SLOVAKIA TRAVEL

NAŽIVO

Policajti zaznamenali počas minulého týždňa na cestách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) celkovo 75 škodových udalostí a 20 dopravných nehôd. Pri jednej z nich asistoval alkohol. Trnavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
„Za minulý týždeň nebola pri dopravnej nehode na cestách Trnavského kraja usmrtená žiadna osoba. Dve osoby sa pri dopravnej nehode zranili ťažko a 13 osôb utrpelo na cestách ľahké zranenia,“ priblížili policajti.
Polícia vykonala počas deviateho kalendárneho týždňa v Trnavskom kraji 6241 dychových skúšok, z toho 23 bolo s pozitívnym výsledkom – 18 u vodičov a päť u cyklistov. Šesť vodičov sa dopustilo prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

12:26

Policajný vyšetrovateľ z Nového Mesta nad Váhom obvinil 22-ročného muža z prečinu krádeže. V Novom Meste nad Váhom rozbil kladivom výklad záložne a ukradol zlaté šperky. Z miesta činu ušiel. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Aj vďaka kamerovým záznamom policajti muža stotožnili a následne vypátrali. Odcudzením šperkov spôsobil škodu 14.200 eur, ďalšiu 400-eurovú škodu spôsobil poškodením majetku.

12:25

Rozhodnutie o zákaze aktivít Hizballáhu je nezvratné. Izrael v utorok pokračoval v intenzívnych úderoch na ciele Hizballáhu v Libanone a povolil svojim vojakom prevziať kontrolu nad ďalšími strategickými pozíciami na juhu krajiny.

12:06

 Irán v utorok varoval európske krajiny, aby sa nezapájali do jeho konfliktu s Izraelom a Spojenými štátmi. Reagoval tak na vyhlásenia Nemecka, Veľkej Británie a Francúzska, podľa ktorých by tieto štáty mohli podniknúť „obranné kroky“ s cieľom zničiť iránske kapacity na odpaľovanie rakiet.

12:05

Seznam.cz podal žalobu na Babiša za poškodzovanie dobrej povesti. Premiér v reakcii na podanie žaloby uviedol, že si za svojimi výrokmi stojí.

11:52

Izrael tvrdí, že zaútočil na kanceláriu iránskeho prezidenta. Komplex vedenia iránskeho režimu označila za jedno z najstráženejších miest v Iráne, ktoré sa rozprestiera na niekoľkých uliciach v centre Teheránu.

11:45

Iránske jadrové zariadenie Natanz je sčasti poškodené. Iránsky veľvyslanec pri MAAE Rezá Nadžafí už v pondelok tvrdil, že jadrové zariadenie Natanz zasiahli izraelsko-americké údery.

11:44

Na Priemyselnej ulici v Žiari nad Hronom zasahovali v utorok predpoludním hasiči pri dopravnej nehode autobusu a osobného motorového vozidla. Nehoda si vyžiadala zranenie vodiča osobného vozidla, ktorý bol leteckými záchranármi transportovaný do nemocnice v Banskej Bystrici. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková. Z polície uviedli, že na mieste nehody je doprava zastavená a tvoria sa kolóny.

11:43

Situácia slobody tlače v Maďarsku sa v roku 2025 zhoršila. Podľa dokumentu je desaťročnou stratégiou vládnej strany Fidesz politická kontrola verejnoprávnych médií.

11:43

Situácia slobody tlače v Maďarsku sa v roku 2025 zhoršila. Podľa dokumentu je desaťročnou stratégiou vládnej strany Fidesz politická kontrola verejnoprávnych médií

11:26

Vzťahy medzi USA a Britániou už nie sú také, aké boli kedysi. Reuters dodáva, že britský premiér v nedeľu večer oznámil, že povolí USA využívať britské vojenské základne na obranné útoky.

11:11

Libanon sťahuje časť svojich vojakov z pozícií pri hranici s Izraelom. Boje medzi Hizballáhom a Izraelom sa obnovili v noci na pondelok pretože hnutie v reakcii na americko-izraelskú vojenskú operáciu v Iráne zaútočilo na územie Izraela.

11:10

Iránsky Červený polmesiac tvrdí, že pri útokoch už zahynulo 742 ľudí. V pondelok miestny Červený polmesiac informoval o 555 obetiach.

11:10

V obci Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota zasahovali v pondelok (2. 3.) hasiči pri požiari odpadu pred jedným z rodinných domov. Pri udalosti došlo aj k výbuchu neznámej látky, na mieste sa zranili dve osoby. Na sociálnej sieti o tom informoval Hasičský a záchranný zbor (HaZZ).

11:09

Ruská centrálna banka žaluje EÚ za zmrazenie svojich aktív na neurčito

10:48

Francúzsko spolupracuje s Čínou na deeskalácii iránskeho konfliktu
Barrot kritizoval Irán, že odmietol rešpektovať rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov týkajúce sa jadrového programu.

10:48

Cenckiewicz: Neverím, že Francúzsko sa podelí o jadrové zbrane. Premiér Donald Tusk v pondelok uviedol, že Poľsko rokuje s Francúzskom a ďalšími európskymi spojencami o zapojení do programu jadrového odstrašovania.

10:47

Z Iránu hlásia útok na leteckú základňu. Izraelská armáda predtým oznámila, že vykonáva „simultánne“ útoky na ciele militantného hnutia Hizballáh v Bejrúte a vojenské ciele v Teheráne.

10:06

Klientske pracoviská ministerstva vnútra (MV) fungujú v utorok v obmedzenom režime. Nedostupné sú informačné systémy evidencie dokladov, evidencie vozidiel, evidencie cudzincov, matriky a ohlasovní pobytu. TASR o tom informoval hovorca rezortu vnútra Matej Neumann.
„V utorok 3. marca preto klientske centrá, oddelenia dokladov Policajného zboru a oddelenia cudzineckej polície nebudú poskytovať služby na týchto úsekoch. Plánované ukončenie údržby informačných systémov predpokladáme v priebehu dnešného dňa,“ uviedol Neumann. Dodal, že rezort sa za spôsobené problémy ospravedlňuje.

09:51

Prví Slováci z Izraela a Jordánska sú na ceste na Slovensko. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo obrany (MO) SR s tým, že ich preváža vojenský špeciál Spartan C-27J.
„S Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvom vnútra SR je bezpečnosť každého jedného človeka a návrat k tým, ktorí ich s láskou očakávajú na Slovensku, našou prioritou,“ uviedol rezort.

09:50
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rudolf Huliak hovorí o zlyhanom tendri. Preskúmanie požaduje aj neúspešný uchádzač

Tender na obstaranie výstavby slovenskej expozície EXPO Osaka 2025 na ktorý sme upozornili verejnosť, vyústil do dvoch udalostí. Nové vedenie ministerstva športu spravilo personálne zmeny vo vedení SLOVAKIA TRAVEL a poškodený uchádzač v tendri podal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie na prešetrenie úkonov SLOVAKIA TRAVEL po uzatvorení zmluvy s úspešným uchádzačom. Škodu by mali začať riešiť aj kompetentné orgány

SLOVAKIA TRAVEL
Ilustračné foto / Foto: SLOVAKIA TRAVEL
❚❚
.

Personálne rošády v SLOVAKIA TRAVEL

Počas prezentácie slovenskej expozície na EXPO Osaka 2025 a krste maskota sme položili generálnej riaditeľke SLOVAKIA TRAVEL, Ing. Ivane Vala Magátovej, PhD. niekoľko otázok, ktoré priebeh tendra vyvoláva. Odpovede pani riaditeľky boli veľmi všeobecné a vyhýbavé. Neuspokojili ani nás a pravdepodobne ani nové vedenie ministerstva športu a cestovného ruchu, kde v rámci zažehnania koaličnej krízy došlo k výmene, keď sa do jeho čela dostali nominanti Národnej koalície: Ing. Rudolf Huliak (Minister), Ing. Martin Krnáč (Štátny tajomník pre cestovný ruch) a Ing. Mgr. Ivana Šufliarská Libiaková (Štátna tajomníčka pre šport).

Po zverejnení nášho článku bola z postu generálnej riaditeľky pani Magátová odvolaná a na jej miesto bol menovaný Peter Benčúrik, vtedajší riaditeľ slovenskej expozície v Osake. Magátova zostala v pozícii generálnej komisárky slovenskej účasti na svetovej výstave EXPO Osaka 2025.

Na dôvody personálnej rošády v SLOVAKIA TRAVEL a stav zabezpečenia slovenskej expozície sme sa opýtali priamo ministra športu a cestovného ruchu:

 

Pán minister vymenili ste generálneho riaditeľa SLOVAKIA TRAVEL, čo Vás k tomu viedlo?

.

Pozrite sa, došlo tam k viacerým pochybeniam v oblasti obstarávania. Myslím si, že to nebolo podľa mojich predstáv, keďže bola vybratá firma z Čiech.

Len na DPH pri subdodávkach sme ako štát prišli minimálne o 400-tisíc eur. V rámci konsolidácie to nie je v súlade s mojím presvedčením. Nebudem na nikoho hádzať špinu, ale všetko bolo procesované za bývalého vedenia. Takýto systém práce skrátka nie je v súlade s mojimi predstavami o vedení tejto inštitúcie.

 

Na druhej strane si myslím, že propagovať len Bratislavu v rámci regiónov Slovenska a na ostatné zabúdať – či už vo svete, alebo v iných propagačných materiáloch – nie je správne. SLOVAKIA TRAVEL musí mať širokospektrálny záber v rámci celého Slovenska. Myslím si, že investovať také obrovské prostriedky do Osaky – 10,5 milióna eur – nie je rozumné. Nehnevajte sa na mňa, ale koľko Japoncov sem reálne príde v rámci turistického ruchu?

Všetky tieto záležitosti sme veľmi citlivo prehodnotili a na základe toho sme pani riaditeľku odvolali.

.

 

Ako je zabezpečená slovenská expozícia?

Slovenská expozícia je zabezpečená dokonale, pretože ľudia, ktorí ju pripravovali, v Osake naďalej ostali. Poverený bol pracovník, ktorý dočasne vedie SLOVAKIA TRAVEL a priamo sa podieľal na príprave tejto výstavy. Čiže v tomto smere nie je nič ohrozené.

 

Bude sa uzatvárať nová zmluva na organizačné zabezpečenie?

.

Pozrite sa, na takéto kroky je už neskoro. Pre zlyhané výberové konanie, ku ktorému tam došlo, očakávam dokonca aj nejaké formy pokút zo strany Úradu pre verejné obstarávanie. Práve to bol dôvod, prečo som sa rozhodol konať.

 

Podali ste podnet na ÚVO?

Podnet na ÚVO podala firma, ktorá neuspela vo verejnom obstarávaní, ktoré bolo následne zrušené. Došlo tam k viacerým pochybeniam, napríklad k poddimenzovaniu zákaziek. A to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol konať tak, ako som konal.

 

Čiže to bol hlavný dôvod, prečo ste napadli celú súťaž – v úvodzovkách „napadli“?

Ja som ju nenapadol. Napadla ju firma, ktorá podala podnet. Ale ak sa pozrieme na situáciu objektívne – ak jedna firma ponúkne zákazku za podlimitnú cenu, doslova za polovičnú hodnotu oproti ostatným firmám, tak asi niečo nie je v poriadku.

(TK – NK po schválení novely zákona o športe od 05:59)

 

.

Podnet neúspešného uchádzača na ÚVO

Redakcia obdržala podnet, ktorý spomenul v odpovediach aj minister, v ktorom sa neúspešný uchádzač MERTEL, s.r.o. obrátil na Úrad pre verejné obstarávanie, aby tento preskúmal úkony „kontrolovaného (verejného obstarávateľa) po uzavretí zmluvy na predmet „Realizácia slovenskej expozície na Svetovej výstave EXPO 2025 Osaka“ (oznámenie č. 28460 – WYP)“.

V podnete dokladá skutočnosti, ktoré podľa jeho názoru predstavujú porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ku ktorému malo dôjsť v procese verejného obstarávania ako aj po uzatvorení zmluvy s úspešným uchádzačom, nakoľko verejný obstarávateľ (SLOVAKIA TRAVEL) porušil princípy transparentnosti a rovnakého zaobchádzania, ktoré sú základnými princípmi verejného obstarávania stanovené v § 10 ods. 2 zákona o verejnom obstarávaní:

  1. Doručené rozdielne zápisnice: Neúspešný uchádzač dostal dve rozdielne zápisnice z otvárania ponúk, ktoré mali vplyv na vyhodnotenie ponúk. Prvá zápisnica neobsahovala obchodné mená uchádzačov a u ponuky skupiny dodávateľov MERTEL, s.r.o. a FEX s.r.o. bola dopočítaná cena s DPH (20 %). Zatiaľ čo druhá, upravená zápisnica, obsahovala tieto údaje a sadzba DPH bola zmenená na 23%, čo zvýhodnilo uchádzača, ktorý nebol platcom DPH.
  2. Zmena poradia uchádzačov: Zmena sadzby DPH viedla k zmene poradia uchádzačov, pričom ponuka skupiny dodávateľov MERTEL, s.r.o. a FEX s.r.o. sa presunula na horšie miesto v poradí, čo umožnilo uchádzačovi ATYP Team s.r.o. stať sa úspešným uchádzačom.

Zmena sadzby DPH viedla k tomu, že uchádzač ATYP Team s.r.o., ktorý nebol platcom DPH, bol zvýhodnený, pretože jeho cena bola nižšia v porovnaní s uchádzačmi, ktorí boli platcami DPH.

Zo strany SLOVAKIA TRAVEL neboli dodržané právne predpoklady pre správne vyhodnotenie ponúk. Zvýhodnené boli konkrétne subjekty, čo je v rozpore s princípmi transparentnosti a rovnakého zaobchádzania, ktorý vyžaduje, aby všetci uchádzači boli hodnotení na rovnakej báze.

  1. Legislatívna zmena DPH: Podávateľ tvrdí, že verejný obstarávateľ nesprávne aplikoval budúcu sadzbu DPH (23%) na ponuky, ktoré boli vyhodnocované pred platnosťou tejto zmeny.

Legislatívna zmena sadzby DPH na 23% nastala až od 1. januára 2025, kým vyhodnotenie ponúk prebehlo 20. decembra 2024. Tým pádom verejný obstarávateľ nesprávne použil budúcu sadzbu DPH, čo je v rozpore s pravidlami transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

.

Aplikácia budúcej sadzby DPH zmenila podmienky vyhodnotenia ponúk, čo nebolo transparentne komunikované uchádzačom. Princíp rovnakého zaobchádzania vyžaduje, aby boli všetky relevantné informácie a podmienky jasne komunikované všetkým zúčastneným stranám.

Použitie neplatnej sadzby DPH viedlo k nerovnakej úprave ponúk, čo zvýhodnilo uchádzačov, ktorí neboli platcami DPH. Princíp rovnakého zaobchádzania vyžaduje, aby všetci uchádzači boli hodnotení na rovnakej báze a bez diskriminácie.

  1. Vylúčenie uchádzača Progress Promotion BA: Uchádzač, ktorý ponúkol najnižšiu cenu, bol vylúčený z dôvodu poskytnutia nepravdivých informácií, čo podľa podávateľa nebolo správne riešené verejným obstarávateľom.

Odosielateľ podnetu zistil, že SLOVAKIA TRAVEL nezačal správne konanie voči Progress Promotion. Pričom zákon o verejnom obstarávaní ukladá Úradu pre verejné obstarávanie povinnosť uložiť uchádzačovi, záujemcovi alebo hospodárskemu subjektu pokutu od 1 000 eur do 10 000 eur a zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov, ak na účely preukázania splnenia podmienok účasti vo verejnom obstarávaní „predloží informáciu alebo doklad, ktorý je nepravdivý alebo pozmenený tak, že nezodpovedá skutočnosti a má vplyv na vyhodnotenie splnenia podmienok účasti“ (§ 182 ods. 3 písm. a) Zákona o verejnom obstarávaní).

Vylúčenie uchádzača Progress Promotion BA umožnilo uchádzačovi ATYP Team s.r.o. stať sa úspešným uchádzačom. Podávateľ tvrdí, že tento krok zvýhodnil konkrétneho uchádzača, čo je v rozpore s princípom rovnakého zaobchádzania, ktorý vyžaduje, aby všetci uchádzači boli hodnotení na rovnakej báze. Navyše si SLOVAKIA TRAVEL nesplnil zákonnú povinnosť riešiť vylúčeného uchádzača v správnom konaní.

  1. Kolúzne konanie: Podávateľ podnetu tvrdí, že existujú dôkazy o možnom kolúznom správaní medzi uchádzačmi Progress Promotion BA a ATYP Team s.r.o., čo mohlo ovplyvniť výsledok verejného obstarávania.

Len týždeň po podpise zmluvy o dielo s víťazom súťaže ATYP Team s.r.o. sa konateľom a jediným spoločníkom tejto spoločnosti stal Ing. Vojtech Miklós, ktorý má rovnakú adresu ako Ing. Viktor Miklós, konateľ uchádzača Progress Promotion BA. Táto zmena bola zapísaná v obchodnom registri Českej republiky dňa 9. januára 2025.

.

Progress Promotion BA bol pôvodne na prvom mieste v poradí ponúk, ale bol neskôr vylúčený z dôvodu poskytnutia nepravdivých informácií. Toto vylúčenie umožnilo ATYP Team s.r.o. stať sa úspešným uchádzačom.

Ing. Vojtech Miklós je uvedený ako konečný užívateľ výhod spoločnosti Progress Promotion BA v Registri partnerov verejného sektora.

 

Takéto kolúzne konanie medzi uchádzačmi by mohlo znamenať, že sa dohodli alebo koordinovali svoje ponuky alebo postupy tak, aby ovplyvnili výsledok verejného obstarávania v ich prospech. Toto by bolo v rozpore s princípom spravodlivej súťaže, ktorý vyžaduje, aby všetci uchádzači súťažili nezávisle a bez koordinácie.

Kolúzne konanie je v slovenskom právnom systéme prísne sankcionované prostredníctvom verejnoprávnych, trestnoprávnych aj súkromnoprávnych opatrení. V prípade podozrenia z takéhoto konania môžu konať ÚVO, PMÚ aj orgány činné v trestnom konaní.

V prípade verejného obstarávania môže byť takéto správanie považované za manipuláciu verejného obstarávania. Sankciou môže byť vylúčenie zo súťaže, pokuta, či zrušenie výsledkov samotného tendra.

  1. Zvýhodnenie neplatcu DPH: Podávateľ tvrdí, že SLOVAKIA TRAVEL zvýhodnil uchádzača ATYP Team s.r.o., ktorý nebol platcom DPH, čo viedlo k tomu, že sa stal úspešným uchádzačom, aj keď jeho ponuka nebola najvýhodnejšia pre verejného obstarávateľa:

SLOVAKIA TRAVEL určil ako jediné kritérium na vyhodnotenie ponúk celkovú cenu v EUR s DPH. Toto kritérium zvýhodnilo uchádzačov, ktorí neboli platcami DPH, pretože ich ceny boli nižšie v porovnaní s uchádzačmi, ktorí museli zahrnúť DPH do svojich ponúk.

.

Podľa zmluvy o dielo je prvou faktúrou spoločnosti ATYP Team s.r.o. faktúra v celkovom objeme približne 95% jej hodnoty. V Česku neplatca DPH sa stáva platcom až následnou druhou faktúrou po prekročení určitého limitu na platcovstvo DPH.

Podľa zmluvy o dielo tak ATYP team nemusí odviesť DPH zo sumy 1 911 670,00 EUR (zhotovenie a odovzdanie diela vrátane kompletnej inštalácie a prenájmu digitálnych technológii, zariadenia a potrebného vybavenia, vrátane servisu a dopravy). DPH odvedie až z druhej faktúry v sume 66 000 (odstránenie/ demontáž diela).

ATYP Team s.r.o. nemusel odviesť DPH na prvej faktúre, čo mu umožnilo ponúknuť nižšiu cenu.

Zvýhodnenie uchádzača ATYP Team s.r.o., ktorý nebol platcom DPH, bolo v rozpore s princípom rovnakého zaobchádzania, ktorý vyžaduje, aby všetci uchádzači boli hodnotení na rovnakej báze bez diskriminácie.

Uchádzač ATYP Team s.r.o. sa stal úspešným aj keď jeho ponuka nebola najvýhodnejšia pre SLOVAKIA TRAVEL. Z pohľadu narábania s verejnými financiami neboli vybrané najvýhodnejšie podmienky, čo je v rozpore s princípom hospodárskej efektívnosti.

SLOVAKIA TRAVEL
Podnet / Foto: Screenshot

 

Strata, ktorá konaním SLOVAKIA TRAVEL mohla štátu vzniknúť

ATYP team s.r.o. nie je platcom DPH. Jeho fakturovaná suma bola 1 977 670 € a neobsahovala DPH. Ak by zákazku získala firma, ktorá je platcom DPH, štát by získal 20 % z fakturovanej sumy ako daňový príjem.
Ponuka MERTEL, s.r.o. a FEX s.r.o. bola na sumu 1 641 715 € bez DPH. A ponuka  Progress Promotion BA na 1 234 390 bez DPH.

.

Štát sa teda pripravil na DPH minimálne o 328 343 €, ak by bola zákazka pridelená neúspešnému uchádzačovi skupine dodávateľov MERTEL, s.r.o. a FEX s.r.o., alebo 246 878 €, ak by bola pridelená Progress Promotion BA (ak by nebol vylúčený).

Výberom neplatcu DPH štát prišiel o významný príjem do rozpočtu.

Na základe podnetu neúspešného uchádzača bude konať ÚVO a na jeho žiadosť bude prešetrovať úkony SLOAVKIA TRAVEL po uzavretí zmluvy s úspešným uchádzačom.

Minister uviedol, že pri tendri došlo k viacerým pochybeniam, ktoré okrem iného pripravili daňových poplatníkov o 400 000 EUR na DPH. To nie je malý peniaz na to, aby vec skončila len kozmetickou personálnou rošádou a nejakými pokutami od ÚVO voči SLOVAKIA TRAVEL, ktoré zaplatí opäť len daňový poplatník. Takáto škoda sa nedá hodiť do koša so slovami „Nebudem na nikoho hádzať špinu, ale všetko bolo procesované za bývalého vedenia.“

Daňový poplatník očakáva, že budú konať orgány, ktoré strážia hospodárnosť narábania s financiami, ktoré zveril do správy zvoleným zástupcom.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Rastislav Vasilišin

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

.
.

Veľká razia: Inšpekcia zatýka čurillovcov a prokurátora Šúreka. “Prišla armáda kukláčov,” tvrdí Kubina

Policajná inšpekcia dnes ráno rozbehla veľkú akciu. Zadržala viacero policajtov bývalej NAKA. Podľa zistení Aktuality.sk by medzi nimi mali byť…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Minimálna mzda by v budúcom roku mala stúpnuť. Je známa aj suma

Minimálna mzda v roku 2027 bude na úrovni 972 eur, ak sa sociálni partneri nedohodnú inak. V roku 2028 by…

03. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Všetko je inak. Orbán vytiahol satelitné snímky

Maďarský premiér Viktor Orbán zverejnil satelitné snímky prečerpávacej stanice ropy Brody, ktoré podľa jeho názoru naznačujú prevádzkyschopnosť ropovodu Družba

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Jedným z dôvodov začatia amerických útokov na Irán boli kroky Izraela

Aj dnes sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po sobote , kedy Spojené štáty americké a Izrael zaútočili na Irán

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Glück a Melicher pre HS: Niekto klame. Prokurátor nie je hospodársky audítor. Má skúmať, či bol porušený zákon

Minulý piatok v NR SR zasadal brannobezpečnostný výbor, ktorý sa zaoberal zastavením trestného stíhania v prípade darovania našej obrannej techniky…

03. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj povedal, že Fico súhlasil s príchodom na Ukrajinu. A potom zrazu hovoril o stretnutí v EÚ

Slovenský premiér Robert Fico údajne súhlasil s príchodom na rokovania na Ukrajinu, hoci neskôr uviedol, že súhlasil so stretnutím v…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blíži sa akcia ku Dňu žien: Získajte Office 2021 Pro za zvýhodnenú cenu 30,25€ a Windows 11 Pro za 13,25€!

Godeal24 spustil kampaň ku Dňu žien – Women’s Day Sale – so zľavou až 180€ na MS Office, pričom sa…

03. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump na pozadí vojny v Iráne vyhlásil, že USA premrhali svoje zbrane pre Ukrajinu a posmešne sa vyjadril o Zelenskom

„Spiaci Joe Biden premrhal všetok čas a peniaze našej krajiny, keď dal všetko P. T. Barnumovi z Ukrajiny – stovky…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vláde už nič nedarujú. Opozícia po víkende prešla do veľkého protiútoku

Víkendový úder západnej koalície na Irán možno v očiach verejnosti zatienil tlačovku SMERu na tému požadovaných zmien v inštitúte kajúcnika,…

03. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Ďalšia fáza operácie USA proti Iránu bude ešte ničivejšia, vyhlásil Rubio

Ďalšia fáza operácie USA proti Iránu bude ešte ničivejšia, vyhlásil minister zahraničných vecí Rubio

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeremyho farma nejen zvířat – až prasata budou lítat

Kniha „Jeremyho farma nejen zvířat – až prasata budou lítat“ od britského autora Jeremy Clarkson prináša vtipný a zároveň realistický…

03. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa na uterák alebo keď sa amatéri zahrávajú s ohňom

Sledujeme v priamom prenose totálnu stratu kontaktu s realitou. Vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa nekriticky…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Zodpovednosť za pochybenia musí niesť každý bez ohľadu na postavenie

Ak sa potvrdí, že niekto zneužil uniformu, svoju právomoc alebo dôveru štátu, musí niesť plnú zodpovednosť bez ohľadu na svoje…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

O pozemnej operácii USA v Iráne – Trump a jeho jasný blaf

Včera americký prezident Donald Trump pripustil, že ak to bude potrebné, USA môžu pristúpiť k pozemnej operácii v Iráne

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajincom nebude umožnené vystúpiť na paralympiáde v tričkách s mapou pôvodných území spred roku 2014

Ukrajina sa pokúšala o ďalší marketingový krok na celosvetovom športovom podujatí. Po vylúčení ich skeletonistu so zákazanou prilbou zo ZOH…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

“Americké lietadlá doslova strieľajú spojencov Ameriky,” reaguje guvernér na agresiu USA a Izraela

Guvernér Kalifornie, demokrat Gavin Newsom, kritizoval vojenskú operáciu USA proti Iránu a najmä útok na základnú školu pre dievčatá, kde…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Bioetická komise UNESCO: “Přehodnocení náhradního mateřství: filozofické, psychologické a biomedicínské pohledy”

Zástupci Aliance pro rodinu se v sobotu 28. února 2026 zúčastnili webináře pod záštitou Bioetické komise UNESCO, která s odborníky z…

03. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Rezort športu odošle peniaze SFZ aj napriek veľkému konfliktu Huliak - Kováčik

V niekoľko mesiacov trvajúcom spore medzi ministrom cestovného ruchu a športu Rudolfom Huliakom a prezidentom Slovenského futbalového zväzu Jánom Kováčikom…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina udrela na čiernomorský ropný terminál napriek výstrahe USA

Ukrajina v pondelok nadránom zasiahla ropný terminál v juhoruskom prístave Novorossijsk, oznámila ukrajinská armáda. Útok prišiel niekoľko dní po tom,…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Clinton pod prísahou vyhlásil, že o Epsteinových sexuálnych zločinoch nevedel

Bývalý americký prezident Bill Clinton nevedel nič o sexuálnych zločinoch zosnulého finančníka a sexuálneho predátora Jeffreyho Epsteina

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Logika odišla doľava a chaos doprava: Fotografie, ktoré nedávajú zmysel

Logika sa v týchto momentoch rozhodla odísť na dovolenku a nechala realitu napospas chaosu. Keď sa pozeráte na nasledujúce fotografie,…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Sankcie bez účtu: Kto to zaplatil?

Európa platila drahú energiu, drahé kompenzácie a pokles kúpnej sily. A vo výrobe ubudli pracovné miesta. Prečo o tom nevieme?

03. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Centrálne velenie USA tvrdí, že Hormuzský prieliv je otvorený. Verí tomu asi ale iba "mierotvorca" Trump

Irán, 3. marca 2026 - Zbor Islamských revolučných gárd oznámil uzavretie Hormuzského prielivu. Ak v prvý deň americko-izraelského bombardovania Iránu Teherán…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Svätec dňa: Blahoslavená Conchita Cabrera

Matka a mystička

03. 03. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny Perzského zálivu. Aký je ich význam a úloha na Blízkom východe?

Krajiny Perzského zálivu patria medzi najvýznamnejšie regióny sveta z hľadiska energetiky, geopolitiky a hospodárskeho rastu. Krajiny Perzského zálivu zohrávajú kľúčovú…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Svedectvo priamo z Dubaja: Keď na parkovisko padol dron, bol som práve v budove

Dubaj zažil napäté hodiny, ktoré vydesili miestnych aj turistov. HS sa podarilo spojiť s právnikom Jánom Čarnogurským, ktorý sa počas…

02. 03. 2026 | Rozhovory | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Rozhovory | 1 min. čítania | 0 komentárov

Poznáme odpoveď Kuzminovej na otázku, či bude pokračovať aj v budúcej sezóne

Legendárna Anastasia Kuzminová minulý mesiac vo veku 41 rokov a po osemročnej pauze absolvovala svoje štvrté zimné olympijské hry .…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Hrozí tretia svetová vojna. Medvedev sa ostro pustil do Trumpa a USA

Dmitrij Medvedev vyhlásil, že tretia svetová vojna môže vypuknúť „kedykoľvek“, ak Trump „bude pokračovať vo svojom kurze“

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Policajti zaznamenali počas minulého týždňa na cestách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) celkovo 75 škodových udalostí a 20 dopravných nehôd. Pri jednej z nich asistoval alkohol. Trnavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
„Za minulý týždeň nebola pri dopravnej nehode na cestách Trnavského kraja usmrtená žiadna osoba. Dve osoby sa pri dopravnej nehode zranili ťažko a 13 osôb utrpelo na cestách ľahké zranenia,“ priblížili policajti.
Polícia vykonala počas deviateho kalendárneho týždňa v Trnavskom kraji 6241 dychových skúšok, z toho 23 bolo s pozitívnym výsledkom – 18 u vodičov a päť u cyklistov. Šesť vodičov sa dopustilo prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

12:26

Policajný vyšetrovateľ z Nového Mesta nad Váhom obvinil 22-ročného muža z prečinu krádeže. V Novom Meste nad Váhom rozbil kladivom výklad záložne a ukradol zlaté šperky. Z miesta činu ušiel. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Aj vďaka kamerovým záznamom policajti muža stotožnili a následne vypátrali. Odcudzením šperkov spôsobil škodu 14.200 eur, ďalšiu 400-eurovú škodu spôsobil poškodením majetku.

12:25

Rozhodnutie o zákaze aktivít Hizballáhu je nezvratné. Izrael v utorok pokračoval v intenzívnych úderoch na ciele Hizballáhu v Libanone a povolil svojim vojakom prevziať kontrolu nad ďalšími strategickými pozíciami na juhu krajiny.

12:06

.

Zdravé srdce po celý život? Skúste si prečítať toto

Nehrozí vám infarkt? Porážka? Reprint jednej z najúspešnejších kníh Kataríny Horákovej, profesorky všeobecnej biológie a populárnej propagátorky zdravého životného štýlu.…

02. 03. 2026 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov

Španieli vystavili stopku americkej agresii. Nesprístupnili dôležité letiská

Španielsko, ktoré odsúdilo útoky na Irán, zakázalo Spojeným štátom využívať jeho spoločne spravované vojenské základne na túto vojenskú operáciu, oznámil…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Neprijateľné zasahovanie do našich záležitostí!” Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Holandského kráľovstva v SR

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si na pokyn rezortného šéfa Juraja Blanára (Smer-SD) v pondelok predvolalo veľvyslanca Holandského…

02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Revolučné gardy zasiahli tanker s prepojením na USA, plavidlo horí v Hormuzskom prielive

Iránske revolučné gardy v pondelok oznámili, že v Hormuzskom prielive zaútočili na ropný tanker údajne napojený na Spojené štáty. Útok…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Katar zostrelil dva iránske stroje SU-24

Katarské vojenské letectvo v pondelok zostrelilo dve iránske lietadlá smerujúce k územiu Kataru po tom, čo Irán skôr počas dňa…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Rastislav Vasilišin

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov