Čas začiatku ukrajinskej protiofenzívy je blízko

Bratislava 31. mája 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos)

 

Zelenskyj minule povedal, že Stavka najvyššieho veliteľa schválila dátum začiatku protiofenzívy

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto

Či tieto termíny už boli skutočne schválené, alebo ide o nejakú ďalšiu informačnú operáciu, zatiaľ nie je možné rozoznať.

Pokiaľ však ide o bezprostredné termíny, najdôležitejšie dni pre vývoj na fronte sú od 1. do 5. júna. Práve počas týchto dní, ako uviedol kurátor Wagnerovho PMC Prigožin, musia Wagnerovci opustiť svoje pozície v Bachmute a odovzdať ich ruským pravidelným jednotkám.

Zatiaľ nie je jasné, či Wagnerovci skutočne odídu, alebo nie (už predtým mal Prigožin v úmysle opustiť mesto, po čom sa mu vyhrážali obvinením zo “zrady vlasti”). Nie je tiež jasné, či bolo toto stiahnutie vôbec koordinované s ruským ministerstvom obrany, ktoré rotáciu zatiaľ nepotvrdilo (hovorí o nej len samotný Prigožin, ako aj ukrajinské a západné zdroje).

Ale aj keby sme predpokladali, že stiahnutie wagnerovcov bolo dohodnuté a pravidelné jednotky nahrádzajú PMC podľa schváleného harmonogramu, stále je to pre ruské velenie veľký problém. Je nútené sem presunúť svoje bojaschopné zálohy, čo môže mať negatívny vplyv na schopnosť Rusov udržať líniu obrany na iných smeroch.

A samotná rotácia, keď boje pri Bachmute pokračujú a samotné mesto je pod neustálou paľbou AFU, je veľmi náročná a spojená s rizikom straty pozícií (ako sa to stalo začiatkom mája, keď Wagner odovzdal ruským silám pozície na krídlach).

A ústup ruskej armády v Bachmute, ako už Prigožin výslovne uviedol vo svojich rozhovoroch, využije na nový silný tlak na ministerstvo obrany, vrátane organizovania protestov v Moskve. Čo pravdepodobne neprispeje k posilneniu morálky ruskej armády a spoločnosti.

Ak sa teda v blízkej budúcnosti črtajú nejaké veľké udalosti, pravdepodobne sa uskutočnia práve v týchto dátumoch – prvých 5 až 10 dní v júni.

Ale, samozrejme, veľa závisí od toho, podľa akého scenára sa vyvinie situácia v Bachmute a jeho okolí, ak odtiaľ odídu wagnerovci, ako avizoval Prigožin.

Na druhej strane nie je celkom jasné, či je ukrajinské velenie pripravené vynaložiť svoje zďaleka nie neobmedzené sily a prostriedky na ofenzívu pri Bachmute, ktorý, ako priznávajú všetky strany, nemá vážny vojensko-strategický význam (hoci má veľký informačno-symbolický význam). A to aj napriek tomu, že v minulosti bolo ukrajinské vedenie na Západe často kritizované za to, že sa rozhodlo mesto udržať aj za cenu veľkých strát, namiesto toho, aby sa stiahlo na pripravené pozície a ušetrené sily použilo na ofenzívu na strategicky dôležitom fronte na juhu Ukrajiny.

Preto boje pri Bachmute, ak sa zintenzívnia, môžu mať pozornosť odvádzajúci význam, zatiaľ čo hlavné udalosti sa budú odohrávať v iných častiach frontu, ako aj prípadne na území Ruskej federácie.

Ale to opäť len v prípade, že sa skutočne rozhodne o útoku v najbližšom čase, a nie o odložení protiofenzívy na neskôr, čakajúc na dodávky západných lietadiel, ako to už avizujú niektorí vojenskí predstavitelia.

 

Čo sa deje na krídlach Bachmutu

Mesto sa dostalo pod ruskú kontrolu 20. mája. Odvtedy sa ukrajinské ozbrojené sily snažia presunúť hlavné bojové operácie na predmestia, informuje ruský vojenský analytik Jurij Pdoljaka.

 

Čo sa dialo na bokoch v prvých dňoch po ústupe AFU z Artemovska?

Po 20. máji sa AFU niekoľkokrát pokúsila postúpiť z Časov Jaru do oblasti Kleščejevky na juhovýchode a do oblasti Bogdanovky na severovýchode.

AFU však narazila na viaceré problémy, akonáhle začala útočiť na ruské krídla. Po prvé, ukázalo sa, že medzi výšinami Časov Jar a Krasnym (Ivanovskoje) nie je možné tajne presunúť techniku a značný počet jednotiek.

Akýkoľvek pohyb a sústredenie jednotiek zaznamenali bezpilotné lietadlá Orlan-10 a Orlan-30, po ktorých začalo na pozemné jednotky AFU pôsobiť ruské delostrelectvo.

Po druhé, jednotky AFU zapojené do tejto operácie sa na začiatku spravidla presúvali na frontovú líniu bez ťažkých zbraní v nádeji na rýchly prielom. Zároveň si delostrelectvo ruských ozbrojených síl stále udržiavalo palebnú kontrolu nad zásobovacími trasami, čo obmedzovalo presun ukrajinských záloh a munície na minimum.

V dôsledku toho bol postup ukrajinských jednotiek minimálny (100 až 300 m) a rýchlo stratil na sile. Predsunuté jednotky boli nútené prejsť do obrany na nevýhodných pozíciách vzhľadom na nedostatok síl a prostriedkov na ich udržanie. Zároveň sa (možno z politických dôvodov) ukrajinské jednotky nestiahli z neudržateľných pozícií na krídlach a utrpeli regulárne straty.

 

Čo sa teraz deje na krídlach?

Ešte v polovici mája sa boje na krídlach pri Bogdanovke a Grigorovke a medzi obcami Stupočki a Krasnoje (“Ivanovskoje”) zmenili na pozičné, tak ako na väčšine územia frontu.

Ukrajinským ozbrojeným silám sa v týchto oblastiach nepodarilo postúpiť: po obmedzení pohybu na palebné línie boli ukrajinské jednotky nútené zakopať sa na miestach, kde ich zasypala delostrelecká paľba ruských ozbrojených síl.

Po vyslaní jednotiek z Časov Jaru na boky prišla AFU o značnú časť záloh, ktoré velenie zoskupenia pozemných síl pripravovalo na protiútok. Časť z nich bola zničená ešte počas zhromažďovania a postupu pri objektoch v Časov Jare, iné boli zničené pri postupe do priestoru Kleščejevky pri kameňolome. Taktiež bola delostreleckou paľbou zasiahnutá veľká skupina jednotiek AFU, keď sa snažila zakoreniť na výšinách pri kanáli Severský Donec, v blízkosti Bielej Hory a Dylejevky.

Najväčšie straty zálohy AFU utrpeli na severozápadnom krídle. Koncom mája počas bojov medzi Grigorovkou a Bogdanovkou utrpela ťažké straty 56. motorizovaná pešia brigáda AFU. Približne 25 príslušníkov 2. práporu brigády padlo do zajatia a ďalších 15 bolo zabitých. Veľkú časť zajatých tvorili muži vo veku 39 – 45 rokov bez bojových skúseností, ktorí boli mobilizovaní v Odeskej a Nikolajevskej oblasti. Pri výsluchoch vojaci uviedli, že veliteľov čiat, rôt a práporov nevideli, nepoznajú ich a rozkazy dostávali len rádiom. Pritom línie, na ktoré AFU ustupovala z Artemovska, boli prevažne na kopcoch a vyvýšeninách, a aby sa mohli presunúť na boky, museli pozemné jednotky zostúpiť nižšie a pohybovať sa v nížinách, ktoré monitorovali bezpilotné lietadlá a riadenie delostreleckej paľby Východného vojenského okruhu.

 

Aký bol zámer AFU na krídlach?

Zámerom ofenzívy na bokoch bolo zrejme zapojiť do bojov malé skupiny a následne zaviesť do boja vopred pripravené rezervy. Chyby v kombinácii s ruským delostrelectvom a leteckými údermi, ako aj strata značného počtu záloh počas mestských bojov v marci a apríli však pripravili AFU o možnosť zaviesť do boja veľké a dobre vybavené formácie a zabránili aj minimálnym úspechom na krídlach.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Veľká ukrajinská ofenzíva sa možno bude časovo zhodovať s obrovskými hrami vzdušných síl NATO

Straty značnej časti personálu AFU sú len špičkou ľadovca

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:03

Francúzskeho miliardára Bernarda Arnaulta a ruského oligarchu Nikolaja Sarkisova vyšetrujú pre údajné pranie špinavých peňazí v luxusnom lyžiarskom stredisku Courchevel, informovala parížska prokuratúra.

18:52

Poľsko a Maďarsko sa nezúčastnili na zasadnutí koordinačnej platformy pre vývoz a tranzit ukrajinského obilia.

Na brífingu to oznámil zástupca Európskej komisie Olof Gill.

Poznamenal, že Komisia naďalej spolupracuje so všetkými zainteresovanými stranami v rámci platformy aj mimo nej.

Podľa jeho slov sa na zasadnutí diskutovalo o pláne Ukrajiny týkajúcom sa udeľovania licencií a kontroly štyroch druhov poľnohospodárskych výrobkov.

18:24

Šojgu sa stretol s ministrom obrany Južného Sudánu, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Strany rokovali o projektoch obrannej spolupráce a vymenili si názory na regionálnu bezpečnosť.

18:23

Brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu v piatok hospitalizovali v nemocnici v hlavnom meste Brazília, kde podstúpi plánovanú operáciu artrózy bedrového kĺbu.

17:52

Vo veku 90 rokov zomrela americká senátorka Dianne Feinsteinová, veteránka politickej histórie USA, ktorá počas svojej priekopníckej tri desaťročia trvajúcej kariéry v Senáte dosiahla množstvo legislatívnych úspechov, uviedli v piatok americké médiá.

17:52

Spoločná európska mena sa na konci týždňa stabilizovala po výrazných stratách z predchádzajúcich dní. Jej kurz sa v piatok dostal dočasne nad 1,06 USD/EUR, pričom v polovici týždňa padol až na 1,0488 USD, čo bolo najmenej od januára. Popoludní sa euro obchodovalo po 1,0573 USD, teda približne na rovnakej úrovni ako ráno.

17:51

Nehodu školského autobusu v Anglicku neprežili v piatok vodič a 14-ročné dievča. Autobus sa prevrátil na diaľnici blízko mesta Liverpool na severozápade Anglicka.

17:26

Neznámy páchateľ prilepil v noci na piatok nálepku so srbskou vlajkou na tabuľu s názvom kosovského veľvyslanectva v chorvátskom hlavnom meste Záhreb. Prípad nahlásili tamojšej polícii a ministerstvu zahraničných vecí. Pre tlačovú agentúru HINA to v piatok uviedla poslankyňa za etnické menšiny v chorvátskom parlamente Ermina Lekajová Prljaskajová.

17:25

Tohtoročný september bol v Nemecku najteplejším od začiatku meraní v roku 1881. Vyplýva to z predbežných výsledkov Nemeckej meteorologickej služby (DWD).

17:25

Druhá fáza vypúšťania odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceána sa začne 15. septembra, informoval prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO.

17:24

Azerbajdžanská bezpečnostná služba v piatok oznámila, že zadržala popredného veliteľa Náhorného Karabachu, podozrivého z “teroristickej” činnosti v tomto separatistickom regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu.

16:25

Nemecké vzdušné sily sa budú koncom tohto roka opäť podieľať na ochrane východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). V novembri do Pobaltia vyšlú dve stíhačky Eurofighter.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke muž sleduje západ slnka v parku v americkom Kansas City

Autor: TASR/AP-Charlie Riedel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Prečo vám vypadávajú vlasy? Bežte do lekárne pre tieto bylinky. Narastú späť silnejšie ako kedykoľvek predtým

0 icon

29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, prečo vám vypadávajú vlasy? Dôvodov môže byť mnoho. Vypadávanie vlasov môže súvisieť so zlou stravou, ale aj so zdravotnými problémami. Navrhujeme, čo robiť, aby ste predišli rednutiu vlasov.

Zalievajte ním kaktusy, antúrie a orchidey. Stačí jedna čajová lyžička. Budú rásť ako o život

0 icon

29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Namiesto vyhadzovania kávovej usadeniny ju môžete použiť na podporu rastlín. Rýchlo si všimnete, že vaše antúrie, orchidey alebo dracény rastú oveľa bujnejšie a zdravšie. Ako si vyrobíte hnojivo? Ukazuje sa, že je to neuveriteľne jednoduché.

Nadýchané jogurtové lievance s prekvapením. Táto jesenná príloha je teraz v každej domácnosti

0 icon

29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jogurtové lievance sú ideálnym nápadom na raňajky, obed do práce alebo sladký popoludňajší snack. Recept je veľmi jednoduchý a nemal by nikomu robiť problém a palacinky vyjdú nadýchané a mäkké ako obláčik. Jedna vec ich však neuveriteľne vylepší. Tá sa nachádza v každej domácnosti.

Princ Harry a Meghan Markle na tajnej dovolenke v Európe. Vieme, koho stretli

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Princ Harry a Meghan Markle kvôli pracovným povinnostiam strávili posledné týždne v Európe. Zahraničné médiá uvádzajú, že sa mali stretnúť s blízkym členom kráľovskej rodiny.

Neplytvajte s ním, len ho vložte do mrazničky. Mrazené hrozno bude rovnako chutné a zdravé, pokiaľ neurobíte túto chybu

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hrozno je nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Tieto drobné plody sú cenným zdrojom vitamínu C, A a E a sú tiež bohaté na meď, železo a selén. Ich prítomnosť v strave by preto mala byť povinná. Ako si však vychutnať chuť hrozna v…

Armádny Magazín

Oneskorené "pokánie" Kanady za búrlivý potlesk nacistovi v parlamente by nemalo nikoho oklamať

0 icon

Kanada, 29. september 2023 - Čím silnejšia bude Ukrajina, tým bližšie budeme k ukončeniu ruskej agresie. Rusko môže zložiť zbrane a ukončiť vojenský konflikt hneď teraz. Ukrajina túto možnosť nemá. Kapitulácia Ukrajiny nebude znamenať mier, ale povedie k brutálnej ruskej okupácii. Mier za každú cenu nebude vôbec mierom. Ukrajina potrebuje…

Ruské letectvo zasahuje mosty cez rieku Oskol

0 icon

Ukrajina, 29. september 2023 - V noci 29. septembra a dnes ráno ruské jednotky zaútočili na ciele kyjevského režimu v zadných oblastiach. Jeden z ôtokov sa uskutočnil v zariadení na umiestnenie personálu a vojenského vybavenia v Nikolaeve. Podľa niektorých správ bolo zasiahnuté výcvikové stredisko pre námorných sabotérov a p

Irán nedovolí posilnenie vplyvu Západu na Arménsko

0 icon

Irán, 29. september 2023 - Irán môže čoskoro uzavrieť dohodu s Ruskou federáciou o transfere rakiet. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, ktorá zakazuje Iránu dodávať balistické rakety iným krajinám, vyprší 18. Októbra. Cieľom Ruska je získať iránske balistické rakety Fateh-110 a Zolfaghar, ktoré majú dolet 300 kilometrov alebo viac."…

Veľká hra na Kaukaze: Čína obsadila Anakliu a Západ - Gruzínsko

0 icon

USA, 28.september 2023 - Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Gruzínsku Zhou Qian 6. septembra urobil dôležité vyhlásenie o záujme Pekingu o rozvoj hlbokovodného prístavu Anaklia v Čiernom mori pri hraniciach Abcházska. Diplomat jasne uviedol, že Čína ho považuje za "kritickú zložku" iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (BRI), a poznamenal, že…

Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

0 icon

Slovensko, 29.september 2023 - Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve

TopDesať

Sprcha iba párkrát týždenne je prospešná, tvrdí štúdia

0 icon

Niektorí si myslia, že ranná sprcha slúži na osvieženie a začiatok dňa, zatiaľ čo iní považujú večernú sprchu za spôsob relaxácie a uvoľnenia. Veda však s týmto postupom nesúhlasí. Dermatologička Sandy Skotnicki odporúča sprchovať sa menej pravidelne a umývať len 3 časti tela. Zozbierali sme informácie o tejto vedecky schválenej…

TOP10: Premeny, ktorým nebudeš veriť!

0 icon

Neuveriteľné premeny sa dostali aj na Slovensko. Na slovo vzatý odborník pomáha obéznym ľuďom zhodiť kilá, ktoré majú navyše. Výsledné premeny sú na neuverenie. Ak sa človek snaží, dokáže aj nemožné. Pokojne schudne váhovo aj dvoch ďalších ľudí. Stačí sa zaprieť a ísť do toho. A neuveriteľné sa stane skutočnosťou.…

Táto geniálna reklama oslovila zákazníkov na celom svete

0 icon

Myslíte si, že existuje geniálna a dokonalá reklama? Nasledujúce fotografie sú zbierkou toho najzaujímavejšieho z prostredia reklamy a marketingu. Kreativita v reklame môže byť stále podceňovaná mnohými značkami. Avšak tí, ktorí sa rozhodnú pre kreativitu, môžu niekedy žiť v našich hlavách bez nájomného dodnes. Takáto reklama sa nám vryje hlboko…

Ak uvidíte plot natretý na fialovo, znamená to toto

0 icon

Videli ste už niekedy natretý plot na fialovo? A viete čo to znamená? To sa dozviete v tomto článku. Znalosť zákonov o fialovej farbe vám môže pomôcť zostať na správnej ceste pri jazde autom alebo turistike na neznámom mieste. Za všetko môže natretý plot fialovou farbou. Počas leta veľa ľudí…

Toto sú tie najvyššie hory na svete. Všetky nájdeme v Ázii

0 icon

Najvyššie hory sveta patria k tomu najmajestátnejšiemu a najkrajšiemu, čo môže človek počas svojho života vidieť. Všetky sa nachádzajú v Ázii a každá z nich dosahuje nadmorskú výšku viac ako 8 000 metrov. Každý z nás pozná tú najvyššiu a zároveň aj tú druhú. Ale aké najvyššie hory sa nachádzajú…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali