Bývalý premiér Ukrajiny Azarov načrtol, čo čaká Bielorusko v prípade víťazstva „revolúcie“

Kyjev/Minsk 22. septembra 2020 (HSP/KP/Foto:SITA/AP-RIA Novosti, Yana Lapikova, pool)

 

Bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov v rozhovore pre Komsomoľskú Pravdu vyjadril presvedčenie, že si Bielorusko nevyhnutne zopakuje osud dnešnej Ukrajiny v prípade, ak prejde na „európsky model“

Nikolaj Azarov
Na snímke Nikolaj Azarov

Na úvod Nikolaj Azarov porozprával svoje skúsenosti s tým, ako ho blokujú na sociálnych sieťach.

Večer poskytnem rozhovor hlavnému štátnemu kanálu Bieloruska, v noci už ma Američania blokujú. Automaticky, bez akéhokoľvek vysvetlenia príčin takého opatrenia.

 

Prečo sa toto robilo nedávno s Ukrajinou a teraz s Bieloruskom?

Odstrihujú všetky informačné zdroje, ktoré nie sú v ich prospech. Vedie sa totálna propaganda cez sociálne siete a televíziu. Prebieha absolútna masívna dezinformačná kampaň bieloruského obyvateľstva prostredníctvom internetu. Je to to isté, čo sa dialo na Majdane.

 

Čo poviete na sľuby o „svetlej európskej budúcnosti“?

Uvediem príklad. Ukrajinské spoločnosti Naftogaz alebo Energoatom sú štátne spoločnosti, no v ich dozornej rade 70% členov musia tvoriť cudzinci, pričom vedenie spoločnosti sa nachádza za hranicami Ukrajiny. Sudcov má menovať komisia, ktorá je tvorená výlučne z cudzincov. Takže ak sa Latuško (exminister kultúry Bieloruska, člen opozičnej Koordinačnej rady, ktorý ušiel do Poľska) pokúsi čosi vyprosiť, nikto mu 3-4 miliardy, o ktorých on hovorí, nedá. A ak mu dajú 300-400 miliónov, potom iba za určitých podmienok… No Latuškovi je to jedno, on už je v pozícii agenta vplyvu. No Bielorusko stratí suverenitu. A 1,5 miliardy od Ruska, o tom som presvedčený, je absolútne bez akýchkoľvek záväzkov. Takto sme svojho času aj my dostávali úvery z Ruska.

 

TOTÁLNA PROPAGANDA A CHUDOBA

Zato lídri bieloruských protestov vyzývajú obyvateľov k tomu, aby štrajkovali, neplatili dane a za komunálne služby…

Ja môžem povedať, k čomu povedie zmena režimu v Bielorusku a prechod na „európsky model“. My sme touto cestou prešli počnúc rokom 2005, teda od Oranžovej revolúcie. A zakončiac Majdanom v roku 2014. Pod tými istými heslami.

 

A k čomu dospela Ukrajina?

K tomu, že dnes platíme za bývanie, energie a komunálne služby desaťkrát viac…Naše dnešné tarify sú pritom vyššie ako v Európe. No reálna úroveň miezd klesla. Hoci podľa štatistík sa priemerná mzda blíži k 400 dolárom. No to je stredná hodnota, ktorá počíta ja s príjmami oligarchov a veľmi bohatých úradníkov, ktorí dnes v Bielorusku nie sú. Na Ukrajine plat šéfa štátnej korporácie môže dosahovať výšku 3-5 miliónov dolárov za mesiac. Ak túto sumu podelíme medzi ostatných, celkovo dostaneme nie zlé číslo.

Ceny narástli. Dnes sú potraviny drahšie ako v Poľsku. Priemerný dôchodok je 120 dolárov, z ktorých 60% zhltne platba za nájom a energie. Z  Ukrajiny sa stal dovozca potravín. Úrodná zem, vhodné klíma, no my dovážame potraviny. Vyvážame akurát kukuricu, slnečnicu a zrno. Všetko ostatné dovážame.

 

A čo priemysel?

Jednoduchý príklad. Charkovský traktorový podnik bol jedným z najväčších v celom ZSSR. Vyrábal 100 tisíc traktorov za rok. Teraz prešli na kusovú výrobu. Podnik je prakticky odstavený. Presne taká perspektíva čaká Minský traktorový podnik. Európska únia im nanúti dodávku vlastnej poľnohospodárskej techniky. Pritom Minský traktorový podnik  Gomeľseľmaš je vynikajúci komplex vyrábajúci špičkovú techniku. No toto nikoho nezastaví. Sprivatizujú ho, dajú ho nejakému vlastníkovi, ktorého čaká takáto perspektíva – buď sa ťažko prebíjať na konkurenčnom trhu, kde veľmi rýchlo zbankrotuje, alebo proste zlikvidovať podnik, materiál odniesť do kovošrotu a predať, ako sa to deje na Ukrajine.

Počas „európskych reforiem“ bolo 4,5 tisíc ukrajinských podnikov proste zlikvidovaných. Budúcnosť bieloruských podnikov je za takýchto okolností proste nezávideniahodná. Proste preto, že Európska únia konkurenta nepotrebuje. Američania presne tak isto.

 

A načo im je slabé Bielorusko?

Aby premenili národ na zdivočené stádo nabudené proti Rusku. Chudobný štát je jednoduchšie riadiť. Ukrajinský príklad ukázal: od prvej Oranžovej revolúcie ubehlo 15 rokov a my už máme generáciu absolvujúcu školu kde ich učia, že Rusko to je agresor a nepriateľ. A že nebyť Ruska, už by si žili ako Švajčiari. Je to totálna propaganda, ktorá vylučuje alternatívne názory. To isté čaká Bielorusko.

 

10 MILIÓNOV ODIŠLO NA ZÁROBKY

Ale veď práve táto mládež, ktorá dnes vychádza protestovať do ulíc, prvá príde o prácu?

Jednoznačne. Bielorusi si udržali vysokoškolské vzdelanie. Majú veľa absolventov humanitárnych odborov. A žiadne humanitárne profesie potrebné nebudú. No ani inžinieri nebudú potrební, ak nebudú podniky. Ani veda nebude potrebná. Zrúti sa úroveň vzdelania. Na prípravu dobrého inžiniera sú potrebné veľmi rozsiahle vedomosti. No na vyškolenie pracovníka na zber jahôd na plantážach v Poľsku žiadne vedomosti potrebné nie sú. My sme si aj týmto prešli. Je mi ťažko hovoriť. Videl som to všetko na vlastné oči. Na Ukrajine sme robili, čo sa dalo. Lenže u nás došlo k sérii protištátnych prevratov…

 

Hovorí sa, že dnes je vraj až 8 -10 miliónov Ukrajincov za hranicami na zárobky. Sú tieto čísla reálne?

V roku 1991 mala Ukrajina 52 miliónov obyvateľov. Dnes na základe špekulatívneho odhadu počtu obyvateľstva, ktorý sa robil na základe spotreby chleba, mlieka, mäsa, ostalo v štáte 37 miliónov Ukrajincov. Samozrejme, do toho započítavajú aj Donbas a Krym. Bez nich tu ostalo 32 miliónov. Kde sa podelo 20 miliónov občanov za 30 rokov nezávislosti Ukrajiny? 300 tisíc osôb za jeden rok – to je fyzická demografická strata Ukrajiny! Každý rok máme straty rovné Bitke pri Poltave! Vynásobte si to krát 30 – dostanete číslo 9 miliónov. Ostatné, to je migrácia. Proste iba tá predstavuje 10 miliónov. Je to porovnateľné s celkovým počtom obyvateľov Bieloruska! Väčšia časť z tých, čo boli v Rusku, už tam ostala, už dostala občianstvo. Sezónnych pracovníkov medzi Ruskom a Ukrajinou bolo 1 -2 milióny. Ostatní sú v Európe , v Amerike. Na mojom facebooku mám čitateľov z 67 štátov sveta. Sotva ma čítajú Austrálčania alebo Kórejci. Všetko sú to naši emigranti, ktorých tam zaviedol osud.

 

IZOLOVAŤ VŠETKÝCH ORGANIZÁTOROV

Protestujúci v Bielorusku hovoria: My nie sme proti Rusku. Chceme sa priateliť so všetkými, aj s Európou. Na Majdane mi rozprávali presne to isté. No nevyšlo.

Všetko sa opakuje. Ak raz sa do organizácie tohto biznisu Poliaci a Američania pustili, pre niečo to robili. Podľa mojich odhadov predpokladali, že  všetko otočia za dva, tri roky. Bol program, boli peniaze, boli zodpovedné osoby za projekt. Pripravovali sa agenti vplyvu, lídri, aktivisti. Všetci prešli školením. No všetko sa odohralo trošku skôr… Aj na Ukrajine sa štrajky baníkov nezačali z ničoho nič, ale po tom, ako odboroví lídri absolvovali školenia v odborových centrálach v Amerike.  Presne tak isto je to aj s Bieloruskom. Prečo do toho Poliaci a Američania vkladali peniaze? Aby v Bielorusku dosadili k moci tých, ktorí sú odhodlaní priateliť sa s nimi aj s nami?

 

Ale Janukovič chcel práve to?

Čím sme sa znepáčili Európskej únii? Prečo nás zmietli pučom? Je jasné prečo. Nie je prípustné žiadne „priateľstvo so všetkými“. Oni potrebujú štát, ktorý je nepriateľom Ruska. Len čo sa ich marionetky dostanú k moci v Bielorusku, začne sa ostrý protiruský kurz. Všetky proruské elementy budú fyzicky vyhladené, ako to bolo na Ukrajine, alebo zatvorené vo väzniciach, ak sa im nepodarí ujsť. A začne sa zombizácia. Prejde päť rokov a Bielorusko nespoznáte! Osud Bielorusov absolútne nikoho nezaujíma. Aké  strasti ich čakajú, či prídu o prácu, či padne ich ekonomika, koho to bude v Poľsku a v Amerike znepokojovať? Naopak: čím naštvanejšia a chudobnejšia je masa, tým ľahšie je ju povrchnými heslami huckať na nepriateľa.

 

Dá sa tomu vzdorovať?

Je jediná možnosť – okamžite klasifikovať tieto udalosti za protištátny prevrat. Izolovať všetkých jeho organizátorov. Urobiť to, čo sme my neurobili. Rázne odpovedať tým , ktorí uznali túto Tichanovskú za prezidentkou. Čiže Poľsko uznalo Tichanovskú za prezidentku? Prečo nie sú do týchto chvíľ prerušené s Poľskom diplomatické styky? Nie je potrebná diktatúra. Konajte podľa platných zákonov. A nebojte sa  pokriku Američanov, ako sme sa my báli. Oni sankcie uvalia tak či tak. Bieloruské vedenie si  musí samo uvedomiť a národu otvorene povedať: žiadnej „európskej cesty“ teraz už nebude. Inak Západ dosadí v Bielorusku diktatúru latinskoamerického typu.

 

V SPOJENÍ BY SME MOHLI ŽIŤ TRI KRÁT BOHATŠIE

Ukazuje sa, že je len jedna cesta – spojenectvo s Ruskom. A čo prinesie Bielorusku takýto Zväzový štát?

Bieloruská ekonomika je integrovaná do ruskej, 50% z nej je na ruskom trhu. Toto je treba posilňovať. Sú potrebné veľké projekty kooperácie. Ako bola výstavba atómovej elektrárne. Čím viac bude takýchto projektov, tým viac je do nich zainteresované obyvateľstvo – študenti, robotníci, inžinieri, vedecká inteligencia, úradníci – tým väčší bude úžitok pre všetkých.

 

A spoločná armáda, mena. Je to potrebné?

A prečo nie? Sovietsky zväz bol svojho času spoločným trhom 15 krajín. To vôbec neprekážalo rozvoju národných štátov. A potom nastavali colnice. Každý sám za seba. A čo dosiahli po 30 rokoch naše republiky? Len niektoré z nich sa viac menej dostali na úroveň roku 1990. Pritom za 30 rokov bolo možné strojnásobiť HDP! Žiť tri krát bohatšie.

 

A môže sa Zväzový štát Ruska s Bieloruskom stáť takým úspešným, že na Ukrajine vznikne želanie sa pripojiť?

Toto si na Ukrajine vyžaduje zmenu režimu. Dnes je ten režim neonacistickým, protinárodným. Pokiaľ sa to nezmení, niet o čom hovoriť! Ale ľudia sú k tomu pripravení. No sú zastrašení.

Čo sa týka Ruska a Bieloruska, všetko závisí od ekonomického kurzu. Ak dokážu dosiahnuť v ekonomike vysoké tempá rozvoja, potom bude Zväzok príťažlivý. Povedzme Čína, tá sa v pomerne v krátkom čase dostala na špičku rozvoja. Pritom propaganda je doteraz proti nej. Všetci hundrú: ale tam je diktatúra.

Príťažlivosť závisí nie len od úspechov v ekonomike, ale aj od toho, ako sa režim prezentuje vo svete. A všetky možnosti veľmi rýchleho vzájomného rozvoja spojenectva Ruska, Bieloruska a Ukrajiny existujú. S perspektívou za 20 -30 rokov dosiahnuť úroveň Číny, Ameriky, Európy. Jednotlivo to bude trvať iste dlhšie. Respektíve to nebude vôbec.

Alexander Koc

Preklad z ruštiny: Tibor Korečko

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Znovuzvolenie Trumpa by podľa analytikov zhoršilo vzťahy s Nemeckom

0 icon

Berlín/Kaiserslautern 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA by podľa všetkého viedlo k ďalšiemu zhoršeniu vzájomných vzťahov medzi Washingtonom a Berlínom. V rozhovore pre TASR o nemecko-amerických vzťahov to krátko pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch povedal Florian Böller, profesor politických vied, ktorý pôsobí na…

Exfunkcionár NAKA Slobodník prišiel na Úrad špeciálnej prokuratúry, kde má ponúknuť svoje svedectvo

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Exfunkcionár Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernard Slobodník prišiel dnes ráno na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v Pezinku, kde má ponúknuť svoje svedectvo. Informuje o tom spravodajský portál televízie Markíza Tvnoviny.sk Obvinený a väzobne stíhaný exšéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít M. mal totiž…

Na Slovensku pribudlo v stredu 2785 ľudí s pozitívnym testom zo 14.355 testovaných

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/University of Oxford-John Cairns)   Na Slovensku v stredu (28. 10.) pribudlo 2785 nakazených novým koronavírusom zo 14.355 testov. Pribudlo 16 nových úmrtí. Z ochorenia sa za stredu vyliečilo ďalších 428 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Percento pozitívnych testov…

Bidenova výhra nemusí znamenať zmenu v obsahu zahraničnej politiky

0 icon

Washington/Praha/Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Pokiaľ sa americkým prezidentom stane demokrat Joe Biden, okrem veľkých symbolických krokov v podobe pristúpenia k Parížskej klimatickej dohode či k jadrovej dohode s Iránom je ťažké očakávať výraznú zmenu v obsahu zahraničnej politiky Spojených štátov. Pre TASR to povedal analytik z českej…

Iniciatíva Za otvorenú justíciu verí v odhalenie a vylúčenie všetkých sudcov, ktorí boli súčasťou korupčnej siete

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) verí, že z justičného systému budú odhalení a vylúčení všetci sudcovia, prokurátori a advokáti, ktorí boli a sú súčasťou korupčnej zločineckej siete ovládajúcej slovenské súdy. Majú tiež nádej, že nastal čas, keď sa vyšetria všetky indície a…

Ústavný súd dostal žiadosť o väzbu pre obvinených sudcov, rozhodne plénum

0 icon

Košice 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR vo štvrtok rozhodne o žiadosti generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby troch obvinených sudcov. Ide o Jozefa K., Jarmilu U. a Davida L. Žiadosť bola na ÚS podaná vo štvrtok ráno. „Predseda Ústavného súdu SR Ivan…

Vo Philadelphii platí pre rasové nepokoje zákaz vychádzania

0 icon

Philadelphia 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Tim Tai/The Philadelphia Inquirer)   V americkom meste Philadelphia platí od stredy 21. hodiny miestneho času zákaz vychádzania, informuje spravodajský portál BBC. Úrady tým reagujú na násilnosti a prípady rabovania, ktoré sprevádzajú najnovšiu vlnu demonštrácií proti rasizmu. Nepokoje prepukli v pondelok potom, čo polícia zastrelila ďalšieho…

Advokát Ján Čarnogurský ml. upokojuje: „Nezabúdajte, že celoplošné testovanie na Covid-19 je dobrovoľné. Podľa zákona žiadny policajt a ani žiadny štátny orgán nie je oprávnený požadovať informácie o zdravotnom stave občana“

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa známeho advokáta Jána Čarnogurskehé mladšieho, verejnosť by nemala zabúdať na to, že celoplošné testovanie na covid-19 je dobrovoľné Ján Čarnogurský ml. v reakcii na vyjadrenia vládnych politikov o tom, že polícia, prípadne ozbrojené sily budú na budúci týždeň kontrolovať certifikáty občanov o negativite…

Milan Vetrák chce meniť rokovací poriadok a zlepšiť legislatívny proces

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Lepšia predvídateľnosť a jednoznačnosť práva, väčšia kontrola dodržania podmienok na rokovanie o zákonoch v skrátenom legislatívnom konaní (SLK) či úprava lehôt pri prerokovaní pozmeňujúcich návrhov. Aj to by malo byť cieľom novely rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR, ktorú plánuje predseda ústavnoprávneho výboru…

Smer-SD hľadá podporu v opozícii na odvolávanie Matovičovej vlády. Grendel: „Je to kvôli policajným akciám“

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Politici z opozície údajne na budúci týždeň chystajú pokus na vyslovenie nedôvery vláde Igora Matoviča Podľa Denníka N opozičná strana Smer-SD začína zbierať podpisy na odvolávanie vlády. "V pondelok sa strana chystá osloviť aj ostatných opozičných poslancov," píše denník. Dôvodom na vyslovovanie nedôvery…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Ja na bráchu, brácha na mně“ a konečne sme sa dožili búrky i víchrice. Bude z toho permanentná tropická lejavica v našom DEMOKORUPT systéme?

0icon

Naš politický systém je vraj demokratický. Vraj. Nemyslím si, pretože v klasickej demokracii sa nemôžu stávať také veci, ako sa dejú u nás. Určite sa pýtate, aké. Nuž tie, ktorých sme sa dožili a ešte sa aj dožijeme. Začínajú zatvárať sudcov, prokurátorov, advokátov, podnikateľov a už aj politikov. Verme, že…

Roman Huťa

Čo si to dovoľujete ústavní činitelia?

0icon

30 septembra vláda svojim nariadením vyhlásila na území Slovenskej republiky núdzový stav na 45 dní bez vymedzenia rozsahu obmedzení základných práv a slobôd 12 októbra vláda svojim uznesením vyhlásila zákaz zhromažďovania 15 októbra vyšiel nález ÚS SR, ktorý kroky vlády posvätil, proti rozhodnutiu niet odvolania 22 októbra vláda vyhlásila zákaz…

Boris Mesár

Slovenský premiér predložil dňa 28.10.2020 návrh vládneho uznesenia, ktorý odporúča hlavnému hygienikovi SR, aby na území Slovenska zaviedol de facto Apartheid, rozdelenie obyvateľstva na dve kasty ľudí

0icon

Kovidový Apartheid: Slovenská vláda Igora Matoviča na deň 102. výročia vzniku Československa prijala vládne uznesenie zavádzajúce Apartheid, ktorým sa napĺňa hrozivé proroctvá z Biblie, že bez "znamení šelmy" nenakúpiš! Vláda v uznesení odporúča hlavnému hygienikovi, aby vydal vyhlášku, ktorú zamestnávatelia, živnostníci a prevádzkovatelia obchodov a služieb na Slovensku nebudú smieť…

Peter Švec

Prehrávame premiérovi vojnu s vírusom? Vojnu neprehráva vojsko, ale neschopné velenie. Pôsobenie proti prevahe 9. časť

0icon

Ostrieľaný veliteľ preto získava víťazstvo zo situácie a nepožaduje ho od podriadených. Energiu vojsk zo zručným velením v boji možno potom prirovnať k rýchlosti pohybu okrúhlych balvanov,  ktoré sa valia z tisícky metrov vysokej hory (Sun Tzu). V kontexte zápasu s COVIDom môžeme nadpis rozvinúť na nasledujúce konštatovanie: cielene chráňme zraniteľných, plošne…

Andrej Biras

Kto berie dych zvieratám, zasieva to, že mu tiež bude braný dych.

0icon

To, čo človek seje, to bude žať. To, čo človek spôsobuje svojim blížnym, prírode a zvieratám, to sa vráti naspäť na neho presne v tej istej intenzite a vytrvalosti. Platí to pre každého a všetko je zaznamenané vo veľkej knižnici Božej,  teda v súhvedziach  materiálneho a jemnohmotného  Vesmíru. Dokonca každý…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Naša pravá tvár sa prejaví vtedy, keď sme opití. Je to potvrdené vedcami

0 icon

Opití ľudia sa správajú úplne inak ako ich triezva verzia a štúdie narazili na neuveriteľný objav. Niekoľko drinkov dokáže aj z najrezervovanejšej osoby behom chvíle urobiť kráľovnú parketu! Je ťažké si predstaviť, že tvoj frustrovaný šéf skáče okolo a nacvičuje svoje hlúpe tanečné pohyby, však? Ukazuje sa, že alkohol je…

Tieto každodenné návyky si robil doteraz zle!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a návyky, ktoré si pravdepodobne doteraz robil zle. Možno vám tieto návyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Nechávaš kurča rozmraziť pri izbovej teplote celý deň alebo si dopraješ príliš teplú sprchu? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na zdraví.…

Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti (2. časť)

0 icon

Deň predtým, než Calvi zomrel, spáchala jeho sekretárka Teresa Corrocherová samovraždu skokom z okna v jednom z vyšších poschodí ústredia banky Ambrosiano. Nechala po sebe na lístku napísané, že za všetko môže jej šéf. Vitajte pri pokračovaní článku s názvom Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti. Vyzerá…

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Vo svete IT

Adaptácia iOS 14 je o niečou pomalšou ako to bolo pri iOS 13. Android používatelia však môžu aj napriek tomu závidieť

0 icon

Oficiálne uvoľnenie novej verzie operačného systému iOS 14 sa odohralo približne mesiac dozadu pričom aktuálne pokrýva už viac zariadení, ako to je v prípade iOS 13. Odhaľujú to dáta, na ktoré poukazuje portál macrumors.com. Ako môžete vidieť nižšie, tak dáta ukazujú, že iOS 14 aktuálne nájdeme v 46,74% zariadeniach, zatiaľ čo…

Vyhľadávač Google sa zrejme už čoskoro vytratí zo zariadení spoločnosti Apple

0 icon

Vyhľadávač Google je bez akýchkoľvek pochýb najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete. Konkurenciu by mu človek hľadal naozaj márne, keďže podľa odhadov momentálne stojí za zhruba 90% vyhľadávaniami na internete po celom svete. Vyhľadávač od spoločnosti Google sa momentálne nachádza takmer vo všetkých zariadeniach, či už ide o smartfóny, notebooky, počítače,…

Nad Huaweiom sa „rozťahujú mračná“ a svitá na lepšie časy. Malo by dôjsť k čiastočnému uvoľneniu sankcií

0 icon

Huawei je pod zvýšeným tlakom amerických úradov už takmer 2 roky pričom situácia sa výrazne zhoršila v priebehu tohto roka, kedy spoločnosti bolo obmedzené nakupovanie produktov vyrábaných americkými technológiami. V praxi sa to pretavilo do toho, že spoločnosť má problémy s dodávkami procesorov. Hoci sa opatrenia dotýkajú aj ďalších komponentov,…

Príchod astronautov na Mars bude znamenať obrovskú zmenu: Spoznáme vôbec o 100 rokov červenú planétu?

0 icon

Je viac ako pravdepodobné, že v tomto alebo v tom ďalšom desaťročí uvidíme cestu prvých astronautov na planétu Mars, nášho planetárneho suseda. Tento míľnik v objavovaní vesmíru je nielen snom šéfa spoločnosti SpaceX, Elona Muska, ale aj americkej vesmírnej agentúry, NASA. Tá vidí Mars ako ďalšiu destináciu, v prípade úspechu…

Jeden z mesiacov Saturnu prekvapil: V jeho atmosfére našli astronómovia jedinečnú molekulu

0 icon

Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, astronómovia odhalili molekulu, ktorá sa nenachádza nikde inde v Slnečnej sústave. Ide o molekulu s označením C3H2 a inak sa označuje aj ako cyklopropenylidén, ktorá sa údajne nachádza v atmosfére mesiaca, píše portál Science Alert. Cyklopropenylidén je extrémne vzácna uhlíková molekula, ktorá je navyše mimoriadne…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA