Irán prechádza do útoku. USA sú zaskočené, Rusko čaká, ako sa situácia vyvinie

Blízky východ 19. októbra 2017 (HSP/Foto: wikipedia, TASR/AP-Kamran Jebreili, File)

 

Včera publikoval na portáli yerkramas zaujímavú analýzu Alexej Romanov, ruský odborník pre vývoj na Blízkom východe.

Ak si Američania mysleli, že bude Irán mlčky prechádzať všetky útoky či už Trumpa, Kongresu, alebo amerických politikov na svoju adresu a nebude reagovať na vyhrážky USA kvôli dohode o jadrovom programe s Iránom, tak včera sa Washington veľmi prekvapil. Irán už odmieta akceptovať americké a izraelské aktivity v Sýrii a Iraku. Američania stratili na Blízkom východe svoje pozície a za päť posledných rokov sa politický rating a vojenská sila USA výrazne znížili. Takisto sa Irán už nenachádza v izolácii a to sa takmer okamžite odrazilo aj v jeho geopolitických ambíciách.

Iránske jednotky dobrovoľníkov v dňoch 15. a 16. 10. 2017 podporili útok irackých vojsk a šiítskych dobrovoľníkov z oddielov  Hasd al-Sha’abi voči Kurdom. Tí to totiž s vyhlásením svojej nezávislosti na území Iraku naozaj prehnali (Kurdi odmietli iracké ultimátum, aby referendum odvolali). V čele útoku spojených iránsko-iracko-šiítskych jednotiek na Kirkúk voči kurdskej Pešmerge stál legendárny iránsky generál Sulejmani.

Iránsky veliteľ špeciálnych armádnych síl Kasem Sulejmání

Bagdad vystríhal Kurdov ešte na sklonku septembra 2017, že nedopustí vytvorenie irackého Kurdistanu pod vedením Masúda Barzániho. Takisto aj Damask a Ankara sú proti kurdskej nezávislosti a žiadali, aby sa všetky krajiny sústredili na boj proti ISIS.

Kurdi, podporovaní Američanmi a Izraelom, sa však rozhodli situáciu vyhrotiť. Referendum o samostatnosti irackého Kurdistanu sa uskutočnilo a Kurdi odmietli iracké politické požiadavky. Dňa 14. 10. 2017 nasledovalo iracké ultimátum Kurdom a po uplynutí ultimáta aj útok voči kurdskej Pešmerge.

Kurdskí predstavitelia v Erbile boli presvedčení, že Irak sa len vyhráža a k útoku nedôjde, pretože iracká armáda je oslabená vojnou s ISIS. Čoskoro však zažili Kurdi prekvapenie. Na severe Sýrie sa aktivizovali Turci, ktorí pozorne sledujú aj aktivity Kurdov v Iraku. Do bojov proti Kurdom sa takmer okamžite v Sýrii zapojili aj proturecké milície a Turci nebudú váhať v prípade potreby preniknúť aj na iracké územie.

Bagdad oznámil, že vytlačí Kurdov z ropných polí v blízkosti Kirkúku a svoje sľuby aj splnil. Iracká armáda vytlačila Kurdov z Kirkúku a iracké vojská získali pod svoju kontrolu letisko, vojenskú základňu, a všetky strategické body v meste a najmä bohaté ropné polia. Kurdi, ktorí dúfali že obsadia ropné polia v Kirkúku (tieto ropné polia by cez Kurdov ovládli Američania), tie predstavujú takmer 40% zásob všetkej irackej ropy, utrpeli porážku.

Američania s kurdským referendom v tom čase a v tej podobe, ako ho presadzoval Barzáni nesúhlasili, nabádali k opatrnosti. Dôvodom bola skutočnosť, že Američania chápu svoje možnosti a vedia že nedokážu  úspešne aktivizovať svoju zástupnú armádu zloženú z Kurdov na dvoch frontoch tak, aby úspešne pôsobila voči koalícii Rusko-Sýria-Turecko-Iran-Irak.

 

 

Kurdi, ktorých okrem USA podporuje aj Izrael nie sú v takej bojovej kondícii, aby sa na nich mohli Američania spoľahnúť. Po likvidácii ISIS tak Kurdi a proamerickí Sýrčania ostanú osamotení voči mohutnej koalícii Rusko-Irán-Turecko-Sýria-Irak. Pritom v Iraku v súčasnosti veľkú časť politických elít tvoria sympatizanti amerického bábkového režimu, tí však napriek všetkým snahám nedokázali zabrániť aktivizácii sa Iránu v irackom prostredí a ich vplyv sa pomaly ale iste oslabuje.

Momentálne Američania nedokážu viesť naraz hybridnú vojnu aj na sýrskom a irackom fronte so svojou kurdskou zástupnou armádou. Z toho pramení aj nervozita vo Washingtone, ktorá sa už pretavila do amerických vyhrážok v Kongrese o zastavení americkej vojenskej a finančnej pomoci Iraku v prípade, ak Irak nezastaví svoje bojové akcie voči Kurdom.

Kurdi sa podľa viacerých expertov prerátali, keď verili, že iracká armáda je silne oslabená bojmi proti ISIS pri Mosúle a neverili veľmi tomu, že do konfliktu v Iraku sa zapojí aj Irán. Ukázalo sa, že americké obavy sa naplnili a kurdské referendum i bojové akcie v Kirkúku otriasli zároveň aj  americkým postavením.  O  čoraz väčších problémoch USA svedčí aj to, že Barzáni odmietol poslúchnuť Američanov a uvedené referendum neodvolal. Keď už Američania neovládajú ani predstaviteľov svojej zástupnej kurdskej armády, tak ide naozaj o povážlivú situáciu.

Na druhej strane prekvapil aj Irán, nikto z Američanov a Izraelcov neočakával, že sa Irán tak rýchlo zaktivizuje. Irán však odmieta vytvorenie ďalšieho priestoru pre konflikt na Blízkom východe, tentoraz v znamení kurdského separatizmu. Irán otvorene odmieta strpieť vytváranie amerických a izraelských centier rozviedky v Iraku a takisto so znepokojením vníma americko-kurdské aktivity v Sýrii.

V Sýrii sa sýrski Kurdi, takisto podporovaní Američanmi snažia momentálne získať pod svoju kontrolu bohaté ropné a plynové polia východne od Eufratu. Na východnom brehu Eufratu už pôsobia sýrske vládne jednotky, podporované ruským letectvom. Irán takisto musí kontrolovať svoju silnú kurdskú menšinu, ktorá by mohla destabilizovať situáciu priamo v Iráne.

Na archívnej snímke Masúd Barzání

Rozhodný postup irackej armády a jej iránskych i šiítskych spojencov v Kirkúku prehĺbil rozpory medzi dvoma základnými organizáciami Kurdov. Ide o Demokratickú stranu Kurdinstanu a Patriotický zväz Kurdistanu. Patriotický zväz Kurdistanu je úzko prepojený s Iránom, Demokratická strana Kurdistanu je súčasťou proamerického bloku. Útok voči Pešmerge v Kirkúku bol namierený proti Barzánimu a proamerickým Kurdom. Situácia pre Kurdov a Američanov sa tak stáva v Iraku veľmi nepríjemnou.  Čoraz dôležitejším mocenským faktorom sa stávajú irackí šiíti, ktorí sú tradične protiamericky ladení a úzko prepojení s Iránom.

Vzťahy medzi šiítmi s väzbami na Irán a irackou vládou v Bagdade takisto nie sú vždy práve najideálnejšie, spája ich však spoločný boj proti Kurdom. Momentálne môžu šiíti postaviť do bojových operácii takmer 150 tisíc vojakov, ich bojová úroveň je podstatne vyššia ako úroveň irackej armády i bojová úroveň Kurdov. Elitné šiítske jednotky podľa odborníkov dosahujú úroveň porovnateľnú s iránskymi Republikánskymi gardami.

Pri vojenskom útoku proti Kurdom dňa 16. 10. 2017 získali iracké jednotky a ich spojenci pod svoju kontrolu celú oblasť Kirkúku a zahnali Pešmergu na ústup, ktorý sa u Kurdov čoskoro zmenil na bezhlavý útek.

Proamerických Kurdov zaskočila aj skutočnosť, že Patriotický zväz Kurdistanu stiahol svoje jednotky z Kurdistanu a Pešmerga ostala v boji proti irackým vojskám a ich iránskym i šiítskym spojencom osamotená. Iránci uviedli zaujímavé dosiaľ bližšie nepotvrdené informácie, podľa ktorých sa v Kirkúku odohrali krátko pred iránsko-irackým útokom aj prestrelky medzi znepriatelenými kurdskými frakciami. Oficiálny Bagdad vyjadruje zatiaľ svoju spokojnosť a už vyberá nového guvernéra Kirkúku.

Bojové operácie sa nesú v znamení  čoraz mohutnejšieho presunu obyvateľstva, časť obyvateľov Kirkúku už opustila svoje domovy a odchádza na územie pod kontrolou Kurdov. Takisto sa vyhrocujú vzťahy medzi irackými Arabmi a Kurdami, v meste okrem Kurdov pôsobila ešte pred útokom iránsko-irackých vojsk skupina irackých policajtov, ktorá participovala na evakuáciach Kurdov z Kirkúku.

Momentálne rezonuje dôležitá otázka. Pôjdu po vyhnaní Kurdov z Kirkúku iránsko-iracké jednotky a šiíti do útoku voči Erbilu, ktorý je hlavným mestom irackého Kurdistanu?  Z vojenského pohľadu by išlo o logický krok, pretože nie je dobré zostať v polceste. Ak však bude pokračovať útok aj na Erbil, z oblasti budú musieť utiecť členovia izraelskej a americkej rozviedky, čo vážne ohrozí činnosť a možnosti USA i Izraela v oblasti.

Takisto hrozí možnosť, že šiítske zoskupenia zaútočia z oblasti Mosúlu na sýrskych Kurdov na území Sýrie a takisto zaútočia aj voči kurdským sunnitským spojencom (proamerická zástupná armáda, zložená z rôznych frakcii “umiernenej opozície”). V minulosti totiž už k takejto spolupráci sýrskych vládnych vojsk s irackými jednotkami a irackými šiítmi prichádzalo pomerne často. Ak by prišlo k tomuto vývoju situácie, sýrske územie na východ od Eufratu s bohatými ropnými a plynovými poliami by sa veľmi rýchlo dostalo pod kontrolu Damasku.

Podľa informácii ruskej a iránskej tajnej služby ešte dňa 16. 10. 2017 sa uskutočnilo v Erbile stretnutie kurdských poľných veliteľov, verných Barzánimu a amerických poradcov z Washingtonu. Kurdi a Američania sa snažili rýchlo vypracovať vhodný plán na riešenie problémov, v ktorých sa proamerickí Barzániho Kurdi i Američania ocitli, vďaka razantnému postupu Iránu.

Barzániho pozícia sa v posledných hodinách ešte viac zhoršila, pretože Američania nedokážu zabrániť úteku kurdských jednotiek z bojovej línie. Kurdi evidentne nechcú bojovať, keď sa front rúca. Irán a Irak začali voči Kurdom tlačiť aj kvôli tomu, že na území severného Iraku pôsobia členovia Robotníckej strany Kurdistanu, ktorú Irak aj Turecko považuje za teroristickú organizáciu. Bagdad obvinil Barzániho z podpory terorizmu a zo snáh okupovať územia na ktorom žije arabské obyvateľstvo a Turkomani.

Kurdi, ktorí stratili Kirkúk zatiaľ výrazne prehrávajú, podľa viacerých analytikov porážka pri Kirkúku môže viesť aj k ďalšiemu oslabovaniu kurdských politických ambícií a dokonca v krajnom prípade aj k ohrozeniu kurdskej autonómie. Šiíti a Iránci sa neobjavili v Iraku len tak z ničoho-nič  a iracká vláda, ktorá sa takisto šiítov a Iránu obáva má značne zviazané ruky a možnosti manévrovania

 

 

Američania, ktorí dlhodobo podporovali Barzániho sú zaskočení tým, ako rýchlo strácajú svoj vplyv v severnom Iraku a momentálne sústreďujú svoju pozornosť na to, aby svoj vplyv v oblasti udržali.

Vo Washingtone však silne rastie hystéria a Američania sa preto začali irackej vláde vyhrážať zastavením vojenskej a finančnej podpory, ak Irak nezastaví svoje aktivity voči Kurdom v oblasti Kirkúku. Obraz získa pre Američanov  ešte temnejšie kontúry, ak vezmeme do úvahy problémy Američanov v Rakke, ktorú Američania a ich proamerická kurdská armáda v Sýrii nedokážu obsadiť.

Najväčší problém pre Američanov však spočíva v tom, že prím v protikurdskej ofenzíve hrá Irán a ním kontrolovaní šiíti.  Možnosti oficiálnej vlády v Bagdade sú značne obmedzené, pretože iracká armáda sa doteraz nespamätala zo strát, ktoré utrpela v bojoch proti ISIS počas dlhotrvajúcej vojny v Iraku. Proamerické elity v Bagdade majú čoraz väčší problém uplatňovať svoje predstavy.

Okrem toho Bagdad dúfa, že hlavný konflikt bude pokračovať medzi Iránom/šiítmi a Kurdami a iracké vládne sily neutrpia veľké straty. Veľa bude závisieť aj od toho, ako sa vykryštalizuje konflikt medzi Iránom a USA. Oficiálny Bagdad však dnes nemá veľa možností ako ovplyvniť situáciu v Kirkúku.

Zatiaľ boje v Kirkúku trvali približne jeden deň. Iránsky generál Sulejmani naplánoval bojovú operáciu s pomocou iránskych dobrovoľníkov a šiítov, ktorá zmietla kurdskú obranu a zdá sa, že aj kurdské perspektívy. To že sa rozpadol kurdský blok a Barzáni utrpel porážku je určite silným úderom, ktorý otriasol USA. Američania strácajú svoj vplyv v Sýrii a takisto aj v Iraku, naopak Irán posilňuje svoje pozície na úkor USA a Izraela.

Podľa  mnohých analytikov sa Washingtonu podarilo naivnou a ťažkopádnou politikou posilniť pozície Iránu. Objavili sa však už aj úvahy, že Barzáni tajne zradil Američanov a tým, že kurdské referendum o nezávislosti destabilizovalo situáciu v oblasti v tom najnevýhodnejšom čase pre Američeanov, vlastne predložil Američanov na striebornom podnose koalícii Ruska, Iránu a Turecka.

Bude určite veľmi zaujímavé sledovať, ako sa vyvinú najbližšie udalosti v Sýrii a Iraku.

Alexej Romanov

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Záujemcovia si môžu pozrieť priestory novej nemocnice v Michalovciach

Michalovce 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Nemocnicu novej generácie v Michalovciach, ktorú v utorok (21.11.) oficiálne otvorili, si môžu v sobotu pozrieť návštevníci. Počas dňa otvorených dverí sú pre verejnosť do 18.00 h sprístupnené operačné sály, lôžkové oddelenia, urgentný príjem či pôrodné izby. Celý deň v nemocnici prebieha aj…

Pakistanská polícia zasiahla v hlavnom meste proti islamistom

Islamabad 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Arshad Butt)   K zrážkam medzi islamistickými demonštrantmi a políciou došlo v sobotu v pakistanskej metropole Islamabad. Asi 8500 príslušníkov elitných policajných jednotiek a polovojenských zložiek zasiahlo s použitím gumových projektilov a slzotvorným plynom proti stovkám účastníkov sedacieho štrajku, informovali agentúry AP a Reuters. Približne 2000…

Kiska poslal sústrastný telegram egyptskému prezidentovi

Bratislava 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezident SR Andrej Kiska zaslal v piatok (24.11.) v súvislosti s teroristickým útokom na šiitskú mešitu na severe Sinajského polostrova kondolenčný telegram prezidentovi Egyptskej arabskej republiky Abdelovi Fattáhovi Sísímu. TASR o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. "S hlbokou…

Ďalšie zavádzanie mainstreamu. Harabin o žiadnej vražde Kubašiaka nerozhodoval

Bratislava 25. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Harabin zrušil rozsudky týkajúce sa Igora Š. v kauze brutálnej a mediálne známej vraždy horehronského podnikateľa Jána Kubašiaka. Vražda podnikateľa, ktorú sledovalo celé Slovensko: ZVRAT Harabinov senát rozhodol Harabin zmietol zo stola rozsudok v starej kauze Polomka, kde vraždil policajný gang Obrovský zvrat…

Mečiar: Slovensko potrebuje korekciu vývoja, lebo nie je pre nás dobrý

Bratislava 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vladimír Benko)   Ak pred 25 rokmi boli pochybnosti, čo robiť, tak v súčasnosti musíme povedať, že celý príbeh samostatného Slovenska je úspešný. V prejave na konferencii Právny štát alebo právo na pravdu to uviedol vtedajší premiér Vladimír Mečiar. "Úspešný začiatok, úspešné dovŕšenie a vývoj. Ale…

Miloš Zeman: Musím upozorniť Kisku na prípadný vpád ruských vojsk, aby sa dokázal včas pripraviť

Česká republika 25. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP/Petr David Josek)   Český prezident absolvoval štátnu návštevu Ruskej federácie, počas ktorej sa stretol s prezidentom Vladimírom Putinom i Michailom Gorbačovom. Svoju návštevu priblížil nielen na tlačovej konferencii ale aj v relácii TV Barandov. Prezident sa opätovne vyjadril k článku publikovanom na ruskom webe. „Viete, že…

Kam sa stratila švédska bezpečnosť? Ak si obyvatelia chcú zabehať po zotmení, môžu požiadať o policajný doprovod

Oskarsham 25. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Adam Ihse)   Severské krajiny patrili ešte donedávna k jedným z najbezpečnejších. Ako sa situácia zmenila a kam to až dopracovala švédska multikultúrna spoločnosť, ilustruje situácia zo švédskeho mesta Oskarsham. Ak si obyvatelia budú chcieť ísť zabehať, alebo sa iba jednoducho prejsť, môžu požiadať o policajný doprovod. Ako…

Putin začína pripravovať ekonomiku Ruska na každú možnosť vo vývoji medzinárodných vzťahov, aj vojnu

Moskva 25. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Sputnik-Mikhail Klimentyev)   Portál ktovkurse naznačuje, že medzinárodná situácia sa zostruje. Ruský prezident Vladimír Putin preto požaduje zmobilizovať potenciál ruskej ekonomiky. "K zvýšeniu pripravenosti na mobilizáciu sú potrebné ďalšie opatrenia. Schopnosť ekonomiky rýchlo zvýšiť objem obranných výrobkov a služieb v správny čas je jednou z najdôležitejších podmienok…

Bugár a Mikloš: Slovensko rozdelením získalo

Bratislava 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko rozdelením Československa získalo. V niektorých oblastiach sme dnes na tom lepšie ako Česi. Myslí si to predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý si pri príležitosti výročia rozdelenia federácie spomína na naplnené obavy spojené s rozvodom, aj na pozitívny vývoj Slovenska. Za najväčšiu výzvu…

Nemeckí sociálni demokrati: O novej veľkej koalícii musí vedenie presvedčiť členskú základňu

Berlín 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Členovia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) budú pravdepodobne súhlasiť s opätovnou koalíciou s konzervatívcami kancelárky Angely Merkelovej, ak im stranícki lídri predložia presvedčivý návrh. V rozhovore zverejnenom v sobotu to uviedol člen predsedníctva SPD Niels Annen. Annen pre noviny Passauer Neue Presse (PNP) povedal,…

OĽaNO navrhuje zdaniť výsluhový dôchodok bývalým “eštébákom”

Bratislava 25. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalým príslušníkom štátnej bezpečnosti by sa mal plošne zdaniť výsluhový dôchodok. Politickí väzni, ich manželky, manželia alebo vdovy a vdovci by zas mali dostať jednorazový finančný príspevok vo výške 1000 eur. Navrhujú to poslanci OĽaNO v novele zákona o protikomunistickom odboji. Právnou normou chcú ukončiť "nespravodlivý…

Amazon pripravil pre zamestnancov vo Francúzsku kontroverznú hru

Lauwin-Planque 25. novembra 2017 (HSP/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   „Udajte svojho nadriadeného a vyhrajte dron“, tak by sa v skratke dala charakterizovať iniciatíva spoločnosti  Amazon vo francúzskom Lauwin-Planque, na severe krajiny. Vedenie divízie predstavilo zamestnancom „veľmi kontroverznú hru pri príležitosti blížiacich sa sviatkov“, zameranú na dodržiavanie bezpečnostných predpisov, ako informuje denník Le Figaro.…

Vybrali sme z blogu

Názory a stanoviská o súdnictve 1/5. Neuveriteľné praktiky vymáhačských firiem! Bónus, Slovensko nemá datové schránky!

Na počudovanie začnem od konca, Slovenské súdnictvo eviduje vyše 2 milióny exekúcii, rozhodovanie je priam rituálne bez ohľadu na dôvody, ako vo výrobnej linke na bežiacom páse. Zaoberá sa vôbec niekto príbehmi občanov? Ministerstvo spravodlivosti nie je o spravodlivosti, ale o zákonnosti, bez ohľadu na to, či sú zákony dobré alebo zlé, úspešný je ten, ktorého…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom SR, čo chystá EÚ. Časť II.

<!-- @page { margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } --> EÚ je podľa Donalda Tuska garanciou slobody, dôstojnosti, demokracie a nezávislosti. Sú to samé prázdne slová, len aby pomáhali masírovať ľudské mysle. Už som spomenul Martina Schulza a jeho jasné stanovisko, že EÚ nie je o tom, aby…

Úvaha o podstate duchovna našich dávnych slovanských predkov

Naši predkovia mali svoju duchovnosť, svoju kultúru i svoje písmo už pred príchodom Cyrila a Metoda. Aká ale bola táto duchovnosť? Boli to len nejaké, nimi vymyslené mýty, povesti a báje? Alebo to bola a stále je skutočná realita, ktorú nie sme však už my, ľudia dnešnej doby schopní vôbec…

18.2 Ekonómia o ktorej „sa nehovorí“ - Monetárny systém 2

... pokračovanie 18.1 ... úroky Rozprávku o 3 grošoch ste asi počuli. Chlap zarábal 3 groše. 1 groš dával svojim rodičom, aby mali z čoho žiť a odvďačil sa im za to, že ho vychovali. Druhý groš dával na výchovu svojich detí a z tretieho groša žil. Toto je z rozprávky a je tu predstavený monetárny systém,…

S názorom bývalej českej ministerky spravodlivosti súhlasím s výhradami...

Ale anti sexual harassment je špinavá zákerná kampaň! Umelo nafúknutá genderová bublina. Súvis s propagandou za ratifikáciu Istanbulského dohovoru. Najskôr ponúkam prevzatý článok pre otvorenie si vašich osobných pamäťových priečinkov v časti sexuálne obťažovanie, potom svoj, pre korekciu a dotvorenie si vášho vlastného osobného názoru (pre mužov aj ženy):

Ekonómia úhlavný nepriateľ človeka, spoločnosti aj tejto krásnej planéty.

  Motto:   Vedomie a bytie tvoria jednotu vo svojom protirečení a podliehajú základným zákonitostiam vzniku a vývoja v prírode. Platilo to už pri vzniku rodiny, neskôr rodu a platí to aj dnes pri formovaní celosvetovej ľudskej spoločnosti.   Pohľad do histórie   Ak chceme pochopiť kde sa nachádza dnešná…

TopSpeed

Polícia dnes vykoná hromadné meranie rýchlosti. Vieme kde!

0

Pred zhruba týždňom som vás informoval o dopravnej akcii, ktorá sa koná dnes, 25. novembra 2017, v čase od 09:00 do 16:00 hod. Je to celoslovenská akcia a môžete sa jej zúčastniť aj vy. A nie iba ako odmeraný vodič, ale aj ako nezúčastnený divák. Záleží iba na vás. Pozrite si miesta,…

Prečo sú diely na japonské autá drahšie? Ide o podvod na klientov?

26

Jedna "lepšia správa" za druhou! Európska komisia práve aktívne rieši oprávnené podozrenie z kartelovej dohody veľkých nemeckých výrobcov áut, ktorá redukovala obchodnú súťaž a cenotvorbu na čo v konečnom dôsledku doplácali klienti. A už je tu nová, veľmi podobná áféra z krajiny vychádzajúceho slnka. Európska komisia udelila v stredu pokutu…

Autonómne taxi sa blíži. Uber Volvo potešil objednávkou 24 000 áut!

6

S testovaním autonómnych áut sa roztrhlo vrece. Stavajú sa testovacie polygóny, a premávka sa pomaly skúša aj v európskych, či amerických mestách. Je to nezvratná budúcnosť. A vidí sa, že aj celkom dobrá príležitosť na investovanie. Čoskoro vodičov vystrieda počítač. Nepáči sa mi to, ale nič s tým nespravím. Priekopníkom autonómnej jazdy je…

Aston Martin Vantage ukázali naraz ako sériovku aj okruhový špeciál

2

Nový Aston Martin Vantage je tým, čím Porsche 911 nechce byť a Jaguar F Type nemôže. S týmito slovami sa svetu ukázal nový počin anglickej značky, ktorý nahrádza predchodcu z roku 2005! Po 12 rokoch ho Aston Martin pretvoril do nevej éry. A práve Porsche a Jaguar sú jeho hlavné ciele.

Nissan odkúpi auto, ak s ním zakážu vjazd do mesta

4

Kauza Dieselgate začala nevinne a dnes snáď nie je motoristický nadšenec (ale ani verejnosť), ktorý by o nej nepočul. Zamiešala tiež kartami výrobcov a vznetové motory vytlačila na okraj záujmu, obzvlášť v západných krajinách. V Nemecku sa dokonca začínajú objavovať hlasy o úplnom zákaze vznetových vozidiel v mestách. Čo však…

Revolučný interiér Mercedes-Benz A 2018 vyzerá úžasne!

12

Štvrtá generácia Mercedes-Benz A prinesie do triedy nevídaný interiér. Po „vanovitých“ prvých dvoch generáciách je Áčko klasickým prémiovým hatchbackom už v súčasnej, tretej generácií. Tá ďalšia má prinesiť luxus, kvalitu a komfort väčších modelov aj do triedy kompaktov. Prevezme niektoré systémy z vlajkovej lode, S-class. Navyše, z vnútra má ísť  technologicky aj vzhľadovo o malú revolúciu.…

KAMzaKRÁSOU

Prekyslenie organizmu: 5 byliniek, ktoré ťa ho zbavia veľmi rýchlo!

1

Pálenie záhy, žalúdočné kŕče alebo vred. Prekyslenie organizmu býva častým problémom, ktorý so sebou môže priniesť vážnejšie ochorenia. Opakované pálenie záhy, môže vážne poškodiť tráviaci trakt, pokiaľ sa nezačne liečiť dôvod. Aký je najčastejší dôvod vzniku? Viete ako sa tomu vyvarovať? V našom článku vám predstavíme tie naj bylinky, ktoré vám…

Vyrob si tuhý šampón! Tento jednoduchý postup musíš vyskúšať!

0

Vedeli ste, že nielen mydlá môžu byť tuhé? Šampóny v kocke sa pomaly dostávajú aj do našich obchodov a kúpeľní. Sú ekologickejšie i keď mierne drahšie. Mnohí si ich obľúbili pre ich jednoduché používanie a veľkosť - tuhý šampón je ideálny na festivaly, stanovačky alebo zahraničné dovolenky. Doma vyrobené šampóny sú navyše skvelým…

Video Chceš mať oblečenie poskladané ako profík? To musíš vidieť!

1

V každej domácnosti je zaužívaný iný spôsob skladania oblečenia. Niekto je zaťažený na tzv. "komínky", iný to veľmi nerieši a nájde si čo najrýchlejší spôsob skladania. Ak ale chcete mať oblečenie poskladané ako profík, tak si určite pozrite následujúce triky na skladanie oblečenia. Niektoré sú rýchle a praktické, čiže nestrávite nad tým…

Nashi hruška je zázrakom s overenými vlastnosťami. Aké má schopnosti?

3

Nashi hruška je nielen sladká a šťavnatá, ale aj plná vody, minerálov a látok, ktoré sú pre naše telo dôležité. Tak ako mnohé iné druhy ovocia, obsahuje tento ázijský poklad veľa vitamínov a je preto úžasný pomocník pri boji s chorobami. Vďaka ďalším účinným vlastnostiam, ju ale môžme povýšiť nad ostatné. Prezradíme vám…

Polievka ako súčasť stravy: Pre toto ju nikdy nevynechaj!

8

Bez polievky si niektorí nevedia predstaviť svoj deň, iní ju takmer ignorujú. Pritom je dôležité povedať, že tento druh jedla sa v našom jedálničku nenachádza úplne bezdôvodne. Polievka napríklad pripraví telo na príjem hlavného jedla, a to je skutočne dôležitá vlastnosť. Prečítajte si, prečo je tento tekutý pokrm v našej strave tak dôležitý.…

Na potulkách Áziou: Kambodža nie je len pre odvážnych!

3

Chystáte sa do  Ázie alebo návštevu tejto krajiny zvažujete? Nenechajte sa odradiť! Kambodža už dávno nie je len pre odvážnych dobrodruhov. Cestovať sa po nej dá celkom lacno, bezpečne a dokonca aj autobusom. Prečítajte si cestovateľský denník z mojej cesty po Ázii, na ktorej bola jedným z bodov na mape aj Kambodža.

TopDesat

10 ľudí, ktorí boli pre internet až príliš nevinní

0

V živote (alebo na internete), si vždy len pár krokov (alebo kliknutí) od niečoho zlovestného. Niektorí ľudia sú však príliš nevinní, aby odhalili všetky obscénne veci, aj keď sa objavia priamo pred ich očami. Toto je presne ten prípad, kedy bol internet omnoho zvrátenejší, ako si jeho užívatelia mysleli.   1. Nie je…

VIDEO: Život v priebehu 60 sekúnd

0

Všetci starneme a všetci starneme inak. Nórska lekáreň sa rozhodla pre svoju najnovšiu kampaň vytvoriť toto zaujímavé video. "Život v priebehu 60 sekúnd" je vlastne spolupráca medzi Vitus Apotek a reklamnou agentúrou T/A Pol. Video ponúka úprimný a nefiltrovaný pohľad na to, ako sa naša pokožka v priebehu rokov mení.…

10 najbizarnejších vecí, ktoré si môžeš kúpiť online

0

Nakupovanie cez internet je pohodlný výdobytok dnešnej doby. Nemusíme chodiť do obchodu, stačí, ak otvoríme dvere a milý kuriér nám doručí tovar až domov. Objednávame si jedlo, oblečenie, topánky, knihy... E-shopy nám mnohokrát zachránia kožu a umožnia nám kúpiť darček na poslednú chvíľu, občas spôsobia rôzne reklamačné problémy a niekedy na…

Tajomstvá známych značiek. Čo sa schováva za ich logom?

0

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, čím sa inšpirovali dizajnéri pri vytváraní tých najslávnejších log a aký príbeh sa nachádza za týmito známymi značkami? Možno boli dokonale naplánované a možno vznikli úplnou náhodou. Aj takto môžu vyzerať tajomstvá známych značiek. Dnes ti dáme na túto otázku odpoveď (teda aspoň v…

TOP 15 udalostí z minulosti, ktorým nebudeš veriť

0

Na základnej škole nás na dejepise učili o lovcoch mamutov, na strednej škole sme sa naučili, prečo vypukla druhá svetová vojna, ale nikto nám nikdy nepovedal o týchto bizarných udalostiach a zvyklostiach, ktoré rôzne kultúry praktikovali. Pomocou rebríčka top 15 udalostí z minulosti si uvedomíte, že najznámejší terorista dostal ocenenie, že…

Zábavným spôsobom skazili cudzie fotografie

0

Ak sa snažíme niekoho odfotografovať, sústredíme sa na každý detail: pozadie, pózy a výraze tváre. Snažíme sa vytvoriť naozaj dokonalú fotografiu naším dostupným možnostiam. Niekedy sa však nedá predvídať úplne všetko a tak nám do fotografií vstupujú nezvaní hostia. Práve takéto prípady občas urobia fotografie naozaj zábavnými. Dnes ti preto…