Germany Far Right Alice Weidelová

NAŽIVO

Izraelský minister energetiky Eli Cohen považuje prípadnú dohodu uzavretú medzi Spojenými štátmi a Iránom za bezcennú. Informovala o tom správa agentúry DPA.

„Dohoda so súčasným (iránskym) režimom nemá žiadnu hodnotu. Zmena režimu v Teheráne je v záujme všetkých moslimských štátov obklopujúcich Irán,“ citoval Cohena izraelský spravodajský web Ynet.

 

Včera 20:15

Nemecká ministerka hospodárstva Katherina Reicheová odmieta požiadavku, aby sa podpora z fondov EÚ viazala na domácu výrobu. Európskou odpoveďou na globálne výzvy nemôže byť izolácia, uviedla počas víkendu. Informovala o tom správa agentúry DPA.

„Európa potrebuje jednoduché pravidlá, rýchlejšie investície a výrazné zníženie byrokracie,“ povedala Reicheová pre DPA.

Včera 20:14

Maďarská mimoparlamentná opozičná strana TISZA plánuje v prípade víťazstva v aprílových voľbách a výmeny vlády premiéra Viktora Orbána okamžite pozastaviť spravodajské služby verejnoprávnych médií. Oznámil to na Facebooku predseda strany Péter Magyar po tom, čo TISZA v sobotu zverejnila svoj volebný program.

Magyar vo svojom vyhlásení zdôraznil, že premena súčasného mediálneho systému na skutočnú verejnoprávnu službu bez propagandy je prioritou jeho politického subjektu.

Péter Magyar
Na snímke Péter Magyar / Foto: SITA/AP-Denes Erdos
Včera 20:12

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) veria, že by sa vzťah ich krajiny so Spojenými štátmi mal prehodnotiť. Vyplýva to zo straníckeho dokumentu, ktorý v nedeľu prijal výkonný výbor SPD, píše agentúra DPA.

„Zatiaľ čo vzťah s USA sa za administratívy (prezidenta USA Joea) Bidena stále vyznačoval hlbokým, spoločným základom hodnôt, administratíva Donalda Trumpa vyvoláva pochybnosti o tejto spoľahlivosti. Transatlantické vzťahy už nemožno považovať za samozrejmosť,“ uvádza strana v najnovšom dokumente.

Včera 20:11

Slovenská správa jaskýň (SSJ) buduje 3D databázu jaskýň. Mapovanie jaskýň je desaťročia čiastočnou náplňou práce dvoch až troch profesionálnych speleológov a mnohých dobrovoľných jaskyniarov. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Včera 17:58

Sýria a Saudská Arábia v sobotu podpísali dohodu o založení nového investičného fondu na vybudovanie letísk a telekomunikačnej infraštruktúry. Krajiny tiež spoločne založia novú nízkonákladovú aerolíniu, informovala agentúra AFP.

Dohodu s Rijádom oznámil šéf sýrskeho investičného orgánu.

Včera 17:57

V strategickom priemyselnom parku v Šuranoch pribudne v priebehu najbližších štyroch rokov takmer 4000 kusov nových stromov a drevín. Územie parku bude zatrávnené na ploche približne 56.000 štvorcových metrov. Rozsiahla výsadba zelene bude plniť ekologickú, klimatickú, izolačnú aj estetickú funkciu, informovala spoločnosť MH Invest, ktorá je realizátorom projektu Šurany Industrial Park.

Včera 17:56

Generálny riaditeľ spoločnosti Medcedes-Benz Ola Källenius vyzýva na zmenu kurzu hospodárskej politiky v Nemecku. Roky stagnácie vytvárajú živnú pôdu pre pravičiarov, varoval v rozhovore, ktorý zverejnil počas víkendu týždenník Der Spiegel. Informovala o tom správa agentúry DPA.

Včera 17:55

Nemecká ministerka hospodárstva Katherina Reicheová naďalej trvá na rýchlom presadení daňových úľav pre podniky a zamestnancov. Cieľom je, aby sa účinky zníženia daní prejavili skôr ako v roku 2028, uviedla predstaviteľka konzervatívneho bloku CDU/CSU v rozhovore pre nedeľník Bild am Sonntag. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 17:54

Vinohradník Zoltán Dobos z Moldavy nad Bodvou sa obáva, či vinohradníci budú chcieť pokračovať v pestovaní viniča, ak by pre zlaté žltnutie prišli o celé vinohrady. Aplikovať postrek proti tomuto ochoreniu plánuje na svojej vinici hneď po takzvanom zimnom reze.

„Tento rok budeme musieť dávať veľmi veľký pozor. Hneď, ako ukončíme strihanie, musíme aplikovať jarný postrek. Keď to počasie dovolí, chceli by sme to stihnúť začiatkom marca, možno aj skôr. Hneď to musíme riešiť postrekom,“ povedal.

Včera 17:53

Americká televízna moderátorka Savannah Guthrieová opäť apelovala na únoscov svojej matky a naznačila aj možnosť zaplatenia výkupného. Informovala o tom agentúra DPA.

„Prosíme vás, aby ste nám vrátili našu mamu, aby sme sa mohli znovu tešiť, že budeme spolu. Len tak budeme mať pokoj. Má to pre nás veľkú cenu a sme ochotní zaplatiť za to,“ povedala v krátkom videu na Instagrame v sobotu.

Včera 17:51

Dočasný pamätník obetiam smrtiaceho novoročného požiaru vo švajčiarskej Crans-Montane v nedeľu ráno začal horieť. V nedeľu to uviedla polícia s tým, že vyšetruje ďalšie okolnosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Švajčiarsko požiar mŕtvi
Na snímke žena zapaľuje sviečku za obete nočného požiaru v bare v luxusnom švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans Montana ležiacom v kantóne Valais vo štvrtok 1. januára 2026 / Foto: TASR/AP-Alessandro della Valle/Keystone via AP
Včera 15:35

Britský kráľ Karol III. bude hostiť nigérijského prezidenta Bolu Tinubua, keď africký líder v dňoch 18. a 19. marca uskutoční štátnu návštevu Británie, uviedol Buckinghamský palác v sobotňajšom vyhlásení. Informovala o tom správa tlačovej agentúry AFP.

Kráľa Karola III. nakrátko hospitalizovali pre vedľajšie účinky liečby
Na snímke britský kráľ Karol III. / Foto: TASR/AP-Jane Barlow
Včera 15:33

Šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha tvrdí, že prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj by sa mali osobne stretnúť, aby spolu vyriešili zostávajúce otázky mierového urovnania vojny. Zdôraznil zároveň, že iba americký prezident Donald Trump má moc presadiť dohodu medzi oboma znepriatelenými krajinami. Vyjadril sa tak v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnila agentúra Reuters.

Andrij Sybiha
Na snímke ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha / Foto: SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert
Včera 15:31

70 % Nemcov je nespokojných s kancelárom Friedrichom Merzom, informuje Bild s odvolaním sa na výsledky prieskumu sociologického inštitútu INSA.

„Situácia kancelára sa ešte viac zhoršila: v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom klesajú hodnotenia jeho osoby. Podľa týchto údajov je len 23 percent opýtaných naďalej spokojných s prácou kancelára Merza, čo je o päť percentuálnych bodov menej ako v predchádzajúcom prieskume. Na druhej strane, 67 percent je nespokojných (plus 5 percent). Zdá sa, že nedávny nárast spokojnosti s prácou Mertza (v januári bol o štyri percentuálne body vyšší) bol len prechodným javom,” píše Bild.

Na tomto pozadí rastie podpora pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko. Opäť sa dostala do čela s ratingom 26 %.

Friedrich Merz
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld/DPA via AP, Pool
Včera 14:50
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

„Alternatíva pre Nemecko“ našla veľmi netradičnú náhradu za Scholza

Strana Alternatíva pre Nemecko navrhla Alice Weidelovú za svoju kandidátku na kancelárku. Je za zastavenie dodávok zbraní do Kyjeva, študovala v Číne a má vzťah so ženou pôvodom zo Srí Lanky. Ocenia nemeckí voliči takúto alternatívu k Olafovi Scholzovi? pýta sa v svojom článku v ruských novinách Vzgljad Andrej Rezčikov

Germany Far Right Alice Weidelová
Na snímke Alice Weidelová / Foto: TASR/AP-Carsten Koall/dpa via AP
❚❚
.

V 11-ročnej histórii Alternatívy pre Nemecko („AfD“) je Alice Weidelová prvou osobou, ktorá bola nominovaná ako kandidátka na post kancelárky. Predtým strana nielenže nepočítala s postom predsedu vlády, ale ani sa oň oficiálne neuchádzala.

Predčasné voľby do Spolkového snemu sa budú konať 23. februára. Minulý mesiac sa rozpadla vládna koalícia kancelára Olafa Scholza. Najpravdepodobnejším uchádzačom o nahradenie Scholza je šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz, ktorého strana má v súčasnosti najvyššiu podporu.

Alice Weidelová, 45-ročná, sa v roku 2022 stala jednou z líderiek AfD. Vychováva dvoch adoptovaných synov, hovorí plynule po čínsky a v ČĽR získala doktorát z ekonómie.

.

Weidelová sa identifikuje ako príslušníčka sexuálnej menšiny a žije v partnerskom vzťahu so ženou narodenou na Srí Lanke. Pred vstupom do veľkej politiky pracovala pre banky Goldman Sachs a Allianz Global Investors a bola podnikateľskou poradkyňou na voľnej nohe.

Weidelová vo svojom prejave vyjadrila vďaku spolkovému predstavenstvu strany, ktoré jednomyseľne podporilo jej kandidatúru. Zároveň uviedla, že je za mier na Ukrajine. Povedala, že politici, ktorí chcú Kyjevu odovzdať riadené strely Taurus, môžu ísť sami do vojny na Ukrajine, ale mali by „nechať nemeckú armádu na pokoji“.
„Chceme mier, nechceme dodávky zbraní, nechceme žiadne tanky, nechceme žiadne rakety. Nechceme dodávky Taurusov na Ukrajinu, pretože tým by sa Nemecko stalo účastníkom konfliktu,“ zdôraznil Weidel.

Strana vo svojom volebnom programe navrhuje prudko obmedziť prisťahovalectvo (najmä z moslimských krajín), obnoviť obchod s Ruskom a dodávky ruského plynu, oživiť jadrovú energetiku, vystúpiť z Európskej únie a vzdať sa eura.

Podľa prieskumov verejnej mienky je AfD stabilne na druhom mieste s ratingom okolo dvadsať percent, druhá za blokom Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU).

Odborníci sa domnievajú, že Alternatíva pre Nemecko nemá šancu vytvoriť vládnu koalíciu, ale aktivita Weidelovej jej umožňuje posilniť podporu strany a nalákať voličov Únie Sarah Wagenknechtovej.

.

„Nominácia Weidelovej ako kandidátky na nemeckú kancelárku je čisto formálny príbeh. AfD nemá možnosť zúčastniť sa na tvorbe novej vládnej koalície, pretože strana je bojkotovaná všetkými politickými silami v SRN. Ani pomerne vysoká podpora tejto strany nestačí na to, aby sa politik z jej radov dostal na post spolkového kancelára,“ hovorí Artem Sokolov, výskumník Centra európskych štúdií Inštitútu medzinárodných štúdií.

Weidelovej nominácia nebola úplne kompromisná.

„V strane sú ľudia, ktorí by na tomto poste radi videli iného spolupredsedu – Tina Chrupallu. Iní podporovali škandálom poznačeného Björna Höckeho. Weidelová tu však vystupuje ako predstaviteľka pokojnejšieho krídla AfD,“ uviedol expert.

Nemecký politológ Alexander Rahr sa domnieva, že Weidelovej nominácia nijako neovplyvní volebnú kampaň. „Táto nominácia sa očakávala. Teraz je podpora AfD na úrovni 20 percent. Do volieb zostávajú tri mesiace, takže strana môže získať podstatne viac hlasov, ak sa hospodárska a politická situácia bude blížiť k chaosu,” povedal Rahr.

Podľa neho AfD začína získavať čoraz viac protestných hlasov, vrátane ich odoberania Únii Sarah Wagenknechtovej.

.

Podľa Sokolova to, čo sa stalo, svedčí o vysokom vplyve AfD, keďže predtým nominovali kandidátov na šéfa vlády len CDU/CSU a SPD.

„V posledných voľbách do Bundestagu však bola za kandidátku na kancelárku nominovaná aj Annalena Baerbocková zo Strany zelených. Napriek relatívne vysokému ratingu tejto strany skončila naprázdno. Ale už samotný fakt, že kedysi zdanlivo nedotknuteľný monopol ľudových strán na prioritný hlas v nemeckej politike sa oslabuje, je príznačný,“ zdôrazňuje.

Rahr sa domnieva, že výsledok AfD v nadchádzajúcich voľbách bude závisieť od toho, ktoré témy si Weidelová vyberie ako prioritné. „Mierové riešenie situácie na Ukrajine by pre ňu bolo veľmi úspešnou témou. Pomohlo by jej to zvýšiť svoj vplyv a získať viac hlasov. Podľa všetkých odborných prognóz sa AfD umiestni na druhom mieste za CDU.

Situácia sa však môže dramaticky zmeniť. Každým dňom sa v Nemecku dejú veľké zmeny.” – dodal Rahr.

Podľa neho, aj keby nastali podmienky, v ktorých by Weidelová bola reálnou uchádzačkou o post kancelárky, použili by sa rovnaké nástroje ako v Rumunsku, aby sa „nežiaduci kandidát, ktorý nie je z liberálneho tábora, vylúčil z politiky“.

Sokolov súhlasí s tým, že zahraničná politika bude vo voľbách zohrávať dôležitú úlohu. „Zodpovedá to požiadavkám voličov, ich obavám z ďalšieho zhoršovania sociálno-ekonomickej situácie, ktorá je do veľkej miery spôsobená angažovanosťou Nemecka v ukrajinskej kríze, dodávkami zbraní pre AFU a poskytovaním finančnej podpory Kyjevu,“ vysvetlil.

 

Prečítajte si tiež

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

Ján Droppa

Ivan Štubňa

.
.

Nebude zo psa slanina ani z Mikloška ďalší svätý František

Historik Anton Hrnko vysvetlil, prečo z Františka Mikloška nebude nikdy svätec. Jeho príspevok vám prinášame v plnom znení

08. 02. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Držiteľku Nobelovej ceny za mier odsúdili na šesť rokov väzenia

Iránsky súd odsúdil nositeľku Nobelovej ceny za mier Narghís Mohammadiovú na šesť rokov väzenia, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Výmena Zmeka nie je podľa Kaliňáka niečo, čo treba teraz riešiť

Výmena náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zemka nie je vecou, ktorú treba teraz riešiť. Pre televíziu TA3 to…

08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

O atentáte na generála Aleksejeva a jeho následkoch

Putin včera osobne poďakoval prezidentovi SAE za pomoc pri zadržaní podozrivého z atentátu na prvého zástupcu šéfa ruskej GRU generála…

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok k Šimečkovej matke: V tomto prípade ide o takú zlodejinu, že až sa práši

Kauza dotácií pre Projekt Fórum Marty Šimečkovej nesúvisí podľa poslanca Michala Trubana s hnutím Progresívne Slovensko. Vyhlásil to v relácii…

08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Londýn zvažuje nasadenie vojakov na zadržanie tankerov ruskej „tieňovej flotily“

Spojené kráľovstvo zvažuje vojenské možnosti skonfiškovania tankerov z ruskej „tieňovej flotily“. Referuje o tom web The Guardian s odvolaním sa…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Machadová síce darovala Nobelovu cenu Trumpovi, no v Bielom dome ju neznášajú

Trump a Biely dom sú čoraz viac sklamaní z Maríe Machadovej, líderky venezuelskej opozície

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Durov má svoj názor na to, prečo sa politici snažia zakázať sociálne siete pre deti

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov kritizoval európske orgány za zákaz sociálnych sietí pre deti

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

VIDEO: Výkriky bolesti na olympíjskej trati. Veľký príbeh Vonnovej sa končí katastrofálne

AKTUALIZOVANÉ o video: Skúsená americká zjazdárka Lindsey Vonnová sa rozhodla štartovať na ZOH 2026 aj keď len pred niekoľkými dňami…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – 20 hodín za deň bez elektriny, to je realita v Kyjeve

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Gröhlinga veľmi vyrušuje myšlienka voľby nového generálneho prokurátora ešte pred najbližšími parlamentnými voľbami

Veľmi ma to vyrušuje, skonštatoval predseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling na margo myšlienky voľby nového generálneho prokurátora ešte…

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Pedofilný škandál, ktorý môže pochovať britskú kráľovskú rodinu

Londýn, 8. februára 2026 - Politická budúcnosť premiéra bývalej veľkej Británie Keira Starmera sa ocitla pod vážnou hrozbou kvôli zverejneným…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Zadržali vraha ruského generála Aleksejeva

Zadržali vraha ruského generála Aleksejeva

08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Aktualizované 08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruská pomsta za atentát na generála: Rakety zasiahli výcvikové centrá so zahraničnými inštruktormi

Rusko, 8. februára 2026 - Ruské ozbrojené sily uskutočnili rozsiahlu operáciu, pri ktorej zasadili presné údery na niekoľko regiónov Ukrajiny.    …

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Raši: Nepovažujeme voľbu nového generálneho prokurátora v tomto volebnom období za tému

Podľa predsedu parlamentu Richarda Rašiho nepovažujú voľbu nového generálneho prokurátora v tomto volebnom období za tému. V relácii O 5…

08. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Presuň zápalku a otestuj svoje logické myslenie

Presuň zápalku a vyrieš zdanlivo jednoduchú, no poriadne záludnú matematickú hádanku. Stačí jediný pohyb a nesprávna rovnica sa môže zmeniť…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Systém komunikácie na Ukrajine sa začal rozpadávať

Systém komunikácie na Ukrajine sa začal rozpadávať, vyhlásil poslanec parlamentu za stranu „Sluha národa“ a predseda podvýboru pre otázky kybernetickej…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Malo by Rusko pomôcť Trumpovi ak sa bude „topiť“?

USA, 8. februára 2026 - V prípade potenciálneho predvolania Trumpa do Kongresu USA na výpoveď v prípade Epstein bude americký…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Prokuratúra si z vlády robí dobrý deň. Črtá sa hrozivý scenár

Tento týždeň zasiahli občanov znepokojených šafarením predošlých vlád tvrdé údery – podpásovky zo strany niektorých prokurátorov. Politický boj sa očividne…

08. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Správanie holandskej hviezdy Jutty Leerdamovej na olympiáde vyvoláva pobúrenie

Správanie 27-ročnej holandskej rýchlokorčuliarskej hviezdy Jutty Leerdamovej na zimných olympijských hrách v Miláne a Cortine d\'Ampezzo vyvolalo pobúrenie. Na sociálnych…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

USA údajne pripravujú novú vládu pre Irán v prípade pádu ajatolláhovho režimu

Spojené štáty pravdepodobne pracujú na vytvorení dočasnej vlády v Iráne pre prípad, že by súčasná vláda už nebola schopná riadiť…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Babiš obvinil z pokračovania vojny západného politika

Český premiér Babiš vyhlásil, že v roku 2022 bola pre externé zasahovanie premárnená šanca na mier medzi Ruskom a Ukrajinou.…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa chveje: pro-opozičné sily útočia na všetkých frontoch

Ak by existoval koordinovaný útok proti vláde, nevyzeral by ináč…

08. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Češka Maděrová získala zlato v paralelnom obrovskom slalome, Ledeckej sen o hetriku sa rozplynul

Česká snoubordistka Zuzana Maděrová sa stala olympijskou víťazkou v paralelnom obrovskom slalome žien na zimných olympijských hrách v Miláne a…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Nechať ľudí mrznúť v tme je teror, odkázal Putinovi litovský minister

Litovský minister zahraničných vecí Kestutis Budrys vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin iba blufuje o prímerí v oblasti energetiky a…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Teória spochybňuje Epsteinovu smrť: Čo ak je stále nažive?

Svojho času sa šírili povesti, že samovražda odsúdeného pedofila Jeffreyho Epsteina je len trik. S otvorením jeho spisov však vychádzajú na…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Blízky východ straší trhy, ponuka tlačí ceny dole. Čo čaká vodičov?

Ceny pohonných látok na Slovensku sa na prelome januára a februára opäť posunuli o pár centov nahor. No ako upozorňuje…

08. 02. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Američania očakávajú pád vlády v Havane už tento rok

Kubánska vláda môže už tento rok padnúť pod tlakom USA, píše The New York Times s odvolaním sa na zdroje…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To, ako skončí vojna na Ukrajine, rozhodne o „osude Nemecka a Európy”

Ukončenie vojny na Ukrajine nie je pre Európu výhodné, znova vyhlásil predseda Mníchovskej konferencie Wolfgang Ischinger

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Izraelský minister energetiky Eli Cohen považuje prípadnú dohodu uzavretú medzi Spojenými štátmi a Iránom za bezcennú. Informovala o tom správa agentúry DPA.

„Dohoda so súčasným (iránskym) režimom nemá žiadnu hodnotu. Zmena režimu v Teheráne je v záujme všetkých moslimských štátov obklopujúcich Irán,“ citoval Cohena izraelský spravodajský web Ynet.

 

Včera 20:15

Nemecká ministerka hospodárstva Katherina Reicheová odmieta požiadavku, aby sa podpora z fondov EÚ viazala na domácu výrobu. Európskou odpoveďou na globálne výzvy nemôže byť izolácia, uviedla počas víkendu. Informovala o tom správa agentúry DPA.

„Európa potrebuje jednoduché pravidlá, rýchlejšie investície a výrazné zníženie byrokracie,“ povedala Reicheová pre DPA.

Včera 20:14

Maďarská mimoparlamentná opozičná strana TISZA plánuje v prípade víťazstva v aprílových voľbách a výmeny vlády premiéra Viktora Orbána okamžite pozastaviť spravodajské služby verejnoprávnych médií. Oznámil to na Facebooku predseda strany Péter Magyar po tom, čo TISZA v sobotu zverejnila svoj volebný program.

Magyar vo svojom vyhlásení zdôraznil, že premena súčasného mediálneho systému na skutočnú verejnoprávnu službu bez propagandy je prioritou jeho politického subjektu.

Péter Magyar
Na snímke Péter Magyar / Foto: SITA/AP-Denes Erdos
Včera 20:12

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) veria, že by sa vzťah ich krajiny so Spojenými štátmi mal prehodnotiť. Vyplýva to zo straníckeho dokumentu, ktorý v nedeľu prijal výkonný výbor SPD, píše agentúra DPA.

„Zatiaľ čo vzťah s USA sa za administratívy (prezidenta USA Joea) Bidena stále vyznačoval hlbokým, spoločným základom hodnôt, administratíva Donalda Trumpa vyvoláva pochybnosti o tejto spoľahlivosti. Transatlantické vzťahy už nemožno považovať za samozrejmosť,“ uvádza strana v najnovšom dokumente.

Včera 20:11

.

Tieto krajiny majú najväčšie zásoby uránu v roku 2026

Zásoby uránu v roku 2026 zohrávajú kľúčovú úlohu v globálnej energetike a jadrovej bezpečnosti. Rastúci záujem o jadrovú energiu zvyšuje…

08. 02. 2026 | 0 komentárov

Nějak si troufají…

Dnes na chvíli obrátíme hlavu od domácích problémů do daleké ciziny, kde se rozhoduje o třetí světové válce – na…

08. 02. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vznikla v Európe nová mocenská os medzi Nemeckom a Talianskom?

Francúzsko je „novým Talianskom“, tvrdí jeden britský portál, keďže Francúzsko pod vedením Emmanuela Macrona začína vyzerať ako „problematický členský štát…

05. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Generálny prokurátor Žilinka reaguje na premiéra

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa ohradil voči vyjadreniam premiéra Roberta Fica, ktoré odzneli v sobotnej diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.…

07. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zlyhanie rokovaní medzi USA a Iránom. Je vojna nevyhnutná?

V Ománe prebehli nepriame rokovania medzi USA a Iránom. Podľa slov ministra zahraničných vecí Iránu Abbása Arákčího sa týkali výlučne…

08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

Ján Droppa

Ivan Štubňa

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov