Rosatom vykročil do roku 2023 triumfálnym krokom

Moskva 8. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter)

 

Uvalenie hospodárskych sankcií proti Rusku v roku 2022 spôsobilo ekonomike najväčšej krajiny sveta isté ťažkosti, lenže ani zďaleka neohrozilo citeľným spôsobom ruské hospodárstvo. Niektoré hospodárske subjekty dokonca zaznamenali triumfálny rast. Patril k nim napríklad gigant Rosatom, ktorý zaznamenal v roku 2022 napriek sankciám rekordné úspechy. A nielen v roku 2022. Rosatom mohutne vykročil aj do roku 2023 a výpočet jeho úspechov si zaslúži všeobecnú pozornosť

firma Rosatom
Ilustračné foto

V prvom rade je dôležité, že Rosatom prekračuje plánované úlohy vo výrobe elektriny. V prvom štvrťroku 2023 vyprodukoval približne 53,5 miliardy kilowatthodín elektriny, čím o 4,42 % prekročil bilančnú kvótu FAS Ruska. Dnes Rosatom prevádzkuje v Rusku 37 energoblokov v 11 jadrových elektrárňach, vrátane unikátnej plávajúcej jadrovej elektrárne Akademik Lomonosov.

Lenže Rosatom prevádzkuje aj sedem veterných elektrární, ktoré v prvom štvrťroku 2023 vyrobili 650 000 MWh elektrickej energie, teda 1,2-krát viac ako v rovnakom období roka 2022. Celkový inštalovaný výkon svojich veterných elektrární plánuje Rosatom zvýšiť

zo súčasných 780 MW na 1,7 GW v roku 2027, teda viac ako dvojnásobne.

Rosatom však zaznamenáva aj ďalšie pozoruhodné výsledky. Pokračuje výstavba závodu na výrobu rádiofarmák v Obninsku, najväčšieho v Európe. Lenže podobné závody buduje Rosatom nielen v Rusku. V marci 2023 bol v ďalekej Bolívii uvedený do prevádzky závod na výrobu rádiofarmák, jedinečný v Latinskej Amerike, postavený spoločnosťou Rosatom na zákazku Bolívijskej agentúry pre atómovú energiu (ABEN). Závod umožní bolívijskému zdravotníckemu systému vlastnú produkciu rádiofarmák na klinické vyšetrenie pre viac ako 5 tisíc pacientov ročne. V rámci ďalšej spolupráce korporácie Rosatom s bolívijskými partnermi sa sortiment vyrábaných rádiofarmák bude ďalej rozširovať, takže bude možné nielen odstrániť závislosť krajiny od dovozu, ale Bolívia sa dokonca stane vývozcom rádiofarmák do zahraničia.

Pokračuje realizácia veľkého projektu na odstránenie nahromadených environmentálnych škôd pri meste Usolie-Sibirskoje asi 150 kilometrov severne od Bajkalského jazera. Za sovietskej éry tu bol v prevádzke veľký chemický priemyselný komplex Usoliechimprom, ktorý zdevastoval životné prostredie a bol dokonca niektorými aktivistami označovaný za ekologický Černobyľ. Preto bol Rosatom poverený likvidáciou nebezpečných odpadov a rekultiváciou zamoreného areálu bývalej chemičky. Práce prebiehajú v predstihu a Rosatom už vyviezol odpad II., III. a IV. triedy nebezpečnosti z územia bývalého chemického komplexu.

Korporácia pokračuje aj vo výstavbe jadrových elektrární v rôznych krajinách sveta. Dňa 27. apríla 2023 sa uskutočnila ceremónia pri príležitosti zavážania jadrového paliva ruskej výroby do energetického bloku č. 1 tureckej JE Akkuyu, na ktorej sa prostredníctvom videokonferencie zúčastnil aj šéf Kremľa Vladimír Putin spolu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. JE Akkuyu v Turecku je jednou z mnohých jadrových elektrární, ktoré stavia Rosatom po celom svete.

V Egypte začal Rosatom 3. mája 2023 s výstavbou energetického bloku č. 3 v jadrovej elektrárni Ed-Dabaa. Je to prvá egyptská jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza v provincii Matruh, v oblasti El Alamein. Plánovaný celkový inštalovaný výkon tejto JE so štyrmi reaktormi VVER-1200 je 4800 MW. Rosatom bude dodávať jadrové palivo počas celého životného cyklu jadrovej elektrárne (60 rokov) a tiež vykonávať údržbu a opravy 10 rokov po spustení každej pohonnej jednotky. Navyše egyptským partnerom pomôže so školením personálu a poskytne podporu pri rozvoji jadrovej infraštruktúry a pri zvyšovaní verejnej akceptovateľnosti jadrovej energetiky.

Celkove má Rosatom v súčasnosti rozostavaných 35 jadrových energoblokov po celom svete. Lenže v poslednej dobe sa doslova roztrhlo vrece s novými zákazkami. Viaceré krajiny prejavili záujem o výstavbu jadrových elektrární, takže Rosatom má postarané o zákazky na dlhé roky dopredu. Napríklad v susednom Maďarsku plánuje začať stavať jadrovú elektráreň Paks-2 v roku 2024. Ale nielen tam.

Záujem o výstavbu ruských jadrových elektrární prejavujú aj postsovietske krajiny. Známe sú plány Kirgizska získať jadrovú elektráreň. Orgány krajiny v roku 2022 rokovali s korporáciou Rosatom o výstavbe dvoch malých jadrových elektrární, z ktorých každá mala mať výkon 50 MW. Časom však dospeli k presvedčeniu, že takáto malá kapacita nevyrieši energetické potreby krajiny, preto sa rozhodli pre novú alternatívu: výstavbu jadrovej elektrárne s výkonom 300 MW.

Aj Kazachstan má záujem o rozvoj jadrovej energetiky. Už v januári 2023 oznámil premiér krajiny A. Smailov, že Kazachstan začína s korporáciou Rosatom prípravy na výstavbu jadrovej elektrárne. Prístup kazašskej strany je však netradičný. Malo by ísť o multilaterálny projekt, v ktorom by sa na výstavbu jadrovej elektrárne mali použiť zariadenia od rôznych medzinárodných dodávateľov.

  1. mája 2023 sa v Jerevane stretol generálny riaditeľ štátnej korporácie Rosatom Alexej Lichačov s predsedom vlády Arménskej republiky Nikolom Pašinjanom. Rokovali o

komplexnej spolupráci v súčasnosti i v nasledujúcom období. Prioritou bola otázka predĺženia životnosti druhého bloku arménskej JE i požiadavka na výstavbu nových jadrových energoblokov JE v Arménsku. V tejto súvislosti Alexej Lichačev poznamenal, že Rosatom je pripravený ponúknuť ruské jadrové elektrárne s reaktormi VVER, ktoré sa vyznačujú zvýšenou bezpečnosťou a ekonomickou efektívnosťou.

Sondovali sa aj možnosti spolupráce v oblasti nukleárnej medicíny a pri likvidácii nebezpečného odpadu v závode Nairit. V tejto súvislosti Alexej Lichačov poznamenal, že Rosatom vyvinul unikátne technológie na uvedenie zdevastovaných komplexných priemyselných zariadení do bezpečného stavu a má skúsenosti s ich aplikáciou. Aj v súčasnej dobe realizuje podobný projekt likvidácie nebezpečných odpadov a rekultivácie zamoreného areálu bývalého chemického komplexu Usoliechimprom. Lichačov ubezpečil arménskych partnerov, že Rosatom je pripravený spolupracovať pri likvidácii nebezpečného odpadu v areáli závodu Nairit.

Rosatom sa však chce podieľať aj na rozvoji jadrovej energetiky v Rusku, kde plánuje výstavbu 16 nových jadrových energoblokov do roku 2035.

Rozsah aktivít korporácie Rosatom je mimoriadne široký. Má ambície stať sa lídrom na búrlivo sa rozvíjajúcom a mimoriadne konkurenčnom trhu jadrových technológií. Chce vynikať v jadrovej energetike, nukleárnej medicíne, digitálnych technológiách, robotike, vývoji a využívaní nových materiálov, látok a technológií, ako aj využívaní radiačných technológií v priemysle, poľnohospodárstve, či vede.

Rosatom realizuje nový projekt Прорыв (Prielom), v rámci ktorého zabezpečuje vývoj a priemyselnú implementáciu uzavretého jadrového palivového cyklu na báze rýchlych neutrónových reaktorov. Zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja ruskej jadrovej energetiky predpokladá vytvorenie dvojzložkového systému JE s dvoma typmi reaktorov: tepelnými a rýchlymi neutrónovými.

Spoločnosť má smelé plány do budúcnosti v snahe zabezpečiť vedúce postavenie Ruska v globálnom jadrovom priemysle na niekoľko desaťročí dopredu. Pri výstavbe nových energoblokov plánuje Rosatom čoraz viac využívať robotizáciu technologických procesov. Tým by sa mal počet výrobných zariadení v novopostavených JE výrazne znížiť.

Rosatom má významný podiel aj na medzinárodnom projekte ITER, v rámci ktorého spolupracuje 35 krajín, vrátane Slovenskej republiky, na vybudovaní prvého medzinárodného experimentálneho termonukleárneho reaktora typu tokamak v juhofrancúzskom Provence.

Je to v súčasnosti zrejme najambicióznejší energetický projekt v celosvetovom meradle. Obrovský fúzny reaktor v juhovýchodnom Francúzsku má preukázať uskutočniteľnosť jadrovej fúzie a byť cestou k definitívnemu vyriešeniu celosvetového hladu po energii. Ruským špecialistom pripadla významná úloha pri vývoji supravodivých magnetov, plazmových vykurovacích zariadení, atď.

Vďaka spoločnosti Rosatom má Rusko reálne šance stať sa do roku 2030 jedným zo svetových technologických lídrov v oblastiach polymérnych kompozitných materiálov, aditívnych technológií, kovov vzácnych zemín, ako aj nových konštrukčných materiálov. Korporácia Rosatom plní aj mnohé iné dôležité úlohy v ruskej spoločnosti. Má napríklad významný podiel pri digitalizácii ekonomiky, masovom zavádzaní technológií umelej inteligencie, ako aj pri realizácii plánu vývoja nového priemyselného softvéru

v záujme zabezpečenia technologickej nezávislosti Ruska v oblasti priemyselného softvéru.

Pripravuje tiež nové vedecké kádre pre riešenie úloh budúcnosti v perspektívnych základných oblastiach fyziky, matematiky, výpočtovej techniky, informatiky, či superpočítačových technológií.

Rosatom sa stal bez zbytočného zveličovania skutočným svetlom a nádejou pre cestu Ruska na výslnie svetovej vedy a techniky. Má reálne ambície zohrávať významnú úlohu pri búrlivom raste ruskej ekonomiky v najbližšom období. Pritom je súčasťou celosvetového progresu, preto je rozvoj korporácie Rosatom bez zveličovania dobrodením nielen pre Rusko, ale aj pre zvyšok sveta.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:54

Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov.

16:53

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK).

16:48

Poľsko pohrozilo uvalením embarga na ďalšie produkty z Ukrajiny, – vyhlásenie premiéra Morawieckého.

„Kým nebude vytvorený mechanizmus spolupráce, budeme takto konať ohľadom všetkých poľnohospodárskych produktov z východu. Záujmy poľského farmára sú našimi národnými záujmami.”

Poľská vláda zároveň zdôrazňuje: Varšava je pre riešenie krízy – ale Ukrajina musí stiahnuť sťažnosť z WTO, uviedol po rokovaní s ukrajinským náprotivkom minister poľnohospodárstva Telus.

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

15:42

Česká národná banka (ČNB) v súlade s očakávaniami finančných trhov nezmenila nastavenie menovej politiky. Banková rada ČNB v stredu ponechala svoju 2-týždňovú repo sadzbu na úrovni 7 %. Na tejto úrovni zostáva jej hlavná úroková sadza od júna minulého roka.

15:27

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Nezvestné je 2-ročné dievčatko. Je ťažké uveriť, kto sa o ňu postaral

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - O zmiznutí dvojročného dievčatka v štáte Migichan v USA informujú médiá po celom svete. Všetko je to kvôli šťastnému koncu príbehu – dieťa sa našlo a polícia a rodičia len ťažko uverili, kto sa o dvojročné dieťa v tomto ťažkom období staral.

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali