Bratislava 18. decembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik sa v komentári na sociálnej sieti pozastavil nad tým, že Národná rada je tento týždeň ochromená mnohými absenciami vládnych i opozičných poslancov, ktorí sú v karanténe buď z preventívnych dôvodov, alebo s potvrdeným pozitívnym testom na covid-19. Bránik vidí problém najmä v súvislosti s potrebou riešenia nejasnej situácie okolo predĺženia núdzového stavu..
Vláda SR 11. novembra rozhodla o predĺžení núdzového stavu v súvislosti s pandémiou o ďalších 45 dní a ten sa tak skončí len dva dni pred Silvestrom 2020. Poslanci vládnej koalície sa tento problém snažili riešiť na tohtotýždňovom rokovaní Národnej rady, no kvôli nedostatku poslancov sa im nepodarilo schváliť avizovanú novelu ústavného zákona on bezpečnosti štátu, ktorou by mohli predlžovať núdzový stav takmer neobmedzene.
Opozičný poslanec a líder Smeru-SD Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencií v parlamente upozornil, že keď koalícia nenaženie dostatočný počet poslancov do Národnej rady medzi sviatkami, núdzový stav 29. decembra skončí a tým pádom prestanú platiť aj viaceré obmedzenia ako napríklad zatvorené reštaurácie. Vláda podľa Fica vytvára okolo opatrení a celkovo okolo núdzového stavu značný chaos.
Situáciu včera komentoval aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik. Ten uviedol, že už v minulosti upozorňoval na to, aby štát riešil takúto situáciu a nejakým spôsobom umožnil poslancom online prítomnosť na rokovaniach Národnej rady.
“Toto je už iba na smiech cez slzy. Pol roka dozadu som presne na toto upozorňoval ešte počas existencie Národného krízového klinického tímu MZ SR. Bolo úplne zrejmé, že podľa zákona a rokovacieho poriadku môžu poslanci hlasovať len osobne v sídle Národnej rady SR a že ho môže kompletne paralyzovať jedna drobná karanténa.”
Dodal, že keď číta staré diskusie, chytá sa za hlavu, ako ho viacerí “kovaní právnici a poslanci” poučovali, že je to inak a že je to ošetrené. “Vrátane vyšinutých nápadov s hlasovaním na veľkej lúke s dostatočnými rozostupmi, či dokonca sa jeden odvolával na možnosť zriadenia Parlamentnej rady, ktorá by v kríze dočasne nahradila parlament. Akurát pozabudol na “maličkosť,” a síce že ju možno použiť iba vo výnimočnom stave a nie v tom núdzovom.”
“Nuž, milí právnici spred pol roka, došlo na moje slová – a dnes parlament ani nemá ako zmeniť zákon, ktorý by umožňoval túto situáciu riešiť. Lebo karanténa. Už vám to došlo, či ešte stále nie? Meniť ústavný zákon 227, ktorý hovorí o Parlamentnej rade nemožno pre nedostatok poslancov schopných zúčastniť sa hlasovania osobne v sídle Národnej rady, a iná legálna možnosť na riešenie neexistuje. Každým ďalším poslancom v karanténe sa znižuje možnosť normálneho legislatívneho fungovania parlamentu a tak to môže byť a aj bude i v najbližších týždňoch. Lebo veď som zas zbytočne strašil.”
Radovan Bránik sa pýta zákonodarcov, či si teraz opäť udelia výnimky z karantény a ďalšie a privilégiá, aby mohli “nas***” ešte viac skutočne obyčajných ľudí? “Alebo ako to vlastne hodláte riešiť? Ako je ošetrená možnosť hlasovania poslancov v povinnej karanténe, keďže ste akosi pozabudli adaptovať legislatívny biotop na prítomnosť pandémie? Lebo veď za trištvrte roka nebol čas…”
“Len ako vtip: nepomohlo by vám ani vyhlásenie výnimočného stavu, keďže šéf Parlamentnej rady nosí na hlave slušivú konštrukciu brániacu obzerať sa za babami. Parlamentná rada by sa vo výnimočnom stave teda mohla schádzať u Borisa Kollára doma a obraz krajiny by bol konečne úplne reálny. Len pre presnosť, ak by mal niekto z opozície chuť zneužiť tento status na ďalšie útoky voči koalícii, sklapnite; mali ste tri volebné obdobia, aby ste toto legislatívne upravili dávno predtým, ako sa celý prúser začal,” odkazuje opozícii Bránik.