Sýrski povstalci vstúpili do Damasku, Asad ho údajne opustil v lietadle

NAŽIVO

Cena zlata po stredajšom poklese pod 4000 USD za uncu klesá aj vo štvrtok. Tlak na trh vytvára silný dolár, posilnený očakávaniami sprísnenia menovej politiky Fedu. Spotová cena ráno dosiahla 3993 USD za uncu, čo je o 0,2 % menej než v stredu. Augustový kontrakt na burze Comex sa drží okolo 4008 USD, informovala agentúra Reuters.

12:32

Nový stavebný zákon platný od apríla 2025 úplne zastavil možnosť dodatočne legalizovať čierne stavby. Každá stavba začatá bez povolenia musí byť odstránená a všetky náklady znáša stavebník. UUPV upozorňuje, že pravidlá sa týkajú veľkých projektov aj drobných stavieb, a pripomína, že pokuty môžu dosiahnuť až 15‑tisíc eur pre fyzické osoby a desaťnásobok pre firmy.

12:31

PS aj KDH tvrdia, že vládne úpravy energopomoci sú slabé a stále vedú k plytvaniu. Rastislav Krátky (KDH) odhaduje, že lepším nastavením by sa dalo ušetriť 75 až 115 miliónov eur, ktoré by mohli ísť napríklad na daňové bonusy pre deti. Kritizuje, že pomoc zostáva prakticky plošná. PS dodáva, že pomoc pre ľudí s viacerými bytmi či poslancov je absurdná a energopomoc sa zmenila na drahú frašku. Obe hnutia žiadajú adresnejší systém a podporu pre chudobné domácnosti aj menšie firmy.

12:30

SaS podala trestné oznámenie na Ministerstvo dopravy pre podľa nej predraženú zákazku na poradenské služby k PPP projektom v hodnote takmer 39 miliónov eur bez DPH. Strana tvrdí, že existujú vážne pochybnosti o hospodárnosti a transparentnosti tendra a upozorňuje na nezrovnalosti v opise zákazky aj nadhodnotené osobohodiny. SaS žiada, aby prípad preverili orgány činné v trestnom konaní.

12:29

Izraelská armáda oznámila, že na juhu Libanonu zahynul jej vojak po prevrátení vozidla. Hoci armáda hovorí o úmrtí počas operácie, zdroj Reuters incident označil za nehodu. Od marca tam podľa Izraela zahynulo 37 vojakov, zatiaľ čo libanonské úrady hlásia viac než 4100 obetí izraelských útokov, informuje AFP.

12:28

Poľský premiér Donald Tusk na konferencii v Gdansku vyhlásil, že obnova Ukrajiny musí zahŕňať nielen výstavbu infraštruktúry, ale aj zmierenie založené na pravde a pochopení spoločných dejín. Zdôraznil solidaritu Poľska, Ukrajiny a Európy a vyzval na jednotu slobodného sveta tvárou v tvár ruskej agresii.

Donald Tusk
Na snímke Donald Tusk / Foto: TASR-Slavomír Gregorík
12:26

Francúzske námorníctvo zadržalo tanker Deliver z „tieňovej flotily“ Ruskej federácie, ktorý plával pozdĺž pobrežia Sicílie, uviedol Macron.

12:25

Ukrajina vo štvrtok dostane prvú tranžu z úveru EÚ – 3,2 miliardy eur z celkovej 90‑miliardovej pôžičky. Ursula von der Leyenová to oznámila na konferencii v Gdansku. Peniaze pôjdu najmä na rozpočtové výdavky, ďalšia platba na výrobu dronov príde v najbližších dňoch. Úver má pomôcť Ukrajine udržať stabilitu a pokračovať v obrane proti Rusku, informuje DPA.

12:25

Americký minister zahraničia Marco Rubio varoval, že iránske mýto v Hormuzskom prielive by mohlo motivovať ďalšie štáty k spoplatneniu strategických vodných ciest, čo by podľa neho viedlo k „absolútnemu chaosu“. Pripomenul, že medzinárodné vody nepatria žiadnemu štátu a tento princíp je kľúčový pre globálny poriadok.

Rubio
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio / Foto: TASR/AP-Jose Luis Magana
12:21

Prípadov demencie na Slovensku každoročne pribúda. U žien sa ochorenie objavuje dvakrát častejšie ako u mužov. V roku 2023 bolo v krajine známych viac ako 84.000 prípadov. Do roku 2040 to môže byť o približne 84 percent viac. Ukázal to výskum Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a ministerstva zdravotníctva. Zistenia prezentovali vo štvrtok na tlačovej konferencii. Ide o prvý výskum svojho druhu na Slovensku.

Na snímke zľava predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Martin Venhart, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka, analytička z Inšitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Silvia Antalová a výskumnik Masarikovej univerzity, Inštitútu pre zdravotnú ekonómu, politiku a inovácie Matej Mišík / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | 12:04
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Z nenávisti…

Asi nemusím nijak zvlášť popisovat poslední události v Sýrii, že ne? Jednoduše řečeno, režim Bašára Asada se zhroutil jak domeček z karet. Různé skupiny džihádistů vyrazily z více stran do ofenzívy a za deset dní bylo po všem. Samotný Asad s rodinou vyvázli a jsou v Rusku. Víceméně se moc nebojovalo jen popravovalo a bylo to takové překvapení, že to ani Turci nečekali, i když celou tuto válku zahájily proturecké síly

Sýrski povstalci vstúpili do Damasku, Asad ho údajne opustil v lietadle
Na snímke ľudia prehľadávajú veci vo vyplienenej izbe súkromnej rezidencie sýrskeho prezidenta Bašára Asada po páde sýrskeho vládneho režimu v Damasku
❚❚
.

Novým šéfem Sýrie se prohlásil „polepšený džihádista“ Abu Mohammed al Golaní (podle Golanských výšin, kdy jeho rodina původně žila, než to tam zabrali Izraelci), na kterého sice kdysi Spojené státy vypsaly odměnu, ale on už si to odpracoval úplně stejným způsobem jako Petr Pavel. Prostě pochopil, odkud vítr vane a začal předstírat, že je s Američany kamarád a má rád jejich duhově LGBTNSDAP nápady. V Evropském parlamentu se tentokrát žádné rezoluce nechystají, nikomu nevadí, že byla tak nějak narušena syrská suverenita a to ne ze čtyř, ale z pěti stran. Tentokrát jsou džihádisté zcela v souladu s evropskými hodnotami. Ale dejme jim týden. To bude plenárka ve Štrasburku a tam třeba nějakou rezoluci upečou. Třeba, že má Rusko dát okamžitě od Sýrie ruce pryč.

A protože se to všechno stalo strašně rychle, máme internet přeplněný spekulacemi, kdo koho prodal, kdo koho zradil, kdo tam s kým koaluje a kdo je vlastně proti komu. Já nebudu spekulovat, protože Blízký Východ je tradiční propletený bordel všeho možného, ale pár poznámek bych k celé věci měl.

Jednak je zajímavé, že se sesypala Asadova armáda, která měla tabulkově skoro dvě stě tisíc mužů a která před deseti lety dokázala džihádistům odolávat roky, než jim přišli na pomoc Rusové. Vysvětlení, že vojáci měli hlad a že nedostali pořádně zaplaceno, to mě teda neuspokojuje. Asad si už občanskou válkou prošel a věděl, jak to chodí. Stejně tak jeho armáda dokázala bojovat v obklíčení a fungovat v mnohem horších podmínkách, než jaké tam panují teď. Pár desítek tisíc džihádistů je hladce převálcovalo. Tak hladce, že za tím něco musí být.

.

Rusové „drze přiznali,“ že jsou v kontaktu se všemi džihádistickými skupinami, jejich válečné lodě se klidně vrátily na svou základný v Tartúsu a dokonce jsem zaslechl, že umírnění lidojedi nic proti ruským základnám v Sýrii nemají. Íránské i irácké jednotky sice vyrazily k syrským hranicím, ale pak se obrátily a ohlásily, že žádné bojování nebude. Hranice překročili jen Izraelci, prý z důvodu, aby si zajistili své linie na Golanských výšinách. To víte, ten Golání to bude jiný sekáč. Ten se nezakecá… Jak jsem psal nedávno, z nějakého důvodu dává Izrael přednost sunitskému zlu před tím šiítským.

A protože polepšený džihádista je stejný protimluv jako polepšený Zdeněk Šarapatka, dá se čekat, že se Sýrie promění v další zhroucený stát plný násilí a krve. Jestli chcete vědět, jaký ten Júsuf je, nemusíte se učit arabsky. Koukněte se na Šarapatkův twitter, to je k nerozeznání. Už se objevují videa, jak noví páni shromažďují syrské křesťany… To by Šarapatka také rád udělal svým odpůrcům… Píše a nabádá k tomu pořád.

Ostatně, první politici už začínají varovat před migrační vlnou, která může být o hodně větší než ta, která už tu byla. Lucie Sulovská to lakonicky komentovala slovy, že Rusko získalo jednoho oftalmologa a my se můžeme těšit na celou záplavu syrských lékařů… Nechtěli jste Asadův režim, budete mít džihádistické peklo.

Ale úplně nejhorší na celé věci je, že jsem si zase mohl ověřit ty nejnižší pudy a motivace, které k tomuto stavu vedly. Je to normální hluboká libtardí nenávist, která jde do hloubek, které bych tedy nečekal. Jeden evropský papaláš za druhým se raduje z pádu sekulárního režimu a vítá režim džihádistický. Proč? Protože to je přece facka Rusku, ne? Tak nějak to komentoval Fiala a takhle o tom exhibují naše pravdomluvná mééédia.

Nezáleží na tom, že v Sýrii teď zemřou desetitisíce lidí tou nejhroznější smrtí. Nezáleží na tom, že se miliony vydají na pochod do Evropy se všemi horory, které to bude obnášet. Nezáleží na tom, že bude roztřískána další země, která byla ještě nedávno docela funkční a dalo se s ní bez problémů mluvit. Hlavně, že to uškodilo Putinovi…

.

Na Ukrajině je to stejné. Nezáleží na tom, že zemřelo milion Ukrajinců a celá země se z toho sto let nevzpamatuje. Nezáleží na tom, že to stálo evropské důchody a vlastně celý evropský průmysl. Hlavně, že Putin dostal facku. Hlavně, že to nakrátko ukojilo libtardí nenávist. Válka pro ego, nic víc.

Ta facka Rusku je naprosto neadekvátní obětem, které to přineslo a ještě přinese. Rus v Sýrii skoro o nic nepřišel a jestli si někdo myslí, že teď už hladce postavíme z Kataru plynovod do Evropy, tak je tedy naivní. Islamistický bordel tomu zabrání úplně stejně dobře, jako Asadův režim. Jen to bude pro Rusko levnější a bude se to dít samo. Rus nejspíš nepřijde o svůj středomořský přístav ani o letiště. Ale aby se Kaja Kallas mohla radovat ze šťouchance Moskvě, doplatí na to miliony Syřanů a zakrátko i celá Evropa.

Ukrajina zadržuje ruská vojska. Sice má mnohem větší ztráty než Rusko a přišla o deset milionů obyvatel, kteří se už zřejmě na Ukrajinu nevrátí i statisíce mužů, co skončili rozstřílení přesilou ruského dělostřelectva, ale mediálně to vypadá dobře. David vzdoruje Goliášovi už skoro tři roky. Na cenu za tento výron evropských hodnot se nejdřív ptali jen dezoláti. Ale teď se na ni pomalu začínají ptát zemědělci, pracovníci v automotive, oceláři a hospodští.

Papaláši v evropské komisi, se zatím radují, že ruský medvěd má monokl. Sice to na jeho bojeschopnost nemá vliv a ani po třech letech války Rusům nedošla ani nafta ani jídlo ani náboje ani vojáci, ba naopak, podle statistik střílejí stále více raket stále rychleji, ale teď už to určitě vyjde. Ukrajinský geroj už dávno žije jen díky povzbuzujícím injekcím ze Západu, ale ještě jednou by se do Putinova obličeje trefit mohl, ne? Jak to řekl Calvin Candie ve filmu Nespoutaný Django svému gladiátorovi, než ho předhodil psům? Vyhrát nemůžeš, ale zápasit rozhodně můžeš…

Vládnou nám ti nejhorší z nás. Zpívají ódu na radost, že se ze Sýrie stane peklo na zemi kvůli pomíjivé trošce emocí z Putinova klopýtnutí. Tohle se nám jednou vrátí. Jestliže je morálně přijatelné takto uvažovat, bude se jednou takto uvažovat i nad naším vlastním osudem. Jestli se jich urychleně nezbavíme, tak si nakonec vysloužíme stejný úděl, jaký teď přisuzujeme Syřanům. A nejspíš nám ho sami Syřané zařídí. Už se chystají na pochod.

.

A bude velmi poučné, sledovat, jak se mění rozesmáté obličeje evropských papalášů, kteří teď oznamují zastavení přijímání Syřanů a přehodnocení jejich pobytu v Evropě, protože už tam v Sýrii nevládne zlý Asad, ale umírněný džihádista…

Daniel Vidlák

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli vidlakovykydy.

 

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenie pri Prešove, zrazilo tam motorkára , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Trump odštartoval oslavy 250 rokov USA po svojom, najväčšou hviezdou bol opäť on sám

Americký prezident Donald Trump otvoril v stredu 16-dňové oslavy 250. výročia nezávislosti Spojených štátov prejavom vo Washingtone, ktorý sa viac…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Kurt Koch – švajčiarsky kardinál, ktorý zasvätil život hľadaniu jednoty kresťanov

Dnes Vám predstavujeme životopis kardinála Kurta Kocha, ktorý patrí medzi najvýznamnejších katolíckych teológov a ekumenických lídrov súčasnosti. Už viac ako…

25. 06. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania |

Na Kramároch spustí mesto v júli regulované parkovanie

Mesto Bratislava spustí na Kramároch od 22. júla regulované parkovanie – Bratislavský parkovací asistent . Pôjde o lokalitu NM3 –…

25. 06. 2026 | Regióny | 3 min. čítania |
25. 06. 2026 | Regióny | 3 min. čítania |

Vagus: Letné mesiace môžu pre ľudí bez domova byť život ohrozujúcim obdobím

Letné mesiace môžu pre ľudí bez domova predstavovať život ohrozujúce obdobie. Upozornilo na to občianske združenie Vagus. Poukázalo pritom na…

25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Šutaj Eštok pre vraždu ženy v Gelnici chce diskutovať o prípadných systémových zmenách

V najbližších dňoch je potrebné zvolať spoločné stretnutie kompetentných orgánov, na ktorom by sa malo riešiť, či systém ochrany obetí…

25. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Milan Šupa

Andrej Sablič

.
.

USA poskytli Kyjevu spravodajské informácie na útoky na Moskvu, informuje Financial Times

Spojené štáty poskytli kyjevskému režimu spravodajské informácie, ktoré umožnili ukrajinským ozbrojeným silám uskutočniť útoky okrem iného aj na okolie Moskvy,…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

Nový škandál: začalo vyšetrovanie von der Leyenovej v súvislosti s tajnou skupinovou konverzáciou so Zelenským a európskymi lídrami

V EÚ vypukol škandál v súvislosti s tajnou korešpondenciou Ursuly von der Leyenovej so Zelenským a ďalšími politikmi, informuje Berliner…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Keď sa akože konzervatívci vyhrážajú

Výborne som sa zabavil na teórii Milana Krajniaka, podľa ktorej by opoziční konzervatívci mali vytvoriť predvolebný blok, postaviť spoločného lídra…

25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Otec štyroch detí si k hlavnému zamestnaniu pribral brigádu, aby ich uživil. Štát ho zlomil a chce späť 5 tisíc eur

Miroslav Vondrášek, otec štyroch detí z Bratislavy, v rozhovore pre Hlavné správy opísal, ako sa po roku driny v dvoch…

25. 06. 2026 | Rozhovory | 8 min. čítania |
25. 06. 2026 | Rozhovory | 8 min. čítania |

EÚ vypláca Ukrajine prvú časť pôžičky

Prvá časť  “obranného balíka” určeného na nákup dronov, bude vyplatená v najbližších dňoch

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
.

„Nemožné“: vojenský korešpondent Tretiakov veľmi tvrdo o ŠVO a situácii v Rusku

Po priznaní ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že Rusko opäť podviedli, keď mu pred rokom v Anchorage sľúbili veľa vecí,…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |

Čarovné zberateľstvo – vydajte sa na tajuplnú cestu zberu liečivých byliniek!

Spoznajte magickú silu prírody a vydajte sa na tajuplnú cestu zberu liečivých byliniek! Knihu nájdete tu

25. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |

Victor Breiner a Denník N – továreň na propagandu (REAKCIA)

V  Denníku N z pera riaditeľa Infosecurity Victora Breinera vyšiel ďalší ohováračský článok proti Hlavným správam. Samozrejme, ako vždy, je…

25. 06. 2026 | Z domova | 17 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 17 min. čítania |

Vieme presne, komu pomáha liečebný pôst. V kúpeľoch Pieniny vravia: Každému, kto ho podstúpi!

Ak máte záujem o liečbu medicínskym pôstom pod dozorom lekárov na Slovensku, choďte najprv na koniec tohto článku, kliknite na…

25. 06. 2026 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania |
.

Bielorusko možno plní ultimátum Zelenského

Bielorusko môže plniť ultimátum hlavy kyjevského režimu Volodymyra Zelenského. Vyhlásil to ruský a ukrajinský politik Oleg Carev v komentári k…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Danko a novinárka 360-tky boli na tlačovke ako v ringu. Na budúcu tlačovú besedu ju už do priestorov SNS nevpustia

Tlačová konferencia národniarov dopadla tak, že Andrej Danko viac nesprístupní progresívnym médiám vstup do priestorov SNS

25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Z diskusie „bez cenzúry“ medzi Kubinom a Šantom vyviedli novinárku

Médiá informovali o incidente na diskusii v Banskej Štiavnici, na ktorej sa s verejnosťou rozprávali známy prokurátor Ján Šanta a…

25. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Lavrov sa vyjadril k Trumpovmu súhlasu pre Kyjev, aby „odvážnejšie“ konal proti Rusku

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov sa domnieva, že médiá zamieňajú želanie za skutočnosť, keď informujú o údajnom súhlase,…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
.

Existuje vôbec “Duch dohody z Anchorage”, alebo ide len o ďalšiu pascu USA?

„Duch Anchorage“ je geopolitický termín, ktorý vznikol po stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a Vladimíra Putina na Aljaške v auguste…

25. 06. 2026 | Komentáre | 14 min. čítania |
25. 06. 2026 | Komentáre | 14 min. čítania |

Dievča obvinené z vraždy rodičov sa identifikuje ako „transgender“ chlapec, ale aj ako zviera

15-ročné holandské dievča, ktoré údajne ubodalo svojich rodičov na smrť, trpelo zmätkom v otázke pohlavia – ide o najnovší zaznamenaný…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Dotácia neprešla, faktúra prišla. V Petržalke sa envirofilm zmenil na politické pódium

Transparentnosť sa netestuje na tlačovkách, ale na faktúrach. V Petržalke sa ukázalo, čo sa stane, keď sa „dobrá vec“ spojí…

25. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania |
25. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania |

Zakladateľ skupiny Modern Talking šokoval vyjadreniami o vojne a Ukrajine. Jeho rozhovor je virálnym

Zakladateľ skupiny Modern Talking Dieter Bohlen označil víťazstvo Kyjeva za „najhorší scenár“ vojny na Ukrajine, informuje Deutsche Welle

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

Rakovina matky, úmrtný list pre dieťa. Ďalší šokujúci prípad biznisu “náhradného materstva”

Náhradná matka, ktorej počas tehotenstva diagnostikovali onkologické ochorenie, si musela vybrať medzi životom a smrťou nielen seba, ale aj svojho dieťaťa.…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania |

Kyjev začal trojzložkovú operáciu s cieľom prinútiť Rusko k zastaveniu ŠVO

Nepriateľ prešiel k realizácii trojzložkovej operácie s cieľom prinútiť Rusko k zastaveniu vojenskej operácie na podmienkach, ktoré sú preň nevýhodné,…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Primátori zo Zemplína sa postavili proti výstavbe veterných parkov: Nesúhlasíme, aby pokračoval proces akýchkoľvek príprav

Primátor mesta Strážske Patrik Magdoško na sociálnej sieti zverejnil video zo svojho vystúpenia v Bratislave, na ktorom nahlas vyjadril protest…

25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 06. 2026 | Aktualizované 25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
25. 06. 2026 | Aktualizované 25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Leopardy: Ktorá krajina ukrýva takmer polovicu svetovej populácie týchto veľkých mačiek?

Leopardy patria medzi najrozšírenejšie veľké mačky planéty, no ich budúcnosť je čoraz neistá. Napriek tomu existuje krajina, ktorá je domovom…

25. 06. 2026 |

Prekročili všetky hranice. Holandsko povolilo “prvú” eutanáziu 12-ročného dieťaťa

V Holandsku sa azda tá najhrôzostrašnejšia predstava stala realitou: o život prišlo len 12-ročné dieťa. Holandsko prvý raz využilo zákon, ktorý umožňuje…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

“Vy ste plechovica!,” dusná atmosféra, nespokojní občania a strkanice. Nakoniec zrušili verejné rokovanie o veterných parkoch

Verejné prerokovanie strategického dokumentu Akceleračné zóny pre veternú energiu v SR bolo zrušené. Oznámil to moderátor podujatia po tom, čo…

24. 06. 2026 | Aktualizované 24. 06. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania |
24. 06. 2026 | Aktualizované 24. 06. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania |

Superpočítač Opta teraz tipuje Argentínu ako víťaza Majstrovstiev sveta

Argentínska futbalová reprezentácia je teraz favoritom na víťazstvo na Majstrovstvách sveta vo futbale 2026. V čase, keď je skupinová fáza…

25. 06. 2026 |

Pekári: Eurokomisia opäť zaspala – v auguste zmiznú z pultov niektoré privátne značky pečiva

Európske Nariadenie o odpadoch a odpadoch z obalov začína spôsobovať výrobcom potravín v EÚ vážne problémy. Neskoré usmernenia zo strany…

25. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |

Komáre si nevyberajú náhodne: Toto je skutočný dôvod, prečo štípu niektorých ľudí viac ako iných

Komáre dokážu veľmi presne rozpoznať, koho si vyberú za svoju ďalšiu obeť. Komáre sa neriadia náhodou, ale kombináciou telesného tepla,…

25. 06. 2026 |

Toto je prvý príznak, pri ktorom by si onkológovia priali, aby ľudia prestali googliť a radšej navštívili lekára

Vďaka prístupu k prakticky akejkoľvek informácii, ktorú by ste mohli chcieť alebo potrebovať, je ľahké „vyhľadať to na Googli“, keď…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Vo Venezuele došlo k jednému z najsilnejších zemetrasení v histórii krajiny

Vo Venezuele došlo k jednému z najsilnejších zemetrasení v histórii krajiny. V rozpätí iba 40 sekúnd boli pri severnom pobreží…

25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
25. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

NAŽIVO

Cena zlata po stredajšom poklese pod 4000 USD za uncu klesá aj vo štvrtok. Tlak na trh vytvára silný dolár, posilnený očakávaniami sprísnenia menovej politiky Fedu. Spotová cena ráno dosiahla 3993 USD za uncu, čo je o 0,2 % menej než v stredu. Augustový kontrakt na burze Comex sa drží okolo 4008 USD, informovala agentúra Reuters.

12:32

Nový stavebný zákon platný od apríla 2025 úplne zastavil možnosť dodatočne legalizovať čierne stavby. Každá stavba začatá bez povolenia musí byť odstránená a všetky náklady znáša stavebník. UUPV upozorňuje, že pravidlá sa týkajú veľkých projektov aj drobných stavieb, a pripomína, že pokuty môžu dosiahnuť až 15‑tisíc eur pre fyzické osoby a desaťnásobok pre firmy.

12:31

PS aj KDH tvrdia, že vládne úpravy energopomoci sú slabé a stále vedú k plytvaniu. Rastislav Krátky (KDH) odhaduje, že lepším nastavením by sa dalo ušetriť 75 až 115 miliónov eur, ktoré by mohli ísť napríklad na daňové bonusy pre deti. Kritizuje, že pomoc zostáva prakticky plošná. PS dodáva, že pomoc pre ľudí s viacerými bytmi či poslancov je absurdná a energopomoc sa zmenila na drahú frašku. Obe hnutia žiadajú adresnejší systém a podporu pre chudobné domácnosti aj menšie firmy.

12:30

SaS podala trestné oznámenie na Ministerstvo dopravy pre podľa nej predraženú zákazku na poradenské služby k PPP projektom v hodnote takmer 39 miliónov eur bez DPH. Strana tvrdí, že existujú vážne pochybnosti o hospodárnosti a transparentnosti tendra a upozorňuje na nezrovnalosti v opise zákazky aj nadhodnotené osobohodiny. SaS žiada, aby prípad preverili orgány činné v trestnom konaní.

12:29

Izraelská armáda oznámila, že na juhu Libanonu zahynul jej vojak po prevrátení vozidla. Hoci armáda hovorí o úmrtí počas operácie, zdroj Reuters incident označil za nehodu. Od marca tam podľa Izraela zahynulo 37 vojakov, zatiaľ čo libanonské úrady hlásia viac než 4100 obetí izraelských útokov, informuje AFP.

12:28

.

Škandály celebrít, ktoré pobavili celý svet: 10 najvtipnejších prešľapov popkultúry

Škandály celebrít sú neoddeliteľnou súčasťou sveta šoubiznisu a niektoré z nich sa zapísali do histórie skôr ako komédia než tragédia.…

25. 06. 2026 |

Český Ústavný súd nariadil vláde, aby zobrala prezidenta na samit NATO, nesmie mu klásť žiadne prekážky

Český Ústavný súd v stredu predbežným opatrením nariadil vláde premiéra Andreja Babiša, aby prezidenta Petra Pavla zaradila do oficiálnej delegácie…

24. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
24. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Hackeri zverejnili počet zabitých ukrajinských vojakov, rok 2026 je rekordný

Ukrajina , 25. jún 2026 - Ukrajina prišla za 4 roky Špeciálnej operácie o 2,4 milióna vojakov, z toho viac…

25. 06. 2026 |

Medzi Poľskom a Ukrajinou už druhý deň neprebiehajú žiadne dodávky: dodávky elektrickej energie boli prerušené

V máji sa Poľsko stalo jedným z hlavných dodávateľov elektrickej energie na Ukrajinu, v júni sa však tok energie začal…

24. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
24. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Chameleón“ z Manchestru: V britskej politike sa chystajú veľké zmeny

Kto je Andy Burnham, ktorý by sa mohol stať britským premiérom, a čo môže očakávať Ukrajina?

24. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
24. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Milan Šupa

Andrej Sablič

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov