Po zmiznutí novinára v roku 2008 sa objavili informácie, že mal odísť z bytu s dokladmi, notebookom, fotoaparátom a finančnou hotovosťou. Podľa svedka mal byť dva dni ubytovaný v Štúrove a našiel sa aj vodič autobusu, ktorý ho vraj viezol. Vyšetrovanie polície ale v tom čase neprinieslo výsledky.
“Palo Rýpal pritom v Plus 7 dní, Reportéroch STV, Krimi SK a Paľbe na Markíze objasňoval pozadia káuz súvisiacich so zločinom a podsvetím, pomohol mnohým ľuďom, ktorých štát poškodil… Kauzu jeho zmiznutia zatiaľ neobjasnil nikto…,” uviedol v roku 2014 portál GINN.
“Nezmizol bez vysvetlenia, nechal rukou napísaný odkaz, aby si mačky zobrala priateľka a jeho veci vyhodili,“ uviedol v tom čase pre médiá otec novinára Pavol Rýpal starší.
Teraz po širokej medializácii prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka rodina Rýpala opäť v médiách hovorí, že novinár bol zavraždený. Uviedla to jeho sestra Ivana. “Viem, že ho zavraždili. Už len predstava, že sa vášmu blízkemu niečo také stane, vás musí privádzať do šialenstva. Zatiaľ môžem povedať len to, že vyšetrovanie pokračuje. No ľudia, s ktorými bol videný naposledy, ho určite nevzali na poznávací výlet do prírody. Preto presvedčenie o tom, že je mŕtvy, je také silné, že som si to dovolila napísať aj verejnosti,“ povedala pre denník Plus jeden deň Iveta Uhliariková.
Sestra novinára pri tom ešte v roku 2014 pre GINN tvrdila, že “za mŕtveho ho vyhlásiť nenecháme. Až keď uvidíme telo.” V súčasnosti má teda pravdepodobne také informácie, ktoré takmer s istotou potvrdzujú smrť jej brata.
Polícia denníku potvrdila, že muž bol pravdepodobne zavraždený. “Podľa všetkého by mal byť zabetónovaný v studni pri Zázrivej na Orave. Objavil sa svedok, ktorý všetko videl a pozná aj vykonávateľa. K všetkému chce vypovedať,“ uviedol zdroj.
Polícia v auguste tohto roka zaradila Rýpala do zoznamu 12 vytypovaných nezvestných osôb, ktorých fotografie zverejnila na sociálnej sieti pri príležitosti Medzinárodného dňa zmiznutých. “V podnájme zanechal list: “Gabika je mi to veľmi ľúto, ale iné východisko som nenašiel. O mačky nech sa postará (…) a tá kamarátka čo tu má veci sa volá (…) a niečo tu má aj (…). Moje veci môžeš vyhodiť.” Pri odchode z bytu v Bratislave si so sebou zobral hotovosť 30-tisíc Sk, notebook a fotoaparát. Od tejto doby sa viac svojim príbuzným neozval,“ opísala nedávno polícia Rýpalov prípad.
Ako motív vraždy sa spomína podobne ako v prípade Jána Kuciaka novinárska činnosť, keďže taktiež sa venoval organizovanému zločinu. “Keďže Paľo vedel o svojom blížiacom sa konci, uložil svoj archív mimo Slovenska. Sú tam vraj všetky rozpracované kauzy, ktoré chcel v tom čase cez svoj portál zverejniť. Hlavnou bombou mali byť zmenky! Daňové, zmenkové, lízingové a poisťovacie podvody,” napísal denník Plus jeden deň s tým, že novinár sa vraj pripravoval na útek zo Slovenska.