KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Rozhovor: Lavrov reaguje na obvinenia Británie

Moskva 14. marca 2018 (/HSP/Keystone/Martial Trezzini)

 

Prinášame vám odpovede ministra zahraničných vecí RF ohľadne obvinení v súvislosti s vraždami v Londíne

Otázka: Aká bude odpoveď Ruska na požiadavku premiérky Veľkej  Británie Theresy Mayovej, aby do dvadsiatich štyroch hodín Rusko predložilo vysvetlenie ohľadne otrávenia S. Skripaľa? Aká bude reakcia Moskvy, ak britská vláda prijme sľúbené reštriktívne opatrenia v tomto prípade?

S. V. Lavrov: Počuli sme ultimátum, ktoré zaznelo z Londýna. Oficiálna predstaviteľka Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie M. V. Zacharovová už náš postoj komentovala. K tomu môžem dodať len to, že Veľká Británia, ako aj Rusko, sú zmluvné štáty Dohovoru o zákaze chemických zbraní, čo vie aj premiérka a minister zahraničných vecí Veľkej  Británie. Nepochybujem o tom, že na Ministerstve zahraničných vecí Veľkej  Británie neprišli o expertov, ktorí sa venujú fungovaniu tohto dohovoru a problematike, ktorou sa zaoberá dohovor i Organizácia pre zákaz chemických zbraní. Expertov tam asi aj majú (určite majú), ale zrejme ich nik nepočúva. Ak máme hovoriť o tom, že čo by mala urobiť Veľká  Británia v zmysle Dohovoru o zákaze chemických zbraní, tak je to nasledovné: Po prvé, akonáhle sa zjavili podozrenia, že bola použitá otravná látka zakázaná dohovorom, mali sa obrátiť na krajinu, ktorú podozrievajú, že z nej daná látka pochádza. Na takúto otázku sa odpovedá do desiatich dní. Ak daná odpoveď neuspokojí krajinu, ktorá si pýtala informácie, tak táto krajina (v danom prípade Veľká  Británia) sa bude musieť obrátiť na Výkonnú radu Organizácie pre zákaz chemických zbraní a Konferenciu zmluvných štátov Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Pri tom oslovená strana má plné právo  získať prístup k tej látke, o použitie ktorej ide, aby mala možnosť vykonať vlastnú analýzu danej substancie. Čo sme, vlastne, aj hneď urobili, hneď po tom, ako sa zjavili správy rozširované prakticky všetkými členmi anglickej vlády o tom, že otravu S. Skripaľa spôsobila otravná látka vyrobená v Ruskej federácii. Oficiálnou nótou sme okamžite požiadali o prístup k tejto látke, aby ju naši experti mohli podrobiť analýze v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní. Tou istou nótou sme žiadali prístup ku všetkým faktom súvisiacim s vyšetrovaním, vychádzajúc z toho, že jednou z obetí je J. Skripaľovová, občianka Ruskej federácie. Na tieto absolútne oprávnené požiadavky, ktoré vyplývajú z Dohovoru o zákaze chemických zbraní, sme dostali vágnu odpoveď, z ktorej je jasné, že nám tieto zákonné požiadavky zamietli. Takže skôr, ako sa začnú dávať ultimáta – podať správu britskej vláde do dvadsiatich štyroch hodín – bolo by lepšie dodržiavať vlastné záväzky podľa medzinárodného práva, v tomto konkrétnom prípade záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Keď hovoríme o manierach, nezabúdajme, že éra kolonializmu je vecou dávnej minulosti.

Otázka: Nepočuli sme Vašu reakciu na vyhlásenie premiérky  Veľkej Británie  Theresy Mayovej. Vzniká dojem, že Moskva neberie túto situáciu vážne. Radi by sme pochopili, čo treba urobiť, aby nedošlo ku konfrontácii.

S. V. Lavrov: Chápem, že potrebujete poskytnúť informácie, ktorú budú zodpovedať náladám „hláv“ v Londýne. Už som povedal, čo má urobiť práve Veľká  Británia skôr, ako jej Rusko bude odpovedať na otázky. Nedostali sme požiadavku, ktorú je Londýn povinný podať v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní.

Otázka: Na zajtra je naplánované stretnutie s Vaším tureckým kolegom, o niekoľko dní ministerské trojstranné stretnutie Rusko-Irán-Turecko. Bude sa diskutovať o otázke rozširovania zón deeskalácie v Sýrii a pripojenia Afrinu k tejto zóne, ako bolo nedávno avizované? A včera v Bezpečnostnej rade OSN odzneli vyhlásenia USA a iných západných partnerov o možnosti útokov na Sýriu, ako aj obvinenia proti Rusku, že znemožňuje plnenie rezolúcie č. 2401 BZ OSN. Aký vplyv bude mať táto rétorika na efektívnosť procesu strategického urovnania v Sýrii?

S. V. Lavrov: Zajtra sa v Moskve stretneme s tureckým ministrom zahraničných vecí M. Čavušogluom. V piatok, už za účasti nášho iránskeho kolegu, ministra zahraničných vecí Iránu Dž. Zarífa sa bude konať stretnutie ministrov krajín – garantov Astanského formátu v Astane. Samozrejme, bude sa diskutovať o zónach deeskalácie. Nemyslím si, že sa teraz za každú cenu musíme usilovať rozšíriť ich plochu. Teraz je najdôležitejšie zabezpečiť ich fungovanie v tom režime, ktorý bol odsúhlasený, najmä v režime zastavenia paľby. Najaktuálnejšou úlohou je nedopustiť, aby sa pokračovalo v závažnom porušovaní tohto režimu vo východnej Gúte. Tam sa sústredili bojovníci z niekoľkých organizácií, nelegitímnych ozbrojených zoskupení, ale všetkých si „podrobila“ skupina „Hayat Tahrir al-Sham“, ktorá prišla opäť s novým mimikry a nazýva sa inak, ale jej podstata sa nemení, táto organizácia je zahrnutá do teroristického zoznamu Bezpečnostnej rady OSN. Z Východnej Gúty ustavične pokračujú mínometné ostreľovania Damasku, vrátane nášho Veľvyslanectva. Zomierajú ľudia. Je to závažné porušenie rezolúcie číslo 2401, pretože táto rezolúcia žiadala od všetkých, aby zastavili paľbu, za dodržania všeobecne prijatých podmienok, že na teroristov sa nevzťahuje povinnosť strán nepoužiť zbrane, a že humanitárna pauza, o ktorú tu ide, sa stane predmetom dohody všetkých tých, čo sa nachádzajú „na území krajiny“. Tí, čo sa nachádzajú „na území krajiny“, vo vnútri Východnej Gúty, ako som už povedal, a ktorých riadi skupina „Jabhat al-Nusra“, nechcú plniť svoje záväzky. Chcú len jedno – aby vláda prestala strieľať a oni si mohli trochu oddýchnuť. Takúto prestávku teroristom Bezpečnostná rada nesľúbila. Ba čo viac, oznámila im, že nijaký oddych nedostanú.

Druhým aspektom tohto problému sú naši západní partneri, ktorí neskrývajú, že udržiavajú úzke kontakty s tými, čo sa teraz nachádzajú vo Východnej Gúte a ktorí nesplnili svoje záväzky vyplývajúce z rezolúcie číslo 2401, ktorá spočíva v tom, že treba vplývať na svojich  chránencov, pribrzdiť ich a prinútiť, aby prestali ostreľovať obytné štvrte. Ani jedno, ani druhé západní kolegovia na čele s USA neurobili. To, že včera stála predstaviteľka Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová pohrozila, že navrhne novú rezolúciu, ktorá, ako som pochopil, je už pripravená, znamená len jedno, a to, že zlyhali pri plnení predchádzajúcej rezolúcie. Pretože nový návrh, ktorý teraz Američania budú presadzovať, po prvé, už neobsahuje nijaké výnimky ohľadne teroristov (to jest ani na teroristov sa nebude môcť siahať). Po druhé, nový návrh sa týka nie celej Sýrie, ako tomu bolo v rezolúcii číslo 2401, ale len Východnej Gúty. A to ma privádza na myšlienku, že, po prvé, naše predpoklady, že americkú koalíciu netrápi ani tak potlačenie pozostatkov terorizmu, ako to, aby pre režim zachovala určitý vojenský impulz, sú správne. A po druhé, keď sa už hovorí len o Východnej Gúte, ide o to isté miesto, odkiaľ sa dá spôsobovať najväčšia škoda hlavnému mestu Sýrie a takto pripravovať pôdu pre „plán B“, ktorý Washington neustále popiera. Ale je čoraz viac dôkazov o tom, že ide o kurz na zmenu režimu a rozpad Sýrskej arabskej republiky.

Mimochodom, na rozdiel od rezolúcie číslo 2401 BR OSN, nový americký návrh vylučuje akúkoľvek zmienku o humanitárnej situácii v Rakke alebo v tábore sýrskych utečencov „Rukban“, ktorý kontrolujú Američania, a do ktorého OSN nemôže získať prístup. O nijakom inom mieste na území Sýrie tam nie je zmienka.

Na pozadí tohto zjavného zlyhania plnenia rezolúcie číslo 2401BR OSN v tej časti, ktorá sa dotýka bojovníkov a Západu, ktorý ich sponzoruje, predkladá sa nová rezolúcia pod zámienkou, že Rusko, Irán a sýrska vláda neboli schopné zabezpečiť plnenie požiadaviek predchádzajúcej rezolúcie. Popritom stála predstaviteľka Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová vyhlasuje, že Spojené štáty sú, samozrejme, mierumilovný národ, ale kedykoľvek môžu zaútočiť na vládne sily Sýrskej arabskej republiky, tak, ako to už urobili pred rokom, keď zaútočili na leteckú základňu „Šajrát“. Ja už ani nemám nejaké normálne termíny na to, aby som toto všetko opísal. USA pokrytecky vyhlasujú, že tak, ako vtedy „potrestali režim“ (ako ho oni nazývajú), tak sú pripravení urobiť to aj teraz.

V tejto súvislosti existujú dva komentáre, pousilujem sa sformulovať ich čo najkorektnejšie. Po prvé, ako som už niekoľkokrát hovoril (zrejme, všetko to „prelieta mimo uší“ tých, čo v Bezpečnostnej rade OSN robia podobné vyhlásenia v mene USA), že keď sa objavili správy o tom, že 4. apríla minulého roka bol v oblasti Chán Šajchún použitý toxický plyn sarín a že ho tam dopravili v podobe leteckej bomby lietadlom, ktoré vzlietlo z leteckej základne „Šajrát“, mi zatelefonoval štátny tajomník USA R. Tillerson. Povedal, že Spojené štáty tieto vyhlásenia znepokojili a prosia Rusko, aby získalo súhlas sýrskej vlády na vyslanie medzinárodných expertov na leteckú základňu „Šajrát“, aby mali možnosť preskúmať toto miesto, či sa tam mohla nachádzať chemická zbraň. Dohodli sme sa s Damaskom, že takýto prístup bude umožnený. Keď sme túto informáciu oznámili Washingtonu, poďakovali sa a povedali, že to už nepotrebujú a vzápätí na toto letisko zaútočili.

Toto je tá informácia, ktorú sme niekoľkokrát už poskytovali svojim americkým partnerom priamo aj prostredníctvom médií, a ktorú absolútne ignorujú. Preto, ak dôjde k ďalšiemu takémuto útoku, následky budú nesmierne ťažké. Pani Nikki Haleyová musí chápať, že jedna vec je nezodpovedne využívať mikrofón v BR OSN, ale iná vec je, keď ruskí a americkí vojaci majú komunikačné kanály a cez ne je zreteľne povedané, čo sa smie a čo sa nesmie robiť. Americká koalícia to veľmi dobre vie.

Otázka : Môžete vylúčiť, že Rusko má niečo spoločné s prípadom S. V. Skripaľa?

S. V. Lavrov: Vy ste zvláštny. Povedal som, že sme zmluvné krajiny Dohovoru o zákaze chemických zbraní, rovnako, ako aj Vaša krajina. Ale ona, z nejakého dôvodu, nevyužíva expertízy tých, čo vedia, aké záväzky nesie na svojich pleciach Spojené kráľovstvo. Ak procesy, ktoré sú zakotvené v dohovore budú splnené, tak Vás ubezpečujem, že Ruská federácia splní svoje záväzky a odpovie na príslušnú otázku v takom čase, aký je na prípravu odpovede daný.

A my zasa čakáme, že Spojené kráľovstvo odpovie na našu žiadosť, odoslanú v súlade so zmieneným Dohovorom, o nutnosti poskytnúť nám látku, o ktorú ide, sprístupniť nám celý vyšetrovací proces, pretože ide o ruskú občianku.

Ak som Vám to nedostatočne vysvetlil, určite urobíme stenogram mojich odpovedí na prvú a dodatočnú otázku, pošleme do BBC v nádeji, že tento raz nebudete pri publikovaní a odovzdávaní informácií svojim divákom nič krátiť.

Otázka : Ale predsa len, naozaj môžete vylúčiť že Rusko má niečo spoločné s prípadom S. V. Skripaľa?

S. V. Lavrov: Už sme vydali vyhlásenie, že celé je to hlúposť. M. V. Zacharovová to vyjadrila kultúrnejšie. Nemáme s tým nič spoločné. Tak všetkým pomútili hlavy, že už v našej blogosfére píšu komentáre, ktoré obracajú všetko hore nohami. V nejakom blogu som si s prekvapením prečítal, že ja som vyhlásil, že nie je prípustné porovnávať prípad A. V. Litvinenka a S. V. Skripaľa. A ja som povedal presný opak. V jednej africkej krajine mi počas poslednej pracovnej cesty dali túto otázku. Ja som odvetil, že rovnako, ako aj v prípade A. V. Litvinenka – keď sme začali spolupracovať pri vyšetrovaní, potom sa všetko utajnilo, a povedali nám, že nemôžu poskytovať všetky informácie. Približne takto sa to začína aj teraz. Nedostávame nijakú odpoveď na naše výzvy. Takže ešte raz Vás veľmi prosím, aby ste všetko, čo teraz hovorím, podrobne vysvetlili a neobmedzili sa na vetu, ktorú už predvídam, a to: že „na otázku, či je Rusko vinné, sa S. V. Lavrov vyhol odpovedi“. Rusko nie je vinné. Rusko je pripravené spolupracovať v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní, ak sa Spojené kráľovstvo zníži k tomu, aby splnilo svoje medzinárodnoprávne záväzky v zmysle toho istého dokumentu.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

V Nemecku pátrajú po mužovi vyzbrojenom lukom, šípmi, nožom a pištoľou

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Bernd Thissen)   Nemecká polícia pátra v jednej zo 16 spolkových krajín, Bádensku-Württembersku, po podozrivom mužovi, ktorý je vyzbrojený lukom, šípmi, pištoľou a nožom. Informovalo o tom policajné oddelenie v Offenburgu Uvádza sa, že podozrivého muža videli v blízkosti mesta Oppenau. Očití svedkovia polícii prezradili, že…

Otázka chrámu Hagia Sofia. Čo môže stáť za rozhodnutím Turecka premeniť svetovú pamiatku na mešitu?

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   V piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísal výnos, ktorým sa zmenil status chrámu Hagia Sofia z múzea na mešitu. Prvé bohoslužby sú naplánované na 24. júla, vstup má byť voľný aj pre cudzincov a zástupcov ďalších náboženstiev Nad rozhodnutím tureckých úradov už "vyjadrili…

Francúzsko a Británia posilňujú spoluprácu v boji proti pašerákom migrantov

Paríž 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsko a Británia podpísali v nedeľu dohodu o spolupráci v boji proti pašerákom, ktorí nelegálne prevážajú migrantov cez Lamanšský prieliv. Informovala o tom agentúra AP Podpísaná dohoda má zaistiť zlepšenie vzájomnej výmeny spravodajských informácií o fungovaní pašeráckych sietí. Za týmto účelom má byť…

Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín sa spustí do konca leta

Bratislava 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Proces verejného obstarávania na tlač a distribúciu vládnych novín sa určite spustí do konca leta. TASR to povedal riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády (ÚV) SR Richard Pekár. Dodal, že momentálne prebieha prieskum zisťovania predpokladanej hodnoty zákazky a pripomienkujú sa zmluvy…

Kollár nechcel vládnuť so stranou Za ľudí, štvorkoalíciu si však želá. Blanár označil fungovanie Matovičovej vlády za tragikomické

Bratislava 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Kancelária NR SR)   Predseda Národnej rady (NR) SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár nechcel moc vstupovať do vlády so stranou Za ľudí, ale ako tvrdí, nevyberá si. Vyhlásil to v relácii Na telo plus zverejnenej na tvnoviny.sk s tým, že je dobré mať…

Benzíny a nafta znova zdraželi, analytička predpokladá ďalšie mierne zvyšovanie cien

Bratislava 12. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenskí motoristi sa znižovania cien pohonných látok zatiaľ nedočkajú. Ceny na slovenských pumpách môžu v nasledujúcom týždni stagnovať alebo mierne zdražieť, predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová „Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach.…

Návštevníci „vykradli“ galériu v Tokiu – vyzval ich na to organizátor

Tokio 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Veľmi krátko trvala výstava umenia v japonskej metropole Tokio. Jej organizátor Tota Hasegawa totiž návštevníkov vyzval, aby si z nej každý odniesol, čo sa mu páči. Stovky ľudí ho vzali za slovo a tak sa výstava, ktorá mala trvať približne desať dní, skončila…

Matovič pri kauze Kollára priznal krehkosť klubu OĽaNO, hovorí politológ

Bratislava 12. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič sa priznal ku krehkosti vlastného poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Najpočetnejší klub koalície OĽaNO s 53 poslancami by mohol byť aj najzraniteľnejší spomedzi vládnych klubov. Pre agentúru SITA to povedal politológ Tomáš Koziak v súvislosti s…

Takmer 600.000 ľudí hlasovalo v prodemokratických primárkach v Hongkongu

Hongkong 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)   Takmer 600.000 obyvateľov Hongkongu počas víkendu hlasovalo v neoficiálnych primárkach, ktoré zorganizoval prodemokratický tábor s cieľom vybrať spoločného kandidáta pre septembrové parlamentné voľby. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP Primárky sa uskutočnili dva týždne po tom, ako Čína prijala sporný zákon o…

Maďarská vláda opäť zavádza niektoré cestovné obmedzenia. Platiť budú pre ľudí prichádzajúcich z viacerých krajín

Budapešť 12. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)   Maďarská vláda v nedeľu oznámila, že opäť zavedie niektoré cestovné obmedzenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu. "Vidíme znepokojujúce náznaky nárastu počtu nakazených v susedných krajinách, Európe a po celom svete," vyjadril sa šéf úradu vlády Gergely Gulyás Objasnil, že z krajín z…

Pripravuje Západ Mníchovskú zradu II? Škandalózne vyjadrenia najvyššieho diplomata EÚ indikujú, že tentoraz má byť obeťou Grécko a Cyprus

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Pred 82 rokmi západné veľmoci hanebne zradili vtedajšiu ČSR, keď zbabelo a podlo odovzdali agresorovi územie, ktoré im nepatrí. Dnešné bruselské vedenie ukázalo, že jeho prezieravosť a morálka sa od tých čias nezmenila: naznačuje, že Turecko smie expandovať na úkor členských štátov EÚ!…

Na Slovensku je oficiálne aktuálne 380 chorých na COVID-19

Bratislava 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Na Slovensku oficiálne evidujú k sobote (11. 7.) 380 chorých na COVID-19. Vyplýva to z údajov zverejnených na webe korona.gov.sk Slovensko celkovo doteraz eviduje 1901 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. V posledných dňoch začal počet pozitívne testovaných výraznejšie stúpať. Aktuálne je podľa nedeľnej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Riešenie potravinovej sebestačnosti - využitie geotermalnej energie na Slovensku

Slovensko vo svojej histórií už od čias Samovej ríše a neskor aj Veľko moravskej ríše bolo silno agrárne nastavené, obrábali sme si polia a vypestovali obilie ktoré bolo použité na pekárenské výrobky a chov zvierať pre mäso. Obrábanie zeme sa u nás rozvíjalo aj počas obdobia keď teritórium dnešného slovenska…

Liberálne šialenstvo , alebo likvidácia bielej rasy napreduje a zrýchľuje . Toto chceme aj u nás ?

Británia : Vrcholný anglikánsky arcibiskup tvrdí, že Ježiš bol černoch. Podľa nového arcibiskupa z Yorku je Anglická cirkev "príliš biela," zatiaľ čo "Ježiš bol černoch."Stephen Cottrell v rozhovore pre Sunday Times pochválil hnutie - Na čiernych životoch záleží (BLM) - a povedal, že jeho inaugurácia tento týždeň ako belocha nahrádzajúceho…

Ostrieľaní petíciami v Nitre škrtíme HAZARD už na celoštátnej úrovni.

Povedomie o negatívnych dopadoch hazardu sa našťastie zlepšuje. Je známe, že patologické hráčstvo má zničujúci dôsledok na osobnosť hráča i jeho rodinu. Hranie hazardu už po niekoľkých epizódach spôsobuje nelátkovú závislosť podobnú drogovej - i s následným kriminálnym získavaním peňazí na hru. Takýchto hráčov je potrebné liečiť v špecializovaných zariadeniach,…

Buď nám EÚ slúži, alebo nám chce vládnuť. Na to, aby nám EÚ vládla, ju nepotrebujeme.

Rovnako to platí pre NATO. Buď nám slúži, alebo nám diktuje, vynucuje si rozhodnutia v záujme veľkých členov. Vtedy nám vládne. Platí to isté, čo je v nadpise pre EÚ. V skutočnosti nám cez EÚ vládne nadnárodná oligarchia, euroúradníci sú len vykonávatelia záujmov nadnárodnej oligarchie, mafie. Už som v minulosti napísal, že najviac ľudského…

Čaká nás Jalta 2 a Norimberg 2 po víťazstve sveta nad liberalizmom?

Po výhre Trumpa v USA 11/2020 dôjde k totálnej porážke liberalizmu. Kreditno-finančná globalizácia skončí a bude nutné nastoliť nový svetový poriadok na nasledujúcich pár desiatok rokov. Za stôl Jalta 2 si sadnú víťazi a budú mať morálne právo sa vysporiadať s tým čo nás čaká. Budú to tí čo sa vysporiadajú s liberálno-fašistickou svoločou a sú…

Pán premiér Matovič používate svoj rozum alebo niekoho iného?...

Z nejakého neidentifikovateľného dôvodu nám stúpajú počty nakazených na Covid 19. Ozaj,  je to náhoda alebo zámerný plán? Prikláňam sa k tomu, že nejde o náhodu, ale o plánované obmedzovanie občanov z dôvodu plánovaného vyhlásenia druhej vlny tzv. pandémie. Premiér Matovič po svojom predchodcovi Pellegrinim dostal do vienka veľmi solídny základ pre boj s Covidom 19.…

TopDesat

Magnetické pole Zeme sa môže posúvať 10-krát rýchlejšie, ako sme si mysleli

0

Magnetické pole Zeme alebo zemská magnetosféra je magnetické pole okolo Zeme, v ktorom pôsobí magnetická sila. Siaha do vzdialenosti mnoho tisíc až stotisíc kilometrov. Je dôležitým ochranným faktorom pre biosféru. Vieme, že póly sa neustále pohybujú a že Zem dokáže dokonca zvrátiť svoju polaritu, ale tieto procesy stále obklopuje mnoho neznámych. Nová séria simulácií ukazuje, že magnetické pole…

Ako sa chráni lietajúci hmyz pred dažďovými kvapkami?

0

Možno aj tebe sa to už stalo - kráčaš si po meste alebo vychádzaš z obchodu a v tom modrá obloha obšťastní všetkých dažďovými kvapkami. Keď tu zrazu tebe jedna či dve vpália priamo do oka. Keď prežívaš takú bolesť ty, ako sa musí cítiť hmyz? Nový publikovaný výskum z Národnej…

Shakespeare: Chudobný a málovzdelaný géniom? 2. časť

0

Kto bol v skutočnosti William Shakespeare? Naozaj mohol človek, ktorý pochádzal z chudobných pomerov a s takým nízkym vzdelaním, napísať majstrovské diela súvekej literatúry? Záhada s názvom William Shakespeare pokračuje aj po vyše 400 rokoch od jeho smrti. Práve v súvislosti s týmto celosvetovo známym autorom sme si pripravili sadu článkov. Pokračujeme druhou časťou článku o ikone svetovej…

Štúdia odhaľuje, ako šťastné páry „bojujú“, aby udržali vzťah

0

Štatistiky hovoria, že 40-50% manželských párov v USA skončí s rozvodu alebo rozchodom. Preto by bolo dobré vedieť, aká je tajná receptúra na ​​udržiavania šťastnej a veľkej rodiny. Vedci sa pokúsili odpovedať na túto otázku a zistili, že všetky páry bojujú, ale šťastné to robia špeciálnym spôsobom.   Sú

Akú farbu má Slnko pri západe z pohľadu ostatných planét vo vesmíre?

0

Pohľad na zapadajúcu ohnivú guľu na nebi je jedinečným pôžitkom našej existencie na Zemi. Aké farby sa ale objavujú na iných planétach v slnečnej sústave pri západe Slnka? Odpoveď závisí od planéty. Na takom Marse slnečné lúče vychádzajú a zapadajú s modrou žiarou. Podľa vedcov sa pri západe slnka mení obloha…

Rastliny dokážu absorbovať malé kúsky plastov prostredníctvom koreňov

0

Problémami plastického znečistenia netrpí iba morský život. Nový výskum zdôraznil, že nanoplasty môžu byť absorbované a internalizované rastlinnými bunkami prostredníctvom koreňov. Aj keď stále nie je jasné, či to má vplyv na úrodu plodín alebo bezpečnosť potravín, preukázalo sa, že absorbcia nanoplastických častíc znižuje biomasu rastliny. To znamená, že zdravie rastlín…

Vo svete IT

Xiaomi Jimmy JV53 je šikovným tyčovým vysávačom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti

0

Vykašli sa už konečne na staromódne hadicové vysávače a siahni po technológii, ktorá je hodná 21. storočia. S týmto tyčovým vysávačom od Xiaomi bude upratovanie domácnosti nie len jednoduchšie a efektívnejšie, ale zároveň pri ňom nezabiješ celé hodiny.  Akciu na tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV53 nájdeš tu. PS: nezabudni na…

Existoval na Marse život? Koncom júla odštartuje misia, ktorá by mohla priniesť odpovede

0

Mars sa dnes považuje za pustú, ľadovú púšť. Existuje však možnosť, že na našom najbližšom planetárnom susedovi kedysi existoval život? Na túto otázku by sme sa mohli už čoskoro dozvedieť odpoveď. Vedci veria, že červená planéta bola schopná pred štyrmi miliardami rokov podporovať život. Jej história však stále ostáva záhadou,…

Xiaomi si dalo patentovať zvláštny dizajn smartfónu, ktorý vyčnieva z radu súčasných zariadení

0

Xiaomi je spoločnosť, ktorá sa v minulosti pokladala za výrobcu, ktorý sa rád „inšpiroval“ u konkurenčného Apple. Plynúcim časom sa však ponímanie tejto spoločnosti postupne mení, hoci z času na čas predstaví aj zariadenia, ktoré sú veľmi podobné konkurencií (napr. Amazfit GTS). Dôvodom je, že Xiaomi sa stalo vo viacerých…

Vyskúšajte si v ľubovoľnom smartfóne novú Notifikačnú lištu a Centrum kontroly z MIUI 12 nadstavby

0

Xiaomi v nedávnej minulosti predstavilo novú nadstavbu MIUI 12, ktorá priniesla viacero vylepšení, a to ako po strane funkcií, tak aj po strane vzhľadu rozhrania. V súčasnosti je nová nadstavba (zatiaľ) oficiálne dostupnou len pre hŕstku smartfónov spoločnosti. Nie všetci z nás však majú smartfóny spoločnosti Xiaomi, resp. Redmi. Portál…

Používatelia iPhone telefónov s verziou iOS 13.5.1 hlásia závažný problém. Patríte medzi nich aj Vy?

0

iPhone zariadenia vo všeobecnosti patria medzi smartfóny so skvele optimalizovaným operačným systémom, ktorý je plynulý, rýchly a prehľadný. Nie však vždy, všetko funguje tak ako má. Portál macrumors.com poukazuje na softvérovú chybu smartfónov iPhone, ktoré bežia na operačnom systéme iOS 13.5.1. Problémy s batériou sú na dennom poriadku Portál píše,…

Xiaomi sa nepoučilo. Údajne sa chystá predstaviť ešte drahší smartfón ako je Mi 10 Pro

0

Xiaomi je bezpochyby výrobcom, ktorý vo svete smartfónov a technológií vo všeobecnosti získal veľkú popularitu medzi ľuďmi. Dôvodom prečo tomu tak je, je bezpochyby cena v kombinácii s atraktívnymi špecifikáciami. Kde je však cenová hranica, pri ktorej ľudia začínajú dávať od smartfónov Xiaomi ruky preč, hoci aj špecifikácie sú v…

KAMzaKRÁSOU

Obhrýzanie nechtov či ponocovanie: Vieš, ako sa zbaviť zlozvyku?

0

Možno hádžete svoje oblečenie automaticky po zem a možno si obrýzate nechty. My sme pre vás zisťovali, ako sa zbaviť zlozvyku a aj to, ako vzniká.

Ako si doplniť energiu a odstrániť vyčerpanie? Pomôže ajurvédska bylina!

0

Ako si doplniť energiu, eliminovať vyčerpanie, nervozitu alebo nadmerný stres. Všetko zvládne ajurvédska bylina Ašvaganda. Zistite o nej viac v našom článku!

Kde sa okúpať na východnom Slovensku? Inšpirujte sa našimi tipmi

0

Nemusíte cestovať do zahraničia, aby ste si užili to pravé leto.  Kde sa okúpať na východnom Slovensku? Letné kúpaliská, aquaparky - stačí si vybrať.

TEST: Gosh Catchy Eyes Drama maskara pre nádherné mihalnice

0

Ako dosiahnuť dlhšie, objemnejšie a hlavne krajšie mihalnice, Gosh Catchy Eyes Drama vám poskytne to, po čom ste vždy túžili. Aké táto riasenka je?

Vyberavosť v jedle u detí: Čo s ňou robiť podľa nových štúdií?

0

Ani vaše dieťa nezje všetko, čo mu naložíte na tanier? Vyberavosť v jedle u detí riešia mnohí rodičia, a preto sa ňou zaoberajú aj odborníci. Čo zistili?

Kde sa okúpať na strednom Slovensku? Máme pre vás niekoľko tipov!

0

Kde sa okúpať na strednom Slovensku? Možností je naozaj veľa. Aquaparky, kúpaliská a nezaostávajú tiež jazerá, rekreačné strediská. A aké sú ceny?

Svetlo sveta

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Armádny Magazín

Ruský krížnik Peter Veľký strieľa v Barentsovom mori - video

0

Rusko, 12. júl 2020 (AM) - Námorná skupina z ruskej severnej flotily vedená jadrovým raketovým krížnikom Peter Veľký vystrelila rakety na skupinu konvenčných nepriateľov v Barentsovom mori. Video uverejnil televízny kanál Zvezda.   Televízia Zvezda vydala video o cvičeniach ruskej severnej flotily v Barentsovom mori. Na videu vidieť, ako jadrový krížnik…

Ruská obrana vyslala dve stíhačky, aby zachytili prieskumné lietadlo USA nad Japonským morom.

0

Rusko, 12. júl 2020 (AM) - 11. júla Rusko nasadilo stíhačky Su-35 a MiG-31, aby zachytili prieskumné lietadlo USA RC-135 nad Japonským morom. Po tom, čo sa spomínaný americký stroj vzdialil od hranice, sa obe lietadlá vrátili na letisko, uviedla Ruská obrana.   Ruská protivzdušná obrana zaznamenala prieskumné lietadlo americk

Irackí militanti podpálili konvoj kamiónov prepravujúcich palivo pre americkú armádu. Video

0

Irak, 12. júl 2020 (AM) - Pri útoku, ku ktorému došlo v sobotu o 22:00 (miestneho času), boli údajne zničené najmenej tri vozidlá konvoja. Podľa agentúry Al Mayadeena neznámy útočníci zastavili konvoj a nariadili vodičom opustiť autá a potom ich zapálili. Podľa neoficiálnych informácií Irackí ozbrojenci zaútočili na konvoj troch ka

Skúsený americký výsadkár spáchal samovraždu pred očami svojej ženy

0

USA, 12. júl 2020 (AM) - Andrew Christian Marckesano, nadrotmajster zvláštnej jednotky 82. výsadkovej divízie Armády Spojených štátov, spáchal samovraždu pred očami svojej ženy. Informuje o tom Fox News.   Muž bol šesťkrát na misiách v 

Štúdium na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši úspešne ukončilo 115 študentov

0

Slovensko, 12. júl 2020 (AM, MO SR) - Slávnostnými promóciami na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši úspešne ukončilo bakalárske štúdium 62 študentov v hodnosti vojak I. stupňa. V akademickom roku 2019/2020 úspešne absolvovalo magisterské a inžinierske štúdium aj 53 študentov v hodnosti poručík. V zmysle platných…

Nemecko nakupuje nové špionážne lietadlá ako náhradu za zrušený projekt Triton

0

Nemecko, 11. júl 2020 (AM) - Nemecká vláda schválila finančné prostriedky vo výške 847 miliónov dolárov na obstaranie troch lietadiel Bombardier Global 6000, ktoré sa použijú na spravodajské, dozorné a prieskumné služby (ISR) - uviedol Scramble Magazine.   Rozhodnutie o kúpe nového lietadla Global 6000 prichádza potom

Tvoja Svadba

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tmavá svadobná výzdoba: Necháš sa zlákať týmto svadobným trendom?

0

Neexistuje žiadna elegantnejšia farba ako čierna. Ak chcete pridať vášmu svadobnému dňu nádych sofistikovanosti, potom táto farba, ale i tmavé odtiene, sú tým najlepším riešením. Samozrejme, nemusíte mať čiernu farbu vo všetkých aspektoch vašej svadby, nie sme si istí, či by aj niekto chcel mať čierne kvety a i rúž na perách, stuhy na stoličkách a ešte aj…

Tvoje Zdravie

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?

Trápi ťa alergia na prací prostriedok? Možno robíš túto chybu!

0

Ako sa prejavuje alergia na prací prostriedok? Prečo k nej dochádza a ako jej predísť? Zistite všetko dôležité o praní a pracích prípravkoch v článku!

Čím nahradiť maslo? Čo použiť pri pečení a čo natrieť na chlieb?

0

Čím nahradiť maslo v rôznych receptoch a pokrmoch? Čo si okrem neho natrieť na chlieb? V článku si predstavíme rozličné zdravšie náhrady klasického masla.

Ako ušetriť na vitamínoch a ako si ich vybrať správne?

0

Niektorí ich užívajú preventívne a niektorí ich užívajú pre podporu zdravia alebo krásy. Ako ušetriť na vitamínoch a výživových doplnkoch a znížiť tak nálady?

TOP 7 dôvodov, prečo jesť egreše: Rastú aj vo vašej záhradke?

0

Viete, prečo jesť egreše? Aké vitamíny či živiny obsahujú a na ktoré systémy ľudského tela majú blahodarný vplyv? Objavte jedinečné účinky chutných egrešov!