Niektorí zamestnanci na Mikasovom Úrade verejného zdravotníctva nenosia v práci rúška – toto virálne video odhalilo (ne)skutočné pokrytectvo

Niektorí zamestnanci na Mikasovom Úrade verejného zdravotníctva nenosia v práci rúška – toto virálne video odhalilo (ne)skutočné pokrytectvo

Bratislava 2. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook, screenshot)

 

Miroslav Heredoš so skupinou rodičov navštívil aj s kamerou Úrad verejného zdravotníctva, ktorý vydal vyhlášku o povinnosti nosiť prekryté horné dýchacie cesty v interiéri. Prišli odovzdať hlavnému hygienikovi memorandum s petíciou 60 tisíc rodičov, ktorí sú proti noseniu rúšok deťmi v škole. Pre verejnosť odhalili ohromné pokrytectvo

Miroslav Heredoš
Na snímke Miroslav Heredoš

Niektorí úradníci v priestore ÚVZ SR nemali na tvári rúško v čase, keď tam skupina rodičov bez rúšok čakala, kým ich pustia na podateľňu. Ich video odhaľujúce dvojaký meter sa stalo virálnym na Facebooku s takmer 15 tisíc zdieľaniami a pol miliónom zhliadnutí za pár dní od jeho zverejnenia. Nepochybne to vyľakalo úradníkov aj odborníkov a viedlo k rozhodnutiu, že od pondelka žiaci ZŠ už rúška v triedach nemusia mať.

Reklama

Miroslav Heredoš s nadšením komentuje: „Verbovanie rodičov, silný boj priamo na úrade UVZ, ktorý sme podnikli, mal zmysel. Škandalózne odhalenie pred Slovenskom, že na úrade nosí rúško len pár ľudí, ostatní bez neho, a naše deti 8h v škole s rúškom, bolo zásadné. Doba rúšková pre deti ZŠ skončila, čo je fenomenálny úspech. Strach, že zverbujeme rodičov z celého Slovenska a zjednotíme ich do silného odporu zavážil.”

Rozhodnutie, že deti môžu byť počas vyučovania bez rúšok, oznámila hlavná pediatrička MUDr. Elena Prokopová. Práve na ňu podal Miroslav Heredoš z hnutia Republika trestné oznámenie  pred troma mesiacmi, keď strašila tým, že deti budú musieť mať pre prezenčnú výučbu test alebo očkovanie. Nakoniec postačuje len prehlásenie o bezpríznakovosti pre účasť v škole. Sady domácich antigénových testov s falošnou pozitivitou pre žiakov majú len prispieť k posunu okresov do tmavších farieb a potom cez obmedzenia v prevádzkach, kostoloch a na podujatiach dokopať ľudí k očkovaniu.

Reklama
MUDr. Elena Prokopová, hlavná pediatrička a členka Pandemickej komisie vlády
Na snímke MUDr. Elena Prokopová, hlavná pediatrička a členka Pandemickej komisie vlády

V memorande rodičia žiadali podobne ako v ČR zrušiť povinné nosenie rúšok počas vyučovania, pričom sa odvolávali na Školský zákon (č. 245/2008), ktorý v § 152 uvádza nasledovné: „Školy a školské zariadenia sú pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinné prihliadať na základné fyziologické potreby detí a žiakov.”

Podľa rodičov školy ani školské zariadenia preukázateľne neprihliadajú na základnú fyziologickú potrebu detí a žiakov – možnosť voľne dýchať.

„Je to ich primárna fyziologická potreba,” zdôrazňuje memorandum.

Podľa Dohovoru o právach dieťaťa, záväznému medzinárodnému ľudskoprávnemu dokumentu, má byť záujem dieťaťa na prvom mieste. Ak sa aj dieťa nakazí koronavírusom, nepredstavuje to preň žiadne vážne riziko, väčšina nemá ani príznaky. Je to priam bezpečná detská choroba, ktorej prekonanie vytvára dlhoročnú prirodzenú imunitu. Pri znovunakazení vírusom sa imunita nabudí a predlžuje, čím môže vytvoriť celoživotnú ochranu.

Aj preto rodičia z iniciatívy Škola bez podmienok predložili ako druhú požiadavku, aby hlavný hygienik verejne vystúpil proti očkovaniu detí od 5 do 18 rokov ako medicínskemu nezmyslu a bezprecedentnej svojvôli MZ SR. Odborníci teda vyhoveli len čiastočne požiadavke nenosenia rúška, nakoľko sa týka iba ZŠ. Fyziologické potreby voľne dýchať však majú aj deti na stredných školách, za tie sa musia rodičia ešte pobiť.

Signatári sa prihlásili tiež k Otvorenému list JUDr. Petra Weisa, ktorý adresoval predsedovi vlády Slovenskej republiky, Ing. Eduardovi Hegerovi.

Reklama
JUDr. Peter Weis
Na snímke JUDr. Peter Weis

Jeho časť venovaná školskému roku 2021 hovorí jasne: “Začal sa školský rok a prevalencia ochorenia Covid-19 u detí je na základe dostupných dát z predošlých období doslova štatisticky nepodstatná, mizivá; presne taká mizivá, ako je tomu v ČR, kde deti pri vyučovaní v triede nenosia rúška (obdobná situácia je aj v iných európskych štátoch). Mnohé európske štáty, ako napríklad Dánsko, Švédsko či Veľká Británia žiadne opatrenia ohľadne povinného používania rúšok nemajú a úmrtnosť na koronavírusové infekcie je porovnateľná so Slovenskom.”

JUDr. Weis však nezabudol pripomenúť, že „existujú štúdie, ktoré sú verejne dostupné a poukazujú na škodlivosť rúšok na zdravie ľudí pričom ich nosenie nie je prevenciou ochorenia Covid-19 a jeho mutácií (variantov).”

Rodičia dodávajú: „U našich detí sa nosením rúšok množia migrény, závraty, ekzémy, vyrážky, pigmentové škvrny po slinách, dychová nedostatočnosť a iné. Tieto nežiadúce účinky zažívajú naše deti na vlastnej koži a jedná sa o poškodzovanie inak zdravých detí… na takéto správanie nemáte absolútne žiadne právo.”

Ide podľa nich o vedomé ničenie zdravia a imunity detí.

Jana Ray-Tutková

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:33

Na Slovensku budú aj v stredu (17. 7.) platiť výstrahy pred búrkami a vysokými teplotami. S búrkami treba počítať na väčšine Slovenska, výnimkou je západné Slovensko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

20:14

Francúzsky premiér Gabriel Attal v utorok večer podal demisiu do rúk prezidenta Emmanuela Macrona. Jeho vláda však zostáva v úrade do vymenovania nového kabinetu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a AP.

Dočasná vláda bude mať na starosti iba bežný chod krajiny. Nebude môcť predkladať návrhy zákonov ani prijímať zásadné zmeny. Jej úlohou taktiež bude zabezpečiť riadny chod letnej olympiády v Paríži, ktorá sa začne 26. júla.

Premiér Attal oficiálne podal demisiu, jeho vláda dočasne pokračuje
Na snímke francúzsky premiér Gabriel Attal
19:41

Vo Vranove nad Topľou vyhlásili v utorok mimoriadnu situáciu z dôvodu prívalového dažďa a veternej smršte.

Najväčšie škody počasie napáchalo v severnej časti mesta, časti Čemerné a centre, uviedla Eva Fedorňáková z tlačového odboru mestského úradu.

19:32

Členské štáty Európskej únie (EÚ) vyjadrili v nezáväznom hlasovaní o clách na dovoz elektrických vozidiel (EV) vyrobených v Číne zmiešané názory. Uviedli to v utorok zdroje oboznámené s hlasovaním, ktoré nechceli byť menované. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Za clá hlasovalo 12 členov EÚ, štyria boli proti a 11 sa zdržali, uviedli zdroje. Očakáva sa, že Komisia to zohľadní pri rozhodovaní o tom, či zavedie konečné clá. Podľa zdrojov Francúzsko, Taliansko a Španielsko hlasovali za clá, zatiaľ čo Nemecko, Fínsko a Švédsko sa zdržali hlasovania.

19:32

Ceny ropy v utorok podvečer klesli o viac ako 1 %, keď obchodníci vyhodnotili neuspokojivé údaje o hospodárskom raste Číny. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 94 centov alebo 1,11 % na 83,91 USD za barel.

19:31

Envirorezort spustil hybridnú výzvu za 149 miliónov eur, ktorá je zameraná na ekologizáciu teplárenstva. O financie z Modernizačného fondu sa budú uchádzať právnické osoby, ktoré podnikajú v tepelnej energetike a sú uvedení v príslušnom registri. Uviedol to v utorok minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

19:29

Prevádzkovatelia elektrických sietí v troch pobaltských krajinách v utorok oficiálne oznámili Rusku a Bielorusku, že odstúpia od dohody z roku 2001, ktorá udržiavala Estónsko, Lotyšsko a Litvu napojené na elektrickú prenosovú sústavu kontrolovanú Moskvou. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko sa v roku 2019 dohodli s Európskou komisiou na koordinácii pripojenia k energetickej sieti Európskej únie (EÚ) do konca roka 2025.

19:21

Subjekty štátnej správy, samosprávy a ostatné verejné inštitúcie budú môcť požiadať o dotáciu na energetickú obnovu budov vo svojom vlastníctve. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasujú novú výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR, v rámci ktorej rozdelia viac ako 23,5 milióna eur.

Rezort hospodárstva priblížil, že žiadatelia sa budú môcť uchádzať o financie napríklad na výmenu okien a vonkajších dverí, zateplenie strechy či podlahy nevykurovaného podkrovia.

19:19

Osobitný súd so sídlom v holandskom Haagu zaoberajúci sa vojnovými zločinmi v Kosove odsúdil v utorok bývalého veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK) Pjetëra Shalu na 18 rokov väzenia. Uznal ho za vinného z vojnových zločinov počas vojny v Kosove v rokoch 1998 a 1999. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters, AFP a portálu Balkan Insight.

19:18

Ruské úrady obmedzia verejnosti prístup do 14 dedín v Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, a to pre neustále ukrajinské útoky. Oznámil to tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov, píše TASR s odvolaním na správu agentúry AFP.

Na prístupových cestách budú zriadené kontrolné stanovištia, cez ktoré nebudú môcť prejsť ani taxíky a verejná doprava.

19:17

Najmenej 21 ľudí zahynulo a ďalších 20 utrpelo zranenia v utorok pri havárii autobusu v peruánskych Andách. Uviedla to miestna polícia, píše TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Komentované kŕmenie šimpanzov učenlivých v bratislavskej ZOO

Autor: TASR-Pavel Neubauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali