Schôdzu Národnej rady SR sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Danko: Matovič a Kollár majú problém

Bratislava 14. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (Foto: TASR-Pavol Zachar,Jaroslav Novák)

 

Poslancom Národnej rady (NR) SR sa nepodarilo ani na druhý pokus otvoriť riadnu schôdzu. Plénum nebolo uznášaniaschopné. V úvode rokovania sa prezentovalo len 64 poslancov. Okrem SaS sa neprezentovali ani opoziční poslanci

schôdza Národnej rady SR
Na snímke rokovacia sála Národnej rady

SaS dopredu avizovala, že si chce pri otváraní schôdze urobiť prieskum o tom, ktorí opoziční poslanci budú podporovať menšinovú vládu. Na prvý pokus preto neplánovala podporiť otvorenie schôdze. Predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša prekvapilo, že sa SaS po odchode z vlády chystala schôdzu blokovať. Dodal, že OĽANO nemá žiadne dohody s nikým mimo trojkoalície a jej bývalých poslancov o prezentovaní sa na schôdzi.

Reklama

Na riadnej schôdzi by mali poslanci okrem iného prerokovať prístup Fínska a Švédska do NATO. Venovať by sa mali napríklad otázke zdanenia plynovodov či viacerým novelám týkajúcich sa Generálnej prokuratúry SR a paragrafu 363 Trestného poriadku.

Gábor Grendel z OĽANO vzniknutú situáciu sarkasticky komentoval slovami: „Pred chvíľou sme sa presvedčili, že menšinová vláda má v parlamente menšinu. Wow. Národná rada nie je uznášaniaschopná, na prvý pokus sme neotvorili septembrovú schôdzu. O 30 minút nás čaká ďalší pokus.“

Reklama

Veronika Remišová (Za ľudí) populisticky pripomína, že „poslanci Národnej rady majú kráľovský plat a skladali sľub, že budú pracovať len a len v záujme občanov Slovenskej republiky,“ preto sa pýta: „Akým záujmom slovenských občanov je, že sa nebudú prijímať zákony na pomoc ľuďom, len preto, že sa niektorí poslanci rozhodli politikárčiť a robiť “obštrukcie”, čiže nepracovať?“

Vicepremiérka Remišová apeluje na poslancov NR SR: „Áno, je tu menšinová vláda, ale menšinovú vládu má aj francúzsky prezident Macron, no riadne to funguje a prijímajú sa zákony. Páni poslanci, zobuďte sa! Za našimi hranicami zúri vojna, je tu globálna inflácia, s ktorou sa trápia všetky vyspelé krajiny sveta, čaká nás celoeurópska energetická kríza aká tu nebola od vzniku Európskej únie a vy idete robiť “obštrukcie”! Dnes nežijeme normálne časy, kedy poslanci môžu brať plat a nepracovať. Dnes žijeme časy, kedy všetci politici musia spojiť sily a pomáhať ľuďom prežiť túto krízu. To je zodpovedná koaličná aj opozičná politika.“

Liberálna strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa alibisticky stiahla z vládnej koalície, celú situáciu komentovala lakonicky: „Na otvorení schôdze o 9:00 chýbalo 9 poslancov OĽANO a Sme rodina… To len keby chceli hovoriť, že my nepracujeme…“

K situácii v parlamente sa vyjadril aj Andrej Danko (SNS): „Od dnešného dňa majú Matovič a Kollár problém. Ani na druhý pokus sa nepodarilo otvoriť schôdzu Národnej rady. Ak tri mesiace nebude parlament uznášaniaschopný, musí ho Zuzana Čaputová rozpustiť. Verme, že aspoň to urobí pre Slovákov. Konečne je nádej na predčasné parlamentné voľby.“

Poslancom sa ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť riadnu schôdzu parlamentu. Plénum opäť nebolo uznášaniaschopné. Prezentovalo sa 71 poslancov, na otvorenie schôdze treba aspoň polovicu, teda 75 zákonodarcov.

Reklama

Za otvorenie schôdze hlasovalo 25 poslancov, zdržali sa dvaja a nehlasovalo ich 44. Pri prvom pokuse o otvorenie schôdze sa prezentovalo 64 poslancov. Okrem opozičných poslancov sa v oboch pokusoch neprezentovali ani poslanci za SaS. Chýbali aj niekoľkí z radov koalície.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) tak preložil rokovanie na utorok (20. 9.).

 

Jaroslav Naď sa do parlamentu dostavil už ráno, pretože mal do programu rokovania zaradené ako dôležité dokumenty z dielne rezortu obrany:

Svoje rozčúlenie neskrýva minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO): „Dnes bol parlament takmer plný, úprimne, málokedy mám takúto skúsenosť. Napriek tomu si poslanci SaS+mafie+fašistov odsúhlasili, že rokovať nebudú a na grémiu sa dohodli, že najbližšie sa poslanci stretnú až v utorok. Načo riešiť problémy a pomáhať ľuďom? Radšej týždeň dovolenky. Absurd. Hanba.

Reklama

1) Novelizácia zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov

– zákon sme komplexne prepracovali po dvojročnej práci aj za osobnej účasti množstva vojakov, od ktorých sme dostali vyše 500 podnetov, ktoré smerujú k zlepšeniu podmienok štátnej služby vojakov. Prípravu tohto základného zákona pre vojakov sme koordinovali aj s Jurajom Krúpom, aj on o ňom, žiaľ, kvôli trápnemu politikárčeniu SaS, odmietol rokovať. To takto poslancom SaS+mafii+fašistom záleží na vojakoch? Neskutočné. Pevne verím, že im to vojaci zrátajú aj s úrokmi. Ach. Komu toto pomôže?

2) Mandát pre našich vojakov, aby mohli pôsobiť v jednotke NATO na Slovensku

– je to najmä z praktických dôvodov a veľmi dôležité. Koordinovali sme to aj s našimi spojencami, ktorí nás požiadali o zapojenie našich vojakov do procesu. Kvôli trápnemu politikárčeniu SaS+mafie+fašistov sme o tom nemohli dnes rokovať. Politikárčiť o témach NATO? To je zahraničnopolitická zodpovednosť SaS??? Ach. Komu toto pomôže?

Navyše bolo v zozname množstvo iných dôležitých dokumentov. Vyberiem pár z nich:

3) Samozrejme sme mali na schôdzi rokovať aj o ratifikácii pristúpenia Švédska a Fínska do NATO. Ako inak, kvôli trápnemu politikárčeniu SaS+mafie+fašistov sme o tom nemohli rokovať. Mimochodom, patríme už len medzi posledných asi 5 krajín, ktoré to neratifikovali. Už sa nás diplomati a mňa už aj ministri obrany Švédska aj Fínska pýtajú, prečo je tomu tak. Ach. Komu toto pomôže? Prečo nám SaS+mafia+fašisti spôsobujú medzinárodnú hanbu?

4) No a množstvo iných dôležitých zákonov pre ľudí. Niektoré z nich ešte ako členovia vlády navrhli sami vtedy ešte ministri za SaS a teraz o nich odmietli rokovať. Ako inak, kvôli trápnemu politikárčeniu novo vzniknutej trojice SaS+mafia+fašisti sme o tom nemohli rokovať. Ach. Komu toto pomôže?

Poslanci NR SR boli zvolení, aby si robili svoju prácu. Sú za to platení a nie zle. Nie prísť do roboty a odmietnuť pracovať. To je ako keby ste vy, drahí občania, prišli do roboty, chceli by ste za to peniaze vo výplate, ale odmietli by ste čokoľvek urobiť. Neskutočná trápnosť a drzosť.

Je to vrcholne nezodpovedné a neprijateľné. Ako chcú títo predstavitelia ľuďom reálne pomáhať, keď odmietajú rokovať a robiť si svoju prácu? Sulík bol vraj v roku 2020 pripravený prevziať zodpovednosť. Dal to aj na bilbord. Zatiaľ to skôr vyzerá tak, že ľudia poslancov SaS+mafiu+fašistov zoberú na zodpovednosť, za to, že namiesto pomáhania našej krajine a jej obyvateľom, tu trápne politikárčia a na ľudí a ich potreby kašlú…, posťažoval sa minister obrany vo svojom statuse na Facebooku.

 

Reklama
OĽANO chce so SaS rokovať, Šipoš kritizoval obštrukciu

Hnutie OĽANO je pripravené so stranou SaS rokovať aj ihneď. Vyhlásil to šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Nerozumie vyhláseniam SaS, že sa nesnažili rokovať. Tvrdí, že ich požiadal o spoluprácu a stretnutie ešte v utorok (13. 9.). Šéf SaS Richard Sulík mu napokon podľa jeho slov potvrdil, že budú rokovať.

Šipoš kritizoval opozíciu, ako aj poslancov za SaS, že sa v stredu rozhodli nepracovať a obštrukciami paralyzovať parlament, hoci sedeli v pléne.

“Pozývame ich za rokovací stôl, kde sa dohodneme na spoločnom postupe,” povedal Šipoš na stredajšej tlačovej konferencii. S SaS nakoniec majú rokovať. “Uvidíme, ako sa budú vyvíjať, či budú konštruktívni, či si budú stáť za svojimi slovami,” doplnil. Ľudia podľa neho nemôžu byť rukojemníkmi opozície, a to najmä v čase, keď treba schváliť pomoc.

Parlament sa má najbližšie pokúsiť otvoriť schôdzu v utorok 20. septembra. Podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO) povedal, že piatkové (16. 9.) voľno predniesol na poslaneckom grémiu predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a nikto nenamietal.

Šipoš nemá informácie o tom, že by sa chceli poslanci OĽANO podpísať pod návrh na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). V najbližších dňoch budú podľa neho predsedovia strán informovať o tom, či bude nová koaličná zmluva alebo sa pripraví len jej dodatok. Noví štátni tajomníci by podľa Šipoša mali byť odborníci. Kľúčové je podľa neho sadnúť si s SaS a na rovinu si povedať, na ktoré pozície majú nárok. Pri predsedoch výborov je podľa neho obrovský nepomer. V prvom rade sa musia podľa Grendela dohodnúť na otvorení schôdze.

Reklama

Obštrukciu poslancov kritizuje aj šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. “Poslanci Národnej rady majú kráľovský plat a skladali sľub, že budú pracovať len a len v záujme občanov SR. Akým záujmom slovenských občanov je, že sa nebudú prijímať zákony na pomoc ľuďom len preto, že sa niektorí poslanci rozhodli politikárčiť a robiť obštrukcie, čiže nepracovať?” skonštatovala v stanovisku.

 

 

SaS chce o dôležitých bodoch rokovať na mimoriadnej schôdzi

Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS nepomohli v stredu otvoriť riadnu schôdzu, pretože chceli vidieť, ako si koalícia predstavuje vládnutie. Ozrejmil to šéf SaS Richard Sulík, ktorý už sedí v parlamentnej lavici. Pokiaľ sa nepodarí otvoriť schôdzu ani v utorok (20. 9.), SaS chce iniciovať mimoriadnu schôdzu, na ktorej by sa rokovalo o pristúpení Švédska a Fínska do NATO a o ďalších dôležitých návrhoch, napríklad o zvládaní energetickej krízy.

Reklama

Sulíka prekvapilo, že nikto z koalície nechcel s nimi rokovať. Pýtal sa, či toto všetko stojí za to, aby ostal minister financií Igor Matovič (OĽANO) “prilepený na svojej stoličke”. Dodal, že ak sa nepodarí dohodnúť na mimoriadnej schôdzi, SaS riadnu schôdzu napokon pomôže otvoriť, pretože nechce dlhodobo blokovať parlament.

“Chceli sme vidieť, ako si vládna koalícia predstavuje vládnutie, najmä tú časť, ktorá sa týka národnej rady, to znamená, ako chcú schvaľovať dôležité zákony, a chceli sme vidieť, či sú v stave otvoriť schôdzu,” ozrejmil Sulík s tým, že najmä poslanci OĽANO by sa mali zamyslieť, že keď nie sú schopní otvoriť schôdzu, či je správne držať jedného človeka prilepeného na stoličke, ktorý je “osobne zodpovedný za väčšinu problémov, ktoré má vláda”. SaS chce podľa neho podporovať riešenia pre ľudí, no Sulík si myslí, že to treba vyrokovať. Vyzval preto OĽANO a zvyšok koalície, že ak sa chcú na niečom dohodnúť, SaS je pripravená.

Richard Sulík
Na snímke minister hospodárstva SR v demisii a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS)

SaS potvrdila, že pracuje na návrhu na odvolanie Matoviča z funkcie ministra. Je to podľa Sulíka otázka dní. Na iniciovanie odvolávania potrebujú 30 podpisov od poslancov. Na podporu chcú osloviť koaličných poslancov a dať možnosť aj poslancom OLANO podpísať sa pod návrh na odvolanie. Následne majú rokovať aj s poslancami pôsobiacimi v neparlamentnom Hlase-SD. Poslancov, ktorí sú v ĽSNS a mimoparlamentnej Republike, proaktívne oslovovať nebudú. “Necháme to otvorené, keď podporia, bude podporené, keď nie, nebude,” dodal Sulík.

Šéf SaS tiež informoval, že ich klub sa zdrží pri hlasovaní o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Sulík si myslí, súčasťou Ústavy SR by mala byť možnosť rozpustenia parlamentu a aby si poslanci vedeli skrátiť volebné obdobie. Hlas-SD avizoval, že o podpore návrhu na odvolanie Matoviča sú ochotní rokovať, ak SaS podporí ich návrh na zmenu ústavy, ktorá by viedla k predčasným voľbám.

 

 

Reklama
Pellegrini kritizuje nefunkčnú koalíciu, žiada predčasné voľby

Vládna koalícia nedokázala dodať pri otvorení schôdze Národnej rady (NR) SR ani len všetkých svojich poslancov, riešením sú predčasné voľby. Vyhlásil to nezaradený poslanec a expremiér Peter Pellegrini po stredajších neúspešných pokusoch o otvorenie riadnej schôdze. Vyzval preto parlamentné strany na podporu zmeny Ústavy SR z dielne Sme rodina, ktorá by mohla umožniť vypísanie predčasných volieb.

“Vláda Eduarda Hegera (OĽANO) a ním vedená koalícia neodkázala do parlamentu priviesť ani len svojich 72 poslancov, ktorí deklarujú podporu vládnej koalície, a schôdzu sa ani na dva pokusy nepodarilo otvoriť,” skonštatoval Pellegrini. Podotkol, že koalícia nedokázala riadne fungovať ani s ústavou väčšinu.

Riešenie vidí v predčasných voľbách. Apeluje na poslancov, aby podporili zmenu ústavy týkajúcu sa skrátenia volebného obdobia NR SR. Následne by sa podľa neho malo zvolať rokovanie politických strán o prípadnom termíne predčasných volieb. Ak to nebudú schopné urobiť jednotlivé strany, vyzval na takýto krok prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Následne sa podľa jeho slov môžu voľby vypísať a do ich konania sa môžu prijímať zákony na pomoc ľuďom.

V súvislosti s pomocou ľuďom v čase krízy podotkol, že na vládnutie je tu vládny kabinet. “Máme vládu, nech vládne. Začala s 93 poslancami. Nevydierajte nás citovo, aby sme podržali vládu Hegera a Matoviča. Ak vedia vládnuť, nech vládnu, na to nepotrebujú opozíciu,” podotkol expremiér. Ak premiér vládnuť nevie, mal by podľa neho odísť.

Pellegrini si vie predstaviť rokovanie s SaS o možnom odvolaní Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií. Ak by sa aj vyhlásili predčasné voľby, Matovič by podľa neho nemal do ich termínu ostávať vo funkcii, pretože dokáže napáchať ešte viac škody.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:07

Rakúske úrady v piatok uviedli, že vyšetrujú 17 tínedžerov vrátane 12 neplnoletých osôb v súvislosti so sexuálnym zneužívaním 12-ročného dievčaťa vo Viedni.

Včera 20:04

Archeológom v starorímskom meste Pompeje sa v piatok podarilo odkryť niekoľko nových veľkolepých fresiek. Najpútavejšia freska zobrazuje scénu zo starogréckeho mýtu o Frixovi a jeho sestre Hellé, ktorí na baranovi so zlatým rúnom unikajú pred macochou Inó. Frixus na freske sedí obkročmo na baranovi, pričom Hellé padá do vody.

Včera 19:46

Nemecko pripravuje daňový balík v hodnote 7 miliárd eur na podporu ekonomiky. Uviedli to v piatok zdroje oboznámené s plánmi, ktoré nechceli byť menované.

Včera 19:45

Pápež František sa v piatok pustil do novej kritiky rodovej ideológie, keď povedal, že ide o “najhoršie nebezpečenstvo”, ktoré “stiera rozdiely”. “Je veľmi dôležité, že sa uskutočnilo toto stretnutie medzi mužmi a ženami, pretože dnes je najväčším nebezpečenstvom rodová ideológia,” povedal 87-ročný pápež na stretnutí s účastníkmi medzinárodnej konferencie o manželstve a viere.

Včera 19:28

Rusko je od piatku oficiálne vylúčené z Dunajskej komisie (Danube Commission), organizácie pre zabezpečenie a zlepšovanie podmienok plavby po rieke Dunaj. Oznámil to na sociálnej sieti X ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Včera 19:18

Pre štrajk vo viacerých spolkových krajinách Nemecka je vo vyše 70 mestách už druhý deň obmedzená verejná doprava. Obmedzená je predovšetkým autobusová, električková a podzemná doprava. Štrajk sa vyhol väčšine prímestských vlakov alebo regionálnych autobusov, ktoré nie sú prevádzkované samosprávami. Nedotkol sa ani regionálnej či diaľkovej železničnej dopravy.

Včera 19:17

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval v piatok na zastavenie násilia proti Palestínčanom zo strany Izraela a prepustenie rukojemníkov, ktorých počas teroristického útoku 7. októbra Hamas odvliekol do Pásma Gazy.

Včera 19:13

Ceny ropy v piatok večer strmo vzrástli, pričom cena WTI prekonala hranicu 80 USD za barel. Komodita smeruje k zisku aj za celý týždeň. Podporili ju signály o napätejšej ponuke na trhu a väčšom dopyte v Ázii, ako sa očakávalo.

Včera 18:53

Slovinská vláda v piatok prikázala lekárom povinné služby počas ich štrajku za vyššie platy. Súčasťou služieb budú neodkladné zdravotné vyšetrenia a zdravotnícke služby pre osoby so zdravotným postihnutím.

Včera 18:44

Sedem rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy zahynulo v dôsledku izraelského bombardovania. Oznámil to hovorca ozbrojeného krídla Hamasu Abú Ubajdá. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej bezprostredne nebolo známe, kedy rukojemníci zomreli.

Včera 18:28

Najmenej 17 osôb utrpelo v piatok zranenia v meste Štetín na západe Poľska, keď do ľudí prechádzajúcich cez cestu vrazilo auto. Incident sa stal popoludní okolo 16.00 h. Auto podľa predbežného vyšetrovania vrazilo do skupiny chodcov a následne do ďalších troch vozidiel. Páchateľ podľa polície z miesta činu ušiel, čoskoro však bol zatknutý.

Včera 18:06

Štyria vojaci zahynuli a ďalších deväť utrpelo zranenia na západe Mexika počas pátrania po zločineckej skupine. Uviedol to v piatok mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Včera 18:03

Väčšina Švédov verí, že ich krajina obetovala priveľa pre svoje členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). Zhodli sa však na tom, že po vstupe do NATO sa bezpečnosť Švédska posilní. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v piatok.

Včera 18:02

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu v piatok rozhodol o pokračovaní medzinárodného vyšetrovania zločinov proti ľudskosti vo Venezuele z roku 2017. Súd zamietol odvolanie režimu tamojšieho prezidenta Nicolása Madura, ktorý žiadal zastavenie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na Vodné dielo v Žiline z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Erik Majercak

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali