Vypočúvanie Trumpových nominantov na vládne posty

NAŽIVO

Vladimira Putina bude počas budúcotýždňovej návštevy Číny sprevádzať početná delegácia vrátane ministrov a lídrov štátnych i súkromných firiem. Podľa hovorcu Peskova príde ruský prezident do Pekingu len pár dní po Donaldovi Trumpovi.

16:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil námorníctvo za zastavenie flotily Global Sumud smerujúcej do Pásma Gazy. Vyhlásil, že sily tak zmarili „zlovestný plán“ aktivistov, uvádza TASR podľa AFP.

16:12

Novým šéfom českého generálneho štábu sa má stať doterajší zástupca Miroslav Hlaváč. Jeho nomináciu potvrdila vláda, pričom spravodajkyňa TASR uvádza, že proti bol len minister obrany Jaromír Zůna.

16:12

Mesiac po voľbách v Maďarsku je premiér Péter Magyar s 58 % popularitou dvakrát obľúbenejší než Viktor Orbán (29 %). Vyplýva to z prieskumu inštitútu Republikon, o ktorom informuje TASR podľa servera hang.hu.

16:11

Taliansky minister vnútra Matteo Piantedosi vyhlásil, že sobotňajší útok v Modene nebol ojedinelým činom. Podľa neho odráža hlbšie problémy s integráciou a sociálnou situáciou, uvádza TASR podľa správy AP.

16:10

Pondelkové izraelské útoky v Libanone si vyžiadali sedem obetí, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Hizballáh v reakcii vyslal dron na vojenský cieľ v Izraeli, informuje TASR podľa AFP.

16:10

V poľskom Debline vznikne autorizovaný servis motorov pre tanky Abrams. Dohodu so spoločnosťou Honeywell podpísali v pondelok za účasti premiéra Donalda Tuska, informuje TASR podľa agentúry PAP.

16:09

Chorvátska polícia zadržala muža podozrivého z vraždy 19-ročného roznášača pizze. Prípad podľa agentúry AFP a denníka Večernji list pobúril verejnosť najmä pre páchateľovu kriminálnu minulosť.

16:08

Libanonský prezident Džúzíf Awn v pondelok vyhlásil, že urobí maximum pre zastavenie vojny s Izraelom, keďže prímerie ani rozhovory zatiaľ k mieru neviedli. TASR o tom informuje podľa správy AFP.

16:08

Sýria sa podľa Reuters v pondelok pripojí k rokovaniu G7 v Paríži. Pre krajinu ide o dôležitý diplomatický moment necelé dva roky od konca Asadovej vlády, uvádza TASR.

16:07

Praha hostí 21. ročník Globsec Fora. Tohtoročná konferencia sa zameria na obranu Európy, situáciu na Ukrajine a Blízkom východe, energetiku a budúcnosť EÚ.

16:06

Shakira vyhrala daňový spor v Španielsku. Súd jej priznal vrátenie 60 miliónov eur a zbavil ju obvinení, o čom s odvolaním na AFP informovala TASR.

16:06

Export solárnych článkov z Číny vzrástol o 60 %, hoci Peking zrušil daňové úľavy pre vývozcov. Pondelňajšie údaje colného úradu sprostredkovala TASR podľa správy agentúry Reuters.

16:04

Pomoc pri náraste splátok po refixácii už neposkytuje štát, ale dobrovoľne samotné banky. Príspevok je zastropovaný na 150 eur, pričom Michal Ďuriš z Umbrella Group upozorňuje, že sa nevzťahuje na všetkých dlžníkov.

16:04

Tržby čínskeho giganta Baidu v prvom štvrťroku klesli o 1 % na 32,1 miliardy jüanov. Ide o štvrtý pokles v rade, vyplýva z hlásenia pre burzu, o ktorom informuje TASR podľa agentúry AFP.

16:02

Commerzbank v pondelok odmietla ponuku na prevzatie od talianskej UniCredit. Vedenie banky označilo plán za nejasný a rizikový, pričom akcionárom odporučilo ponuku neprijať. Informuje o tom TASR podľa agentúry DPA.

16:01

MMF vylepšil prognózu pre britskú ekonomiku na tento rok, no varoval pred politickou neistotou. Tá by podľa fondu mohla utlmiť domácu spotrebu aj investície. Informuje o tom TASR podľa agentúry Reuters.

16:01

Maďarsko zrušilo trojročný zákaz vstupu pre siedmich ukrajinských štátnych zamestnancov, ktorí zodpovedajú za prepravu cenností. Podľa portálu Telex.hu a agentúry APA o tom informovala ich právna kancelária.

16:00

Švajčiarske HDP v prvom štvrťroku vzrástlo o 0,5 %, čím zrýchlilo z predošlých 0,2 %. Vyplýva to z údajov úradu SECO, o ktorých informuje TASR na základe portálu tradingeconomics.

15:59

Priemerné výnosy v májovej aukcii štátnych dlhopisov stúpli o niekoľko desatín percentuálneho bodu. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša tento nárast reflektuje horšie podmienky na trhu.

15:54
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ukrajinský front sa zatvára, čínsky front sa otvára. Kontúry nového kurzu USA

Vystúpenie budúceho ministra zahraničných vecí USA Marca Rubia pred Senátom je veľmi dôležité a z mnohých hľadísk objavné

Vypočúvanie Trumpových nominantov na vládne posty
Na snímke Marco Rubio, navrhovaný nominant novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa na post ministra zahraničných vecí, počúva na vypočutí v americkom Senáte vo Washingtone / Foto: TASR/AP-Alex Brandon
❚❚
.

To, čo hovorí, už nie je možné odpísať ako prázdny „hype“ alebo eufantizmus „pre okamžité pozdviženie davu“, ako sa to niekedy stáva v prípade Trumpa.

Rubio je predstaviteľom „systému“ – republikánskeho establišmentu.

Preto jeho výroky načrtávajú hlavné parametre systémovej politiky amerického štátneho aparátu za prezidenta Trumpa.

O tom, čo to znamená pre medzinárodnú geopolitiku (je tu veľa dôležitých signálov), budeme hovoriť neskôr samostatne, píšu ukrajinské noviny Strana.

Teraz si povedzme, čo to znamená z hľadiska vojny na Ukrajine.

.

Rubio vo svojom úvodnom prejave nepovedal ani slovo o Ukrajine, ale zameral sa na hrozbu zo strany Číny.

To jasne ukazuje priority zahraničnej politiky USA pod Trumpovým vedením, ako aj jeho logiku v snahe čo najskôr ukončiť vojnu na Ukrajine (tento postoj plne podporil aj samotný Rubio, keď ho o to požiadali senátori).

Nová administratíva považuje za hlavnú hrozbu Čínu. Preto sa chce na ňu zamerať tým, že drasticky zníži výdavky na Ukrajinu a iné oblasti, ktoré bude Washington považovať za menej prioritné v porovnaní s Čínou.

Keďže však samotní Európania nie sú schopní podporiť Kyjev, čo je spojené s ešte väčším zhoršením pozície ukrajinskej armády na bojisku, Washington chce ukončiť vojnu. A to aj v prípade, že urobí vážne kompromisy s Ruskou federáciou. Zároveň sa odstráni hrozba, že NATO bude vtiahnuté do konfliktu s perspektívou jadrovej vojny (hrozba, ktorú sám Trump a jeho spolupracovníci berú vážne – napríklad Ratcliffe, kandidát na šéfa CIA).

Táto hrozba sama o sebe núti USA udržiavať veľké sily v Európe a vynakladať na ne vážne finančné prostriedky namiesto toho, aby sa sústredili na Čínu. Trump nechce ísť do vojny s Ruskou federáciou vzhľadom na jej jadrový arzenál a navyše ju považuje za zbytočnú vzhľadom na to, že za hlavnú hrozbu sa v jeho admistratíve opäť považuje Čína.

.

Ukončenie vojny by navyše dalo Washingtonu šancu pokúsiť sa odtrhnúť Rusko od Číny alebo prinajmenšom zastaviť ich približovanie. Zatiaľ čo pokračovanie vojny by takéto zblíženie urobilo nevyhnutným. Čo je, opakujem, v rozpore s hlavným cieľom americkej zahraničnej politiky, ako ho formuloval Rubio.

Všimnite si, že západnáí „jastrabi“, ktorí sa spočiatku stavali proti akémukoľvek kompromisu s Ruskou federáciou o prímerí, mali inú logiku – vojna na Ukrajine bola pákou, ktorá by rozdrvila Putinov režim tým, že by porazila Ruskú federáciu na fronte a destabilizovala ju na domácom fronte. Čo by viedlo buď k zvrhnutiu Putina a jeho nahradeniu prozápadným vodcom, alebo k rozpadu Ruska. V oboch prípadoch by Čína stratila potenciálne kľúčového partnera v konfrontácii so Spojenými štátmi.

Už od začiatku existovali o takejto koncepcii veľké pochybnosti. A do konca roka 2024 bola viera v ňu úplne zničená. Bolo jasné, že pokračovanie vojny USA v konfrontácii s Čínou nepomáha, ale bráni im v tom, pretože odvádza veľké zdroje s mizivou šancou na dosiahnutie výsledku (zvrhnutie Putina a zmena kurzu Moskvy na prozápadný s odstupom Ruska od Pekingu). Skôr sa od svojho úspechu vzďaľuje.

Pritom určité priebežné výsledky USA už dosiahli – ruské energetické nosiče boli z veľkej časti vytlačené z trhu EÚ a nahradené americkými, Európania začali viac míňať na obranu a následne nakupovať viac zbraní z Ameriky. Celkovo sa závislosť Európy od USA dramaticky zvýšila a schopnosť EÚ hrať geopolitickú hru nezávisle od Washingtonu sa znížila.

Ďalšie pokračovanie vojny však nesľubuje pre USA vážne výhody, ale naopak, zvyšuje všetky vyššie opísané riziká, odvádza pozornosť od prioritných cieľov a je s nimi v rozpore.

.

To znamená, že je najvyšší čas zafixovať už dosiahnutý výsledok a ukončiť vojnu. Mimochodom, západné médiá napísali, že Washington by k takémuto rozhodnutiu dospel bez ohľadu na to, kto by vyhral voľby.

To znamená, že hovoríme o systémových zmenách v americkom prístupe k vojne, nie o túžbe jedného
Trumpa.

To však neznamená, že Washington je pripravený dať Moskve všetko, čo chce v otázke Ukrajiny, v rámci podmienok, ktoré Putin oznámil v júni 2024. V tom istom prejave Rubio spomenul Rusko v negatívnom kontexte medzi ostatnými diktatúrami, ktoré majú deštruktívny vplyv na situáciu vo svete. Spomenul aj bezpečnostné záruky (bez toho, aby špecifikoval, o čom konkrétne by mali byť), ktoré by mala Ukrajina dostať, aby sa zabránilo ďalšiemu útoku Ruska. Taktiež nie sú signály zo strany USA, že sú pripravené pristúpiť na požiadavku Ruska obmedziť počet a výzbroj AFU po skončení vojny – to je hlavná „červená čiara“ pre Ukrajinu.

Trump je zároveň pripravený hovoriť o zastavení vojny na frontovej línii (t. j. o náprave ruských výbojov), neutralite Ukrajiny v NATO a zrušení sankcií voči Rusku (Rubio to spomenul vo svojich odpovediach na otázky). Je možné, že budú diskutovať aj o stiahnutí amerických vojsk z východoeurópskych krajín. O to viac, že to zapadá do logiky krokov USA, ktoré sa snažia presunúť svoje priority (aj z vojenského hľadiska) na Čínu.

Môžeme teda konštatovať pripravenosť novej americkej administratívy doviesť vojnu do konca.

Podarí sa jej to? Ako sme už viackrát napísali, ukrajinské orgány, ako aj „Jastrabi“ na Západe a v Rusku si neželajú skoré ukončenie vojny.

Je však nepravdepodobné, že by Kyjev a západní „jastrabi“ boli schopné vzdorovať línii Washingtonu, ak bude schválená a prijatá. Dokonca aj Francúzsko a Veľká Británia, ktoré v poslednom čase často dávali najavo, že majú na ukrajinskú otázku určitý samostatný názor, pravdepodobne nepovedia proti Trumpovi ani slovo (nehovoriac o ďalších krajinách EÚ, z ktorých mnohé sú samy za ukončenie vojny). Ukrajinské orgány by teoreticky mohli s Američanmi nesúhlasiť, ale to by znamenalo riziko prerušenia americkej pomoci, čo by mohlo mať pre Ukrajinu fatálne dôsledky z hľadiska situácie na fronte. Preto je nepravdepodobné, že by Kyjev odmietol.

Kľúčovým bodom sú rokovania medzi Washingtonom a Moskvou. Bude pre nich veľmi ťažké dospieť k dohode. V pozíciách je veľa nezrovnalostí a vzájomnej nedôvery. Ale vzhľadom na problémy, ktoré pokračovanie vojny prináša pre obe strany, je to možné.

Ďalším problémom je, že sily z rôznych strán, ktoré majú záujem na pokračovaní vojny, urobia všetko pre to, aby akúkoľvek dohodu narušili vystupňovaním konfrontácie, čo už v minulosti mnohokrát urobili.

Preto nemožno vylúčiť ani narušenie rokovaní a pokračovanie vojny. Je však veľmi pravdepodobné, že to vytvorí obrovské riziko radikalizácie pozícií, rozohrania stávok a zvýšenia tlaku s následnou eskaláciou až do priameho stretu Ruska a NATO s hrozbou použitia jadrových zbraní. Čo je najdôležitejším stimulom pre všetky strany, aby sa dohodli na zastavení krviprelievania na Ukrajine.

.

 

Prečítajte si tiež:

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Dočasná akreditácia PPA neznamená ohrozenie vyplácania eurofondov , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Pre vojnu na Blízkom východe môže svet prísť o milióny pracovných miest, reálne mzdy sa prepadnú

Vojna na Blízkom východe podkopáva mzdy aj pracovné podmienky ďaleko za hranicami regiónu, upozornila v pondelok Medzinárodná organizácia práce .…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko po prvýkrát reprezentované právnickým tímom v hlavnom meste športového práva

Študenti Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave sa umiestnili v TOP 8 na svete a TOP 3 v Európe na…

18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Medzinárodná agentúra varuje pred rýchlym poklesom zásob ropy

Komerčné zásoby ropy vo svete klesajú „veľmi rýchlo“ napriek tomu, že viaceré krajiny uvoľňujú strategické rezervy, upozornil v pondelok šéf…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tchaj-pej by privítal možnosť, aby prezident krajiny hovoril s Trumpom

Taiwan by privítal možnosť, aby jeho líder Laj Čching-te hovoril s americkým prezidentom Donaldom Trumpom po tom, čo Trump takúto…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Na dokončenie prešovskej nemocnice bude vypísaná nová súťaž

Na dokončenie prešovskej nemocnice bude vypísaná nová súťaž. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok v piatok odstúpila od zmluvy o dielo…

18. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Andrej Sablič

.
.

Nielen Merkelová. Unikli mená kandidátov na post osobitného vyslanca pre rokovania s Ruskom

Medzi kandidátmi na post európskeho osobitného vyslanca pre mierové rokovania s Ruskom o Ukrajine sa podľa informácií portálu Politico s…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

USA a Izrael pripravujú najrozsiahlejšie prípravy na obnovenie vojny proti Iránu od začiatku prímeria

USA a Izrael pripravujú najrozsiahlejšie prípravy na obnovenie vojny proti Iránu od začiatku prímeria – nové útoky sú možné už…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Na dokončenie prešovskej nemocnice bude vypísaná nová súťaž

Na dokončenie prešovskej nemocnice bude vypísaná nová súťaž. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok v piatok odstúpila od zmluvy o dielo…

18. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pred mobilizáciou utieklo cez Karpaty do Rumunska už 32-tisíc Ukrajincov

Od začiatku vojny na Ukrajine ušlo pred mobilizáciou cez Karpaty do Rumunska približne 32-tisíc Ukrajincov

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jermak bol prepustený na slobodu po zaplatení kaucie vo výške 2,7 milióna eur

Musí nosiť elektronický náramok na sledovanie, odovzdať svoje pasy, hlásiť sa vyšetrovateľom na ich výzvu a nesmie opustiť Kyjev bez…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

India stavia strategický megaprístav, kritici varujú pred katastrofou

India pripravuje výstavbu megaprístavu, letiska a nového mesta za približne deväť miliárd dolárov na ostrove Veľký Nikobar v Andamanskom mori.…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Katova dcéra a čierny mních

Čítali ste Katovú dcéru? Ak nie, nevadí. naskočte rovno do ďalšieho strhujúceho príbehu. Január 1663. Neďaleko bavorského mesta Schongau zomiera…

18. 05. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pripravuje Putin nový front proti Ukrajine a Moldavsku?

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň podpísal dekrét o zjednodušenom postupe udeľovania ruského občianstva obyvateľom neuznanej „Podnesterskej moldavskej republiky“. Hlavná…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zvrat v kauze “langoš”

Finančná správa zastaví proces kontroly voči predajcovi langošov z Kvetoslavova a pokutu 1500 eur, ktorú už zaplatil, mu vráti. Dôvodom…

18. 05. 2026 | Aktualizované 18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Aktualizované 18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Na dome známeho českého speváka došlo k výtržníctvu. „Uberte trochu!,“ odkázal

Vandali rozbili okno u známeho české speváka Daniela Landu, ktorý býva v Prahe. Išlo o náhodný vandalizmus alebo o prejav celospoločenského napätia? Spevák sa…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matovič podá sťažnosť na Ústavný súd, ospravedlnenie Blahovi v pléne považuje za nemožné

Líder Hnutia Slovensko Igor Matovič podá sťažnosť na Ústavný súd SR v súvislosti s rozhodnutím súdu o povinnosti ospravedlniť sa…

18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Fašista, skunk, mafia.” Po víkende vám môže hroziť politická úzkosť

Je to živá vec: Igor Matovič sa túto nedeľu neudržal a v debate na TA3 skákal do reči Milanovi Uhríkovi…

18. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Jadrovú veľmoc možno aj štípať, aj hrýzť. Peskov odpovedal na prekvapivú otázku

V Kremli umožnili položiť hovorcovi Kremľa Peskovovi otázku o možnom použití jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Jasné, že nás Jaro Naď oklamal.” Matovič sa vracia k darovaniu S-300-viek

Opozičný politik a bývalý predseda vlády za OĽaNO Igor Matovič bol cez víkend hosťom diskusnej relácie v televízii TA3 a jemu typickým ostrým…

18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj obvinil americké spoločnosti z účasti na vývoze obilia z Krymu do Ruska

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 05. 2026 | Aktualizované 18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Aktualizované 18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka a jeho kumpáni z PS otvorili nebezpečnú Pandorinu skrinku, varuje generál

Otváranie Benešových dekrétov je plán na deštrukciu Slovenska, varuje generál Jozef Viktorín v príspevku na sociálnej sieti. Prinášame Vám ho v plnom…

18. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kauza langoš: Nové informácie. Známa šperkárka zaujala vyjadrením

Predajca langošov Anton Pašek, ktorý podniká v Kvetoslavove, dostal pred pár dňami mastnú pokutu od Finančnej správy kvôli diakritike na pokladničných…

18. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.


Sobotňajšia demonštrácia v Londýne: Tommy Robinson pritiahol do metropoly Anglicka obrovský dav

Ulice Londýna v sobotu zaplavili demonštranti, ktorí pod vedením politického aktivistu Tommyho Robinsona požadovali odstúpenie premiéra Keira Starmera a kroky na obmedzenie…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tváre teroru doma a v zahraničí. Sieť, ktorá inšpirovala strelca spred Teplárne, dostala vážny úder

Ubehli dva roky od atentátu na premiéra v Handlovej. Terorizmus však má mnoho tvárí a podôb, a jeho zástupcovia nespia…

18. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump pohrozil Iránu zničením

Americký prezident Donald Trump v nedeľu dôrazne varoval Irán, že ak rýchlo nepristúpi na mierovú dohodu so Spojenými štátmi, „nezostane…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Velké nic…

Tak se nám Trump vrátil z návštěvy Číny. Jel tam s opravdu působivou podnikatelskou delegací, která vystupovala z jeho letadla…

18. 05. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Bol jedným zo strojcov víťazstva nad Talianmi. Čiernu robotu plní dokonale a spoluprácu s Pospíšilovcami chváli

Slovenskí hokejisti majú za sebou úvodné dva duely na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku. Proti Nórsku aj Taliansku sa tešili z…

18. 05. 2026 | 0 komentárov

Zlozvyk, ktorý ignorujete. Pozor! Môže napáchať škody

Bolesť čeľuste nám nemusí spôsobiť len chorý zub, ale aj zatínanie zubov. V relácii TASR TV Zdravie to konštatovala fyzioterapeutka…

18. 05. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Experti si všimli, že zrejme bojuje so zranením. Slafkovský by podľa nich mal hrať v nižšej formácii

Kanadský klub Montreal Canadiens čaká v noci z pondelka na utorok druhý rozhodujúci siedmy zápas v tohtoročnom play-off NHL. Tentoraz…

18. 05. 2026 | 0 komentárov

Aj po skončení vojny zostanú v Európe milióny ukrajinských utečencov

Uvádza sa to v správe Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najsmrteľnejšie letecké havárie, ktoré navždy zmenili históriu letectva

Najsmrteľnejšie letecké havárie patria medzi udalosti, ktoré navždy zmenili históriu civilného letectva a bezpečnosti lietania. Každá z týchto katastrof priniesla…

18. 05. 2026 | 0 komentárov

Stagnujúca ekonomika Nemecka bude mať dopad aj na nás

Nemecko, ktoré bolo desaťročia motorom európskej ekonomiky, upadá do recesie. Dôsledky tejto politiky budeme veľmi tvrdo cítiť aj my na…

18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chystá útok na Irán, pridali sa aj Briti

USA, 18. máj 2026 -Nástupca zvrhnutého iránskeho šacha Reza Pahlavi vyzýva Trumpa, aby pokračoval vo vojne s Iránom: „Nemôžete sedieť na…

18. 05. 2026 | 0 komentárov

Moldavsko pripravuje scenáre pre prípad nového masového prílevu utečencov z Ukrajiny

Moldavsko pripravuje scenáre pre prípad nového masového prílevu utečencov z Ukrajiny. V národnom reakčnom pláne sa zvažuje možnosť, že do…

18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vladimira Putina bude počas budúcotýždňovej návštevy Číny sprevádzať početná delegácia vrátane ministrov a lídrov štátnych i súkromných firiem. Podľa hovorcu Peskova príde ruský prezident do Pekingu len pár dní po Donaldovi Trumpovi.

16:13

.

Dizajnérske nápady, ktoré premenia čistenie na nočnú moru

Čistenie patrí medzi každodenné povinnosti, ktorým sa jednoducho nedá vyhnúť. Väčšina ľudí sa snaží udržiavať domácnosť v prijateľnom stave, no…

18. 05. 2026 | 0 komentárov

Po útoku dronom horelo pri jadrovej elektrárni v SAE

Dronový útok vyvolal v nedeľu požiar v blízkosti jadrovej elektrárne Barakah v Spojených arabských emirátoch. Úrady uviedli, že incident si…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruský 10-kilometrový šprint viedol k obsadeniu strategickej pozície na brehu Oskolu

Rusko, 18. máj 2026 - Na východnom brehu Oskolu v charkovskej oblasti hrozí Kyjevu úplné odrezanie možných ústupov z týchto území. Hovoríme…

18. 05. 2026 | 0 komentárov

Kuba nakúpila od Ruska a Iránu bojové bezpilotné lietadlá a zvažuje možnosť ich použitia proti USA

Kuba nakúpila od Ruska a Iránu bojové bezpilotné lietadlá a zvažuje možnosť ich použitia proti USA v prípade ozbrojeného konfliktu,…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Najväčšie vlastenecké zhromaždenie.” Ulice Londýna zaplavili protestujúci

Aktivista Tommy Robinson zhromaždil v Londýne tisíce ľudí a vyzval ich, aby sa „zapojili“, inak „navždy stratia svoju krajinu“. Informuje…

17. 05. 2026 | Aktualizované 17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Aktualizované 17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Andrej Sablič

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov