V KDH si našliapli na vykostenie Smerom

V KDH si našliapli na vykostenie Smerom

Bratislava 10. júla 2024 (HSP/Foto:TASR – Lukáš Mužla)

 

KDH vytklo Smeru-SSD po prejave Róberta Fica na Devíne počas celonárodných osláv štátneho sviatku príchodu svätých Cyrila a Metoda dvojtvárnosť politiky

KDH - Karas, Lexmann, Majerský, Čaučík
Na snímke zľava Viliam Karas, Miriam Lexmann, predseda KDH Milan Majerský a podpredseda hnutia Marián Čaučík

A síce, že doma sa tvári ako konzervatívna strana, ktorá chce stavať hrádzu progresivizmu a na pôde Európskeho parlamentu je už roky súčasťou progresivistickej frakcie, z ktorej dielne progesivistické ideológie sa Európou šíria. A že je to naopak KDH, ktoré zavádzaniu týchto progresívnych ideológií na pôde EP bráni.

Reklama

Aký je to boj, ak je KDH so svojimi poslancami dlhodobo súčasťou Európskej ľudovej strany (EĽS)? Tej EĽS, ktorá už desiatky rokov spoločne so Skupinou progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) tvrdí v EP muziku? Oni tvoria spolu s liberálmi s Renew Europe (RE), kde patria aj europoslanci Progresívneho Slovenska väčšinu, bez ktorej by žiaden ideologický progresívny návrh, či už od poslancov S&D alebo RE v europarlamente neprešiel.

Navyše, ak vezmeme do úvahy len ostatné obdobie EP. Predsedníčku eurokomisie nominoval víťaz volieb v roku 2019, strana EĽS. Všetky návrhy smerníc a nariadení pripravuje Európska komisia v čele s Ursulou von der Leyenová. A tá keby nemala pre svoje návrhy podporu frakcie EĽS, ktorej súčasťou je aj KDH, neprešlo by jej žiadne nariadenie, žiadna smernica, žiadna rezolúcia. Aj s podporou EPP prijal EP v roku 2021 rezolúciu proti Slovensku z pera PS po tragických udalostiach pred Teplárňou.

Reklama

KDH sa rozhodla biť palicou, ktorá tým istým koncom bije po chrbte aj samotného KDH.

Okrem toho Smer má od roku 2016, kedy zostavil vládu so stranou SNS Andreja Danka, problém svojich poslancov vo frakcii socialistov udržať, nakoľko SNS je v EP považovaná za krajne pravicovú stranu, s ktorou sa predsa socialisti a demokrati bratríčkovať ani na národnej úrovni nemôžu. Pre európskych socialistov nijako nie je dôležité, že Smer na Slovensku vládne a môže teda presadzovať socialistické politiky. Odmietavý postoj k takémuto koaličnému spájaniu dostali poslanci Smeru vyžrať aj po parlamentných voľbách v roku 2023, keď vládu opäť vytvorili v koalícii so SNS. Stále ich v S&D nechcú.

 

 

Dnes po ostatných voľbách do EP sa Smer opätovne snaží dostať do rodiny socialistov. Či sa to Smeru podarí, isté dnes nie je.

Reklama

Pravdou je, že Smeru-SSD ako rustikálnej ľavici s národno-konzervatívnymi prvkami by viac svedčalo, keby sa stal členom novej frakcie Patrioti pre Európu. Smer by si tak mohol zachovať národno-konzervatívnu tvár doma aj v zahraničí. Aj v zahraničí by sa mal o koho oprieť.

Naproti tomu Miriam Lexmann má miesto vo frakcii EĽS isté. Takže nie Smer, ale KDH má istotu, že bude v klube tých, ktorí chcú v Európskej únii pretláčať liberálne a progresivistické ideológie aj v nasledujúcom období. V tej istej EĽS, ktorá hodlá v Európskom parlamente podporovať nové vedenie EK, na ktorom sa dohodli špičky frakcií EĽS a S&D.

Európsku komisiu by mala v nasledujúcom období opätovne viesť Ursula von der Leyenová, napriek nedošetrenému škandalóznemu nákupu vakcín od firmy Pfizer, ktorý dohodla za chrbtom EK práve Ursula von der Leyenová. Ona je tvrdým zástancom plnenia zelených záväzkov EÚ. Prečo by mala politiku prehodnocovať, ak ju EP vo funkcii potvrdí a dostane opätovne zelenú?

Zahraničnú politiku by mala tvrdiť Kaja Kallasová, estónska premiérka, ktorá je považovaná v súvislosti s prebiehajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine za vojenského jastraba. Takže je naivné očakávať, že pod jej vedením bude diplomacia EÚ hľadať mierové riešenia, že bude EK prichádzať s mierovými iniciatívami. Navyše Estónsko počas vlády Kaja Kallas zaviedlo ako jediná pobaltská krajina manželstvá párov rovnakého pohlavia s možnosťou adoptovať deti.

Európsku radu má viesť síce socialista, bývalý portugalský premiér António Costa, ale ten by sa predsedom Európskej rady nestal, bez podpory ľudovcov. A bolo to za jeho vlády, keď v Portugalsku zjednodušili adopcie homosexuálnymi pármi a umožnili zmenu pohlavia bez lekárskeho posudku deťom od 16 rokov.

Reklama

Leyenová a Costa svoj vzťah prehĺbili počas rotujúceho predsedníctva únie (január – jún 2021), ktorého opraty držalo v rukách Portugalsko. Ako sa vyjadril António Costa pre POLITICO, v tom čase “Stále sme boli uprostred pandémie a v tomto období vypukla vojna na Ukrajine, takže sme museli riešiť aj energetickú a inflačnú krízu”. Potom ako je to s tou nevyprovokovanou inváziou Ruska na Ukrajine 24.2.2022? Ako uvádza ďalej, spojilo ich spustenie očkovacej kampane v celej EÚ, ktorý sa začal počas portugalského predsedníctva. Von der Leyenová vsadila svoju povesť na to, že do konca leta 2021 bude plne zaočkovaných 70 % dospelých v EÚ, a bola pod vážnym tlakom, aby to splnila. Costa dal predsedníčke Komisie k dispozícii seba a štátnych úradníkov spojených s predsedníctvom jeho krajiny v Rade, aby zabezpečili splnenie tohto cieľa.

Za vlády Smeru sa do Ústavy SR dostala ochrana manželstva ako zväzku muža a ženy. Europoslanci za Smer nezahlasujú za EK, ktorú by naďalej mala viesť Ursula von der Leyenová. Lebo komisia s vedením v navrhovanom zložení nie je zárukou, že EK prehodnotí svoj postoj ku Green Dealu, k vojne na Ukrajine a ani k pretláčaniu liberálno progresivistických ideológií.

Naproti tomu je len málo pravdepodobné, že Miriam Lexmann (KDH) bude ako členka frakcie EĽS hlasovať proti. Miriam Lexmann sa pred pár dňami stretla s Ursulou von der Leyenovou, kde spolu preberali, za čo môže získať jej hlas. ,,Revízia zákazu spaľovacích motorov a ďalších častí Green Dealu, ktoré škodia našej ekonomike a napokon ani nepomáhajú efektívne chrániť naše životné prostredie. Riadenie migrácie v tretích krajinách“, priblížila priority Miriam Lexmann. Pre KDH je rovnako kritické, aby „EÚ robila pre občanov to, na čo má mandát a nezasahovala do výlučných kompetencií členských štátov“.

Na stretnutí k stratégii EĽS v nadchádzajúcom období tlmočila v Portugalsku požiadavku KDH prioritne riešiť energetickú a hospodársku bezpečnosť a bezpečnosť kritickej infraštruktúry. KDH ďalej požaduje efektívnejšiu podporu farmárov ako investíciu do potravinovej bezpečnosti. KDH ústami svojej jedinej europoslankyne apeluje na „tvorbu kvalitných pracovných miest, ako aj podporu pre osoby so zdravotným znevýhodnením“. Prioritou pre KDH zostáva zachovanie náboženskej slobody.

Kde zostalo obhajovanie konzervatívnych hodnôt a stavanie hrádze liberálno progresivnej ideológii na pôde Európskeho parlamentu?

KDH vyčíta Smeru dvojtvárnu politiku. Avšak aplikácia dvojitých metrov nie je cudzia ani europoslankyni za KDH. Podporila rezolúciu voči zákonu o zahraničných agentoch v Gruzínsku. A takto sa na margo gruzínskeho zákona o zahraničných agentoch Miriam Lexmann vyjadrila: “Zákon o zahraničných agentoch je zradou európskych ambícií gruzínskeho ľudu”. “Európska únia by nemala začať prístupové rokovania s Gruzínskom, pokiaľ bude tento zákon súčasťou gruzínskeho právneho poriadku. Okrem toho je naliehavo potrebné posúdiť vplyv na úlohu EÚ ako darcu a jej podporné programy pre Gruzínsko.”, dodala.

Jej podporu pod rezolúciu, prípadne vyjadrenie k zákonu o zahraničnom vplyve, ktorý prijal v marci 2024 veľkou väčšinou francúzsky parlament, by ste hľadali márne. Aj jeden aj druhý zákon si kladie za cieľ ochranu suverenity a demokratických hodnôt a národných záujmov.

Bolo to práve KDH, ktorého poslanci spochybnili neprihlásenie sa Slovenska k aktualizácii zdravotníckych postupov WHO Petrom Kotlárom, ktoré zakladajú možnosť svojvôle WHO pri riadení budúcich pandémií. V prípade, že by sa celý svet mýlil, KDH by sa ochotne mýlilo s ním.

Je len málo pravdepodobné, že by sa zlyhanie manažmentu pandémie u nás vyšetrovalo, ak by o tom rozhodovalo KDH.

 

Reklama

Každý hlas sa počíta

Hlasovanie o Európskej komisii na nasledujúcich 5 rokov sa má uskutočniť v týždni od 15. júla. Medzitým sa na pôde EP dejú isté pohyby, ktoré tajné hlasovanie o osude EK v navrhovanom zložení zneprehľadňuje. Koalícia von der Leyenovej stredopravej Európskej ľudovej strany, socialistov a demokratov a liberálnej skupiny Renew Group má v 720-člennej snemovni postupne prichádza o pohodlnú väčšinu, nakoľko nová frakcia Patrioti pre Európu by mohli mať vo svojich radoch pred ustanovujúcou schôdzou EP cez 80 poslancov.

Bude hlasovať Miriam Lexmann (KDH) ako členka EĽS za alebo proti?

Aký odkaz poslalo KDH svojim voličom postojom k prejavu Róberta Fica? Ak príde Smer s návrhmi zákonov, zmenou ústavy, ktorá postaví ústavnú prekážku ďalšej ideologizácii Slovenska? KDH tieto legislatívne zmeny nepodporí? Vymení svoj konzervativizmus za možnosť budúcej vlády po boku PS? V takom prípade by bola skutočnosť, že pomáhalo Robertovi Ficovi stavať hrádzu voči progresivizmu stopkou. Alebo KDH konzervativizmus len predstiera?

V takom prípade by sa vykostenie KDH Robertom Ficom mohlo stať veľmi rýchlo realitou.

 

Reklama

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:42

Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.

Včera 19:29

Estónsko navrhlo susednému Rusku, aby obe krajiny spoločne preskúmali plavebný kanál na rieke Narva s cieľom vyriešiť hraničný spor.

Včera 19:28

 Tri obete si vyžiadal lesný požiar v prímorskej turistickej oblasti v provincii Izmir na západe Turecka. Uviedli to miestne médiá.

Včera 19:21

Čínske veľvyslanectvo v Tadžikistane poprelo správy o tom, že Peking v tejto stredoázijskej krajine buduje vojenskú základňu. 

Včera 19:19

Bezpečnostná výstraha nakrátko narušila program návštevy britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na ostrove Jersey v Lamanšskom prielive.

Návštevu kráľa na ostrove Jersey narušila bezpečnostná výstraha
Na snímke britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila počas návštevy na ostrove Jersey v Lamančskom prielive

 

Včera 19:08

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podala podnet na ústavný súd, v ktorom žiada o pozastavenie účinnosti a zrušenie kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. 

Gruzínska prezidentka napadne zákon o zahraničnom vplyve na ústavnom súde
Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová
Včera 19:05

 Európska únia predstavila sankcie voči piatim izraelským osobám a trom subjektom, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “závažného a systematického porušovania ľudských práv” Palestínčanov v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

Včera 18:26

Severoatlantická aliancia zriadi multilaterálnu styčnú kanceláriu v Ženeve. Jej účelom bude spolupráca s medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami sídliacimi v tejto švajčiarskej metropole.

Včera 18:25

Tanker pri Jemene napadli tri malé plavidlá a došlo aj niekoľkým raketovým útokom. Nákladná loď však v ceste pokračovala bez hlásenia škôd či zranení posádky, uviedli dve bezpečnostné organizácie.

Včera 18:08

Nemecká vláda opäť odmietla výzvy na dodanie stíhacích lietadiel na Ukrajinu. Urobila tak po tom, ako opozičný líder Friedrich Merz zo stredopravicovej Kresťanskodemokratickej únie vyhlásil, že túto myšlienku podporuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali