KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Polemika Hlávkovej a Rafaja. Kto má pravdu o pavučine vzťahov mimovládok a cudzích záujmov

Bratislava 21. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

V súvislosti s článkom „Víťazný marec 2018?“ Revolucionár Soros a šokujúce prepojenie chobotnice tretieho sektora a cudzích záujmov na Slovesnku, ktorý sme publikovali 9. marca sa nám ozvala pani Zuzana Hlávková z Transparency international Slovensko, ktorá sa v článku okrajovo spomína a požiadala nás o zverejnenie svojho stanoviska. Rozhodli sme sa pani Hlávkovej vyhovieť, jej stanovisko prinášame celé v plnom znení. Pod ním nájdete stanovisko pána Rafaela Rafaja autora pôvodného článku. Obe stanoviská vám nechávame na zváženie.

Na snímke Zuzana Hlávková

 

Stanovisko pracovníčky Transparency international Slovensko Zuzany Hlávkovej

Chcela by som pozdraviť aj autora článku, Rafaela Rafaja, bývalého politika za Slovenskú národnú stranu v časoch Jána Slotu a momentálne analytika Inštitútu národnej politiky. V prvom rade musím povedať, že som v celku prekvapená, akú dôležitosť mi prisudzuje vo svojej schéme protestov. Ja sa za takú dôležitú sama nepovažujem a myslím, že ani nik zo slovenskej verejnosti.

Bohužiaľ si svoj výskum môjho životopisu nespravil celkom správne. Nie som absolventkou Sokratovho inštitútu, ako spomína v článku, úprimne, ani by som to nebola stihla v mojich študentských časoch. Študovala som v Brne, Španielsku, Škótsku a Mexiku a celý môj životopis si môžete pozrieť na LinkedIne. Na Sokratovom inštitúte som bola hosťkou v diskusii tak, ako na desiatkach ďalších škôl (stredných, vysokých, v mládežníckych organizáciách) v minulom roku. Ak sa chce teda autor sťažovať na moje prepojenia na Sokratov inštitút, mal by sa tiež sťažovať na moje prepojenia s mnohými ďalšími slovenskými štátnymi vzdelávacími inštitúciami. Obávaných predstaviteľov zo Sokratovho inštitútu a OZ Živica, z ktorých niektorí bývajú na stredoslovenských lazoch a svoj čas okrem vzdelávania venujú životnému prostrediu, som pred diskusiou nepoznala a boli pre mňa veľmi pozitívnym zážitkom. Som rada, že som ich mohla spoznať.

Autorovi článku sa tiež nepáči, že učím na strednej škole bez pedagogického vzdelania. Pre upresnenie učím konkrétne na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave, kde pôsobí aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ktorý rovnako ako niektorí ďalší naši kolegovia, nemá ono pedagogické vzdelanie. Chcela by som vyzvať pána Rafaja, ak má s naším učením problém (ktorého výsledky nikdy nevidel), nech sám začne učiť (ak by nejaká škola prijme), aby zistil, aké veľmi náročné to je. Veľa ľudí tu hovorí o potrebe reformy vzdelávania, no sami nejdú do toho najťažšieho, čo v nej môžu urobiť – do samotného učenia.

O tom, že učím, si samozrejme môže každý myslieť, čo chce. Vedenie školy mňa aj nás ďalších “bez pedagogického vzdelania” však podporuje. Otvorene priznávam, že je to pre mňa jedna z najťažších prác, aké som kedy mala, a počítam do toho aj ministerstvo zahraničných vecí, ranné vstávanie na tlmočenie smien vo fabrike, či roznášanie raňajok v hoteli. Celý rozhovor, na ktorý odkazuje pán Rafaj, si môžete prečítať tu: http://ciernalabut.sk/5089/zuzana-hlavkova-zacala-ucit-na-gymnaziu-nie-je-to-ziaden-relaxacny-pobyt-hovori/.

Som presvedčená, že hlavnespravy.sk majú aj veľa slušných čitateľov, ktorí však v marazme, do ktorého sa naša spoločnosť dostala, prestali dôverovať politikom, mimovládnym organizáciám a médiám. K politikom sa vyjadriť neviem, no k ostatným dvom by som im chcela povedať o svojej vlastnej skúsenosti.

Moja osobná skúsenosť s “mainstreamovými” médiami bola dobrá a mala som pocit, že kauzu, ktorú som oznámila, spracovali seriózne a dobre. Ak došlo k chybám, boli väčšinou v číslach a po upozornení redakcie vždy chyby napravili. Viacerí z Vás si samozrejme myslia, že to bol akýsi koordinovaný protištátny krok, no k tomu môžem len jednoducho povedať, že rozhodne nebol.

V mimovládnych organizáciách som nestretla nikoho, kto by za tých pár šupov robil zlobu vo svojej krajine. Sama som pôsobila ako dobrovoľníčka v nadácii, ktorá pracuje s ľuďmi s postihnutím, alebo v krízovom centre na pomoc matkám s deťmi (obe v rodnej Žiline), alebo ako zamestnankyňa v Transparency International Slovensko, ktorá bojuje proti korupcii. Všetky tieto organizácie sú financované aj z príspevkov externých donorov a pochybujem, že niekto z nich to robí pre to, aby negatívne ovplyvnil slovenskú spoločnosť väčším začlenením ľudí s postihnutím do nej, alebo že pomocou matkám s deťmi rozrýva hodnoty našej spoločnosti, alebo bojom proti korupcii vo verejnom priestore ubližuje záujmom Slovákov. Práve naopak. Rozumiem, že tá posledná možnosť je pre mnohých najkontroverznejšia, pretože sa týka politiky, ale Transparency International Slovensko ako watchdog, teda strážny pes, preukázateľne kritizuje korupciu naprieč ideologickým spektrom. Ak niekomu prekážajú výsledky jej kritiky a analýz, opäť vyzývam ľudí, aby rovnakú analytickú prácu robili sami a, ak sú nespokojní, teda lepšie.

Portál hlavnespravy.sk sa nedávno chválil, že vo svojej histórii uverejnil len niekoľko nepotvrdených alebo nepravdivých správ. Realita však môže byť trochu horšia. Už len v tomto článku je hneď niekoľko nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií.

Zuzana Hlávková

 

Stanovisko Rafaela Rafaja, autora pôvodného článku a analytika Inštitútu národnej politiky

Sťažovateľka Zuzana Hlávková sa mýli, ak uvádza, že portál Hlavné správy (HS) uverejnením analytického článku Inštitútu národnej politiky (INP) uviedol „hneď niekoľko nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií“. Pokus o celkové spochybnenie investigatívneho textu je postavený na dojmoch a nie faktoch. Ako prišiel Inštitút národnej politiky k slečne Hlávkovej, ktorá je dnes už verejne známou  osobou a je dokonca tvárou tribún z protestov? V kapitole venovanej osi nadácií napojených na vplyv G. Sorosa, vyskočili aj Komenského a Sokratov inštitút, na ktoré mala napojenie jedna zo štyroch zvolávateľov protestov K. Pazmány(ová). V tejto línii cez ďalšie vlákno a aktivitu portálu Čierna labuť sa objavilo aj meno whisteblowerky Z. Hlávkovej.

Zo všetkých faktov sa ukázal, žiaľ, mylný iba jeden – že Z. Hlávková je absolventkou Sokratovho inštitútu. Pri výraznej redukcii pôvodného textu (2/3 sa škrtli – uverejnený bude na www.institut-inp.sk)  a v časovej tiesni došlo k  chybe, keď „absolventkou“ mala byť organizátorka protestu Katarína Nagy-Pazmány. Za túto jedinú chybičku (0,1% z textu) sa jej aj čitateľom HS ospravedlňujem. Bez ohľadu na aktuálne príčiny a dôvodnú situáciu, investigatívny materiál a aj graf o prepojeniach línií, ktoré smerujú až k Georgovi Sorosovi inštitút vypracoval už v apríli 2017. Článok v HS len aktualizoval línie a prepojenia na nových organizátorov, pričom informácie boli určené verejnosti na v duchu práva na alternatívne, slobodné a pluralitné informácie aj na otázky, kto je alebo môže byť v pozadí diania. S tým musí počítať každý, kto vstupuje do verejného priestoru a púta masy ľudí aj pozornosť médií.

Stručné reakcie na jej ďalšie tvrdenia:

  1. V jej prípade išlo len o ukážku zapájania verejnej známych osôb do scenára protestov (Z.Hlávková vystúpila na tribúne v Žiline) a ich úlohy vplývať na verejnú mienku. Napriek tomu jej analýza venuje len 1,77% celého obsahu textu, aj to v súvislosti s portálom Čierna labuť (4,99% textu) a kľúčovému vláknu dvoch inštitútov s napojením na jednu zo štyroch organizátorov (12% textu), takže pri všetkej úcte, nemám pocit, že by sme jej v analýze „prisudzovali takú dôležitosť“. (1,77%)
  2. Autor nerobil nijaké „výskumy“ životopisov, ale pri investigatívnej práci uvádzal verejne známe údaje.
  3. Autor nikde v investigatívnom texte sa „nesťažuje“ – ani na Z.Hlávkovú, ani na nikoho iného, len kladie fakty a súvislosti z prepojených vlákien, ktoré ho doviedli až na špicu pyramídy k istému finančnému špekulantovi a súčasne aj filantropovi, ktorý disponuje obrovskou mocou, vrátane finančnej. (pozn.: jeho majetok, aj majetok Open Society Fund sú väčšie ako ročný štátny rozpočet Slovenskej republiky)
  4. Autor neprejavil v texte ani iným spôsobom predpojatosť z „obávaných predstaviteľov“ Sokratovho inštitútu ako na fakty emočne podfarbeným štýlom reaguje Z.Hlávková. Autor sa už v čase, keď sa sťažovateľka ešte len narodila, zúčastnil na „stredoslovenských lazoch“ (pozn. Zaježová) Letnej školy ľudovej kultúry, takže ani k miestu, ani k organizátorom, ani filozofii necíti nijakú negatívnu emóciu, práve naopak, v mnohých oblastiach (mimo politického diania) je na strane životného prostredia, duchovného rastu a transformácie spoločnosti na kvalitatívne novú úroveň vzťahov.
  5. Keďže podľa Ústavy SR (Čl.1, ods.1) sa Slovenská republika „neriadi nijakou ideológiou…“ a autor má negatívnu osobnú (rodinnú) traumu z pôsobenia totalitného režimu a ideológie (marx-leninizmu – syn politického väzňa) angažuje sa dlhodobo proti prenikaniu rôznych zhubných ideológií na Slovensko, ktoré významne podporuje práve G.Soros a jeho organizácie, nasmerované najmä na ovplyvňovanie mládeže na školách a v mimoškolskej činnosti (auto je tiež podpredseda OZ Politickí väzni-Zväz protikomunistického odboja).
  6. V tejto súvislosti je zvláštne, že aktivistka Z.Hlávková tvrdí, že podľa nej „Politická diskusia do školy patrí“, napriek nepísanej zásade, že na akademickej pôde politika nemá čo hľadať a súčasne poukazuje na pôsobenie autora v parlamente.
  7. O autorovi:  vyštudoval žurnalistiku na UK v Bratislave, 6 rokov pôsobil ako poslanec NR SR a tiež  4 roky ako zástupca starostu. Od svojich 19 rokov  pracoval v robotnícko-technickom zamestnaní na tri smeny, 12 rokov ako hovorca, 6 rokov v parlamente a posledných päť rokov pôsobí ako živnostník, publicista, analytik, mediálny a komunikačný poradca.
  8. Autor taktiež pôsobí ako aktivista, aj vo vedení troch mimovládnych organizácií, takže chápe a vie oddeliť nezištnú prácu aktivistov od zneužívania na iné, globálne či záujmové a politické ciele, vrátane zneužívania mládeže, akademickej pôdy a škôl na šírenie ideológií a propagandy hlavného prúdu, ktorého súčasťou sú aj aktivity podporované G.Sorosom, na čo poukazuje nielen Slovensko, Česko, Maďarsko, ale napr. aj Taliansko a iné štáty, ktoré ho označili za personu non grata a tiež  investigatívne portály (napr. Wikileaks, DCleaks), ktoré odhalili jeho ovplyvňovanie politiky, vrátane USA, EÚ a ďalších štátov.
  9. Inštitút a autor sa snažili investigatívnym odhalením prepojení cez rôznych ľudí a rôzne organizácie na kontroverzné alebo politicky a mocensky ovplyvnené zdroje na Slovensku upozorniť verejnosť aj tých, ktorí možno v dobrom úmysle sa stávajú súčasťou cudzích plánov a zámerov v pozadí na možné súvislosti. K tejto téme má národný inštitút ďalšiu, podrobnejšiu a globálnejšiu analýzu o týchto prepojeniach a ideologickom prenikaní až do výchovno-vzdelávacieho procesu. Takéto grafy sa bežne zverejňujú aj v iných štátoch a namiesto spochybňovania sú predmetom serióznej verejnej aj mediálnej diskusie a zrejme aj pozornosti orgánov na ochranu demokracie a ústavnosti.

Rafael Rafaj, riaditeľ Inštitútu národnej politiky

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

V Nemecku pátrajú po mužovi vyzbrojenom lukom, šípmi, nožom a pištoľou

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Bernd Thissen)   Nemecká polícia pátra v jednej zo 16 spolkových krajín, Bádensku-Württembersku, po podozrivom mužovi, ktorý je vyzbrojený lukom, šípmi, pištoľou a nožom. Informovalo o tom policajné oddelenie v Offenburgu Uvádza sa, že podozrivého muža videli v blízkosti mesta Oppenau. Očití svedkovia polícii prezradili, že…

Otázka chrámu Hagia Sofia. Čo môže stáť za rozhodnutím Turecka premeniť svetovú pamiatku na mešitu?

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   V piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísal výnos, ktorým sa zmenil status chrámu Hagia Sofia z múzea na mešitu. Prvé bohoslužby sú naplánované na 24. júla, vstup má byť voľný aj pre cudzincov a zástupcov ďalších náboženstiev Nad rozhodnutím tureckých úradov už "vyjadrili…

Francúzsko a Británia posilňujú spoluprácu v boji proti pašerákom migrantov

Paríž 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsko a Británia podpísali v nedeľu dohodu o spolupráci v boji proti pašerákom, ktorí nelegálne prevážajú migrantov cez Lamanšský prieliv. Informovala o tom agentúra AP Podpísaná dohoda má zaistiť zlepšenie vzájomnej výmeny spravodajských informácií o fungovaní pašeráckych sietí. Za týmto účelom má byť…

Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín sa spustí do konca leta

Bratislava 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Proces verejného obstarávania na tlač a distribúciu vládnych novín sa určite spustí do konca leta. TASR to povedal riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády (ÚV) SR Richard Pekár. Dodal, že momentálne prebieha prieskum zisťovania predpokladanej hodnoty zákazky a pripomienkujú sa zmluvy…

Kollár nechcel vládnuť so stranou Za ľudí, štvorkoalíciu si však želá. Blanár označil fungovanie Matovičovej vlády za tragikomické

Bratislava 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Kancelária NR SR)   Predseda Národnej rady (NR) SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár nechcel moc vstupovať do vlády so stranou Za ľudí, ale ako tvrdí, nevyberá si. Vyhlásil to v relácii Na telo plus zverejnenej na tvnoviny.sk s tým, že je dobré mať…

Benzíny a nafta znova zdraželi, analytička predpokladá ďalšie mierne zvyšovanie cien

Bratislava 12. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenskí motoristi sa znižovania cien pohonných látok zatiaľ nedočkajú. Ceny na slovenských pumpách môžu v nasledujúcom týždni stagnovať alebo mierne zdražieť, predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová „Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach.…

Návštevníci „vykradli“ galériu v Tokiu – vyzval ich na to organizátor

Tokio 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Veľmi krátko trvala výstava umenia v japonskej metropole Tokio. Jej organizátor Tota Hasegawa totiž návštevníkov vyzval, aby si z nej každý odniesol, čo sa mu páči. Stovky ľudí ho vzali za slovo a tak sa výstava, ktorá mala trvať približne desať dní, skončila…

Matovič pri kauze Kollára priznal krehkosť klubu OĽaNO, hovorí politológ

Bratislava 12. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič sa priznal ku krehkosti vlastného poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Najpočetnejší klub koalície OĽaNO s 53 poslancami by mohol byť aj najzraniteľnejší spomedzi vládnych klubov. Pre agentúru SITA to povedal politológ Tomáš Koziak v súvislosti s…

Takmer 600.000 ľudí hlasovalo v prodemokratických primárkach v Hongkongu

Hongkong 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)   Takmer 600.000 obyvateľov Hongkongu počas víkendu hlasovalo v neoficiálnych primárkach, ktoré zorganizoval prodemokratický tábor s cieľom vybrať spoločného kandidáta pre septembrové parlamentné voľby. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP Primárky sa uskutočnili dva týždne po tom, ako Čína prijala sporný zákon o…

Maďarská vláda opäť zavádza niektoré cestovné obmedzenia. Platiť budú pre ľudí prichádzajúcich z viacerých krajín

Budapešť 12. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)   Maďarská vláda v nedeľu oznámila, že opäť zavedie niektoré cestovné obmedzenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu. "Vidíme znepokojujúce náznaky nárastu počtu nakazených v susedných krajinách, Európe a po celom svete," vyjadril sa šéf úradu vlády Gergely Gulyás Objasnil, že z krajín z…

Pripravuje Západ Mníchovskú zradu II? Škandalózne vyjadrenia najvyššieho diplomata EÚ indikujú, že tentoraz má byť obeťou Grécko a Cyprus

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Pred 82 rokmi západné veľmoci hanebne zradili vtedajšiu ČSR, keď zbabelo a podlo odovzdali agresorovi územie, ktoré im nepatrí. Dnešné bruselské vedenie ukázalo, že jeho prezieravosť a morálka sa od tých čias nezmenila: naznačuje, že Turecko smie expandovať na úkor členských štátov EÚ!…

Na Slovensku je oficiálne aktuálne 380 chorých na COVID-19

Bratislava 12. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Na Slovensku oficiálne evidujú k sobote (11. 7.) 380 chorých na COVID-19. Vyplýva to z údajov zverejnených na webe korona.gov.sk Slovensko celkovo doteraz eviduje 1901 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. V posledných dňoch začal počet pozitívne testovaných výraznejšie stúpať. Aktuálne je podľa nedeľnej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Riešenie potravinovej sebestačnosti - využitie geotermalnej energie na Slovensku

Slovensko vo svojej histórií už od čias Samovej ríše a neskor aj Veľko moravskej ríše bolo silno agrárne nastavené, obrábali sme si polia a vypestovali obilie ktoré bolo použité na pekárenské výrobky a chov zvierať pre mäso. Obrábanie zeme sa u nás rozvíjalo aj počas obdobia keď teritórium dnešného slovenska…

Liberálne šialenstvo , alebo likvidácia bielej rasy napreduje a zrýchľuje . Toto chceme aj u nás ?

Británia : Vrcholný anglikánsky arcibiskup tvrdí, že Ježiš bol černoch. Podľa nového arcibiskupa z Yorku je Anglická cirkev "príliš biela," zatiaľ čo "Ježiš bol černoch."Stephen Cottrell v rozhovore pre Sunday Times pochválil hnutie - Na čiernych životoch záleží (BLM) - a povedal, že jeho inaugurácia tento týždeň ako belocha nahrádzajúceho…

Ostrieľaní petíciami v Nitre škrtíme HAZARD už na celoštátnej úrovni.

Povedomie o negatívnych dopadoch hazardu sa našťastie zlepšuje. Je známe, že patologické hráčstvo má zničujúci dôsledok na osobnosť hráča i jeho rodinu. Hranie hazardu už po niekoľkých epizódach spôsobuje nelátkovú závislosť podobnú drogovej - i s následným kriminálnym získavaním peňazí na hru. Takýchto hráčov je potrebné liečiť v špecializovaných zariadeniach,…

Buď nám EÚ slúži, alebo nám chce vládnuť. Na to, aby nám EÚ vládla, ju nepotrebujeme.

Rovnako to platí pre NATO. Buď nám slúži, alebo nám diktuje, vynucuje si rozhodnutia v záujme veľkých členov. Vtedy nám vládne. Platí to isté, čo je v nadpise pre EÚ. V skutočnosti nám cez EÚ vládne nadnárodná oligarchia, euroúradníci sú len vykonávatelia záujmov nadnárodnej oligarchie, mafie. Už som v minulosti napísal, že najviac ľudského…

Čaká nás Jalta 2 a Norimberg 2 po víťazstve sveta nad liberalizmom?

Po výhre Trumpa v USA 11/2020 dôjde k totálnej porážke liberalizmu. Kreditno-finančná globalizácia skončí a bude nutné nastoliť nový svetový poriadok na nasledujúcich pár desiatok rokov. Za stôl Jalta 2 si sadnú víťazi a budú mať morálne právo sa vysporiadať s tým čo nás čaká. Budú to tí čo sa vysporiadajú s liberálno-fašistickou svoločou a sú…

Pán premiér Matovič používate svoj rozum alebo niekoho iného?...

Z nejakého neidentifikovateľného dôvodu nám stúpajú počty nakazených na Covid 19. Ozaj,  je to náhoda alebo zámerný plán? Prikláňam sa k tomu, že nejde o náhodu, ale o plánované obmedzovanie občanov z dôvodu plánovaného vyhlásenia druhej vlny tzv. pandémie. Premiér Matovič po svojom predchodcovi Pellegrinim dostal do vienka veľmi solídny základ pre boj s Covidom 19.…

TopDesat

Magnetické pole Zeme sa môže posúvať 10-krát rýchlejšie, ako sme si mysleli

0

Magnetické pole Zeme alebo zemská magnetosféra je magnetické pole okolo Zeme, v ktorom pôsobí magnetická sila. Siaha do vzdialenosti mnoho tisíc až stotisíc kilometrov. Je dôležitým ochranným faktorom pre biosféru. Vieme, že póly sa neustále pohybujú a že Zem dokáže dokonca zvrátiť svoju polaritu, ale tieto procesy stále obklopuje mnoho neznámych. Nová séria simulácií ukazuje, že magnetické pole…

Ako sa chráni lietajúci hmyz pred dažďovými kvapkami?

0

Možno aj tebe sa to už stalo - kráčaš si po meste alebo vychádzaš z obchodu a v tom modrá obloha obšťastní všetkých dažďovými kvapkami. Keď tu zrazu tebe jedna či dve vpália priamo do oka. Keď prežívaš takú bolesť ty, ako sa musí cítiť hmyz? Nový publikovaný výskum z Národnej…

Shakespeare: Chudobný a málovzdelaný géniom? 2. časť

0

Kto bol v skutočnosti William Shakespeare? Naozaj mohol človek, ktorý pochádzal z chudobných pomerov a s takým nízkym vzdelaním, napísať majstrovské diela súvekej literatúry? Záhada s názvom William Shakespeare pokračuje aj po vyše 400 rokoch od jeho smrti. Práve v súvislosti s týmto celosvetovo známym autorom sme si pripravili sadu článkov. Pokračujeme druhou časťou článku o ikone svetovej…

Štúdia odhaľuje, ako šťastné páry „bojujú“, aby udržali vzťah

0

Štatistiky hovoria, že 40-50% manželských párov v USA skončí s rozvodu alebo rozchodom. Preto by bolo dobré vedieť, aká je tajná receptúra na ​​udržiavania šťastnej a veľkej rodiny. Vedci sa pokúsili odpovedať na túto otázku a zistili, že všetky páry bojujú, ale šťastné to robia špeciálnym spôsobom.   Sú

Akú farbu má Slnko pri západe z pohľadu ostatných planét vo vesmíre?

0

Pohľad na zapadajúcu ohnivú guľu na nebi je jedinečným pôžitkom našej existencie na Zemi. Aké farby sa ale objavujú na iných planétach v slnečnej sústave pri západe Slnka? Odpoveď závisí od planéty. Na takom Marse slnečné lúče vychádzajú a zapadajú s modrou žiarou. Podľa vedcov sa pri západe slnka mení obloha…

Rastliny dokážu absorbovať malé kúsky plastov prostredníctvom koreňov

0

Problémami plastického znečistenia netrpí iba morský život. Nový výskum zdôraznil, že nanoplasty môžu byť absorbované a internalizované rastlinnými bunkami prostredníctvom koreňov. Aj keď stále nie je jasné, či to má vplyv na úrodu plodín alebo bezpečnosť potravín, preukázalo sa, že absorbcia nanoplastických častíc znižuje biomasu rastliny. To znamená, že zdravie rastlín…

Vo svete IT

Existoval na Marse život? Koncom júla odštartuje misia, ktorá by mohla priniesť odpovede

0

Mars sa dnes považuje za pustú, ľadovú púšť. Existuje však možnosť, že na našom najbližšom planetárnom susedovi kedysi existoval život? Na túto otázku by sme sa mohli už čoskoro dozvedieť odpoveď. Vedci veria, že červená planéta bola schopná pred štyrmi miliardami rokov podporovať život. Jej história však stále ostáva záhadou,…

Xiaomi si dalo patentovať zvláštny dizajn smartfónu, ktorý vyčnieva z radu súčasných zariadení

0

Xiaomi je spoločnosť, ktorá sa v minulosti pokladala za výrobcu, ktorý sa rád „inšpiroval“ u konkurenčného Apple. Plynúcim časom sa však ponímanie tejto spoločnosti postupne mení, hoci z času na čas predstaví aj zariadenia, ktoré sú veľmi podobné konkurencií (napr. Amazfit GTS). Dôvodom je, že Xiaomi sa stalo vo viacerých…

Vyskúšajte si v ľubovoľnom smartfóne novú Notifikačnú lištu a Centrum kontroly z MIUI 12 nadstavby

0

Xiaomi v nedávnej minulosti predstavilo novú nadstavbu MIUI 12, ktorá priniesla viacero vylepšení, a to ako po strane funkcií, tak aj po strane vzhľadu rozhrania. V súčasnosti je nová nadstavba (zatiaľ) oficiálne dostupnou len pre hŕstku smartfónov spoločnosti. Nie všetci z nás však majú smartfóny spoločnosti Xiaomi, resp. Redmi. Portál…

Používatelia iPhone telefónov s verziou iOS 13.5.1 hlásia závažný problém. Patríte medzi nich aj Vy?

0

iPhone zariadenia vo všeobecnosti patria medzi smartfóny so skvele optimalizovaným operačným systémom, ktorý je plynulý, rýchly a prehľadný. Nie však vždy, všetko funguje tak ako má. Portál macrumors.com poukazuje na softvérovú chybu smartfónov iPhone, ktoré bežia na operačnom systéme iOS 13.5.1. Problémy s batériou sú na dennom poriadku Portál píše,…

Xiaomi sa nepoučilo. Údajne sa chystá predstaviť ešte drahší smartfón ako je Mi 10 Pro

0

Xiaomi je bezpochyby výrobcom, ktorý vo svete smartfónov a technológií vo všeobecnosti získal veľkú popularitu medzi ľuďmi. Dôvodom prečo tomu tak je, je bezpochyby cena v kombinácii s atraktívnymi špecifikáciami. Kde je však cenová hranica, pri ktorej ľudia začínajú dávať od smartfónov Xiaomi ruky preč, hoci aj špecifikácie sú v…

Špecifikácie nepredstaveného zariadenia OnePlus Nord vyplávali na povrch

0

Len pred niekoľkými dňami spoločnosť OnePlus oficiálne prezradila dátum predstavenie dostupnejšieho smartfónu, pričom sa s nami podelila aj o názov zariadenia. OnePlus Nord má byť smartfón, ktorý sa má cenovo približovať k modelom strednej triedy a zároveň má ponúknuť  nadpriemerné špecifikácie. Poznáme kompletné špecifikácie zariadenia Nord Známy leaker informácií, ktorý…

KAMzaKRÁSOU

Obhrýzanie nechtov či ponocovanie: Vieš, ako sa zbaviť zlozvyku?

0

Možno hádžete svoje oblečenie automaticky po zem a možno si obrýzate nechty. My sme pre vás zisťovali, ako sa zbaviť zlozvyku a aj to, ako vzniká.

Ako si doplniť energiu a odstrániť vyčerpanie? Pomôže ajurvédska bylina!

0

Ako si doplniť energiu, eliminovať vyčerpanie, nervozitu alebo nadmerný stres. Všetko zvládne ajurvédska bylina Ašvaganda. Zistite o nej viac v našom článku!

Kde sa okúpať na východnom Slovensku? Inšpirujte sa našimi tipmi

0

Nemusíte cestovať do zahraničia, aby ste si užili to pravé leto.  Kde sa okúpať na východnom Slovensku? Letné kúpaliská, aquaparky - stačí si vybrať.

TEST: Gosh Catchy Eyes Drama maskara pre nádherné mihalnice

0

Ako dosiahnuť dlhšie, objemnejšie a hlavne krajšie mihalnice, Gosh Catchy Eyes Drama vám poskytne to, po čom ste vždy túžili. Aké táto riasenka je?

Vyberavosť v jedle u detí: Čo s ňou robiť podľa nových štúdií?

0

Ani vaše dieťa nezje všetko, čo mu naložíte na tanier? Vyberavosť v jedle u detí riešia mnohí rodičia, a preto sa ňou zaoberajú aj odborníci. Čo zistili?

Kde sa okúpať na strednom Slovensku? Máme pre vás niekoľko tipov!

0

Kde sa okúpať na strednom Slovensku? Možností je naozaj veľa. Aquaparky, kúpaliská a nezaostávajú tiež jazerá, rekreačné strediská. A aké sú ceny?

Svetlo sveta

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Armádny Magazín

Ruský krížnik Peter Veľký strieľa v Barentsovom mori - video

0

Rusko, 12. júl 2020 (AM) - Námorná skupina z ruskej severnej flotily vedená jadrovým raketovým krížnikom Peter Veľký vystrelila rakety na skupinu konvenčných nepriateľov v Barentsovom mori. Video uverejnil televízny kanál Zvezda.   Televízia Zvezda vydala video o cvičeniach ruskej severnej flotily v Barentsovom mori. Na videu vidieť, ako jadrový krížnik…

Ruská obrana vyslala dve stíhačky, aby zachytili prieskumné lietadlo USA nad Japonským morom.

0

Rusko, 12. júl 2020 (AM) - 11. júla Rusko nasadilo stíhačky Su-35 a MiG-31, aby zachytili prieskumné lietadlo USA RC-135 nad Japonským morom. Po tom, čo sa spomínaný americký stroj vzdialil od hranice, sa obe lietadlá vrátili na letisko, uviedla Ruská obrana.   Ruská protivzdušná obrana zaznamenala prieskumné lietadlo americk

Irackí militanti podpálili konvoj kamiónov prepravujúcich palivo pre americkú armádu. Video

0

Irak, 12. júl 2020 (AM) - Pri útoku, ku ktorému došlo v sobotu o 22:00 (miestneho času), boli údajne zničené najmenej tri vozidlá konvoja. Podľa agentúry Al Mayadeena neznámy útočníci zastavili konvoj a nariadili vodičom opustiť autá a potom ich zapálili. Podľa neoficiálnych informácií Irackí ozbrojenci zaútočili na konvoj troch ka

Skúsený americký výsadkár spáchal samovraždu pred očami svojej ženy

0

USA, 12. júl 2020 (AM) - Andrew Christian Marckesano, nadrotmajster zvláštnej jednotky 82. výsadkovej divízie Armády Spojených štátov, spáchal samovraždu pred očami svojej ženy. Informuje o tom Fox News.   Muž bol šesťkrát na misiách v 

Štúdium na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši úspešne ukončilo 115 študentov

0

Slovensko, 12. júl 2020 (AM, MO SR) - Slávnostnými promóciami na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši úspešne ukončilo bakalárske štúdium 62 študentov v hodnosti vojak I. stupňa. V akademickom roku 2019/2020 úspešne absolvovalo magisterské a inžinierske štúdium aj 53 študentov v hodnosti poručík. V zmysle platných…

Nemecko nakupuje nové špionážne lietadlá ako náhradu za zrušený projekt Triton

0

Nemecko, 11. júl 2020 (AM) - Nemecká vláda schválila finančné prostriedky vo výške 847 miliónov dolárov na obstaranie troch lietadiel Bombardier Global 6000, ktoré sa použijú na spravodajské, dozorné a prieskumné služby (ISR) - uviedol Scramble Magazine.   Rozhodnutie o kúpe nového lietadla Global 6000 prichádza potom

Tvoja Svadba

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tmavá svadobná výzdoba: Necháš sa zlákať týmto svadobným trendom?

0

Neexistuje žiadna elegantnejšia farba ako čierna. Ak chcete pridať vášmu svadobnému dňu nádych sofistikovanosti, potom táto farba, ale i tmavé odtiene, sú tým najlepším riešením. Samozrejme, nemusíte mať čiernu farbu vo všetkých aspektoch vašej svadby, nie sme si istí, či by aj niekto chcel mať čierne kvety a i rúž na perách, stuhy na stoličkách a ešte aj…

Tvoje Zdravie

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?

Trápi ťa alergia na prací prostriedok? Možno robíš túto chybu!

0

Ako sa prejavuje alergia na prací prostriedok? Prečo k nej dochádza a ako jej predísť? Zistite všetko dôležité o praní a pracích prípravkoch v článku!

Čím nahradiť maslo? Čo použiť pri pečení a čo natrieť na chlieb?

0

Čím nahradiť maslo v rôznych receptoch a pokrmoch? Čo si okrem neho natrieť na chlieb? V článku si predstavíme rozličné zdravšie náhrady klasického masla.

Ako ušetriť na vitamínoch a ako si ich vybrať správne?

0

Niektorí ich užívajú preventívne a niektorí ich užívajú pre podporu zdravia alebo krásy. Ako ušetriť na vitamínoch a výživových doplnkoch a znížiť tak nálady?

TOP 7 dôvodov, prečo jesť egreše: Rastú aj vo vašej záhradke?

0

Viete, prečo jesť egreše? Aké vitamíny či živiny obsahujú a na ktoré systémy ľudského tela majú blahodarný vplyv? Objavte jedinečné účinky chutných egrešov!