Asad na ceste k triumfálnemu úspechu?

Damask 10. júla 2018 (HSP/SvPressa/Foto:TASR-SANA via AP)

 

Portál SvPressa publikuje zaujímavý pohľad v súvislosti s poslednou úspešnou ofenzívou vládnych vojsk na juhozápade Sýrie, v blízkosti izraelských hraníc. Sýrska armáda úspešne postupuje v provinciách Daraa, Kuneitra a Suveida, kde likviduje proamerické a proizraelské bandy a postupne obnovuje kontrolu nad juhozápadnými hranicami krajiny.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Mnohí si určite pamätajú, ako začala občianska vojna v Sýrii. Američania a Západ sa rozhodli zlikvidovať Asada a krajinu ponoriť do rovnakého temna ako Líbyu a Irak. Ruský vstup do sýrskeho konfliktu v roku 2015 však totálne prekazil plány amerických elít a v proxy vojne sa následne stretli dve superveľmoci – Rusko a USA, každá zo superveľmocí sleduje svoje strategické ciele a snaží sa dosiahnuť na Blízkom východe presadenie vlastných záujmov. Pritom stále existuje riziko, že kvôli udalostiam v Sýrii sa obe veľmoci môžu ponoriť do ozajstnej svetovej vojny.

Americká CIA rozpútala v Sýrii farebnú revolúciu, predtým však Sýriu podľa naučeného scenára Američania, Izrael i Západ niekoľko rokov oslabovali pomocou rôznych sankcií a voči Asadovi podnikali nevyberané útoky na medzinárodnej scéne. Západný mainstream označoval Asada za masového vraha, pritom Asad nemá na svojom konte státisíce ľudských životov, ako Američania, ktorí bombardovali a bombardujú civilistov v Iraku, Lýbii, Juhoslávii či Sýrii. Západ požadoval jednoznačnú kapituláciu Asada, aby následne mohli americké elity rozparcelovať celú Sýriu podľa toho, ako by to vyhovovalo Izraelu a americkým elitám.

Vstupom Ruska do sýrskeho konfliktu sa plány USA, Izraela a „západných partnerov“ začali rúcať. Asad sa udržal a postupne sýrske vládne jednotky za pomoci Ruska, Iránu a šiítskych dobrovoľníkov začali oslobodzovať sýrske územie spod rúk rôznych teroristických bánd, ktoré sa spoliehali na americkú či izraelskú podporu a ktoré spoločne s Kurdami predstavovali zástupnú armádu USA. Dnes sú proamerické arabské bandy v troskách, ISIS, ktorý podľa ruských expertov niekoľko rokov budovali experti z tajných služieb Západu za pomoci prozápadnej arabskej koalície už neexistuje a tak Američanom ostáva posledná armáda Kurdov, ktorá ešte stále ovláda severovýchod Sýrie.

Sýrsku občiansku vojnu odštartovala farebná revolúcia. Podobne ako v prípade Ukrajiny, či Líbye aj v Sýrii agenti západných tajných služieb podplatili viacerých sýrskych politikov, dôstojníkov armády a tajnej služby, nasledovala sakrálna obeť v podobe zavraždených novinárov a následne manipulátori využili poskakovanie a hystériu masy k tomu, aby vyvolali informačný šum a destabilizovali situáciu v krajine. Voči Asadovi, ktorí sa samozrejme pokúsil potlačiť zo zahraničia podporovaný prevrat, zazneli zo strany západných lídrov vyhrážky (Asadovi hrozili smrťou, ak bude potláčať zinscenovanú farebnú revolúciu)  a nasledovala radikalizácia situácie, ktorá nakoniec vyústila do občianskej vojny.

Na rozdiel od roku 2011 je dnes situácia odlišná. Sýrska tajná služba za pomoci Iránu si urobila poriadok doma, veľká časť podplatených dôstojníkov už zahynula v občianskej vojne, pretože sa stali veliteľmi rôznych proamerických bánd protiasadovskej opozície. ISIS, považovaný ruskými expertmi za zástupnú armádu USA už vďaka Rusku neexistuje, raketami Kaliber Rusi zlikvidovali aj množstvo západných a amerických expertov, ktorí tajne pôsobili ako poradcovia, alebo aj bojovali na strane protiasadovskej opozície (aj v Afganistane americkí a britskí odborníci nielen cvičili mudžahedínov v boji proti Sovietskej armáde, ale americkí a britskí vojaci sa zúčastňovali v utajení aj útokov voči sovietskym jednotkám. Podobne vo Vietname alebo Angole ruskí experti v utajení bojovali proti Američanom).

Dnes sú už Sýrčania unavení občianskou vojnou. Rady proamerických bánd a sympatizantov sú značne preriedené, množstvo Sýrčanov utieklo za hranice. Drvivá časť Sýrčanov podporuje Bašára Asada, ktorého rating stúpa a Sýrčania chápu, že ich krajinu rozvrátili Američania, Izrael a Saudi, za pomoci protiasadovskej opozície. Pokiaľ na Američanov a Izrael ešte Sýrčania nedosiahnu, proarabskí prívrženci Američanov už utrpeli drvivú porážku a zvyšky proamerických bánd si lížu rany v Idlibe, časť proamerických a proizraelských bánd momentálne začisťujú sýrski Tigri a členovia 4. tankovej divízie na juhozápade krajiny.

Situácia sa začína radikalizovať aj na územiach ovládaných Kurdami. Kurdov miestni sýrski Arabi nenávidia, rovnako ako Kurdov nenávidia Arabi aj v Iraku. Podporu Izraela a Američanov Kurdom mnohí experti označujú za „medvediu službu“, pretože nenávisť Arabov k Izraelu sa prenáša tým pádom aj na Kurdov. Kurdi musia na územiach pod svojou kontrolou čeliť demonštráciam Arabov a v oblastiach pod kurdskou a americkou kontrolou už začali pôsobiť guerillové jednotky, ktoré útočia pomerne úspešne na Kurdov a aj na Američanov. Podľa viacerých expertov za prejavmi „spontánneho arabského odporu“ voči Kurdom treba hľadať aj prácu sýrskej a iránskej tajnej služby. Najradikálnejšie sa situácia vyvíja v provincii Hasaka.

Turecký vojenský a bezpečnostný expert Keram Yildirim je takisto presvedčený, že na Kurdami ovládaných územiach nebojujú proti Kurdom len proasadovskí Arabi, ale aj členovia iránskej a sýrskej tajnej služby. Yildirim poukazuje aj na nejednotnosť Kurdov, z ktorých časť je ochotná prijať ruské, sýrske či iránske predstavy vývoja situácie a len časť Kurdov je vyložene proamerická. Tento fakt oslabuje podľa Yildirima kurdské možnosti. Nejednotní Kurdi však nerobia dostatočne rozdiely medzi Arabmi a nerozlišujú ich pohnútky a to je ďalšia kurdská chyba. Posledné protesty sýrskych Arabov v Hasake, ktoré Kurdi potlačili streľbou do demonštrantov podľa Yildirima privedú k rozmachu guerillových útokov voči Kurdom a Američanom.

Kurdi sa správajú neprofesionálne, podľa Yildirima majú veľký problém aj v tom, že pred niekoľkými mesiacmi pri útokoch voči ISIS na severovýchode Sýrie sa členmi kurdských oddielov stali aj mnohí Arabi a tí majú evidentne odstredivé tendencie. Kurdi sa síce snažili rozdeliť Arabov do kurdských oddielov, z minulosti je však zrejmé, že takéto riešenie nakoniec nezabráni vzburám a následnému krviprelievaniu. Dnes bude pre Kurdov problematické Arabov odzbrojiť, Kurdi sa však spoliehajú na to, že veľká časť sýrskych Arabov naverbovaných Kurdmi patrí k bývalým členom proamerických zoskupení, ktoré dnes už neexistujú (vnútorný rozpad, vojenské porážky, americké skrátenie financovania…).

Yildirim poukazuje na to, že straty Kurdov neustále rastú a neprejde týždeň, aby Kurdi nestratili niekoľko bojovníkov následkom útokov sýrskych Arabov. V kurdských radoch rastie nervozita, vnútorné napätie medzi kurdskými frakciami rastie. Kurdi musia riešiť vzbury v provincii Hasaka, sýrski Arabi siahli aj k blokovaniu ciest a štrajkom, ktoré ekonomicky oslabujú kurdské možnosti. Kurdom sa ich aktivity podľa Yildirima nepodaria, pretože Kurdov vníma väčšina Arabov nepriateľsky a ako cudzí element. Navyše proamerickí Kurdi sa svojou jednostrannou orientáciou na Američanov dostali do veľmi nezávideniahodnej situácie a ich možnosti politicky manévrovať sú prakticky nulové.

Situácia sa vyvíja tak, že Kurdov môže postihnúť osud Juhovietnamcov vo Vietnamskej vojne , ktorí po úteku Američanov čelili obrovským represiám zo strany Vietcongu. Kurdi spravili chybu, že sa na Američanov spoliehali, Američania totiž nemajú priateľov len záujmy a všetkých spojencov vnímajú ako nástroj na dosiahnutie vlastných politických cieľov, ďalšie osudy „nástroja“ Američanov nikdy nezaujímali a ani nezaujímajú.

Yildirim tvrdí, že Asad pozorne sleduje vývoj situácie na územiach pod nadvládou Kurdov. Vývoj na kurdských územiach považuje dokonca Asad  za dôležitejší ako ofenzívu na juhozápade krajiny, pretože tí Arabi, ktorí v minulosti vystupovali proti Asadovi momentálne žiadajú Asada a nie Američanov o pomoc v boji proti Kurdom. Kurdi sú rozpoltení a Asad, ktorého Yildirim ako Turek a prívrženec Erdoganovej politiky samozrejme považuje za diktátora, môže dosiahnuť cenné politické víťazstvo.

Sýrski Arabi, v minulosti kritici Asada na vlastnej koži zistili, že v porovnaní s proamerickými Kurdmi a Američanmi je vlastne Asad prijateľným politickým kandidátom. Represie Kurdov voči Arabom sa ukázali byť kontraproduktívne. Asad momentálne ešte nemôže útočiť na Kurdov, pretože v oblasti sú pomerne silní aj Američania, ak sa však rozšíria guerillové útoky voči Kurdom a Američanom, kurdská moc sa zrúti. Keď Američania stratia svoju poslednú zástupnú armádu, budú musieť Sýriu s hanbou opustiť. Američania nedokážu úspešne v pozemných konfliktoch bojovať. Ukázali to v Somálsku, Iraku, Afganistane a rovnako aj v Sýrii. Asad, Rusi a Irán preto očakávajú arabskú revolúciu na severe, ktorá výrazne zhorší postavenie proamerických Kurdov a Američanov.

Yildirimove tvrdenia a náčrt situácie v severnej Sýrii poukazujú na to, že aj Trump si je vedomý rizík, v ktorých sa Američania v Sýrii nachádzajú. Možno aj práve kvôli týmto faktorom zvažuje stiahnutie amerického kontingentu zo Sýrie. Evidentne to však po dobrom nepôjde a podobne ako vo Vietname, Američania zo Sýrie utečú až vtedy, keď budú ich straty neúnosné. Dúfajme, že sa tak stane čo najskôr.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Podľa primátorky Prešova budú náklady na víkendové testovanie oproti novembru viac ako dvojnásobné

0 icon

Prešov 24. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, SITA-Viktor Zamborský)   Viac ako dvojnásobné náklady v porovnaní s novembrovým celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 očakáva na zabezpečenie víkendového skríningového testovania v meste Prešov jeho primátorka Andrea Turčanová. Podľa nej na testovanie počas soboty a nedele mesto vynaloží odhadom približne 135-tisíc eur. Pri…

Amerických diplomatov predvolajú na ruské ministerstvo zahraničia po zverejnení trás nelegálnych protestných akcií

0 icon

Moskva 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Russian Embassy, KHM Twitter)   Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že amerických diplomatov predvolajú na ministerstvo po zverejnení máp neschválených protestných akcií v Moskve na svojich webových stránkach "Americkí kolegovia to budú musieť vysvetliť na Smolenskom námestí (sídlo ruského ministerstva zahraničných vecí - pozn.),"…

Revúca ako prekvapenie? Čo sa vláda dozvedela len teraz, na to analytici upozorňovali už minulý víkend pred testovaním

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR,Lukáš Grinaj,Michal Svítok)   V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 % "Sú…

Lekári uvádzajú šesť príznakov nebezpečne vysokého krvného tlaku

0 icon

Washington 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Americkí lekári uvádzajú šesť príznakov nebezpečne vysokého krvného tlaku, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, píše Express. Upozorňujú, že často sa zvýšené indikátory nemusia prejaviť, ale pritom majú výrazný negatívny účinok na organizmus, čo zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení Podľa odborníkov je kritickým indikátorom, pri ktorom…

Generál Šándor o USA: Prečo neustále kopú do Trumpa? Nezačal ani jednu vojnu

0 icon

Praha 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor nechápe, prečo je exprezident USA Donald Trump toľko kritizovaný. V rozhovore pre portál ParlamentníListy.cz uviedol jeho hlavné zásluhy aj to, čo očakáva od nového prezidenta Joea Bidena Šándor sa vrátil k nepokojom vo Washingtone zo 6.…

Ondráček varoval Babiša pred následkami odmietnutia pomoci Ruska s vakcínami. Budeme podľa jeho slov svedkami ďalšej mníchovskej zrady

0 icon

Praha 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Premiér Andrej Babiš vo svojom prejave počas nedávnej parlamentnej schôdze uviedol, že je naším hlavným problémom pri riešení krízy v súčasnosti to, že nemáme dostatok vakcín. Poslancovi Zdeňkovi Ondračkovi však pripadá zvláštne, že premiér sa nechce usilovať o obstaranie vakcíny z Ruska. Podľa…

Demonštrácie proti reštrikciám sprevádzali násilnosti

0 icon

Amsterdam 24. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Holandská polícia sa v nedeľu dostala do potýčok s ľuďmi protestujúcimi proti epidemiologickým opatreniam, obzvlášť proti nočnému zákazu vychádzania. K potýčkam došlo minimálne v dvoch mestách, a to metropole Amsterdam a v Eindhovene na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AP V Eindhovene…

Jednoduchý spôsob ako zaočkovať maximum populácie? Ako je možné, že na to vláda doposiaľ neprišla?

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)   Vláda je tu pre všetkých občanov, nielen pre vzorných konzumentov euroatlantickej, tej jedinej správnej a povolenej ideológie. Ako však dosiahnuť, aby sa dala zaočkovať aj veľká časť tých ostatných bez použitia násilia? Je to také jednoduché! „Ja sa zaočkovať nedám – a ak,…

ZMOS vyzýva odborníkov, aby vypracovali komentár k mape ohnísk koronavírusu podľa výsledkov testovania: Je potrebné klásť dôraz na ich názor

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva odbornú verejnosť, aby vypracovala aktuálne hodnotenie a komentár k mape ohnísk koronavírusu podľa výsledkov RT-PCR testov a podľa antigénových testov. Ako ďalej v tlačovej správe uvádza predseda združenia Branislav Tréger, týmto spôsobom bude možné poukázať na…

Británia zaočkovala už takmer 6 miliónov obyvateľov

0 icon

Londýn 24. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Cecilia Faboiano/LaPresse)   Spojené kráľovstvo čoraz viac rozširuje vakcinačný program proti ochoreniu COVID-19. Prvú dávku vakcíny dostalo už takmer 6 miliónov obyvateľov. Ako v nedeľu vyhlásil minister zdravotníctva Matt Hancock, očkovaciu látku už podali trom štvrtinám britskej populácie staršej ako 80 rokov Veľká Británia má cieľ…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 9.)

0icon

  ODBORNOSŤ   Konkurencieschopnosť je pojem, ktorým označujeme schopnosť firmy, resp. podniku úspešne odolávať konkurencii s podobným alebo rovnakým zameraním (ponukou) na domácom, poprípade na zahraničnom trhu. Vysoká miera konkurencieschopnosti na trhu zabezpečuje pre akúkoľvek spoločnosť jej dlhodobé prežitie a existenciu. Vo všeobecnosti rozlišujeme 5 základných úrovní konkurencieschopnosti: konkurencieschopnosť štát

Rastislav Slovák

Čo všetko vlastní Pavlína Matovičová. Podvádzal a klamal Matovič, keď v predvolebnej kampani sľuboval účinný tvrdý zákon o preukazovaní pôvodu majetku?

0icon

Matovič v majetkovom priznaní uvádza, že nevlastní žiaden majetok, lebo ako sám Matovič vyhlásil on všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Čo všetko teda preukázane vlastní tá Pavlína Matovičová: - Zmenky v hodnote desiatok miliónov € v rôznych spoločnostiach typu ako napríklad Arca Capital alebo J&T. -…

Ivan Malý

Ivermektín - príklad pre kritické myslenie

0icon

  Predstavte si, že vyhodnocujete súťaž strelcov, ktorí strieľali do obdĺžnikových terčov, kompletne zakrytých bielym plátnom. Žiadne značky cieľov. Píše sa rok 1576 a z kláštora pri Neapole je vyhnaný mn

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Lego predstavilo špeciálne kocky pre milovníkov záhrady a kvetov

0 icon

Spoločnosť Lego predstavila novú kolekciu, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov kvetov a záhrady, ako aj tých, ktorí chcú mať doma vždy „čerstvé“ kvety. Kocky lega nikdy nevyschnú a neumrú. Nová sada pre všetkých dospelých milovníkov kociek lega sa volá Lego Botanical Collection. Obsahuje súčiastky na zostavenie kytice kvetov a stromu bonsai. V krabici…

Ktoré produkty sa dajú využiť aj po dátume spotreby?

0 icon

Možno to nie je najchutnejšia vec, ale existujú produkty, ktoré môžete dobre využiť, a to aj po uplynutí dátumu spotreby. Od starostlivosti o pokožku po varenie, tieto alternatívne spôsoby použitia môžu byť práve to, čo si hľadal. 1. Avokádo

5 spôsobov, ako môžeš pomôcť zvieratkám prežiť zimu

0 icon

Zima je pre zvieratá žijúce vonku najťažším obdobím v roku, ale s trochou ochoty a snahy im to môžeš troška uľahčiť. Ako na to? Keď teploty začnú klesať k jednociferným číslam, pre divoké zvieratá sa začína boj o prežite. Ak napadne sneh a zamrznú vodné zdroje v okolí, majú ešte menej zdrojov potravy. Čo môžeš spraviť? Minimálne…

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

Vo svete IT

Pozrite sa na najšpinavšiu miestnosť na Medzinárodnej vesmírnej stanici

0 icon

Hovorí sa: Čistota pol života a na Medzinárodnej vesmírnej stanici to platí dvojnásobne. Najväčšiu dôležitosť majú antibakteriálne opatrenia, kvôli baktériám, ktoré sa zvyknú množiť v neustále recyklovanom vzduchu na vesmírnej stanici, píše portál Science Alert. Každá sobota je preto „upratovacím dňom.“ Astronauti utierajú všetky povrchy, ktoré sa na stanici nachádzajú, vysávajú a zbierajú…

Môžu čierne diery „narásť“ do naozaj desivých rozmerov? Údajne áno

0 icon

Vesmír je domovom naozaj masívnych čiernych dier. Supermasívna čierna diera v jadre našej galaxie má hmotnosť 4-miliónov Sĺnk, no to je ešte málo, oproti monštrám, ktoré sa ukrývajú v srdciach iných galaxií, píše portál Universe Today. Väčšina supermasívnych čiernych dier má totiž hmotnosť niekoľkých miliárd našich Sĺnk a tá najväčšia môže vážiť takmer…

Nefunguje vám smartfón tak dobre, ako v minulosti? Dôvodom môže byť malware. Takto ho identifikujete a odstránite!

0 icon

Naše smartfóny sú zariadeniami, ktoré neustále nosíme so sebou a to dokonca aj na miesta, kde nie sú vôbec potrebnými. Spolu s rozmachom mobilných zariadení, ktoré sú čoraz dostupnejšími a zároveň výkonnejšími, ide ruka v ruke aj záujem hackerov o smartfóny. Dôvodom je, že sú cenným zdrojom informácií. Tí sa častokrát snažia infikovať…

iOS vo verzii 15 pravdepodobne už nespustíte na týchto smartfónoch a zariadeniach

0 icon

Ešte v júni minulého roka spoločnosť Apple predstavila novú verziu iOS 14. Tá priniesla viacero noviniek a vylepšení vrátane podpory mini aplikácií na ploche obrazovky (takzvané widgety), či vniesla viac transparentnosti do toho, aké dáta sú zo strany vývojárov zbieranými. Aktualizácia bola zároveň sprístupnená pre radu smartfónov vrátane starších zariadení.…

OnePlus a Oppo budú vyvíjať nové smartfóny spoločne

0 icon

Okrem toho, že zariadenia spoločností Oppo a OnePlus zdieľajú niekoľko podobností vrátane materskej firmy, tak vo väčšine prípadoch sa obe spoločnosti k sebe „nepriznávajú“. Najnovšie to však vyzerá tak, že obe spoločnosti našli spoločnú reč v podobe vývoja nových zariadení, kde budú zdieľať svoje skúsenosti a vedomosti. Portál phonearena.com najnovšie…

Armádny Magazín

Dobrodruh - cestovateľ Jules Mountain a jeho vrtuľník Bell 505

0 icon

Fort Worth, TX (22. januára 2021) – Pokiaľ ide o súkromné cestovanie, majitelia vrtuľníkov Bell 505 zistili, že im tento stroj ponúka všestranný a spoľahlivý spôsob, ako spoznať svet. Obchodníkom a podnikateľom napríklad rýchlo, bezpečne a v úplnom pohodlí umožňuje zúčastniť sa dôležitých obchodných rokovaní. Je ideálny pre do

Pentagón v Arktíde. Ako Dánsko chodí po lane v Grónsku

0 icon

Dánsko, 24. január 2021 (AM) - Keď sa v Arktíde prehrieva konkurencia medzi Čínou, Ruskom a USA, čoraz viac sa do nej zamotáva Grónsko, poloautonómny región v rámci Dánskeho kráľovstva. To prinieslo príležitosti aj výzvy pre Grónsko a pre Dánsko. Dánsko kontroluje väčšinu zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky Grónska a Kodaň…

Forbes: Ruská zbraň, ktorá môže mať pre USA ničivé následky

0 icon

USA, 24. január 2021 (AM) - Ponorka Poseidon sa stane "poistkou" pre prípad, že by USA mohli zostreliť ruské balistické rakety. Píše o tom Forbes. "Rusko to s prijatím do výzbroje tohto podvodného dronu (jeho dĺžka je 25 metrov) s jadrovým pohonom myslí vážne," 

Michejev: Putin predvídal a nezopakoval Trumpovu chybu

0 icon

Rusko, 24. január 2021 (AM) - Bývalý prezident USA Donald Trump urobil fatálnu chybu, keď úplne dôveroval sociálnym médiám. K tomuto záveru dospel politológ Sergej Michejev.   Udalosti, ktoré sa odohrávajú v Spojených štátoch, jasne ukázali, že stávka amerického lídra na sociálne siete, ktorú spolu so svojím tí

Hitler kaput? Prečo mnohí neuverili smrti vojnového zločinca č. 1?

0 icon

Nemecko, 24. január 2021 (AM) - Mnohí aj po polstoročí od smrti nacistického vodcu dúfali, že ho uvidia na lavici obžalovaných. O tom, že Hitler je mŕtvy nepochybovali iba tí, ktorí našli jeho ostatky.   Na Postupimskej konferencii sovietska strana presvedčila partnerov, aby najneskôr 1. 9. 1945 bol uverejnený konečný zoznam vojno

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali