Sloboda slova alebo extrémizmus? Reakcie poslancov na rozsudok 40 mesiacov nepodmienečne za statusy na Facebooku

Slovensko 11. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok, Štefan Puškáš, Pavel Neubauer)

 

Rudolfa Steigaufa, člena Slovenskej ľudovej strany (SĽS), odsúdil Okresný súd v Revúcej za jeho statusy na sociálnej sieti Facebook na 40 mesiacov nepodmienečne. O prípade sme vás informovali (viac TU a TU).

 

Ilustračné foto: Budova NR SR
Ilustračné foto: Budova NR SR

V súvislosti s rozsudkom sme oslovili niektorých poslancov Národnej rady SR, aby poskytli svoje stanovisko k zverejneným názorom Rudolfa Steigaufa, ako aj k výške samotného rozsudku.

Prinášame vám postoj Alojza Baránika (SaS), Eriky Jurinovej (OĽaNO-NOVA, ktorá je zároveň predsedníčkou Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny), Martina Beluského (ĽSNS) a Anny Zemanovej (SaS).

 

Sú podľa vás uvedené statusy prejavom slobody slova, alebo ich považujete za extrémizmus, ktorý by mal byť trestne stíhaný?

Alojz Baránik: Ak sa mám vyjadriť ku konkrétnej veci pána Rudolfa Steigaufa, ako vždy platí, že bez toho, aby som poznal detaily obžaloby a obhajoby alebo aspoň rozsudku, nemôžem sa ako právnik meritórne vyjadriť. Ako politik aj súkromne preferujem slobodu slova a som ochotný sa za ňu aj biť. Tu pripomínam, že som napr. bez nároku na odmenu ako advokát zastupoval Ing. Pitoňáka, ktorý bol NAK-ou a špeciálnou prokuratúrou trestne stíhaný až na Najvyšší súd len preto, že humorným spôsobom vyjadril svoje politické (ne)preferencie v súvislosti s poslednými prezidentskými voľbami.

Na snímke poslanec Alojz Baránik (SaS)
Na snímke poslanec Alojz Baránik (SaS)

 

Erika Jurinová: Musím vyjadriť, že obsah textu považujem za totálnu urážku príslušnosti k maďarskej i rómskej menšine. Verím, že časy, kedy sme Maďarov posielali za Dunaj už pominuli, ale zrejme sa mýlim. Občania maďarskej národnosti sú plnohodnotnou národnostnou skupinou ako i Poliaci, Rusíni, Ukrajinci. Preto považujem za choré podnecovať ľudí k národnostnej neznášanlivosti. Zrejme si tým pán lieči vlastnú frustráciu z toho, že na základe parlamentných volieb sa do NR SR dostali i zástupcovia inej národnosti. Ak mu to prekáža, mal sa radšej venovať presviedčaniu ľudí  o svojich správnych úmysloch v južných regiónoch Slovenska.

Čo sa týka druhého statusu, musíme byť predovšetkým spravodlivý k všetkým. Áno, rómska komunita je veľkým problémom spoločnosti, ale nezabúdajme, že si ho nespôsobili len sami, ale najmä majoritné obyvateľstvo svojim prístupom. Zle nastaveným sociálnym systémom. Nezabúdajme pritom, že reči, ktoré i mňa urážajú, sa týkajú nielen Rómov, ale aj rozširujúcej sa chudoby majoritnej časti spoločnosti a na toto akoby autor celkom zabudol. Alebo sa ideme tváriť, že toto sa skutočne týka iba Rómov? Za to, kam to nechala dospieť spoločnosť svojim prístupom sa môžeme hanbiť všetci. Ale za riešenie pokladať ich absolútne odstrihnutie od akejkoľvek pomoci, čo spôsobí ich ešte väčšie existenčné problémy, je zbabelý útek od problému. Tiež si treba uvedomiť, že domnelé jednoduché riešenia sa dajú realizovať možno na papieri. Ale toto je práca s ľuďmi, nie s náradím. Takéto reči považujem za nabádajúce k ešte väčšej neznášanlivosti. A pokiaľ nevieme mieru, treba rátať so sankciami.

 

Na snímke poslankyňa Erika Jurinová (OĽANO-NOVA)
Na snímke poslankyňa Erika Jurinová (OĽANO-NOVA)

 

Martin Beluský: Hranica, kde je možno prejav považovať ešte za slobodu slova a kde je to už trestný čin je veľmi úzka a hlavne pohyblivá. Absolútna sloboda slova by znamenala netrestať ani neobmedzovať žiadny prejav, nech je akokoľvek vulgárny alebo napr. nabádajúci na násilie. Spoločnosť by mala sama takéto prejavy odsúdiť, nie súd. Na Slovensku je sloboda slova používaná iba do takej miery, v akej to súčasnému politickému zriadeniu vyhovuje. Bohužiaľ, p. Steigauf je zrejme pre tento systém nepohodlný, a preto boli jeho výroky považované za “extrémistické”. Podľa môjho osobného názoru, len vyjadril svoje myšlienky, za ktoré by nemal byť v správne fungujúcom demokratickom štáte nikto stíhaný a už vôbec nie odsúdený.

Anna Zemanová: Môj názor k obdobným statusom je nasledovný. Ak niečo napíšem na stránku, alebo verejne zdieľaný profil je to isté, ako keby som sa postavila na tribúnu a hovorila to niekde verejne. A tak by mal byť posudzovaný aj obsah jednotlivých statusov. Ak niekto napíše niečo vo svojej skrytej skupine, tak to je ako keby listové tajomstvo, teda obsah je určený len konkrétnemu adresátovi a naopak, ak niekto fotí, alebo zdieľa takýto súkromný status, tak je to isté, ako keby porušil listové tajomstvo.

Na snímke Anna Zemanová (SaS)
Na snímke Anna Zemanová (SaS)

 

Neobávate sa, že ak sa takéto vyjadrenia začnú trestne stíhať, sloboda slova na Slovensku skončila?

Alojz Baránik: Na druhej strane je treba povedať, že my všetci máme len toľko slobody, koľko nám jej dovolí chovanie nášho okolia. Predpokladám, že budete súhlasiť, že by nebolo v poriadku, ak by niekto verejne vyhlasoval nenávisť voči každému, kto napríklad, pije alkohol na verejnosti alebo nosí dlhé vlasy alebo má iné ako slovansky znejúce meno, a to až do tej miery, že by sa takto vyčlenení ľudia cítili nerovnocenní ako občania tohto štátu alebo ohrození na svojej slobode – robiť či nerobiť to, čo je dovolené, teda napr. piť alkohol na verejnosti, alebo nosiť dlhé vlasy alebo si nezmeniť meno  na Kováč alebo Novák.

Erika Jurinová: Otázka slobody slova má u mňa jasné ohraničenie a to pokiaľ nenabáda k násiliu a ešte väčšej neznášanlivosti, človek musí mať právo vyjadriť a prejaviť svoj názor. Áno, pripúšťam, že je v dnešnej spoločnosti ťažké vyjsť s opačným názorom. Overila som si to najmä v morálno-etických témach. A tiež sa mi osobne stalo (nedávno), že ma kolega slovne obvinil z vytiahnutia “maďarskej karty” čo úmyslom rozhodne nebolo, a stále to skôr chápem ako politický boj.

Jednoznačne však o slobodu prejavu a slobodu slova zápasiť musíme. Nikdy sa však nestotožním s podnecovaním násilia, nabádaniu k akémukoľvek zabíjaniu aj počatých detí, alebo plošnej sterilizácii.

Martin Beluský: Obávam sa, že súčasná politická garnitúra prerazí dno stíhania za názor veľmi hlboko. Namiesto toho, aby riešili situáciu, v ktorej sa naši občania v určitých lokalitách nachádzajú, chce trestať iba následok, teda nespokojných občanov, ktorí iba nahlas povedia, čo si myslia.

Na snímke Martin Beluský (ĽSNS)
Na snímke Martin Beluský (ĽSNS)

 

Anna Zemanová: Moja odpoveď je v duchu vyššie napísaného.

 

Nie je podľa vás trest 40 mesiacov nepodmienečne neprimerane vysoký?

Alojz Baránik: Hranice medzi slobodou slova a porušovaním slobôd iných v prípadoch zverejnenia extrémnych názorov (ako je to v danom prípade) musí ustáliť súd. Mne osobne sa rozsudok vo veci pána Steigaufa, ktorý spomínate, javí ako nesprávny, ale, ako som už uviedol, nepoznám prípad do potrebného detailu. K tomu je treba uviesť, že sa jedná o prvostupňový rozsudok, ktorý iste bude (bol) advokátom pána Steigaufa napadnutý. Zároveň je treba povedať, že ten, kto má silu vyslovovať predmetné extrémne názory, musí nájsť aj silu niesť z tohto plynúce dôsledky v podobe súdnych konaní, a to možno až na Ústavnom súde, pretože sa tu nesporne jedná aj o otázke Ústavou garantovanej slobody prejavu, pričom je z hľadiska celospoločenského správne, aby vysoké súdy spomenuté hranice slobody jednotlivca čo najpresnejšie stanovili tak, aby sa spoločnosť mala možnosť naučiť, čo je z hľadiska práva správne alebo prípustné, aj keď je to pre niekoho spoločensky menej prijateľné alebo neprijateľné, a čo nie.

Erika Jurinová: Trest vyzerá veľmi tvrdý, k výške trestu sa však neviem vyjadriť. Možno to chcelo vlastné uznanie, že presiahol mieru nenávisti. To posúdiť neviem.

Martin Beluský: Ako som vysvetlil pri predchádzajúcich otázkach, nemal byť žiadny.

Anna Zemanová: Toto neviem posúdiť, ale v kontexte toho, že na Slovensku si zlodeji chodia po slobode a ešte aj riadia náš štát, tak je to dosť veľa.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prokurátor žiada zatykač na bývalého šéfa operatívy NAKA Jána Kaľavského

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada vydanie zatykača na bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána K. Informáciu televízie Markíza pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková „Potvrdzujem, že na Špecializovaný trestný súd bol z Úradu špeciálnej prokuratúry doručený návrh…

Korčok zablahoželal SPD k víťazstvu v nemeckých voľbách a ocenil Merkelovú

0 icon

Bratislava/Berlín 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) v pondelok zablahoželal nemeckým sociálnym demokratom (SPD) a ich kandidátovi na post spolkového kancelára Olafovi Scholzovi k víťazstvu v nedeľných (26. 9.) parlamentných voľbách Zároveň podľa komunikačného odboru ministerstva zaželal všetkým politickým…

Za PCR testy pri príznakoch ochorenia COVID-19 sa neplatí, pripomína Ministerstvo zdravotníctva SR

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   PCR testy sú pri príznakoch ochorenia COVID-19 plne hradené zo zdravotného poistenia. Pripomína to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Ľuďom, ktorí pociťujú príznaky tohto ochorenia odporúča, aby využili bezplatnú možnosť testovania sa Občania sa naň môžu prihlásiť na stránke www.korona.gov.sk. Občania na tomto webe…

Návrh novely autorského zákona sa dotkne autorského práva aj online služieb

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nový autorský zákon sa dotkne autorského práva, online služieb či vytvorenia nového nositeľa práva – vydavateľa periodík. Vyplýva to z návrhu zákona, ktoré Ministerstvo kultúry SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. To skončí v pondelok 4. októbra Novela transponuje do slovenského právneho poriadku…

Rezort dopravy tvrdí, že akceleruje prípravu chýbajúceho prepojenia diaľnic D1 a D4 pri Bratislave

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) tvrdí, že intenzívne pracuje na akcelerácii všetkých procesov smerujúcich k dosiahnutiu spojenia diaľnic D1 a D4 na východnom okraji Bratislavy. Zároveň si uvedomuje dôležitosť ich prepojenia pre dopravu v hlavnom meste a okolitom regióne. Agentúru SITA o…

Ministerstvo dopravy podľa Janckulíka zavádza, zmluvy pod D4R7 sú naďalej utajené

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Ministerstvo dopravy na čele s ministrom Andrejom Doležalom podľa podpredsedu KDH Igora Janckulíka zavádza občanov a z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR si robí srandu Problémové sú pre Janckulíka zmluvy výkupu pozemkov pod bratislavským diaľničným obchvatom D4R7, ktoré sú síce podľa podpredsedu KDH zverejnené,…

Kremeľ si želá kontinuitu vo vzťahoch s Nemeckom

0 icon

Moskva 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Sergey Guneev)   Ruská federácia sleduje voľby v Nemecku s veľkým záujmom a počíta s kontinuitou v bilaterálnych vzťahoch. Novinárom to v pondelok oznámil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov Nemecko označil za významného obchodného, ekonomického a investičného partnera Ruskej federácie. Dodal, že Moskva má záujem na…

Hubble našiel 6 záhadných mŕtvych galaxií v hlbokom vesmíre

0 icon

Washington 27. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:NASA/ESA/J. Lee (California Institute of Technology)/A. Filippenko (University of California – Berkeley, European Space Agency & NASA)   Hubblov vesmírny ďalekohľad objavil šesť galaxií, ktorým zrejme dochádzal studený vodík potrebný na vytvorenie hviezd. Vedci sa domnievajú, že k tomu došlo, keď vesmír prežíval najaktívnejšie obdobie zrodenia…

Dovolanie ministerky spravodlivosti bolo procesne nezvládnuté, hovorí Haščákov advokát

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Dovolací senát Najvyššieho súdu SR ukázal, že v podstate procesne nezvládnuté dovolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (nom. SaS) bolo obyčajnou šikanou obvinených Jaroslava Haščáka a Dany Arpášovej. V tlačovej správe to uviedol Haščákov advokát Martin Škubla Nezákonnosť obvinenia Haščáka po rozhodnutí generálneho prokurátora…

EÚ dala 20 svojim členom 95 miliónov eur na rýchlotesty na COVID-19

0 icon

Brusel 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq/Photo Pool via AP)   Európska komisia (EK) v pondelok uviedla, že udelila 20 členským štátom EÚ granty v celkovej výške 95 miliónov eur na nákup rýchlostestov na ochorenie COVID-19, aby sa uľahčilo doručovanie digitálneho osvedčenia EÚ o covide, takzvaných covidpasov Komisia v správe pre…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 28.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali