Majdan

NAŽIVO

STREĽBA V AMERICKOM BARE: O život prišli traja, 14 zranených. Šéfka miestnej polície Lisa Davisová ozrejmila, že jednou z obetí je aj útočník, ktorého policajti zastrelili po príchode na miesto.

17:49

Izraelský premiér nariadil zintenzívniť údery na Teherán. Premiér pripustil, že Izrael v súčasnosti zažíva „bolestivé dni“.

17:49

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

17:48

Necielime na krajiny v regióne, terčom sú americké základne. Irán v sobotu a nedeľu reagoval na vzdušné útoky Izraela a Spojených štátov odvetnými raketovými a dronovými údermi na ciele naprieč krajinami Blízkeho východu.

16:25

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

16:24

Pre vojnu s Iránom varujú v Nemecku pred teroristickou hrozbou. Rovnako, predseda parlamentného kontrolného výboru Spolkového snemu (Bundestagu) pre dohľad nad spolkovými spravodajskými službami Marc Henrichmann vyzýva na ostražitosť.

16:11

Juhokórejský export vo februári stúpol o 29 %. Prebytok zahraničného obchodu Južnej Kórey vo februári prudko vzrástol na rekordných 15,51 miliardy USD zo 4,15 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka.

15:18

Iránske útoky si v SAE od soboty vyžiadali tri obete a 58 zranených. Abú Zabí 1. marca (TASR) – Traja ľudia zahynuli a 58 ďalších utrpelo poranenia v dôsledku odvetných útokov Iránu na území Spojených arabských emirátov (SAE), oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. SAE podľa vyhlásenia rezortu obrany zostrelili 152 zo 165 iránskych balistických rakiet, ako aj dve strely s plochou dráhou letu.

15:17

Chameneího smrť je podľa Kaca bodom zlomu, Francúzsko ju víta. Vojenská konfrontácia medzi Izraelom a Iránom je podľa Herzoga „historickou príležitosťou zmeniť trajektóriu Blízkeho východu smerom k inej budúcnosti, budúcnosti mieru“.

15:02

Polícia upozorňuje vodičov na úplnú uzáveru cesty III/1656 v obci Lúčnica nad Žitavou v okrese Nitra. Naplánovaná je od pondelka (2. 3.) od 8.30 h do polovice júla. Dôvodom je rekonštrukcia mosta ponad potok Lúžtek, ktorý je v havarijnom stave, informovala polícia.
„Vzhľadom na šírkové parametre cesty a technológiu stavby je nevyhnutné úsek cesty v rámci mosta úplne uzavrieť. Na obmedzenie bude upozorňovať dočasné dopravné značenie,“ priblížila polícia. Obchádzková trasa povedie cez mesto Vráble a po ceste II/511 v smere na Žitavce.

15:01

Šiesti mŕtvi po iránskom raketovom útoku na centrálny Izrael. Záchranári najprv informovali, že pri priamom zásahu v obytnej štvrti v meste Bejt Šemeš zomreli štyri ľudia a viac ako 20 ďalších utrpelo zranenia.

14:47

Vojna rozpútaná Ruskom proti Ukrajine má dve ďalšie civilné obete. Ďalšie ruské útoky hlásili z čiernomorského prístavného mesta Odesa a z Charkova na severovýchode Ukrajiny, kde si požiar spôsobený jedným z útokov vynútil evakuáciu ubytovne

14:46

KĽDR odsúdila americko-izraelské útoky, ukazujú gangsterskú náturu USA. Kim tento týždeň vyhlásil, že KĽDR a Spojené štáty by mohli spolu vychádzať, ak by Washington uznal Severnú Kóreu ako jadrovú mocnosť.

14:22

UNIQA predlžuje platné cestovné poistenie uviaznutým cestujúcim. Eskalácia napätia na Blízkom východe: UNIQA automaticky predlžuje platné cestovné poistenie uviaznutým cestujúcim až do návratu domov.

14:21

Irán sľubuje útoky, aké USA a Izrael doteraz nezažili. Larídžání na sociálnej sieti X uviedol, že Irán už v reakcii na sobotňajšie útoky odpálil rakety na izraelské ciele a americké základne v regióne a spôsobil im škody.

14:20

Pred Hormuzským prielivom čaká najmenej 150 tankerov. Cez Hormuzský prieliv, spájajúci Perzský záliv s Arabským morom, prechádza pätina celosvetových dodávok ropy a zemného plynu a jeho blokáda by pravdepodobne prudko zvýšila svetové ceny energií.

14:19

Konflikt na Blízkom východe môže zvýšiť cenu ropy nad 100 USD za barel. Ak by sa Iránu podarilo narušiť prepravu cez Hormuzský prieliv, mohlo by to ovplyvniť viac ako 20 % svetových tokov ropy a skvapalneného zemného plynu (LNG).

13:58

Pápež Lev XIV. vyzval na ukončenie špirály násilia na Blízkom východe. Hlava katolíckej cirkvi zároveň vyzvala Pakistan a Afganistan na urýchlený návrat k dialógu.

13:55

Smrť Chameneího vrátila iránskemu ľudu nádej. V priebehu nedele sa budú Iránom a udalosťami na Blízkom východe zaoberať šéfovia diplomacií členských štátov EÚ na mimoriadnom zasadnutí Rady pre zahraničné veci.

13:54

ČR je pripravená hneď vyslať repatriačné lety do Egypta, oznámil Babiš. Spojené štáty a Izrael v sobotu spustili koordinované letecké a raketové údery na iránske vojenské a strategické ciele.

13:54

Dve iránske rakety leteli smerom k Cypru. Britský premiér Keir Starmer v sobotu oznámil, že lietadlá Spojeného kráľovstva sa zapojili do obranných operácií.

13:19

Atentát na Chameneího bol porušením noriem morálky a práva. Vzťahy medzi Iránom a Ruskom sa v posledných rokoch výrazne prehĺbili a nadobudli charakter strategického partnerstva, najmä v oblasti geopolitiky Blízkeho východu a vojenskej spolupráce.

13:19

Netanjahu vyzval Iráncov, aby povstali proti teokratickému režimu. Netanjahu sa obrátil aj na menšiny v Iráne, aby sa zjednotili v snahe zvrhnúť vládnuci režim.

13:18

Iránskeho vodcu Chameneího pomáhala lokalizovať americká CIA. Americká spravodajská služba v sobotu ráno údajne zistila, že v centre Teheránu sa bude konať stretnutie vysokopostavených predstaviteľov Iránu a prítomný bude aj Chameneí.

13:05

Irán dočasne vedie vládnuca rada, členmi sú Pezeškiján, Ežeí a Aráfí

11:56
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko pomohlo Vučičovi zastaviť Majdan v Belehrade

Srbská prozápadná opozícia, ktorá nesúhlasila s výsledkami volieb v krajine, začala protesty v Belehrade. Demonštranti sa pokúsili vtrhnúť do mestskej správy, ale polícia ich zastavila. Srbský prezident Vučić to označil za pokus o narušenie suverenity krajiny. Ako Moskva pomohla srbským orgánom zastaviť nepokoje a akú úlohu zohrali v udalostiach v Belehrade západné krajiny? Na tieto otázky v článku pre noviny Vzgljad odpovedajú Iľja Abramov a Anastázia Kulikova

Majdan
Záber z protestov
❚❚
.

Stúpenci srbského opozičného bloku “Srbsko proti násiliu” sa pokúsili vtrhnúť do mestskej správy v Belehrade. Demonštranti rozbíjali okná, hádzali kamene a plechovky od piva na policajtov, ale strážcovia zákona chránili dvere štítmi. Polícia bola nútená použiť aj slzotvorný plyn.

Neskôr strážcovia zákona v prilbách a so štítmi, ktorí prišli na námestie pri belehradskej administratíve, rozohnali demonštrantov a vytvorili kordón. Na miesto dorazil aj srbský minister vnútra Bratislav Gašič a dve sanitky. Počas protestov pred zhromaždením boli vážne zranení dvaja policajti a niekoľko ďalších utrpelo ľahšie zranenia. Viac ako 35 protestujúcich bolo zadržaných, pričom operácia na identifikáciu výtržníkov pokračuje.

Srbský prezident Aleksandar Vučić sa prihovoril národu v čase, keď protestujúci vtrhli do budovy mestskej správy v Belehrade, a vyzval obyvateľstvo, aby sa nebálo, informovali noviny Vecernje Novosti. Povedal tiež, že narušitelia poriadku a výtržníci budú zadržaní a bude nasledovať reakcia príslušných štátnych orgánov.

.

Vučić zdôraznil, že tieto protesty ohrozujú nezávislosť, samostatnosť a zvrchovanosť Srbskej republiky. “Zachováme slobodu Srbska, pretože je to najvyššia hodnota,” povedal prezident.

Srbská premiérka Ana Brnabičová neskôr uviedla, že Moskva varovala Belehrad pred možnými nepokojmi a Srbsko je vďačné ruským bezpečnostným službám za tieto informácie. Dodala, že mnohí ľudia považovali varovania za dezinformácie, ale našli sa aj takí, ktorí ich brali vážne a chceli pomôcť.

Nepokoje vypukli po voľbách, ktoré vyhrala vládnuca koalícia Srbskej pokrokovej strany (SPP) prezidenta Aleksandara Vučića. V parlamentných voľbách získala viac ako 47 % hlasov. Podľa pozorovateľov si prozápadný blok Srbsko proti násiliu vyslúžil podporu približne 23 percent voličov, zatiaľ čo Socialistická strana Srbska získala 6,7 percenta.

Lídri prozápadného bloku Srbsko proti násiliu však neuznali výsledky hlasovania do Belehradského zhromaždenia, ktoré sa konalo súbežne s parlamentnými voľbami. Odmietli opustiť budovu volebnej komisie a začali držať hladovku. Opozícia požaduje zrušenie výsledkov a tvrdí, že úrady “nahnali” do hlavného mesta 40 tisíc voličov z iných miest, ako aj z Republiky srbskej Bosny a Hercegoviny.

Ako poznamenávajú odborníci, situácia v Srbsku sa postupne vyhrocuje. Okrem toho sa o tento vývoj priamo zaujíma viacero západných krajín. Politológ a programový riaditeľ Medzinárodného diskusného klubu Valdaj Timofej Bordačev preto vyvodzuje analógiu s udalosťami v Gruzínsku a na Ukrajine, ako aj s neúspešnými plánmi Západu v Bielorusku. “Prozápadné sily v Srbsku konajú podľa známeho scenára z rokov 2000 – 2010,” spresnil.

.

Takéto scenáre sa podľa Bordačeva odohrávajú v mnohých krajinách. Ako príklad uviedol Latinskú Ameriku, najmä Venezuelu. “Jedna strana koná v rámci ústavy, zatiaľ čo druhá ide mimo nej,” spresnil expert. Prozápadné sily v Srbsku majú podľa Bordačeva zároveň primárnu a sekundárnu úlohu.

Tou hlavnou je podľa neho odstránenie Aleksandra Vučića a jeho strany od moci, ako aj zmena zahraničnopolitického kurzu Srbska. “Minimálnou úlohou je ‘spomaliť’ Vučića, pripomenúť prezidentovi, že Západ má páky na jeho administratívu,” dodal politológ. Hovorca je zároveň presvedčený, že v tom, čo sa deje, majú prsty Američania, ako aj Británia. “Ale Vučić o nich priamo nehovorí, pretože nechce ďalší tlak,” domnieva sa Bordačev.

Srbský prezident sa podľa neho všemožne snaží zabrániť scenáru Majdanu a vyriešiť situáciu s protestmi.

“Aleksandar Vučić koná inak ako ten istý Viktor Janukovyč na Ukrajine alebo gruzínske orgány v roku 2004.” – zdôraznil programový riaditeľ Valdajského klubu. Podobný názor zastáva aj Nikolaj Meževič, prezident Ruskej asociácie pobaltských štúdií. “Po dosiahnutí pozitívneho výsledku vo viacerých prípadoch Západ vypracoval určitý model postupu. Teraz existuje pokušenie zopakovať a replikovať túto skúsenosť. Zároveň sa už objavili pokusy o realizáciu “farebných revolúcií” v Srbsku. Jedna z nich – pre Západ úspešná – sa uskutočnila v 90. rokoch,” povedal.

Meževič zároveň nesúhlasí s tým, že za nepokojmi stojí Londýn alebo Washington. “Podľa môjho názoru dnešné udalosti viedli Berlín a Viedeň,” domnieva sa politológ. Podľa neho sa ruské bezpečnostné služby mohli vlastnými kanálmi dozvedieť, že Nemecko a Rakúsko sú pripravené uskutočniť provokáciu, a varovali svojich srbských kolegov.

.

“Výtržníci sledujú hlavný cieľ – poslať Aleksandra Vučiča do demisie a vytvoriť vládu, ktorá by bola úplne proeurópska,” domnieva sa Meževič. – Ak sa ich plán uskutoční, mali by sme očakávať zmeny v zahraničnej politike Belehradu. Predpokladám, že pôjde o zavedenie sankcií voči Rusku. Okrem toho môže Srbsko súhlasiť so vstupom do EÚ a NATO za akýchkoľvek podmienok týchto organizácií.” “Na rozdiel napríklad od Bieloruska, kde v roku 2020 došlo k pokusu o realizáciu “farebnej revolúcie”, Srbsko je úplne obklopené nepriateľmi. V prípade Minska Rusko okamžite deklarovalo pripravenosť poskytnúť podporu a sústredilo sily na hraniciach. To malo veľmi vážny vplyv na vývoj udalostí. Belehrad, žiaľ, takúto možnosť nemá”, – zdôraznil politický analytik. “Situácia je mimoriadne komplikovaná. Buď teraz Vučić prevezme kontrolu nad situáciou, alebo to bude nejaké iné Srbsko, bez Vučića,” domnieva sa profesor Meževič.

“Po voľbách v Srbsku sa opozícia pokúsila zorganizovať protesty a usilovala sa o opakované voľby do belehradského zhromaždenia. Ukázalo sa však, že ľudí pripravených vyjsť do ulíc je málo. Faktom je, že väčšina srbských občanov, vrátane tých, ktorí sú proti Vučićovi, je negatívne naladená voči NATO a pozitívne voči Rusku,” dodáva Stevan Gajić, výskumný pracovník Inštitútu európskych štúdií (Belehrad), doktor politických vied, hosťujúci profesor na MGIMO.

“Títo občania sa naozaj nechcú zapájať do záležitostí, do ktorých by mohli byť zapojené západné spravodajské služby. Preto sa opozícia snažila protesty radikalizovať. Zrejme chceli vyprovokovať orgány činné v trestnom konaní k tvrdej reakcii, ktorá by im umožnila pritiahnuť na svoju stranu viac ľudí. Takzvaní vodcovia protestov sami opustili akciu hneď po tom, ako začal útok na zhromaždenie,” povedal respondent.

“Západ má záujem podporovať tieto protesty. Chcú od Belehradu získať ústupky týkajúce sa Kosova a zavedenia sankcií voči Rusku. Na tieto vyjadrenia by mohli vplývať najmä Nemecko a Spojené kráľovstvo. Nepriamo na situáciu vplývajú aj USA. Koniec koncov, kanál N1, ktorý aktívne pokrýval prejavy protestujúcich, je prepojený so CNN,” zdôrazňuje.

“Treba tiež poukázať na veľkú pozitívnu úlohu Ruska v týchto udalostiach. Moskva varovala Srbsko pred hroziacimi nepokojmi. Pre občanov krajiny obklopenej NATO je pocit podpory veľmi dôležitý. Okrem toho, vyslovenie skutočnosti, že dostalo informácie od bezpečnostných služieb, je jednoznačným signálom pre Západ od orgánov v Belehrade, že Kremeľ môže pomôcť aj za takýchto okolností,” povedal Gajič. “To, čo sa deje v Srbsku, vyvoláva pocit deja vu. Vládnuca strana, ktorá vyhrala voľby, je eurokritická. Porazená opozícia však okamžite začala hovoriť o podvodoch a falšovaní. “V Belehrade teda došlo k pokusu o ďalšiu ‘farebnú revolúciu’,” povedal nemecký politický analytik Alexander Rahr.

“Nespokojenci vyšli do ulíc, pokúsili sa vtrhnúť do mestskej správy, aby prevzali moc. Takéto protesty “proti falzifikátorom” pozorujeme od začiatku storočia, stačí si spomenúť na revolúciu ruží v Gruzínsku a Majdan na Ukrajine. Západné médiá, mimovládne organizácie a politici podporujú protest opozície za údajne spravodlivé voľby a obviňujú víťaznú stranu z nelegitímnosti,” konštatuje.

“Európske liberálne elity nedokážu pochopiť, ako môžu v Srbsku zvíťaziť sily, ktoré sú proti EÚ a jej hodnotám. Vučić zasa upozornil na úlohu “západných síl” pri podnecovaní protestov a faktickom pokuse o štátny prevrat. Dá sa očakávať, že čoskoro bude na Západe obvinený z použitia sily proti demonštrantom a zo spolupráce s ruskými bezpečnostnými službami,” vysvetľuje respondent.

“Celá Európa sa začína búriť. Tendencie smerujúce k pravicovému kurzu vo väčšine európskych krajín sú zjavné, ale liberálne elity sa proti tomu ostro stavajú. “Farebná revolúcia” v Srbsku pravdepodobne zlyhá. Ale tlak Bruselu na Belehrad, aby sa priblížil k Západu, a nie k Rusku, sa bude len zvyšovať,” zhrnul Rahr.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Miroslav Ondrej

.
.

Američania naznačili, či príde aj pozemná operácia v Iráne

Trump v nedeľu vyhlásil, že neplánuje pozemné operácie v Iráne, povedal to pre kanál CBS News republikánsky predseda senátneho výboru…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

USA potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln

Spojené štáty v nedeľu podvečer potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln, ktorá sa nachádza v Perzskom zálive. Uviedli…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom, píše agentúra Bloomberg. To umožní Si zabezpečiť dodávky ropy,…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO: Irán odvetnými údermi zasahoval americké základe. USA potvrdili tri svoje obete a 48 mŕtvych iránskych vodcov

Aj v nedeľu sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkoch východe po včerajšom prvom leteckom útoku Spojených štátov amerických a Izraela na…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 19 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 19 min. čítania | 0 komentárov

Porážka vo vojne s Iránom spustí proces nezvratného rozpadu USA

Cielené likvidácie iránskych vodcov neprinesú Washingtonu želanú výhru kvôli jedinečnému systému zdvojenia moci a ochote Pekingu financovať odpor, píše Ljubov…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná

Brilantné „povinné čítanie“ pre každého, kto chce nájsť pravdu. “Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná” je o tom, čo sa…

01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo je známe o dočasnom najvyššom vodcovi Iránu po smrti Chameneího

V Iráne došlo k zmene vedenia, píše Times of India. Dočasným najvyšším vodcom krajiny bol menovaný Alireza Arafí. Rozsiahle skúsenosti…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ropovod Družba nie je poškodený, máme fotodokumentáciu, zastavenie ropy je politické rozhodnutie Kyjeva

Ropovod Družba nie je poškodený, funguje a zastavenie dodávok ruskej ropy do strednej Európy je politickým rozhodnutím ukrajinského prezidenta Volodymyra…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Irán pripravuje „najsilnejšiu“ odpoveď

Irán pripravuje rozsiahle údery v reakcii na smrť ajatolláha Chameneího. Informovala o tom tlačová agentúra Fars, ktorá má blízko k…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Budanov: Rusko súhlasilo s bezpečnostnými zárukami Američanov

Rusko súhlasilo s prijatím bezpečnostných záruk, ktoré Ukrajine ponúkli Spojené štáty, oznámil počas telefónu vedúci prezidentskej kancelárie Kirill Budanov

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér Fico komunikoval so Samsungom

Slovenský premiér Robert Fico aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) komunikovali so spoločnosťou Samsung pred oznámením o ukončení jej výroby…

01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Irán odpaľuje rakety na Jeruzalem vrátane miest zhromažďovania armádnych záložníkov

Irán, 1. marca 2026 - Iránske ozbrojené sily naďalej reagujú svojimi útokmi na nepriateľské útoky. Izraelské médiá uvádzajú, že dnešný útok…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Blízky východ v plameňoch, svet v napätí. Čo to spraví s cenami palív?

Vojenský úder Spojených štátov a Izraela na Irán z 28. februára posunul napätie na Blízkom východe do novej fázy a…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo sa stane, ak Irán padne? Budeme už ale naozaj “v hajzli”, myslí si exminister

Bude to Irak 2.0, len vo väčšej škále. Tento predpoklad vyslovil exminister školstva a politický komentátor Juraj Draxler. Jeho status…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump podľahol izraelskej lobby

Trump spustil kampaň proti Iránu po týždňoch lobovania zo strany Izraela a Saudskej Arábie, informoval denník Washington Post s odvolaním…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Začína sa nová éra Blízkeho Východu? Smrť iránskeho ajatolláha vyvolala búrlivé oslavy aj hnev

Svet sa v nedeľu ráno zobudil do správy, ktorá môže patriť medzi najzásadnejšie udalosti posledných desaťročí. Iránsky najvyšší vodca Alí…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

A nič iné ako vojna: od Mexika po Irán

Mexiko, 1. marca 2026 - Čo nás majú naučiť posledné svetové konflikty.   22. februára mexické ministerstvo obrany oznámilo likvidáciu…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

.

Fico hovorí o absolútnom rozklade svetového poriadku

Premiér Robert Fico, podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a podpredseda NR SR Tibor Gašpar zvolali na nedeľné ráno…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

KDH vyzýva vládu na zvolanie Bezpečnostnej rady pre situáciu na Blízkom východe

Opozičné KDH vyzýva vládu SR na bezodkladné zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti s aktuálnou geopolitickou situáciou a eskalujúcimi nepokojmi…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšia vojna na obzore? Britské koloniálne „dedičstvo“ na hranici Pakistanu a Afganistanu

V tieni útoku „mierotvorcu“ Trumpa riadeného izraelskou loby na Irán, hroziaceho jadrovou eskaláciou, sa odohráva ďalší nebezpečný konflikt s účasťou…

01. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

MZVEZ neeviduje nateraz žiadneho zraneného slovenského občana na Blízkom východe

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neeviduje nateraz žiadneho zraneného slovenského občana na Blízkom východe. V stanovisku pre TASR…

01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Premiér bude žiadať Žilinku o obnovu konania v súvislosti s Makóom. Tvrdí, že prokurátor Šurek zneužil svoje právomoci

Premiér Robert Fico bude žiadať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby inicioval obnovu konania v súvislosti s kajúcnikom Ľudovítom Makóom. Ten…

01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Doktor Goebbels a prezident Donald

USA, 28. februára 2026 - Ako inšpiratívne klamal Trump vo svojej výročnej správe Kongresu o stave USA! Ľudia, ktorí vo svojej dobe…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Ako sa budú vyvíjať udalosti v Iráne po smrti ajatolláha?

S potvrdením úmrtí Chameneího a ďalších vysokopostavených iránskych vodcov sa plán USA a Izraela stal všeobecne jasným. Pripomína to, čo…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rodičovský dôchodok sa zmenil na asignáciu podielu zaplatenej dane, Sociálna poisťovňa odpovedá na najčastejšie otázky

Deti môžu svojim rodičom, starobným dôchodcom, poukázať časť zo zaplatenej dane formou asignácie podielu zaplatenej dane. Tento spôsob nahradil takzvaný…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Erika Tomáša je diskusia o zrušení voľby poštou zo zahraničia racionálna

Diskusia o zrušení voľby poštou zo zahraničia je racionálna. V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na STVR to…

01. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Danko: Pozvánku od Zelenského na Ukrajinu by mal premiér akceptovať

Ak predseda vlády SR Robert Fico dostal pozvánku na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na pôde Ukrajiny, mal by…

01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia implementuje dohodu s Mercosur pred rozhodnutím Súdneho dvora EÚ

Európska únia začne uplatňovať dohodu s Mercosur, kým čaká na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora o jej zákonnosti, uviedla v piatok…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko má mládežnícku majsterku sveta v biatlone

Slovenská reprezentantka v biatlone Michaela Straková dosiahla v krátkom čase ďalší vynikajúci výsledok. V januári brala bronz vo vytrvalostných pretekoch…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

STREĽBA V AMERICKOM BARE: O život prišli traja, 14 zranených. Šéfka miestnej polície Lisa Davisová ozrejmila, že jednou z obetí je aj útočník, ktorého policajti zastrelili po príchode na miesto.

17:49

Izraelský premiér nariadil zintenzívniť údery na Teherán. Premiér pripustil, že Izrael v súčasnosti zažíva „bolestivé dni“.

17:49

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

17:48

Necielime na krajiny v regióne, terčom sú americké základne. Irán v sobotu a nedeľu reagoval na vzdušné útoky Izraela a Spojených štátov odvetnými raketovými a dronovými údermi na ciele naprieč krajinami Blízkeho východu.

16:25

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

16:24

.

Zlí vodiči na cestách, zachytení na tých najbizárnejších fotografiách

Zlí vodiči sú dôkazom, že samotné zloženie vodičského testu ešte neznamená bezpečnú jazdu v reálnom svete. Stačí chvíľa nepozornosti, preceňovanie…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Počet obetí útoku na dievčenskú základnú školu stúpol na 108

Počet obetí sobotňajšieho útoku na dievčenskú základnú školu v okrese Mínáb na juhu Iránu stúpol na 108. Uviedol to v…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Cudzinci majú vyriešiť problém s dezerciou a zlou mobilizáciou v AFU

Problém nedostatočnej mobilizácie a masovej dezercie sa bude riešiť náborom cudzincov do ukrajinských ozbrojených síl

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dizajn, ktorý nepochopíte. Pri týchto fotografiách sa budete chytať za hlavu

Dizajn je často otázkou vkusu, kontextu a osobných preferencií, no existujú riešenia, pri ktorých sa zhodne takmer každý, že sú…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V Dubaji horel ikonický hotel Burdž al-Arab, údajne ho zasiahli trosky iránskeho dronu

Dubajské úrady uviedli, že trosky zo zachyteného iránskeho dronu spôsobili požiar v ikonickom hoteli Burdž al-Arab. Referuje o tom web…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zacharovová odporučila ruským paralympionikom, aby ignorovali provokácie

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová odporučila ruským paralympijským športovcom, aby nevenovali pozornosť provokáciám a prekážkam, ktoré im kladie…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Sestry dostanú stabilizačný príspevok. Pozrite si o akú sumu ide

Sestry a pôrodné asistentky v ústavnej zdravotnej starostlivosti dostanú v tomto roku stabilizačný príspevok. Vyplýva to z novely zákona o…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Miroslav Ondrej

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov