To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská armáda výrazne postúpila v smere na Časov Jar

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská armáda výrazne postúpila v smere na Časov Jar

Kyjev 9. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Andriyenko)

Aktualizované 9. apríla 2024 20:01

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôl

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský vojak zapaľuje sviečku v kostole zničenom po leteckom útoku ruskej armády v meste Orichiv, ktoré sa nachádza na frontovej línii v ukrajinskej Záporožskej oblasti
ežitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

19:55 – Dva drony zaútočili na autobus a mikrobus idúci po ceste v Belgorodskej oblasti, dvaja ľudia vrátane vodiča mikrobusu boli zranení, uviedol Gladkov.

Reklama

Tretí dron zaútočil na parkovisko poľnohospodárskeho podniku, nikto nebol zranený, ale bolo poškodené nákladné auto

 

Reklama

19:20 – Podpredseda Európskej komisie uviedol, že EÚ začala pracovať na 14. balíku sankcií voči Rusku a očakáva, že sa na ňom dohodne na jar.

14. balík sankcií EÚ voči Rusku bude zahŕňať opatrenia proti obchádzaniu obmedzení vrátane stropu na ceny ruskej ropy, dodal podpredseda Európskej komisie.

 

18:40 – Biden predĺžil o rok režim sankcií uvalených na Rusko kvôli “škodlivým aktivitám ruskej vlády v zahraničí”, uviedol Biely dom.

 

Reklama

18:05 – Británia a Spojené štáty dosiahli pokrok v otázke odovzdania zmrazených ruských štátnych aktív Kyjevu a návrh predložia na júnovom samite G7, uviedol Cameron.

 

18:00 – V okrese Nikopol v Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine bol poškodený infraštruktúrny objekt. Informoval o tom predseda miestnej regionálnej správy Sergej Lysak.

Podľa oficiálneho zdroja varovania obyvateľstva bol 9. apríla v Dnepropetrovskej oblasti päťkrát vyhlásený letecký poplach.

 

Reklama

17:30 – Čína a Rusko sa zaviazali zachovať “stabilitu v priemyselnom dodávateľskom reťazci”, niekoľko dní po tom, ako americká ministerka financií Janet Yellenová varovala Peking pred podporou Moskvy.

Píše o tom denník Financial Times, ktorý komentuje stretnutie čínskeho ministra zahraničných vecí Wang I a ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

FT citovali čínske ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého Wang I a Lavrov “zopakovali výzvy na užšiu spoluprácu oboch krajín v boji proti hegemonizmu”.

 

17:15 – Záporožská jadrová elektráreň bola niekoľko dní po sebe vystavená útokom dronov. V dôsledku série zásahov bola poškodená kupola jedného z energetických blokov, priestor nákladného prístavu a jedáleň. Personál elektrárne bol zranený. MAAE varovala pred zvýšeným rizikom vážnej jadrovej havárie.

elektraren
Miesta útokov

16:45 – V obci Grafovka v Belgorodskej oblasti bolo v dôsledku útoku ukrajinského dronu poškodené zariadenie komunikačnej infraštruktúry. Informoval o tom gubernátor Vjačeslav Gladkov.

 

16:10 – Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili nad Belgorodskou oblasťou približne o 15:30 moskovského času dve ukrajinské bezpilotné lietadlá, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

16:00 – Záber z odstraňovania trosiek v Kostantinovke po leteckom útoku na obytný sektor zverejnili OBA a Štátna služba pre mimoriadne situácie.

Reklama

Zahynul najmenej 1 človek, 3 osoby boli zranené. Podľa predbežných informácií sa pod troskami môžu nachádzať ďalšie 2 osoby vrátane 1 dieťaťa.

Celkovo bolo poškodených 27 súkromných obytných domov, 3 viacpodlažné budovy, 2 infraštruktúrne objekty a administratívna budova.

vojna
Záber z odstraňovania trosiek v Kostantinovke po leteckom útoku na obytný sektor

15:55 – Vyšetrovací výbor Ruskej federácie začal trestné stíhanie vo veci financovania terorizmu zo strany predstaviteľov USA a krajín NATO na základe výzvy poslancov po teroristickom útoku v Crocuse.

 

15:10 – Ruská armáda vstúpila do Krasnogorovky, tvrdí vojenský expert Bildu Julian Röpke, ktorý preštudoval videozáznamy z bojov.

Reklama

Krasnogorovka sa nachádza 20 kilometrov západne od Donecka a severne od Marinky. Rusi v tomto úseku od februára 2022 prakticky nenapredujú.

Súdiac podľa záberov, ruské jednotky vstúpili do osady na obrnených vozidlách z juhovýchodu z blízkosti Marinky, pričom prekročili železničnú trať.

“Kým sa neobjavia dôkazy o opaku, musíme predpokladať, že Rusko úspešne vylodilo desiatky vojakov na juhu Krasnogorovky a teraz okupuje niekoľko obytných oblastí južne a severne od železničnej trate,” píše Röpke. Predtým sa objavili správy, že Ruská federácia postupovala aj pri Bachmute a Avdejevke.

vojna
Situácia na fronte

14:50 – Ruská armáda zasiahla Charkovský závod na opravu lietadiel, kde sa vyrábajú bezpilotné lietadlá pre AFU, dvoma FAB-mi, informovalo ministerstvo obrany

 

Reklama

14:15 – Ruská federácia podnikla najmenej 2 údery na civilný podnik v Charkove, uvádza OBA.

Dochádza k ničeniu a vypaľovaniu budov. Traja zamestnanci podniku boli zranení.

 

13:25 – Zelenskyj prišiel na výstavbu opevnení v Charkovskej oblasti.

Už skôr ruské a potom aj západné médiá písali o pravdepodobnosti ruskej ofenzívy s cieľom obsadiť mesto.

Ukrajinské úrady však popreli, že by sa Ruská federácia pripravovala na útok na Charkov. Spravodajská služba uviedla, že neexistujú žiadne náznaky formovania údernej skupiny.

Zelenskyj na druhý deň uviedol, že Charkov “nie je v nebezpečenstve”, pokiaľ ide o ruskú ofenzívu.

Reklama

 

12:40 – V dôsledku ostreľovania obce Klimovo v Brjanskej oblasti zo strany AFU zahynula žena a dieťa. Traja ľudia boli zranení, uviedol šéf oblasti Alexander Bogomaz.

 

11:59 –  Rusko postupuje na Časov Jar taktikou dvojitého úderu: súčasne podniká frontálny úder z východu a z bokov na juhu a severe.

Napísal o tom vojenský analytik denníka Bild Julian Röpcke
po tom, ako na mape preštudoval ruské manévre za posledných 10 dní.

Rusko takúto taktiku použilo už skôr pri obsadzovaní ukrajinských osád: Avdejevka a Bachmut.

 Rusko postupuje na Časov Jar taktikou dvojitého úderu
Rusko postupuje na Časov Jar taktikou dvojitého úderu

11:18 – Ruská armáda opäť výrazne postúpila v smere na Časov Jar v bachmútskom smere, informoval ukrajinský zdroj Deep State.

Reklama

Konkrétne – v Bogdanovke a zo strany Ivanovska.

Americký “Inštitút pre štúdium vojny” potvrdzuje, že ruské vojská postúpili na juhozápad od Bogdanovky. Vyplýva to z geolokačných záberov zverejnených 8. apríla.

Ruskí vojnoví korešpondenti tiež tvrdia, že ruské jednotky postúpili západne od Bogdanovky.

Ruská armáda opäť výrazne postúpila v smere na Časov Jar v bachmútskom smere
Ruská armáda opäť výrazne postúpila v smere na Časov Jar v bachmútskom smere

10:57 –  Ruská federácia tvrdí, že na Záporožskú jadrovú elektráreň zaútočil ďalší dron.

Podľa nej dron zasiahol strechu budovy výcvikového strediska, k obetiam nedošlo.

Z ostreľovania obviňuje Ukrajinu, podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, ktorých bolo v posledných dňoch niekoľko. Kyjev sa k incidentu zatiaľ nevyjadril, ale pri predchádzajúcich útokoch obvinil samotné Rusko, ktoré elektráreň kontroluje.

 

Reklama

07:52 – Lavrov uviedol, že Čína je proti stretnutiam o Ukrajine, ktoré sa konajú bez účasti Ruska.

Ruský minister zahraničných vecí to povedal počas svojej návštevy Pekingu a po rozhovoroch so svojím čínskym náprotivkom Wang I.

“Spolu s mojimi čínskymi kolegami sme si potvrdili záver o nezmyselnosti akýchkoľvek medzinárodných podujatí, ktoré nielenže neberú do úvahy pozíciu Ruska, ale ju úplne ignorujú, ktoré presadzujú absolútne prázdnu, ultimatívnu tzv. zelenského mierovú formulu a sú tak úplne odtrhnuté od akejkoľvek reality,” povedal Lavrov.

Opäť podporil čínsky plán urovnania konfliktu.

“Známych 12 bodov, ktoré Čína predložila minulý rok, jasne a absolútne formuluje potrebu, po prvé, zohľadniť základné príčiny tohto konfliktu a po druhé, v úsilí o urovnanie sa usilovať o odstránenie týchto príčin, predovšetkým v kontexte zabezpečenia rovnakej, nedeliteľnej bezpečnosti, a to aj v Európe, ale aj vo svete ako celku,” povedal ruský minister zahraničných vecí.

 

07:17 – Jednou z hlavných tém návštevy ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Číne je vojna na Ukrajine.

Reklama

Podľa ruskej publikácie Kommersant bude Sergej Lavrov o tejto téme rokovať so svojím čínskym náprotivkom Wang I, ako aj s ďalšími partnermi.

“Rok po predstavení mierového plánu ČĽR (predpokladá prímerie pozdĺž frontovej línie bez stiahnutia ruských vojsk – pozn. red.) sa pravdepodobne stal hlavnou alternatívou k “mierovej formule” ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského,” píše Kommersant.

Noviny pripomínajú, že deň predtým osobitný vyslanec Číny pre euroázijské záležitosti Li Chuej navštívil Kyjev, Moskvu a európske hlavné mestá.

Po jeho návšteve hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien povedal, že Čína je za zvolanie medzinárodnej mierovej konferencie s “rovnocennou účasťou všetkých strán a nestrannou diskusiou o všetkých mierových iniciatívach”.

“Čína podporuje usporiadanie spravodlivých medzinárodných stretnutí, ktoré Ukrajina aj Rusko uznajú, o všetkých mierových projektoch s rovnocennou účasťou oboch strán,” povedal čínsky diplomat.

Pripomeňme, že Ukrajina v súčasnosti pripravuje mierovú konferenciu vo Švajčiarsku, ktorá sa má konať v polovici júna a na ktorej sa bude diskutovať o jej “mierovom vzorci”, ktorý požaduje stiahnutie ruských vojsk na hranice z roku 1991, o čom Rusko odmieta diskutovať.

“Moskva a Kyjev vidia misiu Pekingu odlišne. Kým ukrajinská strana dúfa, že sa jej nakoniec podarí presvedčiť Čínu, aby sa na konferencii vo Švajčiarsku zúčastnila, ruská strana naopak očakáva, že neúčasť Číny nakoniec spôsobí, že konferencia nebude životaschopná,” konštatuje Kommersant.

Reklama

Mimochodom, po Lavrovovi pricestuje tento týždeň do Číny aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Hlavnou témou bude aj diskusia o vojne na Ukrajine.

 

06:30 – EÚ predbežne súhlasila s predĺžením bezcolného obchodu s Ukrajinou o ďalší rok, ale s možnosťou obmedzení. Informoval o tom spravodajca Rádia Sloboda Rikard Jozwiak v X.

Podľa neho predĺženie voľného obchodu s Ukrajinou do júna 2025 predbežne podporili Rada EÚ, Európska komisia a Európsky parlament.

V takomto rozhodnutí sa stanovuje aj “ochranný mechanizmus”, v rámci ktorého sa môžu opätovne zaviesť kvóty a clá na poľnohospodárske výrobky, konkrétne na hydinové mäso, vajcia, cukor, ovos, kukuricu, obilniny a med.

Reklama

Spustenie “ochranného mechanizmu” by záviselo od objemu dovozu zaznamenaného od polovice roka 2021 do konca roka 2023.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:43

Zásoby ropy v USA zaznamenali minulý týždeň nečakane vysoký rast, pod čo sa podpísal najmä dovoz ropy, ktorý dosiahol najvyššiu úroveň za šesť rokov. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA).

Zásoby ropy v Spojených štátoch, ktoré majú vplyv na vývoj cien komodity, vzrástli v týždni do 7. júna nečakane o 3,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov).

Včera 19:42

Šéf nemeckej automobilky BMW Oliver Zipse skritizoval rozhodnutie Európskej komisie zaviesť od júla dovozné clá na čínske elektrické vozidlá. Podľa neho tento krok vyvolá odvetné opatrenia a nakoniec povedie k izolácii. Informovala agentúra DPA.

Šéf BMW varoval, že protekcionizmus v obchode môže vyvolať špirálu vzájomných protiopatrení, čo v konečnom dôsledku povedie k izolácii.

Včera 19:41

Popredný predstaviteľ Hamasu Usáma Hamdán v stredu poprel, že palestínske militantné hnutie predložilo nové návrhy k dohode o prímerí v Pásme Gazy, ktorý predstavili Spojené štáty. O údajných nových návrhoch Hamasu v stredu hovoril americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 19:36

Viac ako 80 ľudí prišlo o život pri potopení lode na západe Konžskej demokratickej republiky (KDR). Na sociálnej sieti X to v stredu oznámil tamojší prezident Félix Tshisekedi, informovali agentúry Reuters a AP.

K nehode došlo ešte v pondelok na rieke Kwa, približne 70 kilometrov od mesta Mushie v provincii Mai-Ndombe.

 

Včera 18:35

Zamestnanec bude môcť od budúceho roka preniesť rekreačný poukaz aj na svojho rodiča. Vyplýva to z novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorú Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila.

Včera 18:34

Spojené štáty rozšírili svoj sankčný zoznam o ďalších vyše 300 fyzických a právnických osôb v Rusku aj v iných krajinách, ktoré Moskve pomáhajú pokračovať vo vojne na Ukrajine a vyhýbať sa sankciám. Na svojej webstránke to v stredu oznámilo americké ministerstvo financií.

Na sankčný zoznam USA pribudla okrem iných aj Moskovská burza, ktorá v reakcii uviedla, že prestáva obchodovať s devízami v dolároch a eurách. Sankcie sa zamerali na spoločnosti a jednotlivcov tretích strán vrátane desiatok dodávateľov elektroniky i polovodičov v Rusku, Číne, na Blízkom východe, v Európe, Afrike aj Karibiku.

Včera 18:33

Arménsky premiér Nikola Pašinjan v stredu uviedol, že mierová zmluva s Azerbajdžanom je blízko k dokončeniu, jeho krajina však nebude akceptovať požiadavky Baku, aby zmenila svoju ústavu. Informovala agentúra Reuters.

Arménsko a Azerbajdžan opakovane vyjadrili zámer podpísať mierovú dohodu ukončujúcu konflikt, ktorý vypukol koncom 80. rokov minulého storočia kvôli oblasti Náhorného Karabachu.

Včera 18:14

Palestínske militantné hnutie Hamas vo svojej odpovedi na americký plán prímeria v Pásme Gazy samo navrhlo viacero zmien. Niektoré z nich sú vykonateľné, niektoré nie, vyhlásil v stredu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken v Katare, informuje denník The Guardian.

Upozornil aj na jednu skutočnosť z rokovaní, počas ktorých jedna zo strán opakovane mení a predkladá svoje vlastné požiadavky vrátane zmien v záležitostiach, s ktorými sama predtým súhlasila. To podľa Blinkena vyvoláva otázku, či táto strana”postupuje v súlade s dobrými úmyslami alebo nie”.

Včera 17:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu chce venovať oblasti vzdelávania a mieni pôsobiť v akademickej sfére. Povedala to v stredu po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

Včera 16:18

Tridsaťsedemročný muž zomrel v pondelok v Juhoafrickej republike (JAR) v dôsledku vírusovej infekcie opičích kiahní a stal sa prvou obeťou tohto ochorenia v krajine. Za posledný mesiac zaznamenali v tomto africkom štáte päť laboratórne potvrdených prípadov, uviedol v stredu juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla. Informovali agentúry Reuters a AFP.

Včera 15:38

Len škrtaním peňazí na výdavkovej strane štát nevie ušetriť 1,4 miliardy eur, preto bude hľadať zdroje aj na strane príjmov. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v súvislosti s konsolidáciou verejných financií, ktorá Slovensko čaká budúci rok.

Doplnil, že už avizované konsolidačné opatrenia v podobe dane zo sladených nápojov a dane z tabakových výrobkov môžu priniesť do rozpočtu približne 100 miliónov eur. Úsporu bude štát podľa Kamenického hľadať hlavne pri výdavkoch ministerstiev.

Včera 15:35

Americký technologický gigant Apple sa stal prvou značkou, ktorej hodnota prekonala hranicu 1 bilión USD (931,97 miliardy eur). To predstavuje nárast o 15 % oproti minulému roku. Vyplýva to z globálneho rebríčka BrandZ, ktorý spoločnosť Kantar zverejnila v stredu. Informovala agentúra Reuters.

Apple Event Tim Cook
Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook reční počas podujatia spoločnosti Apple v kalifornskom Cupertine
Včera 15:32

Dolná komora švajčiarskeho parlamentu v stredu hlasovaním zamietla rozhodnutie, ktoré Švajčiarsku nariaďuje, aby robilo viac v boji proti globálnemu otepľovaniu. Tento krok by mohol povzbudiť ostatných, aby sa bránili vplyvu medzinárodných súdov, informuje agentúra Reuters.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu vydal v apríli bezprecedentný rozsudok, v ktorom uviedol, že Bern porušil ľudské práva skupiny starších švajčiarskych žien s názvom KlimaSeniorinnen tým, že sa nezaoberal zmenou klímy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke 73-ročný Francisco Claramunt sleduje more pri rybolove ako každé ráno na vlnolame v prístave v španielskej Barcelone

Autor: TASR/AP-Emilio Morenatti

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

René Pavlík

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali