Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.
Včera 20:23
Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vládyOlafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.
Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.
Izraelská armáda dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.
Včera 19:14
Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“. K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I povedal, že Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne.
Včera 18:21
Novinára Joakima Medina odsúdili v Turecku za urážku Erdogana na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov. Medin však ostáva vo väzbe, keďže je okrem toho obvinený aj z členstva v teroristickej organizácii.
Maroš Šefčovič informoval, že EÚ sa pripravuje aj na možnosť, že rokovania s USA týkajúce sa vzájomného obchodu nedospejú k pozitívnej dohode. Ak sa nepodarí nájsť prijateľné riešenia, EÚ je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov.
Včera 17:57
Maroš Šefčovič uviedol, že vstup Slovenska do EÚ bol jedným z najdôležitejších historických míľnikov pre Slovenskú republiku a je výhodou, že Slovensko je členom EÚ v dobe, keď Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.
Právnik obvineného muža uviedol, že obvineného z útoku nožom, ku ktorému došlo minulý piatok v mešite na juhu Francúzska, by Taliansko mohlo francúzskym úradom vydať do polovice mája.
Indická vláda rozhodla, že v krajine sa uskutoční prvé oficiálne sčítanie ľudu podľa príslušnosti ku kastám. Takéto sčítanie bude vôbec prvé od získania nezávislosti Indie.
Europoslanec Erik Kaliňák (SMER-SSD, v EP nezaradený) popísal, ako sa bezpečnostná komunita na čele s Globsecom usilovala ovplyvniť výsledok volieb v prospech Progresívneho Slovenska
14. 04. 2025 |Z domova| PR článok |
11 min. čítania |0 komentárov
|
Europoslanec Erik Kaliňák (SMER-SSD, v EP nezaradený). / Foto : Screenshot Facebook video
▶❚❚↻
.
Europoslanec vo svojom predošlom videu na sociálnej sieti v reakcii na kritiku zákona o mimovládnych organizáciách priblížil, ako a cez aké organizácie sú na Slovensku riadení cudzí agenti, pracujúci pre záujmy inej krajiny. Kaliňák odkryl spôsob, financovanie a pozadie pôsobenia tejto zo zahraničia riadenej skupiny vlastizradcov. Písali sme o tom minulý týždeň a keďže Kaliňák sľúbil, že témou sa bude zaoberať aj naďalej, priniesol pokračovanie.
Europoslanec vo videu spred týždňa vysvetlil schému, ako mimovládni aktivisti a takzvaná bezpečnostná komunita v rokoch 2020 až 2023 ovládli slovenské štátne inštitúcie, ako si uzurpovali právo rozhodovať o najzásadnejších politických otázkach a aké obrovské financie vynaložili na občiansku kampaň, aby voľby nevyhrala strana SMER-SSD na čele s Robertom Ficom, pretože sa rozhodli, že pre Slovensko táto strana predstavuj bezpečnostnú hrozbu. V prvej časti videa ukázal, ako americká bezpečnostná komunita posledných 40 rokov využívala na politickú vojnu aktivistov namiesto agentov a ako sa ich úhlavným nepriateľom stali namiesto komunistov či diktátorov, národniari a suverenisti.
Vo videu zverejnenom včera na jeho stránke na sociálnej sieti Kaliňák nadväzuje na predošlé video a presne popisuje, ako sa bezpečnostná komunita na čele s Globsecom usilovala ovplyvniť výsledok volieb v prospech strany Progresívne Slovensko.
Prvé husle
„Kedysi si v ideologickom boji bezpečnostná komunita vystačila s ich mocným „Wurlitzerom“, ako metaforicky prezývali svoju globálnu sieť aktivistov a novinárov, vďaka ktorej dokázali zahrať kedykoľvek a kdekoľvek akúkoľvek propagandu, ako aj umlčať a zdiskreditovať nepohodlné názory,“ uvádza Kaliňák v úvode videa. Poznamenal, že tento orgán fungoval bezchybne celé desaťročia, avšak na prelome milénií začali hrať prvé husle sociálne siete a bezpečnostná komunita tak stratila svoj monopol nad informáciami.
.
V zahraničí, najmä v autoritárskych štátoch, ktoré blokovali americké “nezávislé média”, boli sociálne siete ideálnou náhradou na šírenie propagandy, mobilizáciu občanov či organizovanie protestov.
Ako príklad spomenul Kubu, kde USAID zafinancovalo vznik ZunZuneo – išlo doslova o kubánsku verziu sociálnej siete Twitter. USAID vybudovalo túto sieť v nádeji, že v správny moment dokážu zmobilizovať kritickú masu potrebnú na prevrat.
„Išlo o jeden z najväčších škandálov USAID, pretože 1,6 milióna dolárov, vďaka ktorým vznikol ZunZuneo, bolo podľa oficiálnych dokumentov určených na humanitárnu pomoc Pakistanu,“ uviedol Kaliňák.
Pokračuje tým, že NED (National Endowment for Democracy, teda Národný fond pre demokraciu, ktorému sa bližšie venoval v predošlom videu) rovnako zainvestoval obrovské peniaze do sociálno-mediálnych tréningov pre aktivistov z Egyptu, Jemenu, Sýrie či Líbye, počas protivládnych protestov dnes známych ako Arabská jar.
„Kým vonku to bezpečnostná komunita hrala stále na podporu “demokracie”, doma im demokracia vďaka sociálnym sieťam začala prerastať cez hlavu – ich Wurlitzer prestal stíhať. Spoločenské témy čoraz viac diktovali sociálne siete a politické odpovede na problémy občanov, ktoré sa predierali dopredu, boli v príkrom rozpore s ich záujmami,“ uviedol.
.
Bezpečnostná komunita stála pred otázkou, ako dostať pod kontrolu sociálne siete v demokratickej spoločnosti, ktorá má slobodu slova zakotvenú ako svoj základný ústavný princíp. „Inak povedané : Ako zaviesť cenzúru a zároveň nevyzerať ako Severná Kórea,“ uviedol.
Hlavne potichu
Odpoveď, s ktorou prišli, naznačil už na spomínanej konferencii Globsecu viceprezident NEDu (Christopher Walker, spomína ho v predošlom videu) keď hovoril o potrebe komplexnej odpovedi, ktorá neskôr dostala oficiálny názov “whole-of-society approach”, teda celospoločenský prístup.
Kaliňák vysvetlil, že tento prístup spočíval v tom, že ak má cenzúra vyzerať dôveryhodne, nesmie za ňou oficiálne stáť vládna moc. Podľa spomínaného prístupu má vládna moc len potichu financovať médiá, mimovládky, univerzity, firmy a fact-checkerov, aby ako “nezávislí” odborníci zdola určili, čo je dezinformácia a ako ju vymazať z verejného priestoru.
„Tento komplex cenzorov stojí len amerických občanov desiatky miliónov dolárov ročne, ale svoju ruku k dielu začala veľmi proaktívne prikladať aj Európska únia, ktorá napríklad v roku 2018 podporila projekt Globsecu na zvyšovanie kapacít a pripravenosti verejnej správy na hybridné hrozby na Slovensku sumou 300 tisíc EUR,“ pokračuje europoslanec.
.
Bezpečnostná komunita Globsecu po vzore svojich amerických bratov v projekte deklaruje, že boj s dezinformáciami a hybridnými hrozbami si vyžaduje “whole-of- society prístup“ a za týmto účelom zriadi koordinačnú platformu zloženú zo zástupcov verejnej správy, akademickej obce, mimovládnych organizácii a ďalších subjektov.
O tejto koordinačnej platforme, ktorá nesie oficiálny názov StratCom HUB, sa však z verejne dostupných informácii nedozviete vôbec nič. Kaliňák upozornil, že Globsec sa jej existenciou jednoducho vôbec nechváli, hoci ju stvoril a do volieb v roku 2023 ju aj viedol.
Zoznam účastníkov StratCom HUB a siete Sofia. / Foto : Screenshot Facebook video
„Keď sa pozriete na zoznam jej účastníkov, tak sa vám okamžite vybaví povestná zahraničná pracovná cesta siete Sophia, kedy sa takmer identické osadenstvo vybralo do orgánov EÚ a NATO žiadať o akútnu pomoc v boji proti hybridným hrozbám, ktoré podľa nich predstavovala celá opozícia, teda my,“ uviedol.
Spomína, že vtedy politici vychádzali len z uniknutého zápisu z ministerstva obrany, ktorý táto bezpečnostná skupina spochybňovala ako “účelový“ a “zavádzajúci“. „Dnes však už disponujeme aj ďalšími oficiálnymi správami, ktoré potvrdzujú, že zástupcov EÚ a NATO upozorňovali ako politicky nevhodné by bolo, aby strana SMER vyhrala voľby. Doslova ich strašili, že ak sa Fico ujme moci, Slovensko vystúpi z NATO a budeme druhé Maďarsko, takže Európska únia stratí hodnotného partnera,“ uviedol europoslanec čítajúc zo správ.
Dodal, že v tomto kontexte žiadali stretnutie s predstaviteľmi sociálnych sietí pred voľbami, aby blokovali príspevky opozičných strán (vtedy SMER-u). Žiadali tiež nasadenie NATO Task Force tímov, ktoré mali pred voľbami kampaňovať na podporu NATO. Kaliňák dodáva, že skupina bola upozornená, že Aliancia počas volieb nikde žiadne propagačné aktivity nerobí a Task Force tímy nasadili len dvakrát – výhradne na zabránenie štátnemu prevratu – ktorý na Slovensku naozaj nehrozil.
Fakt, že táto bezpečnostná komunita odišla z orgánov EÚ a NATO naprázdno, podľa Kaliňáka najlepšie vystihla vtedajšia riaditeľka strategickej komunikácie na Úrade vlády a bývalá členka Globsecu Miroslava Sawiris, ktorá vo viacerých bodoch napísala, že “EÚ nevníma situáciu v SR až tak naliehavo, ako v skutočnosti je. A že ako krajina sa nemôžeme spoliehať na pomoc EÚ.”
Uchopiť veci do vlastných rúk
„Opustení, sa rozhodli zobrať veci do vlastných rúk a namiesto strategickej komunikácie štátu začali na tejto platforme koordinovať predvolebnú stratégiu proti SMERu,“ pokračuje europoslanec.
Ako prvý krok si Globsec nechal pripraviť prieskum, ktorým rozdelil voličov na tri skupiny:
Prvou skupinou bol tzv. segment dôvery, ktorý poslúcha mainstreamové médiá, ctí si inštitúcie a politicky má blízko k vtedajšej prezidentke Zuzane Čaputovej, Progresívcom, SASke či Demokratom.
.
Proti nemu stojí segment antisystému, ktorý verí tzv. dezinfo webom, Ľubošovi Blahovi, Petrovi Pellegrinimu, Milanovi Uhríkovi či Marošovi Žilinkovi.
Tretia skupina bola takzvaná šedá zóna politicky neukotvených, ktorá sa pohybovala niekde medzi prvými dvoma. Tvorili ju z 2/3 ženy a mladí. „Práve na túto skupinu sa rozhodli zamerať v ďalšom prieskume, ktorý pre nich pripravil priamo NDI – Národný demokratický inštitút, jedna zo štyroch oficiálnych zložiek NEDu,“ uviedol europoslanec a vysvetlil, že v ňom označili nerozhodnutých respondentov, ktorí zvažujú voliť strany ako Progresívne Slovensko, SAS, či Demokrati, za „cieľovú skupinu mobilizácie“(!). „Nie za nerozhodnutých voličov celkovo, tobôž nie tých, čo zvažujú voľbu SMER-u, ale len tých, ktorých keď dostanú k urnám, budú voliť správne,“ upozornil europoslanec.
Po prieskumoch prišiel na rad druhý krok – skoordinovať kampane:
„Tomáš Kriššák – bývalý projekt manažér Nadácie otvorenej spoločnosti, toho času zástupca Gerulaty a Sebavedomého Slovenska mal prvovoličov oslovovať cez prednášky na stredných školách,“ pokračuje Kaliňák.
Cituje, že Globsec na inom mieste uvádza, že “škôl je cca 2800, stačí nám vyškoliť 2800 ľudí – to jest jeden na školu – a máme obrovskú časť práce za sebou.”
.
„Marek Mach z mladých proti Fašizmu mal pripraviť predvolebnú kampaň zameranú na mladých vo forme billboardov, letákov a videí. Nakoniec v spolupráci s Globsecom a Sebavedomým Slovenskom dokázal vypraviť aj vlak plný študentov z Prahy a Brna,“ pripomenul Kaliňák.
Rastislav Kužel z Memo98 mal podľa výsledkov monitoringu pripraviť špecificky cielenú kampaň zameranú primárne na prvo a druhovoličov, spomenul ďalej Kaliňák.
Kužel tak urobil v spolupráci so Sorosovou Nadáciou otvorenej spoločnosti a desiatkami ďalších mimovládok, s ktorými vyrukovali s kampaňou “Chcem tu zostať, preto volím”. „Jednou z ambasádoriek bola dnes už europoslankyňa za Progresívne Slovensko Veronika Cifrová Ostrihoňová, a ako sami píšu, ďalších známych ľudí, ktorí podporili túto kampaň, vyberali na základe tvrdých dát tak, aby cez menšie publiká zasiahli ľudí z cieľových skupín (tzv. influenceri),“ pokračuje europoslanec.
Kampaň Chcem tu zostať. / Foto : Screenshot Facebook video
Cieľové skupiny
Dominika Hajdu s Katarínou Klingovou z Globsecu na júlovej koordinačnej platforme uviedli, že plánujú kampaň na Refresheri – stránka, ktorú sledujú prevažne mladí – a na Modrom koníku – stránka, ktorú sledujú prevažne ženy.
.
„Rovnako informovali, že po celodennom rokovaní s TV Markíza sa zatiaľ ohľadom predvolebnej kampani nedohodli…,“ uviedol.
Následne sa však ľady pohli : Markíza spolu s Refresherom spustila kampaň “Nerozhoduj za mňa” cielenú na najmladších voličov a Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorým hlavná postava v spote spieva o zakázanej láske homosexuálov či vojne na Ukrajine. „To. že daný spevák pár dni pred voľbami vystúpil na koncerte Progresívneho Slovenska a oficiálne im vyjadril podporu, je len zhoda náhod,“ poznamenal europoslanec.
Ako sa vyjadril Globsec, toto všetko malo pomôcť doviesť voľby k pro-demokratickému výsledku – aké veľmi „šľachetné“…
„Ale čo v prípade, že voľby predsa len vyhrá SMER? Koordinoval Globsec záložný plán aj pre takýto variant?,“ pýta sa Kaliňák.
Odpoveď je zrejmá : Áno. Europoslanec vysvetľuje, že v treťom kroku prizvali na koordinačnú platformu práve za týmto účelom mimovládku PDCS – Partneri pre demokratické zmeny Slovensko, ktorej sa predstaviteľka Globsecu doslova spýtala: „Ak vyhrá voľby SMER, má PDCS záložný plán tréningov mimovládnych organizácii?”
Nová doba
„Mimochodom na tomto stretnutí sa už nezúčastnili predstavitelia ministerstva obrany, lebo ich Globsec po uniknutí spomínanej správy z pracovnej cesty siete Sophia vylúčil z Koordinačnej platformy,“ uviedol europoslanec a zdôraznil : „Áno, čítate správne! Mimovládka vyhodila ministerstvo z koordinácie strategickej komunikácie štátu… Nová doba – aktivista vyhadzuje úradníka!“
.
Po tom, čo sa jednému z regionálnych organizátorov protestov Za slušné Slovensko otvorili oči a z PDCS “vytriezvel“, o nej napísal :
„Ak existuje zhmotnený svätý grál všetkých konšpirátorov, Sorošova mimovládka ktorá riadi a ťahá nitky v pozadí farebných revolúcií, tak je to toto. Ak sa pýtate, kde beriem tú istotu, odpoveď je jednoduchá. Povedali nám to. Keď malo Za slušné Slovensko svoj víkendový zraz, na konci stretnutia nám ukazovali fotky z rôznych demonštrácií po svete – zo Srbska, Tunisu, Egypta – a hovorili o tom, ako prebiehali tie protesty. Ako tam vzniklo hnutie Otpor, ktoré zorganizovalo masívne protesty a nakoniec zvrhli skorumpovaný Miloševičov režim. A pri jednej z fotiek ukázali na dvoch mladých ľudí a pochválili sa, že týchto dvoch trénovali oni. A teraz sme vyšli do ulíc my a títo ľudia teraz „trénujú“ nás. Títo tréneri trénerov,“ cituje Kaliňák.
„Keďže odpoveď PDCS hovorí za všetko, prečítam ju od slova do slova z oficiálneho zápisu zástupcu štátu, ktorého Globsec nestihol vyhodiť,“ uviedol Kaliňák.
Následne citoval: „Program je pripravený pre prípad, že vyhrá Fico. Doslova povedané, keď sa zmení situácia, keď to nedopadne dobre. Ako majú mimovládne organizácie robiť po voľbách oponentov. Program má učiť mimovládky ako rozprávať s hypotetickými oponentmi v diskusiách.“
„V lete vyberú 5 mimovládok, ktoré budú trénovať a pôjdu s nimi do hĺbky. Program bude fungovať na tri až deväť tisícových micro grantoch. A doslova bolo povedané predstaviteľom PDCS, že program je vytvorený, aby sme tu nemali ďalší “Orbánovský scenár”, s tým, že ich partner z Maďarska im rozprával, ako sa dajú obísť zákony v Maďarsku, potrebné pre fungovanie mimovládok. Napríklad ako meniť názvy projektov a ich zloženie, aby boli v súlade s legislatívou a následne čerpali peniaze na svoj účel,“ cituje.
Ako celá ich snaha dopadla, poznáme : „Apolitickí úradníci, ktorí sa zúčastňovali tejto koordinačnej platformy, sa deň po ukončení pracovného pomeru so štátom vrátili späť do mimovládok a začali otvorene podporovať Progresívne Slovensko…“
„A prečo to všetko hovorím? Pretože teraz je v Národnej rade zákon o stransparentnení mimovládnych organizácii na Slovensku, o ktorý bojujeme, žiaľ, aj s našimi koaličnými partnermi. Jeho jediným a hlavným cieľom je, aby sme sa o takomto podrývaní demokracie nedozvedali náhodou a vďaka pár odvážlivcov, ktorí nepodľahli tlaku a tieto veci dali na papier, ale z výkazov transparentnosti a lobingu, ktoré nám pomôžu ochrániť demokraciu pred mocou zahraničných peňazí,“ vysvetlil europoslanec.
.
Dodal, že všetky dokumenty, z ktorých citoval má k dispozícii polícia. „Ale ako vidíte, spravodlivosti sa na Slovensku zatiaľ veľmi nechce, preto som sa ich rozhodol vo verejnom záujme zverejniť a aj takouto formou vytvoriť legitímny tlak na vyšetrovateľov, aby sa konečne na Slovensku spravil poriadok,“ vysvetlil Kaliňák.
Video europoslanca Erika Kaliňáka si môžete pozrieť nižšie
Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.
Včera 20:23
Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vládyOlafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.
Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.
Izraelská armáda dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.
Včera 19:14
Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“. K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami.
Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…
30. 04. 2025 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…
30. 04. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Organizácia Spojených národov obmedzí humanitárnu pomoc na Ukrajine. Oznámila to námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátorka núdzovej…
30. 04. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiáne. Ako napísala v statuse na sociálnej…
30. 04. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.
Včera 20:23
Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vládyOlafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.
Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.
Izraelská armáda dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.
Včera 19:14
Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“. K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I povedal, že Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne.
Včera 18:21
Novinára Joakima Medina odsúdili v Turecku za urážku Erdogana na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov. Medin však ostáva vo väzbe, keďže je okrem toho obvinený aj z členstva v teroristickej organizácii.
Maroš Šefčovič informoval, že EÚ sa pripravuje aj na možnosť, že rokovania s USA týkajúce sa vzájomného obchodu nedospejú k pozitívnej dohode. Ak sa nepodarí nájsť prijateľné riešenia, EÚ je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov.
Včera 17:57
Maroš Šefčovič uviedol, že vstup Slovenska do EÚ bol jedným z najdôležitejších historických míľnikov pre Slovenskú republiku a je výhodou, že Slovensko je členom EÚ v dobe, keď Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.
Právnik obvineného muža uviedol, že obvineného z útoku nožom, ku ktorému došlo minulý piatok v mešite na juhu Francúzska, by Taliansko mohlo francúzskym úradom vydať do polovice mája.
Indická vláda rozhodla, že v krajine sa uskutoční prvé oficiálne sčítanie ľudu podľa príslušnosti ku kastám. Takéto sčítanie bude vôbec prvé od získania nezávislosti Indie.
Rusko, 30. apríla 2025 - Potvrdila sa informácia o priradení historického názvu letiska Volgograd - Stalingrad. Príslušnú iniciatívu podporil prezident…
Začiatkom týždňa zažil Pyrenejský polostrov masívny výpadok elektrického prúdu. V Španielsku a Portugalsku začalo behom pár sekúnd kolabovať všetko – doprava, obchody…
30. 04. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Prezident nepodpísal zákon o pandemickej amnestii. Amnestia rieši niektoré krivdy, ale odpoveďou na hrubé porušovanie základných ľudských práv nie je.…
30. 04. 2025 |Komentáre|
14 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Komentáre|
14 min. čítania |0 komentárov
Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.
Včera 20:23
Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vládyOlafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.
Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.
Nedostatok financií nie je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, ako ukazujú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR. Zdroje verejného zdravotného poistenia a…
30. 04. 2025 |Ekonomika|
2 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Ekonomika|
2 min. čítania |0 komentárov
Veľká Británia vypracovala návrh spoločnej deklarácie s Európskou úniou, v ktorej sa Spojené kráľovstvo a EÚ zaväzujú odmietnuť najkontroverznejšie politiky Donalda Trumpa
29. 04. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
29. 04. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Marcela Kosová pripomína, že Súdna rada Slovenskej republiky nielen prezentuje svoje názory verejne, argumentuje vždy…
30. 04. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
30. 04. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov