Smer-SD protest Fico

NAŽIVO

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

Americké ministerstvo obrany nariadilo 1500 vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde vypukli protesty proti zásahom federálnych imigračných úradov. S odvolaním sa na zdroj z administratívy prezidenta Donalda Trumpa o tom v nedeľu informovala stanica CNN.

07:38

Trump sľúbil odstrániť „ruskú hrozbu“ v Grónsku.

„NATO už 20 rokov hovorí Dánsku: „Musíte odstrániť ruskú hrozbu v Grónsku“. Bohužiaľ, Dánsko s tým nemohlo nič urobiť. Teraz nastal čas a spravíme to!!!“ – napísal.

07:35

EÚ pripravuje clá na tovary z USA v hodnote až 93 miliárd eur – v prípade, že Washington zrealizuje svoje hrozby v súvislosti s Grónskom.

Informuje o tom Financial Times s odvolaním sa na zdroje.

Podľa informácií tohto vydania sa v Bruseli diskutuje aj o možnosti obmedziť prístup amerických spoločností na trh EÚ.

Tieto opatrenia sa zvažujú aj v predvečer kľúčových rokovaní v Davose.

06:54

Rutte oznámil, že telefonicky hovoril s Trumpom o bezpečnostnej situácii v Grónsku a Arktíde. „V našom úsilí budeme pokračovať. Teším sa na stretnutie s ním v Davose na budúci týždeň,“ napísal Rutte v príspevku na platforme X.

Včera 19:57

Zo správy, ktorú zverejnila humanitárna a rozvojová organizácia Oxfam vyplýva, že počet miliardárov na svete sa ďalej zvyšuje, rovnako ako ich majetok. Podľa správy bolo v minulom roku na svete približne 3000 miliardárov, pričom ich celkový majetok mal hodnotu 18,3 bilióna USD.

Včera 19:32

Sýrsky prezident Ahmad Šara sa stretol s vyslancom USA Tomom Barrackom a uviedol, že trvá na suverenite Damasku nad celým územím krajiny. Zároveň oznámil dohodu o prímerí s veliteľom Kurdských demokratických síl.

Včera 18:53

Orbán zverejnil na svojom konte na platforme X list od Trumpa, v ktorom ho pozýva, aby sa stal členom Rady mieru pre Pásmo Gazy. Orbán uviedol, že toto „čestné pozvanie“ prijal.

Včera 18:50

Februárový kontrakt na zlato na newyorskej burze Comex v piatok stratil 28,30 USD a uzavrel na 4595,40 USD za uncu. Spotová cena klesla o 0,43 % na 4596,09 USD.

Včera 18:18

Trump chce žalovať banku JPMorgan Chase. Tvrdí, že mu neoprávnene zrušila účet.

Včera 18:17

Osem európskych krajín, na ktoré Trump namieril nové clá pre ich jednotný postoj proti jeho požiadavkám týkajúcim sa Grónska, v nedeľu uviedlo, že tieto hrozby „podkopávajú transatlantické vzťahy a môžu roztočiť nebezpečnú špirálu“.

Včera 18:15

Talianska vláda pripravuje zákaz predaja nožov maloletým – a to aj prostredníctvom internetu. Navrhujú sa v ňom pokuty až do výšky 1000 eur pre dospelých, ktorí dostatočne nedohliadnu na maloletých, ktorí majú so sebou nôž.

Včera 17:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kde sa v Slovákoch berie sila a duch protirečiť Západu?

Takúto otázku si položil ruský novinár Timofej Bordačov, ktorý píše pre noviny Vzgljad. Jeho úvahu na túto tému vám prinášame nižšie

Smer-SD protest Fico
Ilustračné foto / Foto: TASR-Pavol Zachar
❚❚
.

Vyzerá to tak, že decembrová návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v ruskej metropole sa môže pod tlakom opozície ukázať ako formálny dôvod na jeho odstúpenie, píše Timofej Bordačov.

Ak hlasovanie o vyslovení nedôvery prebehne a opozícia bude úspešná, bude to finále ďalšej epizódy príbehu, ktorý je trochu prekvapivý. Hovoríme o tom, že jedna z najmenších krajín východnej Európy už 30 rokov preukazuje zvláštnu odolnosť voči tlakom a pokušeniam Západu prevziať ju a ovládnuť. Pre vonkajšieho pozorovateľa je teraz zaujímavé sledovať, aké tvrdé budú kroky EÚ na miestach, kde ešte donedávna mohla umožniť určitú slobodu myslenia. Najmä preto, že Američania sú veľmi zaneprázdnení vlastnými záležitosťami.

 

 

Symbolom tejto slobodomyseľnosti je Fico, politik, ktorý v máji 2024 prežil atentát a ktorý sa vždy vracia k moci s heslami, ktoré sú v rozpore s celou filozofiou rozvoja bývalých sovietskych satelitov na západ od ruských novodobých hraníc. Rovnako aj jeho spolupracovníci, z ktorých jeden – Andrej Danko, podpredseda parlamentu – pred pár dňami celkom úprimne obdivoval sortiment moskovských supermarketov. Takéto postavy predstavujú kuriózny fenomén pre región, ktorý spravidla nie je ničím zaujímavý.

.

Osud národov východnej Európy, od Estónska po Bulharsko, bol spečatený vo chvíli, keď sa skončila studená vojna. Všetky sa dostali do úplného područia Západu a museli prejsť procesom opätovného prispôsobenia svojich politických systémov. Účel tohto procesu bol jednoduchý: prispôsobiť sa tak, aby plnili jedinú funkciu – územnú základňu pre USA v prípade nevyhnutného nového konfliktu s Ruskom v budúcnosti. A ešte niečo navyše – neustále dráždenie Moskvy, ktoré jej bránilo relatívne vážne sa sústrediť na európske záležitosti.

Samozrejme, nešlo o vytvorenie akéhosi „sanitárneho kordónu“. Takéto kategórie vo všeobecnosti patria do prvej polovice 20. storočia, keď bolo sovietske Rusko ešte slabé a chudobné. Po roku 1991 sa už nedalo povedať, že by východoeurópske krajiny mohli vojensky niečo predstavovať. Dokonca ani najväčšia z nich – Poľsko. Ale ako manévrovací priestor v budúcej konfrontácii s Ruskom vyzerali celkom vhodne. Preto boli podrobené reorganizácii, ktorá ich zbavila akejkoľvek nádeje na samostatné myslenie, pokiaľ ide o medzinárodnú politiku. Takmer vo všetkých prípadoch to nebol zásadný problém.

 

 

Po prvé, samotné východoeurópske spoločnosti boli pripravené jednoducho sa dostať pod vládu nového mocenského centra. Ich štátna tradícia bola vo väčšine prípadov krátkodobá, ich ekonomiky veľmi slabé a zvyk žiť pod patronátom impéria, naopak, dlhodobý a pevne zakorenený. O to viac ľudia úprimne chceli rýchlo získať prístup k výhodám Západu a za takýchto okolností zvyčajne nemyslia na svoj štát.

.

Po druhé, nové elity boli pripravené prevziať praktické úlohy „upratovania“ politického priestoru. Tieto elity pozostávali z ambicióznych mladých nominantov predchádzajúcej éry, a čo je ešte dôležitejšie – zahŕňali značný počet predstaviteľov národných diaspór. Predovšetkým zo Spojených štátov alebo Kanady. V extrémnych prípadoch, ako napríklad v bývalých pobaltských republikách ZSSR, sa k moci vrátili bývalí páni života, ktorých predkovia boli predvojnovými revolučnými zmenami vyhnaní do zahraničia.

Zároveň sa vytvárala infraštruktúra amerického vplyvu na báze rôznych nadácií a mimovládnych združení. Ich najdôležitejšou úlohou bolo formovať novú generáciu politikov, ktorí nemali nič spoločné s národnými záujmami svojich krajín – manažérov globálnej americkej administratívy. Áno, naši protivníci v USA boli v tom čase mimoriadne ambiciózni a východná Európa sa pre nich stala po mnohých latinskoamerických krajinách druhým testovacím poľom takéhoto modelu riadenia.

 

 

Za Američanmi sa vytiahli Briti, ktorí prevzali úlohu vytvárať technickú podporu pre politiku USA vrátane spravodajských úloh a kontroly vyprázdňovania politického priestoru. Briti nemali žiadnu zvláštnu nezávislosť, hoci svojim americkým šéfom vyjadrovali typické pohŕdanie sluhov: Briti hovorili Američanom, že im chýba predstavivosť. Potom prišli Nemci, ktorí v ekonomike preberali to, čo bolo príliš nudné a neprinášalo bezprostredný úžitok americkým spoločnostiam. A na Francúzov a ďalších zostávali drobnosti v politike a ekonomike.

.

Európania vynakladali spoločné úsilie: chrániť strategické záujmy USA a dostávali za svoju taktickú výhodu. Kontinuitu procesu zabezpečovali byrokrati z Bruselu, ale predovšetkým miestne špeciálne služby. Tí, ktorí sa zaujímajú o históriu regiónu, si pamätajú, aký osud zohrali pri vylúčení litovského prezidenta Rolandasa Paksasa (2003 – 2004), ktorého lojalita voči Západu bola spochybnená, z politiky. A nie náhodou práve stavu v bezpečnostných službách súčasné gruzínske orgány údajne venujú takú veľkú pozornosť.

Výsledkom bolo, že v druhej polovici 90. rokov bola východná Európa úplne „očistená“ od akejkoľvek možnosti nezávislého politického myslenia. Pri moci sa mohli ocitnúť len tie kádre, ktoré ani teoreticky nevyvolávali pochybnosti o svojej lojalite. Za to nové elity, vrátane bývalých komsomolcov ako Štefan Füle, bývalý šéf českého ministerstva pre európske záležitosti a motor asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ, absolvent MGIMO, dostali kolosálny bonus (komisár EÚ – pozn. red.). Základom ich pozície bola teraz absolútna neodvolateľnosť, aj keď ich politika bola naďalej úplne nekompetentná.

Treba poznamenať, že Fínsko k takémuto modelu dospelo o niečo neskôr, keď sa napokon zaplietlo do vlastných hospodárskych turbulencií a tento problém vyriešilo vstupom do NATO. Práve členstvo v bloku zaručovalo, že sily, ktoré sa raz dostali k moci, pri nej zostanú navždy. Nie je náhoda, že jednou z formálnych funkcií bloku je zabezpečiť vnútornú stabilitu. Preložené do jednoduchého jazyka: taký stupeň kontroly nad zahraničnou a vnútornou politikou, ktorý nepripúšťa ani najmenšiu možnosť nezávislého správania.

 

 

Na tomto všeobecne priaznivom pozadí vyzeralo Slovensko od začiatku celkom originálne. Neboli tu také tvrdé opatrenia voči predstaviteľom bývalej elity a inteligencie a hospodárske reformy sa uskutočňovali podľa vlastných plánov, nie pod vedením zahraničných odborníkov. V prvej polovici 90. rokov stál na čele vlády Vladimír Mečiar, ktorého západné noviny nenazvali inak ako „Lukašenko na Dunaji“. Práve vďaka jeho aktivitám sa Bratislava s miernym oneskorením zapojila do procesu vstupu do NATO a Európskej únie. A celkovo Bratislava udržiavala vzťahy s Ruskom, ktorých úroveň a kvalita vôbec nezodpovedala tomu, ako to vyzeralo výhodne z Washingtonu a Bruselu. Podobne ako v prípade Maďarska ju zachraňuje veľkosť a geopolitická poloha. Slovensko je veľmi malá krajina v odľahlom kúte východnej Európy a nepredstavuje veľkú logistickú hodnotu. Najmä keď je Poľsko so svojimi výhodnými letiskami tak blízko.

Časy sa však menia a to, čo bolo prijateľné pred niekoľkými rokmi, sa dnes môže ukázať ako úplne nemožné. O to viac, že vnútropolitické zmeny v Spojených štátoch tlačia ich európske satelity k tomu, aby sa snažili upevniť svoj vplyv všade, kde je to možné.

Je veľmi pravdepodobné, že nové útoky na Roberta Fica ako symbol minimálnej slobody názoru, ako aj šíriace sa chýry o tom, že jeho maďarského kolegu čakajú ťažké časy, vypovedajú o tejto nálade v Berlíne, Paríži a Londýne. Európania práve utrpeli ťažkú porážku v Gruzínsku a vôbec si nie sú istí, či si dokážu udržať svoj vplyv na Ukrajine. Či majú prostriedky na udržanie Slovenska, uvidíme už v blízkej budúcnosti.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Skúšajú ho udupať. Za veľa si však môže aj sám

Andrej Danko si cez víkend mohol vypočuť niekoľko ostrých odkazov. Opozícia ho vyzýva k prehodnoteniu jeho politického života…

19. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Dana Jelinková Dudzíková sa vzdala členstva v súdnej rade

Členka Súdnej rady SR Dana Jelinková Dudzíková sa dnes listom, ktorý osobne doručila do rúk predsedníčky rady Marcely Kosovej, vzdala…

19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin dostal nečakanú pozvánku od USA

Kremeľ tvrdí, že Trump navrhol Putinovi, aby vstúpil do Mierovej rady pre Gazu, ktorá bude riadiť tento sektor

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: „Európsku samovraždu musíme zastaviť!“

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí, že v hnutí Republika chcú Európu zachrániť a na to,…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Je to oficiálne! Najmenej osem európskych štátov sa teraz stavia proti Trumpovi, aj jeho blízky spojenec

V priebehu nedele 18. januára osem európskych štátov kritizovalo možné použitie amerických ciel na zabezpečenie vplyvu Washingtonu nad arktický ostrov…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Mám zásadnú obavu, sledujúc reakcie európskych ‘lídrov’, že pitka už začala, reaguje generál

Len nedávno som sa zmienil o “úžasnom” nápade komisie vytvoriť 100 000 európsku armádu A ako vyzerá realita? To, že…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V kinách dominuje film Štúr. Začítajte sa do príbehu významnej slovenskej osobnosti

V kinách sa v súčasnosti premieta jeden z najočakávanejších slovenských filmov roka 2026. Film Štúr vznikol podľa knihy Milenec Adely…

19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Toto je pre svet zlá správa,“ vyhlásila šéfka nemeckej pobočky Oxfam

Jedno percento najbohatších ľudí zarába takmer polovicu všetkých svetových príjmov. Takmer polovica ľudstva žije v chudobe a disponuje len 0,52…

19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude rozdávať karty po voľbách? (Samo) destabilizácia vládnej koalície

Pričom to SAMO na začiatku je namieste čím ďalej tým viac, píše Anna Belousovová. Jej komentár prinášame v plnom znení 

19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vyhlásil, že keďže nezískal Nobelovu cenu za mier, „už viac necíti povinnosť myslieť len na mier“ a chce získať Grónsko

Píše o tom americký prezident v liste nórskemu premiérovi Jonasovi Gahrovi Støreovi, ktorý zverejnil novinár PBS News Nick Schifrin

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Falošná hystéria ohľadom extrémizmu

Žijeme v chorých časoch. Gumové paragrafy v trestných kódexoch umožňujú trestne, ba dokonca väzobne stíhať takmer každého, konštatuje poslanec Roman…

19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Situácia eskaluje. Pentagon mobilizuje 1 500 vojakov, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota

Pentagon nariadil 1 500 americkým vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde po zásahoch agentov migračného…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch rýchlovlakov na juhu Španielska zahynulo najmenej 39 ľudí, desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia

Najmenej 39 ľudí zahynulo a viac ako 70 ďalších utrpelo zranenia pri zrážke dvoch vysokorýchlostných vlakov, ku ktorej došlo na…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sesterská strana Republiky atakuje Fidesz sprava

Na základe nedávnych prieskumov verejnej mienky majú v parlamentných voľbách v Maďarsku, ohlásených na 12. apríla, šancu dostať sa do…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

O vlhkých íránských (i evropských) snech…

Přátelé, znáte nějakou zemi, kdy by zvítězil islámský fundamentalismus a následně si tamní lidé uvědomili, že nic takového nechtějí a…

19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nikolaj Starikov: Ako Západ vytvára zdanie zákonnosti svojho pirátstva

Švédsko, 18. januára 2026 - V dôsledku amerického pirátstva sú ruské tankery pod ochranou. Švédske námorníctvo zaznamenalo prítomnosť ozbrojených osôb…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Svätec dňa: Svätý Germanicus

Príbeh svätého Germanicusa nás prenáša do polovice druhého storočia, do starobylého mesta Smyrna, kde kresťanská viera čelila jednej zo svojich…

19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Havana sa pripravuje na vojnový stav, v sobotu zasadal kubánsky obranný výbor

V Havane sa v sobotu uskutočnilo zasadnutie kľúčového národno-bezpečnostného orgánu, aby kubánska vláda preverila pripravenosť krajiny a vládnych a vojenských…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matematický hlavolam: Túto hádanku dokážu vyriešiť iba géniovia

Matematický hlavolam dokáže rýchlo preveriť vaše logické myslenie a schopnosť vidieť skryté vzory. Tvrdí sa, že jeho riešenie zvládnu len…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Medzinárodné koaličné sily vedené USA dokončili sťahovanie z Iraku

Iracké úrady v nedeľu oznámili, že medzinárodné sily vedené Spojenými štátmi dokončili sťahovanie z vojenských základní na území federálneho Iraku…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Takmer 50% Nemcov podporuje bojkot MS pre situáciu okolo Grónska

Včera sme priniesli správu, že Nemecko je jednoznačne proti snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa o pripojenie Grónska k Spojeným štátom.…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku, ktoré chce získať americký prezident Donald Trump. Vyhlásenie podpísali aj Fínsko,…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Murpyho zákony: Ak sa niečo môže pokaziť, určite sa to pokazí

Murpyho zákony dokazujú, že ak sa niečo môže pokaziť, pokazí sa to v ten najnevhodnejší moment. Tieto fotografie zachytávajú presnú…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Macron chce použiť „obchodnú zbraň“ na boj proti Trumpovi a USA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje vytasiť „obchodnú zbraň“ a bojovať proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Spojeným štátom

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Najväčší vodopád sa nenachádza na pevnine, ale hlboko pod oceánom

Najväčší vodopád na svete sa nenachádza na pevnine, ale ukrýva sa pod hladinou oceánu. Tento ohromujúci prírodný úkaz je väčší,…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

USA tajne operovali v Grónsku ešte pred Trumpovými ambíciami

USA sa v roku 2025 pokúsili tajne zhromaždiť informácie o vojenských objektoch, prístavoch a leteckých základniach v Grónsku, píše Berlingske…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Korčok si neodpustil komentár k Ficovej návšteve v USA

Predseda vlády Robert Fico svojou návštevou v USA zradil záujmy Slovenska, pretože neotvoril témy, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenska. V…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Senegal po veľkej dráme vyhral Africký pohár národov. Maroko doplatilo na neúspešný penaltový pokus v štýle Panenku

Senegal vyhral Africký pohár národov 2025 po blamáži Maroka, keď stredopoliar Realu Madrid Brahim Diaz nezvládol penaltu, ktorú chcel zakončiť…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

.

Trumpove nároky na Grónsko rozvírili debatu na sociálnych sieťach

Známy britský liberálny novinár a moderátor Piers Morgan sa rozhodol urobiť si žart z Trumpových nárokov na Grónsko. Príspevok získal…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Budanovovo mlčanie. Prečo nie sú žiadne správy zo stretnutí o mierovom pláne v USA?

V sobotu popoludní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že do Spojených štátov pricestovala ukrajinská delegácia na rokovania so Steveom Witkoffom…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov