Je Slovanstvo na začiatku 21. storočia opäť ohrozené? Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 4.časť

Je Slovanstvo na začiatku 21. storočia opäť ohrozené? Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 4.časť

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Maroš Puchovský)

 

Ako sme ukázali v predchádzajúcich častiach seriálu, myšlienka slovanskej vzájomnosti nie je myšlienkový konštrukt minulosti, ale je naopak živou skutočnosťou cez celé dvadsiate storočie až do súčasnosti. Všetky novodobé slovanské štáty vznikli a rozvíjali sa pod jej vplyvom. Má niekoľko rovín – rodinnú, duchovnú, kultúrnu, historickú a do slova a do písmena obrannú. Vždy keď sa Slovania ocitli v nebezpečenstve, združili sa, aby mu čelili. Otázka teda znie: je Slovanstvo na začiatku 21. storočia opäť ohrozené?

Mapka

Aby sme si odpovedali na túto otázku, skúsme sa pozrieť na súčasnú situáciu slovanských národov. Po páde východného bloku sa utvorili podmienky na dovŕšenie procesu národného obrodenia. Rozpad Sovietskeho zväzu umožnil vznik nezávislej Ruskej federácie, Bieloruska a Ukrajiny. Dokonca aj pre Rusov to bola nová situácia v zmysle budovania vlastného národného štátu. Bielorusko si zachovalo s novým Ruskom priateľské väzby a pôvodne to tak bolo i na Ukrajine. Po roku 2014 sa však pod západným vplyvom uskutočnil prevrat a dnes sa v podmienkach občianskej vojny veľmi zložitým spôsobom formuje nová ukrajinská identita, ktorej protiruský či proruský záver nadlho určí osudy východnej Európy. Iná situácia nastala pri rozdelení Československa. Tu sa podarilo nevídaným spôsobom rozdeliť štát bez zhoršenia vzťahov medzi oboma národmi a dnes sa dá povedať, že vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi sú založené na vzájomnom rešpekte a priateľstve. Vidíme tak slovensko-českú vzájomnosť v praxi. To sa žiaľ nepodarilo v Juhoslávii. Osamostatnenie Slovinska a Chorvátska bolo síce konfliktné, no až po odtrhnutí Bosny a zásahu západu sa zintenzívnila občianska vojna, ktorej vrcholom bolo americké bombardovanie Srbska v roku 1999. Osamostatnilo sa i Macedónsko, ktoré si vymedzilo vlastnú identitu medzi Srbskom a Bulharskom, a napokon i Čierna Hora.

Reklama

Vidíme teda dva procesy – dovršovanie národného obrodenia slovanských národov a zároveň prienik cudzej moci do organizovania ich národného života a ich medzinárodných vzťahov. Tam, kde si slovanské národy mohli sami kontrolovať proces osamostatňovania, ostali vzťahy priateľské – príkladom je Slovensko a Česko, či Bielorusko a Rusko. Tam, kde zasiahla cudzia moc a cudzie záujmy, sa ich vzťahy skomplikovali – viď bývalá Juhoslávia alebo Ukrajina. Ďalším faktorom je nové delenie do geopolitických blokov. Rozširovanie vojenského paktu NATO a Európskej únie postavilo medzi Slovanov nové hranice a sankcie západu voči Rusku v súvislosti s dianím na Ukrajine dokonca začali stavať Rusko do roly nepriateľa.

Vyzerá to teda tak, ako by sme sa vrátili o sto rokov dozadu. Slováci, Česi a Poliaci v područí západu, Balkán s stave zmrazenej občianskej vojny a štrnganie zbraňami proti Rusku spolu s prípravou nástupu na ukrajinskom fronte. Dobrý vojak Švejk môže opäť vyraziť na cestu…

Reklama

Odpoveď na otázku z úvodu tejto časti je teda jednoznačná – áno, Slovanstvo je na začiatku 21. storočia opäť ohrozené. No situácia je už iná ako predtým. Slovanské národy sú dozreté a životaschopné, uvedomujú si potenciál, ktorý môže ich spolupráca mať. Navyše sa medzinárodná situácia ďalej mení. Unipolárny svet sa chýli ku koncu, monopolná pozícia USA sa oslabuje a posilňuje sa Čína i samotné Rusko, nehovoriac o ďalších mocnostiach v iných častiach sveta. Už onedlho môže nastať chvíľa, keď sa opäť budú rozdávať geopolitické karty. Naše národy na to musia byť pripravené.

Tá najpôvodnejšia myšlienka Slovanstva je totiž rodinná spolupráca. Spolupráca rodiny slovanských národov, ktoré sú v mnohom rozdielne, no majú spoločné korene a vedomie vzájomnej spolupatričnosti. Vždy v histórii sa to prejavilo a prejaví sa to i v budúcnosti.

Maroš Puchovský

(Pokračovanie)

 

Reklama

1.časť – čítajte TU

2.časť- čítajte TU

3.časť – čítajte TU 

 

(Text je súčasťou knihy „Vojenské bratstvo Slovanov“, ktoré vydala Žilinská prvá obchodná v r. 2020.)

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

17:58

Marine Le Penová v stredu vyzvala svojich voličov, aby vo voľbách do Európskeho parlamentu spôsobili strane prezidenta Emmanuela Macrona čo najzdrvujúcejšiu porážku. Podľa správy agentúry AFP to Le Penová uviedla v prejave na sneme svojej strany Národné združenie (RN), ktorý sa konal v juhofrancúzskom meste Perpignan a bol venovaný príprave stratégie strany pred eurovoľbami vypísanými vo Francúzsku na 9. júna.

17:56

V Pásme Gazy sa nachádza viac vojnového odpadu a trosiek než na Ukrajine, uviedol v stredu predstaviteľ Služby OSN pre boj proti mínam (UNMAS) Charles Birch.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali