NAŽIVO

Súd v Holandsku odsúdil muža z Eritrey na dvadsať rokov vo väzení za založenie skupiny obchodujúcej s bielym mäsom, ktorá mučila a vydierala migrantov snažiacich sa dostať do Európy.

20:19

Trump potvrdil, že ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová zostane na svojej pozícii napriek situácii v meste Minneapolis, kde v uplynulých dňoch federálni agenti zastrelili dvoch amerických občanov.

20:15

Talianska televízia RAI žiada, aby sa na Eurovízii v roku 2026 zúčastnil „nesúťažným spôsobom“ aj nejaký palestínsky umelec s cieľom „vyvážiť verejnú diskusiu“.

19:53

Letisko vo Vilniuse opäť pozastavilo lety pre podozrenia z narušenia litovského vzdušného priestoru balónmi z Bieloruska.

19:52

Mierové dohody budú dve, vyhlásil minister zahraničných vecí Sybiha.

Podľa jeho slov Ukrajina podpíše s USA 20-bodový mierový plán a USA podpíšu samostatne dokument s Ruskom.

EÚ dohodu nepodpíše, dodal Sibiga.

19:25

USA na Blízkom východe usporiadajú rozsiahle viacdňové cvičenie vzdušných síl. Cvičenie „preukáže schopnosť nasadiť, rozptýliť a udržať bojovú vzdušnú silu v celom“ Blízkom východe, uviedlo vo vyhlásení letectvo amerického Centrálneho velenia.

19:23

Izraelský veľvyslanec v Nemecku Ron Prosor vyzval na prísnejšie opatrenia proti antisemitizmu v krajine. Súčasné zákony podľa neho nie sú dostatočné.

19:11

Donald Trump vyhlásil, že „na Ukrajine sa situácia vyvíja veľmi dobre“.

Toto vyhlásenie urobil v odpovedi na otázku týkajúcu sa situácie pri rokovaniach v Abú Zabí.

18:54

Bývalý primátor hlavného mesta Tegucigalpa Nasry Asfura zložil prísahu a stal sa prezidentom Hondurasu.

18:47

Biden kritizoval Trumpovu vládu pre postup federálnych imigračných agentov v meste Minneapolis, kde za niekoľko dní zastrelili dvoch amerických občanov. „To, čo sa tento mesiac odohralo v Minneapolise je zradou našich základných amerických hodnôt. Nie sme národ, ktorý strieľa svojich občanov na ulici. Nie sme národ, ktorý dovoľuje, aby boli naši občania vystavený brutálnemu násiliu za uplatňovanie svojich ústavných práv,“ napísal Biden.

18:46

Cena ropy značky Brent prekročila 67 dolárov, informujú obchodné portály.

Naposledy sa Brent nachádzal na tejto úrovni 29. septembra minulého roka.

18:45

Spotová cena zlata dosiahla okolo 13.00 h SEČ 5073,52 USD za troyskú uncu. Oproti záveru predchádzajúceho obchodovania to znamená rast o 1,2 %. Deň predtým zaznamenala nové historické maximum, keď počas obchodovania prekonala 5100 USD/unca.

18:29

Približne 500 ošípaných uhynulo pri požiari chovnej farmy v nemeckom meste Riedstadt. Podľa polície sa v maštali v meste Riedstadt južne od Frankfurtu nad Mohanom v čase požiaru nachádzalo celkovo približne 900 zvierat.

18:21

Americký senátor Lindsey Graham vyhlásil, že s „veľkým znepokojením“ sleduje zhoršovanie situácie v Sýrii, kde sú podľa neho Kurdi ohrození novou sýrskou vládou orientovanou na Turecko.

Vo svojom vyhlásení na X Graham zdôraznil, že odmietnutie podpory Kurdov zo strany Washingtonu by podkopalo medzinárodnú reputáciu USA aj ich národné záujmy v oblasti bezpečnosti.

„Bolo by to katastrofou pre reputáciu Ameriky a jej národnú bezpečnosť – vzdať sa Kurdov, ktorí boli hlavným spojencom v zničení kalifátu Islamského štátu. Preto tento týždeň predložím návrh zákona, ktorý stanovuje paralyzujúce sankcie proti akejkoľvek vláde alebo skupine zapojenej do bojových operácií proti Kurdom,“ napísal.

18:02

Tajani uviedol, že agenti ICE nebudú počas zimných olympijských hier hliadkovať v uliciach Talianska, ale budú pomáhať pri ochrane americkej delegácie.

17:52

Parlament Nórska schválil plán na obstaranie delostreleckých systémov v hodnote približne dvoch miliárd dolárov.

17:50

Kremeľ oznámil, že Ahmad Šara sa v stredu stretne s Putinom. „Plánuje sa diskusia o stave bilaterálnych vzťahov a možnostiach ich rozvoja v rôznych oblastiach, ako aj o súčasnej situácii na Blízkom východe,“ uviedol Kremeľ.

17:49

Azerbajdžanská štátna bezpečnostná služba uviedla, že traja muži napojení na Islamský štát boli zadržaní pre údajné plánovanie útoku na zahraničné veľvyslanectvo v Baku.

17:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Online: Protestné zhromaždenia, ktoré žiadali demisiu Fica a Kaliňáka, pokračujú. Organizátori: “My sme tí, na ktorých sme čakali!”

Protestné zhromaždenia vo viacerých mestách, ktoré nesú marketingový názov “Za slušné Slovensko”, pokračujú aj na výzvy opozície aj dnes

❚❚
.

Prinášame vám prehľad situácie v Bratislave a Košiciach počas demonštrácie “Za slušné Slovensko”. Protesty pokračujú aj po odstúpení ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica, po čom volali protesty doteraz. Po odstúpení týchto vládnych činiteľov však organizátori volajú tentokrát po predčasných voľbách, ktorých možnosť spočiatku žiadal prezident Kiska, a ktoré následne pripustil aj Most-Híd.

Ako si všíma politický analytik Ján Baránek, “organizátori, zrejme pod vplyvom „nekonečného zrkadla“ (keď dáte oproti sebe dve kolmo stojace zrkadlá, uvidíte „nekonečno“) prišli s ďalšou požiadavkou – predčasné voľby.”

.

 

18:51 Znie hymna SR, ktorú spieva Juraj Benetin zo skupiny Korben Dallas a končí sa zhromaždenie v Bratislave.

 

18:50 Farská so Šeligom vyzývajú, aby sa našli štyria poslanci v koalícii, ktorí by nezahlasovali o dôvere voči premiérovi Pellegrinimu

“Dnes hľadáme 4 spravodlivých z radov koalície, štyroch slušných ľudí, ktorí vypočujú hlas svedomia a nezahlasujú za vládu pána Pellegriniho. Sme za slušné Slovensko a silný právny štát!”, volajú Farská a Šeliga.

.

 

18:40 Revolúciu, ktorú začali vaši rodičia, pokračujete vy, ich deti. Toto, čo ste dosiahli, je nevídané, hovorí z pódia v Bratislave František Mikloško. Vyzýve k dôvere k orhanizátorom

Všetci tí, ktorí by chceli zneužiť svoju moc, nech si spomenú na marec 2018. Marec 2018 nech navždy straší tých, ktorí chcú zneužívať moc.

“V najbližších dňoch týmto mladým ľuďom život ukáže, čo majú ďalej robiť. Dôverujte im!”, vyzýva Mikloško k dôvere organizátorom protestu.

 

.

18:33 Vystupuje kontroverzný Ondrej Prostredník, evanjelický teológ: “Bože dokedy?!”

“Oblaky nech rosia spravodlivosť!” zvolal kedysi prorok. To musíme volať aj teraz. Nech našu krajinu zaleje spravodlivosť! Potrebujeme ju, aby sa vyšetrili všetky kauzy korupcie aj ohavnej vraždy Jána a Martiny. Potrebujeme spravodlivosť, lebo inak sa nám spoločnosť rozpadne.

“Dokedy, Bože, dovolíš, aby sa tomuto ľudu vysmievali bezcharakterní politici?!”, pýta sa Prostredník. “Ani mne ten úškrn premiéra po podaní demisie nejde z mysle”, hovorí. “Hanba!”, skanduje dav. “Ponížil pamiatku Martiny a Jána, ponížil všetkých nás!”, volá Prostredník.

 

18:26 Farská hlási, že na Námestí v Bratislave je viac ľudí ako minulý týždeň. Dav skanduje.

 

18:20 Na pódiu vystúpil bývalý diplomat Ondrej Gažovič: “Videl som, ako má Fico z diplomatov cestovnú kanceláriu Troškovej.”

“Je to ťažké, keď nás tu na námestí obviňujú, že sme zahraniční agenti. Je ťažké, keď naši vládni predstavitelia šíria konšpiračné teórie. Naša krajina má tisícky slušných úradničiek, lekárov, policajtov. Tu na námestí stoja tisícky aktívnych ľudí, ktorí prišli slušne vyjadriť svoj názor. Slovensko má potenciál, môžeme byť krajinou, odkiaľ mladí ľudia neutekajú, môžeme byť krajinou, v ktorej našich rodičov čaká dôstojná staroba. Kolená nám podráža arogancia moci, falošná predstava, že sa unavíme, že to vzdáme a opäť im dovolíme, aby zločiny zahrali do autu.”

“Ak chceme využiť potenciál Slovenska, musíme v demokratických voľbách politikom, že sa nám nemôžu vysmievať!”, hovorí Gažovič. Dav skanduje: “Predčasné voľby!”

“Zvoľme si strany, ktoré ponúkajú nádej, nie nenávisť. Zvoľme si slušných ľudí.”, vyzýva.

.

 

18:16 V Bratislave znie pieseň Na kráľovej holi.

 

18:10 Na pódium v Košiciach prišla matka Martiny Kušnírovej: “Čo sa v poslendých dňoch deje, je čistá fraška. Minulý rok mi Janko daroval knihu od Mareka Vagoviča Vlastnou hlavou. Sú tam všetky pasáže, čo sa nepáčilo Ficovi. Pellegrini ďalej cez neho bude riadiť štát. Žiadam, aby Gašpar odstúpil. Poviem to po svojom: “sere si do huby!” ” Dav skanduje: “Odstúpte!”

“Ak delegácia EP vyslovila vysokú nedôveru Ficovi. Do konca týždňa mal byť medzinárodný tím. Kde sú, čo robia? Našej polícii vôbec neverím!”, hovorí Zlatica Kušnírová.

.
V Košiciach vystúpila matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová

“Žiadam všetkých, aby nás podporili. Mali sme pripraviť svadbu, miesto toho sme pripravovali pohreb.

Martinka by mi povedala: “Mami, nebuď ako oni”, ale aj tak to poviem: Nech zhoria v pekle, na samom dne!”, hovorí Zlatica Kušnírová.

 

18:05 V Košiciach vystupuje Oleg Šuk, zen-budhista. “Z hľadiska budhizmu chcem povedať, že jeden náš učiteľ povedal, že zlá situácia je niekedy dobrou situáciou a dobrá situácia je niekedy zlou situáciou. Teraz, 30 rokov po revolúcii sa konečne ľudia zobudili. Bol tu veľký spánok a som veľmi rád, že sa ľudia začínajú zobúdzať. A my, budhisti, hovoríme, že zobúdzať sa treba každú chvíľu. Lebo keď zaspíme, tak znova sa možno stretneme o 30 rokov tu.

Na snímke protest v Košiciach

 

.

18:00 V Košiciach s plačom aktivistka na pódiu vyzýva, aby sa pridali všetci občania. “Dokončme, čo začali naši rodičia v 89.tom. Nemýľme si našu slušnosť s nedostatkom odhodlanosti.”

 

17:58 Viliam Csino, z Cvernovky: “Počas vašej vlády narástli preferencie extrémistov”: “Vážení páni Fico, Danko, Bugár, a iní. Vy ste ten dôvod, prečo sme tu! Sklamali ste nás a podviedli. Tvrdili ste, že to s nami myslíte dobre, že budete hrádzou spoločnosti, ale kradli ste len naše dane. Urážali ste našich novinárov!”…”Počas vašej vlády narástli preferencie extrémistov! Počas vašej vlády sme stratili dôveru v tento štát!”

“Hanbíme sa za vás pred celým svetom. Nechajte si vaše majetky a už sa nikdy nevracajte”, burcuje Csino.

 

17:52 Martin Mojžiš, novinár a vysokoškolský pedagóg: “Boja sa nás, robia presne, čo chceme, len pomaly. Vytrvajme!”: “Chcem položiť jednoduchú otázku ohľadom toho, čo dňa 11.3.2018 v diskusii o 5 minút 12 povedal pán s pochybným menom, pán Pellegrini. Novinár sa ho spýtal, či je dobré mať vládu, pri ktorej sú podozrenia na spojenia s mafiou. Podozrenia s mafiou? Viete, to sa ľahko povie. Je veľmi jednoduché niečo na niekoho povedať.” Naozaj, pán Pellegrini?! O prepojení pána Fica s mafiánom, medzitým zatknutým, sme sa dozvedeli z článku Jána Kuciaka. Ján Kuciak je mŕtvy so svojou snúbenicou! A vy máte tú drzosť, to vyhlásiť, že čo hovorí Ján Kuciak, je jednoduché?! Vaša vláda, pán Pellegrini, bude vládou pohŕdania životom a prácou Jána Kuciaka! Okrem tejto nehoráznosti ste povedali, pán Pellegrini, že si vážite každého jedného človeka na námestí. Máte pocit, že aj my si vážime vás?! Nie, pán Pellegrini, my si vás nevážime, považujeme vás len za figúrku Fica. A my sa nechceme týmto hrám prizerať.” hovorí Mojžiš.

“Možno si myslíte, že naše protesty sú len hádzaním hrachu o stenu. Možno sú, že ten hrach spadne na zem, a mocní sa na tom hrachu pošmyknú. Tak nedávno spadli zbojníci, ktorí chudobným brali a bohatým dávali. Kaliňák už nie je ministrom vnútra a napriek maske to nesie veľmi ťažko. Fico už nie je premiérom a napriek maske to nesie oveľa ťažšie.” Dav skanduje: “Do basy!”

.

“Toto sme už dosiahli, priatelia, oni sa nás boja. Vidno to už z toho, že robia pomaly presne to, čo požadujú naše transparenty. Neprestávajme, priatelia! Sme to dlžní Jánovi a Martine, našim deťom, sme to dlžní sami sebe.

Na záver dve prosby. Počúvajme slová slovenskej hymny, sú to dobré slová, najmä dnes. Po druhé, nespievajme ju ako uspávanku, ako pohrebnú pesničku. Je to hymna, nech je nás počuť!”, vyzýva Mojžiš. Dav skanduje: “Vydržíme!”

 

17:45 Vystupuje Juraj Kemka: “Je vás tu toľko ako v ´89-tom. Vtedy som mal 14 a prežíval som revolúciu ako dospelý človek. Vtedy si nikto nevedel predstaviť, že totalitný režim skončí a už vôbec nie, že ho svojou pokojnou silou položia na lopatky ľudia v uliciach. Podarilo sa to ľuďom odvážnym a vytrvalým. A ja dnes takých ľudí vidím tisíce. A áno, sú aj na východnom Slovensku, pán premiér, či expremiér, či čo ste to teraz, pán Fico! Včera ste sa nám pri vašej demisii vysmievali do tváre! Bol to taký istý úškrn, ako keď ste počas volebnej noci pili coca-colu. Dobehli ste nás! Ako sa snažili dobehnúť ľudí komunisti, keď po 89-.tom komunistu na čele vlády nahradili noví komunisti. Ten komunista sa volal Adamec. A ľudia ho vypískali. Teraz sa Adamec volá Pellegrini! A ľudia ho už tiež vypískali. Pán Bugár, pán Fico, nepotrebujeme kozmetické úpravy!”, hovorí Kemka.

 

17:40 Vystupuje raper S. V závere svojho vystúpenia ironizuje: “Toto vystúpenie mi zaplatil Soros”.

 

.

17:37 Farská: “Ministerstvo vnútra nemôže byť riadené ani pod vplyvom SMER. Je to apel na pána Danka, pána Bugára, ale aj na pána Kisku!”, vyzýva študentka Karolína Farská.

Šeliga: “Ministerstvo vnútra nemôže byť riadené stranou SMER, lebo nenastane žiadna zmena a požiadavka na nezávislé vyšetrenie vraždy zostane nenaplnená.

Farská: “Nemôžeme veriť, že vyšetrenie smrti a káuz o ktorých písal Ján bude nezávislé, ak ministerstvo bude riadiť strana Smer!

 

17:30 Zuzana Wienk: Chceme opäť veriť v štát. Vysvetľuje, prečo sú podstatné predčasné voľby a prečo nestačí odstúpenie Fica a Kaliňáka. “To predsa nie je len o dvoch Robertoch. Tí sú len tvárou hydry, ktorá ovládla štát a celé roky pošliapava štát a ktorá včera oslavovala.” V skutočnosti sa nič nezmenilo, hovorí Wienk. “Ľudia, ktorí sú zodpovední, ostávajú bezpečne v závetrí. Takto to nemôže skončiť, priatelia! Musíme vytrvať a vyžiadať si skutočnú zmenu. Preto sme pripravili výzvu “Chceme opäť veriť v štát”, ku ktorej sa môžete pridať. Naše požiadavky smerujú k tomu, aby sa zabezpečilo právo a vyvodila zodpovednosť. Gašpar a Kováčik, odstúpte!”

“Neveríme vyšetrovaniu. Neveríme, že poctivo preveria všetky stopy, ktoré by ohrozili garnitúru aj Robertov. Pán Čižnár, dokážte, že vám záleží na spravodlivom vyšetrovaní a pripustite renomovaných a zahraničných spolupracovníkov. Smrťou Jána a Martiny bola prekročená hranica. Ak sa ani teraz mocná hydra neskloní pred smrťou, čo ju potom zastaví? Nenechajme to len tak, priatelia, ak teraz nevydržíme a nedosiahneme skutočnú zmenu, nezaslúžime si právny štát! Vydržme! Pretože to dlžíme stovkám úradníkov, ktorí riskovali a aby ich úsilie nevyšlo nazmar! Vydržme, z úcty k Jánovi a Martiny,  na ich pamiatku!”, vyzýva Wienk.

 

.

17:25 Vystupuje Richard Stanke a spolu s ním ďalší herci.  Stanke: “Robert Fico a celý jeho spolok, vravíme vám z plných pľúc, že stačilo!”, kričí herec. “Váš arogantný úsmev pri včerajšom odovzdávaní akože demisie, hovorí za všetko! Vy neodchádzate, ale naďalej chcete v pozadí ťahať nitky vašich straníckych lokajov, a nás chcete použiť ako nesvojprávne publikum! Ale už toho bolo dosť! Jediná možnosť, ako vyriešiť túto napätú situáciu, sú v tejto chvíli už len predčasné voľby!” Dav skanduje “Predčasné voľby!”

“Slovom týchto dní je slovo “Nestačí!” Guma, ktorú títo páni naťahovali, už praskla. Našou emóciou nie je nenávisť. Ak by to tak bolo, tak by nám odchod Kaliňáka a Fica stačil. Ale nám to nestačí!” Ich predstava o slušnosti s tou našou sa zásadným spôsobom ničí.” Ani jeden z troch ústavných činiteľov si podľa Stankeho nespomenul na vraždu Kuciaka a Kušnírovej pri riešení krízy. “Iba opakujú konšpirácie!”, kričí Stanke.

“Sme tu my, ktorí môžeme zmeniť túto krajinu, a preto vás žiadame o predčasné voľby!” Dav skanduje: “Predčasné voľby!”

“A preto aj my, herci SND, Astorka a iných slovenských divadiel, plne stojíme za všetkými požiadavkami iniciatívy Za slušné Slovensko. Sme spolu s vami a musíme to dotiahnuť do víťazného konca! A sľubujeme, že vydržíme!”, burcuje dav Stanke. Dav kričí: “Ďakujeme!”

 

17:20 Budeme chrániť mimovládky: Ďalší spoluorganizátor protestov z roku 1989 vystupuje v Bratislave: “Nik tu nezneužíva smrť mladých ľudí. My tu stojíme za nich a budeme tu stáť dovtedy, kým nedôjde k zmene. Ján a Martina verili, že má zmysel sa angažovať. Budeme tu stáť spolu, budeme brániť novinárov, budeme brániť mimovládne organizácie a všetkých tých, ktorí chcú slušnejšie Slovensko.” Dav skanduje: “To je ono!”

“Chceme vidieť zmeny v každej jednej inštitúcie, ktorá má nám slúžiť. Bojíte sa volieb, lebo by vystavili účet. Čo ešte potrebujete? Generálny štrajk?!” Dav volá: “Generálny štrajk!”

.

“Chceme základné pravidlá – nepokradneš, nezabiješ”, hovorí.

17:17 Davu v Košiciach pribudlo, počtom sú ľudia asi spolovice v porovnaní s minulým týždňom.

Na snímke účastníci protestu v Košiciach

 

17:15 Šimečka mi je vzorom: Vystupuje dobrovoľníčka-organizátorka protestov z roku 1989, ktorá si pochvaľuje, akým vzorom je pre ňu M. Šimečka starší, ktorý organizoval protest v minulosti a že svoje miesto v živote našla v jeho organizácii. “Odíďme dnes s tým, že víťazstvo je definitívne naše!”, uzavrela svoj príhovor. Dav skanduje “Dosť bolo Smeru!”

 

17:10 Na pódiu stoja študenti-organizátori – Karolína Farská a Juraj Šeliga. Hovoria, že vrah stále nie je nájdený a v pozadí vlády stále stoja rovnakí ľudia. Farská: “Pán Danko, pán Fico a pán Bugár stoja za každú cenu pri moci.”

“Celé to pohŕdanie len prehlbuje nedôveru vlády. Demisia premiéra neznamená, že ho vystrieda jeho bábka, hovorí Farská. Šeliga: “Ľudia majú právo vybrať si nových politických zástupcov vo voľbách!”

.

Farská: “Voľby sú miesto, kde politici získavajú dôveru občanov. Nikto iný, len ľudia majú právo rozhodnúť, komu dajú hlas.”

Šeliga: “Nenechajme sa zastrašiť! My sme tí, na ktorých sme čakali!”

 

17:08 V Bratislave sa objavil transparent: “Keď môžeme mať teplého premiéra, môžeme mať aj registrované partnerstvá!” Dav skanduje “Predčasné voľby!

 

.

17:03 V Bratislave dav skanduje “Fico, do basy!”, “Béla je klamár!” a “Dosť bolo Smeru!”

 

17:00 V Košiciach sa na zhromaždení zúčastňuje značne nižší počet ľudí v porovnaní s minulým piatkom. Odhadom asi tretina.

Začiatok zhromaždenia v Košiciach

 

Ako si všíma politický analytik Ján Baránek, “organizátori, zrejme pod vplyvom „nekonečného zrkadla“ (keď dáte oproti sebe dve kolmo stojace zrkadlá, uvidíte „nekonečno“) prišli s ďalšou požiadavkou – predčasné voľby.”

Podľa Baránka ich požiadavka stojí proti parlamentnej demokracii a nastoľuje anarchiu:

Po prvé, “Predstavme si, že by organizátori svoju požiadavku presadili. Je po predčasných voľbách a ich výsledok by bol taký, že by vznikla taká istá koalícia, ako je dnes. Toto sa v teoretickej rovine nedá vylúčiť. Opäť pôjdu do ulíc s požiadavkou na ďalšie predčasné voľby? Keby sa tento prípad zopakoval, koľko predčasných volieb by bolo potrebných, aby sa im vyhovelo? Z toho pramení ďalší nezmysel –

2. V takomto prípade by organizátori mali dať verejnosti na vedomie, aký má byť výsledok predčasných volieb, aby boli spokojní a prestali organizovať demonštrácie za ďalšie predčasné voľby.

3. Potom by ale nastúpili iní demonštranti, ktorí zasa chcú iný výsledok predčasných volieb. Atď., atď., donekonečna… Toto teda nie sú systémové požiadavky z hľadiska organizácie obsahu demonštrácií. Tie sú totiž len a len také, ktorých riešenia sú v rámci ústavy, sú síce jednoznačné, ale(!) – bez hrozby zacyklenia sa. To, čo navrhujú organizátori, ako som ukázal vyššie, smeruje jednoznačne k tomu, že takýto systém sa zacyklí a následne a zákonite – skolabuje.

4. Ako vidíme, toto potom už nie je parlamentná demokracia, ale číra anarchia.

5. Naša ústava jasne hovorí, ako a za akých podmienok môžu byť v tejto krajine predčasné voľby.

6. Zaregistroval som analógie s r. 1989. Vraj aj vtedy sme mali požiadavku na voľby. Áno, ale je tu jeden systémový rozdiel. Vtedy sme mali požiadavku na SLOBODNÉ voľby. Tie dnes máme.Vláda oligarchie na Slovensku neskončí ani výmenou osôb, ani výmenou vlád. Toto pochopenie reality je podstatné na to, aby sme si uvedomili nie len naliehavosť problému, ale aj jeho riešenia. Oligarchovia tu boli v pozadí každej(sic!) vlády, takže nepodliehajme mylným predstavám o zlých a dobrých politikoch. “, uviedol vo svojom komenttári na sociálnej sieti Baránek.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Michal Durila

Andrej Sablič

Peter Bielik

Viktor Pondělík

.
.
.

Zmena na poslednú chvíľu. Gašpar predložil v pléne pozmeňujúci návrh k horúcej téme

Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (SMER-SSD)  predložil v pléne parlamentu pozmeňujúci návrh k úprave rokovacieho poriadku. Stoja za ním…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina prehovorila o plánoch Európanov poslať vojská do krajiny

Ukrajinský minister zahraničných vecí Sybiha potvrdil, že Európania sú pripravení vyslať vojská na Ukrajinu len v prípade, ak budú mať…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

14 európskych krajín oznámilo uzavretie Baltského mora pre ruské lode

V ukrajinských a ruských verejných médiách koluje informácia, že „14 európskych krajín oznámilo uzavretie Baltského mora pre ruskú tieňovú flotilu“

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj je pripravený osobne sa stretnúť s Putinom

Ukrajinský prezident je pripravený stretnúť sa s Vladimirom Putinom, aby prerokovali otázky týkajúce sa území a Záporožskej jadrovej elektrárne, vyhlásil…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Euro rastie na hodnote. Čo je za tým?

Dôvodom, prečo kurz eura prudko rastie na svetovom trhu, je jednoduchý fakt: s Trumpovou politikou dolár klesá

27. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Aktuálny prieskum: Matovič sa doťahuje na Hlas. Opozícia by mala krehkú väčšinu

Voľby do Národnej rady SR by v januári vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 23,2 percenta hlasov. Druhá by…

27. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Občania hovoria jasné nie “zelenej” chudobe

Občania hovoria jasné nie “zelenej” chudobe 

27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EÚ, povedal premiér

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutiu členských krajín Európskej únie o postupnom ukončení dovozu ruského plynu do začiatku novembra 2027. Uviedol…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zľava na všetko! Doživotná licencia MS Office 2021 Pro len za 31,55 €! Väčší výber balíkov Office a WinOS so zľavou 90 % z pôvodnej ceny!!

Nech Vás túto zimu zahreje horúci výpredaj Godeal24! Zľavy až do výšky 62 % platia len do konca tohto týždňa!…

27. 01. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi vybavili drony satelitnými systémami Starlink

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Vydieranie. Medzi českým ministrom a prezidentom to eskaluje. Zverejnili obsah SMS-iek

Český prezident Petr Pavel v pondelok oznámil, že predseda hnutia Motoristé sobě a minister zahraničných vecí Petr Macinka sa ho…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší konflikt. Maďarsko predvolalo ukrajinského veľvyslanca

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok 26. januára oznámil, že poveril ministra zahraničných vecí Maďarska Pétera Szijjártóa, aby predvolal ukrajinského…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Po plyne aj jadrové palivo? EÚ nám dáva ďalšiu ranu

Európska komisia pripravuje návrh na zákaz nákupu jadrového paliva z Ruska pre krajiny EÚ, informovala hovorkyňa EK Anna-Kaisa Itkonenová. Najviac…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump ustúpil

Americký prezident upravil svoje verejné stanovisko k zabitiu Američana v Minneapolise príslušníkom imigračnej polície ICE, odvoláva zo štátu šéfa pohraničnej…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spozornite – výrok Zelenského stojí za to!

Spozornite – výrok Zelenského stojí za to! Podľa neho totiž Ukrajina bude pripravená na vstup do EÚ do konca roku…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Musk a Durov sa pustili do Mety

Pavel Durov a Elon Musk kritizovali WhatsApp po správach, že táto aplikácia nechráni súkromie používateľov

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Do poslaneckého klubu KDH vstupuje Rastislav Krátky

Do poslaneckého klubu KDH vstupuje Rastislav Krátky. Na utorkovej tlačovej konferencii v Národnej rade SR to oznámil predseda hnutia Milan…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Anarchista nad kresťanom? U nás je možné všetko

Slovenská kultúrno-kreatívna scéna chystá pre verejnosť neobvyklý druh spoločenského „obohatenia” – že sa ním môžu dotknúť veriacich, alebo že propagujú…

27. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

VIDEO: Jay Vine ovládol Tour Down Under, na zaplatil za to kurióznym zranením. Spôsobil mu ho klokan

Tridsaťročný austrálsky cyklista Jay Vine z tímu UAE Emirates sa stal víťazom pretekov Tour Down Under, no za tento úspech…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Kniha tajomstiev

Rím 1659. Od skončenia morovej epidémie uplynuli už dlhé mesiace, no v meste naďalej zomiera nezvyčajne veľa mužov. A čo…

27. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečková podvádzala, potvrdil audit. Ale nielen to je na celej kauze zaujímavé

Audit MF potvrdil, že pani Šimečková cez svoje OZ viaceré aktivity fakturovala dvojmo. Audítori našli závažné nedostatky za 134 tisíc eur.…

27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sabalenková nechápe, prečo v Melbourne nemôže nosiť fitness náramok

Bieloruska tenistka Aryna Sabalenková nechápe, prečo nemôže na Australian Open v Melbourne nosiť fitness náramok. Ide o populárny prístroj bez…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Ambície prezidenta Zelenského

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vyzýva, aby jeho krajina bola v budúcom roku prijatá do Európskej únie

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mark Rutte sa vzoprel poslancom Európskeho parlamentu a pochválil Donalda Trumpa

Generálny tajomník NATO Mark Rutte pripísal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi zásluhu za to, že tlačí európskych spojencov, aby vynakladali viac…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Americký hokejista z KHL získal ruské občianstvo. Prehovoril o kultúrnom šoku i sankciách

\"To, čo mám rád na Rusku, je patriotizmus celej krajiny,\" tvrdí americký hokejista Brennan Menell z tímu SKA Petrohrad v…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Samotní Američania pripúšťajú, že ich námorníctvo ide do rizika voči iránskym lietadlám

USA, 27. januára 2026 - Vojenská armáda USA v blízkosti Iránu už prekračuje rozsahom tú, ktorú americká armáda vytvorila pri…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Gerasimov navštívil ruské jednotky na východe Ukrajiny, Moskva hlási ďalší postup

Náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov navštívil jednotky bojujúce na východe Ukrajiny, oznámilo v utorok ruské ministerstvo obrany

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Nemôžete reagovať na každé kýchnutie": Ruský diplomat vysvetlil detaily dialógu medzi Ruskom a USA

Rusko, 27. januára 2026 - Zástupca ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Rjabkov odpovedal na otázky novinára agentúry TASS Andreja…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Tvrdá rana pre Zelenského

Biely dom dal Kyjevu najavo, že bezpečnostné záruky USA pre Ukrajinu závisia od súhlasu s odstúpením ukrajinských ozbrojených síl z…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Súd v Holandsku odsúdil muža z Eritrey na dvadsať rokov vo väzení za založenie skupiny obchodujúcej s bielym mäsom, ktorá mučila a vydierala migrantov snažiacich sa dostať do Európy.

20:19

Trump potvrdil, že ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová zostane na svojej pozícii napriek situácii v meste Minneapolis, kde v uplynulých dňoch federálni agenti zastrelili dvoch amerických občanov.

20:15

Talianska televízia RAI žiada, aby sa na Eurovízii v roku 2026 zúčastnil „nesúťažným spôsobom“ aj nejaký palestínsky umelec s cieľom „vyvážiť verejnú diskusiu“.

19:53

Letisko vo Vilniuse opäť pozastavilo lety pre podozrenia z narušenia litovského vzdušného priestoru balónmi z Bieloruska.

19:52

.

Bizarné fotografie. Keď sa realita zmení na absurdné divadlo

Bizarné fotografie nám denne pripomínajú, že zdravý rozum je pre niektorých ľudí len voliteľný doplnok. Namiesto logiky často víťazí odvaha…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Slovensko by podľa premiéra malo odmietnuť pozvanie do Rady mieru

Slovensko by podľa premiéra Roberta Fica malo odmietnuť pozvanie do Rady mieru. „Nie sme zástancami toho, aby vznikali nejaké paralelné…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Situácia okolo Iránu sa “mení”

Situácia okolo Iránu sa „mení“ kvôli „veľkej armáde“, ktorú USA vyslali do regiónu, povedal Trump v rozhovore pre Axios

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia schválila ďalších osem investičných plánov v oblasti bezpečnosti

Program SAFE je jednou z najväčších častí balíka opatrení Európskej únie , pod názvom Readiness 2030 (Pripravenosť 2030), ktorého cieľom…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Poslanci odštartovali prvú schôdzu v tomto roku

Poslanci Národnej rady SR sa v utorok popoludní vrátili do lavíc, aby sa zišli na prvej schôdzi v tomto roku.…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Michal Durila

Andrej Sablič

Peter Bielik

Viktor Pondělík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov