Nové hlavné mesto Slovenskej republiky

Nové hlavné mesto Slovenskej republiky

Bratislava 28. januára 2020 (PR článok/Foto:Archív)

 

Nové hlavné mesto budú tvoriť mestá Banská Bystrica, Sliač a Zvolen a všetky obce spadajúce do uvedenej oblasti a jeho novovybudovaným centrom medzi B. Bystricou a Zvolenom, so spoločným názvom Slovensko hlavné mesto, v skratke Slovensko HM

Náhľad na centrum

Projekčný zámer obsahuje:

Reklama

1. Rozmiestnenie ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy, rešpektujúc ich veľkosť podľa súčasného stavu. Projekt neobsahuje umiestnenie UOSS lokalizovaných v Banskej Bystrici a Košiciach.

2. Obytné a priemyselné zóny s komplexnou občianskou vybavenosťou – obchody, školy, finančné ustanovizne,sociálne, športové, zdravotnícke, kultúrne,voľnočasové relaxačné priestory a kongresové haly.

Reklama

3. Riešenie infraštruktúry – cestnej, podzemnej, koľajovej a leteckej tak, aby bola dostupná a pohotová zo všetkých smerov Slovenska.

4. Projekt obsahuje umiestnenie Katedrály, chrámov a modlitební pre všetky kresťanské konfesie Slovenska. Vyhliadka na hlavné mesto s kalváriou bude umiestnená na hore Brište medzi Badinom a Sielnicou.

Kompletná dokumentácia Projekčného zámeru výstavby nového hlavného mesta bola odovzdaná pani prezidentke,predsedom vlády a parlamentu ako aj primátorom miest B. Bystrica, Sliač a Zvolen a predsedovi BBSK autorom projektu Ing. Michalom Timkom osobne.

Náhľad na Prezidentský palác

Výzva k národu.

Drahí bratia Slováci, sestry Slovenky a všetky národnosti žijúce v našej prekrásnej vlasti.

Reklama

Dozrel čas, aby sme po tom, čo sme obetovali svoju krv, slzy a pot v prospech cudzích národov, urobili aj niečo pre seba. Budovali a zveľaďovali sme Budapešť, Viedeň a Prahu, ale naše hlavné mesto sme nestavali ani nezveľaďovali, lebo Slovensko ako zvrchovaný a samostatný štát neexistoval.

Urobme preto niečo užitočné a krásne na čo budeme hrdí my aj naše ďalšie pokolenia. Tým sa utvrdíme v tom, že nám záleží na našej slobode, štátnosti a našich kresťanských koreňoch a že si ich nenecháme zobrať nástrahami, ktoré sa na nás v týchto dňoch valia zo Západu.

Dokážme, že čisté srdcia a dobré úmysly sú silnejšie ako pažravosť a nenásytnosť tých, ktorí sa klaňajú zlatému teľaťu, a ktorí nás chcú zotročiť.

Áno, drahí Slováci, viem, že nové hlavné mesto sa samo nepostaví a že to bude niečo stáť, ale ak sme dokázali žiť a pracovať tisíc rokov pre iných a prežiť ako národ, zvládneme aj túto výzvu. Dostaňme sa konečne z kolien na nohy.

Nové hlavné mesto Slovenska bude začiatok nového historického obdobia v dejinách slovenského národa v podmienkach samostatného a suverénneho slovenského štátu, nakoľko taký na území Slovenska doposiaľ neexistoval.

Reklama

Boh ochraňuj Slovensko.

Na snímke Ing. Michal Timko

Ing. Michal Timko, autor ideového zámeru.

 

vody k vypracovaniu Štúdie na výstavbu nového hlavného mesta Slovenskej republiky.

1. Každý novovzniknutý národný štát má právo slobodne sa rozhodnúť podľa svojich predstav a potrieb, ktoré mesto, resp. súmestie a lokalita, bude jeho hlavným mestom. 1. januára 1993 vznikol štát Slovenská republika s hlavným mestom Bratislava bez toho, aby sa o tom viedla akákoľvek rozprava alebo referendum. Preto sa pýtam, prečo práve Bratislava.

2. Bratislava má mimoriadne excentrickú polohu na to, aby vyhovovala všetkým občanom Slovenska a zabezpečovala rovnakú dostupnosť a rovnaký hospodársky rozvoj.

3. Disharmonická a chaotická architektúra bez minimálneho potenciálu na vylepšenie.

4. Historické a dlhodobé zanedbávanie rozvoja Bratislavy z dôvodu neexistencie vlastného Slovenského štátu a jeho existencia ako provinčného mesta, o ktorého rozvoj nemal nikto záujem.

5. Bratislava dnes bezúspešne zápasí s riešením dopravy, parkovania a obrovským deficitom miest na bývanie a priestormi na podnikateľské účely. Presťahovaním štátnych orgánov plniacich funkciu hlavného mesta do navrhovanej lokality v srdci Slovenska medzi mestá Banská Bystrica a Zvolen, ktoré sa stanú nedeliteľnou súčasťou hlavného mesta, sa riešenie problémov dnešnej Bratislavy podstatne uľahčí.

Náhľad na parlament

Opatrenia na rozvoj Banskej Bystrice, Zvolena a Sliača v rámci hlavného mesta Slovenska

Reklama

1. Nedopustiť, aby rev amerických stíhačiek zlikvidoval Kúpele Sliač, Kúpele a rehabilitačné stredisko s celoslovenskou pôsobnosťou Kováčová, spôsobil exodus obyvateľstva z uvedeného priestoru a bol terčom pre ničenie v prípade vojnového konfliktu.

2. Letisko Sliač presťahovať do priestoru Očová–Zvolenská Slatina tak, ako je uvedené v Štúdii výstavby nového hlavného mesta Slovenska. Letisko musí byť výlučne civilné a medzinárodné.

3. Okamžite zrušiť Zmluvu o nákupe prastarých stíhačiek F-16 a peňažné prostriedky presunúť na výstavbu nového hlavného mesta v srdci Slovenska.

4. Podporiť rozvoj Banskej Bystrice, Zvolena, Sliača a dotknutých obcí ako súčasti nového hlavného mesta, aby dôstojne reprezentovali hlavné mesto Slovenska.

 

Reklama

Viac o projekte nového hlavného mesta Slovenskej republiky nájdete TU.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Ceny ropy sa v pondelok podvečer takmer nezmenili. Vývoj na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy zo širšieho konfliktu na Blízkom východe. A na strane druhej správy z USA, kde zásoby komodity minulý týždeň výrazne vzrástli a signály o neskoršom znížení úrokových sadzieb americkej centrálnej banky Fed, ako sa pôvodne čakalo.

20:14

Európa a USA by sa mali vyhnúť ponúkaniu nadmerných ekonomických výhod v snahe podporiť hospodársky rast. Nemali by sa zapájať do dotačných pretekov, ktoré vytvárajú hru s nulovým súčtom. Uviedla to v pondelok prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v prejave na americkej univerzite Yale.

20:06

Európska únia (EÚ) musí zabezpečiť, aby zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2035 nemal privysokú cenu pre jej priemyselnú suverenitu a občanov. Upozornili na to pondelňajšie správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

18:50

V meste Charkov na východe Ukrajiny sa v pondelok po ruskom útoku zrútila časť veľkej televíznej veže.

18:49

Na severe Arménska sa v pondelok uskutočnil protest proti plánom arménskej vlády vrátiť Azerbajdžanu štyri dediny v rámci úsilia o dosiahnutie mierovej dohody.

18:44

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal v pondelok zriedkavú návštevu Iraku zameranú na obnovenie vzájomných vratkých vzťahov. Počas návštevy plánuje uzatvoriť viacero dohôd o ekonomickej spolupráci i bezpečnostnej spolupráci proti militantnej Strane kurdských pracujúcich (PKK).

Abdal Latíf Rašíd Recep Tayyip Erdogan
Na snímke iracký prezident Abdal Latíf Rašíd (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
18:12

Slovenská republika počas volebného obdobia 2020 – 2023 prvýkrát v histórii hospodárila zodpovednejšie ako v priemere krajiny EÚ. Uviedol to v pondelok Igor Matovič v súvislosti s predbežnými oficiálnymi údajmi o hospodárení SR za rok 2023, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Podľa zverejnených údajov deficit verejných financií bol vlani na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), pôvodne schválený rozpočet pritom počítal so schodkom 6,4 % HDP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci bežci prechádzajú cez Tower Bridge počas Londýnskeho maratónu v Londýne

Autor: TASR/AP-Aaron Chown/PA via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali