NAŽIVO

V Benátkach sa vyostruje debata o turistickej dani. Nový primátor mesta Simone Venturini navrhuje radikálne zvýšenie vstupného poplatku pre jednodňových turistov počas hlavnej sezóny. Súčasná suma päť až desať eur by tak mohla vyskočiť až na 50 eur. Informovala o tom agentúra APA, ktorej správu prevzala TASR.

11:36

Počas športového podujatia v nemeckom meste Rastatt udrel blesk, pričom zranil deväť ľudí. Jeden človek je vo vážnom stave. Podľa hovorcu miestnej polície museli hospitalizovať šesť osôb. O udalosti informovala TASR na základe správy od agentúry DPA.

11:35

Luxusný dovolenkový rezort v Dominikánskej republike v piatok takmer úplne vyhorel. Podľa agentúr AP a TASR pri katastrofe zomrel taliansky turista. Záchranári museli z miesta evakuovať 1 690 ľudí, pričom viacerí z nich skončili v starostlivosti lekárov.

11:32

Vyše šesť týždňov trvajúce pouličné nepokoje a blokovania dopravných tepien vyústili v Bolívii do zavedenia výnimočného stavu. Opatrenie s celoštátnou platnosťou v sobotu oznámil prezident Rodrigo Paz. Správu priniesla agentúra TASR, ktorá prebrala informácie od francúzskej agentúry AFP.

08:36

Washington označil kubánske ekonomické reformy za „povrchné dymové signály“. Podľa vyhlásenia hovorcu ministerstva zahraničných vecí USA sú tieto kroky nevýrazné a prichádzajú s veľkým oneskorením, pričom režim sa nimi iba snaží odpútať pozornosť. O kritike zo strany Spojených štátov informovala TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

08:34

USA a Irán sa pokúsia obnoviť mierové rokovania. Americký vyslanec Steve Witkoff a iránsky šéf diplomacie Abbás Arákčí už odcestovali do Švajčiarska, kde by mali prebehnúť vzájomné rozhovory. Informácie priniesol portál Axios, pričom správu prebrala agentúra TASR zo servisu DPA.

08:33

V Mníchove sa v noci na sobotu zrútili z mosta dva vagóny nákladného vlaku. Pád z približne päťmetrovej výšky si vyžiadal rozsiahly zásah záchranných zložiek a zanechal jedného človeka v kritickom stave. Správu priniesla agentúra TASR s odvolaním sa na nemeckú DPA a denník Bild.

08:33

V Kyjeve sa v piatok zhromaždili desiatky ľudí, predovšetkým žien, pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie sexuálneho násilia v konfliktoch. Účastníci protestu apelovali na prepustenie žien zadržiavaných v Rusku a na okupovaných ukrajinských územiach. Informácie priniesla agentúra TASR na základe servisu AFP.

08:32

Na to, aby Európa dokázala samostatne niesť plnú zodpovednosť za svoju konvenčnú obranu, potrebuje päť až desať rokov. V piatok to pre agentúru Reuters vyhlásil belgický minister obrany Theo Francken. Správu prebrala agentúra TASR.

08:30

Bielorusko musí do týždňa odstrániť zosilňovače signálu pre ruské drony zo svojich hraníc s Ukrajinou. Vyhlásil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa agentúry TASR, ktorá sa odvoláva na nemeckú DPA, adresoval Zelenskyj toto ultimátum priamo Alexandrovi Lukašenkovi.

08:29

Vysoký komisár OSN pre utečencov Barham Sálih vyzval pred Svetovým dňom utečencov svetových lídrov a verejnosť, aby v migrantoch nevideli len ekonomické či sociálne bremeno. Informovala o tom agentúra TASR na základe servisu DPA.

08:28

Švajčiarska vláda v piatok predložila parlamentu návrh zákona, ktorý zakazuje verejné používanie nacistických symbolov vrátane svastiky či nacistického pozdravu.

Kabinet tým reaguje na prudký nárast antisemitských incidentov z posledných rokov. Informácie priniesla TASR na základe správ od agentúr AFP a Reuters.

08:27

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s ponechala hodnotenie Slovenska na úrovni A3 so stabilným výhľadom. O najnovšom výsledku informovalo v piatok večer Ministerstvo financií SR.

Rezort financií vníma toto rozhodnutie pozitívne, a to najmä v kontexte súčasných globálnych rizík, akými sú napätá ekonomická situácia v EÚ, obchodné spory, ropná kríza či spomaľovanie hospodárskeho rastu našich kľúčových obchodných partnerov.

 

08:23
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Výpoveď bývalého vysokopostaveného člena Al-Kájdy. ISIL je žoldnierom USA – pokračovanie 2. časť

Prinášame vám prepis rozhovoru, ktorý odvysielala arabská televízia, a v ktorom jeden zo zakladateľov Al-Kájdy hovorí o pomeroch na Blízkom východe

❚❚
.

Redaktorka: Na našom programe sme uviedli nejaké detaily o tejto knihe

Šejk Nabeel Naim: Abu Bakr Muhammad Maqdisi v knihe použil tú istú politiku ako Džingischán. Vďakabohu ma neinšpiroval politikou Proroka Muhammada, pretože Boh povedal: A veru máte teraz v poslovi Božom príklad prekrásny pre každého, kto dúfa v Boha a v deň posledný, a kto Boha často spomína. (Korán 33:21.) Takže ich prekrásny príklad bol Džingischán.  Džingischán vstúpil do dediny s tým, že v nej vyhladil všetko živé, dokonca aj zvieratá a spálil domy, keď v ďalšej dedine počuli, že Džingischán sa blíži, utiekli, a to isté robí ISIS v Iraku. A aký je cieľ ISIS? Keď ISIS vstúpili do Samerry, zabili 1000 sunitov a teraz zabíjajú šítov, toto je americká politika. Henry Kissinger napísal memorandum v roku 1982 alebo 1984, už si presne nepamätám, volá sa 100 Rokov Vojny. Keď sa ho pýtali, kde sa táto vojna odohrá, odpovedal, že na Blízkom východe, vznietime vojnu medzi šítmi a sunitmi. Pracujú na tom, aby vyvolali vojnu medzi sunitmi a šítmi. Presne ako Abu Mussab (Zarqawi) vyhodil do vzduchu sunitskú mešitu, potom zase šítsku mešitu, aby začal sektársku náboženskú vojnu; a toto je samozrejme americký plán a vravím vám, že ISIS nezabili jediného Američana. Ani jedinému Američanovi nesťali hlavu a nehrali s ňou futbal. Stínajú hlavy muslimom, pojedajú ich pečeň, ale nezabili jediného Američana, aj keď fungujú od roku 2006…

Redaktorka: Hovoríte o ISIS a ich brutalite, ktorá je však obľúbená medzi mladými… Praktizujú ten najvyšší level násilia a brutality, môžete nám vysvetliť čím to je, že tieto rôznorodé skupiny mladých ľudí sa pridávajú k ISIS?

Šejk Nabeel Naim: Je to ideológia takfíru. Problém s takfírskou ideológiou je rozšírený medzi európskymi muslimami, prečo? Sedel som s nimi… Európski muslimovia  odsúdili všetko, čo videli v Európe…

.
Na snímke Šejk Nabeel Naim v štúdiu

Redaktorka: Ale prichádzajú aj z krajín GCC, a dokonca ja z islamských krajín…

Šejk Nabeel Naim: Rozumiem vám, je to rozšírené medzi muslimami v Európe a v Saudskej Arábii, lebo wahabbizmus (radikálna odnož islamu) je k takfíru bližšie, než iné odnože islamu. A keď som sa s nimi rozprával, zistil som, že majú jednostranné takfírske myslenie, a keď som sa rozprával so Sayyed Imámom počas súdu proti vládcovým asistentom, keď povedal, že niet panovníka, ktorý môže vládnuť sám, musí mať podporu polície a armády, preto sú všetci policajti a vojaci neveriaci (Kuffar), ako on. A tak som sa opýtal, a čo ten, ktorý ide voliť vládu? Odpovedal: je to Káfir (neveriaci). Povedal som mu: označil si armádu, políciu a ľudí za neveriacich (Kuffar), si takfírista… Islam nie je prísny, zahŕňa preventívne výnimky ako ignoranciu, prostredie, príčiny… Oni toto neštudovali, pre nich je vládca neveriaci, a to znamená, že všetci, ktorí sú s ním, sú neveriaci. Bashar Assad je nusauri, preto všetci, ktorí sú s ním, sú nusauri (odnož islamu), aj keď 90% sýrskej armády sú suniti, pretože to je percento sunitov medzi Sýrijčanmi.

Ale oni rozmýšľajú jednostranne a sú to ignoranti

Redaktorka: Ignoranti, v akom zmysle?

Šejk Nabeel Naim: Ignoranti náboženstva. Býval som s Aymanom (Zawahrim), Ayman je ignorant, nepovedal nič, než sa so mnou prv neporadil…

.

Redaktorka: napriek tomu, že ste spomenuli, že Zawahri v určitom štádiu odmietal prijať takfíristov (do Al-Kájdy)…

Šejk Nabeel Naim: Áno, my sme boli tí, ktorí ich nechceli prijať. Povedal som mu: Ak sa tvoj brat, Muhammad, pripojí k organizácii, zrušíme ju, pretože tvoj brat je takfírista. A tak súhlasil, až kým nás vo väzení nerozdelili, potom prišiel jeho brat a prevzal vedenie v organizácii. Jeho brat je vlastne retardovaný. Je takfírista a retard. Keď sa s ním rozprávate, máte pocit, že hovoríte s niekým, kto nemá mozog…

Redaktorka: A presne to je zvláštne, keď sme sa rozprávali, že pochádzajú z rôznych oblastí spoločnosti, z rôznych krajín, a dokonca majú aj rôzne stupne vzdelania, sú medzi nimi doktoranti, ako ich môžete všetkých nazvať ignoranti?

Šejk Nabeel Naim: Ignorancia v náboženstve je jedna vec a byť doktorom je vec druhá… Uvediem príklad: Som doktor v nemocnici, so mnou je sestra a 3é rokov budeme v nemocnici spolu, stane sa po 30-tich rokoch doktorkou? Stane sa zo sestry po 3é-tich rokoch doktorka?

Redaktorka: Toto je popis, však?

Šejk Nabeel Naim: Oni sú takí, vzdelávajú sa sami, sú ako sestry. Nikdy sa nestanú doktormi. Som špecialista na islamskú šáriu, pre mňa je ignorant, náboženský ignorant, nerozumie náboženstvu.

Redaktorka: Mali by sme objasniť, hovoríte o džiháde? Salafistickom alebo takfírskom? Také je delenie?

Šejk Nabeel Naim: Áno, sú to ignoranti…

Redaktorka: Všetci?

Šejk Nabeel Naim: Hádal som sa s ich najvyšším duchovným vodcom.

.

Redaktorka: Salafisti, salafistický džihád a takfíristi, to sú tri rôzne skupiny, všetci sú ignoranti?

Šejk Nabeel Naim: Niet medzi nimi rozdielu, všetci sú ignoranti. Býval som so Sayyed Imam Sharifom. Je medzinárodným zakladateľom celej ideológie rozšírenej od Džakarty až po Nouakchott. Napísal knihu pod názvom Al Jamei Fi Talab Al-ilm Al-Sharif (Biblia hľadania úctyhodného učenia). Táto kniha je manifestom a ideológiou všetkých takfírskych skupín ako ISIS, Nusra Front, Ansar Bet Maqdas (podporovatelia jeruzalemského domu), salafistických džihádistov a všetkých tých, ktorých si dokážete predstaviť, a už nik ďalší po Sharifovi nepísal.

So Sharifom som debatoval o mnohých veciach. Povedal mi, že v ďalšom vydaní knihy, veľa upraví a spomenie komenty, ktoré som mal. Neurobil to, znova dal knihu do tlače v takom stave, v akom bola pred tým.

Tiež som sa s niekým hádal – takfír kvôli hriechom, hriech znamená neveru, ako ten, ktorý pácha cudzoložstvo je neveriaci. Polemizovali sme: trest pre neveriaceho, ktorý sa stane neveriacim, je smrť  a cudzoložníkov trest je bičovanie, ako sa trest líši (keď dôjde iba k hriechu)?

Redaktorka: Rozdielnosť v ideológii a myslení trvá už od začiatkov, od éry Bin Ládina medzi Zawahrim a Maqdisim. Čo viedlo ku schizme medzi inými organizáciami, ale keď hovoríme o ISIS, keď ich porovnávame k Al-Kájde, sú medzi nimi zásadné rozdiely…

.

Šejk Nabeel Naim: Niet rozdielu v ideológii, iba v organizačnej štruktúre…

Redaktorka:  Na tom je potom založená budúcnosť ISI?

Šejk Nabeel Naim: Kým sú mladí presvedčení o takfírskej ideológii, ISIS bude pokračovať. Po druhé, ISIS hrá na dvoch úrovniach: Bashar Assad je nusairijský odpadlík, a malo by sa proti nemu bojovať a proti nusairijskej sekte používajú fatwy (náboženské súdne vyhlášky) IBN Taymiyyaha…

Redaktorka:  Živenie týchto myšlienok zabezpečí kontinuitu a možno aj iné záujmy… Živenie rôzneho charakteru: intelektuálne, peňažné, výbava, munícia atď… Kým zotrvajú zdroje tejto ideológie, ISIS bude existovať aj naďalej…

Šejk Nabeel Naim: Bernard Lewis, zakladateľ teórie vedenia vojny štvrtej generácie to povedal. Povedal: nepotrebujeme transkontinentálne armády, ktoré vzbudia národné povedomie a vrátia sa k nám ako mŕtvoly, ako v Afganistane a Vietname, ale mali by sme nájsť agentov v cieľových krajinách, ktorí vykonávajú úlohu vojakov a potrebujeme mediálne nástroje, ktoré skreslia pravdu, a peniaze, ktoré nám to umožnia…

.

Toto je vedenie vojny štvrtej generácie, agenti miesto vojakov…

Redaktorka:  To je alternatívna armáda, zastupiteľská vojna?

Šejk Nabeel Naim: Áno, samozrejme.

Redaktorka: Medzi kým je táto vojna? Hovoríme tu o armádach na zemi, Al-Kájde a všetkým, čo sa z nej rozvetvuje. Tieto armády bojujú za aký boj, medzi kým?

Šejk Nabeel Naim: Pracujú pre americkú tajnú službu (CIA).

Redaktorka:  Proti komu bojujú?

Šejk Nabeel Naim: Proti režimom. V 1988 ustanovili plán Clean Break (PNAC)…

.

Redaktorka: Proti komu bojujú v Iraku? Proti Malikimu (iracký premiér)

Šejk Nabeel Naim: Bojujú proti šítom a sunitom, keď vstúpili do Sammerry, Šejk Ali Hatimi, vodca Anbárskych rodín, povedal:   ISIS vstúpili do Sammerry a chladnokrvne zavraždili 1000 sunitov… vraždia šítov, kresťanov a kohokoľvek, koho čelia. ISIS považujú všetkých ľudí za neveriacich a ich krv je zadarmo.

Kto zabil Aliho (msn), privlastnil si jeho krv, kto zavraždil HUsseina (msn), nebol to náhodou muslim z odnože, ktorá tvrdí, že sú muslimovia? Všetci títo sú nehanebne previazaní s históriou, Prorok (msnajr) ich nazval Pekelní Psi. „Ak ich stretnem, zabijem ich zabitím Aada irámskych pilierov“, to sú tí, ktorí  sa skrývajú za týmito ideológiami. Ideológie Khawarij (zločinec v islame), o ktorých nás Prorok varoval, a bude to pokračovať.

Čo sa týka ISIS, ISIS nezabili jediného Američana. Opozícia, ktorá tri roky divoko bojovala s Assádom, nevystrelila jedinú guľku proti Izraelu…

Redaktorka: Čo tvorí  predpoklady blízkeho nepriateľa, v ideológii týchto skupín, blízky nepriateľ sú krajiny a ich vodcovia, z geografického hľadiska . Výraz blízky nepriateľ a ďaleký  nepriateľ existuje v slovníku Al-Kájdy. Spomenuli ste Izrael, ktorý nie je územne vzdialený. Prečo je vzdialený pre nich?

Šejk Nabeel Naim: Nie, nehovoria tak, vravia: bojovať proti odpadlíkom je vyššia priorita, než boj proti pôvodnému neveriacemu (Izrael), blízky a vzdialený je starý koncept…

V súčasnosti sme odpadlíci my…

.

Redaktorka: V rámci ich chápania?

Šejk Nabeel Naim: Áno, my sme odpadlíci, arabskí vládcovia sú odpadlíci, arabské armády sú odpadlíci, a preto je boj proti odpadlíkom prioritou namiesto boja proti pôvodnému neveriacemu židovi. Napríklad, Issam Hattito, vodca Muslimského bratstva, zodpovedný za vedenie vojny proti Assádovi, kde sa usadil? Býva v Bejrúte? Riyáde alebo v Káhire? Usadil sa v Tel Avive. Ahmad Jarba, býva v Riyáde, Káhire alebo v Teheráne? Cestuje medzi New Yorkom, Parížom a Londýnom, jeho zamestnávatelia, ktorí platia jeho výdavky….

Keď bol Obama odhalený a vyšlo najavo, že ozbrojuje ISIS a Nusra front americkými a tureckými zbraňami, povedal: „Zastavíme ozbrojovanie, pretože americké zbrane pre Nusra Front nám náhodou unikli…“ Nepovedal toto Oboma? Unikli?! Zistili ste, že náhodu unikli po dvojročnej vojne?! Nusra Front má 10 000 bojovníkov a ISIS má ďalších 10 0000, všetkých 20 000 používa americké zbrane, a Oboma povie, že po dvoch rokoch zistil, že ich (americké) zbrane náhodou unikli?! Myslíte si, že sme hlupáci? To je konšpirácia proti regiónu a povedal som vám, že Netanyahu a Dick Chenney ustanovili plán Clean Break v roku 1988 a ten plán ničí 4 krajiny, začali s Irakom, potom Sýria, potom Egypt a potom Saudská Arábia, volá sa to Clen Brak plán (PNAC), je veľmi dobre známy… Za použitia radikálnych skupín v regióne. A súdny príklad, za ktorý je bývalý egyptský prezident Morsi stíhaný, príklad komunikácie s nepriateľom, keď kontaktoval Zawahriho, bol úlohou Issama Haddada, ktorú mu zadal Obama osobne 28. decembra 2012, bol v Bielom dome na stretnutí s CIA, priznal počas vypočúvania verejnou obžalobou počas súdneho konania…

Redaktorka: Ako ste sa k tomu dostali?

Šejk Nabeel Naim: „Výpovede verejnej obžaloby sú publikované a dostupné. A sám Obama vošiel do miestnosti, v ktorej sa odohrávalo stretnutie, dal tímu CIA kus papiera a odišiel, oni to prečítali a povedali mu: od Muslimského bratstva sa vyžaduje, aby obsiahli radikálne skupiny regiónu ako Hamas a Al-Kájdu, a tak zavolal Zawahrimu z telefónu Rifa Tahtawiho, hlavy prezidentského súdu, ktorý je zároveň Zawahriho bratanec. Zawahri rozprával s Morsím a Morsí mu vraví: Mier s tebou, Princ veriacich, potrebujeme tvojich ľudí tu na Sinaji. Pokryjem všetky výdavky, jedlo a vodu a bezpečnostné zložky ich nebudú prenasledovať… Bolo to nahraté a poslané prokurátorovi a za to je Morsi súdne stíhaný.

Ak sa spýtate, ako som sa to dozvedel, bol som na Kanáli 2 Egyptskej TV a so mnou bol Generál Gamal, 1. tajomník egyptskej tajnej služby, ktorý tento rozhovor nahral a prepísal, a tento prepis bol odovzdaný Prokurátorovi.  TV reportér sa ho opýtal: Je dovolené, aby tajná služba nahrávala hovory prezidenta republiky? Odpovedal: Neodpočúvame prezidenta, odpočúvali sme Zawahriho telefón a zistili sme, že prezident s ním rozprával. Hovoril mu mier s tebou  veliteľ veriacich, a tak som prepísal nahrávky, napísal správu a všetko odovzdal riaditeľovi tajnej služby… A tak sa ho opýtal: Informovali ste prezidenta? Odpovedal: Nie je to moja povinnosť, nekomunikujem priamo s prezidentom, jednám s riaditeľom tajnej služby a to sú moje hranice. Opýtala sa ho: Čo ste napísali do správy po tom, čo ste zapísali obsah pásky? Pri Bohu prisahám, že jej povedal, bol som v tom istom štúdiu: „Napísal som, že Morsi, prezident republiky, predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť Egypta. Aby ignoranti vedeli, prečo ľudia stáli na strane armády 30. Júna, pretože prezident komunikuje s Al-Kájdou a je to nahraté, dnes je za to súdený a veliteľ tajnej služby napísal, že prezident je hrozbou pre národnú bezpečnosť Egypta. Taká je úloha týchto skupín v regióne. Keď Obama povedal, že podporuje Morsiho kampaň 50 miliónmi dolárov, a keď Qaradawi povedal: Obama poslal 60 miliónov dolárov pre sýrijské „hnutie odporu“, Boh ti žehnaj Obama, potrebujeme ešte viac… Konvertoval Obama na islam alebo začala Amerika nosiť hidžáb? Opýtal som sa Qaradáwiho: Keď Obama podporuje sýrijskú opozíciu, je to preto, aby ustanovil kalifát? A znova obnovil dni Rašídskych kalifátov? Alebo prešiel Obama na islam a Amerika začala nosiť hidžáb a začala podporovať sýrijskú opozíciu? Toto je práca odhalených agentov (špiónov) a nechcime si klamať a strkať hlavy do piesku. Na región je uvalená konšpirácia a cieľom je oslabiť Irán a vtiahnuť ho do vojny… Prvé vyhlásenie ISIS po bitke s Malikim: „Vyberieme sa do Najafu a Karbaly a zničíme posvätné kaplnky,“ vtiahli iránske nohy do Iraku. Irán povedal, že svätyne obránia, musia, nemôžu ich nebrániť, to sa vyžaduje. Vyžaduje sa stret Saudov a Iránu v 100 ročnej vojne, nekonečnej vojne, vyčerpávajú sa tak ich zdroje a peniaze. Urobila to isté, čo počas Saddámových čias v Iraku (s Iránom). Tomuto musíme porozumieť, bojovať a postaviť sa proti tomu…

Redaktorka: Spomenuli ste Egypt, Sýriu a Irak, vidíme, že sa v týchto krajinách odohrávajú podobné aktivity, spomenuli ste aj Saudov. Budú Saudi napadnutí v nastávajúcej fáze?

.

Šejk Nabeel Naim: Mienilo sa, keď bude Muslimské bratstvo vládnuť v Egypte, v saudskej Arábii a v celom regióne (GCC) začnú problémy v roku 2016. Toto nie sú moje slová, toto povedal šéf tajnej služby Saudskej Arábie, Dhahi Khalfan. On zatkol tých. Ktorí sa priznali. Odkiaľ to Dhahi Khalfan zobral? Zatkli bunky, ktoré detailne priznali: Keď sa Muslimské bratstvo usadí v Egypte, začnú vyvážať problémy do Zálivu (GCC) prostredníctvom svojich existujúcich buniek a destabilizujú bezpečnosť Zálivu, to povedal Dhahi Khalfan, šéf saudskej tajnej služby, nie ja.

Redaktorka: Okolnosti a faktory, ktoré sme videli v Káhire, Damašku a Baghdade, v krajinách: Sýria, Egypt a Irak, existovalo bezpečnostné vákuum a dozvuky takzvanej Arabskej jari. O akom vákuume hovoríme v prípade Saudskej Arábie? Kde môžeme nájsť okolnosti, ktoré by umožnili týmto organizáciám vstup do Saudskej Arábie?

Šejk Nabeel Naim: Pozrite, v Londýne je v obehu kniha pod názvom „Vláda Al Saudov“, v tej knihe sú Saudi označení za Kuffar (neveriacich). Píše sa v nej, že Saurdská rodina je nespravodlivá, že kradnú verejné financie, a že sú to neveriaci, ktorí nevládnu na základe Božích príkazov, a že islamské právo je aplikované iba na chudobných, ale pre bohatých neplatí. Je to kniha, ktorá má vzdelávať mladých Saudov v zahraničí, aby bojovali proti domácemu režimu. Tiež vravia: vyzývame kráľovstvo, aby sa stalo konštitučnou monarchiou, to znamená, že kráľ nevládne, ako Britská kráľovná a tento trend je podporovaný Amerikou a Britániou a ľudia, ktorí na tom pracujú prebývajú v Londýne, hniezde špiónov. Všetci svetoví špióni bývajú v Londýne… Ich cieľ je rozdeliť región, aby zabezpečili bezpečnosť pre štát Izrael. Izrael je slabý a opovrhnutiahodný štát, mimochodom geopoliticky Izrael nie je štátom, ako Qatar, je Qatar štát? je to iba stan, v ktorom sedí človek so svojimi peniazmi, to je všetko… Sú štáty ako Irán, Saudská Arábia a Egypt, geograficky existujú až do konca časov. Potom sú štáty, takzvané Satanské krovie, sú založené ani neviete ako, napríklad Izrael alebo Qatar, môžu zmiznúť za jeden deň a viac ich nenájdete. Takže aby bola zaručená existencia štátu Izrael, všetky entity naokolo musia byť zničené. Kurdi si vezmú jednu časť, suniti druhú, Maliki tretiu…. každá odnož si vezme časť ako v Libanone, kde medzi sebou bojujú, keď sa prestanú biť, dajú si čaj, potom si dajú druhé kolo bitky…

Redaktorka: Chcem sa vrátiť k faktorom vzťahujúcim sa na Saudské kráľovstvo, vraveli ste, čo sa plánuje na základe tejto ideológie. Máte vedomosti, skúsenosti, hovoríte o príkladoch a dôkazoch, ale ako začnú? Je pravdou, že saudské ministerstvo vnútra minulý máj ohlásilo, že rozložilo bunku ISIS o 62 ľuďoch, ako vravia, ale ako vstúpia do Saudskej Arábie, na akých faktoroch to bude závisieť?

Šejk Nabeel Naim: Vravím vám, že pripravujú revolúciu proti vládnucej rodine. To znamená skorumpovanej rodine, ktorá kradne verejné financie, hovoria o koreňoch rodiny…

Redaktorka: Zvnútra kráľovstva?

Šejk Nabeel Naim: Zvnútra kráľovstva, majú tam silných takfíristov. Pretože, ako viete, rozdiel medzi ideológiou takfíru a wahhabizmu je tenký ako vlas. Je veľa mladých, ktorí nasledujú takfírsku ideológiu, pridajte k tomu kampaň proti saudskej vláde a proti vládnucej rodine. Je veľmi jednoduché, aby sa dotyčný vyhodil do vzduchu s čímkoľvek…

.

Redaktorka: takže to bude závisieť iba na týchto faktoroch, nesmieme opomenúť na fakt, že skupiny ISIS pochádzajú z krajín Perzského zálivu a šíria sa správy, že vlády GCC si zámerne nevšímajú nábor členov ISIS a podľa týchto správ ich vysielajú bojovať do Sýrie, Iraku a ďalších krajín. Môže existovať nábor na boj v rámci kráľovstva, na pohyb v kráľovstve?

Šejk Nabeel Naim: Áno, áno, väčšina z nich sú Saudi a presne tak sa to bude odohrávať. Ale dúfali, že Muslimské bratstvo bude vládnuť v Egypte, preto saudský kráľ Abdullah podporil revolúciu 3é. Júna, jeho konanie bolo založené na informáciách o tom, čo sa má udiať v regióne. Prečo sa postavil proti Muslimskému bratstvu? Saudi vždy zahŕňali členov MB, a ak Muslimské bratstvo (MB) niekedy zarobilo peniaze, bolo to vďaka Saudom. A Mohammed Qotb, otec všetkého Takfíru vo svete, strávil 40 rokov života v Saudskej Arábii. Napísal knihu pod názvom Ignorancia dvadsiateho storočia a tvrdí b nej, že žijeme v ignorancii viac, než v časoch Proroka (msnajr). A Saudi ho prijali a prednášal na univerzite… Prečo sa postavili proti MB? Pretože Muslimské bratstvo nemá žiadne náboženstvo, národ, nie je bezpečné byť s nimi, zradia kohokoľvek

Redaktorka: Na druhej strane, ako sa vysporiadať s takou organizáciou a ideológiou? Islamské hlasy sú veľmi zmierlivé, hrdelné, takpovediac… nepočuť silný hlas, ktorý by sa postavil proti nim, nie je presvedčivý alebo potrebuje sprostredkovateľov?

Šejk Nabeel Naim: Nie, múdrym hlasom chýba elán, sú to zamestnanci, povedali by nechajte ISIS vyhorieť s kýmkoľvek, kto ich priniesol… Niet vitality na odpoveď, nepociťujú nebezpečenstvo. Po druhé, Azhar v Egypte, ktorý viedli smer náboženské svety, chýba už 40 rokov. Dôvod na 40 ročnú neprítomnosť je ropný boom a hlasy saudského kléru sú silnejšie než azhárskeho. Salafizmus bol založený v Egypte, aby bojoval proti Azharu (islamská univerzita). Ďalej, povinnosť utečencov je odpovedať na ideológiu ISIS, detailne na ňu reagovať. Utečenci by mali povedať, ISIS tvrdí toto, a toto je správna reakcia…

Sedel som s ľuďmi, ktorí prišli z Londýna, aby bojovali v Sýrii, sedeli so mnou a vďaka Bohu odišli z Egypta späť do Londýna. Opýtali sa ma a ja som im odpovedal, predpokladajme, že Assad ráno zomrel, povedal by som: Prečo, Bože, si si vzal Assáda, keď sa vojna ešte neskončila? Kto zaujme jeho miesto? Odpovedali: Jarba… Povedal som: On je hodný akurát tak Assádových topánok… Povedali: Je to pravda a odišli naspäť, odkiaľ prišli. Povedal som im, veď idete bojovať za Ameriku a Izrael, budete to vy, kto bude vládnuť v Sýrii? Ak to budete vy, kto bude vládnuť v Sýrii, budem bojovať po vašom boku, pri Bohu prisahám… Ale budete vládnuť v Sýrii po Assádovi? Odpovedali, že nie, povedal som mu, ste využívaní na odstránenie Assáda, a potom Jarbu, Salim Idressa a Issam Hattito budú nasledovať. Všetci títo sú produkovaní v hniezde špiónov v Londýne, nebudete to vy, kto bude vládnuť.

Redaktorka: Ako môžeme rozlíšiť medzi náboženskou oddanosťou a národnou zodpovednosťou? Je problém kombinovať oboje?

Šejk Nabeel Naim: Áno, áno, samozrejme, je to veľká chyba medzi národnou zodpovednosťou a náboženskou oddanosťou. Mám vám povedať slová Generála Guida (vodcu) Muslimského bratstva? Povedal Toz (do kravského lajna) s Egyptom. Toto je ich vízia národnej zodpovednosti. A keď MB vládli v Egypte… Dám vám jeden dôkaz ich nenávisti voči egyptskému národu. V poslednom interview Konzula Adliho Mansoura, medzivládneho prezidenta Egyptu s pani Lamis Hadidi, poslednú otázku, ktorú mu položila, bola o mape Egypta, ktorá bola za ním v pozadí. Požiadala ho, aby jej povedal príbeh o fotografii, ktorá je za ním… Odpovedal: Túto fotografiu urobil Kráľ Fouad pred 100 rokmi, vieme, že on bol prvý, potom Kráľ Farouq, potom Abdul Nasser, Sadat, a potom Mubarak. Povedal jej, že odkedy Kráľ Fouad dal zhotoviť túto fotografiu pred 100 rokmi, celý čas tam visela. Bola odstránená iba na 1 rok počas vlády MB. Odstránili ju a dali ju do skladu… A pracovali na tom, aby sprístupnili 600 km štv. Hamasu, aby vyriešili palestínsky spor… Existuje súvislosť medzi národnou zodpovednosťou a náboženskou oddanosťou, a to protirečí s chápaním salafistických duchovných. A poviem vám o politickej teórii Imáma Ibn Taymiyyaha, ktorého ľudia považujú za jedného z najprísnejších imámov. Ibn Tayamiyyaha sa opýtali: ak národný záujem je v konflikte s islamským právom, ak aplikujeme šáriu, stratíme krajinu, čo máme robiť? Odpovedal: Udržiavanie domoviny je prioritou pred aplikovaním šárie, pretože ak prídete o krajinu, kde budete aplikovať  šáriu?

.

Uvediem príklad, aby som to objasnil, ak je niekto nahý a spadne z 10. Poschodia, zachránite ho alebo dáte mu nejaké šaty? A preto, ak dôjde ku konfliktu záujmov, zachovať krajinu má väčší význam, než aplikácia šárie.

Redaktorka: A súčasný záujem?

Šejk Nabeel Naim: Zachovať národ.

Redaktorka: A v skutočnosti toto najviac chýba v politike, nazývame to národná zodpovednosť a…

Šejk Nabeel Naim: To kvôli ignorancii. Nevieme, čo je to národná zodpovednosť. Niet konfliktu medzi národnou zodpovednosťou a náboženskou oddanosťou, konflikt sa odohráva kvôli ich ignorancii. Medzi národom a vierou.

.

Redaktorka: Táto téme potrebuje viac priestoru, obzvlášť v súvislosti s regionálnymi krajinami, západnými krajinami, v súvislosti s charakterom týchto krajín, ich pozadím a vierou, vidíme, že je umožnené vytvárať vzťahy s Indiou a Čínou, a keď sa bavíme o krajinách ako Irán, náboženské pozadie sa spomína. A toto si tiež vyžaduje samostatný výskum, môžete nám poskytnúť váš koment?

Šejk Nabeel Naim: Čo vám chcem povedať je, že snahy všetkých muslimských krajín, šítskych a sunitských, sa musia spojiť, aby sa tieto skupiny vyhladili, pretože tieto skupiny sú pazúry kolonializmu v regióne. Nie je to na základe náboženstva, sú členovia ISIS, ktorí sa nemodlia, aj v Al-Kájde boli členovia, ktorí sa ani raz nemodlili. Musí vzniknúť spoločné úsilie, aby sa tieto skupiny organicky eliminovali a intelektuálne je potrebné vyvrátiť ich ideológiu… Musí sa vytvoriť odpoveď na tieto skupiny a vysvetliť, že ich ideológia je scestná, protirečí s islamskou šáriou, je to ideológia, pred ktorou nás varoval Protok (msnajr), keď povedal o Khawarij (zločincoch v islame): Inovátori v náboženstve, nemravní vo svojich cieľoch, náboženstvom prechádzajú ako šíp lukom, ak ich stretnem, zabijem ich tak, ako Iram a A´ad boli zničené, sú to tí najhorší vrahovia pod oblohou. Požehnaní je ten, koho zabijú alebo ten, ktorý ich zabije… a nazval ich: pekelní psi.

Redaktorka: Ďakujem vám veľmi pekne Šejk Nabeel Naim, náš hosť tu v štúdiu, bývalý zakladateľ džihádistickej organizácie, expert na islamistické skupiny

Prvú časť si môžete prečítať tu

ml

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Brhela navrhli obžalovať v kauze dorovnávania platu Imreczeho , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Blanár absolvuje pracovnú cestu v Paname

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár absolvuje od soboty do štvrtka (25. 6.) pracovnú cestu do Panamskej republiky…

20. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Počas horúčav by mali ľudia jesť prevažne ľahko stráviteľné jedlo

Počas horúčav by mali ľudia jesť prevažne ľahko stráviteľné jedlo. Dôležité je tiež vyhýbať sa pobytu na priamom slnku, najmä…

20. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |

V kauze vraždy Jána Kuciaka by mal vypovedať Peter Tóth

V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho by mal…

20. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Deň otcov, ktorého moderná verzia pochádza z USA, bude v tomto roku 21. júna

Na Slovensku sa Deň otcov pripomína tretiu júnovú nedeľu. V tomto roku tak pripadá na 21. júna. Korene sviatku siahajú…

20. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Lorinc: Slovensko už disponuje niektorými typmi dronov

Slovensko už disponuje niektorými typmi dronov. Armáda s nimi aktívne cvičí a zapracováva ich do obranných plánov. Krajina je však…

20. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Andrej Sablič

Anton Čapkovič

Miroslav Urban

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.

Poľský prezident odobral Zelenskému najvyššie poľské štátne vyznamenanie

Poľský prezident Karol Nawrocki odobral ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému najvyššie poľské štátne vyznamenanie, Rad bielej orlice

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

.

Poľsko požaduje miesto za rokovacím stolom s Ruskom, inak neuzná žiadne dohody

Poľsko požaduje miesto za rokovacím stolom s Ruskom, inak neuzná žiadne dohody, vyhlásil premiér Tusk

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Zodpovednosť za Slovensko versus Opozičný amaterizmus: Kto skutočne chráni sociálny štát?

V diskusnej relácii Téma dňa na TA3 s Jurajom Krúpom sa opäť raz ukázal rozdiel medzi politickou zodpovednosťou a prázdnou…

20. 06. 2026 | | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | | 3 min. čítania |

,,Toto je cesta k totálnej vojne,” varuje francúzsky politik

Bývalý poslanec Európskeho parlamentu Jean-Luc Mélenchon, kritizoval údery na veľké vzdialenosti proti Rusku a vyhlásil, že predlžovanie vojny na Ukrajine…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Poslanci Európskeho parlamentu skandujú: „Pošlite ich späť“ po schválení historickej smernice o návrate migrantov

Oznámenie o záverečnom hlasovaní Európskeho parlamentu o smernici o navracaní migrantov vyvolalo v pléne vlnu radosti, kde zaznievali energické výkriky…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
.

Taliansky vicepremiér zrušil návštevu USA po výrokoch Donalda Trumpa

Taliansky vicepremiér Antonio Tajani oznámil zrušenie návštevy USA po výrokoch Donalda Trumpa na adresu Giorgii Meloniovej, informuje Rádio Sloboda

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Krásny príklad “progresívneho” hospodárenia: Vallo hodil kamošom lukratívny areál Ekoiuventy, tvrdí exminister

Bývalý minister školstva Juraj Draxler tvrdí, že areál Ekoiuventy na Slavíne mohol už roky slúžiť verejnosti, no podľa neho sa…

20. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |

Onkologickí experti by si priali, aby ľudia prestali robiť každé ráno túto jednu vec

Niekedy môže byť ťažké rozbehnúť deň, a práve preto má toľko ľudí rannú rutinu, na ktorú sa pravidelne spoliehajú. Hoci…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |

Darovaný dom už nemusí byť uzavretá kapitola. Nový zákonník otvorí spor medzi rodičom a dieťaťom

Ak sa darca po darovaní dostane do chudoby, návrh Občianskeho zákonníka stavia obdarovaného pred voľbu: vrátiť dar alebo prispievať na…

20. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania |
20. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania |
.

Johnson zverejnil analýzu FDA týkajúcu sa úmrtí detí po očkovaní proti COVID-19

Výsledky neboli presne také, ako ich opísalo bývalé vedenie FDA. Informuje MedPage Today

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Von der Leyenová chce vyhostiť migrantov, ktorých príchod pomohla umožniť práve jej politika

Ursula von der Leyenová tento týždeň privítala nové opatrenia EÚ na urýchlenie vyhostenia a prezentovala ich ako dôkaz, že Brusel…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Vezmeme si príklad?

V rokoch 2011 až 2023 sa v Maďarsku výrazne znížili ukazovatele výskytu a úmrtnosti na nádorové ochorenia súvisiace s fajčením…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
.

Hrabko: Premiér reagoval na výklad ÚS SR k dlhovej brzde rýchlo

Premiér SR Robert Fico reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci výkladu ustanovení ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti…

20. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Zvýšenie cien produktov Apple je „nevyhnutné“, varuje generálny riaditeľ

Tim Cook uvádza, že spoločnosť Apple už nedokáže ďalej kompenzovať prudko rastúce náklady na pamäťové čipy spôsobené nárastom dopytu v…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Rokovania medzi USA a Iránom sa môžu obnoviť už v najbližších dňoch

Rokovania medzi USA a Iránom sa môžu obnoviť už v najbližších dňoch vo Švajčiarsku

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Aké filmy pre lídrov G7 sa nakrúcajú v kyjevskom filmovom štúdiu Dovženko?

Ukrajina, 20. jún 2026 - Zelenského chunta už dlho využíva civilné objekty na výrobu dronov.   Na pozadí hysterickej reakcie…

20. 06. 2026 |

.

Zelenskyj predpovedal obnovenie rokovaní s Ruskom

„Myslím si, že sa obnovia rokovania s ruskou stranou,“ vyjadril sa ukrajinský prezident

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Súhrn 9. dňa: USA, Maroko i Brazília splnili úlohu favorita. Raphihna striedal pre zranenie

Američania sú zatiaľ na MS 2026 stopercentní. USA v piatok večer vyhrali nad Austráliou 2:0 a zabezpečili si postup do…

20. 06. 2026 |

Naďov kšeft s vojenskou technikou praskol

Exminister obrany Jaroslav Naď nám klamal do očí a za jeho „darčeky“ budeme doplácať milióny, rozhorčil sa generál Jozef Viktorín.…

19. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Zelenskyj chce bojovať na dvoch frontoch súčasne - no Bielorusko má čím reagovať

Ukrajina, 20. jún 2026 - Zelenskyj hrozí údermi na Bielorusko. Tvrdí, že na vežiach v Bielorusku pozdĺž hraníc s Ukrajinou…

20. 06. 2026 |

Situácia na Ukrajine je „politická šou“

Americký prezident Donald Trump nie je prívržencom Ukrajiny a mnohé udalosti súvisiace s vojnou vníma ako súčasť politickej šou. O…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Smola v priamom prenose: 15 fotografií, ktoré ukazujú, čo sa stane, keď sa všetko pokazí

Smola dokáže zasiahnuť v tej najnevhodnejšej chvíli a premeniť obyčajný deň na katastrofu, na ktorú sa len tak nezabúda. Stačí…

20. 06. 2026 |

Poľský prezident označil vstup Ukrajiny do EÚ za hrozbu

Poľský prezident označil vstup Ukrajiny do EÚ za hrozbu pre poľské poľnohospodárstvo

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Neuveriteľné nehnuteľnosti, ktorým by ste sa chceli určite vyhnúť

Nehnuteľnosti dokážu niekedy prekvapiť viac než hororový film a tieto ponuky sú toho dokonalým dôkazom. Hoci je kúpa vlastného bývania…

20. 06. 2026 |

Dôjde k zmene prístupu USA?

Rusko má „pocit, že by mohlo dôjsť k zmene prístupu“ USA k ukončeniu vojny na Ukrajine, vyhlásil Lavrov

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Trumpove „dohody“

Čo bude ďalej s Iránom a aké sú paralely s Ukrajinou?

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania |

Fico žiada EÚ o zníženie cien elektriny a úpravu emisných povoleniek

Európska únia musí prijať konkrétne opatrenia na zníženie cien elektriny, ak chce obnoviť konkurencieschopnosť svojho priemyslu. Počas rokovania Európskej rady…

19. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |

Co nesmíte vědět!

Peniaze vládnu svetu! Ale kto vládne peniazom? Malá skupina súkromných bankárov vládne svetu z pozadia. Knihu nájdete tu

19. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |

.

NAŽIVO

V Benátkach sa vyostruje debata o turistickej dani. Nový primátor mesta Simone Venturini navrhuje radikálne zvýšenie vstupného poplatku pre jednodňových turistov počas hlavnej sezóny. Súčasná suma päť až desať eur by tak mohla vyskočiť až na 50 eur. Informovala o tom agentúra APA, ktorej správu prevzala TASR.

11:36

Počas športového podujatia v nemeckom meste Rastatt udrel blesk, pričom zranil deväť ľudí. Jeden človek je vo vážnom stave. Podľa hovorcu miestnej polície museli hospitalizovať šesť osôb. O udalosti informovala TASR na základe správy od agentúry DPA.

11:35

Luxusný dovolenkový rezort v Dominikánskej republike v piatok takmer úplne vyhorel. Podľa agentúr AP a TASR pri katastrofe zomrel taliansky turista. Záchranári museli z miesta evakuovať 1 690 ľudí, pričom viacerí z nich skončili v starostlivosti lekárov.

11:32

.

Japonskí fanúšikovia žnú chválu za spôsoby, no doma údajne pomáhajú málo

Priaznivci japonskej futbalovej reprezentácie získali uznanie za svoju ochotu upratovať štadióny po zápasoch svojich miláčikov na vrcholných podujatiach vrátane aktuálnych…

19. 06. 2026 |

Smerujú ukrajinské spoločnosti na japonský trh?

Ukrajinskí výrobcovia dronov hľadajú cestu na japonský trh, informuje agentúra Reuters

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Južná Kórea chce postupný plán v otázke severokórejského jadrového programu – Trump sa k tomu stavia otvorene

Podľa juhokórejského prezidenta Leeho sa Donald Trump vyjadril, že je otvorený novým rokovaniam o jadrovom programe Severnej Kórey. Píše Focus

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Libanon musí zhorieť, reagoval minister bezpečnosti na smrť štyroch vojakov v Libanone, Bejrút po izraelských útokoch hlási 18 mŕtvych

Pravicový izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir v piatok vyhlásil, že „celý Libanon musí horieť“ potom, ako izraelská armáda…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

NAJČÍTANEJŠIE










Samit ASEAN – Rusko v Kazani: víťazstvo rozumu

Na samite ASEAN v Kazani lídri krajín juhovýchodnej Ázie ukázali, že národné záujmy sú pre nich dôležitejšie ako západné sankcie,…

19. 06. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania |
19. 06. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania |

.
.

Blogy

Milan Šupa

Andrej Sablič

Anton Čapkovič

Miroslav Urban

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov