to v tých Vrběticiach vlastne stalo?

No áno, a ešte je tu taký detail, čo sa to vlastne v skutočnosti v tom muničnom sklade stalo. Pre systémové médiá, ktoré sa tak nepokryte tešia z vyhosťovania diplomatov, to nie je až taká dôležitá téma, ale kto hľadá pravdu, mal by si všimnúť, že aj tu sú určité podivné veci.

Akosi sa už nehovorí o tom, kto ten sklad navštívil deň pred výbuchom. A tiež sa podozrivo mlčí o tom, že tam najskôr horelo – a horelo tam tak dlho, že tam prišli hasiči, ktorí však, keď sa dozvedeli, že tam sú výbušniny, odtiaľ rýchlo zmizli. Existujú dokonca fotografie z toho hasičského auta.

Za týchto okolností je tiež veľmi podivná informácia o úmrtí tých dvoch zamestnancov. Ak vedeli, že tam horí, kde sa nachádzali? Spali vtedy? Alebo hasili požiar blížiaci sa k výbušninám ručným hasiacim prístrojom?

A čo ten druhý výbuch, ktorý sa udial o dva mesiace neskôr? Aj pri ňom boli ruskí agenti? Nikto nespomenul, že by tam mali byť, znamená to, že tam mali nastražiť výbušný systém, ktorý vybuchol o dva mesiace neskôr? Ako to, že ho nikto nenašiel pri kontrole po prvom výbuchu?

 

Dôkazy? Veď to obvinenie samo osebe je priznaním!

Premiér Babiš sľuboval odtajnenie správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) o ruskej stope vo Vrběticiach, lenže minister vnútra Jan Hamáček to v podstate poprel vyhlásením, že by vraj nebolo taktické odkrývať karty, aby sa vraj Rusi nedozvedeli, čo všetko BIS vypátrala. Lenže na zasadnutí branno-bezpečnostnom výbore českého parlamentu sa ukázalo, že všetky dôkazy sú iba nepriame, na základe ktorých nie je možné ani začať trestné stíhanie.

Andrej Babiš
Na snímke český premiér Andrej Babiš

A česká vláda by mala veľmi rýchlo vyjsť s dôkazmi von, ak teda nejaké naozaj má. Ona totiž má riadny kusisko masla na hlave, a nie, že nie.

Materiál vo Vrběticiach bol totiž oficiálne určený na likvidáciu a bol jednoznačný zákaz jeho reexportu do ďalších krajín – to by bolo hrubé porušenie medzinárodného práva. A teraz uvažujme spolu: ak by teda bolo pravdou, čo tvrdí oficiálna verzia o „ruskej stope“, prečo by vlastne ruskí Čuk a Huk, alebo Pat a Mat mali chcieť vyhodiť ten sklad do luftu?

Jediný zmysel by to malo vtedy, ak by ten sklad bol pre Rusko nejakým spôsobom nebezpečný. Tu prichádza do úvahy jediná možnosť: že tie zbrane sa vyvážali do tretích krajín. A netreba dodávať, že asi nie do Vatikánu ani do San Marína, ale niekam, kde to riadne smrdí, a kde by boli tie zbrane použité proti Rusku alebo jeho spojencom: najskôr na Ukrajinu, do Sýrie, na Kaukaz…

A teda Česká republika, ak hovorí o ruskej stope, tým vlastne zároveň nepriamo uznáva svoju vinu v prípade zakázaného exportu zbraní. Vyhostenie osemnástich Rusov z veľvyslanectva bez predloženia dôkazov by mohlo byť vnímané ako priznanie – keby nebolo očividné, že je to účelová provokácia. A čo viac: súčasne s tým by Česko zároveň priznalo veľmi dobrý dôvod o celej veci klamať, a teda že jeho obvinenie je tendenčné a účelové…

Ako chcú vlastne obviňovať nejakú krajinu zo spáchania výbuchu na ich území, keď sa tým vlastne priznávajú, že sami to isté robia v iných krajinách?

Samozrejme, nič z toho naše osvietené panstvo neráčilo vziať do úvahy a rovno vyhostilo ruských diplomatov. Prečo?

 

Dôvod postoja SR: aj my sme vo veci namočení!

Prečo quislingovská liberálna junta vládnuca na Slovensku reagovala tak rýchlo a tak neadekvátne? Samozrejme, okrem rovnakej politickej servilnosti ako v prípade Česka, je tu ešte jeden dôvod. Andrej Kiska mladší, o účasti ktorého v tejto veci médiá mlčia ako partizáni.

Mlčia, hoci súvislosť tu je viac než podozrivá. Syn bývalého amerického slovenského prezidenta v tom čase pracoval pre firmu Benson Oak, podnikajúcu vo východnej Európe, ale s koreňmi v USA. Táto firma pracuje tiež so zbraňami a sídli v rovnakom areáli vo Vrběticiach, ako vybuchnutý sklad. A teda, keď je reč o zakázanom reexporte zbraní z Vrbětíc, táto firma je prvá v rade podozrivých, ktorí by s tým mohli mať niečo do činenia… A teda tu má aj vládna proamerická junta na Slovensku, ktorej je Kiska starší kmotrom, krásny možný dôvod klamať o veci vo Vrběticiach…

„Môže Andrej Kiska vylúčiť, že ako prezident pri svojich stanoviskách proti Rusku nebol ovplyvnený podnikaním svojho syna? Môže Andrej Kiska garantovať občanom Slovenska, že počas vojenského konfliktu na ukrajinsko-ruskej hranici, rozhodoval ako prezident úplne autonómne a nezávisle? Môže vtedajší prezident Andrej Kiska vylúčiť, že jeho ústretové postoje voči Ukrajine neboli motivované najmä snahou pomôcť podnikaniu svojho syna na Ukrajine?“ pýta sa v tejto súvislosti poslanec Ján Podmanický.

A systémové médiá? Nejako si zabudli všimnúť, že je tu dosť reálna možnosť, že syn prezidenta Slovenskej republiky (ktorý sám má toho dosť na rováši), v čase, keď bol tatko vo funkcii, mohol na čierno vyvážať zbrane do centra geopolitických konfliktov, čím by bol spolupáchateľom závažného medzinárodného zločinu. No ale povedzte, načo by sa zaoberali takou prkotinou, všakže?

 

Česko a Slovensko? Iba nevoľníci na špinavú prácu

Systémové médiá vytvárajú idylický dojem všeobjímajúcej euroatlantickej lásky medzi západnými veľmocami a ostatnými „partnermi“ z východnej Európy. Aká je však pravda o tomto „partnerstve“, to v praxi vidíme nielen na disciplíne podriadených systémových médií, ale tiež na správaní politikov, keď o niečo ide. A najsmutnejšie na tom je, že slaboduchí miestni správcovia východných gubernií často ani príliš nerozumejú hre, v ktorej sú iba kusom návnady, ani im nedochádza, že sú spravidla použití ako handry na špinavú prácu.

Slovensko či Česko nie je pre týchto „partnerov“ o nič dôležitejšie, než trebárs Ukrajina, ktorá nie je v ich očiach ničím iným, iba korisťou a nástrojom na rozvracanie Ruska (kto má v tomto smere ešte stále nejaké ilúzie, môže si pozrieť napríklad toto video, ako Západ v Bielorusku pripravoval prevrat).

„Obávam sa, že Česko zohralo len úlohu užitočného idiota v spore dvoch veľmocí. Že zohrali veľmi naivnú spravodajskú hru, ktorá sa môže v konečnom dôsledku obrátiť proti nim. Zadychčaný premiér Babiš mi veľmi pripomínal zadychčaného ministra Korčoka, ktorý sa práve vrátil z jednej ambasády, aby oznámil, že Sputnik V je ‚geopolitická zbraň‘. Aj mlčanie prezidenta Miloša Zemana si vysvetľujem tým, že vie o celom incidente podstatne viac,“ hovorí Chmelár.

 

Diplomacia na úrovni „mama mi kázala, aby som sa s tebou nekamarátil“

Samozrejme, slovenské opozičné strany poukazujú na zbabelý a servilný postoj vládnucej junty. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica sa potvrdilo, že slovenská vláda je vládou amerických agentov.

Aj strana Hlas tvrdí, že ju mrzí, „že sa taký vážny akt uskutočnil bez informácií parlamentu a slovenská verejnosť nebola informovaná o príčinách tohto závažného zahraničnopolitického rozhodnutia.“ SNS zase upozorňuje, že „vďaka vyhosteniu ruských diplomatov bude ťažko doriešiteľné, aby bol Sputnik V, ktorý ostal na území Slovenskej republiky, poskytnutý na očkovanie.“ V podobnom duchu reagujú aj ostatné opozičné strany.

Ale aby sme nekrivdili českým a možno aj slovenským predstaviteľom: oni zrejme ani nemajú inú voľbu ako konať, keď z centrály príde tvrdý príkaz. Naše krajiny sú zbavené hospodárskej, potravinovej, finančnej či akejkoľvek inej samostatnosti a v prípade neuposlúchnutia by bolo veľmi jednoduché ich uvrhnúť do chaosu, nedostatku, nezamestnanosti, finančného úpadku…

 

A čo na to Rusko?

Rusko zareagovalo na českú provokáciu tvrdo: ak Česi vyhostili osemnásť ruských diplomatov, Rusko vyhostilo Čechov rovno dvadsať. A nepochybne bude ich reakcia podobne tvrdá aj voči Slovensku.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR zverejnilo svoje stanovisko: „Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike, sú absolútne neopodstatnené.“ Veľvyslanectvo považuje rozhodnutie vlády vyhostiť troch ruských diplomatov za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy, uviedol, že ide zo slovenskej strany o provokáciu. Slovensko podľa neho dobrovoľne vstúpilo do vazalského vzťahu s USA.

Netreba azda ani dodávať, že ruská strana si vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov, o ktorom budú tieto v krátkom čase informované. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovovej, odpoveď „na seba nenechá dlho čakať“.

Zaujímavé je tiež vyjadrenie ruského prezidenta Putina. Ten vo svojom každoročnom prejave Povedal, že osoby zodpovedné za provokácie, ktoré ohrozujú bezpečnostné záujmy Ruska „to budú ľutovať tak, ako už dávno neľutovali“. Putin tiež uviedol:„ Nechceme spáliť mosty, ale ak niekto vníma naše dobré úmysly ako ľahostajnosť alebo slabosť a má v úmysle vyhodiť do povetria tieto mosty, mal by vedieť, že ruská reakcia bude asymetrická, rýchla a tvrdá“. Tento postoj voči Západu niektorí tiež vysvetľujú v kontexte zmeny priorít ruskej zahraničnej politiky, ktorá sa dlhodobo čoraz menej orientuje na Západ, a čoraz viac na Čínu.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Barteková si v obľúbenom Lonate vystrieľala bronz v skeete

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa v pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate prestrieľala na stupeň víťazov. V skeete obsadila tretie miesto, keď predtým v kvalifikácii skončila piata. Vo finále dosiahla výsledok 43 bodov. Predstihli ju s 55 bodmi víťazná Američanka Austen Jewell Smithová…

V škole v ruskej Kazani došlo k streľbe. Nasledoval výbuch

0 icon

Moskva 11. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Maksim Bogodvid)   V jednej zo škôl v ruskej Kazani došlo k streľbe. Po nej sa z miesta ozval výbuch. Páchatelia sú zatiaľ neznámi. Podľa informácií záchranných zložiek na mieste zomrelo deväť ľudí Záchranné zložky Kazani uviedli, že na mieste zomrelo deväť ľudí, ďalší štyria boli…

Bekmatov: „Naď sa snaží verejne zastrašiť riaditeľa Múzea SNP cez jeho pracovné miesto. Je odhodlaný ho profesne zlikvidovať“

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Už niekoľko dní sa diskutuje o tom, že ministerstvá obrany a kultúry sa dohodli, že Múzeu SNP v Banskej Bystrici prejde pod správu rezortu obrany ministra Jaroslava Naďa (OĽaNO). Podľa publicistu a šéfa hnutia Socialisti.sk Artura Bekmatova je jedným zo skutočných dôvodov tejto…

K brehom Talianska priplávali ďalšie člny s migrantmi, Brusel žiada členské štáty EÚ, aby pomohli a vzali si ich

0 icon

Brusel 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová v pondelok vyzvala členské štáty EÚ, aby preukázali solidaritu s Talianskom po tom, čo k jeho brehom cez víkend dorazilo na člnoch viac ako 1400 migrantov. Informovala o tom agentúra AFP "Vyzývam ďalšie členské štáty, aby podporili…

Seehofer varoval pred možnými problémami pre nárast počtu migrantov

0 icon

Berlín 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Fabian Sommer)   Ak príde do Nemecka každý rok priveľa migrantov, môžu nastať "spoločenské a politické problémy", varoval nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorý považuje nové opatrenia proti nelegálnej migrácii za nevyhnutné "Ukazuje sa, že počty migrantov opäť výrazne stúpajú, a to najmä na balkánskej trase,"…

NAKA dnes vypočúva rektorku Akadémie Policajného zboru Luciu Kurilovskú

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes ráno začala s výsluchom rektorky Akadémie Policajného zboru Lucie Kurilovskej. Informáciu priniesol spravodajský portál TV Joj Noviny.sk Výsluch má podľa neho súvisieť s prípadom obvinenia bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetána Kučiru. Účasť na výsluchu…

Zeman kritizuje stiahnutie vojakov z Afganistanu, rokovania s Talibanom prirovnal k Hitlerovi

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Stiahnutie vojakov USA a spojencov z Afganistanu je podľa českého prezidenta Miloša Zemana „horšie než zločin“. Radikálne hnutie Taliban bude mať podľa neho voľnú cestu k ovládnutiu krajiny a vytvoreniu nového teroristického centra porovnateľného s Islamským štátom. Informoval o tom web tn.cz…

V nemocniciach je o 55 pacientov viac

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok odhalili PCR testy 350 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 995 vzoriek. Potvrdili aj ďalších 26 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 55 na 1 088. Pribudlo viac…

Koniec biznisu? Štátny tajomník rezortu zdravotníctva končí s prevádzkou mobilných odberových miest

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Kamil Száz končí s prevádzkou mobilných odberových miest (MOM). O jeho stanovisku informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová Štátny tajomník považuje za dôležité predísť akýmkoľvek podozreniam z konfliktu záujmov. Poukázal na to, že verejnosť nezavádzal a otvorene priznal,…

„Aby sa ľudia konečne dozvedeli pravdu“: Kotleba pri odvolávaní Kolíkovej popísal, ako presne spadol Lučanský pripútaný na invalidný vozík na temeno hlavy

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jaroslav Novák)   Šéf ĽSNS poslanec Marian Kotleba v pondelok vystúpil v rozprave ku téme odvolávania ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Kotleba uviedol, že na jej odvolanie vidí tri dôvody a medzi nimi aj prípad zosnulého exprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského Marian Kotleba na sociálnej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako si ministerka Kolíková natrúsila do vlastných úst!

0icon

Ako vieme, hlasovanie o jej zotrvaní na ministerskom kresle vyšlo v jej prospech, ale nie celkom jednoznačne i napriek tomu, že to predpovedal redaktor JOJ-ky Petrus, ktorý ako povedal včera v Novinách TV JOJ divákom, nezostane do konca nočného odvolávania, pretože víťaz dlhého tenisového zápasu je jasný a navyše svojim…

Mária Šamierová

Moje jednoduché postrehy - MY VY, VAŠI NAŠI…….

0icon

Neskutočne rozsiahle, časté a bezcieľne tlačovky zástupcov vlády a politických strán a nielen ich, vzbudzujú vo mne nemilé pocity  potvrdzujúce a  u niektorých rozširujúce poznatky a informácie o ich odbornej a morálnej   úrovni.  Zaujímavým je aj ich sledovanie a analyzovanie vystupovania, vyjadrovania a myšlienkových postupov. Prečo im poradcovia (asistenti, ktorí…

Boris Mesár

Začala sa vo Francúzku celoeurópska občianska vojna proti plánom globalistov na Európsky kalifát ?

0icon

V apríli 2021 napísali generáli vo výslužbe list Macronovi : „Hodina je pokročilá, Francúzsko je v nebezpečenstve, čelí hneď niekoľkým smrteľným hrozbám“ – takéto sú úvodné slová listu, ktorý prezident Macron aj s podpismi obdržal 14. apríla tohto roku. Signatári varujú pred vypuknutím rasových nepokojov a hovoria, že v krajine…

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Bomba na svetovej výstave - Kto ju nastražil? 1. časť

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov s názvom Bomba na svetovej výstave. Dňa 4. júla 1940 vybuchla v britskom pavilone na svetovej výstave v New Yorku časovaná bomba. V tej dobe Spojené štáty napriek miernemu zlepšeniu ekonomickej situácie vďaka hospodárskej politike F. D. Roosevelta prezývanej Nový údel viazli v kríze, takže prezident pokladal svetovú výstavu za…

TOP10+: Veci, ktoré mala za ZSSR každá domácnosť, no dnes už ich spozná málokto

0 icon

Od kolapsu ZSSR uplynulo takmer 30 rokov. Zdá sa, že za takú dlhú dobu by sa mali veci v našich domovoch vymeniť niekoľkokrát, ale nie. Koľkokrát nájdeš aj ty doma objekty pripomínajúce minulosť zapatrošené v skrinkách alebo u babky v dome? Pre dospelých aj obyčajný pohľad na tieto veci môže…

TOP10: Ako vyzerajú produkty skôr, ako si ich kúpiš? 2. časť

0 icon

Coca-Cola predáva každý deň viac ako 1,9 miliardy porcií v 200 rôznych krajinách, a napriek tomu pred výrobou nevyzerá ako nápoj, ktorý kupujeme v obchode. Existuje veľa ikonických výrobkov vyrobených z ingrediencií, o ktorých by sme možno nikdy nepomysleli, že sa používajú na tieto produkty. Napríklad lak na nechty je len kúsok látky z bavlny pred spracovaním 6.…

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Vo svete IT

YouTube chce sprostredkovať cudzojazyčný obsah v rodnom jazyku diváka. Ako to chce dosiahnuť?

0 icon

YouTube server je v súčasnosti najväčším video serverom na svete, kde nájdeme videá od výmyslu sveta. Od vtipných videí, cez vzdelávacie, až po rôzne recenzie, či zaujímavosti. Má to však jeden háčik, ktorým je jazyková bariéra. Mnohé kvalitné videá sú totiž dostupné len v natívnom jazyku tvorcov obsahu, čo je…

AnTuTu aktualizovalo rebríček najvýkonnejších smartfónov. Má prekvapivého víťaza. Ako ste dopadli vy?

0 icon

Spoločnosť AnTuTu len niekoľko dní dozadu aktualizovala čínsky rebríček najvýkonnejších smartfónov. Mnohí z nás očakávali, že sa na jeho čelo postaví zariadenie Mi 11 Ultra. Nestalo sa tak. Spoločnosť Xiaomi aj napriek neúspechu Mi 11, mala dôvod na radosť. Rebríček totiž ovládol smartfón Black Shark4 Pro. Najnovšie AnTuTu aktualizovalo globálny…

Skylab je jedinou vesmírnou stanicou, ktorá dostala pokutu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Vesmírna stanica Skylab bola prvým projektom orbitálnej stanice americkej NASA, ktorá odštartovala zo zeme 14. mája 1973, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Celá stanica bola v skutočnosti raketový booster rakety Saturn IV-B, ktorý bol prerobený tak, aby mohli vo vnútri žiť astronauti. V tej dobe ale stanica poskytovala oveľa viac miesta…

Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

0 icon

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

0 icon

15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

Armádny Magazín

Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

0 icon

Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

0 icon

Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

„Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

0 icon

Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

0 icon

Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

0 icon

Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali