Mikrovlnné zbrane: ruské „lúče smrti“, ich americké „obete“ a všadeprítomní Číňania

Washington 30. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik-Alexander Kryazhev, Screenshot YouTube)

 

Nevoľnosť, popáleniny, panický strach, vyradenie z prevádzky elektronických systémov (vrátane dokonca kardiostimulátorov). Nie je to zďaleka úplný zoznam možných následkov pôsobenia tohto druhu zbraní. A neobišlo sa to samozrejme ani bez záhadných historiek o Rusoch. Je však potrebné odlišovať mýty od reality

mikrovlnná zbraň
Na snímke mikrovlnná zbraň

Tabloid The Daily Mail napísal v týchto dňoch o tom, že Čína údajne použila mikrovlnné zbrane v pohraničnej konfrontácii s Indiou v Tibete. Denník sa odvoláva na istého čínskeho vedca, ktorý svojim študentom povedal o použití v auguste 2020 nesmrtiacej mikrovlnnej zbrane, v dôsledku ktorej pocítili indickí vojaci nevoľnosť ako pri otrave. Ani indické, ani čínske úradné osoby o tom neurobili žiadne vyhlásenie. Ako je známe, The Daily Mail je tabloid, takže sa nemôžeme čudovať titulku, ktorý znie: „Je pravda, že Moskva roky tajne ožarovala našich špiónov mikrovlnami?“ O čínskej zbrani však napísala aj serióznejšie médiá, napríklad The Times.

Takže chceli by sme vedieť, či je to skutočne pravda – o tých Číňanoch a o Moskve. Jednoznačná odpoveď v texte tohto článku asi nebude, pokúsime sa však zovšeobecniť niektoré fakty, dohady a špekulácie.

 

Leukocyty amerických úradníkov

Mikrovlnné zbrane sú výbornou témou pre rôzne záhadné teórie.

V už spomínanom článku The Daily Mail sa píše o tom, že od začiatku 50. rokov až do konca roka 1979 používal Sovietsky zväz mikrovlnné žiarenie proti zamestnancom veľvyslanectva USA, a v dôsledku toho sa u mnohých amerických úradníkov prudko zvýšil počet leukocytov a objavili sa zdravotné problémy. Po viac ako tridsiatich rokoch Agentúra pre národnú bezpečnosť USA s odvolaním sa na údaje rozviedky oznámila, že istá krajina (ide pochopiteľne o Rusko) vlastní silné mikrovlnné zbrane, ktoré môžu nepriateľa nielen vyľakať, ale aj zničiť, a to tak, že nezostanú žiadne dôkazy. Môžete si tu prečítať originál tejto správy, a informovali o tom početné uznávané médiá.

Podľa oficiálnych údajov nie sú v súčasnej dobe vo výzbroji armád vyspelých krajín žiadne bojové systémy pre smrteľné, mikrovlnné pôsobenie na nepriateľských vojakov. Avšak výskumné práce sa v tejto sfére vykonávali a vykonávajú aj naďalej v mnohých štátoch.

 

Bude to bolieť, ale odev sa nepoškodí

V roku 2012 zástupca jedného vedeckovýskumného ústavu Ministerstva obrany RF Dmitrij Soskov oznámil jednej ruskej spravodajskej agentúre, že vojaci začali skúšky nesmrtiacimi, elektromagnetickými zbraňami, ktoré sa dajú efektívne používať v lokálnych konfliktoch a pri rozháňaní demonštrantov. Podľa slov Soskova je používané elektromagnetické žiarenie na mimoriadne vysokej frekvencii a namierený lúč vyvoláva „neznesiteľnú bolesť“, veľmi silné pálenie pokožky, ale pritom pôsobenie na vnútorné orgány je úplne vylúčené a nielen to – žiarenie nepoškodí ani odev. Napísali o tom samozrejme i západné médiá, ktoré spresnili, že „Rusko bude prvou krajinou, ktorá použije bolestivý lúč“.

Je fakt, že od tej doby sa žiadne nové informácie o tejto ruskej zbrani neobjavili počuli sme však o podobnom vývoji v USA.

Mikrovlnná zbraň
Na snímke mikrovlnná zbraň
Proti Afgáncom, migrantom a BLM

A čo USA? Za oceánom majú program Active Denial System (ADS), podľa ktorého sa tiež vyvíjali a testovali nesmrtiace zbrane slúžiace na rozháňanie davu. Tu je princíp pôsobenia a pocit „ožiarenia“ približne rovnaký: špeciálne zariadenie vyvolávalo na vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov u dobrovoľníkov bolestivé pocity a div nie popáleniny, čo človeka nútilo k tomu, aby okamžite ustúpil z miesta, kde ho lúč zasiahol.

 

 

Systém bol určený na použitie v Afganistane pri rozháňaní demonštrácií okolo roku 2000, avšak teoreticky by mohol byť použitý tiež proti ľuďom nespokojným s policajným násilím v USA v úplne nedávnej dobe.

BBC oznámila, že tento rok v júni sa americká polícia obrátila na Národnú gardu so žiadosťou o nasadenie špeciálnych elektromagnetických zbraní na rozháňanie demonštrantov v parčíku oproti Bieleho domu. Tento prípad vyšiel najavo vďaka majorovi Národnej gardy Adamovi Demarkovi, ktorý ako dôstojník spojov dostal kópiu elektronického listu, v ktorom sa vysoký dôstojník vojenskej polície pýtal, či má Národná garda vo Washingtone mikrovlnné delá schopné okamžite „utlmiť“ človeka, ktorý sa správa agresívne. Demark odpovedal, že podobnú zbraň Národná garda v hlavnom meste nemá. Je zaujímavé, že ministerstvo obrany ani iné silové štruktúry neodpovedali médiám na žiadosť o komentár k tejto zbrani a jej eventuálneho použitia.

V auguste tohto roku denník The New York Times napísal, že v roku 2018 navrhovali americké pohraničné služby použitie mikrovlnných diel proti migrantom, ktorí sa pokúšajú preniknúť nezákonne na územie USA z Mexika.

 

Neetická zbraň

Čo sa týka Číny, ako uviedol v rozhovore pre ruské noviny Nezavisimaja gazeta odborník na čínsky vojensko-priemyselný komplex Vasilij Kašin, ČĽR sa „aktívne venuje“ otázkam nesmrtiacich zbraní na upokojenie nepokojov.

„Čína je jedným zo svetových lídrov v tejto oblasti. Ale ťahať tento systém do hôr – to je niečo neobyčajné. Montuje sa na veľký nákladiak a musí byť umiestnený niekoľko sto metrov od cieľa. Aj keď nemožno vylúčiť jeho použitie v Himalájach (proti indickým vojakom) „, vyhlásil Kašin.

Odborník povedal ešte jednu veľmi dôležitú vec: na mikrovlnných zbraniach rôzneho druhu pracuje celý rad krajín. Kľúčové slová sú tu „rôzne druhy“. Pretože mikrovlnné zbrane – to nie je len vyvolanie paniky medzi nepriateľskými vojakmi alebo protestujúcimi demonštrantmi. Navyše podobné pôsobenie, ak hovoríme o civilistoch, patrí k nevýberovým, a teda aj neetickým. Jedna vec je skúšať túto zbraň na pripravených dobrovoľníkoch, a úplne iná používať ju proti rôznorodému davu, v ktorom môžu byť napríklad ľudia s kardiostimulátorom alebo zubnými protézami, tehotné ženy alebo jednoducho takí ľudia, ktorí majú sklon k panike. Silný a namierený prúd mikrovlnného žiarenia by mohol spôsobiť poruchy biologických systémov. Teoreticky je možné ohrievať tekutiny, kovy a roztoky, a človek, ako je známe, sa skladá z 80% z vody, a teda i elektrolytov.

Sú ale aj globálnejšie projekty spojené s využitím mikrovĺn ako prostriedkov rádioelektronického boja.

 

Plazmoid – postrach balistických rakiet

Výskumy v oblasti mikrovĺn a mimochodom aj laserových technológií prebiehali v ZSSR od 60. rokov. A úspechy vo vývoji rôznych systémov, ako sú rôzne modely systému rádioelektronického boja Krasucha v súčasnom Rusku, sú práve následkom vysokej úrovne podobných technológií v Sovietskom zväze. Patrí sem aj komplex pre diaľkové odmínovanie 15M107 Listva, a je potrebné tiež vziať do úvahy zmienky v tlači o „elektromagnetickej bombe“ pod krycím názvom Jelabuga, o ktorej je napokon zatiaľ veľmi málo informácií.

Nie je presne známe, či sa vykonávali v ZSSR práce spojené s nesmrtonosným pôsobením mikrovĺn, je však zaujímavé, že v 90. rokoch prišla skupina ruských vedcov s návrhom na zriadenie medzinárodného systému protiraketovej obrany za využitia veľkého počtu mikrovlnných žiaričov, ktoré by mohli v zemskej atmosfére vytvárať riadený zhluk plazmy – „plazmoid“ schopný ničiť bojové hlavice balistických rakiet. Navrhovalo sa dokonca usporiadať spoločný rusko-americký experiment. Neskôr vyšlo najavo, že k realizácii podobného projektu sú potrebné jednoducho fantastické kapacity, a preto vytvorenie reálneho bojového systému za využitia mikrovlnného žiarenia v dohľadnej budúcnosti nie je možné.

 

Je to niečo ako „gay bomba“?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré bránia širokému uplatneniu pravdepodobných úspechov vo vývoji týchto zbraní:

  1. Už spomínaná nevýberovosť. Silné mikrovlnné systémy používané proti ľuďom môžu byť priradené k zbraniam hromadného ničenia.
  2. Možné odvetné opatrenia a ich následky sa dajú ťažko predvídať – pravdepodobnosť analogickej odvety už neraz zabránila niektorým krajinám v použití tých či oných zbraní. Tak to bolo v čase druhej svetovej vojny, kedy štáty poučené trpkými skúsenosťami z prvej svetovej vojny prakticky nepoužívali chemické zbrane.
  3. Dosť efektívne spôsoby odvety, ktoré sa dajú použiť, ak brániaca sa strana pozná podstatu agresívneho pôsobenia. Napríklad tienenie priestorov.
  4. Obrovská spotreba energie na dosiahnutie akýchsi globálnych výsledkov – tento činiteľ možno nemusíme brať do úvahy v podmienkach direktívnej ekonomiky.

V historkách o mikrovlnných zbraniach je veľa medzier, jednoducho kvôli utajeniu podobných výskumov. Dúfam, že sa časom objasní, či sú popísané prípady príkladmi reálneho použitia „zbrane budúcnosti“, alebo ide o rovnaké hlúposti ako správy o „gay bombe“, chemickej nesmrtiacej zbrani, ktorá bola kedysi vyvíjaná v USA a mala vyvolávať u vojakov nekontrolovateľné homosexuálne správanie .

Mimochodom, to o gay bombe bola pravda.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

M.Pirošíková: Dochádza k ústavným zmenám, ktoré s núdzovým stavom nesúvisia

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Na Slovensku dochádza v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva v núdzovom stave k ústavným zmenám, a to aj k takým, ktoré vôbec s núdzovým stavom nesúvisia. Domnieva sa advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva…

Uhrík a Mazurek končia v predsedníctve ĽSNS

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Milan Uhrík a Milan Mazurek sa rozhodli, že už nebudú súčasťou predsedníctva Ľudovej strany – Naše Slovensko. Nepáči sa im "tajná" zmena stanov a nedemokratické praktiky súčasného vedenia strany. Svoje rozhodnutie okomentovali na sociálnej sieti Obaja súčasní podpredsedovia ĽSNS sa vyjadrili, že zmena stanov…

Prečo vláda nerieši spôsoby liečby Covidu-19? Mesík: „Je to masaker v priamom prenose“. Lekárovi colnica zhabala účinný liek

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Analytik globálnych trendov a rizík Juraj Mesík na sociálnej sieti poukazuje na to, že nám kvôli koronavírusu každým dňom pribúda vyšší počet obetí a vláda nerieši spôsob liečby Mesík hovorí o "Matovičovom masakri v priamom prenose". Len podľa posledných čísel na…

Arcibiskup Zvolenský: Zoberme počas pandémie každý deň do rúk Sväté písmo

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)   Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský myslí v modlitbe na všetkých ľudí, ktorí v týchto „náročných časoch" zažívajú trápenie a pocit neistoty. "Na začiatku Nového roka sme prosili o Božie požehnanie. Symbolicky na diaľku i ja požehnávam druhých a prosím o…

Blinken: Bidenova vláda preskúma zaradenie húsíov na teroristický zoznam

0 icon

Washington 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Slocum)   Antony Blinken, nominant novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena na post ministra zahraničných vecí, plánuje prehodnotiť rozhodnutie odchádzajúcej vlády, ktorá zaradila jemenské povstalecké hnutie známe ako húsíovia na svoj zoznam teroristických skupín. V utorok o tom informovala agentúra AFP "Navrhujeme to (rozhodnutie) okamžite preskúmať,…

Fasel dúfa, že Bielorusi nebudú bojkotovať šampionát

0 icon

Zürich 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Rene Fasel dúfa, že Bielorusko nebude bojkotovať tohtoročný svetový šampionát. Krajine v pondelok odobrali právo organizovať MS pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na tamojšiu súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu "Dúfam, že sa tak…

Vrchný rabín di Segni: Na Františkovi má zaujala vôľa k osobnému stretnutiu

0 icon

Rím 20. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov v mnohých krajinách predchádza deň judaizmu, ktorý sa v Ríme slávil už dvadsiatytretíkrát ako Deň prehĺbenia a rozvoja dialógu medzi katoíkmi a židmi. V tomto roku boli za jeho motto zvolená slová z knihy Kazateľ: Márnosť nad…

Veselý začiatok týždňa: Ľavicoví buriči boli vyhodení, Honz o trafiku nepríde a pri špáraní v nose sa podpisovať nemá

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Týždeň hneď skraja priniesol opäť niekoľko šťavnatých dôkazov, že demokracia v tejtokrajinke riadne prituhuje: protesty, politické prekáračky aj demokratické čistky na akademickej pôde Dobrá správa je, že našich policajtov na Akadémii policajného zboru už viac nebudú učiť ľavicoví buriči Eudard Chmelár…

Ministerstvo práce pomáha ľuďom v rezorte ďalšími 200 tisíc AG testami

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:MPSVR SR)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pokračuje v pomoci zariadeniam sociálnych služieb. Aktuálne zabezpečilo 200-tisíc antigénových testov na skríningové testovanie klientov aj zamestnancov ZSS, Centier pre deti a rodinu, zamestnancov úradov práce, Sociálnej poisťovne a ďalších organizácií v rezorte Zástupcovia vyšších územných…

Zvolenský Kronospan plánuje investovať do rozšírenia výroby 120 mil. eur

0 icon

Banská Bystrica 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Zvolenská spoločnosť Kronospan, s.r.o. plánuje rozšíriť svoje portfólio o výrobu drevovláknitých MDF dosiek s kapacitou 450-tisíc metrov kubických vyrobených dosiek ročne. Zo zámeru, ktorý predložila spoločnosť na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) vyplýva, že investor predpokladá náklady na realizáciu novej výroby…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Patrik Spišiak

Je v súčasnej dobe politika zadlžovania nerozumná?

0icon

Mnoho ľudí, ktorí používajú zdravý rozum a sú proti zadlžovaniu si nevšimli, že doba sa zmenila a Slovensko má v súčasnosti menu Euro. To znamená, že naše ekonomické pôsobenie už nie je iba Slovensko, ale zasahuje všade, kde sa Euro používa. Čo to, teda pre bežného človeka znamená? Napríklad to,…

Robo Bačinský

Toto platím zo svojich daní? Čaputovej ,,uhlíkové“ farizejstvo, a Mikulca s Naďom, ako prototyp papalášstva???

0icon

V dobe, keď sa priamo pred očami Čaputovej rúca chod štátu, keď západu otrocky oddaní politickí diletanti demontujú demokraciu a z vlastnej krajiny si urobili s.r.o – čku, keď dochádza k úmrtiu nevinného generála v Kolíkovej base a tá sa z toho rehoce, keď reprezentanti štátu ignorujú vlastné nariadenia, keď…

Rastislav Slovák

Sociálny netvor a cynický sociopat Sulík patrí na smetisko politických dejín, samozrejme aj s psychopatom Matovičom a úchylom Kollárom

0icon

Matovič a Kollár sú pravdepodobne ešte horší ako Sulík, ale to, že títo dvaja sú ešte horší od sociálneho netvora Sulíka, to ešte nie je dôvod na to, aby si sociálny netvor Sulík za to niečo zasluhoval! Je nezmysel, keď niekto chce Sulíka ľutovať kvôli konfliktom s Matovičom. Tie ich…

Štefan Harabin

S „vyšetrovateľmi“ ako Kotleba a Radačovský Kolíková zodpovednosti unikne. Kolíková sa správa ako posledná prériová hyena.

0icon

Už pri nominovaní Kotlebu do vyšetrovacej komisie vznikla pochybnosť, či bude mať schopnosti, ale hlavne záujem niečo vyšetriť. Kotleba je odsúdený Špecializovaným trestným súdom na vyše štvorročný nepodmienečný trest, ktorý môže zvrátiť už len Najvyšší súd. Vzhľadom na politické ovládnutie justície súčasnou vládou, nemožno vylúčiť, že rozhodnutie v jeho kauze…

Marek Brna

Médiá, neurážajte stále premiéra!

0icon

Blázon z Trnavy, mali by ho riešiť pracovníci v bielych plášťoch, ľudia sú zvedaví na jeho psychotest, kreslené politické karikatúry, kde si tlmočník do posunkovej reči klope na čelo. Čo to má znamenať? Takáto arogancia na adresu tretieho najvyššieho ústavného činiteľa! Veď sa trochu vcíťte do role radového občana, ktorý…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Historické fotografie, ktoré ťa uchvátia!

0 icon

Historické fotografie nám môžu povedať veľa o minulosti. Fotografi sú obrovskou pomocou pre historikov, dokázali zachytiť najdôležitejšie udalosti a najzaujímavejšie fakty. Historické fotografie vedia jedným obrazom vysvetliť atmosféru celej éry. Bohužiaľ, najúchvatnejšie zábery sa do školských učebníc nedostali. Preto sa mohlo ľahko stať, že si nasledujúce historické fotografie nikdy nevidel,…

Tajomná správa z vesmíru - 2.časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o neznámom signáli, ktorý zachytil v roku 1977 istý astronóm Jerry R. Ehman a ktorý trval 72 sekúnd. Ba čo viac, vyzeralo to, akoby niekto signál s kódom 6EQUJ5, vysielal zámerne. Systém Big Ear neumožňuje prehľadávať vesmír. Funguje tak, že sa zameria na jedno miesto na oblohe a využije rotáciu Zeme.…

Mount Everest, najvyššia hora sveta, je o dva metre vyššia

0 icon

Presná výška najvyššej hory sveta, Mount Everest, je predmetom diskusií už viac ako 170 rokov, ale po tom, čo geológovia nazývajú doposiaľ najdôkladnejším prieskumom Mount Everestu, bolo dohodnuté konečné meranie. Rast Mount Everest, ktorý vyrastá asi dve metre od svojich predchádzajúcich oficiálnych meraní, údajne odzrkadľuje hrdosť Nepálčanov, ktorí zdieľajú horu so…

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Vo svete IT

Nové Honor smartfóny s podporou mobilných služieb Google by mali prísť už o pár mesiacov

0 icon

Uvalenie sankcií na spoločnosť Huawei zo strany administratívy USA znamenalo pre čínskeho telekomunikačného giganta množstvo problémov, s ktorými sa potýka doteraz. Čínsky výrobca elektroniky musel siahnuť po úplne nových dodávateľoch, ako aj po vlastnom softvérovom riešení pre zariadenia Huawei a Honor, keďže nemohol využívať služby americkej spoločnosti Google. Situácia sa…

Zaujímavá diskusia: Dokáže arašidová chrumka zničiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu?

0 icon

Vo vesmíre platí, že aj malý objekt, ktorý cestuje vysokými rýchlosťami, môže pre astronautov, ale aj vesmírnu stanicu, znamenať obrovský problém. Internetom sa však nedávno rozbehla diskusia, či by aj obyčajná chrumka mohla predstavovať vo vesmíre problém. Odpoveď priniesol portál IFL Science. V septembri minulého roka bola Medzinárodná vesmírna stanica donútená…

Najväčší objav v histórii vesmíru? Astrofyzici našli stopu v záhade gravitačných vĺn

0 icon

Astrofyzici, ktorí sa pokúšajú odhaliť prítomnosť nízkofrekvenčných gravitačných vĺn, možno natrafili na jeden z najväčších objavov v histórii vesmíru, píše portál goodnewsnetwork.com. Výskum, ktorý vykonávali, bola spolupráca vedcov z jednej strany Zeme na druhú. V dátach projektu, ktorý využíva pohyby hviezd na odhalenie obrovských gravitačných vĺn, sa objavil signál, ktorý poukazuje na…

Explózia väčšia než akákoľvek supernova: Čo presne sú hypernovy a ako vznikajú?

0 icon

V galaxii, ktorá sa od nás nachádza 25-miliónov svetelných rokov, objavili astronómovia zvláštny úkaz, ktorý poukazuje na explóziu hviezdy. Ide o takzvanú hypernovu, najsilnejší typ explózie vo vesmíre, od čias veľkého tresku, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity. Hypernovy sú vysoko energetické supernovy, ktoré vznikajú dôsledkom extrémneho kolapsu hviezdneho jadra. Vzniká, keď sa…

Takto vyzerá aktuálny prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Google Play opäť raz ponúka niekoľko platených aplikácií a hier kompletne zadarmo. Nižšie na zozname nájdete 20 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti Simple App Locker a Everifit!. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá je schopnou obmedziť prístup k aplikáciám nainštalovaným v telefóne. Službu oceníte v prípadoch,…

Armádny Magazín

Satanovskij o zatknutí Navaľného: Návrat bez triumfu

0 icon

Rusko, 20. január 2021 (AM) - Navaľnyj sa vrátil do Ruska z Nemecka. Dôvody nie sú také dôležité. Možno dostal príkaz - je čas stať sa posvätnou obeťou. Možno si naozaj chce vyskúšať kráľovskú korunu na hlave. Alebo sa rozhodli pokúsiť sa pod ním rozpútať masové nepokoje. Prečo je horší ako Tichanovská, Saakašvili alebo Pašinjan?

Japonsko plánuje vypustenie dreveného satelitu

0 icon

Japonsko, 20. január 2021 (AM) - Drevené satelity, ktoré by po dokončení svojej misie horeli bez toho, aby znečisťovali atmosféru sa pravdpodobne už o pár rokov budú vznášať nad našimi hlavami.   Ľudia ovládajú orbitálny vesmírny let niečo vyše 60 rokov a do vesmíru už bolo vyslaných asi 5 500

Kam chce namieriť svoje zbrane vojenské námorníctvo USA v najbližšom desaťročí

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - "Zadržovať a víťaziť." Náčelník štábu Vojenského námorníctva USA admirál Michael Giday prezentoval Navigačný plán na najbližšie desaťročie. Hlavné v ňom je, že americké loďstvo má dominovať vo svetovom oceáne. Cieom globálnej kontroly je p

Izraelský analytik Kedmi: Kvôli Rusku nemôžu už Spojené štáty s nikým viesť vojnu

0 icon

Izrael, 20. január 2021 (AM) - Washington už nebude môcť odvrátiť pozornosť Američanov od vnútorných problémov pomocou nekonečných vojen kvôli vážnemu posilneniu ruskej vojenskej sily. Občiansky konflikt v USA dosiahol takú intenzitu, že už nie je možné „vypustiť paru“ pomocou ďalšej „malej víťaznej vojny“ v zámorí. Vyjadruje to s presved

Minister obrany Naď: „Rektorka im nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo…“

0 icon

Slovensko, 19. január 2021 (AM) Na Akadémii policajného zboru v roku 2021 už ako pedagógovia nebudú pôsobiť poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a politológ Eduard Chmelár. Obaja známi akademici sa ako jedni z mála pravidelne kriticky vyjadrujú na adresu politikov súčasnej vládnej koalície.

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali