PAHREBA. Arménsko-azerbajdžanská „malá“ vojna v Náhornom Karabachu: komu vyhovuje tento konflikt?

Bratislava 10. apríla 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Začiatkom apríla vypukli prudké boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu. Táto sporná oblasť, formálne súčasť Azerbajdžanu, sa v súčasnosti nachádza pod kontrolou jednotiek etnických Arménov a arménskej armády

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ahoj, Jožo, čo nového máme vo svete? Samozrejme, okrem holandského referenda…

No čo. Svet sa zbláznil – a tomu hovoríme 21. storočie? Všade sa bojuje: v Sýrii, v Libanone, v Iraku, v Afganistane, na Ukrajine a už aj v Náhornom Karabachu. Tam to trvá už desaťročia. Občas je to horúce, inokedy to iba tak tlie … A v posledných dňoch to zasa vrie.

Nakoľko viem, arménsko-azerbajdžanský spor sa už celé roky rieši rokovaniami pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ale zatiaľ žiaden pokrok nezaregistrovali. Zasa sa ukazuje, že všetky tie mocné a múdre svetové organizácie sú slabé a bezmocné a nevedia poriadne vyriešiť pomaly ani jeden konflikt. Jediné, čo dosiahli v posledných desaťročiach, je vytvorenie nového štátu Kosovo, ale inde je to akosi bez zmien: kde sa bojovalo, bojuje sa aj naďalej. Zastaví niekto tých „bojovníkov“?

Čo sa týka Náhorného Karabachu, tak sa aspoň Rusi o niečo pokúšajú. Putin vyzval Arménsko a Azerbajdžan na okamžité zastavenie paľby a riešenie konfliktu cestou rokovaní: hocijako, len aby sa nestrieľalo. USA a Európa sa zatiaľ obmedzili na „faktické poznámky“: niečo vyhlasujú na margo ozbrojeného konfliktu v Náhodnom Karabachu, ale všetko sú to také oficiality, diplomatické bla-bla-bla. Mali by rezolútne požiadať obidve strany, aby zastavili paľbu. Akosi to nerobia, možno niekomu ten konflikt vyhovuje.

Komu by už vyhovoval vojenský konflikt? Načo? Kto a akú výhodu by z toho mal, či vyhrajú Arméni alebo Azerbajdžanci? Je do toho zamontovaná aj tretia strana?

Samozrejme, ako do každého iného konfliktu. V politike a medzinárodných vzťahoch nikdy nejde o spor iba dvoch strán: vždy je v tom aj ďalšia alebo aj ďalšie strany, ktoré majú svoje záujmy. Určite aj do arménsko-azerbajdžanského sporu sú namočení aj ďalší „účastníci“ – minimálne je to USA, EÚ, Rusko, Turecko a zopár susedných štátov. Niektorým vyhovuje, že v Náhodnom Karabachu je zasa horúco, iní sa postavili na stranu jedného zo súperov.

Len nehovor, že je niekto, kto má záujem, aby sa tento konflikt čo najskôr skončil.

Podľa mňa je. Napríklad, tí Rusi. Myslím si, že tí najmenej potrebujú, aby sa v Náhodnom Karabachu bojovalo. Po prvé, ako aj Rusko, tak aj Arménsko, Azerbajdžan a samotný Karabach ešte prednedávnom boli súčasťou jedného štátu a vojna bývalých partnerov a súčasných susedov Rusom nevyhovuje. Po druhé, z geopolitických dôvodov sa Rusi chcú kamarátiť ako s Arménskom, tak aj s Azerbajdžanom a samozrejme, arménsko-azerbajdžanskú vojnu nepotrebujú. Po tretie, Rusi určite nechcú mať vojenský konflikt blízko svojich hraníc – aj tak podobných konfliktov vo svojom okolí majú viac ako dosť. Myslím si, že Rusom ten konflikt nevyhovuje najviac a nie preto, že sú takí dobročinní a sú príkladní kresťania, ale preto, že tento konflikt ohrozuje aj ich bezpečnosť. Je to jasné.

Možno. Všimol som si, ako sa Rusi hneď zaktivizovali: do Arménska a Azerbajdžanu ako na bežiacom pase lietajú najvyšší ruskí predstavitelia a rokujú s miestnymi šéfmi. Vlastne, nie je ťažké odhadnúť, o čom rokujú. Keďže rovnako rokujú aj s Arménmi aj s Azerbajdžancami, oboch asi prehovárajú, aby prestali bojovať. Inakší dôvod nevidím.

No veď práve tento týždeň v Moskve dosiahli dohodu o ukončení paľby v Náhornom Karabachu. Stalo sa tak počas schôdzky v ruskej metropole za účasti náčelníkov generálnych štábov Arménska a Azerbajdžanu. A ešte v ten istý deň sa Putin telefonicky pozhováral s prezidentom Azerbajdžanu Iľchanom Alijevom a lídrom Arménska Seržom Sargsjanom. Vyzval strany ukončiť bojové operácie a zabezpečiť dodržiavanie režimu prímeria.

Možno aspoň tento prvý krok k prímeriu bude úspešnejší. Nie je lepšie rokovať ako bojovať? Vlastne stále presne neviem, v čom spočíva celý tento karabašský problém?   

Je to veľmi komplikované a zároveň veľmi jednoduché – ako aj mnohé medzinárodné problémy. Arménsko a Azerbajdžan vedú spor o Náhorný Karabach už desiatky rokov. Možno mali problémy ešte za čias cára baťušku, ale predtým, ako sa rozpadol ZSSR, to už bolo až priveľmi horúce. V posledných desaťročiach patril Náhodný Karabach administratívne do Azerbajdžanu. Ale prevažne arménske obyvateľstvo tejto oblasti sa odtrhlo od Azerbajdžanu vo vojne na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia. Je známe, že vtedajší konflikt si vyžiadal asi 30 tisíc mŕtvych a tisíce utečencov. Rokovaniami sa spor zatiaľ nepodarilo vyriešiť. A vlastne podobné územné spory sa veľmi, veľmi ťažko riešia.

To určite. Čítal som, že v súčasnosti je Náhorný Karabach na jednej strane akože nezávislý štát či niečo také, ale na druhej strane túto oblasť kontrolujú Arméni.

Je to tak nejako. Je to medzinárodne neuznaný „de facto štát“ v juhozápadnom Azerbajdžane. Lenže zo 150 tisíc jeho obyvateľov je cca 95 % Arménov. A v tom je celý problém. Svoju nezávislosť táto akože republika vyhlásila 2. septembra 1991, ale dodnes nebola žiadnym štátom uznaná. Jadro jej územia tvorí územie bývalej sovietskej Národnej Karabašskej autonómnej oblasti Azerbajdžanskej sovietskej socialistickej republiky a preto sa Náhorný Karabach takto volá aj v súčasnosti. Väčšina územia je pod kontrolou špeciálnej podjednotky arménskej armády zodpovednej za Národnú Karabašskú republiku a formálne je to akože „karabašská“ armáda. Čerešničkou na torte je to, že asi 15 % územia tejto „republiky“ je predsa pod kontrolou azerbajdžanskej armády, takže ani Arméni nie sú celkom spokojní so súčasnou situáciou: nepatrí im celá „karabašská republika“. Skrátka, všetci sú nespokojní, riešenie konfliktu je v nedohľadne a preto tam často vnikali ozbrojené konflikty.

Akurát včera som čítal v nejakých novinách, že v súčasnosti jednotky etnických Arménov kontrolujú aj strategické kopce okolo Náhorného Karabachu a že Baku tak prakticky stratilo kontrolu nad pätinou svojho územia, ktoré vraj právne patrí Azerbajdžanu. Jerevan konkrétne kontroluje 11 tisíc kilometrov štvorcových sporného územia ako aj 7 azerbajdžanských provincií. Potom sa nečudujem, že to tam vrie.

Samozrejme, že územné spory a hraničné spory sú mimoriadne komplikované veci. Ale v každom konflikte je viac „skrytých zdrojov“. Vždy je v tom politika, diplomacia, obrovské ambície štátov a jednotlivých politikov. Presne je to tak aj teraz. Napríklad, mnohí si všimli nielen bojové operácie, paľbu a tanky na obidvoch stranách, ale aj niektoré pozoruhodné zmeny na politickej šachovnici. Asi to nebude náhoda, že azerbajdžanský prezident llham Alijev bol na návšteve USA. Baku potrebuje všestrannú podporu Washingtonu. A všetci si určite všimli, ako sa do toho zamontovalo Turecko. Je to strategický spojenec Azerbajdžanu, ale podstatné je to, že Turecko v tomto regióne háji vlastné záujmy a mimoriadne aktívne sa zaplietlo do celého diania. Turecku nepostačí konflikt v Sýrii, montuje sa aj do ďalšieho.

Je to asi tak. Čítal som vyhlásenia tureckého prezidenta, ktoré priniesli všetky svetové agentúry: „Ak arménska strana vyhlási zastavenie paľby a ukončí vojenské operácie, tak aj Azerbajdžan je pripravený na rovnaký krok.“ Ako sa ti to páči? Keby to povedal azerbajdžanský prezident, tak to by sedelo, ale Erdogan ti normálne hovorí v mene celého Azerbajdžanu! Niečo podobné si dovoľujú iba Američania – hovoriť v mene iných vlád a riešiť za nich ich vnútorné a zahraničné problémy. A už to robí aj Erdogan.

Chová sa presne ako novodobý turecký sultán. Začal to v Sýrii a pokračuje aj ďalej. Podľa mňa je najedovaný konaním Ruska v Sýrii a preto mu konflikt v Náhornom Karabachu môže vyhovovať, pretože počíta s tým, že sa do tohto „krváku“ podarí namočiť aj Rusov a takto sa im pomstí za Sýriu a podporu Kurdov. Nezávidím Rusom: určite sa nechcú povadiť ani s Arménskom, ani s Azerbajdžanom, ale Erdogan začal poriadne mútiť vodu. Podľa mňa Rusi pripravujú spoločné stretnutie arménskeho prezidenta Serža Sargsjana, azerbajdžanského kolegu Ilhama Alijeva a ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý sa ich pokúsi nejakým spôsobom zmieriť. Myslím si, že iná cesta pre Rusov ani neexistuje. Všetky ostané varianty sú pre nich horšie. Ide tam o geopolitiku, susedské vzťahy a pochopiteľne aj o ropu.

No veď! Čítal som vyjadrenia rôznych svetových expertov, ktorí predsa predpokladajú, že konflikt postupne vyriešia: v stávke sú záujmy viacerých štátov, snažia sa posilniť svoj vplyv v regióne a navyše mnohých zaujíma využívanie kaspickej ropy a plynu. Keby sa začala vojna – zbohom ťažba plynu a ropy. A podobný stav viacerým by nevyhovoval, takže je tu šanca, že konflikt predsa zažehnajú.

To dúfam, aj keď… Nezabúdajme na to, že predsa sú „jednotlivci“, ktorým konflikt v tomto regióne vyhovuje. Navyše v posledných rokoch sa tu razantne zmenila ekonomická a vojenská rovnováha. Azerbajdžan prilákal 50 miliárd dolárov britskej British Petrol a investície ďalších partnerov. Príjmy do štátnej pokladne využili pri premene Baku v žiarivú metropolu mrakodrapov a drahých obchodov. Ale poslúžili tiež aj pri budovaní armády. Azerbajdžan v posledných 10 rokoch zvýšil vojenské výdavky až 30-násobne! Vlani to bolo 4,8 miliardy dolárov, čo je viac ako celý štátny rozpočet Arménska. Takže Azerbajdžanci cítia, že sú v presile a chceli by si prinavrátiť Náhorný Karabach. Preto toto ešte nie je koniec a nie všetci prestali behať s fakľami blízko sudu s pušným prachom.

Nuž, uvidíme, ako to ďalej pôjde. Ale mohli by aspoň skončiť s paľbou a rokovať.

To by mohli. A to by mohli aj na Ukrajine, v Sýrii a inde. Viacerí však akosi nemajú chuť na debaty. Mohli by konečne zmúdrieť. Občas sa tak zamyslím: čo chýba, prečo nezmúdrejú? …

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Sulík nie je schopný do určeného termínu zabezpečiť dostatok testov na celoplošné testovanie, povedal premiér

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nie je schopný do určeného termínu zabezpečiť dostatok testov na celoplošné testovanie Po rokovaní Ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podotkol však, že naďalej platí rozhodnutie krízového štábu o vykonaní ôsmich miliónov testov počas…

Minister Ivan Korčok so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN: súčasnú pandémiu a jej dôsledky môžeme vnímať aj ako príležitosť k prechodu na zelenú ekonomiku a digitalizáciu. Zodpovednosť za budúcnosť transatlantickej spolupráce leží na oboch brehoch oceánu

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (25. novembra 2020) absolvoval videohovor so zástupkyňou generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Aminou Mohammed Partneri prediskutovali aktuálnu situáciu v oblasti implementácie cieľov trvalo-udržateľného rozvoja v globálnom a národnom kontexte, problematiku…

USA oznámili zavedenie sankcií proti líbyjskej militantnej skupine

0 icon

Washington 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Americké ministerstvo financií v stredu oznámilo zavedenie sankcii voči militantnej skupine Kaníjat prepojenej s Líbyjskou národnou armádou (LNA) vedenou Chalífom Haftarom, informovala agentúra AFP Táto skupina je údajne zodpovedná za vraždy, únosy a mučenie. Kaníjat a vodca tejto skupiny Muhammad al-Kaní sú podľa…

Si Ťin-pching zagratuloval Joeovi Bidenovi k zvoleniu za prezidenta. Mexický prezident opätovne odmietol uznať Bidenovo víťazstvo

0 icon

Peking 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Maurizio Gambarini, SITA/AP-Marco Ugarte)   Čínsky prezident Si Ťin-pching zagratuloval novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi k výhre v prezidentských voľbách a vyjadril nádej na spoluprácu výhodnú pre obe strany "Zdravé a stabilné" vzťahy sú podľa Siho blahoželania, ktoré citovala tlačová agentúra Sin-chua, "všeobecným očakávaním medzinárodnej…

Nemecko chce celoeurópsky zákaz dovoleniek v lyžiarskych strediskách, platiť má do 10. januára

0 icon

Belín 25. novembra 2020 (SITA/APA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Nemecká vláda podporuje celoeurópsky zákaz dovoleniek v lyžiarskych strediskách s účinnosťou do 10. januára. Zhodli sa na tom v stredu kancelárka Angela Merkelová a zástupcovia spolkových krajín Vláda ďalej vyzvala všetkých obyvateľov, „aby sa zriekli akýchkoľvek nie nevyhnutne potrebných pracovných a súkromných ciest,…

Keď to nešlo cez zamestnanie, pôjde to cez deti? Matovič: Ak sa škola chce otvoriť, musí zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov aj rodičov. Gröhling dostal ťažkú úlohu

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková, TASR-Branislav Bibel)   Ak sa škola chce otvoriť musí zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov aj rodičov. Uviedol to po rokovaní Ústredného krízového štábu predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) Plán by mal byť podľa Matoviča pripravený do pondelka 30. novembra. Na podrobnosti si tak…

Premiér: Od plánu plošného testovania budúci víkend sa zatiaľ upúšťa

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Plošné testovanie, ktoré sa malo na Slovensku uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne nebude Od plánu sa zatiaľ upúšťa, povedal premiér Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní ústredného krízového štábu. Dôvodom sú podľa neho chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).…

Jaroslav Naď: Mobilné odberové miesta sa po Slovensku rozšíria

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Mobilné odberové miesta na testovanie na nový koronavírus sa rozšíria. Budú aj v obciach či osadách, kde bude potreba rýchlo otestovať ľudí. Zapojiť by sa mohli napríklad aj ambulancie Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní ústredného krízového štábu.   Správu…

Von der Leyenová navhla Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o právny štát obrátili na Súdny dvor Európskej únie

0 icon

Brusel 25. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová navrhuje Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o navrhovaný mechanizmus, ktorý podmieňujúci prístup k peniazom z európskych fondov dodržiavaním zásad právneho štátu, obrátili na Súdny dvor Európskej únie (ECJ) „Hovoríme o porušovaniach princípov vlády…

Poslanci odmietli návrh uznesenia Smeru-SD súvisiaci s brexitom

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein, Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie Smeru-SD v súvislosti s brexitom. Rozhodli o tom na stredajšom hlasovaní Za bolo 41 zo 129 prítomných poslancov, proti bolo 16, zdržalo sa 70 poslancov. Smer-SD chcel, aby parlament uznesením požiadal vládu SR…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Ľudia prosím Vás spamätajte sa preboha živého! Neverte a nedávajte sa testovať ani PCR testami.

0icon

Aj z rozhodnutia portugalského apelačného súdu v Lisabone je bez najmenších pochybnosti nesporné, že i chystané PCR testy sú zjavne nespoľahlivé pre identifikáciu COVID-19. Ich identifikačná spoľahlivosť podľa tohto rozhodnutia je až dramatický mimoriadne nízka.

Marián Tkáč

Slovensko sa stáva frontom zápasu svetla a tmy. Majme pri sebe zbraň, neustále a všetci. Ruženec.

0icon

Drahí priatelia, začal sa veľký, celovetový zápas ríše svetla a tmy - ak to tak môžem čo najvýstižnejšie nazvať. Všetko nasvedčuje tomu, že frontovou líniou tohto boja je Slovensko, naša vlasť a tým pádom všetci ľuda, ktorí tu žijeme. Bez rozdielu toho, či si to priznáme, či nie. Bez rozdielu…

Boris Mesár

Fašisti Matovič a Naď začali u nás zavádzať čínsky Sociálny kredit

0icon

Počas Norimberských procesov sa žalobca spýtal Hermana Göringa: "Ako ste Nemcov prinútili k poslušnosti?" A Göring povedal: "Nejde len o Nemecko. Toto funguje v akejkoľvek krajine, nech je to fašistická krajina, komunistická krajina, alebo monarchia či demokracia. To, čo vládcovia musia urobiť, je povedať ľuďom, že je tu niečo, čoho…

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké sú tie najextrémnejšie vedecké laboratóriá na svete?

0 icon

Vedecké laboratóriá slúžia na vykonávanie testov a výskumných postupov, či na prípravu chemikálií a niektorých liekov. Nasledujúce laborky ale nie sú umiestnené práve na typických miestach a ty sa o nič dozvieš viac. Práca vedca nie je ani zďaleka nuda, ako si si možno predstavoval. Bonusom je, keď robia títo vzdelaní ľudia na neobvyklých…

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Vo svete IT

Pozrite si prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete z Google Play zadarmo. Ktoré z nich si vyberiete?

0 icon

Opäť raz vám prinášame nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne z obchodu Google Play stiahnuť kompletne zadarmo. Tentokrát na zozname nižšie nájdete 13 aplikácií, z ktorých stoja za povšimnutie aplikácie PowerAudio Plus, Password Manager, či ProCam X. V prvom prípade ide o kvalitný hudobný prehrávač. V druhom…

Microsoft chce priniesť Android aplikácie k životu na Windows platforme

0 icon

Microsoft údajne pracuje na novom projekte, ktorý by mohol vyriešiť nedostatok aplikácií vo Windows Store obchode. Podľa publikovaných správ portálom windowslatest.com spoločnosť pracuje na tom, aby priniesla natívnu podporu Android aplikácií v rozhraní Windows 10. O tomto projekte sme už mohli počuť v minulosti Zároveň nám nedovolí povedať, že o obdobnom projekte sme…

Nadchádzajúci Redmi Note 9 5G by mohol ponúknuť nevídanú výdrž batérie. Prezrádza to generálny manažér Lu Weibing

0 icon

Predstavenie dvojice nových smartfónov Redmi Note 9 5G a Redmi Note 9 Pro 5G sa má konať už počas zajtrajšieho dňa, no ani tento fakt neodrádza samotných predstaviteľov spoločnosti Redmi aby svetu ukázali bližšie špecifikácie a výhody týchto smartfónov. Samotný generálny manažér spoločnosti Redmi, Lu Weibing, len pred niekoľkými hodinami…

RECENZIA: Honor 10X Lite je zaujímavým zariadením, ktorého benefity ocení špecifická skupina používateľov

0 icon

Približne 2 týždne dozadu nám do redakcie zavítal smartfón od spoločnosti Honor, konkrétne model 10X Lite, s ktorým som sa mal možnosť podrobne zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré vyniká v niektorých oblastiach, avšak sú aj také, kde stráca. Nižšie si môžete prečítať, ako to dopadlo. Balenie smartfónu Okrem samotného smartfónu…

Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

0 icon

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert. Nie všetky…

Armádny Magazín

Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

0 icon

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké méd

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

0 icon

Rusko, 25. november 2020 (AM) - Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.   Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandém

Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

0 icon

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazs

Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

0 icon

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či

Rusko - Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

0 icon

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.  

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA