Pripravte si transparenty a ďalšie pomôcky, sezóna sa začína. A či bude kvôli čomu ísť do ulíc? Čo myslíte?

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Media TV Rotterdam, SITA/AP-Abdeljalil Bounhar, TASR-Pavel Neubauer)

 

Čoskoro je tu december. Blížia sa sviatky. Všetko nasvedčuje tomu, že občania, vnímajúc čo sa deje okolo nich, to možno budú chcieť riadne, aj s transparentmi a pyrotechnikou, osláviť v uliciach

Protest proti sprísneniu pandemických opatrení v Holandsku
Ilustračné foto

A naša milovaná vláda nám v tomto smere vychádza v ústrety: tento týždeň už vyhlásila kovidový advent, predbežne iba dvojtýždňový (dá sa predpokladať, že sa ešte predĺži), ale aby sa lepšie oslavovalo, podčiarknutý až 90-dňovým pôstnym obdobím. Len sa to teraz nevolá advent a pôst, ale po novom lockdown a núdzový stav – nová doba prináša nové názvy.

A veru, občania budú mať kvôli čomu chodiť do ulíc. Vecí, ktoré budú chcieť osláviť v uliciach, aj s transparentmi a pyrotechnikou, sa nakopilo až-až. Poburujúcich informácií, viac či menej priamo súvisiacich s koronapandémiou a koronacizmom, je zo všetkých strán toľko, že nie je jednoduché to čo i len sledovať, nie to ešte o tom písať.

Z ktorého konca začať? Tak napríklad, nie je pravda, že očkovaní by boli menej infekční ako neočkovaní, teda aspoň v prípade aktuálneho „delta“ variantu. Skúmali to odborníci všelikde vo svete (viď tu, iní tu, tu, tu a iní zase tu), ktorí zistili, že je to z hľadiska ohrozenia spoluobčanov úplne jedno. Naši „odborníci“, ktorí stále šikanujú neočkovaných pod zámienkou, že sú nebezpečnejší ako očkovaní, to však ešte nevedia a je otázka, či k nim táto informácia niekedy dorazí.

Závery uvedených štúdií tiež vyvracajú predpoklad (pôvodne braný ako samozrejmosť), že vysoká celoplošná zaočkovanosť povedie ku kolektívnej imunite celej populácie: v skutočnosti v prípade kmeňa ako je ten aktuálny (delta) miera preočkovanosti populácie na šírenie vírusu prakticky nemá pozitívny vplyv. Ba dokonca naopak, niektoré štúdie naznačujú, že čím viac očkovaných, tým viac sa šíri Covid-19 (viď tu).

 

Naozaj vás vakcína ochráni?

Podľa oficiálnych štatistík zrejme naozaj platí, že na trhu dostupné vakcíny, ak ich máte v aktívnej fáze, vám štatisticky pomôžu absolvovať Covid-19 ľahšie, s menším rizikom bezprostredného úmrtia. To je však iba jedna časť celej rovnice – na druhú stranu musíme potom pridať celý rad nebezpečenstiev, ktoré prinášajú samotné vakcíny (písali sme o nich na mnohých miestach, napríklad aj tu).

Je tu napríklad takáto nepríjemnosť: zdá sa, že pri niektorých kmeňoch, vrátane aktuálnej „delty“, protilátky vyvolané vakcínou uľahčujú a zosilňujú infekciu vírusom. Teda ak ste očkovaný a dostanete covidovú infekciu, vakcína namiesto toho, aby priebeh choroby tlmila, ho dokonca môže zvýrazniť (viď tu).

Alebo vec, ktorá je vopred jasná každému s relevantným vzdelaním, samozrejme, ak nie je na výplatnej páske farmafirmy alebo vlády: že ak ste koronu prekonali, máte lepšiu ochranu ako po očkovaní (výskum porovnával vakcínu od Pfizeru a delta variant Covidu-19, viď tu).

Nehovoriac o tom, že účinok vakcín sa rýchlo stráca, a to najmä ak ste muž, v staršom veku a so slabším zdravím. V takom prípade napríklad po roku od očkovania už zrejme dávno nemáte po protilátkach v organizme ani stopy (viď tu, tu, alebo tu).

Napriek všetkým týmto výskumom, a napriek obrovskému množstvu informácií o nebezpečenstve experimentálnych vakcín, u nás vládna junta nepozná iné riešenie, než vás hlava-nehlava posielať sa opichávať vakcínami proti Covidu. Vôbec ich nezaujíma, či máte nejaké protilátky alebo nie – treba iba opichávať, opichávať, opichávať. Naproti tomu v takom Švajčiarsku (a čoskoro už možno aj v Česku) im ako dôkaz o bezinfekčnosti stačí doklad o tom, že máte protilátky (píšeme o tom tu).

 

Slovenské lekárne? Alebo secondhandy korporátnych farmaceutických ležiakov?

Dojem, že vás tento zdravotnícky (či už „zdravotnícky“?) systém nechce liečiť, ale iba použiť ako objekt vakcinácie, potom nijako nezlepšia ani lekárne na Slovensku. No áno, sú to súkromné firmy, ale… napriek celosvetovej reputácii Ivermektínu a pozitívnym skúsenostiam miliónov ľudí s týmto liekom, tu vám ho proste lekári nesmú predpisovať a ani ho oficiálne v lekárňach nezoženiete. Prečo? Nuž, najskôr pre jeho nepríjemný vedľajší účinok: predčasne vás môže vyliečiť z Covidu-19.

Ak chcete zohnať vitamíny a ďalšie liečivá, ktoré sú odporúčané ako podporné pri liečbe Covidu-19, tak bez objednania vopred v bežných lekárňach z týchto produktov kúpite len máloktorý. Možno nezoženiete ani len takú banálnu vec ako vitamín B: no áno, kúpite obyčajný, kde však chýba zložka B12, tá asi najdôležitejšia pri liečbe korony. Iste, dá sa doobjednať aj taký produkt, kde B12-ka nechýba… a podobné to je aj v celom rade ďalších prípadov.

vakcina covid
Ilustračné foto

Samostatnou kapitolou je vitamín D3. Každý lekár vie, že vitamín D3 je jedným z kľúčových faktorov odolnosti organizmu voči covidu, a tiež to, že metabolizmus vitamínu D3 je dlhodobá vec: ak dnes zjete tabletku s bežnou formou vitamínu D3, bude sa v tele spracovávať viac ako týždeň, kým bude k dispozícii tam, kde ju organizmus potrebuje. Lenže ak ste ochoreli na covid, potrebujete mať ten vitamín k dispozícii hneď – pri korone je úplne najdôležitejšie začať s liečbou čím skôr, lebo ak sa vec dostane do štádia zápalu pľúc, už je zle. Našťastie existujú metabolity vitamínu D3, ktoré sa oveľa rýchlejšie vstrebávajú: kalcitriol, kalcifediol a alfakalciferol. Ich urýchlená aplikácia môže byť pre niekoho doslova otázkou života a smrti – ibaže je tu problém.

Túto formu vitamínu D3 zoženiete v celej západnej Európe, napríklad aj v Poľsku – ale nie na Slovensku. U nás sa jednoducho nepredáva, ľudia si to na Slovensko vozia z Hainburgu (pozor, je to na predpis). Ani po dvoch rokoch trápenia s koronou nikomu kompetentnému neprišlo na um priniesť rýchlo vstrebateľnú formu vitamínu D3 na Slovensko. Načo, všakže? Veď predsa máme vakcíny…

 

A okrem vakcín máme aj Matoviča

Najväčší slovenský vynálezca a polyhistor (alebo polyhyster?) prichádza s ďalším z radu svojich geniálnych projektov na pomoc obyčajným ľuďom a nezávislým osobnostiam. Až pol miliardy eur vraj má ísť prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, a to tak, že peniaze sa k nim majú dostať cez zaočkovaných dôchodcov (prípadne cez ich deti či vnúčatá), ktorí na to majú použiť 500 eurové poukazy vo vybraných podnikoch a službách.

Fungovať to má tak, že zaočkovaný dôchodca (podmienkou má byť tretia dávka do Vianoc) dostane poukážku, ktorú budú môcť použiť aj jeho deti či vnúčatá. Nezaočkovaný dôchodca dostane… stačí keď povieme, že to isté, čo doteraz, a vyhneme sa tak zbytočným vulgarizmom.

Vidíme tu typický Matovičov spôsob uvažovania: keď už sa nedá vyhnúť tomu, aby nejaké peniaze išli ľuďom ako tá dlho sľubovaná pomoc, tak sa to dá aspoň využiť na vytvorenie korupčného mechanizmu, tentoraz ako cez deti a vnukov vydierať dôchodcov, aby si to dali pichnúť. Len si to predstavte: „Z tých našich dôchodkov toho vnúčikom veľa dať nemôžeme,“ povedia si starkí, „ale ak sa necháme ešte raz opichať, tak dostanú za každého z nás krásnych 500 eur.“ No nedáte si povedať?

42. schôdza vlády SR
Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OľaNO)

Inými slovami, z daní nás všetkých tu budú selektívne korumpovaní dôchodcovia, aby pomohli ešte rýchlo minúť vakcíny pred exspiráciou a presmerovať peniaze k vybraným subjektom. Hyena v ľudskej koži nemá problém kalkulovať ani s prosebným pohľadom vnúčika „deduško, daj sa opichať, nech mám 500 eur“.

 

Tá najlepšia zábava graduje

Dá sa očakávať, že koronacistická kreativita predstaviteľov vládnej junty bude aj ďalej bujnieť. Môžeme sa už čoskoro tešiť na nové kúsky, keďže na trh prichádza zbrusu nový produkt, vyvinutý špeciálne pre túto sezónu, juhoafrický variant B.1.1.529 (najnovšie už dostal obchodné meno Omikron) s celým radom super mutácií, ktoré mu zabezpečia odolnosť voči vakcínam a schopnosť šíriť koronovú hystériu aj potom, ako „delta“ prirodzene zmizne.

Pamätáme sa: minulú zimu, pod zámienkou koronového núdzového stavu, si koalícia poprijímala celý rad zákonov (vrátane zmien Ústavy!) bez toho, aby to konzultovala s odborníkmi, oponentmi, verejnosťou, skrátka kýmkoľvek. Bolo to veľmi pohodlné, a tak si to pre veľký úspech idú zopakovať. Opäť tu máme núdzový stav (z akého dôvodu?), opäť budú môcť prijímať rôzne šialené úlety bez toho, aby im do toho ktokoľvek hovoril, a opäť budú môcť sa vyhrážať absurdnými trestmi tým, ktorí budú chcieť protestovať.

Takže milí spoluobčania, kam sa pozriete, všade je plno dôvodov ísť na Úrad vlády oslavovať. Ak ich nevyženieme my, nikto iný to za nás neurobí. A už je naozaj najvyšší čas.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Najväčšie chyby pri maľovaní stien a stropov. Výsledkom sú šmuhy

0 icon

26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Maľovanie stien môže účinne zmeniť dizajn priestoru. Jednoduchá zmena farby dodá interiéru nový charakter. Z tohto dôvodu je dobré z času na čas osviežiť vzhľad stien. Ak to urobíte sami, ušetríte veľa peňazí. V akom poradí maľovať steny a aký je správny smer? Tu…

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.

Tento recept na hrnčekový koláč s hruškami v našej rodine koluje už roky. Vždy vyjde a príprava trvá 10 minút

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tento koláč jem už veľa rokov a nikdy som si nemyslela, že je taký jednoduchý na prípravu. Moja teta mi o ňom povedala a prezradila recept, ktorý vždy vyjde. Tento zákusok má však jedno pravidlo, ktoré je kľúčové. Ak ho nedodržíte, očakávajte kulinársku katastrofu.

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Táto jesenná farba je hitom medzi 50-ničkami. Žiarivosť vlasov zaručená

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň je ideálnym obdobím na zmenu účesu či menšiu úpravu, aby ste osviežili svoj vzhľad a prispôsobili sa nadchádzajúcemu ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť túto módnu farbu vlasov!

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali