Bratislava 16. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
“Želaj si niečo, padá banka!” Aj takéto vtipy sa objavili na internete. V súvislosti s tým, čo sa deje teraz na trhoch, sa používa slovo panika. Nie je to veľmi presné, lebo v skutočnosti sa veľa ľudí teší
Ako vždy pri kríze, nožnice medzi bohatými a chudobnými sa ešte viac otvoria. Z obyčajných ľudí totiž málokto vie, že v kríze pre tých, ktorí majú zdroje, platia tri pravidlá: Nakupovať, nakupovať a nakupovať. Od 80. a 90. rokov minulého storočia tu vznikol systém, ktorý umožňuje bohatým rýchlejšie bohatnúť aj bez dodržiavania spomenutých troch pravidiel.
Venuje sa tomu vo svojej úvahe Juraj Draxler: “Na krach veľkej regionálnej banky v USA tamojšia vláda reagovala tak, že vydala garanciu na plnú výšku vkladov. Teda nielen do výšky zákonného limitu. Ešte aj Financial Times, denník najmä pre finančné trhy, opisujú, ako toto nahnevalo veľa ľudí v USA a v Európe, ekonómov, časť vládnych úradníkov aj slušnejšiu časť podnikateľov. “V konečnom dôsledku toto je bailout, ktorí zaplatia bežní ľudia, aby sa zachraňovali peniaze bohatých venture kapitalistov.” V Európe sa následne veľké hráči začali hrať s akciami Credit Suisse, ktorú pre zmenu teraz zachraňuje švajčiarska vláda. Navyše, reakciou na situáciu na trhoch je, že americká centrálna banka teraz zvoľní zvyšovanie úrokových sadzieb. Vydýchnu si, opäť, najmä veľkí finanční hráči. Naopak, pokračujúcu vysokú infláciu si v dnešnom nastavení systému “vyžerú” opäť najmä bežní ľudia.”
Privatizácia ziskov a socializácia strát pomáha najmä veľkým korporáciám a bankám. “V nejakej štvrti niekde v Manchestri teraz zavrie svoj podnik aj posledný majiteľ nezávislého malého obchodu,” píše Draxler, “nevie konkurovať reťazcom ako Tesco s ich lacným financovaním. To isté platí pre rodinné reštaurácie a podobne.”
Celé to funguje nepozorovane ako veľká hra: Bohužiaľ, tomuto čarovnému procesu dlhodobého transferu peňazí od chudobnejších k bohatším nahráva aj socialna a politická situácia: “Tí, ktorí strácajú, k svojmu údelu sami prispievajú, lebo nevedia zmeniť pravidlá hry a väčšinou ani netušia, ako presne sú manipulovaní a sami sa na manipuláciách podieľajú. A tak napríklad v Británii si chudobní radostne strelili do nohy Brexitom, čo bol v skutočnosti projekt jednej špecifickej kliky plutokracie.”
Iné to nie je ani u nás, ľudia na svojom ochudobňovaní budú aktívne spolupracovať, tvrdí Draxler: “Zjednodušene: podobne ako kedysi bolo treba Janka Kelňu na to, aby sa rýchlo dokončil proces prerozdeľovania majetku, aj dnes treba využiť rôznych súčasných einsteinov, ktorých systém potrebuje. V ponímaní časti národa je to tak, že ilumináti sa práve teraz trasú, lebo Terézia Štencová z Dolného Hrabovca odvčera na FB zdieľala až päť “oči otvárajúcich” konšpi príbehov (všetky pôvodne vymyslené v USA) o Billovi Gatesovi, Schwabem, globalistoch, záchrancovi Trumpovi a podobne. Reálne je to tak, že superkapitalisti spokojne sledujú, ako všetko funguje presne tak, aby systém bol v skutočnosti pomerne stabilný. V dnešnej “panike” nestratia tí, čo vlastnia ostrovy v Karibiku a flotily súkromných lietadiel. Stratíte vy.”