Kam sme sa to dostali?

Bratislava 21. novembra 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Erik Kaliňák)

 

Eduard Chmelár sa na sociálnej sieti vrátil k tichému protestu študentov žurnalistiky, ktorí prišli pred úrad vlády protestovať proti údajnej cenzúre médií. Jeho pohľad vám prinášame v plnom znení

Tichý protest
Na snímke tichý protest študentov žurnalistiky pred úradom vlády

Nie je to tak dávno, čo som si s bývalým kolegom profesorom Samuelom Brečkom povzdychol, že ak v RTVS razia tézu, že novinár vraj nemusí byť objektívny, asi by sme mali vrátiť diplomy a dekréty o dosiahnutej vedecko-pedagogickej hodnosti, lebo základným pravidlom klasického žurnalizmu bola vždy objektivita. No keď som dnes videl hŕstku študentov Katedry žurnalistiky FF UK protestujúcich pred Úradom vlády SR, hanbil som sa aj za nich a celkom otvorene sa priznám k nepríjemnému pocitu, že som prežil časť svojej akademickej kariéry úplne zbytočne. My, ktorí sme sa niekoľko desaťročí usilovali vštepiť študentom základy profesionalizmu, s údivom pozeráme na generáciu, ktorá by chcela prevziať štafetu a neovláda ani základné pojmy.

Reklama

Už úvod stretnutia s vládnymi politikmi, ktorí prišli medzi nich, bol orgiami trápnosti. Podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák a vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra si chceli vypočuť ich názor, čo im vlastne prekáža. Jedna mladá aktivistka ich odbila, že oni sú tu na tichom proteste a nemajú záujem s nimi diskutovať. Takže rozumiem tomu správne, že táto omladina prišla protestovať proti tomu, že vládni politici nechcú diskutovať s niektorými médiami, ale protestujúci zasa nechcú diskutovať s nimi? Márne pátram v pamäti, či takto niekto niekedy definoval demokraciu. Nehovoriac o tom, že po ich odchode sa jedna z demonštrantiek vyjadrila, že ju politici len uistili v presvedčení, že ich nechcú počúvať! Čiže najprv niekoho, kto za vami prišiel v dobrej vôli diskutovať, pošlete vyslovene do prdele, odmietate si čo i len vypočuť jeho názory (božechráň sa nad nimi zamyslieť), a potom fanaticky ziapete o arogancii moci, ktorá vyvrátila vaše názory… A presne takto fungujú dnešné médiá.

 

Reklama

 

Zúfalstvo sa ma zmocnilo aj pri ich vysvetľovaní, že oni sem vlastne prišli protestovať proti cenzúre, aby všetky médiá mohli byť slobodné. Je možné, že po 25 rokoch, čo som študentom rok čo rok trpezlivo vysvetľoval, čo je to cenzúra, ako vznikla a z čoho pochádza, napísal som k tejto téme jednu monografiu (Uhorská tlačová politika) a desiatky odborných štúdií… že to všetko v nich nezanechalo žiadnu stopu? Čo ich tam učia?? Prosím vás pekne, akým spôsobom vláda cenzuruje médiá? Veď píšu absolútne slobodne, čo sa im zachce, aj to, čo nie je pravda. Ak sú dezorientovaní študenti žurnalistiky, je to smutné, no ak zavádza šéfredaktor údajne mienkotvorného Denníka N, tak je to hanba. Matúš Kostolný nehovorí pravdu, keď píše, že premiér porušuje zákon. Zákon ukladá vláde povinnosť informovať o svojej činnosti, nie poskytovať individuálne rozhovory novinárom. Veď v takom prípade by porušovala zákon v prvom rade Zuzana Čaputová, ktorá si osvojila zlozvyk svojho predchodcu poskytovať vyhlásenia bez kladenia otázok. Zvláštne, že toto tým samozvaným „bojovníkom za slobodu“ nikdy neprekážalo. Ale napokon, čo sa čudujeme – hovoríme totiž o tom istom Matúšovi Kostolnom, ktorý v roku 2003 ako zahraničný spravodajca denníka Sme klamal o zbraniach hromadného ničenia v Iraku. Za toto sa v Spojených štátoch vyhadzovalo z redakcií, na Slovensku sa za to, ako vidíme, povyšovalo.

Ak Úrad vlády SR vpustil novinárov na tlačovú konferenciu, ale odmieta s nimi individuálne komunikovať, neporušuje tým žiadny zákon. Poskytol novinárom z TV Markíza a červeným denníčkom všetky informácie, rovnako ako aj ostatným. Ale rozhovory s nimi odmieta. Bodka. To nie je cenzúra. To je zavádzanie západných štandardov žurnalistiky, lebo tam by sa s takýmito neserióznymi podliakmi nikto nebavil.

Naozaj ma šokovalo, ako dotyční mladí ľudia požadujúci ospravedlnenie premiéra za urážky voči novinárom, reagovali na výhrady vládnych politikov, či im neprekážalo, keď sa prominentný komentátorhttps://www.hlavnespravy.sk/wp-admin/post.php?post=3323452&action=edit denníka Sme Peter Schutz vyjadril na adresu neočkovaných, že by mali kvičať ako svine na bitúnku. Dodajme k tomu aj ďalšie prípady, keď redaktor TV JOJ Arpád Soltész vyzýval na ostrakizáciu kritických intelektuálov a ďalšia redaktorka sa im vyhrážala väzením. Odpoveď mladej slečny bola neskutočná: „A vás to uráža? Čo my s tým máme?“ Nuž, kurátenká moje, a čo máte teda s denníkom Sme, keď ste ho prišli brániť a vôbec vám neprekážajú jeho špinavé neprofesionálne metódy? Fakt sa o vás neobtrela ani štipka zmyslu pre objektivitu? Skutočne sa vás nedotklo, keď TA3 vyhodila špičkovú moderátorku za to, že urobila rozhovor s renomovaným americkým profesorom, ktorý má iný názor na vojnu na Ukrajine? Ako si trúfate tak sebavedomo posudzovať, čo sú dezinformácie, keď ste takí hlúpi, že vám robí problém naučiť sa základné fakty? A vy chcete formovať verejnú mienku žijúc v sladkej nevedomosti, že vám stačí mať názor, aj keď nepoznáte vôbec nič?

 

Reklama

 

V tejto súvislosti ma sklamal aj bývalý kolega Jano Füle, ktorý sa vrátil do svojej arogantnej ideologickej podoby a nazval alternatívne médiá jedom. Jano, čo keby si radšej urobil poctivú obsahovú analýzu médií? Možno by si s prekvapením zistil, že v Denníku N je viac klamstiev ako v Hlavných správach. A odkedy sa žurnalisti nevyrovnávajú s nepravdami argumentáciou, ale štvavou kampaňou až kriminalizáciou? Kam sme sa to dostali? Spomeňte si na mečiarovský denník Republika. Koľko v ňom bolo bludov, z ktorých až hlava bolela. Zakazoval ho niekto? Vykazoval ho niekto mimo hranicu legitimity? Je to smutné konštatovanie, ale dnešní extrémni centristi (lebo mňa neoblbnú skrývaním sa za profesiu žurnalistu – už z toho rodovo korektného jazyka sa dalo na prvý pohľad rozoznať, že sú to skôr aktivisti Progresívneho Slovenska) sa nedokážu vyrovnať s pluralitou vo verejnej diskusii.

Študentom žurnalistiky, ktorých ospravedlňuje jedine to, že vo svojom veku nedokážu pochopiť problém komplexne a vnímajú realitu extrémne ideologicky, by som odporučil, aby sa nedali uchlácholiť táraninami, ako veľmi sú dôležití, priam nenahraditeľní. Zuzana Čaputová rada hladká novinárov po brušku, ako veľmi sú médiá potrebné a ako politici musia znášať kritiku, aj keď je nepríjemná. Po prvé, práve Zuzana Čaputová nikdy nezažila nepríjemné novinárske otázky, médiá ju šetria ako chránenú kvetinku a nepýtajú sa ju ani na to, na čo by sa mali. A po druhé, vyvráťme už konečne ten zastaraný mýtus o nenahraditeľnosti dnešných médií a novinárov. Práve tí patria medzi najohrozenejšie profesie. Dokáže ich hravo nahradiť umelá inteligencia a povedzme si úprimne: pri ich dnešnej nízkej úrovni to dokáže oveľa efektívnejšie. Aj verejnosť vníma novinárov ako jedno z najzbytočnejších povolaní a drvivá väčšina občanov médiám nedôveruje. Na akých záchrancov demokracie sa to teda hráte, ak nedokážete verejnosť ani korektne informovať?

Súčasný stav je dlhodobým výsledkom neschopnosti a neochoty médií pozrieť sa na svoju činnosť kritickým okom a vyvodiť z nej dôsledky. Novinári, ktorí sa nenaučili ani len správne klásť otázky, ktorým chýba akákoľvek pokora k zásadám profesionality a etiky, ma nemôžu poučovať o tom, aká nenahraditeľná je ich úloha. Tu totiž nejde o ich právo kritizovať – to im nikto neberie. Tu ide o ich totálnu absenciu serióznosti a elementárnych nárokov na svoju profesiu. Lebo ten zákon, na ktorý sa tak oduševnene odvoláva šéfredaktor N-ka Kostolný, ukladá povinnosti aj novinárom. Vážení čitatelia, poslucháči, diváci, máte pocit, že vás naše médiá informujú poctivo, korektne a komplexne? Veď keď bol Smer v opozícii, jeho tlačové konferencie ignorovali, selektovali informácie, neprinášali vyčerpávajúci informačný servis a posledné roky som sa cítil ako v bývalom režime, keď som si musel vyhľadávať informácie zo zahraničia, lebo z našich médií som sa dozvedel len starostlivo sterilizovanú propagandu. Takže netárajte koniny. Novinári nestratili ani štipku slobody. Stratili však akúkoľvek spoločenskú zodpovednosť. A ešte popri tých klamstvách majú tú drzosť označovať sa za seriózne.

Ak sa máme niekam posunúť ďalej, táto vojna medzi vládnou koalíciou a opozičnými politickými aktivistami (nie, nepomýlil som sa, pisálkovia, ktorí otvorene bojujú proti vláde a vykrikujú ako spomínaný Matúš Kostolný, že musíme poraziť Smer, nerobia žurnalistiku, ale politiku), tento vyhrotený zápas o západné štandardy verejného diskurzu sa musí skončiť dohodou, v rámci ktorej dotknuté médiá prijmú základné pravidlá informovania ako demokratickej disciplíny. Verejnosť potrebuje neskreslené, objektívne, všestranné a komplexné informácie, nie vaše hysterické výlevy, spravodajské hry a orgie demagógie. Novinári majú nielen práva, ale aj povinnosti. Ak sa nezačnú riadiť etickými štandardmi, nemôžu sa domáhať ústretovosti zo strany tých, o ktorých neinformujú férovo. A ak sa neprispôsobia novej digitálnej ére, v rámci ktorej je prednostné právo každého človeka prijímať a rozširovať informácie – nielen novinára, ale každého jedného občana – potom sa stanú nepotrebnými držiakmi na mikrofóny, informačnými fosíliami, a zaniknú tak ako sa vytratili tamtamy ako primitívny spôsob komunikácie.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:55

Horskí záchranári slúžiaci na Skalke neďaleko Kremnice v sobotu pomáhali 81-ročnému slovenskému turistovi, ktorého počas túry v Kremnických vrchoch postihla nevoľnosť. Horská záchranná služba o tom informuje na sociálnej sieti.

17:50

Ukrajina v sobotu ostro odsúdila plány Ruska usporiadať na jar budúceho roku voľby prezidenta Ruskej federácie aj na územiach Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AP označilo plánované voľby za “nulitné, neplatné” a varovalo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na ich monitorovanie budú “čeliť trestnej zodpovednosti”.

17:49

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka. Ako dôvod uviedla slabú ekonomickú aktivitu a spomaľovanie inflácie.

17:48

S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze. Približne 64 % respondentov uviedlo, že nemajú iný príjem ako štátny dôchodok. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Fondee.

17:46

Stovky Gruzíncov sa v sobotu zhromaždili v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, aby podporili smerovanie svojej krajiny k členstvu v Európskej únii. Urobili tak pritom necelý týždeň pred očakávaným rozhodnutím lídrov EÚ o udelení štatútu kandidátskej krajiny Gruzínsku.

16:29

Úrady juhoizraelského kibucu Beeri v sobotu potvrdili smrť 25-ročného Sahara Barucha, ktorý bol 7. októbra v skupine vyše 200 ľudí zavlečených palestínskymi militantmi do Pásma Gazy.

16:17

Iránska ľudskoprávna aktivistka Narghís Mohammadiová, ktorej v októbri udelili Nobelovu cenu za mier, vyhlásila na nedeľu, keď sa bude konať slávnostné odovzdávanie týchto ocenení, začiatok hladovky. V sobotu to uviedla jej rodina.

16:10

Okresný súd v juhosibírskom meste Omsk v ázijskej časti Ruska vzal do 30. januára do väzby bieloruského občana Siarheja Jeramejeva, ktorý je obvinený, že koncom novembra vyhodil do vzduchu dva vlaky na bajkalsko-amurskej železničnej magistrále (BAM).

16:09

Šéf OSN pre ľudské práva v sobotu vyjadril poľutovanie nad “pretrvávajúcimi a systematickými” pokusmi o spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v Guatemale, a vyzval na rešpektovanie vôle voličov.

16:05

S Karlom Schwarzenbergom odchádza veľká osobnosť moderných dejín, výnimočný politik, intelektuál aj obratný diplomat. Na poslednej rozlúčke s bývalým ministrom zahraničných vecí ČR, poslancom a senátorom to v sobotu povedal český prezident Petr Pavel.

14:52

Niekoľko arabských a moslimských krajín vyzvalo Spojené štáty, aby sa viac angažovali v snahe vyvíjať tlak na Izrael, aby prijal prímerie v Pásme Gazy. V sobotu to uviedlo katarské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali