Bratislava 28. februára 2024 (HSP / The Daily Wire/The New York Post/ Foto: Twitter)
Iránom podporovaní húsíjskí bojovníci údajne zničili podmorské káble medzi Európou a Áziou. The Daily Wire a The New York post informujú, že je vážne narušená komunikácia medzi týmito dvoma kontinentami
Iránom podporované milície, ktoré minulý týždeň raketovo zaútočili na britskú nákladnú loď v Adenskom zálive poškodili štyri podmorské komunikačné káble v Červenom mori medzi Saudskou Arábiou a Džibutskom vo východnej Afrike.
Jemenská vláda tento mesiac varovala, že Húsíovia sa snažia sabotovať kľúčovú infraštruktúru vrátane internetových káblov v Červenom mori.
Skupina sa odhodlala k odvetným opatreniam po takmer každodenných úderoch USA na zničenie odpaľovacích miest povstaleckých dronov počas prebiehajúcej vojny medzi Izraelom a Hamasom.
Húsíovia za posledné štyri mesiace podnikli najmenej 48 útokov na obchodné plavidlá v regióne. To má vplyv na približne 55 krajín sveta, ktoré sú závislé od obchodu prechádzajúceho cez Červené more.
Káble údajne patria spoločnostiam AAE-1, Seacom, EIG a TGN Atlantic. Poškodenie sa však nepovažuje za kritické, pretože niektoré káble neboli napadnuté.
EIG (European India Gateway) spája južnú Európu s Egyptom, Saudskou Arábiou, Džibutskom, Spojenými arabskými emirátmi a Indiou. Podvodný kábel spoločnosti bol položený za 700 miliónov dolárov. Podľa portálu Globes bol prvým káblom tiahnucim sa zo Spojeného kráľovstva do Indie.
Kábel TGN Atlantic bol v roku 2005 predaný indickej spoločnosti Tata Communications za 130 miliónov dolárov. AAE-1 má kapacitu 40 terabajtov za sekundu a spája Čínu so Západom cez Pakistan a Katar. Kábel Seacom spája Európu, Afriku, Indiu a Južnú Afriku.
Nebezpečné opravy
Oprava poškodených káblov, ktoré stáli stovky miliónov dolárov, potrvá týždne až mesiace.
Pre poškodené spoločnosti bude pravdepodobne ťažké nájsť opravárenské firmy, ktoré by boli ochotné pracovať v tejto oblasti. Mohli by ich napadnúť islamskí bojovníci, ktorí pokračujú v útokoch.
Cez víkend americké a britské sily zasiahli 18 cieľov Húsíov v Jemene v reakcii na ich posledný útok na nákladné plavidlo.
USA takmer denne uskutočňujú údery s cieľom zlikvidovať ciele húsíov vrátane prichádzajúcich rakiet a bezpilotných lietadiel namierených na lode, ako aj zbraní pripravených na odpálenie.
Americké vojnové lode zlikvidovali desiatky prichádzajúcich rakiet, raketových striel a bezpilotných lietadiel zameraných na komerčné a námorné plavidlá.
Od 19. novembra podnikli Husíovia najmenej 57 útokov na komerčné a vojenské lode v Červenom mori a Adenskom zálive a v posledných dňoch sa ich tempo zvýšilo.
Posledné kolo koaličných úderov sa uskutočnilo koncom minulého týždňa, keď USA a Spojené kráľovstvo údajne zasiahli 18 cieľov Húsíov. „Jedná sa o podzemné sklady zbraní, sklady rakiet, jednosmerne útočiace bezpilotné letecké systémy, systémy protivzdušnej obrany, radary a vrtuľník,“ uvádza sa vo vyhlásení Centrálneho veliteľstva USA.
„Cieľom týchto úderov je degradovať húsíjské kapacity. Narušiť ich pokračujúce bezohľadné a nezákonné útoky na medzinárodné komerčné plavidlá a plavidlá USA a Spojeného kráľovstva v Červenom mori, prielive Bab AI-Mandeb a Adenskom zálive,“ stojí vo vyhlásení.
Vo vyhlásení sa zdôraznilo, že útoky Húsíov “narušili humanitárnu pomoc smerujúcu do Jemenu, poškodili ekonomiky Blízkeho východu a spôsobili škody na životnom prostredí”.