Ako interpretovať pre mainstream tak zdrvujúci prieskum

Ako interpretovať pre mainstream tak zdrvujúci prieskum

Bratislava 16. novembra 2023 (HSP/Foto: HSP)

Aktualizované 16. novembra 2023

Túto pre mainstreamové médiá tak zlú správu paradoxne vyskúmala a publikovala slovenská pobočka zahraničnej siete mimovládok Transparency International Slovensko. Transparency sa zároveň pokúsila o interpretáciu zistených dát, ktorú zverejnila na svojej stránke (pozrite si celú analýzu mimovládky). Neskôr sa o to mimovládka pokúsila širšie aj na blogu denníka N, ktorého sa výskum priamo týka, pretože bol za mainstreamové média vybraný do skúmanej vzorky

Loga aktuality sme denník n transparency international
Ilustračné foto

Na tom, ako mimovládka aj na stránkach denník N interpretovala výsledky výskumu vidieť, že aj tieto ich interpretácie boli vyprodukované len ako cielená propaganda, nie ako závery z ktorých by sa mainstreamové média mali poučiť.

Reklama

Situácia samozrejme, do tohto pre mainstream priam katastrofálneho bodu, dozrievala už dlhšie. Napríklad prieskum o dôvere občanov v médiá ukazuje, že táto dôvera každý rok klesá a v roku 2023 médiám (tu treba chápať – mainstreamovým médiám) dôverovalo na Slovensku iba 27 % občanov (v roku 2022 to bolo 26 %). Teda týmto médiám už dôverovala iba štvrtina občanov a som si istý, že na budúci rok to bude zase menej.

 

Reklama

Čo teda ukázal výskum a akým spôsobom ho správne interpretovať

Výskum v podstate zisťoval komu, či mainstreamovým médiám alebo nezávislým médiám, ľudia dôverujú viac.

Do vzorky mainstreamových médií zaradili najvplyvnejšie médiá z tejto strany spektra – denník N, Sme a Aktuality. Do vzorky alternatívnych médií zaradil Hlavné správy, Hlavný denník a tlačený mesačník Extra plus.

Výskumníci z mimovládky Transparency International sa rozhodli dôveru v médiá otestovať na 5-tich pre mainstream dôležitých témach, pri ktorých vznikli medzi jednotlivými interpretáciami reality najväčšie rozdiely. Tieto témy označili ako témy korupcie a právneho štátu.

Tieto témy, respektíve dôvera občanov v mainstream pri pokrývaní týchto tém, je preň mimoriadne dôležitá a to z viacerých dôvodov. Hlavným cieľom mainstreamu nie je informovať ale ovplyvňovať. Ak vám raz ľudia neveria, neviete ich ovplyvňovať efektívne. Neviete ich manipulovať tam kam potrebujete a tým pádom neviete modulovať ich politické názory.

V tabuľke si pozrite o ktoré témy išlo a ktorej verzii občania Slovenska dôverujú viac. Červenou je vyznačená dôvera vo verziu predkladanú hlavne nezávislými médiami, modrou dôvera vyjadrená vo verziu predkladanú mainstreamom a sivou sú tí, ktorí sa nevedeli vyjadriť.

Reklama
graf
Prieskum agentúry Focus pre Transparency International Slovensko

 

Ako vidíte z grafov, vo všetkých dotazovaných témach sa verejnosť prikláňa viac k verzii, ktorú prinášali hlavne nezávislé médiá (vo výskume nazývané alternatívne) a to vo väčšine prípadov veľmi výrazne. Tento výsledok je pre mainstream samozrejme mimoriadne nepríjemný. Takýto výsledok jednoznačne vypovedá o tom, že ľudia mainstreamovým médiám neveria. Zatiaľ ich ešte čítajú, ale neveria im.

Pritom všetky tieto témy omnoho viac pokrývali mainstreamové média ako nezávislé. Ukazuje to nasledovný graf.

graf

 

Reklama

Z neho vyplýva, že pri väčšine tém mainstreamové médiá vyprodukovali násobne viac článkov ako nezávislé médiá. Je to pochopiteľné. Nezávislé médiá majú malé redakcie a nedokážu jednotlivé témy pokryť tak ako by si predstavovali. Napriek tejto prevahe mainstreamu v kvantite, mu to však nepomohlo. Čitatelia mu neuverili.

Jediný prípad, kde nezávislé médiá dokázali vyprodukovať viac článkov ako mainstream bola kauza mileneckého vzťahu Moniky Tódovej a Pamely Záleskej. Avšak nestalo sa tak kvôli tomu, že by nezávislé médiá vyprodukovali k tejto téme viac článkov ako k iným sledovaným témam. Práve naopak bolo to menej ako zvyčajne. Dôvodom bolo, že mainstream k tejto téme nevyprodukoval skoro nič, pritom pri iných kauzách dokázal vyprodukovať 600 – 700 i viac článkov. Pri kauze mileneckého vzťahu novinárky a sudkyne to bolo iba 10 – 40 článkov. Stalo sa tak kvôli tomu, aby kauzu takpovediac stiahol z obehu, aby sa medzi ľuďmi nešírila. A aj toto veľmi pekne ilustruje, ako mainstream deformuje verejnú mienku, zavádza občanov ale hlavne svojich čitateľov a stráca kvôli tomu dôveru.

 

Tým sa už dostávame k výsledkom prieskumu

Základný poznatok z výskumu je ten, že mainstreamu ľudia neveria. Základné dôvody prečo je to tak sú, že mainstreamoví novinári klamu, zavádzajú, zatajujú skutočnosti, manipulujú témy, dezinpretujú fakty atď.

Dnešné mainstreamové médiá, na rozdiel od nezávislých, nemajú za cieľ ľudí informovať ale manipulovať. Aj jednoduchší konzument ich spravodajstva to cíti a stáva sa voči nim podozrievavý.

Dnešné mainstreamové médiá nemajú za cieľ zrkadliť realitu, ale niekoho poraziť, niekoho zničiť, niekoho podporiť a podobne. Do verejného priestoru vstupujú ako politické a ideologické úderky ich blízkych strán a ideologických hnutí.

Nebudeme tu však podrobne analyzovať nedostatky mainstreamových médií, ktoré ich takpovediac likvidujú a ktoré ich urobili natoľko nedôveryhodnými, že ich vplyv napriek ich vysokej návštevnosti sa stáva stále menej dôležitý.

Analýzu a nápravu si musia urobiť v prvom rade oni sami. Zo záverov, ktoré zatiaľ na základe tohto prieskumu urobili však vidieť, že toho nie sú schopné a preto je ich označenie ako dezinformačné plne na mieste.

Za úbohý stav dôveryhodnosti mainstreamu robia autori štúdie zodpovedné práve nezávislé médiá. Tvrdia napríklad, že nezávislé médiá sa do výraznej miery podieľajú na nahlodávaní dôvery v právny štát. Pričom samotný prieskum im ukazuje, že je to presne naopak, že dôveru v právny štát spolu s dôverou v seba likvidujú práve mainstreamové médiá.

Tiež nezávislé médiá kritizujú, a to sa fakt už nechce jednému veriť, že nedodržiavajú základné štandardy žurnalistiky ako je vyváženosť spravodajstva, nestrannosť či overovanie faktov. Tak nech sa idú pozrieť napríklad k nám, na Hlavné správy, ako máme pokrytú vojnu na Ukrajine, vojnu v Gaze, alebo iné témy, kde nájdu názory zo všetkých strán týchto konfliktov a následne nech sa pozrú, čo sa čitateľ dočíta v mainstreame.

Reklama

Alebo kritizujú nezávislé médiá, že neprichádzali s vlastnými informáciami v jednotlivých kauzách ale boli odkázané na informácie, ktoré priniesol mainstream. Neviem čo je na tom čudné, keď priamo vo vysvetľujúcich článkoch sami píšu, že nezávislé médiá majú oproti nim minimálne redakcie pozostávajúce často len z pár ľudí.

Prečo majú nezávislé médiá malé redakcie? Na to je jednoduchá odpoveď: koordinovaná skupina mainstreamových novinárov (pre ktorých sú nezávisle médiá konkurenciou), mimovládkarov a niektorých politikov systematicky pracovali na tom, aby zničili meno a reputáciu nezávislých médií. Vypínali ich, vytvárali zoznamy, ako napríklad zoznam konšpirátori, na ktorom sú všetky pre nich konkurenčné projekty (aj tie, ktoré vo výskume tvorili reprezentatívnu vzorku), ktoré sú názorovo odlišné. Mainstreamu sa podarilo zničiť reputáciu nezávislých médií u inzerentov, preto do nich neprichádzajú peniaze, preto nemôžu mať veľké redakcie a preto sa aj my súdime o vyradenie zo zoznamu.

Našťastie, ako ukazuje aj tento výskum, konkurenčné mainstreamové médiá nedokázali zničiť reputáciu nezávislých médií medzi občanmi, práve naopak, posilnili ju tým ako sa samé pred nimi blamovali v jednotlivých kauzách, keď postupne vychádzalo najavo ich klamstvo.

Asi najdôležitejším zistením je ale skutočnosť, že v dôsledku poklesu dôveryhodnosti mainstreamových médií klesá ich vplyv, klesá ich schopnosť modelovať verejný priestor a názor občanov. Následne klesá ich schopnosť ovplyvňovať politiku, čo je pre nich asi najhoršia správa. Potvrdením toho sú aj posledné voľby, kde dovtedy opozičné strany vyhrali nie že bez nich, ale proti nim.

Keďže sa nedá predpokladať, že by v tomto smere došlo k nejakému zásadnému obratu, môžeme konštatovať, že v najbližšom období vznikne na Slovensku priestor pre rast nezávislých médií, ktoré ako ukázal výskum, už teraz požívajú omnoho väčšiu dôveru občanov.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) má byť Ladislav Kizak. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo (MsZ), ktoré jeho menovanie schválilo.

20:15

Futbalový tréner Dragan Stojkovič predĺžil zmluvu so Srbským futbalovým zväzom (FSS) do roku 2026. Päťdesiatdeväťročný kormidelník postúpil s národným tímom na dva veľké turnaje za sebou. Na tohtoročných ME v Nemecku sa predstavia Srbi prvýkrát v ére samostatnosti.

20:07

Početná partia dobrovoľníkov povysádzala vo štvrtok v Nízkych Tatrách neďaleko Malužinej 10.000 kusov nových stromčekov. Ide o nový slovenský rekord v počte stromčekov zasadených za jeden deň. Pre TASR to potvrdil rekordológ Igor Svítok. Akcia sa uskutočnila v rámci iniciatívy Voda pre stromy.

19:52

Americká tenistka Peyton Stearnsová sa prebojovala do semifinále dvojhry na turnaji WTA v marockom Rabate. Vo štvrťfinále zdolala štvrtú nasadenú Luciu Bronzettiovú 6:4, 4:6 a 7:5.

19:43

Protipirátske jednotky Európskej únie v Indickom oceáne a Červenom mori, ktoré sú súčasťou operácie ATALANTA, vo štvrtok potvrdili informácie o možnom útoku pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska. Informovala agentúra Reuters.

K útoku údajne došlo na obchodnú loď BASILISK, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou. Informovala o tom vo štvrtok Agentúra Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie, keď dostala hlásenie o prepadnutí obchodného plavidla.

19:41

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO. Maďarsko tak má informácie o tom, čo sa stalo pri atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Konštatoval to vo štvrtok v rozhovore pre denník Blikk maďarský premiér Viktor Orbán.

19:33

Nasledujúca sezóna hurikánov v severnom Atlantiku bude podľa predpovedí mimoriadna. Očakávajú štyri až sedem hurikánov kategórie 3 alebo vyššej. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovala americká meteorologická agentúra NOAA.

Búrky kategórie 3 dosahujú rýchlosť vetra viac ako 178 kilometrov za hodinu a spôsobujú ničivé škody na domoch, vyvracajú stromy a často na niekoľko dní či dokonca týždňov prerušia dodávku elektriny a vody.

19:33

V piatok (24. 5.) sa môžu na celom Slovensku vyskytnúť búrky. Meteorológovia preto vydali výstrahu prvého stupňa pre všetky okresy. Platí v piatok od rána do 21.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

18:54

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, vo štvrtok pochovali v jeho rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu. Informovali agentúry AP a Reuters.

Raísího pozostatky uložili do hrobu v svätyni imáma Rézu. Toto miesto posledného odpočinku imáma Rézu z 9. storočia je najposvätnejším miestom islamu v Iráne, dodáva Reuters.

S iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím sa v jeho rodnom meste lúčia desaťtisíce ľudí
Na snímke ľudia obklopujú nákladné auto vezúce rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho spolupracovníkov, ktorí v nedeľu zahynuli pri havárii vrtuľníka na severozápade Iránu, v jeho rodnom meste Mašhad
18:14

Úspech júlového summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone bude závisieť aj od priebehu neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa budúci týždeň uskutoční v Prahe. Hlavnou témou bude Ukrajina. Novinárom to vo štvrtok povedal vrchný riaditeľ sekcie bezpečnostnej a multilaterálnej politiky na Ministerstve zahraničných vecí (MZV) ČR David Konecký.

18:14

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo rezolúciu o vyhlásení 11. júla ako medzinárodného dňa na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Návrh vyvolal kritiku Srbska a v radoch bosnianskych Srbov. Informujú agentúry AP a AFP.

Rezolúcia OSN k Srebrenici
Na snímke členky združenia žien, ktoré v roku 1995 stratili rodinných príslušníkov pri masakre v bosnianskej Srebrenici, sledujú zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v meste Potočari v Bosne
18:05

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám. Cieľom je kompenzácia pre subjekty, ktoré zasiahnu západné sankcie voči Moskve. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský dekrét stanovuje, že ruské firmy, organizácie a jednotlivci, ktorých sa dotknú sankcie, budú mať právo požiadať o odškodnenie ruskú vládu.

17:56

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje na dopravné obmedzenia na rýchlostnej ceste R4 medzi Kechnecom a Košicami, ktoré začali platiť od štvrtka. Čiastočná uzávera sa týka úseku mosta nad širokorozchodnou železničnou traťou v smere na Košice. Dôvodom je výmena mostného záveru, práce sa týkajú obdobia do 23. júna.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž beží na vlnolame pozdĺž jazera Michigan proti panoráme centra mesta

Autor: TASR/AP-Kiichiro Sato

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali