Výberová chronológia ekonomických udalostí v SR

Bratislava 17. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Henrich Mišovič)

 

TASR vydáva výberovú chronológiu ekonomických udalostí v SR. Chronológia je delená na štyri časti – štvrťroky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

1. štvrťrok – JANUÁR – MAREC 2016

JANUÁR

1. januára – Štát začal hospodáriť podľa nového štátneho rozpočtu. Deficit má podľa neho dosiahnuť úroveň 1,93 % hrubého domáceho produktu (HDP). V absolútnej sume má schodok za celý rok predstavovať 1,557 miliardy eur.

1. januára – Minimálna mzda sa zvýšila na 405 eur z 380 eur v roku 2015.

1. januára – Znížila sa daň z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré druhy potravín z 20 % na 10 %. Účinnosť nadobudli aj ďalšie zmeny v DPH. Podnikatelia, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky, môžu platiť túto daň až po tom, ako prijmú platbu za dodané tovary alebo služby od svojho odberateľa.

1. januára – Ľudia si môžu od tohto dňa zriadiť výhodnejší bankový účet so základnými funkciami. Zjednodušil sa aj presun účtu do inej banky. Klienti nebudú platiť ani poplatky za zrušenie platobného účtu v súvislosti s vypovedaním rámcovej zmluvy. Banky museli mať výhodný bankový účet v ponuke najneskôr od 1. februára.

1. januára  – Pre vodičov osobných vozidiel začali platiť výlučne elektronické diaľničné známky. Do konca januára platili ešte ročné papierové známky z roku 2015 a krátkodobé diaľničné nálepky kúpené v priebehu decembra.
18. januára – Po 22 rokoch prevádzky prestali premávať InterCity (IC) vlaky štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

28. januára – Tunelovú rúru diaľničného tunela Považský Chlmec, dlhého 2,2 kilometra (km), prerazili po necelých desiatich mesiacoch. Tunel je súčasťou 4,2-km úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, ktorý má stáť 255 miliónov eur.
29. januára – Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila rating SR na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

FEBRUÁR

1. februára – Ministerstvo dopravy informovalo, že obchvat Bratislavy postaví konzorcium firiem na čele so španielskou spoločnosťou Cintra. Rezort pod vedením vtedajšieho ministra Jána Počiatka (Smer-SD) vybral najlacnejšiu zo štyroch predložených ponúk.

10. februára  – Vláda SR na výjazdovom rokovaní v Kežmarku schválila akčný plán pre tento okres. Jeho cieľom je znížiť nezamestnanosť podporou vytvorenia 2000 pracovných miest. Na akčný plán v okrese Kežmarok má byť použitých celkovo 52 miliónov eur.

10. februára – V Kežmarku oficiálne uviedli do prevádzky výrobné priestory spoločnosti Deltrian Slovakia. Predmetom činnosti novej fabriky je výroba vzduchových filtrov.

12. februára – Agentúra Fitch Ratings potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

MAREC

1. marca – Úspory na Elektronickom trhovisku dosiahli za prvý rok jeho ostrej prevádzky 54 miliónov eur. Počet obstarávaní cez Elektronický kontraktačný systém (EKS) bol za rok 32.385, ich celkový objem predstavoval viac ako 270 miliónov eur.

1. marca – Raiffeisen Bank International (RBI) sa rozhodla, že nakoniec nepredá svoju direct banku ZUNO, pôsobiacu aj na Slovensku, ruskej skupine Alfa Banking Group.

1. marca – Výrobný celulózo-papierenský podnik Mondi SCP Ružomberok ohlásil novú investíciu vo výške 310 miliónov eur. Pripravovaný projekt Eco plus zahŕňa modernizáciu podniku aj zaobstaranie nového papierenského stroja.

7. marca – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil prebratie slovenskej dcéry ruskej banky Sberbank investičnou skupinou Penta.

7. marca – Na trojdňovú návštevu Slovenska pricestoval generálny riaditeľ spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies Dirk Ahlborn. Zavŕšila sa podpisom memoranda s cieľom preskúmania možností budúcej spolupráce na inovatívnom systéme dopravy.

10. marca – Holandská firma Cirex rozšírila svoje pôsobenie do Starej Ľubovne o výrobu pre automobilový priemysel. Spoločnosť sa venuje výrobe klimatizačných dielcov určených pre automobilový priemysel.

21. marca – Účinnosť nadobudla novela zákona o úveroch na bývanie, ktorá bankám nariadila znížiť poplatok za predčasné splatenie hypotéky na maximálne 1 % zo zostatku úveru.  Právna norma priniesla viacero ďalších zmien v prospech spotrebiteľov.

23. marca –Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu zloženú zo zástupcov strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť. Ministrom financií zostal Peter Kažimír, ministrom práce Ján Richter (obaja Smer-SD), ktorý rovnaké pozície zastávali aj v predchádzajúcom kabinete. Novým šéfom rezortu hospodárstva sa stal Peter Žiga (Smer-SD), ministerkou pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) a ministrom dopravy Roman Brecely (#Sieť).

24. marca – Nový strojársky závod v obci Čaňa v Košickom okrese otvorila spoločnosť AFINOX. Firma vyrába technologické riešenia pre potravinársky priemysel.

 

 

2. štvrťrok – APRÍL – JÚN 2016

APRÍL

1. apríla – Slovenská republika a Nórske kráľovstvo sa dohodli na predĺžení čerpania tzv. nórskych fondov na ďalších sedem rokov.

23. apríla – Slovenské elektrárne začali generálnu opravu štvrtého bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2.

28. apríla – Svoj prvý závod na Slovensku otvorila v Trnave monacká spoločnosť Mecaplast Group. V blízkosti automobilky PSA Peugeot Citroën Slovakia bude vyrábať a dodávať plastové komponenty do vozidiel nielen pre tohto odberateľa.

29. apríla – Stavbári prerazili Tunel Ovčiarsko, ktorý je súčasťou vyše 11 kilometrového úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.

29. apríla – Doprava, zdravotníctvo a informatizácia – to sú tri oblasti, v ktorých spustilo ministerstvo financií revíziu výdavkov v rámci projektu Hodnota za peniaze.

MÁJ

1. mája – Slovensko je 12 rokov v Európskej únii (EÚ). Za toto obdobie stúpol hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa z 55 % na 77 % európskeho priemeru.

10. mája – V hnedom priemyselnom parku v Stropkove otvorila výrobnú prevádzku spoločnosť IP Connector Technology.

20. mája – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) a vtedajší minister dopravy Roman Brecely (#Sieť) podpísali v Šamoríne zmluvu na výstavbu obchvatu Bratislavy, úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 s víťazom súťaže – združením firiem na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infrastructures.

30. mája – Najväčší výrobca automobilov na Slovensku Volkswagen Slovakia oslávil 25. výročie svojho vzniku. Jeho doterajšia bilancia je viac ako 4,5 milióna automobilov trinástich modelov a 6,8 milióna prevodoviek.

JÚN

1. júna – Vznikol Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, tento post zastáva Peter Pellegrini (Smer-SD).
9. júna – Slovenskí a bulharskí prevádzkovatelia prepravných plynárenských sietí Eustream a Bulgartransgaz podpísali v Sofii memorandum o porozumení o plynovode Eastring.

10. júna – Vo zvolenskom závode nemeckej spoločnosti Continental otvorili 3. a 4. budovu oddelenia vývoja a výskumu (R&D).

18. júna – Nadobudol účinnosť nový zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb. Jeho cieľom je lepší prehľad o vysielaných zamestnancoch. Nové administratívne povinnosti v tomto smere dostali spoločnosti, ktoré prijímajú zamestnancov alebo služby na území Slovenska, ako aj tie, ktoré vysielajú zamestnancov alebo poskytujú služby kdekoľvek v rámci členských štátov EÚ.

22. júna – Ústavný súd (ÚS) SR konštatoval protiústavnosť časti vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá zaviedla platbu výrobcov elektriny za prístup do distribučnej sústavy – tzv. G-komponent.

23. júna – Akčný plán rozvoja okresu Lučenec schválila na svojom výjazdovom rokovaní vláda. Jeho cieľom je podpora vytvorenia 1440 pracovných miest do roku 2020, súvisiaca finančná investícia je odhadovaná na 147,32 milióna eur.

24. júna – Na výjazdovom rokovaní kabinetu bol prijatý akčný plán na rozvoj okresu Rimavská Sobota. Finančná investícia sa odhaduje na 157 miliónov eur, pôjde o vytvorenie 2000 pracovných miest.
26. júna – Slovenské elektrárne ukončili generálnu odstávku 3. bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2, pri ktorej sa uskutočnila čiastočná výmena paliva. V rámci odstávky sa uskutočnili štandardné práce na údržbe primárneho aj sekundárneho okruhu.

 

3. štvrťrok – JÚL – SEPTEMBER 2016

JÚL

1. júla – Začalo sa historicky prvé slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ), ktoré potrvá do konca roka.

1. júla – Falšovanie objemu spotreby plynu a falšovanie plomb na plynomere sa stalo trestným činom. Začala platiť novela trestného zákona, ktorá zavádza trestnú zodpovednosť za tieto činy.

14.–15. júla – Bratislavská Reduta hostila neformálne stretnutie ministrov EÚ pre zamestnanosť a sociálnu politiku – EPSCO, ktorého ťažiskovou témou bolo „Čelíme sociálnym a technologickým výzvam vo svete práce – demografické zmeny, migrácia, digitalizácia“.

17.-18. júla – V Bratislave sa konalo neformálne stretnutie ministrov 28 členských štátov EÚ a krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO) zodpovedných za konkurencieschopnosť. Jeho kľúčovou témou bola modernizácia európskeho priemyslu prostredníctvom inovácií a zavádzania inteligentných a čistých technológií.

25. júla – Do funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne uviedol Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).
29. júla – Ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

AUGUST

2. augusta – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prijala v súťaži na obchvat Prešova na diaľnici D1 najnižšiu predloženú ponuku združenia firiem Eurovia SK, Eurovia CS, Doprastav, Metrostav a Metrostav Slovakia v hodnote 356,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

12. augusta – Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

19. augusta – Veriteľský výbor spoločnosti Retail Value Stores, prevádzkujúcej na Slovensku reťazec Carrefour, schválil plán reštrukturalizácie, ktorý neráta s vyššou mierou uspokojenia veriteľov ako 3 % z hodnoty pohľadávok.

22. augusta – Zníženie miery nezamestnanosti v okrese Sabinov podporou vytvorenia 1115 nových pracovných miest do roku 2020 je hlavným cieľom akčného plánu, ktorý na svojom výjazdovom rokovaní v tomto meste schválil vládny kabinet. Celková finančná investícia v rokoch 2016 až 2020 bola odhadnutá na 79,8 milióna eur,

23. augusta – Akčný plán rozvoja okresu Sobrance schválila vláda na výjazdovom rokovaní v tomto okrese, s cieľom znížiť mieru nezamestnanosti v regióne podporou vytvorenia 1225 nových pracovných miest do roku 2020. Celková odhadovaná investícia v tomto období je približne 69 miliónov eur.

24. augusta – Na výjazdovom zasadnutí v Trebišove schválil kabinet akčný plán rozvoja tohto okresu. Celková odhadovaná finančná investícia v regióne v priebehu piatich rokov je 114,426 milióna eur, do roku 2020 by sa malo vytvoriť 1540 nových pracovných miest.

25. augusta – NDS podpísala zmluvu na výstavbu juhovýchodného obchvatu Košíc na diaľnici D1 s víťazom tendra, spoločnosťou Skanska SK. Stavbári by mali postaviť tento 15,46-km úsek za 197,44 milióna eur.

25. augusta – Do používania bol odovzdaný novovybudovaný úsek juhozápadného obchvatu mesta Bardejov dlhý 5,310 kilometra.

30. augusta – Znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Vranov nad Topľou podporou vytvorenia 2545 pracovných miest do roku 2020 je hlavným cieľom akčného plánu, ktorý na výjazdovom rokovaní v tomto meste prijala vláda. Odhadované finančné investície sú vo výške minimálne 123 miliónov eur.

31. augusta – Novým ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa stal dovtedajší štátny tajomník rezortu Árpád Érsek (Most-Híd). Do funkcie ho vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Na poste vystriedal Romana Brecelyho (#Sieť), ktorý odstúpil kvôli zmenám pomerov vo vládnej koalícii.

31. augusta – Konalo sa výjazdové rokovanie vlády v okrese Svidník, pre ktorý kabinet schválil rozvojový plán. Odhadovaná finančná investícia je 63.000.000 eur, počíta sa s vytvorením 1418 pracovných miest

SEPTEMBER

7. septembra – Vláda na ďalšom výjazdovom rokovaní v okrese Poltár schválila akčný plán pre tento okres. Do roku 2020 sa tam má preinvestovať približne 98 miliónov eur a vytvoriť 750 nových pracovných miest.

7. septembra – Hlavným cieľom akčného plánu, ktorý schválil kabinet na výjazde vo Veľkom Krtíši, je znížiť mieru nezamestnanosti v tomto okrese podporou vytvorenia asi 822 pracovných miest do roku 2020. Finančná investícia sa odhaduje vo výške minimálne 75 miliónov eur.

9. septembra – Boj proti daňovým únikom a posilnenie investičnej aktivity v Európskej únii (EÚ) boli témami neformálneho zasadnutia ministrov EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (Ecofin) v Bratislave.

13. septembra – Vládny kabinet zasadol v Revúcej. Schválil akčný plán rozvoja tohto okresu, cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Revúca podporou vytvorenia 1100 pracovných miest do roku 2020. Finančná investícia sa odhaduje vo výške 61 miliónov eur.

14. septembra  – Na výjazdovom rokovaní v okrese Rožňava vláda schválila akčný plán, podľa ktorého by v tomto okrese malo vzniknúť 1345 pracovných miest. Odhadované investície sú vo výške 109 mil. eur.

13. septembra – Výrobu mobilného systému velenia a riadenia pre švédsku armádu predstavila spoločnosť Vývoj Martin, ktorá na jeho výrobe spolupracuje s britskou firmou Bae Systems.

13. septembra – Vládny kabinet zasadol v Revúcej. Schválil akčný plán rozvoja okresu, cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti podporou vytvorenia 1100 pracovných miest do roku 2020. Finančná investícia sa odhaduje vo výške 61 miliónov eur.

14. septembra – Na výjazdovom rokovaní v okrese Rožňava vláda schválila plán jeho rozvoja, podľa ktorého by v tomto okrese malo vzniknúť 1345 pracovných miest. Odhadované investície sú vo výške 109 miliónov eur.

19. septembra – Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) a podpredseda predstavenstva Medzinárodnej investičnej banky (MIB) Jozef Kollár podpísali memorandum o spolupráci medzi bankou a úradom vicepremiéra.

20. septembra – NDS začala s druhou etapou dobudovania križovatky Prešov, západ. Práce realizuje spoločnosť Skanska SK za 1,99 milióna eur.
23. septembra – V rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa v Bratislave uskutočnilo neformálne rokovanie ministrov obchodu. Témou rokovania ministrov a komisárky EÚ pre obchod Cecilie Malmströmovej bola liberalizácia obchodu s dôležitými obchodnými partnermi, osobitne s USA a Kanadou.

24. septembra – Desať rokov od svojho etablovania na Slovensku oslávila trnavská automobilka PSA Groupe Slovakia.

28. septembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o diaľničnej známke z dielne ministerstva dopravy. Pokuta za jazdu bez platnej elektronickej diaľničnej známky sa od novembra tohto roka znížila z 300 eur na 150 eur.

28. septembra – Predsedom Protimonopolného úradu (PMÚ) SR bude naďalej jeho súčasný šéf Tibor Menyhart. Návrh odobrila vláda.

29. septembra – Investičná skupina Penta Investments sa stala vlastníkom majoritného podielu 99,5 % akcií v Sberbank Slovensko.

 

4. štvrťrok – OKTÓBER – DECEMBER 2016

OKTÓBER

1. októbra – Novým predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR sa stal bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD).

4. októbra – V priemyselnej zóne v Malackách spustili výrobu dodávateľ dielov pre automobilový priemysel. Spoločnosť Ideal Automotive bude v novej hale s plochou 12.000 štvorcových metrov vyrábať textilné obkladové komponenty pre interiéry a exteriéry vozidiel.

6. októbra – Otvorili obchvat Bánoviec nad Bebravou. Úsek rýchlostnej cesty R2 od Ruskoviec po Pravotice s dĺžkou do desať kilometrov je prvým tejto cesty v Trenčianskom kraji.

7. októbra – Funkcie sa ujal nový splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Stanislav Fialík.

10. októbra – Doterajší splnomocnenec vlády SR pre vyjednávanie rozpočtu EÚ, bývalý štátny tajomník rezortu financií či minister hospodárstva Vazil Hudák sa stal podpredsedom Európskej investičnej banky (EIB). Vo funkcii splnomocnenca vlády ho vystriedal štátny tajomník ministerstva financií Ivan Lesay.

10. októbra – Okresný súd Bratislava I potvrdil reštrukturalizačný plán spoločnosti Retail Value Stores, prevádzkovateľa obchodov Carrefour na Slovensku.

20. októbra – Banky na Slovensku budú platiť bankový odvod v súčasnej výške 0,2 % aj v nasledujúcich rokoch. Počíta s tým novela zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

21. októbra – ZUNO banka zastavila prijímanie nových klientov na Slovensku. Jej majiteľ RBI Group sa rozhodol ukončiť činnosť direct banky v Českej a Slovenskej republike. Dôvodom rozhodnutia je zjednodušenie štruktúry a odstránenie duplicitných aktivít na trhoch, na ktorých skupina pôsobí.

24. októbra – Novým predsedom Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR je od tohto dňa Richard Messinger.

28. októbra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o spotrebiteľských úveroch, daňového poriadku, zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, zákona o cenných papieroch, zákona o DPH, ako aj novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu.

NOVEMBER

9. novembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o organizácii pracovného času v doprave, zákon o registri partnerov verejného sektora (tzv. protischránkový zákon) či novelu zákona o odpadoch.

17. novembra – Slovenské predsedníctvo dohodlo s Európskym parlamentom (EP) rozpočet EÚ na rok 2017. Kompromisná dohoda znamená 134,5 miliardy eur v podobe výdavkov. Rokovania v mene Rady EÚ viedol štátny tajomník ministerstva financií SR Ivan Lesay.

23. novembra – NDS podpísala zmluvu na výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach. Takmer šesťkilometrový úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec postaví konzorcium firiem Strabag, PORR a Hochtief za vyše 239 miliónov eur.

24. novembra – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval do funkcie nového predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR Alexandra Balleka.

29. novembra – Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť úroveň 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2018 má dosiahnuť úroveň 0,44 % a v roku 2019 sa očakáva rozpočtový prebytok vo výške 0,16 % HDP. Vyplýva to z rozpočtu na budúci rok, ktorý schválila Národná rada (NR) SR.

DECEMBER

2. decembra – Memorandum o spolupráci, ktorého základné ciele a východiská vychádzajú z projektu Hodnota za peniaze, podpísali Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR.

5. decembra – Prerazili prvú tunelovú rúru tunela Žilina, ktorý je súčasťou diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. K prerazeniu druhej tunelovej rúry chýba 80 metrov, jej dokončenie sa očakáva v januári 2017.

7. decembra – Z výrobných liniek automobilky Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom zišlo za desať rokov od oficiálneho spustenia výroby 7. decembra 2006 viac ako 2,5 milióna automobilov a 3,8 milióna motorov.

8. decembra – Slovensko podpísalo dohodu o vytvorení Slovenského fondu pre inkluzívny rast s Rozvojovou bankou Rady Európy (RB RE). Štát do neho poskytne príspevok vo výške dva milióny eur.

11. decembra – Medzi Bratislavou a Košicami začali premávať obnovené InterCity (IC) vlaky. Na slovenské koľajnice ich ani nie po roku od zrušenia vrátila štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

15. decembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal rozpočet na rok 2017. Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť úroveň 1,29 % HDP. V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2018 má dosiahnuť úroveň 0,44 % a v roku 2019 sa už očakáva rozpočtový prebytok vo výške 0,16 % HDP.

15. decembra – Hlava štátu podpísala novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Právna norma prináša úpravu výšky peňažného príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých, zvýšenie ochrany príjmu, ako aj predĺženie obdobia dôchodkového poistenia pre opatrovateľov.

15. decembra – Za porušenie európskych pravidiel v oblasti roamingu sa na Slovensku zavedú sankcie pre operátorov. Počíta s nimi novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Maďarská vláda darovala nemocniciam na juhu Slovenska dýchacie prístroje

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Maďarská vláda darovala na pomoc zahraničnej maďarskej komunite a nemocniciam na južnom Slovensku 17 dýchacích prístrojov. Dar prijali zástupcovia občianskeho združenia (OZ) Kukkonia v pondelok v Dunajskej Strede, kam poputuje prvých šesť z nich. Ostatné prístroje bude združenie distribuovať medzi jednotlivé nemocnice v…

Volko zbiera medaily a stúpa v rebríčku: „Snáď si to niekto všimne“

0 icon

Toruň 7. marca 2021 (TASRHSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Šprintér Ján Volko sa už vo veku 24 rokov stal jedným z najúspešnejších predstaviteľov "kráľovny športu" na Slovensku. Bronzom z Torune doplnil svoju medailovú zbierku z halových majstrovstiev Európy, na šesťdesiatke nechýbal na stupňoch víťazov na troch šampionátoch za sebou. Predtým získal zlato…

Hamšík po podpise zmluvy s Göteborgom: „Rokovania boli rýchle“

0 icon

Göteborg 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík sa stal oficiálne hráčom IFK Göteborg. Informáciu o podpise kontraktu priniesla facebooková stránka Šport v RTVS. Švédsky klub mal Hamšíka ešte v pondelok večer po úspešnom absolvovaní lekárskej prehliadky predstaviť ako svoju novú posilu na tlačovej konferencii…

Prezidentka sa rok po konaní parlamentných volieb stretla s exprezidentom Kiskom. On má byť ten nový premiér?

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok v Prezidentskom paláci stretla s exprezidentom Andrejom Kiskom. Stretnutie sa uskutočnilo rok po konaní sa parlamentných volieb a hovoriť mali o tom, čím si Slovensko za toto obdobie prešlo. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu…

Turecký parlament zriadi výbor, ktorý bude skúmať násilie na ženách

0 icon

Ankara 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency)   V tureckom parlamente vznikne nový výbor, ktorý sa bude zaoberať prípadmi násilia na ženách. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien to v pondelok oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše agentúra AFP Jeho vyjadrenie v televíznom prejave prišlo po tom, čo sa na sociálnych…

Aktivisti v Londýne žiadali okamžitý návrat Zaghariovej-Ratcliffovej z Iránu

0 icon

Londýn 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Family Handout, SITA/AP/PA-Ian West)   Pred iránskym veľvyslanectvom v Londýne sa v pondelok zišla skupina ľudí, ktorí žiadali okamžitý návrat Britky iránskeho pôvodu zadržiavanej v Teheráne napriek tomu, že jej vypršal trest vymeraný iránskymi súdmi. Informovala o tom agentúra AFP Nazanin Zaghariová-Ratcliffová bola v Iráne odsúdená…

Zaočkovaní ľudia sa podľa amerického CDC môžu stretávať bez rúšok

0 icon

Washington 8. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/The Dallas Morning News-Smiley N. Pool)   Ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môžu bez rúška stretávať s osobami, pre ktoré koronavírus predstavuje malé riziko. Na verejnosti by však naďalej mali mať horné dýchacie cesty zakryté. Dlho…

Minister Ivan Korčok odovzdal rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) udelil rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj medzinárodnej spolupráce a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Urobil tak pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa žien (MDŽ) a otvorenia série podujatí…

Plán obnovy Slovenska ide do medzirezortného pripomienkovania. Europoslanec Wiezik: Stále má veľa neznámeho a nejasností

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Plán obnovy Slovenska ide do medzirezortného pripomienkovania. Slovenský europoslanec Michal Wiezik upozorňuje, že aj po mesiacoch príprav má plán stále veľa neznámeho a nejasností Zatiaľ poznáme prerozdelenie prostriedkov do hlavných kapitol - 34% pôjde na zelenú ekonomiku, ostatné prostriedky sa sú…

Vláda podľa ZMOSu neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   Vláda neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie. Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák Nová vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí, aby nedochádzalo k prijímaniu všeobecne záväzných právnych predpisov bez ich náležitého prerokovania.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty

0icon

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty   Antipápež František „požehnáva“ nahú modlu, Pačamamu – pohanský symbol bohyne zeme. (Zdroj: vatikankatolicky.com, z článku

Pavol Lazar

Blíži sa eskalácia napätia USA s Ruskom?

0icon

MIEROVÉ ČASY A 17 PRESUNOV VOJENSKÝCH KONVOJOV CEZ SLOVENSKO SMERUJÚCICH DO VÝCHODNEJ EURÓPY. 👉 Na mierové časy sú takéto presuny vojenskej techniky naozaj nezvyčajné. Najmä pokiaľ si uvedomíme fakt, že Naďov rezort sa neodvoláva na žiadne plánované vojenské cvičenie spojeneckých armád, ako tomu bývalo v minulosti. 🤔 👉 Absencia akéhokoľvek…

Slavěna Vorobelová

Sulík precitol žiaľ neskoro

0icon

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 sa nechal Richard Sulík, zatiaľ ešte stále vicepremiér vlády a minister hospodárstva počuť, že vládny „laboratórny“ pokus na ľuďoch, teda celoplošné testovanie, boli zbytočne vyhodené peniaze daňových poplatníkov (280 miliónov EUR). Vraj za peniaze, ktoré doteraz vláda minula na celoplošné testovanie by sa dali postaviť 4…

René Pavlík

Reciprocita

0icon

Reciprocita. Cudzie slovo. Jeho význam by sa možno dal prirovnať k významu slova rovnováha. Mnohým, najmä mladým, je význam tohto slova povedomý, ale reálne vzdialený. Je to pochopiteľné. Je tu iná, nová doba a s ňou prišli aj nové časy. Vyžadovať od dcérenky, aby umyla riady a od junáčika vyniesť…

Ladislav Kováčik

Spomienka na kauzu únosu Vietnamca

0icon

Ku kauze únosu Vietnamca. Toto som si napísal do denníka 9. 8. 2018, keď bol brannobezpečnostný výbor NR SR k tejto téme: Predtým, než si prečítam niečo sprostredkované z nejakého média, napíšem svoj vlastný umelecký dojem z "grilovania" ministerky Sakovej (Sme

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovné hračky: TOP10 najlepších karikatúr slovenského jazyka

0 icon

Slovenčina je krásny jazyk. Jej rozmanitosť je fascinujúca. Núti nás premýšľať a uvažovať. Vymýšľať stále nové a nové slovné hračky. Jej ľubozvučnosť je priam predurčená na tento druh zábavy. Tu je TOP10 slovných hračiek za mesiac január. Slovenský jazyk je plný prenesených významov. Čo sa stane, ak sa s nimi…

Ako na opar? Vďaka týmto tipom sa ho zbavíš raz-dva!

0 icon

Asi dve tretiny dospelého obyvateľstva na svete prenášajú vírus, ktorý spôsobuje opar. Bohužiaľ, akonáhle sa tento vírus dostane do tela, nezmizne, jednoducho žije v tvojich nervových bunkách. Dobrá správa je, že väčšine z týchto "nakazených" ľudí sa nikdy neukážu žiadne príznaky. Avšak tí, ktorí nemajú také šťastie vedia, ako bolestivé a nepríjemné môžu byť tieto…

Nápad za nápadom: Aj takto sa dajú využiť nepotrebné veci

0 icon

Mať dobrý nápad je občas na nezaplatenie. Výtvory na nasledujúcich fotografiách sú dôkazom toho, že ľudia sú schopní sa vynájsť v každej situácii. Nápad vytvoriť z veci, ktorá by sa inak stala nepotrebným odpadom, niečo s novým využitím, je skvelý. Hlavne v dobe, kedy má naša planéta problém s nadmernou…

Michael Jackson: najdivnejšie sochy kráľa popu

0 icon

Michael Jackson, kráľ popu, je uctievaným aj po smrti. Ľudia si ho často pripomínajú hudbou, ale spomienku naňho môžeš oživiť aj návštevou jednej z jeho netradičných sôch. Michael Jackson je osoba, ktorej meno je aj po rokoch od jeho smrti skloňované často v médiách. Pravdou je, že jeho hudba a…

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Vo svete IT

Elektrická kolobežka KUGOO M2 Pro s dojazdom 30 km je opäť dostupná za cenu, akej sa ťažko odoláva

0 icon

Ďalšia neodolateľná akcia pre fanúšikov elektrických kolobežiek je tu! Lukratívny kúsok M2 Pro od overeného výrobcu KUGOO, ktorý je v tejto oblasti najväčším konkurentom pre spoločnosť Xiaomi, totižto aktuálne zoženieš za cenu, aká tu ešte nikdy nebola. Pri jeho kúpe na e-shope Geekbuying.com aktuálne ušetríš viac ako 150 eur. Pre zrazenie cenovky na minimum stačí pri…

Kedy a kde boli podmienky pre život v našej galaxii najlepšie? Odpoveď je prekvapujúca

0 icon

Vedci sa neustále snažia prísť na to, ako mohol vzniknúť život vo vesmíre, či išlo o niečo výnimočné, čo sa udeje len zriedka, alebo naša galaxia prekypuje životom, ktorý sme ešte neobjavili. Objavujú sa ale dôkazy, ktoré môžu poukazovať na to, že vznik života na Zemi bolo dielom náhody a veľkej dávky…

Xiaomi pripravuje smartfón s 200W rýchlym nabíjaním. Prísť by mohol už o pár mesiacov

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi patrí už roky medzi popredných výrobcov čo sa týka najmodernejších inovácií v oblasti nabíjania. Posledné roky sa o technológiu najrýchlejšieho nabíjania doťahuje s viacerými čínskymi výrobcami a nie je tomu inak ani v tomto roku. Najnovšie správy zverejnené známym a relevantným leakerom TheDigitalChatStation totižto poukazujú na vývoj…

Takto si v Xiaomi smartfóne môžete zmeniť predvolený typ písma bez ROOT-u zariadenia! Idete do toho?

0 icon

Xiaomi smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia vo viacerých regiónoch sveta. Dôvodom okrem samotného hardwaru, je aj software, ktorý je skvelo optimalizovaný a ponúka viacero dodatočných funkcií. Nie tak dávno sme vám napríklad priniesli článok, v ktorom sme vám ukázali, ako môžete zapnúť tmavý režim aj v aplikáciách, ktoré ho oficiálne…

Čínska misia Tianwen-1 priniesla nové zábery na červenú planétu Mars

0 icon

Čínska misia Tianwen-1 sa momentálne nachádza na obežnej dráhe okolo Marsu. Už na začiatku februára sa ku nám dostali zábery z červenej planéty, avšak nedávno vydala čínska vesmírna agentúra CNSA (pozn. redakcie: Chinese National Space Administration) sériu záberov s vysokým rozlíšením, ktoré nám ukazujú krásy tejto planéty, píše portál IFLScience.…

Armádny Magazín

Satanovskij: Prečo USA uvalili sankcie na ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského

0 icon

USA, 9.marec 2021 (AM) – Uloženie sankcií Spojenými štátmi proti Dnepropetrovskému oligarchovi Igorovi Kolomoiskému a jeho rodinným príslušníkom je veľmi kurióznou, symptomatickou zápletkou a zaslúži si osobitnú pozornosť.   Kolomojskij je jednou z najväčších postáv modernej Ukrajiny, je absolútne bezohľadný, zákerný a neschopný vyjed

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Svetlo sveta

Dovolili by sme Panne Márii nosiť šatku na hlave keby žila dnes?

0 icon

Je moderné v Západnej Európe biť na poplach proti noseniu šatiek. Už menej sa hovorí o tom, že politici, ktorí útočia na to, aby ženy nemohli nosiť šatku sú presne tí istí, ktorí v rovnakom zákone zakazujú nosiť aj iné náboženské symboly, teda krížiky na krku na viditeľnom mieste. Kým…

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali