Turecko ponúka Američanom kapituláciu

Afrin 27. januára 2018 (HSP/RusVesna/Foto:TASR-DHA-Depo Photos via AP)

 

Gevorg Mirzajan publikoval na portáli RusVesna materiál o pokračujúcej tureckej ofenzíve v blízkosti Kurdami obývaného mesta Afrin, táto ofenzíva vyvoláva znepokojenie politických elít USA, pretože je dôkazom čoraz výraznejšieho oslabovania amerického vplyvu.

Ilustračné foto: Turecký vojenský tank

Turecko predlžuje bojové operácie v Kurdami obývanej oblasti Afrin. A dosiaľ nevidí žiaden zmysel, aby tieto operácie zakončilo. Dňa 20. 1. 2018 začali Turci s operáciou “Olivová ratolesť” (Turci majú zmysel pre humor) a ich operácia pokračuje nadmieru úspešne – vo všetkých troch oblastiach – vojenskej, politickej i diplomatickej.

Turecká armáda spoločne s “Kannonenfutter” v podobe turkomanských sýrskych skupín úspešne tlačia na Kurdov. Pozícia Kurdov je nezávideniahodná, zo severu západu a východu tlačia Turci, juh je pod kontrolou sýrskych vládnych jednotiek.

Pre Kurdov hrá  len jeden dôležitý faktor. Terén v okolí Afrinu je hornatý, útočiť v takomto teréne nie je jednoduché. Erdogan nepotrebuje veľké straty v radoch tureckej armády a šanuje aj turkomanské oddiely. Preto Turci postupujú opatrne a Erdogan časovo operáciu proti Kurdom neohraničil.

“Američania chcú aby som časovo ohraničil tureckú operáciu. To takto nejde, čo vaše operácie v Afganistane už sa skončili? Alebo v Iraku?” vmietol Erdogan do tváre americkým politikom, ktorý sa obávajú o osudy civilistov (Američania sa neobávali o osudy civilistov keď americké letectvo bombardovalo Mosúl či Fallúdžu, neobávali sa keď Albrightová povedala, že 500 tisíc mŕtvych irackých detí stojí za to, že Saddám padol).

Erdogan chápe, že túto bojovú operáciu proti Kurdom Turecko vyhrá s veľkou prevahou. Afrin je obkľúčený a má ohraničené bojové rezervy a zásoby. Samozrejme Kurdi z ostatných oblastí Sýrie a Iraku sa pred kamerami bijú do hrude a hovoria o tom, ako pôjdu  pomáhať afrinským bratom, no nemajú šancu prejsť cez územie, kontrolované sýrskymi vládnymi silami.

A Asad Kurdov nepustí cez svoje územie, pretože nepustiť ozbrojených Kurdov cez územie ovládané sýrskymi vládnymi jednotkami je súčasťou dohody, ktorú uzavreli Rusko, Irán, Turecko a Sýria pred vypuknutím operácie “Olivová ratolesť”.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Zásahom proti Kurdom v Afrine posilnil Erdogan aj svoje pozície v Turecku, ľudia jeho postup schvaľujú. “Iný spôsob ako ochrániť naše hranice od teroristov nie je. Parnterov USA treba od tureckej hranice rázne vykopať” uviedol líder tureckých nacionalistov Devlet Bachčeli, ktorý nemusí brať ohľad na diplomatický slovník, ako Erdogan (Erdogan so svojimi radikálnymi predstavami o riešení kurdského problému je v porovnaní s Bachčelim naozaj kultivovaný diplomat).

Zaujímavé je aj to, že aj ideologickí odporcovia Erdogana nekritizujú tureckého prezidenta kvôli bojovej operácii “Olivová ratolesť”. Aj oni totiž chápu kurdský problém ako natoľko závažný, že je potrebné jeho silové riešenie. “Dôverujeme našej chrabrej armáde a podporujeme jej akcie. Obávame sa o bezpečnosť našich hraníc, žiadna z krajín vo svete nechce, aby sa v blízkosti jej hraníc potulovali teroristické organizácie” uviedol doslovne líder tureckých republikánov Kemal Kılıçdaroglu.

Proti tureckým aktivitám vystúpili len členovia prokurdskej Demokratickej strany národov, ktorí označili tureckú akciu za vpád, no Erdogan im už naznačil že s 5. kolónou je ochotný veľmi tvrdo zatočiť. “Teraz vyťahujeme Kurdov z ich dier a vám nedovolíme vyviesť ľudí do ulíc. Sledujeme vás, ak vyleziete do ulíc, pôjdu po vás bezpečnostné sily. Nenecháme vás robiť čo chcete, pôjdeme vám po krku” uviedol doslovne Erdogan na adresu kritikov jeho postupu. Tí vedia, že dráždiť Erdogana nie je práve najlepším riešením, čistky po potlačení Američanmi zinscenovaného puču v Turecku, ktoré Erdogan inicioval,  sú pre všetkých dostatočným mementom.

Erdogan posilnil svoje postavenie aj v diplomatickej oblasti. Kurdi proti tureckému postupu mítingujú po celej EÚ, no lídri krajín EÚ im nevyslovujú žiadnu podporu a neprotestujú ani proti tureckej operácii Olivová ratolesť. Pokus Francúzka zvolať Bezpečnostnú radu OSN sa skončil neúspechom, vážení členovia tohto orgánu posúdili operáciu Turkov v Afrine, no neodsúdili ju. Jediné čo uviedli boli “výzvy k zdržanlivosti a nabádanie k diskusii”. Takáto vágna formulácia je však dôkazom tureckého diplomatického víťazstva a Turkov určite v ich postupe nezastaví.

USA, ktoré žiadajú, aby Turci svoju operáciu zastavili tak utrpeli v Bezpečnostnej rade OSN ďalšiu porážku. Prvú porážku utrpeli, keď požiadali otvorene Turkov, aby ani nezačali svoju operáciu, čo Turci odmietli. Druhú porážku utrpeli, keď sa snažili cez Francúzsko pretlačiť zastavenie tureckej operácie, na čo Bezpečnostná rada OSN reagovala značne ľahostajne. Tretia porážka Američanov čaká, keď Turci rozbijú kurdské oddiely, pričom Turci tvrdia, že proti Kurdom bojujú práve preto, lebo sa kvôli americkým zbraniam a podpore stali pre Turecko značne nebezpeční a ohrozujú stabilitu okolitých regiónov Blízkeho východu.

“Len idiot by nepochopil, že cieľom tohto projektu s ozbrojovaním Kurdov je Turecko. Američania nám odmietli predávať zbrane a kurdským teroristom tieto zbrane dodávajú zadarmo. Kto by za takýchto podmienok považoval Američanov za strategických partnerov a spojencov?” uviedol Erdogan doslovne. Problém Turkov s USA je o to delikátnejší, že Turci majú najmohutnejší vojenský kontingent v NATO a jednu z najbojaschopnejších armád vo svete.

Ďalšia porážka NATO súvisí s priamym potvrdením Erdogana, že operáciu proti Kurdom uskutočnili Turci po dohode s Ruskom, Iránom a Sýriou, čomu Američania nedokázali zabrániť.

Kurdi môžu ako chcú obviňovať Rusko zo zrady a tvrdiť, že Rusko ich predalo, no ak by pozorne počúvali, tak by zistili že Vladimír Putin neustále hovoril o tom, že sa teritoriálna celistvosť Sýrie musí udržať. Rusko a Sýria pripravili pre Kurdov možnosť širokej autonómie, čo Kurdi odmietli a kurdské elity radšej prijali americké chimerické návrhy. Teraz sa ukázalo, že Američania ich nechali Turkom napospas a Kurdi sa na vlastnej koži opätovne presvedčili, že Američania ich nikdy nevnímali ako partnerov, len ako nástroj na vyplnenie svojich geopolitických plánov, ktorý je možné navyše po použití beztrestne odhodiť.

Krátko pred vypuknutím operácie “Olivová ratolesť” Vladimír Putin predložil Kurdom posledný návrh s cieľom dohodnúť sa po dobrom a prijať ruský a sýrsky návrh riešenia kurdskej otázky. Kurdi odmietli a pod americkým vplyvom si zvolili cestu, na konci ktorej je momentálne bolestná “Olivová ratolesť”. S riešením, ktoré v kurdskej otázke navrhoval Kremeľ súhlasili aj Turci, pretože akceptovali ruské záruky. Kurdi sa teda na vlastnej koži a bolestivo presvedčili o tom, aká je v skutočnosti americká podpora. Moskva si umyla ruky a Turci riešia za Moskvu a Damask kurdský problém. Nakoniec od Kurdov stiahli ruky aj Američania, ktorí odmietajú podporiť svoju zástupnú armádu a to je ďalší dôkaz o americkej diplomatickej i politickej porážke.

Teraz sa snažia Američania s Erdoganom dohodnúť v zákulisí. Sú ochotní prenechať Kurdov v Afrine Turkom napospas, snažia sa však Turkov presvedčiť, aby nepokračovali v útoku na podstatne väčšiu kurdskú enklávu v  Manbidji a aby Turci zastavili svoje bojové operácie. O tom, že Kurdi v Afrine sú už Američanmi pravdepodobne odpísaní, svedčí aj informácia, ktorú poskytol veliteľ Centrálneho velenia Ministerstva obrany USA , generál Joseph Votel., ktorý doslovne uviedol  “Neprikladáme osobitú pozornosť oblasti Afrinu z hľadiska našich vojenských zdrojov”.

Americký minister Rex Tillerson dokonca zašiel až tak ďaleko, že navrhol Ankare rozhovory na tému, ako stabilizovať situáciu v oblasti sýrskej hranice a vyriešiť legitímne turecké obavy o vlastnú bezpečnosť. Američania navrhujú, aby sa operácia Turkov zastavila, pričom Turci budú môcť pozdĺž tureckej hranice vybudovať bezpečnostnú zónu. Bekir Bozdag, zástupca ministra zahraničných vecí Turecka už Tillersonovi otvorene odpovedal. “Ak chcú Američania spoluprácu, sme na to pripravení. Ako prvý krok nech Američania zastavia podporu kurdských teroristov a zbavia ich všetkých amerických zbraní, ktoré im prednedávnom dodali”. Ultimátum zo strany tureckého politika je úderom do tváre americkej prestíže.

Ak Američania príjmu turecké riešenie, ukážu pred svetom svoju slabosť, ktorú už  väčšina politických lídrov otvorene chápe a vníma. Takisto je otázne, ako by chceli Američania presadiť odzbrojenie Kurdov, to je fyzicky nemožné. Navyše ak Američania prijmú turecké riešenie a prenechajú Kurdov svojmu osudu, stratia svoju poslednú zástupnú armádu na Blízkom východe a potvrdia ešte viac svoj štatút nedôveryhodnosti. Ak nepríjmu turecké riešenie, budú musieť vstúpiť do konfrontácie s Tureckom, čo bude mať katastrofálne následky aj pre NATO. Treťou možnosťou je zmrazenie súčasného konfliktu s Tureckom, čo však takisto vyhovuje Moskve, Damasku a Teheránu, pretože budú môcť aj naďalej posilňovať vlastné pozície

Netreba zabudnúť ani na to, že Američania kvôli hrozbe odchodu Turkov z NATO nebudú ochotní prijať proti Turkom žiadne radikálnejšie kroky, takže Turecko sa nemusí obávať žiadnych sankcií zo strany USA a pokojne môže pokračovať v nastúpenom trende.

Gevorg Mirzajan

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:13

Nórske ministerstvo spravodlivosti odporučilo štátnym zamestnancom, aby na služobných zariadeniach nepoužívali sociálnu sieť TikTok určenú na zdieľanie videí. Odporúčanie sa týka aj používania ruskej aplikácie Telegram na posielanie správ.

16:07

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej v utorok oznámil, že v spolupráci s litovskou vládou plánuje vyčleniť tamojšiu pravoslávnu cirkev spod moskovského patriarchátu. Spadať by mala po novom pod Konštantínopol.

16:06

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok pred svojimi politickými spojencami vyhlásil, že plánuje zachovať súčasnú vládu, nemá v úmysle rozpustiť parlament a ani vypísať referendum o zmenách v dôchodkovom systéme, ako to požadujú jeho oponenti. Macronova vláda v pondelok v parlamente prežila dve hlasovania o návrhoch na vyslovenie nedôvery, ktoré podali opoziční poslanci. Jeden z návrhov v 577-člennom Národnom zhromaždení neprešiel len o deväť hlasov.

15:46

Si Ťin-pching: Som pripravený spolu s vami načrtnúť plán na rozvoj našich vzťahov, na posilnenie koordinácie medzi oboma krajinami.

Putin: Ruské podniky sú schopné uspokojiť rastúce energetické potreby Číny, či už prostredníctvom kontraktov alebo väčšieho počtu zmlúv.

Moskva je pripravená podporiť čínske podniky pri nahrádzaní podnikov, ktoré opustili Rusko.

Rusko uprednostňuje používanie juanu pri zúčtovaní s krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.

15:20

Po takmer dvoch rokoch strávených v zajatí džihádistov v africkom regióne Sahel sa v utorok do vlasti vrátil francúzsky novinár Olivier Dubois. Na leteckej základni Villacoublay pri Paríži ho okrem členov rodiny privítal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

14:59

Viac než 400 povstalcov v africkej krajine Čad v utorok odsúdili na doživotie, najmä v spojitosti so smrťou dlhoročného prezidenta Idrissa Débyho v roku 2021.

14:58

Za uplynulé dva dni dvakrát prelomili maďarský odpor, a to v Európskej únii aj v Severoatlantickej aliancii. Konštatoval to v utorok server 444.hu, podľa ktorého v pondelok ministri spravodlivosti členských štátov EÚ vydali bez Maďarska spoločné vyhlásenie, ktorým uvítali vydanie zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina. V utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že aj napriek odporu Maďarska prizve Ukrajinu na aprílový summit.

14:57

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval v utorok do Kremľa na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Čínsky líder vošiel do Kremľa po červenom koberci. V ceremoniálnej sále ho privítal Putin a delegácia vysokopostavených ruských predstaviteľov. Na záberoch ruských médií vedieť, ako si prezidenti podávajú ruky a stoja bok po boku, zatiaľ čo vojenská kapela hrala hymny oboch krajín. Následne prezidenti zamierili na rokovania.

14:56

Japonský premiér Fumio Kišida navštívil v utorok ukrajinské mesto Buča pri Kyjeve.

14:22

Etiópska vláda obvinila v utorok Spojené štáty zo zaujatosti v súvislosti s ich tvrdeniami, že etiópske vládne sily a eritrejskí vojaci páchali počas dva roky trvajúceho konfliktu v Tigraji vojnové zločiny.

“Vyhlásenia Spojených štátov sú buričské,” uviedlo etiópske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. V pondelok Washington obvinil všetky strany konfliktu v etiópskom zväzovom štáte Tigraj z páchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Spojené štáty pritom poukázali na zločiny proti ľudskosti páchané etiópskymi, eritrejskými a amharskými vojakmi a nespomenuli tigrajských povstalcov.

14:16

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že zavádzal poslancov britského parlamentu v spojitosti s porušovaním pravidiel lockdownu na večierkoch v sídle britského premiéra. Tvrdil však, že konal v dobrej viere.

14:15

Belgická polícia zadržala 18 osôb v spojitosti s vyšetrovaním zločineckej skupiny obchodujúcej s drogami. V utorok to oznámila prokuratúra v meste Liege.

13:57

Európska komisia (EK) v utorok pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov zverejnila dva súbory usmernení pre novú lesnú stratégiu EÚ. Pomôžu posilniť ochranu, obnovu a odolnosť lesov v EÚ v meniacej sa klíme, zlepšiť ich množstvo a kvalitu.

13:41

Izraelský Inštitút pre národnobezpečnostné štúdie (INSS) v utorok neobvykle ostrými slovami varoval pred katastrofálnymi následkami pre bezpečnosť štátu, ak v parlamente prejde justičná reforma.

Inštitút so sídlom v Tel Avive v “strategickom varovaní” uviedol: “Zmeny v justícii v ich súčasnej podobe vážne poškodia fungovanie izraelských obranných síl, znížia schopnosť Izraela poradiť si s nepriateľmi, ohrozia vzťahy s USA a potopia ekonomiku.”

13:40

Dva ruské strategické bombardéry leteli viac ako sedem hodín nad Japonským morom, oznámilo v utorok ruské ministerstvo obrany. Japonský premiér Fumio Kišida tom istom čase cestoval na návštevu Ukrajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

MK koordinuje urgentné kroky na záchranu kultúrneho dedičstva v Banskej Štiavnici

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerstvo kultúry (MK) SR iniciuje domáce i medzinárodné kroky na záchranu požiarom zničeného historického centra Banskej Štiavnice. Pomocnú ruku Slovensku podali Česká republika i UNESCO Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) zvolala mimoriadne zasadnutie Múzejnej a galerijnej rady. Nevyčísliteľné škody a obrovské rozmery tragédie…

V centre výcviku Lešť sa začína záverečná fáza cvičenia Slovenský štít

0 icon

Lešť 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V centre výcviku Lešť vo Zvolenskom okrese sa začína záverečná fáza cvičenia Slovenský štít. Informovali o tom v utorok na Lešti dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď a brigádny generál Ivan Pach Ako uviedol Naď, na najväčšom medzinárodnom vojenskom cvičení na území SR…

Sprístupnenie Krásnej Hôrky závisí od vody, problémom je neskolaudovaný vodojem

0 icon

Krásnohorské Podhradie 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sprístupnenie hradu Krásna Hôrka verejnosti bude závisieť aj od zabezpečenia prístupu vody. Pre nedostatočnú výdatnosť vodného zdroja v Krásnohorskom Podhradí plánujú vodári vybudovať vyše štyri kilometre dlhé výtlačné potrubie z Rožňavy. Problémom je však neskolaudovaný vodojem v obci, na ktorý sa má…

Naživo. V Moskve prebieha druhý deň rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

0 icon

Moskva 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Rozhovory medzi Vladimírom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom s delegáciami oboch krajín v Kremli pokračujú v rozšírenom formáte   16:10 - Niekoľko vyhlásení prezidentovho asistenta Ušakova: Putin sa po rokovaniach so Si Ťin-pchingom neplánuje stretnúť s Bidenom; Putin a…

Matovič hľadá nových (ne)čakaných spojencov

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Aktualizované 21. marca 2023 15:56 Líder OĽANO Igor Matovič chce rokovať s mimoparlamentnou stranou Aliancia o možnostiach spolupráce v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami. Aliancia deklaruje, že do volieb ide samostatne. Rokovania zatiaľ neuzavrela s poslancom Györgym Gyimesim (OĽANO) ani so stranou Zsolta Simona…

ÚMS: Poslanci pri legislatívnych návrhoch opäť obchádzajú samosprávy

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v trende predkladania neprediskutovaných legislatívnych návrhov, ktoré budú mať negatívny vplyv na samosprávy. Upozornila na to Únia miest Slovenska (ÚMS) v súvislosti s návrhom zákona, ktorý predložili poslanci Karol Galek (SaS) a Tomáš Šudík (OĽANO), týkajúcim sa…

“Sú s ním Rusi, Číňania aj Arabi!”: Bloomberg objasnil Elonovi Muskovi realitu

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   V čase, keď sa blížia prezidentské voľby v USA, agentúra Bloomberg vypustila dlhý zoznam hrozieb pre americkú demokraciu... a čo sa nestalo, jednou z hrozieb je Elon Musk V Katare Bloomberg objavil "jedného z hlavných Putinových propagandistov" Naila Asker-Zadeha, ktorý si potichu robil selfie…

Radačovský Šimečkovcom: Je rozdiel mýliť sa a nemôcť

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook/Miroslav Radačovský)   Ako sme vás už včera informovali, Martin Šimečka zverejnil článok, v ktorom sa ospravedlňuje za to, že pred dvadsiatimi rokmi ako šéfredaktor denníka SME obhajoval inváziu USA do Iraku. K jeho textu sa najnovšie vyjadril europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot)   Podľa Radačovského…

ANS žiada podľa ÚDZS dofinancovanie neštandardne, asociácia to odmieta

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) žiada dofinancovanie neštandardným spôsobom. Tvrdí to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý spochybnil aj oprávnenie Rady ANS konať v mene asociácie. ANS kritiku odmieta. Nesúhlasí ani so spochybňovaním nároku nemocníc na prisľúbené prostriedky, považuje to za zradu…

Priateľstvo Ruska a Číny šokovalo USA

0 icon

Moskva/Peking 21. marca 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)   Stretnutie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina vyvolalo vo Washingtone silné podráždenie. Biely dom označil zblíženie oboch krajín za "manželstvo z rozumu." Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken obvinil čínskeho lídra z "nezodpovednosti". Moskva v tejto súvislosti poukázala…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Marek Brna

Slovania by sa mali dať znovu dokopy

0icon

Pred 89.rokom sme ako Československo boli pilierom východného bloku. So Sovietskym zväzom sme tvorili kostru RVHP a Varšavskej zmluvy. Slovania tvorili gro socialistického tábora. 40 rokov slovanskej vzájomnosti nás nezbavilo štátneho majetku a pojem Československo niečo znamenal. Dnes tomu tak nie je. Sme typická kolonizovaná krajina zbavená suverenity - materiálnej…

Milan Šupa

O strážnych anjeloch a o vražednosti duchovnej nevedomosti

0icon

V povedomí ľudí je zaužívané, že každý z nás má svojho strážneho anjela, ktorý nás chráni a pomáha nám. Tento názor je v niečom správny a v niečom nesprávny. Správny je v tom, že každý má naozaj svojho pomocníka, alebo vodcu. A nesprávny je v tom, že to vôbec nie…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine od roku 2014 a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť III.

0icon

Pokračujem v svojich ďalších postulátoch: 30. Na podporu myšlienky bezpodmienečnej kapitulácie „spojeneck

Armádny Magazín

Ruská stíhačka znova štartovala zachytiť dva americké strategické bombardéry nad Baltským morom

0 icon

USA, 21. marec 2023(AM) – "Musíte sa pripraviť na to, že to [konflikt na Ukrajine] môže trvať dlho. Aj keď sa vojna skončí, nebude to zrazu ako zvyčajne. Nesmieme sa však prestať snažiť o jej ukončenie. Musíme pochopiť, že táto vojna a jej dôsledky sa nás budú týkať ešte dlho. Bude trvať…

Rusko k víťazstvu nad NATO potrebuje vojensko-hospodársku mobilizáciu. Juanizácia už nahradila dolarizáciu v krajine

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Čína už dlho živý plán urobiť z jüanu medzinárodnú menu, ktorá by sa mohla postaviť aspoň vedľa amerického dolára. Významným míľnikom pri uvádzaní renminbi ( ľudovej meny) na globálnu obežnú dráhu bolo rozhodnutie správnej rady Medzinárodného menového fondu v roku 2015 zaradiť čínsku menu do k

Čo ak Si Ťin-pching nesie Putinovi raketové torpédoborce?

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Podľa Naval News 12. marca 2023, v lodenici v čínskom meste Dalian boli súčasne spustené dva raketové torpédoborce triedy Typ 052D projektu Kunming (označenie NATO Luyang III). Z piatich podobných vojnových lodí, ktoré tu stavatelia lodí Dalian naďalej stavajú. Zvyšné tri sa pripravujú na spustenie do…

MOSSBERG 500 - nekompromisný ochranca

0 icon

Slovensko, 21. marec 2023 (AM) – Mossberg je značka amerického výrobcu zbraní, ktorú založil švédsky prisťahovalec v Spojených štátoch, Oscar Frederik Mossberg v roku 1916. Dnes je to celosvetovo známy výrobca pušiek, brokovníc a už aj pištolí  

Načo Rusko potrebuje WHO a WTO v kontexte operácie na Ukrajine?

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Prečo Rusko potrebuje WHO a WTO v podmienkach SVO? Od začiatku SVO sme svedkami priamej konfrontácie medzi Ruskom a Západom, pričom Západ si chce udržať svoj vplyv na Rusko prostredníctvom dôležitého kanála, akým sú medzinárodné organizácie. A to nielen medzinárodné hospodárske a finančné organizácie, ale…

TopDesať

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Tieto fotografie dokazujú, že niektorí dizajnéri by si mali vziať dovolenku

0 icon

Dizajnéri majú na starosti mnoho vecí. Navrhujú vzhľad samotných produktov, ale aj ich balení a niekedy aj reklamných kampaní. Títo si by si však jednoznačne zaslúžili dovolenku. Ak vidíme vec, ktorá má mimoriadne jedinečný dizajn, núti nás to pozrieť sa na tento produkt ešte raz. Tieto veci pritom môžu mať…

Zisti, či by si dokázal prejsť testom agenta FBI

0 icon

Myslíš si, že by si sa dokázal úspešne uchádzať na pracovnú pozíciu agenta FBI? Byť agentom FBI je vraj veľmi zložité. Podľa štatistík je prijatých menej ako 5% uchádzačov. Odpovedanie na množstvo otázok môže ukázať, či má kandidát prirodzený potenciál rozvíjať kreatívne myslenie a logické uvažovanie. Bol by si jedným…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali