Nekonečná sága Novichok – Novičok sa pomaly, ale iste mení na propagandistickú frašku. Navaľnyj najnovšie hovorí že osobne Putin je zodpovedný za jeho “otrávenie Novičkom“, ale súčasne vyhlasuje, že sa chce vrátiť do Ruska. Do toho Ruska, kde ho údajne už dvakrát chceli otráviť

Bratislava 12. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP/Navalny Instagram)

 

Navaľný, Novičok a politická opozícia v Rusku

Alexej Navaľnyj
Na snímke ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj

A nielen jeho sa mali pokúsiť otráviť. Aj mnohých iných „nesystémových“ oponentov. Ale nikdy sa to neskončilo úspechom. Veľký je to babrák ten Putin. A pritom používa bojový otravný plyn, ktorý má zabíjať tisícky nepriateľských vojakov. A ajhľa, všetci prežívajú. Bez následkov. A nikto z okolia otrávený nie je. Skutočný zázrak!!! A ďalej hrdinsky bojujú proti zločineckému režimu. Sú odvážni a nedostatkom netrpia. A sú nesmierne populárni. Hlavne v zahraničí. Riaditeľ CIA v 2013 – 2017, John Brennan minulý týždeň v Twitteri vyhlásil: „Predstavte si vyhliadky na svetový mier, prosperitu a bezpečnosť, keby bol Joe Biden americkým prezidentom a Alexej Navaľný ruským. O chvíľu budeme na polceste. Prestavte si ako všetci ľudia žijú v mieri“

Reklama

 

Jeden z rozšírených mýtusov, vytváraným hlavne na Západe je, že Navaľný je „vodcom opozície proti diktátorskému a tyranskému režimu Putina“. A v snoch niektorých (viď vyššie) už už zvrhne nenávideného „despotu“ Putina. Skutočnosť je dosť radikálne iná. V amerických biznes školách učili, že človek sa má pri svojich analýzach a rozhodnutiach riadiť reálnymi a „tvrdými“faktami („hard facts“). Nesnívať. Nevymýšlať si realitu. Lebo potom sú rozhodnutia zlé od samého začiatku. Navaľný nemá žiadnu šancu sa stať ruským prezidentom!! Nikdy.

Reklama

Okrem vládnucej strany „Jednotné Rusko“, v ruskom parlamente Dume sú tri opozičné strany: Liberálno-demokratická strana Ruska (v skutočnosti konzervatívni antikomunistickí nacionalisti), Komunistická strana (čiastočne zreformovaná) a Spravodlivé Rusko (Sociálna demokracia). Liberálna strana „Jabloko“ (Jablko) v posledných voľbách prepadla so ziskom 2 percenta (a nemajú poslancov, lebo neprekonali 5 percentnú hranicu) , hoci v minulosti dostávali 6-8 percent a mali poslancov v Dume.

Treba povedať, že Navalnyj nie je členom Jabloka a preto je považovaný za „nesystémovú opozíciu“. Pôvodne bol tvrdým nacionalistom. Organizoval „ruské pochody“, kde sa kričalo „Chvatit kormiť Kavkaz“ (už dosť s kŕmením Kaukazu). Neskoršie po absolvovaní patričných školení pre budúcich lídrov sa stal „vodcom ruskej tvrdej opozície. A treba tiež dodať, že si žije lepšie ako mnoho ruských poslancov Štátnej dumy.

 

Transparentnosť a analýzy v Omsku, Nemecku, Francúzsku, Švédsku a OPCW (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons – Organizácia pre zákaz chemických zbraní)

V korporátnych médiach, hlavne západných, sa zvyčajne uvádza, že je faktom že Navaľny bol otrávený Novičkom a otrava mohla byť spôsobená jedine s vedomím ruskej vlády a častokrát priamo na príkaz Putina. A napriek ťarche dôkazov Rusi stále ešte popierajú, že to urobili. A preto musia byť potrestaní sankciami za použitie zakázaných chemických zbraní. Najprv sa viedol sústredený útok na skoro dokončený plynovod Severný prúd 2. (o tom sme viac písali tu)

Teraz, keďže vyskočilo množstvo nezrovnalostí, je snaha si aspoň zachovať tvár a prijať aspoň personálne sankcie voči konkrétnym osobám, ktoré sa mali podieľať na otrávení Navaľného. Faktom je, že ruskí piloti a lekári („asi porušujúc príkazy Putina“) zachránili Navaľnému život. A tiež v lekárskej správe z Omska jednoznačne píšu, že Navaľnému v krvi a moči nenašli žiadny „Novičok“.

Reklama

Pritom majú k dispozícii vzorky odobraté Navaľnému a sú pripravení spolu s medzinárodnými expertmi vyšetriť, prečo prišlo Navaľnému v lietadle zle a upadol do kómy. Ale kategoricky odmietajú existenciu bojových otravných látok pred odletom do Nemecka v súkromnom lietadle. Kto je transparentný? Rusi čo nič neskrývajú a sú ochotní kooperovať alebo tí čo žiadne údaje a informácie neposkytujú a všetko vyhlásili za štátne tajomstvo? Ale pritom im treba veriť na slovo, že objavili Novičok (v jednej verzii nový druh Novičku)?

Ako zistili, že to bol „Novičok“, keď ho nikto z nich oficiálne nevyrába? V USA náhodou nebolo publikované ako sa vyrába „Novičok“? Nebol to náhodou jeden z vynálezcov A-232 (Novičok) Vil Mirzajanov (ktorý sám seba nazýva hlavou exilovej vlády Tatarstanu) ktorý žije v USA a publikoval tajomstvá „Novičoku“? Je jasné, či „odobratá“ vzorka bola z flaše alebo krvi, alebo moču? Ako sa údajne flaša z hotela v Tomsku na Sibíri dostala do nemeckého laboratória? Prečo sa nikto druhý neotrávil? Ani ruskí pracovníci hotela, ani množstvo spolupracovníkov Navaľného, ani taxikár, ani letiskový personál, ani piloti a cestujúci lietadla, ani lekári? Prečo „Novičok“ nezabíja, hoci je 5-7 krát silnejší ako smrtiaci Agent VX?

Neexistuje množstvo účinnejších a menej nápadných spôsobov ako nenápadne zabiť človeka? Prečo práve bojovou otravnou látkou, aby bol z toho škandál? To sú Rusi úplne padnutí na mozog? Ohrozia takýmto spôsobom dokončenie plynovodu, ktorý ich už stál miliardy USD? Kto odpovie na latinské Cui bono? Kto má z toho prospech? Kto stojí v pozadí? A čo tajné služby? Kto chce namočiť Rusov? Prečo sa k danej téme vyjadrujú výlučne politici a novinári? Nemali by sa skôr vyjadrovať a podpisovať lekári? Aha, to by mohlo byť napadnuteľné na súde? Kto poslal a zaplatil súkromné lietadlo, ktoré previezlo Navaľného do Nemecka? Kto dohodol Navaľného liečenie v drahej nemocnici „Charité“? Prečo by Rusi dovolili previezť Navaľného do Nemecka, ak by ho predtým otrávili? A ešte zakázanou bojovou látkou „Novičok“? Aby im na to tak ľahko prišli? Kto platí náklady pobytu Navaľného a jeho rodiny v Nemecku? Kde je správa nemeckých lekárov z „Charité“? Akí lekári? Čo vlastne našli? Z akej vzorky? Kedy? Akú analýzu a z akej vzorky potom urobila nemecká spravodajská služba BND (Bundesnachrichtendienst)? Aké vzorky poslali Švédom a Francúzom?

Prečo neodpovedali Nemci, Francúzi a Švédi na šesť žiadostí ruskej Generálnej prokuratúry, ktoré boli urobené v súlade s Európskym dohovorom o vzájomnej pomoci v trestných veciach? Prečo nikto neinformuje, že Rusko si nakoniec predvolalo nemeckého veľvyslanca a „vyjadrilo mu rozhodný protest v súvislosti s absurdnými obvineniami a ultimátami zo strany Nemecka o „otrávení“ blogera Alexeja Navaľného.

Takisto vyjadrilo protest proti pokusom o diskreditáciu Ruska na medzinárodnej aréne a tiež žiadalo odpoveď na žiadosť Generálnej prokuratúry Ruskej Federácie (RF) o zdravotnom stave pána Navaľného. Odpoveď má obsahovať všetky medicínske údaje, vrátane biomateriálov, výsledkov expertíz a analýz odobratých vzoriek, aby mohli byť komplexne preštudované odborníkmi. Ministerstvo zahraničných vecí RF upozornilo, že neposkytnutie týchto materiálov bude hodnotené ako odmietnutie Nemecka zistiť pravdu a bude považované za hrubú nepriateľskú provokáciu proti Rusku. Prečo sa transparentne a nestranne neinformuje o ruských stanoviskách a demaršoch? Prečo sa chŕli jednostranná propaganda? Lebo Rusi sú vždy vinní? Za všetko čo sa stane vo svete? Netreba nič dokazovať? Netreba spolupracovať na objasnení prípadu? A čo platné medzinárodné dohovory o spolupráci?

Reklama

Zaujímavé je vyhlásenie Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktoré na základe nemeckých vzoriek (akých presne?) uvádza, že v analýzach Navaľného (čo tak transparentná a podrobná správa s podpismi expertov?) bola nájdená látka, ktorá je analogická (obdobná) jedu zo skupiny Novičok, ktorá sa ale nenachádza na zozname zakázaných. A hoci vyhlásenie samotnej OPCW je šalamúnske a nikto sa ani nenamáha o spoločnú spoluprácu pri vyšetrovaní a objasnení celého prípadu, podľa denníka Le Monde Nemecko s Francúzskom sa dohodli na sankciách proti Rusku, ktoré budú predložené na schválenie členskými krajinami EU. Údajne ide o deväť Rusov z administrácie ruského prezidenta, tajných služieb a štátneho vedecko-výzkumného inštitútu. Sankcie majú zahrňovať zmrazenie aktív a zákaz vjazdu do EU pre dané osoby.

V ich spoločnom vyhlásení sa hovorí, že „napriek ich prosbám Rusko neposkytlo žiadne presvedčujúce vysvetlenia“. Na základe toho Berlín a Paríž prišli k záveru, že neexistuje iné pravdepodobné vysvetlenie ako to, že Rusko je zodpovedné za zločin otrávenia Navaľného a porušenie medzinárodných noriem. Svätý pilier liberálnej demokracie – prezumpcia neviny – už neplatí? Samozrejme, že nie. Veď je to pravdepodobné. To predsa stačí ako dôkaz. To je ako s nadchádzajúcou zimou. Je pravdepodobné, že v jednom momente udrú ruské mrazy a logicky sa zavedú nové sankcie.

A ako zareagujú ostatné štáty EU na navrhnuté sankcie Nemecka a Francúzska? No samozrejme, že navrhnuté sankcie ako vždy poslušne schvália. Ako ináč? Niektorí z čistého oportunizmu, iní zo strachu (čo by bolo keby si dovolili to neschváliť) alebo tiež zo zotrvačnosti a horlivosti sa vyslúžiť pred „panstvom“. Keď budeme počúvať múdrych, dovedú nás do raja. Lebo my sme sprostí. Nech nám len tí múdri vládnu. Veď oni múdri a neskorumpovaní zatočia s nenávideným Ferom, Mišom, Ančou, či iným susedom. Aha! Je to pohodlné. Netreba rozmýšľať, netreba argumentovať a robiť kompromisy.

 

Arogancia a pokrytectvo včerajších mocných a narastajúca vzbura proti súčasnému svetovému poriadku

Nikoho nezaujíma spolupráca na objasnení incidentu s Navaľnym. Kde je svätá zásada rímskeho práva: Audiatur et altera pars? Nech je vypočutá aj druhá strana? Netreba. S mocou rastie chuť do jedla. A čo tak porekadlo?: Pýcha predchádza pád. Keď skončil komunizmus, Francis Fukuyama napísal knihu The End of History and the Last Man (Koniec dejín a posledný človek). Bolo to o konci dejín a víťazstve liberálnej demokracie. Vtedy to tak naozaj aj vyzeralo. A logicky prišla namyslenosť, nadutosť a neochvejná predstava, že víťazom patrí všetko. Že môžu každého poučovať a vynucovať si poslušnosť. A poslušné ovce počúvali. A znova verili vo svetlé zajtrajšky. Moc včerajších mocných tohto sveta sa zdala neotrasiteľná. Boli „Bohovia“ a stádo sa na nich pozeralo ako na „Bohov“. Ale potom postupne bez povšimnutia sa začal úpadok.

Blahobyt a zdanlivá moc priviedli k sebauspokojeniu, pohodlnosti a k erózii tradičných hodnôt a pôvodne kresťanskej morálky. Objavili sa malé mráčky na oblohe. A začali sa zväčšovať. Turecko, islamský svet, India, Irán, Čína, migrácia, narastajúce sociálne rozdiely, neistota. A potom odmietlo poslušnosť Rusko. A to je vážne. To už nie je štát s diametrálne inou kultúrou. Rusko predstavuje alternatívu vývoja v rámci európskej civilizácie.

Alternatívu východoeurópsku, ktorá sa ale hlási k tradičným európskym konzervatívnym hodnotám ako úcta k vlastnej histórii, láska k vlasti, podpora tradičnej rodiny a tiež zachovanie tradičnej morálky vychádzajúcej z kresťanstva. V kontexte európskej civilizácie neúprosný boj liberálnych demokracií s Ruskom je súčasťou otvorenej vojny medzi fanatickými (pseudo)liberálnymi globalistami a tradičnými konzervatívnymi vlastencami, či už sprava alebo zľava. A súčasná fraška s Novičkom je len jedným dejstvom rozvíjajúcej sa hry. Treba len dúfať, že neprerastie do otvorenej vojny.

Dezider Štefunko

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:19

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby čo najrýchlejšie podpísala novelu stavebnej legislatívy. Tú schválil parlament v polovici februára a odsunul ňou účinnosť nového zákona o výstavbe o jeden rok, teda do apríla 2025.

19:10

Stovky žiakov v južnom Francúzsku sa v pondelok po prvýkrát vybrali do školy v školských uniformách v rámci národného experimentu, ktorého cieľom je zistiť, či majú byť rovnošaty povinné.

18:55

Poľský premiér Donald Tusk a predseda kanadskej vlády Justin Trudeau rokovali v pondelok o podpore vývozu ukrajinského obilia do krajín tretieho sveta v snahe zmierniť protesty farmárov v Európe.

18:54

Maďarské Národné zhromaždenie v pondelok v tajnom hlasovaní hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP zvolilo za nového prezidenta republiky doterajšieho predsedu Ústavného súdu (AB) Tamása Sulyoka.

18:51

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok opätovne vylúčil dodanie riadených striel s plochou dráhu letu Taurus na Ukrajinu. Ako dôvod uviedol riziko zapojenia Nemecka do vojny.

 Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
18:03

Holandský tenista Botic van de Zandschulp postúpil do druhého kola turnaja ATP v Dubaji. V úvodnej fáze vyradil šestku turnaja, s Francúzom Adrianom Mannarinom si poradil v dvoch setoch 7:6 (3), 7:5. Ďalej ide aj Brit Andy Murray po triumfe 4:6, 7:6 (5), 6:3 nad Kanaďanom Denisom Shapovalovom.

17:50

Bulharsko zakázalo dvom ruským občanom vstup na územie Európskej únie pre ich údajné zapojenie do operácií ruskej zahraničnej tajnej služby SVR. V pondelok to oznámila bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

17:29

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v pondelok schválili vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Za ratifikáciu hlasovalo 188 poslancov, šiesti poslanci Hnutia naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) boli proti, nikto sa nezdržal hlasovania. Po rozhodnutí sa v rokovacej sále ozval potlesk. 

17:28

Ruský prezident Vladimir Putin presunul plánované stretnutie s tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom na obdobie po ruských prezidentských voľbách. Oznámil to v pondelok Kremeľ.

17:19

Pri páde lavíny na severovýchode Kirgizska v nedeľu zahynuli traja českí lyžiari. Správu potvrdilo české ministerstvo zahraničných vecí. Súčasťou výpravy boli podľa kirgizských úradov aj Slováci.

17:05

Tretí pilier dôchodkového sporenia každým rokom silnie, v roku 2023 bolo uzavretých 86.788 zmlúv o doplnkovom dôchodkovom sporení. Hodnota majetku v treťom pilieri ku koncu roku 2023 presiahla sumu 3,5 miliardy eur. V pondelok o tom informovala Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS).

17:04

Európska komisia (EK) musí problémy európskeho agrosektora riešiť teraz a rýchlo. Podľa ministra pôdohospodárstva SR Richarda Takáča (Smer-SD) je to odkaz pondelňajších rokovaní Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jano Polák v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Marek Brna

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali