Veľká vojna alebo nový svetový poriadok?

Veľká vojna alebo nový svetový poriadok?

Bratislava 23. júna 2024 (HSP/Foto:Pixabay)

 

V dejinách ľudstva boli obdobia, keď sa zmeny v geopolitickej, vnútropolitickej a sociálnej oblasti stali nezvratnými, ale existovali sily, ktoré novú realitu neuznali – a to viedlo k vojnám. Článok pre noviny Vzgljad napísal komentátor Sergej Mirkin

vojna
Ilustračné foto

Živým príkladom je tridsaťročná vojna. Najmocnejšou dynastiou v Európe boli Habsburgovci, ktorých predstaviteľmi boli španielski králi a cisári Svätej ríše rímskej (SRR). Španielsko bolo tiež považované za najmocnejšiu mocnosť v Európe, hoci mnohí ľudia si už uvedomovali, že vrchol jeho politického a vojenského vplyvu sa skončil.

Reklama

Španieli prehrali vojnu v Holandsku a nepodarilo sa im obsadiť Anglicko. A jeho hospodárstvo bolo udržiavané len zlatom z kolonizovanej Ameriky.

Moc cisárov SRR nad mnohými nemeckými kniežatstvami a mestami bola čisto nominálna. Okrem toho v štáte platila zásada “cuius regio, eius religio” (“koho moc, toho viera”), takže v mnohých kniežatstvách bolo štátnym náboženstvom protestantizmus. To samo osebe nemohlo vyhovovať ani Habsburgovcom, ani katolíckej cirkvi.

Reklama

V Madride, Viedni a Ríme boli mnohí ľudia presvedčení, že historické procesy sa dajú zvrátiť. Zachovať dominantné postavenie Habsburgovcov na kontinente a vrátiť väčšinu protestantov ku katolíckej cirkvi. Výsledok – vojna, ktorá sa ťahala celé desaťročia, po ktorej Španielsko fakticky stratilo postavenie veľmoci, nemecké kniežatá získali ešte väčšiu nezávislosť od cisára a samotná existencia SRR sa zmenila na formalitu. A protestantizmus sa v mnohých štátoch definitívne presadil ako dominantné náboženstvo.

Nemenej zaujímavý je príklad prvej svetovej vojny. V predvečer prvej svetovej vojny bolo Britské impérium stále najbohatšou a najvplyvnejšou mocnosťou na svete, ale jeho sila bola oveľa menšia ako pred polstoročím. Vo svete sa objavili nové mocnosti: Nemecko, Japonsko, Spojené štáty, Taliansko, ktoré pred 50 rokmi buď neexistovali, alebo v 50 – 60 rokoch 19. storočia na geopolitickej scéne ešte nič nepredstavovali. Nehovoriac o Ruskom impériu – podľa mnohých ukazovateľov vedúcom štáte planéty.

Zvyšky feudalizmu v Európe, ktorým sa podarilo prežiť rok 1848 – v dôsledku potlačenia povstaní známych ako “jar národov” – boli odsúdené na zánik. Existovali však sily, ktoré si želali zachovať svetovú hegemóniu Veľkej Británie aj neofeudálne vzťahy v Európe. Výsledkom bola vojna. A zrútenie starého sveta z geopolitického aj sociálneho hľadiska.

Nemecké, rakúske a ruské impérium zmizli z politických máp sveta. Britské impérium sa ocitlo v hlbokej kríze a sedemmíľovými krokmi smerovalo k svojmu zániku. A feudálne vzťahy sa stali súčasťou histórie.

Mohli sa veci v 17. storočí a na začiatku 20. storočia vyvíjať inak? Teoreticky áno. Keby sa v geopolitike uznali nové skutočnosti, politici by sa medzi sebou dohodli a vládcovia by zorganizovali “revolúcie” zhora bez toho, aby na ne čakali zdola, a uznali by existenciu iných svetonázorov.

Reklama

Teraz je situácia v podstate rovnaká. Najmä USA a Západ vo všeobecnosti už nie sú také mocné, ako boli ešte pred 25 rokmi. Vizualizovaným stelesnením moci Západu bývala skupina G7. Tento klub šiestich západných štátov a Japonska symbolizoval hospodársku a politickú moc. Posledný samit G7 však ukazuje degradáciu, nie moc. Americký politológ Malek Dudakov nazval toto stretnutie “šesť chromých kačíc plus Meloni”.

Západné hodnoty, ktoré Washington a Brusel v 90. a nultých rokoch 20. storočia vnucovali svetu ako niečo univerzálne a správne, zdegenerovali aj v samotných USA a EÚ. To prispelo k tomu, že ľudia na celom svete si uvedomili falošnosť mnohých liberálnych postulátov. A začalo sa hľadanie novej sebaidentifikácie, ktorá má najčastejšie podobu návratu k historickým tradíciám.

Hľadanie identity celých národov a oslabenie ekonomickej moci Západu viedlo k vzniku takého geopolitického faktora, akým je globálny Juh. Zahŕňa veľmi rôznorodé národy, ale čo je najdôležitejšie, väčšina národov a vlád globálneho Juhu oddeľuje svoje záujmy od záujmov globálneho Západu. A to vedie k rozpadu neokoloniálneho systému, ktorý je jedným z pilierov, na ktorých spočíva moc USA a EÚ.

Na Západe existujú sily, ktoré chcú vrátiť históriu späť a vrátiť sa do konvenčných 90. rokov, keď Západ bez rozdielu dominoval geopolitike a snažil sa prinútiť celý svet, aby veril jeho hodnotám.

 

Reklama

Znamená to, že veľká vojna je nevyhnutná?

Nie, ak sa na Západe dostanú k moci sily, ktoré si uvedomia, že nie je možné vrátiť sa o 30 rokov späť. V dejinách ľudstva existuje príklad, keď sa v polovici 20. storočia, keď sa vytvoril bipolárny svetový systém, svet niekoľkokrát ocitol na pokraji svetovej vojny. Počas kórejskej vojny navrhovali jastrabi v Spojených štátoch jadrový úder na Čínu a v prípade potreby aj na ZSSR. Vtedajší prezident Harry Truman mal však dosť rozumu na to, aby to neurobil. Potom prišla berlínska a karibská kríza, ale vďaka diplomacii a zdržanlivosti vedúcich predstaviteľov ZSSR a USA sa podarilo zabrániť tretej svetovej vojne.

Problém však, samozrejme, spočíva aj v kvalite súčasných západných politikov. Žiarivým príkladom je bývalá britská premiérka Liz Trussová, ktorá nevedela elementárne veci z geografie, ale zároveň sa stavala do úlohy novej “železnej lady”. Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý nekompromisne znášal urážky od ukrajinského veľvyslanca, ktorý ho verejne nazval pečenou jaternicou. Situácia, keď sa ľuďom dostalo osudu väčšieho, než sú oni sami.

Väčšina súčasných západných lídrov sa pritom formovala ako politici v situácii totálnej dominancie Západu a ťažko si pripúšťajú, že by mohol existovať iný geopolitický model.

Môžeme len dúfať, že na čele vedúcich západných mocností budú stáť ľudia, ktorí budú schopní uznať a akceptovať, že dominancia Západu sa navždy skončila a že bude nastolený nový svetový poriadok, ktorý bude zodpovedať realite, a nie niečím túžbam. Potom sa mnohé bolestivé otázky budú môcť vyriešiť skôr na rokovaniach než na bojisku. V podstate bude existovať nový svetový poriadok, otázkou je len to, čím bude musieť ľudstvo pred ním prejsť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:15

Železničná doprava v úseku Štúrovo – Strekov v okrese Nové Zámky je od 11.10 h prerušená. Dôvodom je mimoriadna udalosť, vykoľajenie nákladného vlaku cudzieho dopravcu, potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

ZSSK zavádza na úseku trate náhradnú autobusovú dopravu. Mimoriadna udalosť by mala trvať zhruba 24 hodín.

13:57

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa vyjadril, že vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell sa snaží podkopať plánovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský minister dodal, že takýto krok je nevhodný najmä teraz, keď Európa čelí vážnym krízam, akou je vojna či dramatický pokles konkurencieschopnosti a zahraničnopolitickej váhy Únie.

Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti.

13:27

Európska únia a Srbsko v piatok uzavreli dohodu o zásobovaní lítiovými batériami, ktoré sa považujú za kľúčový prvok potrebný na prechod na hospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Podpis memoranda o porozumení sa uskutočnil počas “summitu o kritických surovinách” v Belehrade za účasti srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, nemeckého kancelára Olafa Scholza a podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča.

EÚ a Srbsko na summite v Belehrade uzavreli dohodu o lítiových batériách
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič (uprostred), podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) počas tlačovej konferencie v Belehrade
13:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok v Londýne na stretnutí s britským premiérom Keirom Starmerom a jeho ministrami opätovne vyzval západných spojencov, aby povolili využitie raketových systémov dlhého dosahu na území Ruska.

13:21

Vzdelávanie a rozvoj talentu, modernizácia zdravotníctva, schopnosť vysporiadať sa s dopadmi klimatických zmien. To sú niektoré z najväčších výziev, ktoré má Slovensko pred sebou. Krajina potrebuje modernizovať svoj model, a nielen ten ekonomický. Upozornil na to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v súvislosti s publikáciou Štrukturálne výzvy 2024, ktorú v piatok zverejnila centrálna banka.

13:18

Nemecký futbalista Jerome Boateng dostal podmienečný trest za napadnutie bývalej partnerky, rozhodol o tom súd v Mníchove. Tridsaťpäťročný obranca bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 200.000 libier, ak sa dopustí ďalšieho priestupku.

Jerome Boateng
Nemecký futbalista Jerome Boateng (vpravo) stojí v súdnej sieni počas súdneho procesu, v ktorom je obvinený z útoku na svoju bývalú partnerku, v Mníchove v piatok 19. júla 2024
13:12

Príčinou piatkového rozsiahleho technologického výpadku v mnohých krajinách sveta bola chybná aktualizácia od spoločnosti CrowdStrike, ktorá poskytuje služby pre Microsoft, ktorý to neskôr potvrdil. Informáciu priniesol Švajčiarsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť.

Svet internet výpadok
Zamestnanec letiska sa snaží reštartovať obrazovku s letovými informáciami na medzinárodnom letisku v indickom Naí Dillí 19. júla 2024
13:11

Štát by sa mal viac zamerať na jednorodičovské domácnosti, ktoré sú ohrozené chudobou. V piatok na to upozornila poslankyňa KDH Martina Holečková, ktorá vyzvala ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD), aby na najbližšom zasadnutí vlády predstavil plán pomoci týmto domácnostiam.

13:11

Kľúčové spoločnosti kritickej infraštruktúry na Slovensku v pôsobnosti rezortu hospodárstva neboli zasiahnuté celosvetovým výpadkom serverov a výpočtovej techniky. Uviedla to Mária Pavlusík, hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR v súvislosti s aplikáciou CrowdStrike. Elektrárne, distribučné spoločnosti, ale aj štátna spoločnosť SPP tak podľa nej fungujú bez prevádzkových obmedzení.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali