Valášek PS16464

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ak boli drony nad Poľsko vyslané úmyselne, podľa PS ide o jasný akt agresie

Ak drony nad Poľsko ruský prezident Vladimir Putin vyslal úmyselne, ide o jasný akt agresie. Stále je tu však aj možnosť, že ich cieľom bola Ukrajina a v Poľsku skončili neplánovane. Tak či tak, nikdy tam nemali byť. Uviedol to podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Tomáš Valášek. TASR o tom informovala Jana Matiašová z mediálneho oddelenia hnutia

Valášek PS16464
Na snímke poslanec NR SR Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) / Foto: TASR-Jaroslav Novák
❚❚
.

Valášek považuje správanie predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) za nebezpečné pre Slovensko. „Každý hrdý líder suverénnej krajiny by v tejto situácii neprosíkal o plyn, ale naliehal na agresora, aby okamžite prestal s vojnou, ktorá čoraz viac ohrozuje aj členské štáty Aliancie,“ zdôraznil. Ako dodal, Slovensko by nemalo čakať, kým drony priletia do Poľska či Rumunska, keď už môže byť neskoro – mali by byť zostrelené ešte nad Ukrajinou, ako to vláda tejto krajiny opakovane navrhla.

Člen predsedníctva PS Ivan Korčok podotkol, že budú pozorne sledovať, ako sa k situácii postaví minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Korčok podľa svojich slov telefonoval s poľským veľvyslancom na Slovensku Piotrom Samerekom a v súvislosti s narušením poľského vzdušného priestoru ruskými dronmi mu vyjadril podporu a solidaritu.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Yar incident označila za ďalší dôkaz toho, že do európskej obrany je potrebné investovať a Slovensko, ako štát na hranici s Ukrajinou, by malo stáť v prvom rade pri rozdeľovaní európskych peňazí na obranu. „V čase, keď šéfka Európskej komisie v europarlamente hovorí o potrebe posilnenia našej obrany, čítame správy o narušení európskeho vzdušného priestoru v Poľsku ruskými dronmi. Ak sa potvrdí, že nešlo o omyl, očakávam, že vláda Roberta Fica konečne jasne odsúdi Putinovu agresiu a prestane hazardovať s bezpečnosťou Slovenska a naším spojenectvom v EÚ a NATO,“ vyhlásila.

V noci na stredu došlo počas ruských dronových útokov na Ukrajinu k narušeniu poľského vzdušného priestoru. Úlomky jedného z dronov poškodili strechu obytného domu v obci Wyryki v Lublinskom vojvodstve. Ďalší dron sa našiel v obci Czosnówka v tom istom regióne. Blanár vyhlásil, že narušenie poľského vzdušného priestoru ruskými dronmi považuje Slovensko za vážne zhoršenie a eskaláciu situácie.

 

.

KDH: Incidenty s ruskými dronmi v poľskom vzdušnom priestore sú neakceptovateľné

Incidenty s ruskými dronmi v poľskom vzdušnom priestore sú neakceptovateľné. Vyhlásilo to opozičné KDH. Vzhľadom na závažnosť dôsledkov cieleného útoku na vývoj konfliktu žiadajú o dôsledné prešetrenie incidentu. TASR o tom informoval komunikačný odbor KDH.

„Žiadame tiež premiéra a ministra obrany, aby informovali verejnosť, či je slovenské územie dostatočne chránené pred obdobnými incidentmi. Vyjadrenia ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) na tlačovej konferencii nás v KDH o tom dostatočne nepresvedčili,“ dodali.

Zároveň považujú časť vyjadrenia ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý uviedol, že „chce veriť tomu, že drony, ktoré prenikli na poľské územie, boli drony, ktoré tam nešli s cieľom útočiť na Poľsko, ale mali skončiť na ukrajinskom území“, za neprípustné.

Opoziční poslanci vnímajú útok dronmi na Poľsko ako vážny bezpečnostný incident

Opoziční poslanci z parlamentného klubu Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia vnímajú ruský útok dronmi na Poľsko ako vážny bezpečnostný incident. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie strany Za ľudí. Jej predsedníčka Veronika Remišová vyzvala premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na zvolanie bezpečnostnej rady.

„Je zrejmé, že ústretový postoj Fica voči Rusku nič neprináša a naopak podporuje ďalšie zhoršovanie situácie. Dnes je to Poľsko, zajtra to môže byť Slovensko. Ruskú agresiu nezastavia úsmevy pred kamerami ako to robí Fico, Rusko zastaví len jednotný a pevný postoj všetkých európskych krajín. Premiér sa správa ako agent Kremľa, ktorý čaká na Putinove rozkazy a namiesto ochrany obyvateľov Slovenska útočí na opozíciu,“ uviedla Remišová.

.

Podľa poslanca Hnutia Igora Matoviča Rastislava Krátkeho z incidentu vyplývajú bezpečnostné úlohy pre vládu, ktorá by mala na prvom mieste komunikovať vlastnú pripravenosť a silné vzťahy s partnermi. „Otázka je, či sú toho schopní, keď cez obranu Robert Kaliňák (Smer-SD) tuneluje štát a naše vzťahy so západom ochladli tak, že Fica majú za brzdu spoločnej obrannej politiky,“ myslí si Krátky.

Fico vníma narušenie poľského vzdušného priestoru ako vážny incident, ktorý môže mať ďalekosiahle dôsledky. Podľa Kaliňáka sú úvahy o aktivácii článku štyri severoatlantickej zmluvy na mieste. Blanár vyhlásil, že narušenie poľského vzdušného priestoru ruskými dronmi považuje Slovensko za vážne zhoršenie a eskaláciu situácie.

 

Prečítajte si tiež

 

.

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Krajská prokuratúra Bratislava: Prokurátor nespôsobil v prípade Ondrejčáka žiadne obštrukcie , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Trump rokoval s Lulom o Ukrajine aj Iráne: Brazílsky prezident navrhol mimoriadne zasadnutie OSN

Prezidenti Brazílie a USA vyzvali na urýchlené hľadanie diplomatického riešenia vojny na Ukrajine

21. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
21. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Masová migrácia v Nemecku prináša nárast násilia: Nemocnice hlásia viac obetí útokov nožom

Násilná kriminalita súvisiaca s masovou imigráciou viedla k nárastu počtu ťažko zranených pacientov. Informuje European Conservative

22. 08. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
22. 08. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Premávku na ceste I/11 obmedzí počas víkendu výrub drevín

Motoristov na ceste I/11 medzi Povinou a Kysuckým Lieskovcom v okrese Kysucké Nové Mesto čakajú počas oboch víkendových dní krátkodobé…

21. 08. 2026 | Regióny | 1 min. čítania |
21. 08. 2026 | Regióny | 1 min. čítania |

Nájomné na Slovensku ďalej mierne klesalo, cena zostala stabilná

Nájomné na Slovensku počas druhého štvrťroka 2026 ďalej mierne klesalo, cena za meter štvorcový však zostala stabilná. Vyplýva to z…

21. 08. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |
21. 08. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |

Nový ukrajinský premiér skomplikoval Zelenského plány

Ukrajinský premiér Serhij Koretskyj chce odložiť vymenovanie bývalej premiérky Julie Sviridenkovej do čela spoločnosti Naftogaz. Vyhlásil to vo Verchovnej rade

21. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
21. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov
.