Nekonečná sága Novichok – Novičok sa pomaly, ale iste mení na propagandistickú frašku. Navaľnyj najnovšie hovorí že osobne Putin je zodpovedný za jeho “otrávenie Novičkom“, ale súčasne vyhlasuje, že sa chce vrátiť do Ruska. Do toho Ruska, kde ho údajne už dvakrát chceli otráviť

Bratislava 12. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP/Navalny Instagram)

 

Navaľný, Novičok a politická opozícia v Rusku

Alexej Navaľnyj
Na snímke ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj

A nielen jeho sa mali pokúsiť otráviť. Aj mnohých iných „nesystémových“ oponentov. Ale nikdy sa to neskončilo úspechom. Veľký je to babrák ten Putin. A pritom používa bojový otravný plyn, ktorý má zabíjať tisícky nepriateľských vojakov. A ajhľa, všetci prežívajú. Bez následkov. A nikto z okolia otrávený nie je. Skutočný zázrak!!! A ďalej hrdinsky bojujú proti zločineckému režimu. Sú odvážni a nedostatkom netrpia. A sú nesmierne populárni. Hlavne v zahraničí. Riaditeľ CIA v 2013 – 2017, John Brennan minulý týždeň v Twitteri vyhlásil: „Predstavte si vyhliadky na svetový mier, prosperitu a bezpečnosť, keby bol Joe Biden americkým prezidentom a Alexej Navaľný ruským. O chvíľu budeme na polceste. Prestavte si ako všetci ľudia žijú v mieri“

 

Jeden z rozšírených mýtusov, vytváraným hlavne na Západe je, že Navaľný je „vodcom opozície proti diktátorskému a tyranskému režimu Putina“. A v snoch niektorých (viď vyššie) už už zvrhne nenávideného „despotu“ Putina. Skutočnosť je dosť radikálne iná. V amerických biznes školách učili, že človek sa má pri svojich analýzach a rozhodnutiach riadiť reálnymi a „tvrdými“faktami („hard facts“). Nesnívať. Nevymýšlať si realitu. Lebo potom sú rozhodnutia zlé od samého začiatku. Navaľný nemá žiadnu šancu sa stať ruským prezidentom!! Nikdy.

Okrem vládnucej strany „Jednotné Rusko“, v ruskom parlamente Dume sú tri opozičné strany: Liberálno-demokratická strana Ruska (v skutočnosti konzervatívni antikomunistickí nacionalisti), Komunistická strana (čiastočne zreformovaná) a Spravodlivé Rusko (Sociálna demokracia). Liberálna strana „Jabloko“ (Jablko) v posledných voľbách prepadla so ziskom 2 percenta (a nemajú poslancov, lebo neprekonali 5 percentnú hranicu) , hoci v minulosti dostávali 6-8 percent a mali poslancov v Dume.

Treba povedať, že Navalnyj nie je členom Jabloka a preto je považovaný za „nesystémovú opozíciu“. Pôvodne bol tvrdým nacionalistom. Organizoval „ruské pochody“, kde sa kričalo „Chvatit kormiť Kavkaz“ (už dosť s kŕmením Kaukazu). Neskoršie po absolvovaní patričných školení pre budúcich lídrov sa stal „vodcom ruskej tvrdej opozície. A treba tiež dodať, že si žije lepšie ako mnoho ruských poslancov Štátnej dumy.

 

Transparentnosť a analýzy v Omsku, Nemecku, Francúzsku, Švédsku a OPCW (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons – Organizácia pre zákaz chemických zbraní)

V korporátnych médiach, hlavne západných, sa zvyčajne uvádza, že je faktom že Navaľny bol otrávený Novičkom a otrava mohla byť spôsobená jedine s vedomím ruskej vlády a častokrát priamo na príkaz Putina. A napriek ťarche dôkazov Rusi stále ešte popierajú, že to urobili. A preto musia byť potrestaní sankciami za použitie zakázaných chemických zbraní. Najprv sa viedol sústredený útok na skoro dokončený plynovod Severný prúd 2. (o tom sme viac písali tu)

Teraz, keďže vyskočilo množstvo nezrovnalostí, je snaha si aspoň zachovať tvár a prijať aspoň personálne sankcie voči konkrétnym osobám, ktoré sa mali podieľať na otrávení Navaľného. Faktom je, že ruskí piloti a lekári („asi porušujúc príkazy Putina“) zachránili Navaľnému život. A tiež v lekárskej správe z Omska jednoznačne píšu, že Navaľnému v krvi a moči nenašli žiadny „Novičok“.

Pritom majú k dispozícii vzorky odobraté Navaľnému a sú pripravení spolu s medzinárodnými expertmi vyšetriť, prečo prišlo Navaľnému v lietadle zle a upadol do kómy. Ale kategoricky odmietajú existenciu bojových otravných látok pred odletom do Nemecka v súkromnom lietadle. Kto je transparentný? Rusi čo nič neskrývajú a sú ochotní kooperovať alebo tí čo žiadne údaje a informácie neposkytujú a všetko vyhlásili za štátne tajomstvo? Ale pritom im treba veriť na slovo, že objavili Novičok (v jednej verzii nový druh Novičku)?

Ako zistili, že to bol „Novičok“, keď ho nikto z nich oficiálne nevyrába? V USA náhodou nebolo publikované ako sa vyrába „Novičok“? Nebol to náhodou jeden z vynálezcov A-232 (Novičok) Vil Mirzajanov (ktorý sám seba nazýva hlavou exilovej vlády Tatarstanu) ktorý žije v USA a publikoval tajomstvá „Novičoku“? Je jasné, či „odobratá“ vzorka bola z flaše alebo krvi, alebo moču? Ako sa údajne flaša z hotela v Tomsku na Sibíri dostala do nemeckého laboratória? Prečo sa nikto druhý neotrávil? Ani ruskí pracovníci hotela, ani množstvo spolupracovníkov Navaľného, ani taxikár, ani letiskový personál, ani piloti a cestujúci lietadla, ani lekári? Prečo „Novičok“ nezabíja, hoci je 5-7 krát silnejší ako smrtiaci Agent VX?

Neexistuje množstvo účinnejších a menej nápadných spôsobov ako nenápadne zabiť človeka? Prečo práve bojovou otravnou látkou, aby bol z toho škandál? To sú Rusi úplne padnutí na mozog? Ohrozia takýmto spôsobom dokončenie plynovodu, ktorý ich už stál miliardy USD? Kto odpovie na latinské Cui bono? Kto má z toho prospech? Kto stojí v pozadí? A čo tajné služby? Kto chce namočiť Rusov? Prečo sa k danej téme vyjadrujú výlučne politici a novinári? Nemali by sa skôr vyjadrovať a podpisovať lekári? Aha, to by mohlo byť napadnuteľné na súde? Kto poslal a zaplatil súkromné lietadlo, ktoré previezlo Navaľného do Nemecka? Kto dohodol Navaľného liečenie v drahej nemocnici „Charité“? Prečo by Rusi dovolili previezť Navaľného do Nemecka, ak by ho predtým otrávili? A ešte zakázanou bojovou látkou „Novičok“? Aby im na to tak ľahko prišli? Kto platí náklady pobytu Navaľného a jeho rodiny v Nemecku? Kde je správa nemeckých lekárov z „Charité“? Akí lekári? Čo vlastne našli? Z akej vzorky? Kedy? Akú analýzu a z akej vzorky potom urobila nemecká spravodajská služba BND (Bundesnachrichtendienst)? Aké vzorky poslali Švédom a Francúzom?

Prečo neodpovedali Nemci, Francúzi a Švédi na šesť žiadostí ruskej Generálnej prokuratúry, ktoré boli urobené v súlade s Európskym dohovorom o vzájomnej pomoci v trestných veciach? Prečo nikto neinformuje, že Rusko si nakoniec predvolalo nemeckého veľvyslanca a „vyjadrilo mu rozhodný protest v súvislosti s absurdnými obvineniami a ultimátami zo strany Nemecka o „otrávení“ blogera Alexeja Navaľného.

Takisto vyjadrilo protest proti pokusom o diskreditáciu Ruska na medzinárodnej aréne a tiež žiadalo odpoveď na žiadosť Generálnej prokuratúry Ruskej Federácie (RF) o zdravotnom stave pána Navaľného. Odpoveď má obsahovať všetky medicínske údaje, vrátane biomateriálov, výsledkov expertíz a analýz odobratých vzoriek, aby mohli byť komplexne preštudované odborníkmi. Ministerstvo zahraničných vecí RF upozornilo, že neposkytnutie týchto materiálov bude hodnotené ako odmietnutie Nemecka zistiť pravdu a bude považované za hrubú nepriateľskú provokáciu proti Rusku. Prečo sa transparentne a nestranne neinformuje o ruských stanoviskách a demaršoch? Prečo sa chŕli jednostranná propaganda? Lebo Rusi sú vždy vinní? Za všetko čo sa stane vo svete? Netreba nič dokazovať? Netreba spolupracovať na objasnení prípadu? A čo platné medzinárodné dohovory o spolupráci?

Zaujímavé je vyhlásenie Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktoré na základe nemeckých vzoriek (akých presne?) uvádza, že v analýzach Navaľného (čo tak transparentná a podrobná správa s podpismi expertov?) bola nájdená látka, ktorá je analogická (obdobná) jedu zo skupiny Novičok, ktorá sa ale nenachádza na zozname zakázaných. A hoci vyhlásenie samotnej OPCW je šalamúnske a nikto sa ani nenamáha o spoločnú spoluprácu pri vyšetrovaní a objasnení celého prípadu, podľa denníka Le Monde Nemecko s Francúzskom sa dohodli na sankciách proti Rusku, ktoré budú predložené na schválenie členskými krajinami EU. Údajne ide o deväť Rusov z administrácie ruského prezidenta, tajných služieb a štátneho vedecko-výzkumného inštitútu. Sankcie majú zahrňovať zmrazenie aktív a zákaz vjazdu do EU pre dané osoby.

V ich spoločnom vyhlásení sa hovorí, že „napriek ich prosbám Rusko neposkytlo žiadne presvedčujúce vysvetlenia“. Na základe toho Berlín a Paríž prišli k záveru, že neexistuje iné pravdepodobné vysvetlenie ako to, že Rusko je zodpovedné za zločin otrávenia Navaľného a porušenie medzinárodných noriem. Svätý pilier liberálnej demokracie – prezumpcia neviny – už neplatí? Samozrejme, že nie. Veď je to pravdepodobné. To predsa stačí ako dôkaz. To je ako s nadchádzajúcou zimou. Je pravdepodobné, že v jednom momente udrú ruské mrazy a logicky sa zavedú nové sankcie.

A ako zareagujú ostatné štáty EU na navrhnuté sankcie Nemecka a Francúzska? No samozrejme, že navrhnuté sankcie ako vždy poslušne schvália. Ako ináč? Niektorí z čistého oportunizmu, iní zo strachu (čo by bolo keby si dovolili to neschváliť) alebo tiež zo zotrvačnosti a horlivosti sa vyslúžiť pred „panstvom“. Keď budeme počúvať múdrych, dovedú nás do raja. Lebo my sme sprostí. Nech nám len tí múdri vládnu. Veď oni múdri a neskorumpovaní zatočia s nenávideným Ferom, Mišom, Ančou, či iným susedom. Aha! Je to pohodlné. Netreba rozmýšľať, netreba argumentovať a robiť kompromisy.

 

Arogancia a pokrytectvo včerajších mocných a narastajúca vzbura proti súčasnému svetovému poriadku

Nikoho nezaujíma spolupráca na objasnení incidentu s Navaľnym. Kde je svätá zásada rímskeho práva: Audiatur et altera pars? Nech je vypočutá aj druhá strana? Netreba. S mocou rastie chuť do jedla. A čo tak porekadlo?: Pýcha predchádza pád. Keď skončil komunizmus, Francis Fukuyama napísal knihu The End of History and the Last Man (Koniec dejín a posledný človek). Bolo to o konci dejín a víťazstve liberálnej demokracie. Vtedy to tak naozaj aj vyzeralo. A logicky prišla namyslenosť, nadutosť a neochvejná predstava, že víťazom patrí všetko. Že môžu každého poučovať a vynucovať si poslušnosť. A poslušné ovce počúvali. A znova verili vo svetlé zajtrajšky. Moc včerajších mocných tohto sveta sa zdala neotrasiteľná. Boli „Bohovia“ a stádo sa na nich pozeralo ako na „Bohov“. Ale potom postupne bez povšimnutia sa začal úpadok.

Blahobyt a zdanlivá moc priviedli k sebauspokojeniu, pohodlnosti a k erózii tradičných hodnôt a pôvodne kresťanskej morálky. Objavili sa malé mráčky na oblohe. A začali sa zväčšovať. Turecko, islamský svet, India, Irán, Čína, migrácia, narastajúce sociálne rozdiely, neistota. A potom odmietlo poslušnosť Rusko. A to je vážne. To už nie je štát s diametrálne inou kultúrou. Rusko predstavuje alternatívu vývoja v rámci európskej civilizácie.

Alternatívu východoeurópsku, ktorá sa ale hlási k tradičným európskym konzervatívnym hodnotám ako úcta k vlastnej histórii, láska k vlasti, podpora tradičnej rodiny a tiež zachovanie tradičnej morálky vychádzajúcej z kresťanstva. V kontexte európskej civilizácie neúprosný boj liberálnych demokracií s Ruskom je súčasťou otvorenej vojny medzi fanatickými (pseudo)liberálnymi globalistami a tradičnými konzervatívnymi vlastencami, či už sprava alebo zľava. A súčasná fraška s Novičkom je len jedným dejstvom rozvíjajúcej sa hry. Treba len dúfať, že neprerastie do otvorenej vojny.

Dezider Štefunko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ku koncu minulého roku na Najvyššom súde SR pôsobilo 61 sudcov

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   K 31. decembru 2020 pôsobilo na Najvyššom súde SR (NS SR) 61 sudcov, z toho jeden mal dočasne pozastavený výkon funkcie. Uvádza sa to v návrhu záverečného účtu NS SR za rok 2020, ktorý dnes vzala vláda na vedomie Zároveň dokument uvádza, že…

Slovenská akadémia vied minulý rok na svoje fungovanie potrebovala vyše 90 miliónov eur. Efektivita plnenia úloh obranného plánovania stagnuje s neuspokojivými výsledkami

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Martin Baumann)   Slovenská akadémia vied (SAV) minulý rok na svoje fungovanie potrebovala vyše 90 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu záverečného účtu za rok 2020, s ktorým sa na dnešnom rokovaní vlády oboznámili ministri. V porovnaní s rokom 2019 sa tak rozpočet celkových výdavkov…

Britská vláda sa ospravedlnila za udalosti v Severnom Írsku z roku 1971

0 icon

Londýn 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Britská vláda sa v stredu ospravedlnila za udalosti z roku 1971 po tom, ako súd v Severnom Írsku v utorok rozhodol, že obete, ktoré zahynuli počas vojenskej operácie vedenej britskou armádou v mestskej časti Ballymurphy v Belfaste, sú nevinné, informuje agentúra AFP "Premiér…

Od atentátu na svätého Jána Pavla II. uplynulo 40 rokov

0 icon

Vatikán 12. mája 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   Na štvrtok 13. mája, ktorý je bežne liturgickou spomienkou Panny Márie Fatimskej, no tento rok bude slávnosťou Nanebovstúpenia Pána, pripadá 40. výročie atentátu na sv. Jána Pavla II „Táto udalosť nám dáva vedomie, že náš život a dejiny sveta sú v Božích…

Šéf nemeckej diplomacie hovoril s pápežom aj o zneužívaní v cirkvi

0 icon

Rím 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke/Pool via AP)   Na prvej súkromnej audiencii nemeckého ministra zahraničných vecí u pápeža za uplynulých takmer 20 rokov sa Heiko Maas v stredu venoval aj citlivej téme sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Informuje o tom agentúra DPA Stretnutie šéfa nemeckej diplomacie s 84-ročným pápežom…

Boris Susko: Odmeňovanie poslancov v spoločnostiach závisí od toho, prečo v nej sú

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Odmeňovanie poslancov zastupiteľstiev, prípadne zástupcu primátora pri výkone funkcie konateľa alebo člena dozornej rady závisí od toho, z akého titulu v danej spoločnosti pôsobia. Uviedol to pre TASR predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) k podnetom o…

Hlasovať podľa svedomia sa nevypláca: Dôvodom vylúčenia Čepčeka z vládneho klubu OĽaNO by malo byť jeho hlasovanie za zákony ĽSNS. Zrejme ho z klubu nakoniec nadobro vyhodia

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Dôvodom vylúčenia poslanca Národnej rady SR Martina Čepčeka z vládneho klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by malo byť jeho hlasovanie za prolife zákony opozičnej Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Uviedol to poslanec NR SR Ján Krošlák (OĽaNO) pre portál Webnoviny.sk…

Envirorezort zistil nedostatky pri dotáciách, ktoré boli udelené z Envirofondu tesne po minulých voľbách

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zistilo nedostatky pri dotáciách, ktoré tri dni po voľbách do Národnej rady SR (NR SR) schválilo bývalé vedenie rezortu. MŽP SR to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie ministerstva Tri dni po…

Ukrajinský minister zahraničných vecí sa poďakoval Slovensku za podporu

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa v stredu v Bratislave poďakoval Slovensku za jeho podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny i za jeho sankčnú politiku voči Rusku Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom…

Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s petičnou akciou za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách "Je dôležité, aby Ústavný súd raz a navždy rozhodol, či je alebo nie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Dôvera

0icon

Dôvera. V pondelok som sledoval priamy prenos z Národnej rady. Poslanci opozície odvolávali ministerku koalície. Prežila. Síce ledva ledva, ale prežila. Bude riadiť spravodlivosť podľa svojich pochybných schopností možno ešte 3 roky.  Neprekáža jej, že proti nej stojí takmer celá obec sudcov. Má dôveru.  "Hroznô dačo". Dlhšie ako rok nepočúvame…

Milan Marko

Nachádza sa Slovensko na konci globálnej hry „Monopoly“?

0icon

Ak by Slovensko hralo hru Monopoly, tak by už dávno, aj s niekoľkými ďalšími proti ruskými borcami ako Ukrajina, či Lotyšsko, dávno skončila. Asi každý pozná hru Monopoly a ak nie, v krátkosti vysvetlím pravidlá najpopulárnejšej stolovej hry na svete: Štyria hráči začínajú s rovnakým budgetom, hádžu kockou a posúvajú…

Rene Molnaru

Na facebooku sa vytvorila nová skupina DOMOBRANA, jej členovia žiadajú zrušiť premlčacie lehoty

0icon

Občianska domobrana navrhuje zrušiť premlčacie lehoty, čo myslíte, kto by išiel do basy ako prvý ak by boli podvody nepremlčateľné, spočiatku aspoň tie na daniach a odvodoch, podvody veľkých rozsahov a hlavne porušovanie ľudských práv ekonomickými útokmi, potom budeme rozširovať. Podľa mojich skúsenosti s nevymožiteľnosťou práva je prax taká, že…

Ivan Štubňa

George Soros – ekonomicko – politický terorista a sociopat

0icon

Odtajnené dokumenty CIA ukazujú, že George Soros sa zameral na rozklad Sovietskeho zväzu a Ruska, aby udržal tzv. „západné záujmy“... Mimovládne organizácie Georga Sorosa  od začiatku svojho založenia mali za úlohu prenikať do bývalých sovietskych štátov. Z odtajnených dokumentov CIA vyplýva, že Soros v spolupráci so CIA dlhodobo mobilizoval a mobilizuje svoje…

Gustáv Murín

Kolíkovej politická agónia. Nezabúdame!

0icon

Politickej plienke Kiskových podvodov pri odvolávaní v parlamente očividne „lepilo“. Dostihla ju dilema politickej slúžky, ktorá si myslela, že keď bude verne slúžiť jednému pánovi, bude v kresle ministerky večne. Lenže zabudla na Psychopatoviča a jeho mstivosť (veď bola prvá, ktorá pomohla k jeho pádu z kresla premiéra). Kolíkovú zachránil…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0 icon

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

0 icon

Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

0 icon

Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Vo svete IT

Trápi vás slabý a vypadávajúci WiFi signál? Ak áno, tak skúste prepnúť frekvenciu z 2.4GHz na 5GHz. Pozrite sa ako!

0 icon

Vypadávajúci WiFi signál dokáže „potešiť“, a to obzvlášť keď internet potrebujete, napríklad za prácou alebo ak chcete sledovať nejaký športový prenos, či obľúbený seriál. V mnohých článkoch sme sa venovali tomu, ako môžete zlepšiť kvalitu signálu,  alebo ako zistíte silu signálu v jednotlivých častiach domácnosti a podobne. Dnes by sme…

Astronómom sa po prvýkrát podarilo pozorovať hviezdu, ktorá bola čiernou dierou natiahnutá na špagetu

0 icon

Keď sa hviezda dostane do blízkosti čiernej diery, nastáva proces takzvanej „špagetifikácie.“ Ako už názov napovedá, kozmický objekt je natiahnutý do tvaru, pripomínajúceho známu cestovinu, píše portál IFLScience. Keď je hviezda natiahnutá, uvoľní sa obrovské množstvo energie, ktoré je možné pozorovať aj zo vzdialenosti milióna svetelných rokov. Astronómovia mohli pozorovať…

HarmonyOS a EMUI 11: Pozrite si bok po boku tieto dva rôzne systémy

0 icon

HarmonyOS je operačný systém, ktorý je vyvíjaný spoločnosťou Huawei. Tá plánuje v dohľadnej dobe nahradiť Android novo vyvíjaným systémom naprieč viacerými modelmi smartfónov v portfóliu spoločnosti. Nedávno sa dokonca objavili informácie, ktoré hovorili o tom, že podobným, hoci nie tak radikálnym smerom, uvažujú aj niekoľkí ďalší čínski výrobcovia smartfónov. Niekoľko…

Xiaomi je údajne z najhoršie vonku. Pravdepodobne sa vyhne osudu spoločnosti Huawei

0 icon

Začiatkom tohto roka obehla mnohé média „senzačná správa“ okolo spoločnosti Xiaomi a jej zaradenia na sankčný zoznam vytvorený americkými úradmi. Spoločnosť bola obvinená z toho, že je prepojenou na čínsku vládu a ozbrojené zložky krajiny. Samozrejme, Xiaomi tieto obvinenia obratom vyvrátilo a hovorilo, že to nie je pravda. Následne sa čínsky…

Práve sa stalo: Orange spustil 5G sieť. Vieme kde!

0 icon

Koncom apríla sme vás informovali o tom, že mobilný operátor 4ka spustil naprieč Bratislavou testovú fázu 5G siete, do ktorej sa môžu už dnes prihlasovať používatelia. Konkrétne ju spustila na 83-vysielačoch. V decembri minulého roka sme písali zas o 5G sieti, ktorú spustil operátor Telekom a v októbri minulého roka sme písali…

Armádny Magazín

Oscarový režisér Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA: Je to samovražda"

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Americký režisér, scenárista a producent, držiteľ troch ocenení Oscara Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA, ktorí „bojujú“ proti Rusku. Amerika je podľa neho na „samovražednej ceste“.   Stone vyzval USA, aby ukončili kampaň proti Rusku a nesnažili s

Populárny revolver Colt Anaconda opäť žiadaný

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Spoločnosť Colt oznamuje návrat legendárneho dvojčinného revolveru kalibru 44 Magnum. Urýchli nový český vlastník proces opätovného uvedenia najikonickejších produktov spoločnosti Colt na trh?   Je to oficiálne: dvojčinný revolver Colt Anaconda 44 Magnum , ďalšia klasika z kultovej série Colt Snake, sa po desaťročiach neprítomnosti vracia…

Americká loď zahájila varovnú paľbu na iránske lode v Hormuzskom prielive

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Loď americkej pobrežnej stráže vypálila niekoľko varovných výstrelov na iránske lode v Hormuzskom prielive, informuje BBC.   Stalo sa tak 10. mája po tom, čo sa 13 lodí iránskych islamských revolučných gárd (IRGC) priblížilo do vzdialenosti asi 140 metrov od lodí amerického námorníctva. Po 30 varovný

Izrael pokračuje v ostreľovaní Gazy. Zabil vysokého veliteľa teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád

0 icon

Palestína, 12.máj 2021 (AM) – Izraelské sily potvrdili zabitie Sameha Fahima Al-Mamlouka, vysokého vojenského veliteľa teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ) pri nálete izraelských vzdušných síl, ktorý v Gaze zabil aj ďalších veliteľov PIJ z hnutia Hamas.   [caption id="attachment_34

Šojgu o implementácii posolstva prezidenta Putina: Pre študentov univerzít bude k dispozícii vojenský výcvik

0 icon

Rusko, 12.máj 2021 (AM) – Šéf rezortu obrany uviedol, že vojenský výcvik budú mať k dispozícii študenti univerzít štátov Ruskej federácie. "Chcel by som zdôrazniť, že vojenský výcvik bude k dispozícii študentom všetkých univerzít federálnych štátov, ktorí budú na to pripravení," uviedol minister obrany. Sergej Šojgu pripomenul, že na konci apríla uspo

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali