Rozhovor: Lavrov reaguje na obvinenia Británie

Moskva 14. marca 2018 (/HSP/Keystone/Martial Trezzini)

 

Prinášame vám odpovede ministra zahraničných vecí RF ohľadne obvinení v súvislosti s vraždami v Londíne

Otázka: Aká bude odpoveď Ruska na požiadavku premiérky Veľkej  Británie Theresy Mayovej, aby do dvadsiatich štyroch hodín Rusko predložilo vysvetlenie ohľadne otrávenia S. Skripaľa? Aká bude reakcia Moskvy, ak britská vláda prijme sľúbené reštriktívne opatrenia v tomto prípade?

S. V. Lavrov: Počuli sme ultimátum, ktoré zaznelo z Londýna. Oficiálna predstaviteľka Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie M. V. Zacharovová už náš postoj komentovala. K tomu môžem dodať len to, že Veľká Británia, ako aj Rusko, sú zmluvné štáty Dohovoru o zákaze chemických zbraní, čo vie aj premiérka a minister zahraničných vecí Veľkej  Británie. Nepochybujem o tom, že na Ministerstve zahraničných vecí Veľkej  Británie neprišli o expertov, ktorí sa venujú fungovaniu tohto dohovoru a problematike, ktorou sa zaoberá dohovor i Organizácia pre zákaz chemických zbraní. Expertov tam asi aj majú (určite majú), ale zrejme ich nik nepočúva. Ak máme hovoriť o tom, že čo by mala urobiť Veľká  Británia v zmysle Dohovoru o zákaze chemických zbraní, tak je to nasledovné: Po prvé, akonáhle sa zjavili podozrenia, že bola použitá otravná látka zakázaná dohovorom, mali sa obrátiť na krajinu, ktorú podozrievajú, že z nej daná látka pochádza. Na takúto otázku sa odpovedá do desiatich dní. Ak daná odpoveď neuspokojí krajinu, ktorá si pýtala informácie, tak táto krajina (v danom prípade Veľká  Británia) sa bude musieť obrátiť na Výkonnú radu Organizácie pre zákaz chemických zbraní a Konferenciu zmluvných štátov Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Pri tom oslovená strana má plné právo  získať prístup k tej látke, o použitie ktorej ide, aby mala možnosť vykonať vlastnú analýzu danej substancie. Čo sme, vlastne, aj hneď urobili, hneď po tom, ako sa zjavili správy rozširované prakticky všetkými členmi anglickej vlády o tom, že otravu S. Skripaľa spôsobila otravná látka vyrobená v Ruskej federácii. Oficiálnou nótou sme okamžite požiadali o prístup k tejto látke, aby ju naši experti mohli podrobiť analýze v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní. Tou istou nótou sme žiadali prístup ku všetkým faktom súvisiacim s vyšetrovaním, vychádzajúc z toho, že jednou z obetí je J. Skripaľovová, občianka Ruskej federácie. Na tieto absolútne oprávnené požiadavky, ktoré vyplývajú z Dohovoru o zákaze chemických zbraní, sme dostali vágnu odpoveď, z ktorej je jasné, že nám tieto zákonné požiadavky zamietli. Takže skôr, ako sa začnú dávať ultimáta – podať správu britskej vláde do dvadsiatich štyroch hodín – bolo by lepšie dodržiavať vlastné záväzky podľa medzinárodného práva, v tomto konkrétnom prípade záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Keď hovoríme o manierach, nezabúdajme, že éra kolonializmu je vecou dávnej minulosti.

Otázka: Nepočuli sme Vašu reakciu na vyhlásenie premiérky  Veľkej Británie  Theresy Mayovej. Vzniká dojem, že Moskva neberie túto situáciu vážne. Radi by sme pochopili, čo treba urobiť, aby nedošlo ku konfrontácii.

S. V. Lavrov: Chápem, že potrebujete poskytnúť informácie, ktorú budú zodpovedať náladám „hláv“ v Londýne. Už som povedal, čo má urobiť práve Veľká  Británia skôr, ako jej Rusko bude odpovedať na otázky. Nedostali sme požiadavku, ktorú je Londýn povinný podať v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní.

Otázka: Na zajtra je naplánované stretnutie s Vaším tureckým kolegom, o niekoľko dní ministerské trojstranné stretnutie Rusko-Irán-Turecko. Bude sa diskutovať o otázke rozširovania zón deeskalácie v Sýrii a pripojenia Afrinu k tejto zóne, ako bolo nedávno avizované? A včera v Bezpečnostnej rade OSN odzneli vyhlásenia USA a iných západných partnerov o možnosti útokov na Sýriu, ako aj obvinenia proti Rusku, že znemožňuje plnenie rezolúcie č. 2401 BZ OSN. Aký vplyv bude mať táto rétorika na efektívnosť procesu strategického urovnania v Sýrii?

S. V. Lavrov: Zajtra sa v Moskve stretneme s tureckým ministrom zahraničných vecí M. Čavušogluom. V piatok, už za účasti nášho iránskeho kolegu, ministra zahraničných vecí Iránu Dž. Zarífa sa bude konať stretnutie ministrov krajín – garantov Astanského formátu v Astane. Samozrejme, bude sa diskutovať o zónach deeskalácie. Nemyslím si, že sa teraz za každú cenu musíme usilovať rozšíriť ich plochu. Teraz je najdôležitejšie zabezpečiť ich fungovanie v tom režime, ktorý bol odsúhlasený, najmä v režime zastavenia paľby. Najaktuálnejšou úlohou je nedopustiť, aby sa pokračovalo v závažnom porušovaní tohto režimu vo východnej Gúte. Tam sa sústredili bojovníci z niekoľkých organizácií, nelegitímnych ozbrojených zoskupení, ale všetkých si „podrobila“ skupina „Hayat Tahrir al-Sham“, ktorá prišla opäť s novým mimikry a nazýva sa inak, ale jej podstata sa nemení, táto organizácia je zahrnutá do teroristického zoznamu Bezpečnostnej rady OSN. Z Východnej Gúty ustavične pokračujú mínometné ostreľovania Damasku, vrátane nášho Veľvyslanectva. Zomierajú ľudia. Je to závažné porušenie rezolúcie číslo 2401, pretože táto rezolúcia žiadala od všetkých, aby zastavili paľbu, za dodržania všeobecne prijatých podmienok, že na teroristov sa nevzťahuje povinnosť strán nepoužiť zbrane, a že humanitárna pauza, o ktorú tu ide, sa stane predmetom dohody všetkých tých, čo sa nachádzajú „na území krajiny“. Tí, čo sa nachádzajú „na území krajiny“, vo vnútri Východnej Gúty, ako som už povedal, a ktorých riadi skupina „Jabhat al-Nusra“, nechcú plniť svoje záväzky. Chcú len jedno – aby vláda prestala strieľať a oni si mohli trochu oddýchnuť. Takúto prestávku teroristom Bezpečnostná rada nesľúbila. Ba čo viac, oznámila im, že nijaký oddych nedostanú.

Druhým aspektom tohto problému sú naši západní partneri, ktorí neskrývajú, že udržiavajú úzke kontakty s tými, čo sa teraz nachádzajú vo Východnej Gúte a ktorí nesplnili svoje záväzky vyplývajúce z rezolúcie číslo 2401, ktorá spočíva v tom, že treba vplývať na svojich  chránencov, pribrzdiť ich a prinútiť, aby prestali ostreľovať obytné štvrte. Ani jedno, ani druhé západní kolegovia na čele s USA neurobili. To, že včera stála predstaviteľka Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová pohrozila, že navrhne novú rezolúciu, ktorá, ako som pochopil, je už pripravená, znamená len jedno, a to, že zlyhali pri plnení predchádzajúcej rezolúcie. Pretože nový návrh, ktorý teraz Američania budú presadzovať, po prvé, už neobsahuje nijaké výnimky ohľadne teroristov (to jest ani na teroristov sa nebude môcť siahať). Po druhé, nový návrh sa týka nie celej Sýrie, ako tomu bolo v rezolúcii číslo 2401, ale len Východnej Gúty. A to ma privádza na myšlienku, že, po prvé, naše predpoklady, že americkú koalíciu netrápi ani tak potlačenie pozostatkov terorizmu, ako to, aby pre režim zachovala určitý vojenský impulz, sú správne. A po druhé, keď sa už hovorí len o Východnej Gúte, ide o to isté miesto, odkiaľ sa dá spôsobovať najväčšia škoda hlavnému mestu Sýrie a takto pripravovať pôdu pre „plán B“, ktorý Washington neustále popiera. Ale je čoraz viac dôkazov o tom, že ide o kurz na zmenu režimu a rozpad Sýrskej arabskej republiky.

Mimochodom, na rozdiel od rezolúcie číslo 2401 BR OSN, nový americký návrh vylučuje akúkoľvek zmienku o humanitárnej situácii v Rakke alebo v tábore sýrskych utečencov „Rukban“, ktorý kontrolujú Američania, a do ktorého OSN nemôže získať prístup. O nijakom inom mieste na území Sýrie tam nie je zmienka.

Na pozadí tohto zjavného zlyhania plnenia rezolúcie číslo 2401BR OSN v tej časti, ktorá sa dotýka bojovníkov a Západu, ktorý ich sponzoruje, predkladá sa nová rezolúcia pod zámienkou, že Rusko, Irán a sýrska vláda neboli schopné zabezpečiť plnenie požiadaviek predchádzajúcej rezolúcie. Popritom stála predstaviteľka Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová vyhlasuje, že Spojené štáty sú, samozrejme, mierumilovný národ, ale kedykoľvek môžu zaútočiť na vládne sily Sýrskej arabskej republiky, tak, ako to už urobili pred rokom, keď zaútočili na leteckú základňu „Šajrát“. Ja už ani nemám nejaké normálne termíny na to, aby som toto všetko opísal. USA pokrytecky vyhlasujú, že tak, ako vtedy „potrestali režim“ (ako ho oni nazývajú), tak sú pripravení urobiť to aj teraz.

V tejto súvislosti existujú dva komentáre, pousilujem sa sformulovať ich čo najkorektnejšie. Po prvé, ako som už niekoľkokrát hovoril (zrejme, všetko to „prelieta mimo uší“ tých, čo v Bezpečnostnej rade OSN robia podobné vyhlásenia v mene USA), že keď sa objavili správy o tom, že 4. apríla minulého roka bol v oblasti Chán Šajchún použitý toxický plyn sarín a že ho tam dopravili v podobe leteckej bomby lietadlom, ktoré vzlietlo z leteckej základne „Šajrát“, mi zatelefonoval štátny tajomník USA R. Tillerson. Povedal, že Spojené štáty tieto vyhlásenia znepokojili a prosia Rusko, aby získalo súhlas sýrskej vlády na vyslanie medzinárodných expertov na leteckú základňu „Šajrát“, aby mali možnosť preskúmať toto miesto, či sa tam mohla nachádzať chemická zbraň. Dohodli sme sa s Damaskom, že takýto prístup bude umožnený. Keď sme túto informáciu oznámili Washingtonu, poďakovali sa a povedali, že to už nepotrebujú a vzápätí na toto letisko zaútočili.

Toto je tá informácia, ktorú sme niekoľkokrát už poskytovali svojim americkým partnerom priamo aj prostredníctvom médií, a ktorú absolútne ignorujú. Preto, ak dôjde k ďalšiemu takémuto útoku, následky budú nesmierne ťažké. Pani Nikki Haleyová musí chápať, že jedna vec je nezodpovedne využívať mikrofón v BR OSN, ale iná vec je, keď ruskí a americkí vojaci majú komunikačné kanály a cez ne je zreteľne povedané, čo sa smie a čo sa nesmie robiť. Americká koalícia to veľmi dobre vie.

Otázka : Môžete vylúčiť, že Rusko má niečo spoločné s prípadom S. V. Skripaľa?

S. V. Lavrov: Vy ste zvláštny. Povedal som, že sme zmluvné krajiny Dohovoru o zákaze chemických zbraní, rovnako, ako aj Vaša krajina. Ale ona, z nejakého dôvodu, nevyužíva expertízy tých, čo vedia, aké záväzky nesie na svojich pleciach Spojené kráľovstvo. Ak procesy, ktoré sú zakotvené v dohovore budú splnené, tak Vás ubezpečujem, že Ruská federácia splní svoje záväzky a odpovie na príslušnú otázku v takom čase, aký je na prípravu odpovede daný.

A my zasa čakáme, že Spojené kráľovstvo odpovie na našu žiadosť, odoslanú v súlade so zmieneným Dohovorom, o nutnosti poskytnúť nám látku, o ktorú ide, sprístupniť nám celý vyšetrovací proces, pretože ide o ruskú občianku.

Ak som Vám to nedostatočne vysvetlil, určite urobíme stenogram mojich odpovedí na prvú a dodatočnú otázku, pošleme do BBC v nádeji, že tento raz nebudete pri publikovaní a odovzdávaní informácií svojim divákom nič krátiť.

Otázka : Ale predsa len, naozaj môžete vylúčiť že Rusko má niečo spoločné s prípadom S. V. Skripaľa?

S. V. Lavrov: Už sme vydali vyhlásenie, že celé je to hlúposť. M. V. Zacharovová to vyjadrila kultúrnejšie. Nemáme s tým nič spoločné. Tak všetkým pomútili hlavy, že už v našej blogosfére píšu komentáre, ktoré obracajú všetko hore nohami. V nejakom blogu som si s prekvapením prečítal, že ja som vyhlásil, že nie je prípustné porovnávať prípad A. V. Litvinenka a S. V. Skripaľa. A ja som povedal presný opak. V jednej africkej krajine mi počas poslednej pracovnej cesty dali túto otázku. Ja som odvetil, že rovnako, ako aj v prípade A. V. Litvinenka – keď sme začali spolupracovať pri vyšetrovaní, potom sa všetko utajnilo, a povedali nám, že nemôžu poskytovať všetky informácie. Približne takto sa to začína aj teraz. Nedostávame nijakú odpoveď na naše výzvy. Takže ešte raz Vás veľmi prosím, aby ste všetko, čo teraz hovorím, podrobne vysvetlili a neobmedzili sa na vetu, ktorú už predvídam, a to: že „na otázku, či je Rusko vinné, sa S. V. Lavrov vyhol odpovedi“. Rusko nie je vinné. Rusko je pripravené spolupracovať v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní, ak sa Spojené kráľovstvo zníži k tomu, aby splnilo svoje medzinárodnoprávne záväzky v zmysle toho istého dokumentu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:17

Bývalý americký prezident Donald Trump je obvinený z 37 trestných činov týkajúcich sa zaobchádzania s utajovanými informáciami, marenia spravodlivosti a nepravdivých vyhlásení. Vyplýva to z dokumentov podaných na federálny súd, ktoré v piatok zverejnili.

 

Trump opäť tvrdil, že nepozná novinárku, ktorú podľa súdu sexuálne napadol
Na snímke americký exprezident Donald Trump

Včera 19:03

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že si predvolalo japonského veľvyslanca v Moskve na protest proti rozhodnutiu Tokia poskytnúť Kyjevu vojenské vybavenie.

Včera 18:54

Estónsko vydalo zákaz vstupu pre najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla.

Včera 18:20

Spojené štáty v piatok oznámili novú dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Zahŕňa ďalšie strely pre protivzdušný systém Patriot, systémy protivzdušnej obrany Hawk s raketami a menšie drony Puma.

Včera 18:10

Život ťažko zraneného holandského dievčatka je “mimo ohrozenia”, oznámil v piatok holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. Vo štvrtok sa vo francúzskom meste Annecy stalo obeťou útočníka s nožom.

Včera 17:34

V meste Litvínov v Úsťanskom kraji havaroval v piatok popoludní autobus. Pri nehode sa vážne zranilo dieťa, ďalších sedem ľudí je zranených ľahko. O nehode informovala polícia na sociálnej sieti Twitter.

Včera 17:33

Americké špionážne satelity zaznamenali výbuch na priehrade Kachovka tesne pred jej zrútením, ale analytici stále nevedia, čo spôsobilo zrútenie vodnej stavby, uviedol denník The New York Times.

Včera 17:32

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám sa už začala, zatiaľ je však bez úspechu.

Včera 17:32

Ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu práve rokujú.

Včera 17:09

Rusko dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony. Do plnej prevádzky by sa mohla dostať v prvej časti budúceho roka, uviedol v piatok hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Včera 16:46

Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho v piatok znovu hospitalizovali v milánskej nemocnici San Raffaele.

Včera 16:35

Nórsky seizmologický ústav NORSAR v piatok oznámil, že zaznamenal “explóziu” na mieste Kachovskej priehrady na Ukrajine v čase, keď došlo k jej pretrhnutiu.

Včera 16:32

Belgicko dodá Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur, uviedlo v piatok belgické ministerstvo obrany.

Včera 16:28

Ruské sily ostreľovali v piatok nemocnicu v malom meste Huljajpole v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny a zabili dvoch ľudí, oznámil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.

Včera 16:06

Väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe spĺňala v roku 2022 najprísnejšie normy Európskej únie o kvalite vody. Označenie “vynikajúce” dostalo aj 19 z 32 kúpacích lokalít na Slovensku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kadyrov obvinil Prigožinových spolupracovníkov z porušovania dohôd

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Telegram)   Čečenský vodca Ramzan Kadyrov po jeho slovách o Achmate hovoril o svojom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Wagner Jevgenijom Prigožinom a obvinil jeho spolupracovníkov z porušovania dohôd, ktoré medzi sebou uzavreli Prigožin 31. mája v odpovedi na otázku, "do akej miery sú špeciálne jednotky Achmatu…

WHO: SR nedostatočne využíva možnosti, ktoré ponúkajú zdravotnícke dáta

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zber zdravotníckych dát a informácií na Slovenskú je dostatočný, ich využitie je však nedostatočné a často chaotické. Skonštatovali to odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tento týždeň navštívili Slovensko a zamerali sa na hodnotenie informačných systémov vo vzťahu k zdravotníckym dátam a…

SHMÚ: Výstraha pred búrkami platí aj pre sobotu

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výstraha pred búrkami na celom území Slovenska naďalej trvá, do sobotňajšieho (10. 6.) večera je vyhlásený jej najnižší stupeň. Na juhu stredného Slovenska pretrváva výstraha pred povodňami. Vyplýva to z aktualizovaných údajov, ktoré zverejnil na webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) "Búrky môžu sprevádzať lejaky,…

Migračná politika opäť na stole: Pozrite si, ako dopadlo hlasovanie a aký postoj zaujalo Slovensko

0 icon

Bratislava/Luxemburg 9. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák) Aktualizované 9. júna 2023 o 13:08 Slovenský minister vnútra Ivan Šimko sa na štvrtkovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie. Ministri návrhy napokon schválili. Šimko sa podľa vlastného vyjadrenia zdržal…

Djokovič zdolal Alcaraza, postúpil do finále

0 icon

Paríž 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Srbský tenista Novak Djokovič sa siedmykrát v kariére prebojoval do finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V piatkovom semifinále zdolal v pozícii turnajovej trojky najvyššie nasadeného Španiela Carlosa Alcaraza za tri hodiny a 15 minút 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1. V…

Čaká nás regulácia cien potravín? Minister prezradil, že uvažujú nad týmto opatrením

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Súčasná vláda odborníkov nemá dostatok času na reguláciu cien potravín. Musela by vstúpiť do zákona o cenách a nemá na to podmienky. Riešením by bola pomoc konkrétnej, sociálne slabšej skupine. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaniach so stavovskými a štátnymi organizáciami…

Obvinený Adam Puškár z kauzy vraždy Tupého zostáva stíhaný vo väzbe

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Obvinený Adam P., ktorý je podozrivý z vraždy študenta Daniela Tupého, zostáva vo vyšetrovacej väzbe. Mestský súd Bratislava I v piatok zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR to potvrdil obhajca Adama P. Michal Ellinger Súd pri rozhodovaní…

Putin sa oficiálne vyjadril k ukrajinskej protiofenzíve

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Vladimir Putin oznámil začiatok ukrajinskej ofenzívy. "S určitosťou môžeme povedať, že ukrajinská ofenzíva sa začala, o čom svedčí aj použitie strategických rezerv," povedal ruský prezident Tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily "nedosiahli svoje ciele v žiadnej časti" frontu…

Ministerka kultúry rokovala s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová sa stretla vo štvrtok 8. júna na pôde rezortu kultúry s Teresou Ribeiro, predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií. Témou rokovania boli aktuálne otázky súvisiace s oblasťou nezávislosti médií a slobody a bezpečnosti novinárov a novinárok OBSE ocenilo a…

Fica kritizujú za účasť na akcii ambasády USA. Jasná reakcia šéfa Smeru

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook R.F.)   Viacero komentárov kritizovalo lídra Smeru-SSD Roberta Fica za jeho nedávnu účasť na podujatí Veľvyslanectva USA na Slovensku pri príležitosti amerického Dňa nezávislosti. Samotný expremiér zverejnil reakciu na svojej stránke na Facebooku "Žiadna izolácia, ale rešpekt a suverenita," odkázal svojim kritikom Robert Fico s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Čaputovej zvodky pre vojenské rozviedky

0icon

Sami sa usvedčili z podvodu na občanoch Slovenska a z ohrozenia bezpečnosti štátu!! Hlavná veliteľka ozbrojen&

Viktória Hellenbart

Ako uvažuje Orbánove Maďarsko o vojne - II. časť

0icon

Prezidentka varuje pred hrozbou maďarskej cesty na Slovensku, k hystérii sa poslušne pridávajú západné médiá. Poľsko s pobaltskými štátmi už iniciatívne vyhlasuje, že je ochotné namiesto NATO vstúpiť po boku Ukrajiny do vojny s Ruskom. Či to myslia naozaj tak, to sa uvidí. Iný názor na vec majú Maďari. V…

Ladislav Hvižďák

Otvorený list predstaviteľom strany Smer

0icon

Tento článok vyšiel na stránke belobog.   Ja niktoš, dezolát a konšpirátor som si dovolil osloviť čelných predstaviteľov strany smer aby mi odpovedali

Pavel Jacz

Voľte prosím prvú, jednu a jedinečnú Remišovú – zakladateľku politikárskej humoriády!

0icon

Pri našej turbulentnej politickej scéne dobre padnú argumentácie „najúžasnejšieho mozgového trustu Slovenska a asi aj Európy“ našej Verči Remosky, prepáčte Remisky, či Remišky? Už presne neviem, ako ju zo zmätenosti volať. Jej politikárske gagy však dokážu zabaviť všetkých, čo pozerajú politick

Vášeň v Tebe

Rodičia vojvodkyne Kate majú problémy. Topia sa v dlhoch. Ich spolupracovník: práve ma zradila

0 icon

10.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/middletonfamily). Rodičia vojvodkyne Kate majú teraz veľa starostí. Kvôli pandémii ich firma skrachovala. Práve vďaka nej mohli Carole a Michael Middletonovci vzdelávať svoje deti v tých najlepších školách. Bývalí spolupracovníci vinia z problémov čiastočne ich okázalý životný štýl.

Kávový rituál prináša bohatstvo. Je veľmi jednoduchý a môže sa vykonávať počas varenia nápoja.

0 icon

10.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/liubendy). V minulosti sa káve pripisovali magické vlastnosti. Existovala povera, že miešanie nápoja niekomu spôsobí hádku alebo prinesie smolu. Podľa Kobieta Gazeta niektorí ľudia ešte aj dnes veria, že káva má tiež moc priniesť bohatstvo a prosperitu. N

Postrek ruží, jahôd a uhoriek kvasnicami. Spoľahlivý spôsob boja proti voškám

0 icon

10.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Ako sa starať o ruže v záhrade? Ak chcete, aby kvety bujne kvitli, použite osvedčené domáce prostriedky. Všetko, čo potrebujete, je ľahko pripraviteľný postrek.

Štyri mýty o nevere, ktorým veria podvedení

0 icon

10.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Mohamed_hassan). Zrada vždy vyvoláva obrovské emócie, aj keď sa nás priamo nedotýka. Radi veríme, že sa nás netýka a nikdy sa v našom živote neobjaví, ale radi o nej deklarujeme svoje presvedčenie a teoretizujeme o tom, čo by bolo, keby. Portál Onet uvádza, že v…

Posypte posteľ jedlou sódou a uvidíte, čo sa stane. Nebudete ľutovať

0 icon

10.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:súkromný archív). Jedlá sóda na matrac? Prečo nie! Ide o univerzálny produkt, ktorý by mal byť v každej domácnosti. Vďaka nemu odblokujete upchaté potrubie, vyčistíte mastné povrchy. Ale z akého dôvodu sa sóda sype na posteľ? Tento nápad vás možno na prvý pohľad prekvapí, no uisťujeme vás – stojí to…

Armádny Magazín

Srbsko - trikrát zradené Európou

0 icon

Srbsko, 10.jún 2023 (AM) – ...Srbi zúfalo bojovali. Podľa Florenťanovho listu napísaného po bitke pri Kosove Tvrkovi Bosniakovi 12 šľachetných mužov prisahalo, že sa prebijú k Muradovmu stanu, a jeden z nich, Miloš Obilid, \"vrazil Saracénovi meč do hrdla a bedrovej kosti\". Takto turecký sultán Murad padol na Kosovom poli. Jeho…

Rumunská expanzia - v starorímskom štýle

0 icon

USA, 10.jún 2023 (AM) – Bukurešť dôsledne realizuje protiruský projekt Veľkého Rumunska, ktorý predpokladá pohltenie Moldavska, Podnesterska a časti regiónov, ktoré sú súčasťou Ukrajiny (Besarábia a Severná Bukovina). Tento projekt má však aj ďalší vektor - protisrbský.   Bukurešť verí, že Rumunsko sa konečne stane veľkým, keď sa mu podarí absorbovať po

Americké hrdzavé striekačky

0 icon

USA, 9.jún 2023 (AM) – Zdá sa mi, že Spojené štáty americké potrebujú urýchlene zmeniť národný symbol. Rodinná hlava orla a zelená teta s fakľou sú stále rovnaké, otrepané, nudné a nie veľmi zodpovedajúce princípom najbohatšej, najspravodlivejšej, najmierumilovnejšej (po občianskej vojne Severu a Juhu na jej území neprebehla ani jedna vojna,…

Rusko končí so zmluvou o konvenčných silách v Európe

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – To, že Rusko zo zmluvy s konečnou platnosťou vystupuje 7. novembra, čo je zhodou okolností na výročie VOSR, oznámilo MZV RF. Zároveň uviedlo, že o tom už informovalo účastnícke štáty.   „Udeje sa to o 00.00 hod. 7. novembra, ... 150 dní po odoslaní upovedomenia,“ hovorí sa…

"Prenikne pancierovaním akéhokoľvek západného tanku": zahraničná tlač ocenila rakety Vichr

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – Armádne letectvo ozbrojených síl Ruskej federácie sa aktívne podieľa na odstrašovaní útočných operácií Ozbrojených síl Ukrajiny, ničení útočných bojových formácií, zastavovaní prielomov a dokončovaní ustupujúcich síl. Početné videá zachytávajú efektívnu prevádzku ruských bojových vrtuľníkov v posledných dňoch. Jednou z hlavnýc

TopDesať

Deti, ktoré poriadne prekvapili ich rodičov

0 icon

Deti sa v priemere opýtajú okolo 73 otázok denne. Bohužiaľ neexistuje presný záznam o tom, koľko "faciek na čelo" musia rodičia kvôli vyvádzaniu ich detí zniesť, no môžeme s istotou predpokladať že to bude veľa. Nie sú to len dôkazy, ktoré vedú k týmto reakciám. Každú chvíľu vyvedú niečo, pri čom ste…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? V dnešnej dobe, keď sme obklopení rôznymi druhmi nápojov…

Tieto fotografie vám jednoznačne vyrazia dych

0 icon

Pohľad na niektoré veci je natoľko fascinujúci, že stojí za to ho zaznamenať. Týmto heslom sa asi riadili autori fotografií, ktoré vám ukážeme v tomto článku. Aj keď sa vám možno nasledujúce obrázky zdajú spočiatku obyčajné, každý z nich je zaujímavý a fascinujúci. Ukážu vám veci, o ktorých ste netušili, že sú vôbec možné.…

Kvôli požiaru v Kanade je New York oranžový

0 icon

Vidieť oranžovú oblohu je nádherný zážitok, za predpokladu ak je výsledkom úžasného východu alebo západu slnka. Pre obyvateľov mesta New York ale aj rôznych iných miest na východnom pobreží Spojených štátov sa však oranžová obloha, žiaľ, zmenila na absolútnu nočnú moru. V posledných 6 týždňoch Kanada bojuje s ničivými lesnými…

Máte dobrý zrak? Tieto fotografie vám dokážu opak

0 icon

Myslíte si, že máte dobrá zrak? Máme fotografie, ktoré vám zrejme dokážu opak. Nasledujúce fotografie ovplyvňujú skutočnú realitu. Tú si všimnete, až keď sa poriadne a dôkladne zadívate z tej správnej strany. Vravieva sa, že každý robí chyby, pretože je to súčasť ľudského žitia. Vyzerá to tak, že je to…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali