Či sa to už niekomu páči, alebo nie, americký jadrový priemysel závisí od Ruska. Ak Rusko zavedie protisankcie, elektrická energia bude mať v USA cenu zlata

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Pred 70 rokmi sa Spojeným štátom podarilo rozštiepiť atóm. USA boli prvé na svete, ktoré zvládli túto technológiu. Dnes je však situácia úplne iná. Americký jadrový priemysel už dlho nedokáže otvorene konkurovať so svetom. USA zaostávajú vo všetkých oblastiach, od ťažby uránu a zmlúv o dodávkach až po výrobu paliva pre jadrové reaktory

jadrova elektraren
Ilustračné foto

Ešte v októbri 2019 bol prezident Donald Trump varovaný, že čínske štátne spoločnosti hromadne skupujú najväčšie uránové bane na čiernom kontinente. Pričom ťažba uránu v samotných USA prudko klesá. Podľa Casper Star-Tribune sa v americkom štáte Wyoming nachádzajú najväčšie zariadenia na ťažbu uránu v krajine. Za posledných pár rokov sa výroba v týchto zariadeniach znížila o 90 %. Kým kedysi uránový priemysel zamestnával viac ako 5 000 obyvateľov Wyomingu, dnes ich nie je viac ako 200.

Predstavitelia jadrového priemyslu USA sú značne znepokojení rozširujúcimi sa balíkmi sankcií proti Ruskej federácii (RF), ktoré začínajú spätne udierať po viacerým odvetviam priemyslu a výrobných väzbách v oblasti energetiky. Preto požiadali Biely dom nerozširovať sankcie na jadrové palivo z RF.

Podľa ruského portálu Reálna politika zostáva ruské jadrové palivo napriek ukrajinskému konfliktu mimoriadne žiadaným tovarom. Práve vďaka jadrovým elektrárňam sa darí USA udržiavať cenu elektrickej energie na primeranej úrovni. Dnes sú USA so svojimi 88 funkčnými reaktormi s výkonom 96 GW svetovým lídrom.  Celkový výkon jadrových elektrární v RF je len 24,2 GW a nemeckých len 3 GW. USA síce majú najväčší počet jadrových reaktorov, ale sú jedny z najstarších. 2/3 z nich teda 60 reaktorov bolo vybudovaných v 70. rokoch. Ešte pred dvomi rokmi mali USA 94 reaktorov a za ten čas bolo 6 zastavených. Napriek amortizácii parku jadrových reaktorov USA zvyšovali ich výkon až na súčasných 96 GW. Jadrový priemysel USA ročne produkuje 790 GWh elektriny, ktoré pokrývajú 20 % energetickej bilancie USA. Tento podiel si jadrový priemysel stále udržuje napriek znižovaniu počtu reaktorov, čo zvyšuje tlak na zastaralú jadrovú infraštruktúru, ktorej priemerný vek už dávno presiahol 40 rokov. Všetky veľké mocnosti sa snažili zabezpečiť svoju energetickú bilanciu prostredníctvom rozvoja jadrovej energetiky. V 60. rokoch postavili USA 3 fabriky, na ktorých sa obohacoval urán. Pracovali 30 rokov  a v roku 1992  ich boli nútení zatvoriť.

V súčasnosti zostala v USA jediná takáto fabrika, ktorá navyše patrí britsko-holandsko-nemeckému konzorciu, a je schopná pokryť len 5 % potreby jadrového paliva USA. Táto spoločnosť má ešte jednu fabriku v Nemecku, ale ani tá nie je v stave vyrobiť dostatok paliva pre jadrové elektrárne USA. Preto USA už desiatky rokov nakupujú väčšinu jadrového paliva v zahraničí  – viac ako polovicu v RF, Kazachstane a Uzbekistane, pričom hlavnú úlohu tu hrá RF, ktorá nielenže má k dispozícii urán, ale má aj technológie  na jeho obohatenie. Od roku 1993 do roku 2013 USA kupovali vysoko obohatený zbrojný urán, ktorý sa na ruských fabrikách prerábal na nízko obohatené palivo pre americké jadrové elektrárne.

Po udalostiach na Kryme v roku 2014 USA túto spoluprácu ukončili.  Vtedajší prezident Obama tvrdil, že v USA bude postavená druhá fabrika na obohatenie uránu a tak bola spolupráca s RF zakázaná. Išlo však len o zastierací manéver, pretože embargo sa týkalo len priameho nákupu uránu v RF, a tak USA naďalej kupovali urán z Kazachstanu a Uzbekistanu, ktorý sa spracovával v RF na  palivové tabletky dodávané do USA, ktoré boli deklarované ako kazašské a uzbecké palivo.

Dnes, keď v USA zúri energetická kríza, Biely dom sa veľkodušne rozhodol, že ruský urán nebude spadať pod sankcie a doma to bude prezentované ako starostlivosť o amerických občanov a pre európskych spojencov ako opatrenie na ohraničenie rastu cien energií. Predpokladá sa, že v Európe to ako zvyčajne mlčky zhltnú.

Bez dodávok ruského jadrového paliva zostane 20 % domácností v USA  bez elektriny. Podobne je to aj v krajinách EÚ a preto sa Slovensko ešte v marci predzásobilo jadrovým palivom, než sme boli RF zaradení na zoznam nepriateľských krajín.

Bulharsko a Grécko spoločne uvažujú o dostavbe jadrovej elektrárne Belene, ktorej stavba bola zastavená na nátlak USA a kontrakt s Rosatomom bol vypovedaný. Stavbu mala začať realizovať americká spoločnosť Westinghouse v roku 2016 a v roku 2021 mala byť jadrová elektráreň uvedená do prevádzky. Zostalo len pri sľuboch.

Medzičasom USA zaviedli voči Ruskej federácii niekoľko balíkov sankcií a v prípade, ak Rusko odpovie sankciami na vývoz jadrového paliva, bude mať elektrina pre Američanov hodnotu zlata.

Už teraz vyskočila inflácia na rekordných 8,6 % a ceny na benzín oscilujú okolo 4 – 5 dolárov za galón. Podľa energetikých odborníkov z Columbia  University sú obavy, že v prípade zastavenia dodávok ruského paliva vyskočia ceny elektriny vyššie, ako inflácia. Pričom rýchle vytvorenie vlastných kapacít na obohacovanie uránu v USA v potrebných objemoch je nereálne. Takmer pred tridsiatimi rokmi podpísala RF a USA dohodu o spracovaní ruského vysoko obohateného zbrojného uránu na nízko obohatené palivo pre jadrové elektrárne. RF dodávala do USA takmer 15 000 ton jadrového paliva ročne. Bol to mimoriadne kvalitný a relatívne lacný urán v porovnaní s americkým, takže USA sa zriekli vlastnej výroby.

V roku 2010 v USA vyrobili okolo 2000 ton oxidu uránu a v roku 2020 len 90 ton na jedinej fabrike URENCO v Novom Mexiku.  Podľa New York Times ukrajinský konflikt odhalil vysokú závislosť USA na ruskom jadrovom palive a vytvoril veľké problémy v tomto odvetví. Podobne je na tom viacero krajín EÚ, pričom veľa z nich, podobne ako Slovensko, je na ruských dodávkach jadrového paliva závislých na 100 %.

Ako uvádza ruský portál Vzgľad Francúzsko je jednou z mála krajín EÚ, ktorej sa podarilo zachovať budúcnosť svojej jadrovej energetiky a odolávať úderom zelenej agendy. Stabilne vyváža svoju jadrovú elektrinu do Talianska, Švajčiarska, Belgicka, Spojeného kráľovstva a Španielska, pričom ročne zarába miliardy eur.

V súvislosti so zelenou agendou EÚ je potrebné pripomenúť, že jadrové elektrárne vypúšťajú šesť gramov CO2 na kilowatthodinu elektrickej energie. Veterné elektrárne vypúšťajú 11 gramov oxidu uhličitého na kilowatthodinu, zatiaľ čo solárne elektrárne 80 gramov. Napokon, plynové turbíny, ktoré boli vyhlásené za mimoriadne ekologické, vypúšťajú 420 gramov CO2 na každú vyrobenú kilowatthodinu.

Francúzska jadrová energetika spotrebuje ročne približne 10 500 ton uránu. Z toho 8 000 ton prichádza do krajiny zo zahraničia. Podľa Roda Adamsa, amerického experta na jadrovú energiu, „45 % tohto množstva pochádzalo z kanadských surovín, ďalších 32 % z Nigeru a zvyšok z Austrálie, Kazachstanu a Ruska – a Francúzi dlho nemali problém s nákupom paliva.“

Situácia sa však výrazne mení a Čína sa stala významným konkurentom Francúzka na trhu jadrového paliva v Afrike aj v Kanade. Čo zostáva? Rusko a Kazachstan, ktoré spolu majú takmer 45 % preukázaných svetových zásob uránu. Pravdou je, že Kazachstan vedie v tejto dvojici s celosvetovým podielom na trhu viac ako 37 %. Faktom však je, že väčšina kazašského uránu sa nemôže dostať do spotrebiteľských krajín bez toho, aby prešla cez RF. Kazachstan má mimoriadne obmedzené zdroje obohacovania uránu na úroveň 5 až 20 %, ktorý  najčastejšie požadujú prevádzkovatelia jadrových elektrární.

„Rusko má 43 % svetovej kapacity na obohacovanie uránu a kazašské jadrové suroviny idú najprv do ruských závodov na obohacovanie uránu a až z nich na trh,” píše austrálsky The Conversation. „V súčasnosti takmer polovica (45 %) uránu, ktorý sa dostáva do Francúzska, pochádza z bývalého Sovietskeho zväzu,” uviedla organizácia Greenpeace France. „Takmer 30 % obohateného uránu používaného v krajinách EÚ je ruskej výroby,” dodáva španielska pobočka environmentálnej organizácie. Ako vidíme z uvedených údajov, Rusko kontroluje väčšinu trhu jadrového paliva, ktorý sa do Európy dostáva z bývalého Sovietskeho zväzu.

Najväčší európsky výrobca jadrovej energie EDF, ktorý zvyčajne v zime vyváža lacnú elektrickú energiu, ju bude možno tento rok nútený dovážať po tom, čo už po tretí raz znížil svoju prognózu výroby. Reaktory, ktoré obsluhuje trpia častými poruchami, čo je problémom nielen pre Francúzsko, ale aj pre krajiny, ako je susedné Nemecko, ktoré možno bude musieť spaľovať viac plynu, aby udržali svoje dodávky energie, napriek prísľubu, že zníži svoju závislosť od Moskvy. Približne polovica z 56 reaktorov spoločnosti EDF bola v marci t.r. odstavená a očakáva sa, že tohtoročná produkcia bude najnižšia za viac ako 30 rokov,” uviedla agentúra Reuters v redakčnom článku.

Podľa niektorých ruských a európskych médií Francúzsko už „znásobilo svoje nákupy ruského uránu na Urale, pričom využilo schémy na obchádzanie protiruských sankcií”. Paríž si musí vybrať medzi politickou jednotou Západu a blahobytom krajiny.

Podľa údajov Svetovej jadrovej asociácie 85 % svetového uránu sa ťaží v 6 krajinách: RF, Kazachstane, Kanade, Austrálii, Namíbii a Nigere. Problém však nie je len palivo, mnohé reaktory v USA a EÚ sú ruskej výroby, takže problémom môžu byť aj náhradné diely.

V roku 2021 vo svete pracovalo 439 jadrových reaktorov, 38 z nich v RF, 42 je postavených a ešte 15 sa stavia na základe ruských technológií.

Podľa Centra globálnej energetickej politiky v roku 2020 RF vlastnila 40 % svetovej infraštruktúry na konverziu uránu  a 46 % kapacít na jeho obohatenie. V roku 2021 USA nakupovali u RF okolo 16 %  uránu a ďalších 30 % od Kazachstanu a Uzbekistanu. To bol zrejme aj dôvod, prečo sa urán neobjavil na zozname sankcionovaných tovarov.

Kongres USA vyzýva na zníženie závislosti USA a investície do jadrových elektrární nového pokolenia, ktoré umožnia spracovávať vysoko obohatený urán.

Podľa dôveryhodného zdroja Bidenova administratíva tlačí na zákonodarcov, aby podporili plán v hodnote 4,3 miliardy dolárov na nákup obohateného uránu priamo od domácich výrobcov s cieľom zbaviť USA závislosti od dovozu ruského paliva pre jadrové reaktory.

Akcie uránových spoločností prudko vzrástli. Medzi spoločnosti, ktoré by mohli mať z takéhoto plánu prospech, patrí Centrus Energy, firma so sídlom v Bethesde v Marylande, ktorá buduje zariadenie na obohacovanie uránu v Ohiu, a ConverDyn, spoločný podnik spoločností Honeywell International Inc. a General Atomics, ktorý poskytuje služby v oblasti konverzie uránu.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali