Blaha sa vracia k podstate boja s MZV: Bezpečnostná stratégia je len úradnícky zdrap papiera, ktorý neodráža hodnoty, pre ktoré nás ľudia volili

Bratislava 9. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

 

Skupina tých najtvrdších slniečkových aktivistov doručila do Národnej rady petíciu, ktorá vyzýva na prijatie Bezpečnostnej stratégie SR. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) na to zareagoval vyjadrením, kde ich ani trochu nešetril. Ostro mu na to odpovedalo ministerstvo, a nemenej ostrá bola aj následná Blahova odpoveď. O tejto slovnej prestrelke sme písali tu  Má však aj pokračovanie

Na snímke Ľuboš Blaha

K veci sa totiž dnes vyjadril aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Zopakoval tvrdenie svojich úradníkov, že „Bezpečnostná stratégia je vyvážený dokument odrážajúci bezpečnostné prostredie, v ktorom existujeme a ktorý je tu na to, aby obhajoval záujmy a potreby Slovenska.“ Lajčák tiež odmieta, že by dokument vytvoril ktokoľvek iný ako pracovníci ministerstva zahraničných vecí (MZV). Tvrdí, že za stratégiu vlády hlasovali aj ministri za SNS a Most-Híd.

Preto sme v tejto veci oslovili Ľuboša Blahu, ktorý nám poskytol exkluzívny rozhovor.

 

Hlavné správy: Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tvrdí, že Bezpečnostná stratégia je vyvážený dokument odrážajúci bezpečnostné prostredie, v ktorom existujeme, a ktorý je tu na to, aby obhajoval záujmy a potreby Slovenska. Je to aj Váš názor?

Blaha: Nie, mám iný názor. Bezpečnostnú stratégiu považujem za nepodarok a ministerstvu som v čase jeho tvorby poslal 11 vecných výhrad, ktoré ale neboli akceptované, hoci nešlo o žiadne radikálne návrhy. Snažil som sa zmierniť formulácie, kde sa Slovensko podhadzuje Severoatlantickej aliancii a Spojeným štátom americkým. Zároveň mi prekážali kopance do Ruska. Celkovo je ten text nevyvážený, neodráža mierové hodnoty, ale stavia nás do polohy, akoby sme boli vo vojne a bolo treba zbrojiť, šíriť propagandu, nenávidieť a hľadať vnútorného nepriateľa. Z ľudí s inými názormi sa tam robia extrémisti a namiesto hľadania mierových riešení sa hovorí o posilňovaní východného krídla NATO a ďalších provokáciách voči Rusku. Pre mňa je ten text hodnotovo neprijateľný, neodráža ľavicový svetonázor a nezdôrazňuje hodnotu mieru. Od prvého dňa sa zasadzujem, aby nikdy nedošiel do parlamentu. To je v tejto chvíli najpraktickejšie riešenie.

Hlavné správy: Minister Lajčák tvrdí, že ten dokument vznikol na ministerstve zahraničia a nepísala ho nadácia. Vy máte iné informácie?

Podľa mojich informácií ho dával dokopy Tomáš Valášek, zamestnanec americkej nadácie Carnegie Endowment, ktorá sídli vo Washingtone a je financovaná americkou vládou a nadnárodnými korporáciami. Je ľahko overiteľným faktom, že Valášek sám v rozhovore pre Pravdu v roku 2017 priznal, že sa na tvorbe stratégie podieľa a hovorí o nej, akoby išlo o jeho dielo. Nevidím dôvod, aby to teraz niekto zahmlieval. Každý, kto sa pohybuje okolo slovenskej zahraničnej politiky, vie, že Valášek bol pri tomto texte kľúčovou postavou. Je zároveň ľahko overiteľným faktom, že Valášek pracuje pre Carnegie a je teda financovaný aj Washingtonom. Pre mňa je to problém. Nehovorím, že bol ako tvorca sám, ale stratégia nesie jeho rukopis ako militantného ideológa NATO a amerických záujmov. Ja mu jeho názor neberiem, nepociťujem voči nemu negatívne emócie, nič také. Len jednoducho nerozumiem, prečo by mal mať vplyv na bezpečnostnú stratégiu človek z americkej mimovládky a nie ľavicoví poslanci, ktorí na to majú mandát od ľudí.

 

Hlavné správy: Je bežné, že bezpečnostné stratégie sa vytvárajú mimo vplyvu politických strán, ktoré získali od ľudí mandát?

Nie, takto demokracia nefunguje. Ministerskí úradníci ani zamestnanci amerických think-tankov nemajú žiaden mandát na to, aby vytvárali takéto kľúčové texty. Tento mandát majú poslanci, ktorým dali ľudia dôveru. A keďže rezort zahraničia patrí Smeru, je logické, že ako prví mali byť oslovení poslanci Smeru. Normálne to v rámci demokratickej praxe funguje tak, že sa úplne v prvej fáze prípravy diskutuje v rámci politickej strany, ktorá má rezort na starosti, pretože je prirodzené, že chceme našim voličom doručiť text, ktorý odráža hodnoty, pre ktoré nás volili. Voliči Smeru predsa nevolili našu stranu preto, aby sme robili mopslíkov USA, vytvárali kult NATO či kopali do Ruska. Našimi ľavicovými hodnotami sú mier, dobré vzťahy so všetkými krajinami, národné záujmy a suverenita Slovenska.

 

Hlavné správy: Čiže text stratégie neodráža ľavicové hodnoty, pre ktoré vás ľudia volili?

Pohybujem sa v ľavicovom prostredí celý svoj život, napísal som niekoľko kníh o sociálnej demokracii. A najmä, počúvam reakcie našich voličov. Sú z tejto stratégie veľmi sklamaní. Viete, finálny text by mal odrážať v prvom rade sociálnodemokratický pohľad, pretože našej strane politicky patrí tento rezort a je logické, že by sme mali mať ako najväčšia koaličná strana rozhodujúci vplyv na tvorbu stratégie. Samozrejme, treba hľadať zhodu s koaličnými partnermi a zviesť nakoniec aj širšiu odbornú verejnú diskusiu. Ale nič z tohto sa nestalo. Poslanci Smeru s týmto textom nemajú nič spoločné. Moje výhrady ako poslanca boli šmahom ruky arogantne zamietnuté. Myslím, že poslanci SNS takisto nemali možnosť zapracovať svoje výhrady. Text odráža skôr videnie sveta liberálnej proatlantickej pravice a je preto prirodzené, že aktuálne najviac tento text podporujú práve opoziční politici na čele so SaS. To je ale z hľadiska politickej matematiky úplne absurdné. My predsa vládneme preto, aby sme napĺňali hodnoty našich ľavicových a národných voličov a nie voličov opozičných liberálov. Preto tento text považujem nielen za odborné, ale aj politické zlyhanie.
Hlavné správy: Myslíte si, že spôsob, akým ministerstvo reagovalo na Vaše
vyjadrenie, bol adekvátny?

Išlo o detinskú reakciu, v ktorej sa rezort z nepochopiteľných dôvodov snažil pubertálnymi fórikmi o Sorosovi a zosmiešňovaním SNS zaliečať liberálnej kaviarni. Najväčšiu podporu si toto ich vyhlásenie našlo na pubertálnej slniečkárskej stránke Zomri, čo hovorí za všetko – keby moje názory niekedy šírili títo psychpati, vážne by som sa nad tým zamyslel. Ale MZV sa veselo tvári, že sa vlastne nič nestalo, a že však sa už nehádajme. Ja som vojnovú sekeru nevykopal. Moja kritika bola expresívna, ale zameral som sa na text stratégie, nie na kritiku vládnych politikov. Je absurdné, že sa rezort znížil k tomu, aby verejne útočil na koaličných poslancov, to je absolútne nepochopenie parlamentnej demokracie. Je to doslova výsmech parlamentarizmu. Som zvedavý, ako chce teraz ministerstvo hľadať podporu v parlamente po tom, čo vyurážali koaličných poslancov. Išlo o vážnu politickú chybu MZV, už druhú za krátky čas. Najskôr minister označil Slovákov za zápecníkov a xenofóbov, proti vôli vlastnej strany a ústavnej parlamentnej väčšiny pretláčal migračný kompakt a teraz rezort zahraničia útočí na členov zahraničného výboru za iný názor. Nerozumiem tomu, sú to školácke chyby.

 

Hlavné správy: Bolo v programovom vyhlásení tejto vlády niečo v tom zmysle, že nepriateľom alebo hrozbou pre Slovensko je Rusko? V akom zmysle by mohlo Rusko ohroziť Slovensko? Myslíte si, že je reálna predstava, že by sa nás pokúsili vojensky obsadiť?

Rusko je našim priateľom, historickým spojencom a kultúrne blízkou krajinou. Musíme s ním mať dobré vzťahy, je to predsa jadrová veľmoc. V programovom vyhlásení sa nepíše nič o tom, že by sme mali podporovať rusofóbne postoje, naopak, predseda vlády Slovenskej republiky vždy jasne hovoril, že Slovensko musí mať politiku na všetky štyri svetové strany. Nenávisť voči Rusku do slovenskej politiky vnáša hŕstka amerických agentov, ktorí aj podpísali petíciu na podporu bezpečnostnej stratégie. Je symbolické, že medzi nimi je aj niekoľko politikov SaS, OĽaNO a ďalších pravicových opozičných strán. Žiaden skutočný ľavicový intelektuál nepodporuje túto stratégiu ani kopanie do Ruska, zato ju podporujú vojnoví štváči ako Smatana, Bútora, Naď, Mesík či Fedor Gál. Dokonca ju podporuje aj Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá sa v minulom roku podieľala na slovenskom majdane. Nie je to absurdné? Na toto nás volili naši voliči? Aby sme pripravovali bezpečnostné stratégie, za ktoré lobujú ľudia od Kisku a Sorosa?!

 

Hlavné správy: Jeden koaličný partner sa s bezpečnostnou stratégiou vlády stotožňuje, druhý nie. Aké riešenie vidíte ako rozumné? Je možný nejaký kompromis?

Tento text treba zhodiť zo stola a začať nanovo. Poďme zviesť demokratickú diskusiu o tom, ako má vyzerať nová bezpečnostná stratégia. V demokratickej krajine si právo na túto debatu nemôže privlastňovať niekoľko ministerských úradníkov, nemajú na to mandát. Táto bezpečnostná stratégia je bezpredmetná. Možno ju považovať za akýsi interný materiál aktuálnej vlády, ale keďže neprešla parlamentom, nemá žiadnu záväznú či dlhodobejšiu spoločenskú silu, je to len úradnícky zdrap papiera. Poďme vytvoriť novú stratégiu, mierovú stratégiu, ktorá jasne ukáže, že Slovensko je hrdou, sebavedomou a suverénnou krajinou, ktorá neslúži veľmociam a chce mať dobré vzťahy nielen s európskymi partnermi, ale aj s Ruskom, Čínou a ďalšími národmi.
Hlavné správy: Myslíte, že na tomto môže padnúť vláda?

Nie, nemyslím si. Ale ministerstvo zahraničných vecí zjavne stráca podporu medzi koaličnými poslancami a po bezprecedentných útokoch na parlament za ostatné mesiace si neviem predstaviť, ako bude ďalej pokračovať spolupráca s týmto rezortom. Akoby sa rozhodli, že si znepriatelia všetkých kľúčových poslancov koalície – ale ak chcú vládnuť s opozíciou, nech to povedia na rovinu. Úprimne: pripadajú mi tak trochu ako uletená strela. Budeme o tom musieť na klube vážne diskutovať: my tu nie sme na parádu, ale na to, aby sme napĺňali ľavicové hodnoty, ktoré od nás naši voliči očakávajú. Naši voliči sú socialisti a vlastenci. A od toho sa má odvíjať naša politika.

 

Toľko odpovede predsedu výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu. Dodajme, že problém s Bezpečnostnou stratégiou SR nemá len Ľuboš Blaha, ale okrem iného aj koaličný partner Smeru-SD Slovenská národná strana. A tiež aj mnohí ďalší občania, ktorí si uvedomujú, že netreba byť fanatický rusofil na to, aby človek chápal, že jednostranná orientácia na západ a otrocká oddanosť expanzii NATO do východnej Európy nám nemôže priniesť nič dobré.

Ešte pripomeňme, že Bezpečnostná stratégia SR je materiál, ktorý vláda schválila v roku 2017, ale parlament ho stále neodobril. Poslanci mali o návrhoch obrannej a bezpečnostnej stratégie SR rokovať pred pár týždňami, ale nestalo sa tak. Predložili ich totiž opoziční poslanci, čo podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka môže urobiť len vládny kabinet. Na jeho návrh preto väčšina snemovne materiál z rokovania vypustila, ale podľa premiéra Pellegriniho je jeho schválenie iba „technickou“ záležitosťou.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mesík: Ak by bol Ivermectin voľne dostupný v lekárňach, dráma by skončila behom niekoľkých dní. Taraba chce o lieku hlasovať v parlamente

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Analytik a lekár Juraj Mesík už niekoľko týždňov upozorňuje na to, že nám kvôli koronavírusu každým dňom pribúda vyšší počet obetí a vláda nerieši ako správne liečiť chorých Mesík sa snaží aj s pomocou petície presadiť legalizovanie lieku Ivermectin, ktorý podľa…

Takmer tri štvrtiny nahlásených hromadných prepúšťaní v roku 2020 sa podarilo odvrátiť

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Takmer tri štvrtiny (72 %) nahlásených hromadných prepúšťaní v roku 2020 sa podarilo odvrátiť, pričom trh práce bol v druhom polroku stabilný. Informoval o tom v piatok na tlačovom brífingu minister práce Milan Krajniak. Slovensko malo nahlásených počas pandémie v minulom roku viac…

Matovič komentoval tlačenice kvôli respirátorom. Prišla reakcia. Tomáš a Belousovová ho nazvali „cynikom“ a „arogantným hovädom“

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Dano Veselský)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa v piatok v krátkom statuse na sociálnej sieti vyjadril k správam médií o tlačeniciach v supermarketoch kvôli ochranným respirátorom Opozičný poslanec Erik Tomáš z Hlasu-SD preto nazval premiéra Matoviča "cynikom", ktorý sa podľa neho vysmieva…

Monika Jankovská chce v prípade prepustenia z väzby prijať monitorovací náramok

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes rozhoduje o žiadosti obvinenej bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky J. o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej uvádza portál televízie Joj Noviny.sk, podľa jej advokáta Petra Erdösa ponúka súdu náhradu väzby elektronickým monitorovacím…

Premiér Igor Matovič ocenil doterajšie úsilie Európskej komisie pri manažovaní vakcín z Európskej únie

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) ocenil počas štvrtkovej (21. 1.) videokonferencie lídrov EÚ doterajšie úsilie Európskej komisie (EK) pri manažovaní vakcín v EÚ Diskusii lídrov dominovali skúsenosti z prvých týždňov očkovacích kampaní. Matovič vyzdvihol aj aktivitu slovenských vedcov, ktorí vyvinuli špeciálnu verziu PCR testu.…

Kľúčových zamestnancov treba zaočkovať v prvej fáze

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo hospodárstva SR považuje za nevyhnutné, aby boli zamestnanci kritickej infraštruktúry a vybraných subjektov hospodárskej mobilizácie riadne zaočkovaní už v prvej fáze očkovania. „Takýto bol a aj pôvodný plán, ktorý sa náhle zmenil a ich kľúčoví zamestnanci z očkovacieho plánu nakoniec vypadli,“ zdôraznil…

Slovenská komora učiteľov: Vláda by mala jasne určiť, ktoré deti sa v materských školách môžu vzdelávať prezenčne

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)   Vláda SR by podľa Slovenskej komory učiteľov (SKU) mala vypracovať presné a vykonateľné usmernenie pre materské školy (MŠ) o tom, ktoré deti sa môžu v súčasnosti vzdelávať prezenčne. Informoval o tom prezident SKU Vladimír Crmoman Komora učiteľov zároveň vyzvala aj zriaďovateľov MŠ a…

Štátne rezervy už distribuujú testy určené na testovanie vo firmách

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Správa štátnych hmotných rezerv SR už začala distribuovať testy určené na testovanie vo firmách. Na štvrtkovej tlačovej besede to potvrdil predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský (OĽaNO) Jednotlivé okresné úrady by podľa neho už dnes mali mať k dispozícii dostatok testov, aby mohli…

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 1785 prípadov COVID-19, počet obetí stúpol o 93. Miera pozitivity dosiahla 16,2%

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili vo štvrtok (21. 1.) na Slovensku 1785 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 11.018 testov. Miera pozitivity dosiahla 16,2% Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 93. Ochorenie prekonalo ďalších 2813 pacientov. Informuje o tom Národné…

Budaj: Oceňujem pripojenie novej administratívy USA k Parížskej klimatickej dohode

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) oceňuje záujem novej administratívy Spojených štátov amerických (USA) pripojiť sa k Parížskej klimatickej dohode. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Nový americký prezident Joe Biden v stredu 20. januára…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

Gustáv Murín

Vláda politickej mafie

0icon

Mafiáni predbiehajú zákony. Tie existujúce a tak štát urýchlene prijíma nové, aby sa bránil. Preto sa rozhľadenejší mafiánski bossovia vždy pokúšali zaviazať si politikov, aby tie zákony mohli ovplyvňovať. Matovičova zločinná klika to prekonala – oni si tie zákony prispôsobujú tak, aby ich zlé činy boli perfektne kryté. Veď zákonodarnému…

Martin Borguľa

Slovenské opatrovateľky: všetci o nich hovoria, ale nikto sa o ne nezaujíma

0icon

Práca opatrovateliek patrí na Slovensku medzi povolania s najnižším platovým ohodnotením a najmenším spoločenským statusom. Realita na Slovensku je taká, že tí, ktorí sa starajú o zvieratá, zarábajú viac ako tí, ktorí sa starajú o ľudí. V našich zariadeniach sociálnych služieb a v teréne je alarmujúci nedostatok opatrovateliek. Chýba nám cca 20 000 žien a mužov,…

Jozef Slávik

Cenzúra ? ...

0icon

Nedá mi reagovať na niektoré nenávistné diskusné príspevky, ale aj na to, že sa stále stretávam s obmedzovaním slobody vyjadrovania. I keď do bodky a do písmena dodržiavam etický kódex blogera či diskutéra, stáva sa mi pravidelne, že som určitým spôsobom umelo bojkotovaný a dokonca, ak som príliš adresný a…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť II.

0icon

V internetovom denníku Hlavné správy bola uverejnená správa o zasadaní vlády SR dňa 16.1.2021. Z tejto správy moju pozornosť vzbudilo vyjadrenie ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý okrem iného povedal toto: „Podarilo sa. Zajtra, predpokladám

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Wolfgang Amadeus Mozart: Záhadná smrť zázračného dieťaťa

0 icon

Hudobný génius napriek všetkým úspechom, ktoré počas života zažil, bol pochovaný do hrobu 3. triedy. Hrob 3. triedy je podľa pohrebného poriadku vydaného cisárom Jozefom tým najjednoduchším a najlacnejším. Smútočné obecenstvo nejde k hrobu. To je zvyk. Veď uloženie mŕtveho do hrobu je úlohou hrobára, nie? Tak sa skončil život zázračného dieťaťa…

Bojovníci Katalaunských polí: 2. časť

0 icon

Prinášame vám pokračovanie pravdivého príbehu o ťažení Attilu ako vodcu Hunov, ktoré vyčíňalo naprieč celou Európou v prvej polovici 5. storočia. V prvej časti článku sme sa pozreli na históriu odporu, ktorý dokázali vždy vyvinúť obyvatelia Gálie. V druhej časti sa pozrieme na prívlastok Attilu, ktorý je mnohým z Vás známy ešte z čias dejepisu či…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Vo svete IT

Android 11: Pre ktoré populárne smartfóny ho môžeme očakávať, a pre ktoré je už dostupným? Tu je ich veľký zoznam!

0 icon

Android 11 bol predstavený ešte v septembri minulého roka spoločnosťou Google. Krátko na to, začali prví výrobcovia smartfónov s aktívnym testovaním Androidu na svojich zariadeniach. Okrem iného sa objavili, ako oficiálne, tak aj neoficiálne zoznamy smartfónov, ktoré budú aktualizovanými na aktuálne najnovšiu verziu operačného systému. A to aj jeden z…

O mobilnú divíziu LG prejavil záujem veľký hráč. Zažijeme znovuzrodenie telefónov, ktoré sa pomaly vytrácajú z trhu?

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že záujem o telefóny LG postupne klesá a uvedomuje si to aj samotná spoločnosť. Len pár dní dozadu vyplávali na povrch správy, že spoločnosť zvažuje, že by sa vytratila z trhu so smartfónmi. Dôvodom je strata, ktorú spoločnosť vytvára v tejto oblasti podnikania. Za posledných 5…

O iPhone 12 Mini nie je taký záujem, ako Apple očakával. Majú podľa vás na trhu kompaktné zariadenia ešte miesto?

0 icon

Predstavenie novej produktovej rady telefónov iPhone 12 ešte v druhej polovici minulého roka, prinieslo na trh 3 modely smartfónov. Jeden z nich bol aj „iPhone Mini“, po ktorom dlho bažila veľká časť Apple komunity, ako aj ďalší potenciálni zákazníci spoločnosti. Apple mal preto vcelku veľké očakávania, čo sa týka predajov 5,4“…

NORTH EDGE NL03 – parádne inteligentné hodinky vhodné pre športovcov s atraktívnou cenovkou

0 icon

Inteligentných hodiniek je dnes na trhu toľko, že si z nich bežný zákazník ledva dokáže vybrať. Preto vám viac menej pravidelne prinášame exkluzívne akcie na množstvo inteligentných hodiniek, častokrát od menej známych výrobcov. Tí však nijako nezaostávajú za viac známymi konkurentmi, práve naopak. Veľká časť menej známych výrobcov sa snaží…

Čo sú to gravitačné vlny a ako ich vieme pozorovať?

0 icon

Gravitačné vlny sú deformácie časopriestoru. Ak si predstavíme vesmír ako obrovskú gumenú plachtu, zistíme, že každý objekt s hmotou túto plachtu ohýba. Čím väčšiu má objekt hmotu, tým viac deformuje plachtu okolo seba, tvrdí YouTube kanál Piled Higher and Deeper (PHD Comics). Dôvodom, prečo obiehame okolo Slnka je jeho masívna…

Armádny Magazín

Božie mlyny zomleli klamstvá: Európsky súd zamietol obvinenie Ruska Gruzínskom z konfliktu v roku 2008

0 icon

Gruzínsko, 22. január 2021 (AM) - Ruské ministerstvo spravodlivosti informovalo svoju verejnosť o rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva zo dňa 21. 1. 2021, že obvinenie Ruska Gruzínskom v súvislosti s augustovými udalosťami v roku 2008 v Južnom Osetsku je neopodstatnené.   Snažili sme sa túto správu verifikovať aj na webove

Armádne letectvo USA chce nové stíhacie lietadlo, pretože náklady na životný cyklus lietadla F-35 sú veľmi vysoké

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Program vývoja stíhacieho lietadla 6. generácie NGAD (Next Generation Air Dominance) predstavuje šancu navrhnúť lietadlo, ktoré bude lepšie zodpovedať

USA zmenili stratégiu v boji o prevahu na mori

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americké vojenské námorníctvo vsadilo na automatické bezposádkové lode. Niekoľko veľkých spoločností začalo aktívne vyvíjať hladinové a podvodné útočné drony. Podľa dlhodobého plánu Pentagon do roku 2045 dostane flotilu 120 h

Pakistan vykonal úspešný test balistickej rakety Shaheen-III. India ide odpovedať svojimi testami. Video

0 icon

Pakistan, 22. január 2021 (AM) - Pakistan včera vykonal úspešný letový test balistickej rakety zem-zem Shaheen-III s doletom 2750 kilometrov. Testovací let bol zameraný na opätovné overenie rôznych konštrukčných a technických parametrov zbraňového systému.    

Odovzdali všetko, okrem zlata, valút a majstrovských diel. Nemecké reparácie: fabriky, lode a všetko ostatné

0 icon

Nemecko, 22. január 2021 (AM) - Na parížskej konferencii 21. 12. 1946 si víťazné štáty podelili medzi sebou nemecký majetok, ktorý sa dal považovať za

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali