Aký veľký výbuch sú Vrbětice? A čo všetko za tým môže byť?

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Mesto Valašské Klobouky,TASR/DPA-Jens Büttner/Zentralbild)

 

Pred siedmimi rokmi v moravskej dedinke Vrbětice na dvakrát vybuchol muničný sklad. Tretíkrát to buchlo teraz – ale parádne. Tentoraz to síce nebol fyzický výbuch, iba spravodajsko-mediálny, ale zato ho bolo o to lepšie počuť až za oceánom. Kto a prečo za ním stojí?

Vrbětice
Za obcou Vrbětice horí muničný sklad. Na snímke dymový „hríb“, ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky vo štvrtok 16. októbra 2014

V Českej republike prišli na naozaj šokujúcu vec: že výbuchy v muničnom sklade vo Vrběticiach spred siedmich rokov mali na svedomí ruskí agenti. A predstavte si, zhodou okolností sú to vraj presne tí istí dvaja zloduchovia, ktorí pred tromi rokmi otrávili novičokom, najjedovatejšou látkou na svete, bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéru, ale tak rafinovane, že pritom nikto nezomrel.

V prvom momente človeku napadne, že to je zlý vtip, takmer by sa sarkasticky spýtal, či tam kdesi spoza kríka nesledoval celú scénu aj samotný Putin s gumipuškou. Lenže na druhý, tretí aj všetky ďalšie pohľady sa veľmi trápny dojem z celej veci nestráca.

Prečo by dvaja ruskí agenti išli do bezvýznamného stredoeurópskeho štátika, do ešte bezvýznamnejšej dedinky ležiacej desať kilometrov od slovenských hraníc, vyhadzovať do vzduchu ešte bezvýznamnejší muničný sklad s celkom bezvýznamnými vojenskými zásobami? O jeho bezvýznamnosti svedčia aj informácie z českých médií, ktoré hovoria, že sklad bol veľmi slabo strážený a mal dokonca pováľaný plot. Iné dohady dokonca hovoria, že páchatelia mali údajne otvorene prejsť autom cez vrátnicu na falošnú priepustku.

 

Že by ten sklad nebol až taký bezvýznamný?

Dezinformačná špiónážna stopercentne pravdovravná „investigatívna“ skupina Bellingcat priniesla informáciu, že údajní ruskí agenti údajne išli po jednom z významných bulharských obchodníkov so zbraňami Emilianovi Gebrevovi, ktorého sa Rusi údajne pokúsili na Balkáne dvakrát otráviť.

Podľa tejto verzie údajne Rusi chceli urobiť sabotáž, aby sa vojenský materiál z Vrbětíc nemohol cez Bulhara a Američanov dostať do Sýrie do rúk „povstalcov“, rozumej zástupnej americkej armády teroristov a džihádistov bojujúcich proti oficiálnej sýrskej vláde prezidenta Bašára Asada, na strane ktorého stojí Ruská federácia. Túto informáciu, že vojenský materiál z Vrbětíc smeroval do viacerých ohnísk konfliktov vo svete, nepopreli ani oficiálne české orgány.

„Zabíjalo sa totiž nielen vo Vrběticiach, ale najmä zbraňami z Vrbětíc, ktoré sa vyvážali do najhorších konfliktných oblastí, nielen na Ukrajinu, ale aj do Sýrie či Saudskej Arábie. Zabíjali sa nimi deti v Jemene. Neschopnosť našej politickej a mediálnej sféry uvedomiť si aj tento nehumánny rozmer aféry iba podčiarkuje hodnotovú rozkolísanosť až pokrytectvo súčasného verejného diskurzu,“ uviedol vo svojom statuse analytik Eduard Chmelár.

Lenže ak má vec takéto medzinárodné pozadie, potom pôvodcami výbuchu vôbec nemuseli byť Rusi, ale záujemcov o vyhodenie muničného skladu vo Vrběticiach, mohlo byť oveľa viac. Tak či onak – nemali by sme sa autorom výbuchu vlastne poďakovať za to, že hoci za cenu dvoch ľudí, ktorí pri výbuchu zahynuli, možno zachránili stovky ľudských životov v Sýrii?

 

Cui bono? Komu by na čo mohla poslúžiť kauza Vrbětice?

Je úplne prirodzené, že všelikto začína nad vecou uvažovať „klasickou metódou“: kladie si otázku, kto by z tejto kauzy teoreticky mohol mať osoh – bez ohľadu na to, aká bola skutočná príčina výbuchov vo Vrběticiach (lebo stále je možné, že mali úplne inú príčinu než sú tie, o ktorých sa teraz hovorí).

Veľmi podozrivé je načasovanie vytiahnutia tejto kauzy na svetlo sveta: v médiách sa šíria pomerne dôveryhodné (ak vôbec je v tejto kauze niečo dôveryhodné) informácie, že niektorí koaliční politici mali informácie o údajnej ruskej stope v prípade Vrbětice už pred niekoľkými týždňami. V každom prípade zaváňa účelovosťou, ak sa v hlavách kompetentných vynorili stopercentné dôkazy až teraz, po siedmich rokoch, keď to veľmi zmysluplne zapadá do medzinárodnej politickej situácie. No možno je to iba náhoda.

Dosť čudná bola aj mediálna hra podpredsedu vlády a ministra vnútra Jana Hamáčka a premiéra Andreja Babiša. Hamáček mal údajne letieť do Moskvy jednať o Sputniku V, ale neletel, a vraj celá cesta bola iba vymyslená spravodajská hra, ktorá mala nejakým spôsobom kryť vyšetrovanie kauzy Vrbětice.

A veľmi zvláštny bol aj výraz premiéra Andreja Babiša, keď mal na kameru odpovedať na otázky, ako to teda vlastne bolo s Hamáčkovou cestou-necestou do Moskvy. Človek by takmer povedal, že tí dvaja pôsobili ako ľudia pod obrovským psychickým tlakom, ktorí nie sú celkom pánmi situácie.

 

Celý rad zaujímavých motívov

Kto mohol tlačiť českých politikov do rozpútania takejto kauzy? Tých možných dôvodov sa rysuje celý rad, ale majú spoločného menovateľa.

Pred vojnou na Donbase sa niekomu veľmi hodí takáto záležitosť, burcujúca v slovanských národoch a verejnosti všeobecne nenávisť voči Rusku. Niektoré české médiá kričia, že to bol „útok na úrovni vojenského napadnutia krajiny“. Ako plnohodnotná „casus belli“, zámienka k rozpútaniu vojny to síce nepostačuje, ale ako súčasť vojnovej kampane je taká kauza iste veľmi užitočná.

Niektorí sa domnievajú, že kauza okrem iného mala slúžiť ako súčasť mediálnej záclony pre prípad, keby sa agentom podaril atentát na bieloruského prezidenta Lukašenka.

Čo je však do očí bijúce: v Českej republike sa náhodou práve teraz pripravuje miliardový tender na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany, o ktorý by mali záujem okrem amerických aj ruské firmy. Stanovisko odborníkov je jednoznačné: jediný, kto by mal ruskú elektráreň, postavenú ruskou technológiou a optimalizovanú na ruský urán dostavať, sú z mnohých dôvodov Rusi. Lenže je tu „vyšší záujem“ amerického pána. A hľa: v dôsledku kauzy Vrbětice už je vec na poriadku: ruský uchádzač Rosatom do tendra pripustený nebude. Aké ľahké…

Ďalej tu máme „cirkus ruská vakcína“, ktorý prebieha aj v Českej republike veľmi podobne, ako na Slovensku. Časť verejnosti západným vakcínam neverí a dožaduje sa Sputniku V, čo však prekáža západnej farmaloby a je to aj nevhodné z hľadiska euroatlantizmu a povinnej nenávisti voči všetkému ruskému. Kauza Vrbětice prišla ako na zavolanie.

 

Nord Stream 2

No a ešte sme nespomenuli plynovod Nord Stream 2. V auguste má byť dokončený, čo bude znamenať väčšie ekonomické, a teda aj politické prepojenie Európy s Ruskom – a teda oslabenie pozícií USA a výrazné obmedzenie ich možnosti predávať v Európe predražený americký bridlicový plyn. Veľa komentátorov tvrdí, že skoro všetko, čo teraz Američania v Európe robia, vrátane pritvrdzovania situácie na Donbase, súvisí práve s tým, že chcú dosiahnuť zhoršenie vzťahov medzi EÚ a Ruskom, a tým zastavenie a zrušenie výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Nord Stream 2
Na snímke značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2)

Američania to zdôvodňujú tým, že by sa realizáciou tohto projektu príliš zvýšila závislosť EÚ od Ruska. „Predstavte si, že by európske štáty vyjadrovali stanoviská, že majú obavy o to, že sa Spojené štáty stávajú príliš závislé od Latinskej Ameriky – asi by sa nás spýtali, čo nás je do toho,“ komentuje dojemnú starostlivosť USA o závislosť Európy od Ruska Chmelár.

USA však neostali iba pri obavách, ale sa aj vyhrážajú – naposledy minister zahraničných vecí USA Antony Blinken vyzval štáty EÚ na okamžité ukončenie výstavby, v opačnom prípade vraj Spojené štáty uvalia sankcie na firmy, ktoré sa podieľajú na výstavbe. „Je zvláštne, že nezaznieva otázka, či sa takto správajú spojenci,“ komentuje šokujúce, absolútne nehorázne americké vydieranie Chmelár.

 

A čo s tým majú spoločné Kiskovci a Američania?

Predstavte si tú náhodu: spolu s muničným skladom je v tom istom areáli vo Vrběticiach ešte jedna prevádzka. Je to linka na spracovanie starého raketového paliva spoločnosti Bochemia. Táto spoločnosť Bochemia je investíciou fondu Benson Oak, v ktorom pracoval a pracuje Andrej Kiska mladší (33), syn bývalého slovenského prezidenta. Ako možno tušíte, Benson Oak je firma podnikajúca vo východnej Európe, ale s koreňmi v USA. Ale možno je aj toto iba úplná náhoda.

 

Zbabrali akciu Vrbětice aj akciu Skripaľ… nemá Kremeľ lepších agentov?

Zákerné Rusko teda vraj vyhodilo v Česku do luftu pred siedmimi rokmi muničný sklad a Česko za to teraz vyhostilo 18 ruských diplomatov. A Rusko recipročne až dvadsať, a tak české veľvyslanectvo v Moskve až na konzulárne oddelenie bude prakticky zatvorené, lebo tam neostane okrem pár členov základného personálu ani noha.

Andrej Babiš si však zrejme uvedomil veľmi vážne medzinárodné následky, ktoré by mohla celá spravodajská operácia mať a zľakol sa. Po predošlých ostrých vyhláseniach včera už zmiernil tón a povedal, že výbuch vo Vrběticiach nebol aktom štátneho terorizmu, teda útokom štátu na štát (čím naznačil, že závažnosť celej veci je menšia), ale útokom na tovar, ktorý patril bulharskému obchodníkovi so zbraňami.

Babiš vyhlásil, že napriek tomu je neprijateľné, aby cudzí agenti robili na území ČR podobné akcie a uviedol, že to bola zbabraná akcia – malo to vraj vybuchnúť až niekde mimo Českej republiky. A české úrady vraj stotožnili dvojicu údajných páchateľov zbabranej akcie Vrbětice s tými istými ľuďmi, ktorí boli obvinení v Británii zo zbabranej otravy bývalého ruského agenta Skripaľa a jeho dcéry najjedovatejšou látkou na svete Novičokom.

Z toho vychádza, že tí Rusi sú pekní babráci. Možno aj to bola iba náhoda, že im to dvakrát nevyšlo, ale aj tak… to naozaj nemajú v Rusku lepších agentov?

 

Alebo je to celé trochu inak?

Nie každý však takejto hollywoodskej verzii verí. Napríklad europoslanec Miroslav Radačovský si myslí, že „Vo vrbětických muničných skladoch zrejme ani neexistuje hodnoverný dôkaz o ruskej stope a preto ani neodtajnili správu českých tajných služieb tak, ako to Babiš sľuboval.“

A upozorňuje: „Nevieme, ako to v skutočnosti bolo, ale pokiaľ to bolo tak, ako tvrdí český premiér, tak potom je to mementom pre všetky štáty, vrátane Slovenska, aby neumiestňovali na svojich územiach zbrane a muníciu proti Rusku.“

V tom Radačovského výroku je ukrytá hlboká pravda, ktorú by si mali súdruhovia spoza Atlantiku, a tiež všetci ich podržtaškovia, vzať k srdcu: môže byť lákavé chcieť robiť poriadky po celom svete podľa svojich vlastných pravidiel, ibaže v takom prípade sa môže stať, že sa jedného dňa objaví protivník, ktorý bude postupovať v duchu starého hesla ,à la guerre, comme à la guerre‘ – vo vojne tak, ako vo vojne.“ Inými slovami: ak hráte s nami bez pravidiel, aj my budeme hrať bez pravidiel. Ak pripravujete vojnu, podrazy a výbušniny, tak sa môže stať, že vám to vaše svinstvo vybuchne v rukách. Tiež iba „náhodou“.

Ale možno je to všetko s výbuchom vo Vrběticiach oveľa prozaickejšie. Možno to nie je o žiadnych ruských agentoch, iba o tradičnom spravodajskom hovorení pravdy „za doláre“.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zablokovali tretí návrh vyhlásenia BR OSN ku kríze na Blízkom východe

0 icon

New York/Ramalláh 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Heidi Levine)   Spojené štáty v pondelok - už tretíkrát v priebehu týždňa - zablokovali prijatie spoločného vyhlásenia Bezpečnostnej rady (BR) OSN požadujúceho zastavenie izraelsko-palestínskych násilností a ochranu civilistov. Podľa agentúry AFP o tom informovali diplomatické zdroje Text, ktorý vypracovali Čína, Tunisko a Nórsko, bol  predložený…

Registrácie nových osobných automobilov v apríli medziročne stúpli takmer o 100 %

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku sa v apríli tohto roka zaregistrovalo 6 787 nových osobných automobilov. V medziročnom porovnaní je to nárast o 98,22 %, pričom v absolútnom počte predaných osobných vozidiel zaostávame za päťročným priemerom o 11,6 %. O registrácii vozidiel informuje v tlačovej správe Zväz…

V ČR letné scény sa otvárajú, na budúci týždeň môžu začať premietať i kiná

0 icon

Praha 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Česku sa od pondelka môžu konať kultúrne podujatia pod holým nebom s účasťou 700 sediacich ľudí. Od 24. mája pritom bude podľa českého ministra kultúry Lubomíra Zaorálka už pravdepodobne možné organizovať tieto akcie vonku až pre 1000 ľudí a vnútri pre…

Stoltenberg: NATO chce budovať silné partnerstvo so Srbskom

0 icon

Brusel 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-John Thys, Pool via AP)   NATO je odhodlané budovať silné partnerstvo so Srbskom. Uviedol to v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom, ktoré sa uskutočnilo v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie "Srbsko je dlhoročným partnerom našej Aliancie a chcem…

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

0 icon

Columbia 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Meg Kinnard)   Republikánsky guvernér amerického štátu Južná Karolína podpísal zákon, na základe ktorého si budú väzni odsúdení na trest smrti musieť zvoliť popravu zastrelením alebo elektrickým kreslom, v prípade, že im nebude možné podať smrtiacu injekciu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP Guvernér Henry…

Rusko zmiernilo sankcie voči Twitteru. Ohrozený je Facebook aj YouTube

0 icon

Moskva 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Rusko v pondelok oznámilo, že bude pokračovať v obmedzovaní prístupu na stránky sociálnej siete Twitter, avšak už len v mobilných zariadeniach. Rozhodnutie o spomalení prenosu dát v pevných sieťach zrušilo, informovala agentúra Interfax Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a…

Do Ceuty sa dostalo približne tisíc Maročanov

0 icon

Madrid 17. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Antonio Sempere/Europa Press via AP)   V pondelok sa dostalo do španielskej enklávy Ceuta na severe Afriky okolo tisíc Maročanov, z toho 300 pravdepodobne neplnoletých. Informovali o tom tamojšie úrady Hovorca delegácie španielskej vlády v meste uviedol, že Maročania do Ceuty priplávali alebo prišli na nafukovacích…

Predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly na autách o tri mesiace platí aj po zrušení núdzového stavu

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Na Slovensku platí predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly na autách o tri mesiace aj po zrušení núdzového stavu. Informoval o tom dnes prostredníctvom sociálnych sietí minister dopravy a výstavby Andrej Doležal Toto predĺženie však podľa rezortu dopravy platí iba na území Slovenska,…

Projekt zameraný na zdieľané bicykle v hodnote takmer 981-tisíc eur bude spájať Slovákov a Maďarov

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Cezhraničný projekt KOMBIbike v hodnote takmer 981-tisíc eur, v rámci ktorého budú zdieľané bicykle spájať Slovákov a Maďarov, predstavil dnes v Komárne minister dopravy Andrej Doležal spolu s primátorom mesta Bélom Keszeghom Projekt zameraný na cezhraničný systém požičiavania bicyklov je z veľkej časti…

Premiér hovoril s Merkelovou o budúcnosti EÚ, navrhol jej spoluprácu. Čo si na našej novej vláde Merkelová najviac cení?

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Slovensko má záujem prispieť k realizácii zelenej, digitálnej a inovatívnej budúcnosti Európskej únie (EÚ). Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom v pondelok hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou Zároveň jej navrhol možnosti vzájomnej spolupráce v týchto oblastiach. Informoval o tom na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

Krátka úvaha nad podaním návrhu o súlade referendovej otázky s Ústavou SR podanej Čaputovou

0icon

Aby to bolo čitateľom jasné, vrelo odporúčam, aby si najprv prečítali samotné podanie Prezidentky SR na Ústavný súd SSR. Je na tejto linke: https://www.ustavnysud.sk/povinne-zverejnovane-navrhy-a-staznosti#!suggestionView Číslo konanie pred Ústavným súdom SR je Rvp1048/2021 V prvom rade je potrebné povedať, že sa jedná o veľmi obratne „podsunutý“ návrh na rozhodnutie Ústavného súdu SR aby…

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Boris Mesár

1. Rodičia zlyhali a nechali a stále nechávajú terorizovať svoje deti . Odpustia Vám to niekedy ? 2. Americký národ v ohrození: Penzionovaní generáli píšu otvorený list

0icon

1. „Nemôže existovať nijaké horšie odhalenie duše spoločnosti,“ vyhlásil Nelson Mandela, „ako spôsob, akým zaobchádza so svojimi deťmi.“ Podľa tohto štandardu má naša spoločnosť teraz dušu týrajúceho rodiča. Pandémia zmenila dospelých alebo prinajmenšom tých, ktorí stanovujú pravidlá, na sebeckých neurotikov, ktorí trestajú nevinné deti už rok . Deti sa nedokážu…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kam zmizla Jantárová komnata? 2. časť

0 icon

Vitajte pri pokračovaní druhej časti článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata? Po tom, čo očití svedkovia videli, že bola Jantárová komnata naložená na loď, ktorá vyplávala z prístavu z mesta Gotenhafen, a ktorá bola následne potopená ruskou ponorkou, všetko nasvedčovalo tomu, že Jantárová komnata leží niekde na dne oceánu. Bolo to skutočne tak?…

Aké výhody a nevýhody prináša pitie pomocou slamky?

0 icon

Ľudia používajú slamky už tisíce rokov, takže sú už tak nejak súčasťou nášho života. Oplatí sa ale klasické pitie z pohára vymeniť za slamky? História tohto pomocného nástroja na pitie siaha až do roku 3000 pre Kristom, keď Sumeri pili pivo cez rúrky zo zlata. V roku 1800 už používali ľudia…

Krvácajú ti ďasná, no nechceš ísť k zubárovi? Dá sa im pomôcť aj podomácky

0 icon

Krvácanie ďasien je jedným z najviac nepríjemných ochorení úst. Mnohí z nás čelia tomuto problému pri umývaní zubov. Dajú sa ďasná nejako posilniť? Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Je nesmierne dôležité spozorovať známky gingivitídy čo najskôr, aby sme mohli rýchlo zasiahnuť a zastaviť vývoj tohto ochorenia skôr, než sa skomplikuje. Ak sa…

Hľadáš najlepší domáci liek proti alergiám? Odpoveďou je kurkuma

0 icon

Kurkuma je najlepšia bylina pri liečbe alergickej nádchy. Je to zároveň jedna z bezpečných bylín, ktoré sa vo veľkej miere používajú pri liečbe kožných porúch. Kurkuma údajne pôsobí proti zápalom, bolestiam kĺbov, baktériám a nadváhe. Urýchľuje odstraňovanie nepotrebných buniek z organizmu, zaceľuje jazvy, podporuje imunitu a činnosť neurónov. Rýchlo a úspešne…

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako si môžete zmeniť zvuk upozornenia, keď napríklad začnete nabíjať váš smartfón

0 icon

Operačný systém Android umožňuje prispôsobiť si smartfón od výmyslu sveta. Nedávno sme vám napríklad ukázali, ako si môžete vytvoriť vlastné widgety, zmeniť ikony aplikácií, upraviť vzhľad rozhrania systému a podobne. Dnes by sme vám radi ukázali ďalší nástroj, prostredníctvom ktorého si môžete opäť o čosi viac personalizovať vaše zariadenie. Nastavte…

Na povrchu Marsu bol objavený čerstvý kráter! Ako sa tam dostal?

0 icon

Keď dopadne meteorit na Mars, zasiahne planétu oveľa väčšou silou, než keby dopadol na Zem. Sčasti za to môže redšia atmosféra, ktorá kozmický objekt nedokáže dostatočne spomaliť, píše portál Universe Today. Mars sa zároveň nachádza bližšie pri asteroidovom páse, čiže existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa stretne so zblúdeným asteroidom. Dnes…

Populárna aplikácia Clubhouse oficiálne mieri aj do našich končín. Dostupná by mala byť už v piatok

0 icon

Netradičná sociálna sieť Clubhouse po niekoľko mesačnom čakaní prichádza aj na zariadenia s mobilným operačným systémom. Populárnu diskusnú aplikáciu mohli doposiaľ využívať iba používatelia konkurenčnej mobilnej platformy iOS, kde bola aplikácia pilotne spustená ešte pred niekoľkými mesiacmi. Nedávno bola aplikácia sprístupnená aj na prvých Android zariadeniach, no táto možnosť bola…

Zložiť si vlastný smartfón? Pre Xiaomi žiadny problém, pozrite sa, na čom pracuje!

0 icon

Odvážne prevedenia smartfónov pre Xiaomi nie sú cudzie a výnimkou nie je ani tento model. Xiaomi však na takomto niečom aj reálne pracuje a koncept smarfónu s vymeniteľnými súčiastkami je o to zaujímavejší. Vedeli by ste si predstaviť, že by ste si jednoducho vymieňali kameru smartfónu podľa potreby? Alebo pri…

Boli by ste ochotný platiť poplatky za používanie sociálnych sietí? Známa sociálna sieť pracuje na funkcii predplatného

0 icon

Pre tvorcov obsahu, ale aj aplikácií, jedným z hlavných zdrojov príjmov sú reklamy, prípadne predplatné. V prípade reklamy je však nevyhnutné zabezpečiť účinné cielenie, ktoré bez zberu údajov o používateľoch, nie je možné. Nové pravidlá v obchode App Store nedávno ukázali v súvislosti so sociálnou sieťou Facebook, že používateľa vo…

Armádny Magazín

"Múdra" ruská raketa v Čiernom mori. Prečo sa jej hovorí "zabijak lietadlových lodí"?

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Vulkan je raketa, ktorá by možno neexistovala, keby ZSSR vo svojej dobe "nezaspal" trend zvyšovania obranyschopnosti nepriateľských lietadlových lodí. Čí dedič je tento systém, komu sa podobá svojim "mozgom" a komu svojím vzhľadom?   Dňa 13. mája oslávila Čiernomorská flotila RF 238.

Video: Výsadok v Tuve. Minister Šojgu prezradil kto učí špeciálne sily prežiť v Tajge a v horách

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že staroverci žijúci v ťažko dostupných oblastiach sa zúčastňujú výcvikového programu špeciálnych síl. Sergej Šojgu prezradil, že staroverci sú prijímaní na pomoc s výcvikom vojakov špeciálnych síl. Ministerstvo vytvorilo špeciálne centrá, do programu ktorých

Ukrajinská vláda využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov a radikálov. Tí navrhujú koncentračné tábory

0 icon

Ukrajina, 17.máj 2021 (AM) – Okrem nástroja rusofóbie ukrajinská vláda bohato využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov, tvrdí člen Rady pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie Alexander Brod.   „Popri zúrivej rusofóbii nová vláda naďalej využíva nacistov na dráždenie obyvateľstva, ako aj nástroj na zastrašovanie No

Eduard Chmelár: Na palestínskych životoch záleží. Video

0 icon

Palestína, 17.máj 2021 (AM) – Má na obranu právo len Izrael, alebo aj utláčaní Palestínčania? Aká je primeraná obrana ľudí, ktorí sú vystavení permanentnému teroru, vyhnaní z ich pôdy, násilne deportovaní? Nad týmto aj nad udalosťami v Palestíne sa zamýšľa politológ Eduard Chmelár vo svojom najnovšom videu:  

Politológ predpovedá konflikt s Izraelom na štyri kroky dopredu. O Palestíne ani zmienka

0 icon

Izrael, 16.máj 2021 (AM) – Známy novinár a politológ Alexander Sosnovskij dokázal vypočítať spôsob riešenia konfliktu s Izraelom na štyri kroky vpred. Zároveň o Palestíne neuviedol ani slovo. Odborník navrhol, aby sa americké orgány pokúsili obrátiť ďalšie zhoršenie arabsko-izraelského konfliktu v ich prospe

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali