Výberová chronológia ekonomických udalostí v SR

Bratislava 17. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Henrich Mišovič)

 

TASR vydáva výberovú chronológiu ekonomických udalostí v SR. Chronológia je delená na štyri časti – štvrťroky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

1. štvrťrok – JANUÁR – MAREC 2016

JANUÁR

1. januára – Štát začal hospodáriť podľa nového štátneho rozpočtu. Deficit má podľa neho dosiahnuť úroveň 1,93 % hrubého domáceho produktu (HDP). V absolútnej sume má schodok za celý rok predstavovať 1,557 miliardy eur.

1. januára – Minimálna mzda sa zvýšila na 405 eur z 380 eur v roku 2015.

1. januára – Znížila sa daň z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré druhy potravín z 20 % na 10 %. Účinnosť nadobudli aj ďalšie zmeny v DPH. Podnikatelia, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky, môžu platiť túto daň až po tom, ako prijmú platbu za dodané tovary alebo služby od svojho odberateľa.

1. januára – Ľudia si môžu od tohto dňa zriadiť výhodnejší bankový účet so základnými funkciami. Zjednodušil sa aj presun účtu do inej banky. Klienti nebudú platiť ani poplatky za zrušenie platobného účtu v súvislosti s vypovedaním rámcovej zmluvy. Banky museli mať výhodný bankový účet v ponuke najneskôr od 1. februára.

1. januára  – Pre vodičov osobných vozidiel začali platiť výlučne elektronické diaľničné známky. Do konca januára platili ešte ročné papierové známky z roku 2015 a krátkodobé diaľničné nálepky kúpené v priebehu decembra.
18. januára – Po 22 rokoch prevádzky prestali premávať InterCity (IC) vlaky štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

28. januára – Tunelovú rúru diaľničného tunela Považský Chlmec, dlhého 2,2 kilometra (km), prerazili po necelých desiatich mesiacoch. Tunel je súčasťou 4,2-km úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, ktorý má stáť 255 miliónov eur.
29. januára – Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila rating SR na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

FEBRUÁR

1. februára – Ministerstvo dopravy informovalo, že obchvat Bratislavy postaví konzorcium firiem na čele so španielskou spoločnosťou Cintra. Rezort pod vedením vtedajšieho ministra Jána Počiatka (Smer-SD) vybral najlacnejšiu zo štyroch predložených ponúk.

10. februára  – Vláda SR na výjazdovom rokovaní v Kežmarku schválila akčný plán pre tento okres. Jeho cieľom je znížiť nezamestnanosť podporou vytvorenia 2000 pracovných miest. Na akčný plán v okrese Kežmarok má byť použitých celkovo 52 miliónov eur.

10. februára – V Kežmarku oficiálne uviedli do prevádzky výrobné priestory spoločnosti Deltrian Slovakia. Predmetom činnosti novej fabriky je výroba vzduchových filtrov.

12. februára – Agentúra Fitch Ratings potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

MAREC

1. marca – Úspory na Elektronickom trhovisku dosiahli za prvý rok jeho ostrej prevádzky 54 miliónov eur. Počet obstarávaní cez Elektronický kontraktačný systém (EKS) bol za rok 32.385, ich celkový objem predstavoval viac ako 270 miliónov eur.

1. marca – Raiffeisen Bank International (RBI) sa rozhodla, že nakoniec nepredá svoju direct banku ZUNO, pôsobiacu aj na Slovensku, ruskej skupine Alfa Banking Group.

1. marca – Výrobný celulózo-papierenský podnik Mondi SCP Ružomberok ohlásil novú investíciu vo výške 310 miliónov eur. Pripravovaný projekt Eco plus zahŕňa modernizáciu podniku aj zaobstaranie nového papierenského stroja.

7. marca – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil prebratie slovenskej dcéry ruskej banky Sberbank investičnou skupinou Penta.

7. marca – Na trojdňovú návštevu Slovenska pricestoval generálny riaditeľ spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies Dirk Ahlborn. Zavŕšila sa podpisom memoranda s cieľom preskúmania možností budúcej spolupráce na inovatívnom systéme dopravy.

10. marca – Holandská firma Cirex rozšírila svoje pôsobenie do Starej Ľubovne o výrobu pre automobilový priemysel. Spoločnosť sa venuje výrobe klimatizačných dielcov určených pre automobilový priemysel.

21. marca – Účinnosť nadobudla novela zákona o úveroch na bývanie, ktorá bankám nariadila znížiť poplatok za predčasné splatenie hypotéky na maximálne 1 % zo zostatku úveru.  Právna norma priniesla viacero ďalších zmien v prospech spotrebiteľov.

23. marca –Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu zloženú zo zástupcov strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť. Ministrom financií zostal Peter Kažimír, ministrom práce Ján Richter (obaja Smer-SD), ktorý rovnaké pozície zastávali aj v predchádzajúcom kabinete. Novým šéfom rezortu hospodárstva sa stal Peter Žiga (Smer-SD), ministerkou pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) a ministrom dopravy Roman Brecely (#Sieť).

24. marca – Nový strojársky závod v obci Čaňa v Košickom okrese otvorila spoločnosť AFINOX. Firma vyrába technologické riešenia pre potravinársky priemysel.

 

 

2. štvrťrok – APRÍL – JÚN 2016

APRÍL

1. apríla – Slovenská republika a Nórske kráľovstvo sa dohodli na predĺžení čerpania tzv. nórskych fondov na ďalších sedem rokov.

23. apríla – Slovenské elektrárne začali generálnu opravu štvrtého bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2.

28. apríla – Svoj prvý závod na Slovensku otvorila v Trnave monacká spoločnosť Mecaplast Group. V blízkosti automobilky PSA Peugeot Citroën Slovakia bude vyrábať a dodávať plastové komponenty do vozidiel nielen pre tohto odberateľa.

29. apríla – Stavbári prerazili Tunel Ovčiarsko, ktorý je súčasťou vyše 11 kilometrového úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.

29. apríla – Doprava, zdravotníctvo a informatizácia – to sú tri oblasti, v ktorých spustilo ministerstvo financií revíziu výdavkov v rámci projektu Hodnota za peniaze.

MÁJ

1. mája – Slovensko je 12 rokov v Európskej únii (EÚ). Za toto obdobie stúpol hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa z 55 % na 77 % európskeho priemeru.

10. mája – V hnedom priemyselnom parku v Stropkove otvorila výrobnú prevádzku spoločnosť IP Connector Technology.

20. mája – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) a vtedajší minister dopravy Roman Brecely (#Sieť) podpísali v Šamoríne zmluvu na výstavbu obchvatu Bratislavy, úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 s víťazom súťaže – združením firiem na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infrastructures.

30. mája – Najväčší výrobca automobilov na Slovensku Volkswagen Slovakia oslávil 25. výročie svojho vzniku. Jeho doterajšia bilancia je viac ako 4,5 milióna automobilov trinástich modelov a 6,8 milióna prevodoviek.

JÚN

1. júna – Vznikol Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, tento post zastáva Peter Pellegrini (Smer-SD).
9. júna – Slovenskí a bulharskí prevádzkovatelia prepravných plynárenských sietí Eustream a Bulgartransgaz podpísali v Sofii memorandum o porozumení o plynovode Eastring.

10. júna – Vo zvolenskom závode nemeckej spoločnosti Continental otvorili 3. a 4. budovu oddelenia vývoja a výskumu (R&D).

18. júna – Nadobudol účinnosť nový zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb. Jeho cieľom je lepší prehľad o vysielaných zamestnancoch. Nové administratívne povinnosti v tomto smere dostali spoločnosti, ktoré prijímajú zamestnancov alebo služby na území Slovenska, ako aj tie, ktoré vysielajú zamestnancov alebo poskytujú služby kdekoľvek v rámci členských štátov EÚ.

22. júna – Ústavný súd (ÚS) SR konštatoval protiústavnosť časti vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá zaviedla platbu výrobcov elektriny za prístup do distribučnej sústavy – tzv. G-komponent.

23. júna – Akčný plán rozvoja okresu Lučenec schválila na svojom výjazdovom rokovaní vláda. Jeho cieľom je podpora vytvorenia 1440 pracovných miest do roku 2020, súvisiaca finančná investícia je odhadovaná na 147,32 milióna eur.

24. júna – Na výjazdovom rokovaní kabinetu bol prijatý akčný plán na rozvoj okresu Rimavská Sobota. Finančná investícia sa odhaduje na 157 miliónov eur, pôjde o vytvorenie 2000 pracovných miest.
26. júna – Slovenské elektrárne ukončili generálnu odstávku 3. bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2, pri ktorej sa uskutočnila čiastočná výmena paliva. V rámci odstávky sa uskutočnili štandardné práce na údržbe primárneho aj sekundárneho okruhu.

 

3. štvrťrok – JÚL – SEPTEMBER 2016

JÚL

1. júla – Začalo sa historicky prvé slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ), ktoré potrvá do konca roka.

1. júla – Falšovanie objemu spotreby plynu a falšovanie plomb na plynomere sa stalo trestným činom. Začala platiť novela trestného zákona, ktorá zavádza trestnú zodpovednosť za tieto činy.

14.–15. júla – Bratislavská Reduta hostila neformálne stretnutie ministrov EÚ pre zamestnanosť a sociálnu politiku – EPSCO, ktorého ťažiskovou témou bolo „Čelíme sociálnym a technologickým výzvam vo svete práce – demografické zmeny, migrácia, digitalizácia“.

17.-18. júla – V Bratislave sa konalo neformálne stretnutie ministrov 28 členských štátov EÚ a krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO) zodpovedných za konkurencieschopnosť. Jeho kľúčovou témou bola modernizácia európskeho priemyslu prostredníctvom inovácií a zavádzania inteligentných a čistých technológií.

25. júla – Do funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne uviedol Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).
29. júla – Ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

AUGUST

2. augusta – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prijala v súťaži na obchvat Prešova na diaľnici D1 najnižšiu predloženú ponuku združenia firiem Eurovia SK, Eurovia CS, Doprastav, Metrostav a Metrostav Slovakia v hodnote 356,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

12. augusta – Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

19. augusta – Veriteľský výbor spoločnosti Retail Value Stores, prevádzkujúcej na Slovensku reťazec Carrefour, schválil plán reštrukturalizácie, ktorý neráta s vyššou mierou uspokojenia veriteľov ako 3 % z hodnoty pohľadávok.

22. augusta – Zníženie miery nezamestnanosti v okrese Sabinov podporou vytvorenia 1115 nových pracovných miest do roku 2020 je hlavným cieľom akčného plánu, ktorý na svojom výjazdovom rokovaní v tomto meste schválil vládny kabinet. Celková finančná investícia v rokoch 2016 až 2020 bola odhadnutá na 79,8 milióna eur,

23. augusta – Akčný plán rozvoja okresu Sobrance schválila vláda na výjazdovom rokovaní v tomto okrese, s cieľom znížiť mieru nezamestnanosti v regióne podporou vytvorenia 1225 nových pracovných miest do roku 2020. Celková odhadovaná investícia v tomto období je približne 69 miliónov eur.

24. augusta – Na výjazdovom zasadnutí v Trebišove schválil kabinet akčný plán rozvoja tohto okresu. Celková odhadovaná finančná investícia v regióne v priebehu piatich rokov je 114,426 milióna eur, do roku 2020 by sa malo vytvoriť 1540 nových pracovných miest.

25. augusta – NDS podpísala zmluvu na výstavbu juhovýchodného obchvatu Košíc na diaľnici D1 s víťazom tendra, spoločnosťou Skanska SK. Stavbári by mali postaviť tento 15,46-km úsek za 197,44 milióna eur.

25. augusta – Do používania bol odovzdaný novovybudovaný úsek juhozápadného obchvatu mesta Bardejov dlhý 5,310 kilometra.

30. augusta – Znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Vranov nad Topľou podporou vytvorenia 2545 pracovných miest do roku 2020 je hlavným cieľom akčného plánu, ktorý na výjazdovom rokovaní v tomto meste prijala vláda. Odhadované finančné investície sú vo výške minimálne 123 miliónov eur.

31. augusta – Novým ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa stal dovtedajší štátny tajomník rezortu Árpád Érsek (Most-Híd). Do funkcie ho vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Na poste vystriedal Romana Brecelyho (#Sieť), ktorý odstúpil kvôli zmenám pomerov vo vládnej koalícii.

31. augusta – Konalo sa výjazdové rokovanie vlády v okrese Svidník, pre ktorý kabinet schválil rozvojový plán. Odhadovaná finančná investícia je 63.000.000 eur, počíta sa s vytvorením 1418 pracovných miest

SEPTEMBER

7. septembra – Vláda na ďalšom výjazdovom rokovaní v okrese Poltár schválila akčný plán pre tento okres. Do roku 2020 sa tam má preinvestovať približne 98 miliónov eur a vytvoriť 750 nových pracovných miest.

7. septembra – Hlavným cieľom akčného plánu, ktorý schválil kabinet na výjazde vo Veľkom Krtíši, je znížiť mieru nezamestnanosti v tomto okrese podporou vytvorenia asi 822 pracovných miest do roku 2020. Finančná investícia sa odhaduje vo výške minimálne 75 miliónov eur.

9. septembra – Boj proti daňovým únikom a posilnenie investičnej aktivity v Európskej únii (EÚ) boli témami neformálneho zasadnutia ministrov EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (Ecofin) v Bratislave.

13. septembra – Vládny kabinet zasadol v Revúcej. Schválil akčný plán rozvoja tohto okresu, cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Revúca podporou vytvorenia 1100 pracovných miest do roku 2020. Finančná investícia sa odhaduje vo výške 61 miliónov eur.

14. septembra  – Na výjazdovom rokovaní v okrese Rožňava vláda schválila akčný plán, podľa ktorého by v tomto okrese malo vzniknúť 1345 pracovných miest. Odhadované investície sú vo výške 109 mil. eur.

13. septembra – Výrobu mobilného systému velenia a riadenia pre švédsku armádu predstavila spoločnosť Vývoj Martin, ktorá na jeho výrobe spolupracuje s britskou firmou Bae Systems.

13. septembra – Vládny kabinet zasadol v Revúcej. Schválil akčný plán rozvoja okresu, cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti podporou vytvorenia 1100 pracovných miest do roku 2020. Finančná investícia sa odhaduje vo výške 61 miliónov eur.

14. septembra – Na výjazdovom rokovaní v okrese Rožňava vláda schválila plán jeho rozvoja, podľa ktorého by v tomto okrese malo vzniknúť 1345 pracovných miest. Odhadované investície sú vo výške 109 miliónov eur.

19. septembra – Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) a podpredseda predstavenstva Medzinárodnej investičnej banky (MIB) Jozef Kollár podpísali memorandum o spolupráci medzi bankou a úradom vicepremiéra.

20. septembra – NDS začala s druhou etapou dobudovania križovatky Prešov, západ. Práce realizuje spoločnosť Skanska SK za 1,99 milióna eur.
23. septembra – V rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa v Bratislave uskutočnilo neformálne rokovanie ministrov obchodu. Témou rokovania ministrov a komisárky EÚ pre obchod Cecilie Malmströmovej bola liberalizácia obchodu s dôležitými obchodnými partnermi, osobitne s USA a Kanadou.

24. septembra – Desať rokov od svojho etablovania na Slovensku oslávila trnavská automobilka PSA Groupe Slovakia.

28. septembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o diaľničnej známke z dielne ministerstva dopravy. Pokuta za jazdu bez platnej elektronickej diaľničnej známky sa od novembra tohto roka znížila z 300 eur na 150 eur.

28. septembra – Predsedom Protimonopolného úradu (PMÚ) SR bude naďalej jeho súčasný šéf Tibor Menyhart. Návrh odobrila vláda.

29. septembra – Investičná skupina Penta Investments sa stala vlastníkom majoritného podielu 99,5 % akcií v Sberbank Slovensko.

 

4. štvrťrok – OKTÓBER – DECEMBER 2016

OKTÓBER

1. októbra – Novým predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR sa stal bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD).

4. októbra – V priemyselnej zóne v Malackách spustili výrobu dodávateľ dielov pre automobilový priemysel. Spoločnosť Ideal Automotive bude v novej hale s plochou 12.000 štvorcových metrov vyrábať textilné obkladové komponenty pre interiéry a exteriéry vozidiel.

6. októbra – Otvorili obchvat Bánoviec nad Bebravou. Úsek rýchlostnej cesty R2 od Ruskoviec po Pravotice s dĺžkou do desať kilometrov je prvým tejto cesty v Trenčianskom kraji.

7. októbra – Funkcie sa ujal nový splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Stanislav Fialík.

10. októbra – Doterajší splnomocnenec vlády SR pre vyjednávanie rozpočtu EÚ, bývalý štátny tajomník rezortu financií či minister hospodárstva Vazil Hudák sa stal podpredsedom Európskej investičnej banky (EIB). Vo funkcii splnomocnenca vlády ho vystriedal štátny tajomník ministerstva financií Ivan Lesay.

10. októbra – Okresný súd Bratislava I potvrdil reštrukturalizačný plán spoločnosti Retail Value Stores, prevádzkovateľa obchodov Carrefour na Slovensku.

20. októbra – Banky na Slovensku budú platiť bankový odvod v súčasnej výške 0,2 % aj v nasledujúcich rokoch. Počíta s tým novela zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

21. októbra – ZUNO banka zastavila prijímanie nových klientov na Slovensku. Jej majiteľ RBI Group sa rozhodol ukončiť činnosť direct banky v Českej a Slovenskej republike. Dôvodom rozhodnutia je zjednodušenie štruktúry a odstránenie duplicitných aktivít na trhoch, na ktorých skupina pôsobí.

24. októbra – Novým predsedom Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR je od tohto dňa Richard Messinger.

28. októbra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o spotrebiteľských úveroch, daňového poriadku, zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, zákona o cenných papieroch, zákona o DPH, ako aj novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu.

NOVEMBER

9. novembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o organizácii pracovného času v doprave, zákon o registri partnerov verejného sektora (tzv. protischránkový zákon) či novelu zákona o odpadoch.

17. novembra – Slovenské predsedníctvo dohodlo s Európskym parlamentom (EP) rozpočet EÚ na rok 2017. Kompromisná dohoda znamená 134,5 miliardy eur v podobe výdavkov. Rokovania v mene Rady EÚ viedol štátny tajomník ministerstva financií SR Ivan Lesay.

23. novembra – NDS podpísala zmluvu na výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach. Takmer šesťkilometrový úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec postaví konzorcium firiem Strabag, PORR a Hochtief za vyše 239 miliónov eur.

24. novembra – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval do funkcie nového predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR Alexandra Balleka.

29. novembra – Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť úroveň 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2018 má dosiahnuť úroveň 0,44 % a v roku 2019 sa očakáva rozpočtový prebytok vo výške 0,16 % HDP. Vyplýva to z rozpočtu na budúci rok, ktorý schválila Národná rada (NR) SR.

DECEMBER

2. decembra – Memorandum o spolupráci, ktorého základné ciele a východiská vychádzajú z projektu Hodnota za peniaze, podpísali Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR.

5. decembra – Prerazili prvú tunelovú rúru tunela Žilina, ktorý je súčasťou diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. K prerazeniu druhej tunelovej rúry chýba 80 metrov, jej dokončenie sa očakáva v januári 2017.

7. decembra – Z výrobných liniek automobilky Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom zišlo za desať rokov od oficiálneho spustenia výroby 7. decembra 2006 viac ako 2,5 milióna automobilov a 3,8 milióna motorov.

8. decembra – Slovensko podpísalo dohodu o vytvorení Slovenského fondu pre inkluzívny rast s Rozvojovou bankou Rady Európy (RB RE). Štát do neho poskytne príspevok vo výške dva milióny eur.

11. decembra – Medzi Bratislavou a Košicami začali premávať obnovené InterCity (IC) vlaky. Na slovenské koľajnice ich ani nie po roku od zrušenia vrátila štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

15. decembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal rozpočet na rok 2017. Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť úroveň 1,29 % HDP. V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2018 má dosiahnuť úroveň 0,44 % a v roku 2019 sa už očakáva rozpočtový prebytok vo výške 0,16 % HDP.

15. decembra – Hlava štátu podpísala novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Právna norma prináša úpravu výšky peňažného príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých, zvýšenie ochrany príjmu, ako aj predĺženie obdobia dôchodkového poistenia pre opatrovateľov.

15. decembra – Za porušenie európskych pravidiel v oblasti roamingu sa na Slovensku zavedú sankcie pre operátorov. Počíta s nimi novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prečo médiá odvádzajú pozornosť pri dokumente o Lučanského pobyte v Bystrici?

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   Podivností okolo smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského pribúda. Tento týždeň prišiel s ďalším zaujímavým dôkazným materiálom právny zástupca rodiny zosnulého, europoslanec JUDr. Miroslav Radačovský V dokumente, ku ktorému sa Radačovský dostal, a ktorý aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková označila za…

V sobotu otestovali v Košiciach takmer desaťtisíc ľudí, pozitívnych bolo 158

0 icon

Košice 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Počas soboty 16. januára bolo v Košiciach vykonaných takmer desaťtisíc testov, ktoré odhalili 158 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity dosiahla 1,58 percenta. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Fabian Spoločnosť U. S. Steel Košice otestovala 443 ľudí a odhalila 12 pozitívnych prípadov, čo predstavuje…

Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok zverejňujeme v plnom znení, ako vyšiel na stránke Právne listy Ten­to člá­nok je reak­ciou na člán­ky JUDr. Pet­ra Šam­ka K na­du­ží­va­niu tr­va­nia ko­lúz­nej väz­by v…

Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale na rozhodnutie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 potrebujú občania podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára široký informačný servis „Je dôležité, aby bola…

NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely školského zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽANO Mária Šofranko, Peter Kremský a Richard Vašečka "Cieľom predloženého návrhu zákona je…

Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat.…

V okrese Nitra bolo v sobotu na testoch 46.083 osôb

0 icon

Nitra 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   V okrese Nitra pokračujú mestá a obce v testovaní obyvateľov na COVID-19. Počas soboty (16.1.) sa otestovalo na 123 odberových miestach dovedna 46.083 osôb, z nich 588 malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje 1,28 percenta. Informovala o tom TASR prednostka Okresného úradu Eva…

Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je na strane likvidátorov justície... Na túto tému sa pre Hlavné správy vyjadril aj signatár Výzvy sudcov na zachovanie demokracie a právneho štátu, signatár Otvoreného listu…

V Kábule zastrelili dve sudkyne

0 icon

Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste Kábul. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady Hovorca súdu uviedol, že útok sa odohral, keď sa sudkyne viezli do práce,…

Trumpov advokát vysvetlil podrobnosti prípadu impeachmentu

0 icon

USA 17. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Osobný právnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani povedal televíznemu kanálu ABC News, že patrí do tímu obhajoby prezidenta v prípade obžaloby a vysvetlil, čo budú robiť právnici "Ja som do toho zapojený teraz. <...> To je to, na čom pracujem, "citovala ho televízna stanica.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sulík ako premiér by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''

0icon

Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom je len nechutná farizejská komédia na oklamanie voličov. Nenechajte sa Matovičom a Sulíkom podviesť. Mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za konflikty…

Robo Bačinský

Eutanázia za potlesku a vyhrážok Matovičových odborníkov.

0icon

Myslím, že už som prišiel na to, prečo sa tzv. ,,odborníci“ spreneverili vláde trnafského špajlového fetišistu a svojim Alma mater sa otočili chrbtom. Prečítal som si príspevok šéfa PR agentúry Katedra komunikácie Gabriela Tótha o štatistike najúspešnejších politických strán na FB a čítanie to bolo vskutku zaujímavé 

Marek Brna

Predčasné voľby by poslali OĽANO mimo parlamentu

0icon

Z koalície by najviac zo súčasnej situácie profitovala strana SaS. Podstatne stráca strana Sme rodina. Do parlamentu by sa však na rozdiel od doterajších výsledkov prieskumov dostala strana Za ľudí. Nálada v spoločnosti by momentálne zo strany OĽANO vytvorila mimoparlamentnú stranu. Nádej svitá pre KDH a Progresívne Slovensko, ktorých výsledok…

Peter Švec

Mobilizujeme „armádu“ záchrancov a ochrancov zdevastovanej vlasti. Pridať sa môže každý, kto má srdce, dušu a hlavu na mieste.

0icon

Tak ste sa konečne dočkali. Idem rozbaliť projekt, ktorý sme s priateľmi pripravovali už dlhšie, a ktorý som avizoval posledné asi dva mesiace. Nejdeme v ňom spájať strany, pretože taký cieľ sa ukazuje po dvoch rokoch úsilia totálne nerealizovateľný. Všetky relevantné strany, o ktorých ľudia vedia, sú oligarchické. Lebo majú oligarchické finančné zdroje, oligarchickú…

Jozef Slávik

Hľadanie strateného času ...

0icon

Od novembra 1989 je to obrovské množstvo stratených príležitostí ako byť lepšími, ako žiť lepšie, ako byť šťastnejšími. Večná škoda strateného času, sklamaní, nádejí a nenaplnených snov o tom, že budeme lepší, rovnejší, múdrejší, spravodlivejší, zodpovednejší. Ešte že aspoň tá nádej, čo kdesi v tmavom kúte bojazlivo čaká na svoj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

0 icon

Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

0 icon

6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX. Lenže čo sa s touto…

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

0 icon

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

Armádny Magazín

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

0 icon

Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

0 icon

Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

0 icon

[caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali