Na akciu pricestujú tiež litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, poľský prezident Bronislaw Komorowski či predseda Európskej rady Donald Tusk. Ukrajina si dnes pripomína Deň pamiatky na obete vlaňajších protivládnych protestov. Dnes i počas nadchádzajúceho víkendu sa v krajine uskutoční viacero podujatí spojených s prvým výročím Euromajdanu.
Protivládne nepokoje vypukli 21. novembra 2013, keď vláda vtedajšieho premiéra Mykolu Azarova napriek dlhodobým prípravám pozastavila prípravy na podpísanie Asociačnej zmluvy s EÚ, pričom ako dôvod uviedla nedostatočnú podporu ukrajinskej ekonomiky zo strany EÚ v podmienkach, keď Rusko pohrozilo, že po podpísaní Asociačnej zmluvy zablokuje dovoz ukrajinskej produkcie do Ruska.
Mohutné protivládne nepokoje sa v Kyjeve obnovili 18. februára, keď sa dav demonštrantov vydal na pochod k parlamentu, aby jeho blokádou podporil požiadavku opozície na návrat krajiny k parlamentno-prezidentskému systému a pozmenenej ústave z roku 2004, ktorá by prezidenta zbavila časti jeho rozsiahlych právomocí v prospech zákonodarnej a výkonnej moci.
Počas pochodu demonštrantov došlo k potýčkam, ktoré v niektorých častiach mesta prerástli v podstate do pouličných bojov medzi radikálne ladenými demonštrantmi a príslušníkmi bezpečnostných zložiek, ktorým bola na sebaobranu vydaná aj ostrá munícia. Výbušná situácia si vynútila rokovania medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a lídrami opozície, ktorí 21. februára prijali plán krokov zahŕňajúci predčasné prezidentské voľby, vytvorenie vlády národnej jednoty a návrat k ústave z roku 2004, ktorá výrazne obmedzila právomoci hlavy štátu v prospech parlamentu a vlády.
Krátko nato Janukovyč i viacerí ministri jeho vlády opustili Kyjev a Ukrajinu. Parlament Janukovyča 22. februára odvolal z funkcie. Odvtedy sa v krajine uskutočnili parlamentné i prezidentské voľby, ktoré potvrdili, že väčšina občanov si želá integráciu s EÚ.
mž