O Číne sa zatiaľ nedá hovoriť ako o svetovej mocnosti. Lietadlo s Nancy Pelosiovou pristalo na Taiwane

Bratislava 2. augusta 2022 (HSP/Foto: internet)

 

Pelosiovú bude sprevádzať päť členov Kongresu z Demokratickej strany. Očakáva sa, že návšteva sa uskutoční dnes medzi 16:00 a 17:00 stredoeurópskeho času. Pelosiovej lietadlo po desiatej hodine stredoeurópskeho času odletelo z Malajzie

Na snímke Pelosiová pri príchode do hotela v Tchaj-peji

 

20:38 – Konflikt okolo cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan komentoval osobne čínsky prezident Si Ťin-pching.

“Návšteva Pelosiovej na Taiwane je ďalšou ukážkou necivilizovanej kampane imperialistov.

Na svet sa naďalej pozeráme s otvorenými očami, aby nám neunikla ani jedna provokácia zo strany reakcionárov USA,” povedal.

Z tohto komentára ešte nie je jasné, aká bude skutočná reakcia Pekingu na tento incident.

 

19:33 – Reakcie OSN a Ruska na návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane majú podobné posolstvo – podpora Pekingu.

Ale líši sa v emocionalite hodnotenia.

Kancelária generálneho tajomníka OSN uviedla, že organizácia dodržiava politiku “jednej Číny” bez toho, aby hodnotila kroky USA.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zároveň uviedlo, že Moskva považuje návštevu Pelosiovej na Taiwane za jasnú provokáciu.

 

19:32 – Nancy Pelosiová sa podľa denníka Financial Times zajtra stretne s prezidentom Taiwanu. Preto sa jej návšteva ostrova už nemôže považovať za súkromnú cestu.

 

19:30 – 21 čínskych vojenských lietadiel vstúpilo do identifikačnej zóny vzdušnej obrany Taiwanu, uviedlo ministerstvo obrany ostrova

 

18:52 – Bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin povedal, že návštevou Pelosiovej na Taiwane USA zámerne ukazujú silu.

“USA už dvakrát ukázali zuby: zlikvidovali vodcu al-Káidy a uskutočnili návštevu predsedkyne amerického Kongresu na Taiwane. Tieto zuby boli v Kremli dobre viditeľné. Odkaz je veľmi jednoduchý: nikoho sa nebojíme a zlikvidujeme každého, kto ohrozuje bezpečnosť USA,” napísal na Twitteri.

 

17:57 – ČÍNSKE MINISTERSTVO ZAHRANIČNÝCH VECÍ:

– Čína dôrazne protestuje proti návšteve Pelosiovej na Taiwane a odsudzuje ju.

– Návšteva Pelosiovej na Taiwane vážne porušuje zásadu jednej Číny a ustanovenia troch čínsko-amerických komuniké.

– Čína vyzýva USA, aby prestali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny a podporovať sily podporujúce nezávislosť Taiwanu

– USA chcú využiť Taiwan na zadržiavanie Číny, je to veľmi nebezpečná hra s ohňom.

– Čína bude na Pelosiho návštevu Taiwanu reagovať prijatím všetkých potrebných opatrení na ochranu štátnej suverenity.

Čínske východné veliteľstvo oznámilo začiatok cvičení na dnes večer:

– Spoločné cvičenia námorných a vzdušných síl severne, juhovýchodne a juhozápadne od Taiwanu

– delostrelecká paľba dlhého dosahu v Taiwanskom prielive

– Odpaľovanie nejadrových rakiet do mora východne od Taiwanu

Pravda je však také, že po dnešku sú tieto ostré vyjadrenia Číny vnímané už iba ako prázdne reči. Čína stratila pred svetom tvár a bude náročne vydobyť si, aby zas bola braná vážne.

 

17:53 – Kadyrov trocha pohŕdavo o reakcii Číny na prílet Pelosiovej na Taiwan: “Prečo ste robili taký povyk, strašili ľudí, robili taký rozruch, keď ste nechali tú úbohú starú pani tak pokojne priletieť na Taiwan?

Možno bolo lepšie to urobiť potichu a bez hluku, ale nie, chudák babička bola niekoľko hodín vystrašená stíhačkami, protivzdušnou obranou, torpédoborcami a hlasnými vyhláseniami.

 

17:47 – Je nepravdepodobné, že by Čína podnikla bleskovú vojnu proti Taiwanu, ale je absolútne pripravená na systémový ekonomický, investičný, psychologický tlak a rozchod s USA, hovorí profesor MGIMO a HSE, prezident Nadácie pre orientálne štúdie Luzyanin

“Podľa môjho názoru nedôjde k žiadnej silnej reakcii, k žiadnemu priamemu čelnému stretu medzi USA a Čínou, ale určite dôjde k obrovskej eskalácii čínsko-amerických vzťahov v súvislosti s návštevou Pelosiovej na Taiwane,” povedal pre RIA Novosti.

“Niet pochýb o tom, že udalosti okolo Taiwanu a vo všeobecnosti vo východnej Ázii stiahnu, trochu oslabia, trochu uvoľnia situáciu okolo Ukrajiny, pretože Američania sa dobrovoľne alebo nedobrovoľne budú čoraz viac angažovať v ázijských otázkach a vo vzťahoch s Čínou.”

“Samozrejme, ukrajinská kríza zostane, tá sa nikam neposunie, ale pozornosť sa bude čoraz viac sústreďovať na rozkol medzi USA a Čínou.”

 

17:42 – Biely dom opäť reagoval na udalosti na Taiwane. Tvrdí, že návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane nie je porušením čínskej suverenity. Bidenova administratíva je v skutočnosti na strane Pelosiovej a Taiwanu, hoci sa od nich nedávno dištancovala.

 

17:38 – Agentúra Reuters citovala čínske ministerstvo obrany, ktoré uviedlo, že armáda je v stave vysokej pohotovosti a proti návšteve Pelosiovej na Taiwane sa začnú cielené vojenské operácie.

 

17:35 – Taiwanské ministerstvo obrany poprelo správy o vzdušnom boji s čínskymi lietadlami v Taiwanskom prielive

 

17:25 – Pelosiová uviedla, že “USA sa z princípu nemôžu prizerať, ako Čína ohrozuje Taiwan a demokraciu”. Je veľmi neskoro večer.

 

17:07 – Pelosiová vo vyhlásení, ktoré zverejnila jej tlačová kancelária, uviedla, že jej návšteva Taiwanu nie je v rozpore s politikou USA voči Číne, ale svedčí o podpore demokracie na Taiwane.

Teraz je na ceste do hotela.

 

17:06 – Čínske ministerstvo zahraničných vecí dôrazne protestuje a odsudzuje návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Podľa tohto vyhlásenia návšteva Pelosiovej na Taiwane vážne porušuje zásadu jednej Číny a ustanovenia troch čínsko-amerických komuniké.

Čína vyzýva USA, aby prestali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny a podporovať sily podporujúce nezávislosť Taiwanu, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí: V reakcii na návštevu Pelosiovej na Taiwane prijmeme všetky potrebné opatrenia na ochranu štátnej suverenity a územnej celistvosti, pričom zodpovednosť za následky budú niesť USA a Tchaj-pej.

A tu je možná neverbálna odpoveď Číny na návštevu Pelosiovej. Čínska armáda bude od 4. do 7. augusta organizovať cvičenia v šiestich oblastiach okolo ostrova Taiwan. Informovala o tom tlačová agentúra Xinhua. Pozrite si mapu cvičebných plôch.

Čínska armáda bude od 4. do 7. augusta organizovať cvičenia v šiestich oblastiach okolo ostrova Taiwan

Peking môže pod zámienkou rozsiahlych cvičení ohlásených na 4. až 7. augusta v moriach okolo Taiwanu pristúpiť k úplnej námornej a vzdušnej blokáde ostrova, uviedol pre RIA Novosti vojenský expert Leonkov.

 

17:00 – Nancy Pelosiová vystupuje z lietadla

Nancy Pelosiová vystupuje z lietadla

 

16:54 – Jedna z popredných čínskych sociálnych sietí Weibo funguje s veľkými poruchami, informuje RIA Novosti

 

16:48 – Lietadlo s Nancy Pelosiovou pristálo na Taiwane

 


16:39 – V súčasnosti nehrozí, že by návšteva Pelosiovej viedla k útoku na Taiwan, ale existuje riziko, že by mohlo dôjsť k náhodnému stretu s taiwanskou armádou alebo armádou USA, uviedol pre RIA Novosti popredný japonský expert na medzinárodnú bezpečnosť Tsuneo Watanabe.

 

16:38 – Čínske stíhačky Su-35 sú nasadené v Taiwanskom prielive, informovala China Central Television. Hovorca armády túto informáciu následne poprel

 

16:24 – Taiwanské médiá informujú, že na ostrove bol vyhlásený druhý stupeň bojovej pohotovosti.

 

16:20 – Čína uzatvára vzdušný priestor krajiny smerom k Taiwanskému prielivu pre civilné lietadlá.

Deväť čínskych nosičov bômb H-6K naraz vo vzduchu

16:16 – Bývalý plukovník americkej armády Douglas McGregor o tom, či americká armáda môže ísť do vojny s Čínou:

Samozrejme, že nemôže! Toto je najnezmyselnejšia a najnezodpovednejšia administratíva USA, akú si pamätám. Peking nedovolí, aby sa Taiwan stal štátom-základňou pre americké alebo japonské ozbrojené sily. Nie sme na to pripravení. S Čínou budeme musieť bojovať z mora a nemôžeme vyhrať. Sme príliš ďaleko, nemáme logistickú infraštruktúru. Bidenova administratíva a jej predchodcovia úplne opovrhovali všetkým, čo Rusi posledných 15 rokov hovorili o Ukrajine. A teraz vidíme, ako “dobre” sa veci na Ukrajine vyvíjajú. Rusi vždy hovorili vážne. A teraz provokujeme Číňanov v otázke, ktorá je pre nich prinajmenšom rovnako strategicky dôležitá.

Lietadlo s Nancy Pelosiovou sa blíži k Taiwanu. Medzitým sa na budovách objavujú uvítacie nápisy.

16:09 – Ako bude Čína reagovať na návštevu Pelosiovej? Názory odborníkov:

▪️ Čínsky denník Global Times s odvolaním sa na vojenského experta píše, že čínske vojenské lietadlá by mohli vystreliť projektily pred lietadlo Pelosiovej ako varovanie, pokiaľ ju iné formy varovania neprinútia opustiť taiwanské nebo.

▪️ Podľa analytikov, ktorých cituje Global Times, by návšteva Pelosiovej mohla nezvratne zmeniť situáciu v Taiwanskom prielive a urýchliť zjednotenie Číny s ostrovom, keďže ukrajinská kríza už svetu ukázala, čo sa stane, keď je veľmoc zahnaná do kúta.

▪️ Kontroverzná návšteva Pelosiovej by mohla prinútiť Taiwan vyhlásiť nezávislosť, “a to už je vojna”, povedal Batyuk, expert z Inštitútu RAS pre Spojené štáty a Kanadu, pre RIA Novosti.

▪️ Čínska armáda nezostrelí Pelosivej lietadlo, ale môže sústrediť sily pri pobreží ostrova alebo dokonca začať vyloďovať vojakov, povedal pre RIA Novosti renomovaný thajský expert Ming Ruchiralai

▪️ Reakcia Číny by mohla byť vojensko-demonštratívna, napríklad odpálenie rakiet alebo letecké cvičenia v blízkosti ostrova, povedal pre RIA Novosti expert z Inštitútu Ďalekého východu RAS Petrovskij.

▪️ Čína nepôjde tak ďaleko, aby úplne technicky zablokovala návštevu Pelosiovej – ale manévre alebo cvičenia sú možné, reakcia bude čo najmiernejšia vzhľadom na vyhrotenú situáciu, naznačil expert IMEMO Oznobišev

▪️ Čína si už nemôže dovoliť nepodniknúť vojenské kroky – a podnikne niektoré vojenské kroky, ktoré by mohli byť signálom pre USA a Taiwan, ale tak, aby tieto kroky neprerástli do stretov, povedal pre RIA Novosti Tsuneo Watanabe, jeden z popredných japonských expertov na medzinárodnú bezpečnosť.

▪ Ak Pelosiová príde na Taiwan, Čína určite podnikne odvetné kroky – môže ísť o zachytenie lietadla alebo bodové údery na najdôležitejšie ciele Taiwanu, pričom Čína nemusí reagovať dnes alebo zajtra, povedal nám čínsky expert na medzinárodné vzťahy Čchien Li-jang

Vojenský stret medzi Čínou a USA je len otázkou času, tvrdí vojenský expert Vasilij Kašin

Peking si uvedomuje, že jeho skupina lietadlových lodí je jednoznačne nižšia ako skupina lietadlových lodí USA. Vojna v tomto regióne je však nevyhnutná a je len otázkou času.

Už bolo oznámené, že v súvislosti s možnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane vstúpili do Taiwanského prielivu americké a čínske lietadlové lode.

“Teraz nedôjde k žiadnej interakcii. Američania môžu jednoducho zabezpečiť návštevu Pelosiovej. A zo strany Číňanov pôjde len o demonštráciu sily a nespokojnosti, ale nič viac,” je presvedčený analytik.

Reakcia Číny bude podľa neho určite nasledovať a bude “mimoriadne tvrdá”.

“Prípadne možno očakávať vojenské manévre v Taiwanskom prielive, porušenie demarkačnej línie a ostreľovanie na ceste do prístavu. K podobným situáciám dochádzalo aj v polovici 90. rokov. Ale to bude až po tom, ako Pelosiová opustí Tchaj-pej.”

 

16:06 – Taiwanské letisko Sunshan, kam má pricestovať predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová, odstránilo maskovacie kryty zo svojich protilietadlových diel, informovali noviny Ziyu Shibao so sídlom v Taipei.

 

16:03 – Ramzan Kadyrov nemohol zostať mimo a komentuje Pelosiovej let na Taiwan.

“Za 15 minút uvidíme, kto je “veľmoc”: USA alebo Čína,” napísal Kadyrov vo svojom telegrame.

 

16:01 – Biely dom sa snažil presvedčiť Peking, že nemá nič spoločné s plánmi Pelosiovej navštíviť Taiwan, uviedla televízia CNBC.

Úradníci a samotný Biden predtým zdôraznili, že to bolo rozhodnutie samotnej Pelosiovej, ale ich snaha komunikovať s čínskymi partnermi nikam neviedla, uviedol kanál.

“Vnútorné rozpory vo Washingtone sú pre zvyšok sveta, ktorý sa naučil vnímať prezidentov USA a ich hlavných spojencov v Kongrese ako vzájomne zameniteľné prvky v otázkach zahraničnej politiky, prakticky bezvýznamné. Skutočnosť, že politika USA voči Taiwanu je zámerne nejednoznačná, len sťažuje rozlišovanie medzi činmi Pelosiovej a slovami Bieleho domu,” vysvetlil novinár a opísal súčasnú situáciu,” uviedla CNBC.

15:58 – Americký vojenský let s Pelosiovou by mal podľa Flightradaru pristáť na letisku v Tchaj-peji o 16.44 Stredoeurópskeho času.

 

Skoršie informácie nájdete ďalej v článku:

Čína už vyhlásila, že jej armáda “nebude nečinne sedieť so založenými rukami”.

V predvečer predpokladanej návštevy Pelosiovej na Taiwane Čína začína nové vojenské cvičenia v Juhočínskom mori.

Čínske námorné velenie oznámilo, že cvičenie sa uskutoční od 2. augusta od 0.00 h do 6. augusta do 24.00 h miestneho času. Počas tohto obdobia nebude na týchto súradniciach povolený vstup žiadnym neoprávneným lodiam.

Dve čínske lietadlové lode vyplávali na more v súvislosti s možnou návštevou Pelosiovej na Taiwane, píše taiwanský denník China Times.

Na letisku Taoyuan v Tchaj-peji boli nahlásené tri bombové hrozby s cieľom narušiť Pelosiovej návštevu.

Taiwanská armáda v utorok vyhlásila, že je “odhodlaná, schopná a presvedčená”, že dokáže zaistiť bezpečnosť a ochranu Taiwanu pred narastajúcimi hrozbami zo strany Číny. Tchaj-pej to uviedol vzhľadom na možnú návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, ktorá je momentálne na ázijskom turné.

Taiwanské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že má v zálohe rozličné plány na prípadnú núdzovú situáciu a ako odpoveď na “nepriateľské hrozby” vyšle aj svoje jednotky.

V utorok preletelo niekoľko čínskych bojových lietadiel v blízkosti Taiwanského prielivu, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj oboznámený so situáciou.

Čínsky minister obrany vydal vyhlásenie v ktorom povedal: “Ak sa niekto odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda by nemala váhať ísť do vojny bez ohľadu na cenu.”

Čína ústami hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničných vecí zopakovala svoje odhodlanie tvrdo reagovať v prípade návštevy predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane.

“Pozorne sledujeme Pelosiovej itinerár a ak USA budú konať bez ohľadu na názory ostatných, Čína určite prijme prísne a tvrdé opatrenia na ochranu suverenity a bezpečnostných záujmov,” uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Hua Chunying.

Na snímke Pelosiovej lietadlo smeruje k Borneu

Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová podľa posledných informácii odletela z Malajzie. Ide o druhú krajinu, ktorú navštívila v rámci svojej návštevy ázijských krajín. 

Lietadlo s Nancy Pelosiovou sa blíži k ostrovu Borneo štát Brunej. Zatiaľ je ďaleko od Taiwanu, kde sa čínske stíhačky už pripravujú na zachytenie jej letu. Jej let sleduje viac ako 200 000 divákov na portáli Flightradar.

Na snímke lietadlo Nancy Pelosiovej prelieta ponad ostrov Borneo

Nemecko prisľúbilo Taiwanu podporu v prípade možného čínskeho útoku, uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková.

“Nesúhlasíme s tým, keď sa porušuje medzinárodné právo a väčší sused útočí na svojho menšieho suseda v rozpore s týmto právom – a to sa samozrejme týka aj Číny,” citoval Berbockovú Spiegel.

Lietadlo s Nancy Pelosiovou na palube podľa posledných informácii nabralo smer na Taiwan.

Na snímke Pelosiovej lietadlo nabralo smer na Taiwan

Flightradar – webové stránky spadli po tom čo asi 300 000 ľudí sa pokúšalo sledovalo lietadlo Nancy Pelosiovej

Flightradar webové stránky na sledovanie letov spadli pod náporom zvedavcov sledujúcich lietadlo Nancy Pelosiovej

Taiwan pripravuje osem stíhačiek Mirage 2000 francúzskej výroby, ktoré budú sprevádzať Nancy Pelosiovú vo vzdušnom priestore Taiwanu. Lietadlo Nancy Pelosiovej sprevádzajú aj stíhačky USA.

 

“Čína varuje Bidena – ak Pelosiová poletí na Taiwan, zasiahne armáda”.

Global Times píše, že čínska armáda je silnejšia ako vojenský sprievod USA a je pripravená “vyhnať, zadržať a eskortovať” lietadlo s Nancy Pelosiovou preč od Taiwanu. Ak by však let pokračoval, vojenské lietadlá by mohli pred ním vystreliť rakety.

Čínska armáda nezostrelí Pelosiovej lietadlo, ale môže sústrediť sily pri pobreží ostrova alebo dokonca uskutočniť obojživelný výsadok, uviedol pre RIA Novosti známy thajský politológ a pozorovateľ medzinárodných vzťahov Nitiphumthanat Ming-Ruchiralai.

“Samozrejme si nemyslím, že pôjde o zničenie Pelosiovej lietadla, ako píšu niektorí blogeri na našich sociálnych sieťach.”

“Ale môže to byť čokoľvek, od zachytenia lietadla a pristátia na čínskom území, čo je samozrejme menej pravdepodobné, až po sústredenie čínskych námorných síl priamo pri pobreží Taiwanu a dokonca pristátie na ostrove.”

“Presun čínskych vojenských lodí tam už prebieha a pri najmenšom pokuse USA zasiahnuť do akcií čínskej flotily bude zrážka takmer nevyhnutná.”

 

Prišli ďalšie informácie o pripravovanej návšteve

Medzitým sa objavili nové správy o návšteve Pelosiovej na Taiwane. Zatiaľ neoficiálne.

Taiwanské úrady sa pokúsili zrušiť pozvanie Pelosiovej na ostrov kvôli rizikám, ale ona trvala na ceste preto, lebo robí niečo “historické”, informovali taiwanské médiá.

Delegácia Nancy Pelosiovej si už rezervovala 48 izieb v hoteli Grand Hyatt v Tchaj-peji.

Podľa taiwanského televízneho kanála Sanli priletí na Taiwan približne o 21:20 miestneho času (17:20 stredoeurópskeho času), teda o hodinu skôr, ako bolo predtým zverejnené v rôznych médiách.

Podľa TV bude delegácia pozostávať zo 40 osôb. Je pre nich vyhradené celé poschodie. Delegácia plánuje prenocovať v hoteli v štvrti Xinyi. Podľa televíznej stanice boli v hoteli a jeho okolí sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Samotná návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane môže trvať až do stredy 17.00 hod. miestneho času (13:00 stredoeurópskeho času), čo je dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, uviedol denník Sunli.

Americký predstaviteľ dodal, že predstavitelia obrany nepretržite monitorujú akýkoľvek pohyb Číny v regióne a vypracúvajú plán na zaistenie Pelosiovej bezpečnosti.

Denník South China Morning Post však napísal, že pre veľkú nespokojnosť Pekingu sa Pelosiová možno obmedzí na tranzitný pobyt na letisku v Tchaj-peji na Taiwane, kde sa stretne s vedením ostrova.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí medzitým na brífingu varovalo pred ” vážnymi politickými dôsledkami” plánovanej návštevy Pelosiovej na Taiwane a zopakovalo, že jeho armáda “sa nebude nečinne prizerať so založenými rukami”.

“Chceli by sme USA zopakovať, že Čína je v pohotovosti a Čínska ľudová oslobodzovacia armáda nikdy nebude nečinne sedieť so založenými rukami. Čína prijme rázne kroky a silné protiopatrenia na obranu svojej zvrchovanosti a územnej celistvosti,” tak hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien odpovedal na otázku o dôsledkoch návštevy Pelosiovej v Tchaj-peji.

“Pokiaľ ide o opatrenia, ak sa odváži priletieť, počkajme a uvidíme,” dodal Čao.

 

Biely dom obviňuje Peking z prípravy vojenskej provokácie

Koordinátor strategickej komunikácie Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok uviedol, že Bidenova administratíva podporí Pelosiovú v ceste na Taiwan.

“Chceme sa uistiť, že keď cestuje do zahraničia, môže to urobiť bezpečne a spoľahlivo, a my sa o to postaráme. Na čínsku rétoriku nie je dôvod. Neexistuje žiadny dôvod na akúkoľvek akciu,” povedal Kirby.

Na otázku, či sú Spojené štáty pripravené hádať sa s Čínou kvôli tejto návšteve, Kirby odpovedal: “Naša politika sa nemení. Naša snaha o zachovanie slobodného, bezpečného a otvoreného indo-pacifického regiónu sa nemení.”

Biely dom obvinil Čínu z prípravy “vojenských provokácií v nadchádzajúcich dňoch” v súvislosti s možnou návštevou Pelosiovej na Taiwane.

“Zdá sa, že Čína sa v najbližších dňoch pripravuje na ďalšie kroky, ktoré by mohli zahŕňať vojenské provokácie,” uviedol Biely dom.

Domnieva sa však, že Čína “nemá dôvod využívať návštevu Pelosiovej na Taiwane ako zámienku na agresiu voči ostrovu”.

 

Názor odborníka z MGIMO

Pani Pelosiová nemá na rozdiel od USA čo stratiť, hovorí Henry Sardarian, doktor politických vied, dekan Fakulty manažmentu a politiky na MGIMO.

“Pokiaľ ide o Taiwan, pozícia sa zmenila už trikrát. Najprv sa písalo, že poletí na Taiwan. Potom sa objavila informácia, že tento bod nie je v itinerári. Teraz sa hovorí, že jej lietadlo pravdepodobne pristane na Taiwane na doplnenie paliva. Ak sa tak stane, na letisku ju odfotografujú s miestnymi úradníkmi a oznámia, že jej úloha je splnená.

Pani Pelosiová je taká nepredvídateľná… Nemá čo stratiť, má 82 rokov, viete, čo myslím… ale Amerika by mohla prísť o svoju povesť. Ak ide o to, aby sme ukázali svetu, že sme “prehli Čínu cez koleno” a demoštrovali, že “ak sa rozhodneme, nikto nám nemôže odporovať”, je to pomerne krátkodobý výsledok. Dôsledky však budú veľmi vážne. Čína sa momentálne čo najviac dištancuje od konfrontácie medzi Ruskom a Západom, ale Západ ju sám tlačí k Rusku.”

 

Stručné zhrnutie podstaty konfliktu o Taiwan.

 

1. Čo je Taiwan?

V roku 1949 sa čínska občianska vojna pod vedením Mao Ce-tunga skončila víťazstvom komunistov. Američanmi podporovaný vládca Číny a predseda strany Kuomintang Čankajšek a jeho stúpenci utiekli na Taiwan, kde pod ochranou amerického námorníctva založili vlastný štát, Čínsku republiku. V súčasnosti už veľká väčšina sveta (vrátane USA) považuje Taiwan za územie ČĽR a neuznáva jeho nezávislosť.

 

2. Čo chce Čína od Taiwanu?

Čína chce s Taiwanom uskutočniť rovnaký plán ako svojho času s Hongkongom – prinavrátiť ostrov ako svoje územie podľa zásady “jedna krajina, dva systémy”, čo by Taiwanu zaručilo samosprávu a širokú autonómiu.

 

3. Prečo zjednotenie v rámci “hongkonskej schémy” nefunguje?

Dva faktory. Prvý je namierený proti väčšine Taiwančanov, ktorí majú vyššiu životnú úroveň a oveľa väčšie práva a slobody ako obyvatelia pevninskej Číny. Najmä preto, že ako ukazuje príklad Hongkongu, čínske vedenie má tendenciu časom autonómiu obmedzovať. Druhou je pozícia USA. Američania považujú Čínu za svojho hlavného rivala na svetovej scéne, a preto nechcú posilniť Čínu tým, že do nej zahrnú Taiwan, ktorý má rozvinuté hospodárstvo a zastáva vedúce postavenie na svetovom trhu s mikročipmi. A vo všeobecnosti je to otázka prestíže svetovej veľmoci – veď všetci vnímajú Taiwan ako krajinu chránenú Spojenými štátmi. Okrem toho Taiwan zohráva dôležitú ideologickú úlohu ako ukazovateľ možnosti alternatívnej cesty rozvoja Číny, čo je dôležité z hľadiska globálnej konfrontácie medzi Washingtonom a Čínou.

Preto Washington ticho zastavil akékoľvek rozhovory o zjednotení medzi Taiwanom a Čínou.

Čína preto tiež sprísnila svoju rétoriku.

 

4. Dôjde k vojne?

So všeobecným zhoršením vzťahov medzi USA a Čínou v posledných rokoch vzrástlo aj napätie okolo Taiwanu. O možnej eskalácii až do vypuknutia vojny sa aktívne písalo už minulý rok.

Prípadná návšteva Pelosiovej by na tomto pozadí mohla zohrať približne rovnakú úlohu ako atentát na arcivojvodu Františka Ferdinanda v roku 1914 – stať sa zámienkou na vyostrenie situácie do vojenského konfliktu.

V prospech takejto možnosti hovoria veľmi vysoké stávky na oboch stranách, ktoré ponechávajú len malý priestor na kompromis. Ústupky Washingtonu sú pre demokratov ponížením, ktoré by ich mohlo tvrdo zasiahnuť v predvečer kongresových volieb.

Čínskeho lídra Si Ťin-pchinga čakajú vlastné voľby – na jeseň sa má rozhodnúť o predĺžení jeho právomocí nad rámec tradičnej 10-ročnej vlády čínskych lídrov. Významnú úlohu môže zohrať aj to, ako sa v tejto súvislosti vyrieši situácia okolo Taiwanu.

Na oboch stranách však existujú aj vážne argumenty proti vojne. Pre Američanov nie je výhodné zapojiť sa do vojny, kým konflikt na Ukrajine stále trvá. Pretože nemusia byť schopní zvládnuť tok zbraní v oboch smeroch súčasne.

Na druhej strane je čínska ekonomika stále príliš závislá od obchodných vzťahov so Západom. Okrem toho, vylodenie na ostrove nebude pre Číňanov jednoduchá prechádzka – taiwanská armáda je dostatočne silná (aj keď sa neberie do úvahy vojenská účasť USA).

A napokon hlavný argument – akýkoľvek vojenský konflikt medzi Čínou a Spojenými štátmi je spojený s rizikom, že sa zmení na tretiu svetovú vojnu s použitím jadrových zbraní. Nebolo by víťaza.

Preto existuje šanca, že strany nevyhrotia záležitosť do vojny a dospejú k určitému kompromisu alebo jedna zo strán urobí ústupky, prípadne sa všetky obmedzia na určité demonštratívne kroky.

 

5. Čo znamená možné zhoršenie situácie okolo Taiwanu pre Ukrajinu?

Nič dobré.

Po prvé, väzby medzi Čínou a Ruskom sa výrazne posilnia. A to nielen ekonomické (obchádzanie sankcií), ale možno aj vojensko-technické (dodávky zbraní).

Po druhé, Západ presmeruje časť dodávok zbraní na Taiwan a Ukrajina dostane ešte menej zbraní.

Po tretie, vypuknutie vojny o Taiwan by mohlo vo svete spôsobiť skutočné hospodárske cunami, počas ktorého by Západ už nemal záujem o finančnú podporu Ukrajiny.

 

Zájde Čína až do krajnosti alebo stratí tvár? Táto otázka by mala byť zodpovedaná ešte dnes.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:03 - Rusko dočasne prerušuje americké inšpekcie ruských základní, s ktorými počíta dohoda o strategických…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:03 - Rusko dočasne prerušuje americké inšpekcie ruských základní, s ktorými počíta dohoda o strategických…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali