Od antiSputnikovej demagógie k ziskom akcionárov farmaceutických spoločností Big Pharma. Kto vlastne vlastní farmaceutické firmy a čo je BlackRock

Bratislava 8. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Richard Drew,Khalil Hamra)

 

Po Vianociach 2020 v krajinách Európskej únie a niektorých v Amerike začali očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer – treťou najväčšou farmaceutickou spoločnosťou na svete ako subjektu v hodnote 214 miliárd dolárov. Nebolo to autonómne rozhodnutie každého štátu, ale uložené Európskou komisiou a tlakom farmaceutickej mega – spoločnosti, ktorá pracuje na tom, aby zabezpečila prežitie miliárd ľudí ohrozených COVID-19. V rukách koho alebo kto je nadnárodná spoločnosť Pfizer?

vakcíny
Ilustračné foto

EÚ schválila vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronavírusu v rekordnom čase a otvorila dvere prvým očkovaniam vo všetkých členských krajinách. Európska agentúra pre lieky /EMA/ povolila uvedenie vakcíny na trh a o niekoľko hodín neskôr mu výkonná zložka EÚ – Komisia, dala konečnú zelenú.

Výbor EMA pre lieky a humánne použitie /CHMP/ so sídlom v Amsterdame vyšla spoločnosti v ústrety aj tým, že konanie o vydaní rozhodnutia, určeného až na 29. decembra, presunula o týždeň skôr, čo bolo z jej strany „ milé gesto“, pričom už v novembri dosiahla dohodu s Európskou komisiou o dodávke 200 miliónov dávok vakcíny.

Generálna riaditeľka EMA Emer Cooke sa vyjadrila: „Je to skutočne historický vedecký úspech, za menej ako rok bola vyvinutá a povolená vakcína proti tomuto ochoreniu“.

Vo vedeckých kruhoch však byť v reálnom čase, od výskumu a vývoja až po očkovanie vakcínou, je časový rozsah medzi 10 až 15 rokmi. Ani jeden zo štátov neprotestoval nielen proti cene každej látky, ale aj neudržateľnej logistike a navýšené investície potrebné na udržanie -70 °C, ktoré vakcína Pfizer vyžaduje a potrebné skladovanie, čo okrem ceny dávok predstavuje obrovské dodatočné náklady.

Svetové médiá prezentovali spoločnosť ako „firemnú reinkarnáciu Matky Terezy“, zatiaľ čo nadnárodná spoločnosť diktovala svoje podmienky nad vnútroštátnymi právnymi predpismi štátov. Sally Susmanová, výkonná viceprezidentka spoločnosti Pfizer uviedla, že akcie spoločnosti dosiahli 1,8 milióna USD.

Podľa Financial Times bol Stéphane Bancel, generálny riaditeľ spoločnosti Moderna, ďalšej z veľkých farmaceutických spoločností, ktorá súťaží o výrobu vakcín, oveľa odvážnejší ako táto cena a predal akcie svojej spoločnosti v hodnote 49,8 milióna dolárov, čo znamená okamžitý zisk 400 miliónov dolárov za jediný deň.

Pfizer
Na snímke logo amerického farmaceutického koncernu Pfizer

Jeden z najväčších vlastníkov spoločnosti Pfizer, mega – investičný fond BlacRock, je jasným príkladom sily, ktorú dosiahol sektor bankárov a financií. Táto spoločnosť bola vytvorená v roku 1988. Odvtedy sa tento subjekt so sídlom v New Yorku rýchlo rozrástol a stal sa najväčšou tieňovou bankou na svete. Spravuje tovar v hodnote 6,4 biliónov dolárov, čo je suma rovnajúca sa päťnásobku HDP krajiny, akou je Španielsko.

BlackRock však nie je známy len vo finančných kruhoch. Jej manažéri uprednostňujú diskrétne konanie s cieľom ovplyvniť hlavné hospodárske politiky.

BlackRock má dominantné podiely vo veľkých spoločnostiach, ako je letectvo, chemický, automobilový, bankový a farmaceutický sektor, čo vedie k mnohým konfliktom záujmov a porušovaniu hospodárskej súťaže.

Stačí uviesť, že BlackRock je jedným z troch najväčších akcionárov vo všetkých veľkých ropných spoločnostiach s výnimkou francúzskeho Total.

Larry Fink, generálny riaditeľ najmocnejších fondov na svete, uviedol, že: „BlacRock bol vytvorený, aby zarobil peniaze pre svojich klientov, takže jeho rozhodnutia sa robia len na základe tohto predpokladu, nad rámec akéhokoľvek sociálneho alebo environmentálneho zváženia“.

Príklad: Označenie Izraela za banánovú republiku z dôvodu, že dohodnuté dodávky vakcíny načas nezaplatil, hoci Izrael je štát, ktorý pre zdravie svojich občanov za vakcíny zaplatí aj vyššie ceny, len aby ich v potrebnom množstve zabezpečil.

Takmer 30 % akcií spoločnosti Pfizer Inc. Je v držbe Vanguard Group, BlacRock Inc, State Street Corp., Capital group Cos. A Wellington managemenet Group. To všetko sú obrovské inštitucionálne investičné spoločnosti, ktoré vlastnia akcie stoviek alebo tisícov spoločností, a to sú len najväčší držitelia spoločnosti Pfizer.

Ak by spoločnosť Pfizer distribuovala svoju vakcínu v čo najvyššom množstve – dokonca aj pod cenu, dokonca aj zadarmo, dokonca aj s obrovskou stratou – zbohatne jej majiteľom o mnoho miliárd dolárov. Multi – biliónový fond BlackRock napríklad vlastní akcie spoločnosti Pfizer za približne 16 miliárd dolárov.

Viac ako 50 % farmaceutických spoločností vlastnia „spoloční“ akcionári, ktorí vlastnia podiely v konkurenčných farmaceutických spoločnostiach.

Centrum pre výskum nadnárodných spoločností so sídlom v Amsterdame sa k tejto  Big-Pharme vyjadrilo: „Výplaty akcionárom sa zvýšili takmer o 400 % – z 30 miliárd dolárov v roku 2000 na 146 miliárd dolárov v roku 2018. Autori tejto správy /Rapport-The-financialisation-of-Big-Pharma-def/ v Amsterdame na základe účtovných závierok 27 najväčších farmaceutických spoločností zistili, že akcionári za 18 rokov dosiahli zisk celkovo 1, 54 bilióna USD. To je viac ako 1, 4 bilióna dolárov, ktoré spoločnosti vložili do výskumu a vývoja nových liekov. Ide o tzv. financializáciu – praktiku, pri ktorej spoločnosť využíva svoje zdroje na odmeňovanie akcionárov namiesto toho, aby ich investovala do závodov, strojov a laboratórií.

Sú to skupiny s veľkými ziskovými maržami a neinvestujú do odvetví, ktoré neprináša návratnosť.

Nie je to dostatočná odpoveď na dôvody blokácie Sputnika V v rámci Európskej únie agentúrou EMA a Európskou komisiou?

BlackRock je v Bruseli inštalovaný na prvom poschodí 35 Place de Meeus od roku 2010 pred parkom, kde európski úradníci počas pracovného týždňa trónia na obedňajšom slnku.

Podľa zdroja v Európskom parlamente BlackRock tiež organizuje „informačné dni“ pre asistentov poslancov, aby vysvetlil, ako produkt funguje alebo ako možno pasívne finančné prostriedky použiť na posilnenie hospodárskeho rastu. V konečnom závere budú môcť asistenti poslancov najlepšie radiť, povedal zdroj.

No a teraz už nie je situácia okolo Sputnika V taká „zamotaná“, ako sa obáva člen našej vlády. Je dokonca jasnejšia ako slnko.

Daniela Gaborová, profesorka makroekonómie na Univerzite západného Anglicka /UWE/ v Bristole sleduje v Bruseli veľa diskusií o regulácii financií od roku 2013, keď komisár EÚ pre vnútorný trh Michal Barnier prisľúbil posilnenie pravidiel finančného systému. Uviedla, že keď britský komisár, ktorý prevzal kontrolu nad Barnierom chcel, aby komisia pracovala ruka v ruke s finančníkmi a vždy, keď sa organizovala diskusia alebo vypočutie, boli tam ľudia z BlackRock.

Už to neboli banky, ktoré mali moc, ale správcovia aktív. Podľa ich názoru BlackRock odráža zrieknutie sa sociálneho štátu. Jeho vzostup moci ide ruka v ruke s prebiehajúcimi štrukturálnymi zmenami – zmeny vo financiách, ale aj v povahe sociálnej zmluvy, ktorá zjednocuje občana a štát.

Daniela Gabor vysvetľuje, že Európska centrálna banka, ktorá zadá BlacRock do kontrolných bánk, nemá nad spoločnosťou žiadnu právomoc.

Spoločnosť BlackRock je najmocnejšou spoločnosťou na správu aktív na svete s obrovským finančným a politickým vplyvom, ktorý sa rozširuje aj do Európy.

Európska ombudsmanka so sídlom v Strasburgu Emily O´Reillyová potvrdila, že americkému správcovi aktív boli skutočne ponúknuté európske finančné prostriedky na poskytovanie kľúčového poradenstva Komisii o začlenení environmentálnych, sociálnych a riadiacich rizík /ESG/ do bankových pravidiel a dohľadu EÚ, čo by bolo prínosom pre BlackRock a jeho vplyvných klientov – banky a spoločnosti na fosílne palivá.

Nemôže byť preto prekvapením, že v poslednom čase došlo k silnému lobbistickému úsiliu proti rozhodnutiu EÚ udeliť zákazku spoločnosti BlackRock.

Ombudsmanka dostala tri sťažnosti vrátane dvoch od 80 poslancov Európskeho parlamentu. Ďalších  92 organizácii od Attacu po Priateľov zeme takisto podpísalo otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, v ktorom ju vyzvalo, aby zmluvu zrušila.

Bruselská výskumná skupina Corporate Europe Observatory, ktorá definuje svoju prácu ako „odhaľovanie a spochybňovanie privilegovaného prístupu a vplyvu korporácií a ich lobbistických skupín pri tvorbe politiky EÚ“, zdôraznila, že BlackRock je hlavným akcionárom veľkých európskych bánk a neustále bojuje za „mäkkú reguláciu zmeny klímy“.

Spoločnosť BlackRock sa podieľa na vlastnom imaní hlasovacích práv v 17 000 spoločnostiach vrátane spoločností Apple, Mikrosoft, Google, Bayer Monsanto, HSBC, Deutsche Bank, British Amerikan Tobacco, Nestlé, Shell, BP. Ešte stále tu na  Slovensku môžeme veriť tomu, že Sputnik V je pre nás  málo bezpečný? Sputnik V je nebezpečný pre niekoho iného a z úplne iných dôvodov.

BlackRock pôsobil ako poradca v rôznych štátoch, ktoré boli v problémoch. Odporučil verejným správam, aby v čase krízy sprivatizovali verejné dedičstvo.

BlackRock bol vymenovaný americkou vládou, aby spravoval vládou zachránený majetok po bankrote Lehman Brothers.

Po zavedení vakcíny Pfizer v Španielsku a v ostatných štátoch EÚ nadobúda BlacRock nový rozmer v oblasti zdravotníctva. Ako sa vyjadril Atilio Borón: „Ponechanie zdravia obyvateľstva a výroby liekov v rukách veľkých korporácií je to isté ako požiadať vlka, aby sa postaral o  ovce“.

BlackRock vlastní približne 414,7 milióna akcií spoločnosti Pfizer. Najväčším akcionárom spoločnosti Pfizer je skupina Vanguard – jej väzby na BlackRock sa viažu takisto aj na Mikrosoft, ktorý Bill Gates zakladal v roku 1975.

BlackRock je najväčším akcionárom spoločnosti AstraZeneca a takisto je akcionárom spoločnosti Pfizer a spoločnosti Moderna. K akcionárom BlackRocku patrí aj Mikrosoft, Amazon a Facebook. Fintel okrem iného uvádza, že napr. Edmond de Rothschild v Európe zvýšil o 1,83 % nárast vlastníctva v PFE/Pfizer.

Talianska tlač uvádza, že po oznámení japonského variantu odolným voči vakcínam a protilátkam, majú Rusi novoschválený EpiVaCorona. „Rusi boli opatrní, že nerozložili svoju obrovskú sieť bývalých sovietskych vojenských laboratórií, ktorá sa nazývala Biopreparat a ktorá poskytla svetu bezprecedentné výskumné schopnosti pre možnú bakteriologickú a virologickú vojnu.

Nakoniec to prišlo vhod, pretože by sa mala týmto udržať na uzde Big Pharma, ktorá by nás rada očkovala každých 6 mesiacov. Z uvedeného by sme sa mali naučiť, že ponechať určité veci v rukách súkromných osôb nie je vôbec dobré“ –  konštatujú Taliani.

Taliansky veľvyslanec v Moskve sa dal v januári zaočkovať Sputnikom V, z čoho boli mnohí „prekvapení“: Ako bolo možné a ako sa mohlo stať, že diplomat z takej dôležitej krajiny v bloku NATO a Európskej únie, si vybral ruskú vakcínu?

Následne taliansko – švajčiarska spoločnosť Adienne Pharma&Biotech dosiahla dohodu s Ruským fondom priamych investícií /RDIF/ na výrobu Sputnik V.

Nuž, u nás by na takom veľvyslancovi nezostala ani nitka suchá.

Európska únia sa prostredníctvom svojich orgánov snaží vyčítať Sputniku V dve oblasti: Vedeckú: Účinnosť a bezpečnosť sú pochybné. Politickú: Mnohí považujú vakcínu za „zbraň geopolitickej propagandy“.

Pochybnosti o bezpečnosti a účinnosti vyvrátil prestížny lekársky časopis Lancet konštatovaním: Výsledky sú ohromujúce. Sputnik bol 91,6 % účinný. Lancet uviedol: „Vývoj vakcíny Sputnik V bol kritizovaný za neprimeranú rýchlosť, skratky a nedostatok transparentnosti. Ale výsledok, ktorý tu bol zistený, je jasný a vedecký princíp očkovania je dokázaný, čo znamená, že ďalšia vakcína sa teraz môže zapojiť do boja za zníženie výskytu Covid-19“.

Národný inštitút pre infekčné choroby Spallanzani dokončil štúdiu o Sputniku V a uviedol: Dostupné údaje sú vynikajúce a je naplnený aj bezpečnostný profil. Údaje o imunogenicite sú porovnateľné s údajmi o genetických vakcínach, ktoré sú už povolené na klinické použitie, a s údajmi o klinickej účinnosti z hľadiska ochrany pred symptomatickým ochorením 90 % a závažných ochorení 100 % sú porovnateľné s dvomi najúčinnejšími látkami, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii a preukázali sa ako homogénne vo všetkých vekových skupinách.

Na základe týchto zistení vakcína Sputnik V môže zohrávať dôležitú úlohu v očkovacích programoch proti SARS-COV-2. Táto téza bola potvrdená Thomasom Mertensom, vedúcim nemeckej expertnej skupiny STIKO pre používanie vakcín: „ Toto je dobrá vakcína. Ruskí výskumníci majú veľa skúseností s vakcínami“.

Sputnik V
Na snímke škatuľa s ruskou vakcínou Sputnik V

Politická oblasť: Sputnik V ako zbraň geopolitickej propagandy? Začiatkom marca predseda Európskej rady Charles Michel uviedol: „Nemali by sme sa dať zmiasť Čínou a Ruskom – oba režimy s menej žiadúcimi hodnotami ako naše, veľmi obmedzené, ale široko medializované, aby dodávali vakcíny iným. Európa nebude používať vakcíny na propagandistické účely. Presadzujeme naše hodnoty. Len preto, že vakcína by mala byť schválená na európskej úrovni na základe pozitívneho hodnotenia EMA, neznamená to, že Komisia je povinná zahrnúť ju do nášho portfólia“. Ide o frázu, ktorá je vzhľadom na ťažkosti Európskej únie pri získavaní a zabezpečovaní neustálych masívnych dávok, krajne nezodpovedná, avšak dostatočne lobbistická.

Podľa agentúry Reuters diplomat EÚ vyhlásil, že „ak EMA schváli Sputnik V, čo by nemalo hroziť, blok sa pravdepodobne rozdelí medzi členov v prospech spolupráce s Ruskom a tými, ktorí sú proti. Niektorí nechcú dať Rusku toto propagandistické víťazstvo a iní to vidia ako príležitosť skutočne dokázať, že spolupracujeme“.

Takýto názor je v ostrom kontraste so súčasnou núdzovou situáciou v Európe, ktorej občania sa usilujú dostať z pandémie a ktorí sa obávajú o svoju budúcnosť. Zástupcovia Európskej únie si na úkor ich zdravia dovolia nepoužívať vakcínu, pretože pochádza z Ruska – od národa, od ktorého Európa kupuje plyn, ktorý denne ohrieva ich domovy?

Ekonomická oblasť: Pokus o obmedzenie šírenia vakcíny sa vo svete okrem Európy ukázal ako neúčinný najmä preto, že aj z logistického hľadiska Sputnik V ohromil. Podľa Nadácie pre strategickú kultúru, analytická platforma pre eurázijské a globálne záležitosti: „V porovnaní so západnými alternatívami je oveľa pohodlnejšia a dá sa ľahko skladovať a prepravovať bez hi-tech podmienok.

Medzinárodná obchodná komora vo svojej štúdii „Ekonomický dopad globálneho očkovania“ kritizuje súčasnú celosvetovú distribúciu očkovacích látok a zdôrazňuje, že žiadna ekonomika sa nemôže úplne zotaviť z pandémie COVID-19, kým nebude zaručený spravodlivý globálny prístup k účinným vakcínam, pretože žiadna ekonomika nie je opustený ostrov. V tejto súvislosti si musíme položiť otázku, či rýchle rozšírenie Sputnika v Latinskej Amerike, Ázii a Afrike nie je potrebnou a žiadanou príležitosťou pre toľko národov, aby sa dostali z pandémie. Okrem týchto bezdôvodných plytkých propagandistických politických pozícií nie je Sputnik V z praktického hľadiska ničím iným ako účinnou a bezpečnou vakcínou na odstránenie ochorenia Covid-19, porazenie pandémie a následne pomoc svetovej ekonomike. Je teda možné zaobísť sa bez neho ?

EMA podľa Financial Times /z dôvodu získania ďalších prieťahov v schvaľovacom konaní/: „Na budúci týždeň začne vyšetrovanie, v rámci ktorého bude preverovať dodržiavanie etických vedeckých štandardov pri vykonaní klinických testov ruskej vakcíny Sputnik V, ktoré neboli vykonané v úplnom súlade s medzinárodnými etickými normami“.

Nuž, dôvody kontroly dodržiavania súladu s medzinárodnými etickými normami by sa našli u iných subjektoch, ale tam kompetencie tejto agentúry nesiahajú.

ŠÚKL vo svojom stereotypnom vyjadrení, adresovanom ministerstvu zdravotníctva v pozícii  predĺženej ruky EMA bez vlastného odborného názoru, ktorý by sa od takejto inštitúcie očakával, konštatuje, že „Nemá dostatočné dôkazy, ani dostatok informácií, a preto nemôže prijať odborné stanovisko, takže nemôže povedať, aký je pomer prínosov a rizík vakcíny Sputnik V“.

ŠÚKL dospeje k názoru až keď ho bude mať nadiktovaný EMA.

Taliani očakávajú, že tento lobbizmus v prospech Big Pharmy nemôže trvať večne a EMA pravdepodobne bude musieť pristúpiť k schváleniu Sputnika V, čo sa očakáva v júni. Ak sa náhodou tak stane, tak v ten istý deň vydá svoje „odborné stanovisko“ aj ŠÚKL.

Ak zvíťazí Big Pharma, na Slovensku sa Sputnikom V očkovať nebude, aj keby si to ľudia odhlasovali v referende. Niektoré štáty sú totiž suverénne, nezávislé a svojprávne a niektoré nie.

Na záver úsmevné perličky našich snaživých „mienkotvorných novinárov“: „Rusi by si Sputnik V mohli patentovať ako hybridnú zbraň, ktorá úspešne spôsobuje destabilizáciu v bývalých satelitoch Kremľa“.

„Sputnik V je viac politický nástroj ako vakcína. A pokiaľ si spomínate na štúdiu v odbornom časopise Lancet, tak šarža, ktorú nám dodali, je iná. Čiže na Slovensku by sme neboli očkovaní vakcínou, ktorú hodnotili v prestížnom časopise, ale niečím, o čom v podstate nič nevieme“.

V označení toho kto nič nevie, mohol byť autor adresnejší …  Cielená, ale veľmi zle trafená dezinformácia až takéhoto kalibru bola priveľa aj na ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý ju ako pragmatik a analytik nemohol nechať bez povšimnutia a korporátnym médiám to vytkol.

Eva Zámocká

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

USA plánujú urýchliť deportácie Haiťanov, ktorí sa zhromaždili v Texase

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Spojené štáty v nasledujúcich troch dňoch zvýšia počet deportačných letov s cieľom vyhostiť z krajiny tisíce Haiťanov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

0 icon

Madrid 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es Od minulej…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali