Juraj Hrabko: Kto sa tešil na odchod Igora Matoviča, bude sklamaný

Juraj Hrabko: Kto sa tešil na odchod Igora Matoviča, bude sklamaný

Bratislava 26. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Publicista Juraj Hrabko komentoval aj informáciu, podľa ktorej polícia obvinila Igora Matoviča v kauze ohovárania premiéra Roberta Fica

Na snímke poslanec NR SR A Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)
Na snímke poslanec NR SR A Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)

Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií prerušil konanie v prípade nepozastavenej živnosti lídra OĽaNO-NOVA a bude čakať na rozhodnutie Ústavného súdu o sťažnosti Igora Matoviča. Bez ohľadu na to, ako súd rozhodne, to podľa publicistu Juraja Hrabka znamená, že Matovič je už mimo nebezpečenstva a o poslanecký mandát nepríde. „Všetci, ktorí sa tešili, že Igor Matovič odíde z parlamentu na základe rozhodnutia výboru a následne pléna parlamentu, budú sklamaní. To sa nestane, Igor Matovič z parlamentu neodíde. V zákone sú termíny a tie budú prešvihnuté,“ povedal Hrabko v diskusii na TABLET.TV.

Reklama

Pravdepodobnosť, že sa konanie neskončí vylúčením Matoviča z parlamentu, odhadol na 99 percent, a to aj v prípade, že by súd, ktorému stále chýbajú traja sudcovia, napokon v merite veci nerozhodol. Výbor totiž kvôli čakaniu na výrok súdu nestihne rozhodnúť v zákonom stanovenej lehote.

Hrabko komentoval aj informáciu, podľa ktorej polícia obvinila Igora Matoviča v kauze ohovárania premiéra Roberta Fica. Postup polície v tomto prípade považuje za štandardný. „Myslím si, že to bolo adekvátne. Veď počas vyšetrovania sa ukáže, či bude podaná obžaloba a v konečnom dôsledku rozhodne súd. To je v poriadku. Ale v právnom štáte by malo platiť „padni komu padni“, a nie je to tak,“ povedal Hrabko, podľa ktorého v prípade koaličných politikov polícia nie je taká promptná, ako keď ide o lídra OĽaNO.

Reklama

Po odchode Radoslava Procházku z politiky a postupe Oľgy Nachtmannovej na post štátnej tajomníčky ministerstva školstva nastúpili do parlamentu dvaja noví poslanci, Zuzana Zimenová zo #Siete a Ladislav Andreánsky zo Smeru-SD. Zimenová však už krátko po vzniku tejto vlády avizovala, že v prípade nástupu do parlamentu nemá záujem ju podporovať. „Pre vládnu koalíciu to neznamená nič. Treba si uvedomiť, že táto vládna koalícia má od začiatku 79 poslancov, 81 poslancov mala predchádzajúca vládna koalícia vedená Robertom Ficom ešte so #Sieťou. Dnes už #Sieť nie je súčasťou vládnej koalície. Znamená to len, že si vládna koalícia musí dávať väčší pozor, aby mala pri hlasovaniach v sále dostatok poslancov,“ reagoval Hrabko.

Na otázku, ktoré body poslednej riadnej schôdze parlamentu v tomto roku sú najdôležitejšie, reagoval, že to záleží aj od uhla pohľadu. „Samozrejme, najdôležitejší je zrejme rozpočet. Je dôležitý pre ekonómov. Mňa napríklad zaujímajú návrhy na zmeny ústavy. Tie sú tam tri, ak nepočítame návrh Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií, ktorý predložil po pol roku,“ povedal. Teoretickú šancu na schválenie má podľa neho jeden z návrhov, prekladá ho vládna koalícia a týka sa predĺženia mandátu poslancov a predsedov VÚC zo štyroch na päť rokov. „Ja by som bol najradšej, keby tento návrh neprešiel,“ poznamenal Hrabko. Jedným z cieľov tejto zmeny je totiž zosúladenie termínov komunálnych a regionálnych volieb, ktoré by však aj tak bolo iba dočasné.

„Jeden návrh predkladajú poslanci OĽaNO, žiadajú, aby sa predseda parlamentu vzdal funkcie predsedu strany a vôbec politickej činnosti. Vychádzajú z britského modelu, podľa mňa to nemá vôbec šancu na posunutie do druhého čítania. Sú to rozdielne systémy, k nášmu systému by sa hodilo niečo úplne iné,“ konštatuje Hrabko. „A je tam návrh ĽSNS vypustiť z ústavy vetu, že právne záväzné akty EÚ majú prednosť pred slovenskými zákonmi,“ dodal s tým, že ani tejto zmene nedáva veľkú šancu na úspech.

Na otázku, prečo si poslanci každý rok zákonom zmrazujú platy, keď pôvodná príčina, snaha podporiť konsolidáciu verejných financií v čase krízy, už pominula, Hrabko odpovedal, že je to kvôli snahe osloviť voličov. „Je to populárna téma, každoročne si politické strany, ktoré to navrhujú, myslia, že tým získavajú body. Samozrejme, že u časti voličov to aj platí,“ povedal.

Ľudia sú podľa neho na politikov nahnevaní a len veľmi ťažko si nechajú vysvetliť, že by spolu s celoslovenským rastom miezd mali rásť aj poslanecké. Na druhej strane, každoročná ad hoc zmena zákona kvôli zmrazeniu platov nezodpovedá požiadavke na všeobecnú platnosť zákonov. „Ak by toto zmrazenie dal nejaký poslanec na ústavný súd, možno by ho označil, že je v rozpore s ústavou. Nie je predsa možné dlhoročne upravovať zákon na jednorazové použitie,“ povedal Hrabko.

Reklama

Na margo vyjadrenia podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý návrh opozičného poslanca Miroslava Beblavého na systémové riešenie problému označil za „dobrý“, Hrabko poznamenal, že je to „podaná ruka“, ale zďaleka to neznamená, že parlament takýto návrh napokon schváli.

Prácu médií, ktoré verejnosti prezentovali ako fakt, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pri organizácii dvoch akcií v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie porušil zákon, označil Hrabko za neprofesionálnu. „Minister Lajčák má dôvod cítiť sa dotknutý, obzvlášť, ak si svoju kariéru tak úzkostlivo stráži. Ja sa neodvážim tvrdiť, že Lajčák porušil zákon, dokonca ani v tom prípade, ktorý spomínal právnik Transparency International Slovensko. Je totiž otázne, či sa dá nezáväzný pohovor s bývalým podriadeným nazvať podnetom na riešenie situácie. Rozhodne by sme boli tejto dilemy ušetrení, ak by pani Hlávková poslala formálny podnet ministrovi,“ povedal Hrabko.

Na druhej strane, podozrenia boli vyslovené a podľa Hrabka by im minister najlepšie čelil tak, že by zverejnil všetky zmluvy týkajúce sa predsedníctva. „Slovenské predsedníctvo je možno aj úplne najlacnejšie, nielen v porovnaní s V4, otázkou je, nakoľko je transparentné a nakoľko sa na jednotlivé akcie prilievajú peniaze,“ reagoval Hrabko na vyhlásenie ministra, podľa ktorého je organizácia slovenského predsedníctva zo všetkých krajín V4 najlacnejšia.

„Je tu napríklad podozrenie, že honoráre umelcom vyplácalo ministerstvo, a nie agentúra, ktorá to mala robiť. A celé to teraz prebil výrok Roberta Fica. Bol to politický výrok, vôbec nie vecný,“ povedal Hrabko na margo výroku premiéra, ktorý časť novinárov prirovnal k „protislovenským prostitútkam“.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:51

Burkina Faso pozastavila činnosť niekoľkým zahraničným médiám, niektorým z nich na dobu neurčitú. Uvádza sa to vo vyhlásení tamojšieho regulačného orgánu pre komunikáciu CSC.

09:30

Ukrajinská armáda v pondelok oznámila, že odrazila 55 ruských útokov na niekoľko obcí v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

09:15

Severná Kórea umiestňuje nášľapné míny na ceste v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá oddeľuje KĽDR od Južnej Kórey.

Juhokórejská armáda minulý rok zaznamenala, ako vojaci KĽDR ukladajú míny na neupravenej ceste. Ide o jeden z krokov na uzavretie ciest medzi oboma Kóreami, komentuje agentúra Jonhap.

08:44

Väčšina Nemcov súhlasí s tým, aby Nemecko a jeho európski spojenci v Severoatlantickej aliancii v zmenenej bezpečnostnej situácii výrazne zvýšili výdavky na obranu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonal inštitút Forsa pre magazín Internationale Politik.

08:35

Správny okamih na prijatie eura, ktorý využilo aj Slovensko, ČR premárnila. Spravodajkyni TASR to povedala predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová, ktorá však podľa vlastných slov verí, že Česko sa raz stane členom eurozóny.

08:28

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková žiadala urýchlené prijatie kandidátskych krajín zo západného Balkánu do EÚ. Urobila tak pri príležitosti 20. výročia rozšírenia EÚ o desiatku krajín v roku 2004.

Tretí deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
08:15

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Správa o mierových rokovaniach medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas zmiernila obavy z rozšírenia konfliktu na Blízkom východe a údaje o inflácii v USA ešte viac zhoršili vyhliadky na skoré zníženie úrokových sadzieb.

07:54

Dvojdňová medzinárodná konferencia o autonómnych zbraňových systémoch sa v pondelok začne vo Viedni. Rakúske ministerstvo zahraničných vecí ju zorganizovalo po tom, ako rokovania odborníkov pod záštitou OSN v Ženeve neviedli za posledných desať rokov k rozhovorom na diplomatickej úrovni.

07:45

Tadžikistan odporúča svojim občanom, aby sa zdržali cestovania do Ruska. Uvádza sa to vo vyhlásení tadžického ministerstva zahraničných vecí.

07:35

Biely dom v nedeľu zdôraznil, že propalestínske protesty, ktoré sa v posledných týždňoch konajú na amerických univerzitách, musia zostať pokojné. Polícia počas víkendu zadržala v štyroch z nich okolo 275 ľudí.

07:17

Ukrajina a Spojené štáty chcú spolupracovať ešte užšie na základe bilaterálnej bezpečnostnej dohody. Obe krajiny už pracujú na konkrétnom texte, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:05

Palestínske militantné hnutie Hamas v nedeľu uviedlo, že nevidí žiadny vážny problém v najnovšom návrhu Izraela na dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

06:55

Írsky premiér Simon Harris v nedeľu varoval, že jeho krajina podnikne kroky na zastavenie prílevu žiadateľov o azyl z britského Severného Írska. Dublin podľa neho nedovolí, aby iné krajiny využívali Írsko na riešenie vlastných imigračných problémov.

Simon Harris
Na archívnej snímke írsky premiér Simon Harris
06:45

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívi tento týždeň Izrael a Jordánsko. Oznámil to jeho rezort po tom, ako lídri USA a Izraela hovorili o snahách dosiahnuť prepustenie rukojemníkov.

Antony Blinken v Saudskej Arábii
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali