Redakcia denníka SME prekročila všetky hranice. Vydavateľstvo Torden žiada ospravedlnenie

Redakcia denníka SME prekročila všetky hranice. Vydavateľstvo Torden žiada ospravedlnenie

Bratislava 12. decembra 2023 (HSP/Foto:Screenshot)

 

V denníku SME zaútočili na známe vydavateľstvo Torden, čo neostalo bez reakcie

TORDEN
Knihy vydavateľstva TORDEN

Vydavateľstvo Torden zverejnilo reakciu na sociálnej sieti. Prinášame ju v plnom znení:

Reklama

Dňa 11.12.2023 ste vydali článok s názvom „Lučanský sa nezabil a Gates čipuje ľudstvo. Konšpiračné teórie šíria aj knižnice“ v ktorom nenáležite ohovárate vydavateľstvo TORDEN. Článok je totiž plný nepravdivých tvrdení, so zjavným cieľom poškodiť dobré meno vydavateľstva TORDEN. Autorom článku je Martin Vančo, ktorý v ňom tvrdí nasledujúce lživé dezinformácie:

Podľa autora vraj „Kniha Za oponou WHO, ktorej slovenská verzia vyšla vo vydavateľstve Torden, prezentuje tie najhoršie konšpiračné teórie o covide.“ Toto tvrdenie autora je iba jeho subjektívnym dojmom a vymysleným tvrdením, ktoré sa nezakladá na pravde a ani na faktoch. Ide teda zjavne o cielenú lož tohto redaktora. Kniha, ktorú cituje totiž pochádza z pera svetovo uznávanej akademičky, ktorá je ruskej národnosti. Ak by mal byť tento fakt tým jediným oporným momentom v myslení redaktora, ktorým sa necháva ovplyvňovať, a síce, že autorka je Ruska, išlo by o zjavný prejav šovinizmu.

Reklama

V ďalšom autor tvrdí, že „Vydavateľstvo Torden vydáva knihy plné konšpirácií a ruskej propagandy.“ V tomto prípade ide o neprípustné ohováranie, ktoré je nepravdivé a lživé. Je totiž vyvrátiteľné už aj na základe platných súdnych rozhodnutí. Súdy na rôznych úrovniach takéto označenie nášho vydavateľstva už v minulosti zakázali. Keďže sa toto tvrdenie nezakladá na pravde a je nepodložené, ide o úmyselné poškodzovanie dobrého mena vydavateľstva TORDEN a cielené ohováranie.

Napokon autor píše, že na svojom webe vydavateľstva TORDEN uvádzame motto: „Ak chcete poznať pravdu, čítajte pravdu, ktorú zakazujú,“… Autor tu výrazne pozmenil citát, ktorý je na našom webe verejne dostupný už niekoľko rokov a je známy všetkým našim čitateľom. Redaktor ani len nevie odpísať verejne dostupný text a uvádza ho chybne a nepravdivo. Na našom webe je totiž motto s týmto textom „Ak chcete poznať pravdu, čítajte knihy, ktoré zakazujú.“ Ide teda zjavne o neplnohodnotného redaktora, ktorý by mohol mať vážnejšie poruchy dysgrafie, alebo dyslexie.

Preto je podľa nášho názoru nutné jeho spravodajské články podrobiť spätnému prešetreniu, či neklamal takýmto neprípustným spôsobom už aj v minulosti. Ak nevie čítať s porozumením, nemôže sa v žiadnom prípade kvalifikovane vyjadrovať ani len k anotáciám našich kníh.

Vašej redakcii preto adresujem ostrý protest proti takémuto konaniu a ohováraniu nášho vydavateľstva. Ak sa chcete titulovať ako spravodajské médium, mali by ste prinášať informácie a nie domnienky a výmysly nekompetentného redaktora, ktorý si zjavne vymýšľa. Je to hanba vašej redakcie a Vy ako vedenie redakcie by ste mali v tejto veci zjednať okamžitú nápravu. V opačnom prípade bude jasné, že zneužívate novinárčinu na nekalé praktiky šírenia lží, poloprávd a ohovárania, plné hejtov a šovinizmu.

Redaktor sa v ďalšom texte zmieňuje o mojej osobe, ako o šéfredaktorovi „dezinformačného média Hlavný denník“, pričom sa neunúval spomenúť, že som tento denník zakladal, bol som jeho hlavným akcionárom a od konca roku 2021 v ňom už nijako nepôsobím. Nemožno preto spájať moju osobu s označením dezinformačný, keďže za môjho pôsobenia spĺňal denník tie najvyššie spravodajské štandardy a takisto aj veľmi prísne normy IAB monitoru Slovensko. Rovnako ani dnes si osobne nemyslím, že tento denník je možné označovať ako dezinformačný. V prípade takéhoto prístupu k označovaniu médií, by totiž muselo byť rovnako označené aj vaše médium.

Reklama

Bol som vo svojej bohatej mediálnej praxi takisto hovorcom Asociácie hovorcov Slovenska, ktorého som zakladajúcim členom a autorom jeho stanov. Takisto som aj autorom každoročne vyhlasovanej ceny Hovorca roka. Bol som poradcom ministra hospodárstva Juraja Miškova za vlády Ivety Radičovej. Autor článku nespomenul ani to, že som bol napríklad hovorcom Daňovej správy SR počas Sulíkovo-Miklošovej reformy daní, alebo že som bol riaditeľom Mestskej televízie Poprad, ktorá pod mojím vedením dosiahla v meste mimoriadny úspech v sledovanosti.

Už podľa zbežnej analýzy tohto sporného článku je evidentné, že ide o účelovo a tendenčne ladený článok, ktorý má jednoznačne za cieľ iba úmyselné poškodenie dobrej povesti nášho vydavateľstva TORDEN, ako aj nášho dobrého mena.

Preto vás dôrazne žiadam o okamžité stiahnutie predmetného článku z vášho vydania denníka SME, zamedzenie jeho ďalšiemu šíreniu a takisto vás vyzývam zjednať nápravu v škode, ktorú ste nášmu vydavateľstvu týmto článkom spôsobili, a vydať v dôsledku toho patričné ospravedlnenie, ktoré túto ujmu vyváži. Navrhujem vám teda na tom istom mieste zverejniť namiesto citovaného článku nasledovný text:

„Redakcia denníka SME sa ospravedlňuje vydavateľstvu TORDEN za článok s názvom „Lučanský sa nezabil a Gates čipuje ľudstvo. Konšpiračné teórie šíria aj knižnice“, v ktorom sme nesprávne uviedli tvrdenia, že vydavateľstvo TORDEN vydáva knihy plné konšpirácií a ruskej propagandy. Tieto tvrdenia sú nepravdivé, nezakladajú sa na žiadnych faktoch a ani dôkazoch a mohli by poškodiť dobré meno vydavateľstva TORDEN. Rovnako tak sa SME ospravedlňuje autorke knihy „Za oponou WHO“, akademičke Oľge Četverikovej, o ktorej sme nepravdivo tvrdili, že prezentuje tie najhoršie konšpiračné teórie, čím mohla vzniknúť vydavateľstvu TORDEN aj majetková ujma, keďže SME nepravdivo označili ich slovenský preklad tejto knihy za prezentáciu tých najhorších konšpirácií o covide. Taktiež uvádzame na pravú mieru ich motto z titulnej stránky webu www.torden.sk , ktoré znie: „Ak chcete poznať pravdu, čítajte knihy, ktoré zakazujú.“

V ďalšom vás vystríhame pred akýmkoľvek konaním z vašej strany, smerujúcim proti nášmu vydavateľstvu TORDEN. Sme seriózna a kultúrna ustanovizeň a nemožno nás účelovo označovať za akúsi hybridnú hrozbu, alebo nebodaj za šíriteľov propagandy. Rovnako tak vás vyzývame, aby ste upustili od svojich nekalých praktík, keď telefonujete našim partnerom a ohovárate naše vydavateľstvo s cieľom poškodiť naše dobré meno v ich očiach. Zvažujeme, že tieto praktiky budeme nútení postúpiť do pozornosti orgánom činným v trestnom konaní, aby posúdili, či nejde o trestný čin.

Reklama

V prípade ak neakceptujete našu výzvu na zjednanie nápravy zo strany vašej redakcie SME, budeme nútení sa obrátiť na súd a domáhať sa ochrany pred vašimi nekalými obchodnými praktikami, skrývajúcimi sa za kedysi vznešené poslanie novinárčiny.

Očakávame od vás okamžitú nápravu, ktorá by vám nemala zabrať viac ako 48 hodín.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali