Russia Ukraine war

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi dobyli Toreck

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

HS
Russia Ukraine war
Na snímke z videa, ktoré v utorok 4. februára 2025 zverejnila tlačová služba ruského ministerstva obrany, ruskí vojaci strieľajú zo samohybného mínometu 2S4 „Tyulpan“ na ukrajinské pozície na neznámom mieste / Foto: SITA/AP-Tlačová služba ruského ministerstva obrany prostredníctvom agentúry AP
❚❚
.

19:30 – Zelenskyj povedal, že sa nechystá dať Trumpovi alebo iným západným partnerom ukrajinské nerastné zdroje, môže ísť len o ich spoločný rozvoj v „úzkom partnerstve“.

Povedal to v rozhovore pre agentúru Reuters.

„Je to veľmi bohatá krajina. To neznamená, že ju niekomu dáme, dokonca ani strategickým partnerom. Hovoríme o partnerstve… Rozvíjajme ju spoločne, zarábajme peniaze, a čo je najdôležitejšie, týka sa to bezpečnosti západného sveta,“ povedal ukrajinský prezident.

Podľa neho môžu byť investičné modely rôzne.

„Partneri sa dohodnú na tom, ako budú investovať. Niekedy je to 50 na 50, ak sú dvaja partneri. Možno traja alebo štyria…. USA sú prvé – my sme prví, ktorí sa s nimi podelili o tento plán,“ povedal Zelenskyj.

.

 

18:40 – Trump sa na budúci týždeň stretne so Zelenským

Trump uviedol, že očakáva stretnutie so Zelenským na budúci týždeň vo Washingtone.

Informujú o tom médiá s odvolaním sa na fond Bieleho domu.

„Pravdepodobne sa na budúci týždeň stretnem s prezidentom Zelenským,“ povedal americký líder.

.

Opäť pomenoval počet ukrajinských strát na 700 000, pričom naznačil, že údaje, ktoré Ukrajina uviedla, sú podhodnotené.

Trump pripustil aj možnosť stretnutia s Putinom.

„Je to možné,“ povedal a dodal, že s ruským prezidentom mali vždy ‚dobré vzťahy‘.

Americký prezident uviedol, že na stretnutí so Zelenským bude diskutovať o prírodných zdrojoch Ukrajiny a o ukončení nepriateľských akcií.

Povedal, že jeho administratíva chce „chrániť podzemné zdroje Ukrajiny“.

.

Zelenskyj predtým vyjadril záujem o rozvoj ukrajinských ložísk kovov vzácnych zemín ako kompenzáciu za americkú vojenskú pomoc.

 

17:50 – Súd v ruskom meste Kursk vydal zatykač na ukrajinského plukovníka, ktorý nariadil početné ostreľovanie Kurskej oblasti, uviedla vo vyhlásení spoločná tlačová služba súdov regiónu.

“Leninský okresný súd v meste Kursk 7. februára rozhodol o vzatí Rostislava Karpušu do väzby na dva mesiace počnúc dňom jeho vydania alebo zadržania, keďže je na medzinárodnom zozname hľadaných osôb,” uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa obvinenia plukovník Rostislav Karpuša, veliteľ 19. samostatnej raketovej brigády Svätá Varvara, nariadil na jeseň 2024 viacero ostreľovacích útokov na Kurskú oblasť.

Útoky zahŕňali rakety s kazetovou submuníciou.

Predtým sa začalo trestné vyšetrovanie karpuša po útoku na internátnu školu v meste Sudža v Kurskej oblasti.

Podľa vyšetrovateľov Karpuša 1. februára nariadil svojim jednotkám, aby vykonali úder na internátnu školu, v ktorej sa nachádzali civilisti.

Útok si vyžiadal obete a mŕtvych, ich počet však Ukrajina neuviedla.

 

.

17:00 – Na internete sa objavili prvé fotografie údajne francúzskych stíhačiek Mirage 2000 na oblohe nad Ukrajinou.

Pripomeňme, že včera francúzsky minister zahraničných vecí povedal, že prvé Mirage 2000 už dorazili na Ukrajinu.

Mirage 2000
Na snímke stíhačka Mirage 2000 / Foto: Screenshot

16:05 – Ruské sily pri oslobodzovaní Torecka postúpili 13 km do ukrajinskej obrany 

Ruské sily pri oslobodzovaní mesta Dzeržinsk, na Ukrajine známeho ako Toreck, postúpili o viac ako 13 kilometrov dovnútra ukrajinskej obrany, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

“Oslobodená oblasť v husto zastavanom Dzeržinsku presiahla 50 kilometrov štvorcových. Okrem toho bolo počas operácie v Dzeržinsku oslobodených jedenásť osád v toreckej aglomerácii a 129 štvorcových kilometrov územia. Celkový postup ruských vojsk do nepriateľskej obrany presiahol 13 kilometrov.”

.

Podľa ministerstva jednotky bojovej skupiny Centrum pokračujú v oslobodzovaní zvyšných osád v Toretskej aglomerácii.

Dzeržinsk bol jednou z posledný ukrajinských základní pred Konstantinovkou 

Dzeržinsk (ukrajinský názov Toreck) v DĽR bol posledným kľúčovým stanovišťom na ceste k veľkej ukrajinskej pevnosti v Konstantinovke, povedal pre TASS poradca hlavy DĽR Igor Kimakovskij.

“Dzeržinsk bol hlavným stanovišťom nepriateľa na ceste ku Konstantinovke, ktorá je dôležitým logistickým uzlom a jednou z najväčších opevnených pevností v Donbase, ktoré zostali pod kontrolou Kyjeva,” povedal Kimakovskij.

Oslobodenie Dzeržinska predstavuje hrozbu pre ukrajinskú skupinu v oblasti Dimitrovky (ukrajinský názov Mirnograd) východne od Krasnoarmejska (ukrajinský názov Pokrovsk).

.

 

15:20 – Delegáciu USA na konferencii v Mníchove povedie viceprezident J. D. Vance, uviedol Biely dom.

Na podujatí vystúpi s prejavom a uskutoční bilaterálne stretnutia.

Pripomenieme, že na konferencii sa zúčastní aj Trumpov osobitný zástupca pre Ukrajinu Keith Kellogg. Z Ukrajiny pôjdu Zelenskyj a Jermak.

 

14:30 – Ukrajinský vojenský kanál Deep State poprel vyhlásenie ruského ministerstva obrany, že Toreck bol obsadený.

Uvádza sa, že boje v meste pokračujú – v štvrti Zabalka, ako aj na severnom a západnom okraji. Centrum mesta je pritom prakticky celé obsadené Ruskou federáciou.

.
vojna
Situácia na fronte / Foto: Telegram

13:45 – Monitorovací projekt „Belaruski Gayun“ informoval, že zastavuje svoju činnosť.

Dôvody neuviedol. Predtým však informoval o hacknutí chatbota, prostredníctvom ktorého verejné fórum zbieralo informácie od ľudí. Zakladateľ projektu uviedol, že to bola jeho chyba a teraz sú používatelia, ktorí posielajú informácie „Gayunovi“, v ohrození.

Médiá uvádzajú, že prvý používateľ už bol zadržaný v Bielorusku – ukázalo sa, že ide o zamestnanca ropnej rafinérie Mozyr.

Západné médiá predtým informovali, že viaceré bieloruské opozičné publikácie prestali dostávať finančné prostriedky v dôsledku pozastavenia grantov od USAID.

 

12:55 – Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že mesto Toreck v Doneckej oblasti, o ktoré sa bojovalo od minulého leta, bolo dobyté.

Ukrajina to nepotvrdila. Dnes popoludní ministerstvo vnútra oznámilo, že mesto sa „drží“.

.

Na mape Deep State je väčšina Torecka pod ruskou kontrolou alebo v šedej zóne. Niekoľko malých oblastí na okraji mesta je však označených aj pod kontrolou AFU.

vojna
Situácia na fronte / Foto: Telegram

12:00 – Priama vojna medzi USA a Ruskou federáciou by bola pre Ukrajinu výhodná, uviedol poradca šéfa OP Podoljak.

„Na Putina možno vyvíjať nátlak úplne iným spôsobom, nie je potrebné priviesť Ameriku k priamemu stretu s Ruskom. Bolo by to pre nás určite oveľa lepšie, pretože to všetko je už iná úroveň vojny, ale uvedomujeme si, že je to príliš ťažké,“ povedal Podoljak.

Povedal takto odpovedal na otázku, či by USA išli do vojny s Ruskom kvôli ukrajinským prírodným zdrojom, ak by ich Ukrajina odovzdala pod kontrolu USA.

 

11:05 – Čo sa deje v Kurskej oblasti, kde AFU včera podnikla nový útok?

Ukrajina sa k tomu oficiálne nevyjadruje (hoci Zelenskyj včera pripomenul polročné výročie invázie AFU pri Kursku).

.

Verejnosť blízka AFU informuje o postupe ukrajinských síl juhovýchodne od Suja, ale nespresňuje podrobnosti o tom, či sa im podarilo získať oporu v nových pozíciách. Taktiež zatiaľ nie sú správy o obsadení alebo blokovaní osád. Americký inštitút pre štúdium vojny píše, že ukrajinské sily podnikli v Kurskej oblasti novú sériu mechanizovaných útokov v sile až jedného práporu a postúpili až o päť kilometrov (informoval o tom ruský vojenský publicista).

Ukrajinskí vojenskí blogeri tiež priznávajú, že značné škody na technike spôsobujú ruské drony na optických vláknach, ktoré nie sú závislé od počasia a rušenia.

 

10:40 – Rusko má na fronte početnú prevahu v pomere 5:1 a na niektorých miestach 10:1, citoval denník The Wall Street Journal ukrajinskú armádu.

Ukrajina by preto potrebovala desaťkrát viac vojakov, aby úplne zastavila ruskú armádu, povedal pre publikáciu vojak bojujúci pri Pokrovsku.

Ukrajina zadržiava nadpočetnú pechotu pomocou bezpilotných lietadiel a dosiahla výrobnú kapacitu 200 000 bezpilotných lietadiel mesačne, ale bezpilotné lietadlá nemôžu plne nahradiť ľudí a pre nedostatok pechoty musia ustupovať.

Velitelia v Pokrovskej oblasti tvrdia, že problémom nie je len kvantita, ale aj kvalita posíl, keďže väčšina novopríchodzích sú mobilizovaní muži vo veku 40 a 50 rokov s malou motiváciou bojovať.

.

Niektorí opúšťajú svoje pozície alebo odmietajú ísť do zákopov prvej línie.

Jeden veliteľ brigády povedal, že 30 mužov, ktorých mal na začiatku vojny, by bolo účinnejších ako 100 mužov, ktorých má teraz.

Radi by sme upozornili, že západné médiá priniesli aj iné hodnotenia veľkosti ukrajinskej a ruskej armády. Podľa New York Times bojuje na frontovej línii viac ako 400 000 Rusov, proti ktorým stojí približne 250 000 Ukrajincov. To znamená, že pomer nie je 1 : 5, ale oveľa menší.

 

10:00 – Zelenskyj pôjde na konferenciu do Mníchova, kde bude aj osobitný vyslanec prezidenta USA Keith Kellogg a viceprezident JD Vance, povedal Jermak pre agentúru Associated Press.

Ukrajinská delegácia bude prezentovať stanovisko Kyjeva k ukončeniu vojny a dosiahnutiu „dlhodobého a trvalého mieru“. Za týmto účelom chce Ukrajina diskutovať o bezpečnostných zárukách.

 

.

07:45 – Spojené štáty budú trvať na prímerí na Ukrajine a až potom na podrobnejších mierových rokovaniach. Budú tiež trvať na priamych rozhovoroch medzi Kyjevom a Moskvou.

Uviedol to Trumpov zástupca pre Ukrajinu Kellogg v rozhovore pre New York Post.

Podľa neho chce americký prezident najprv „zastaviť zabíjanie – jednoducho ho zastaviť – a potom už z toho vychádzať“ pri ďalších rokovaniach.

Noviny s odvolaním sa na Kellogga píšu, že je potrebné ukončiť násilie ešte pred začatím rokovaní o zložitých otázkach mierového urovnania, pretože „zabíjaním sa z tejto vojny nedostanete“.

 

.

06:55 – Nový minister obrany USA Pete Hegseth, ktorý na budúci týždeň odcestuje do Európy, sa plánuje zúčastniť na stretnutí s Ukrajinou v sídle NATO v Bruseli, ale nebude ho viesť.

Informoval o tom portál Politico s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa publikácie britský minister obrany John Healey povedie v stredu stretnutie spojencov Kyjeva vo formáte „Ramstein“, pričom prvýkrát nahradí ministra obrany USA.

Publikácia poznamenáva, že Trumpova administratíva sa nezaviazala k budúcej zbrojnej podpore Kyjeva. Na budúci týždeň sa od USA neočakávajú žiadne ďalšie prísľuby.

V politike USA voči Ukrajine sa už objavujú náznaky novej éry. Podľa osoby oboznámenej s touto záležitosťou boli minulý týždeň na jeden deň zastavené dodávky amerických zbraní z Poľska na Ukrajinu (pripomeňme, že dodávky amerických zbraní schválené za Bidena už prebiehajú; od Trumpovho nástupu do funkcie Washington neprijal žiadne nové rozhodnutia o dodávkach).

Stanovisko Trumpovej administratívy ku kontaktnej skupine pre obranu Ukrajiny zostáva nejasné a zatiaľ nie je známe, či ju po stredajšom zasadnutí prevezme Spojené kráľovstvo. Podľa úradov krajiny kontaktnej skupiny stále rokujú o tom, kto bude skupinu v budúcnosti trvalo viesť.

 

06:30 – Ukrajina chce do leta legalizovať kryptomeny, povedal šéf finančného výboru Daniyl Hetmantsev na podujatí „Nová ekonomika: kryptomeny, CBD a OnlyFans“.

Hetmantsev poznamenal, že hlavná časť návrhu zákona o legalizácii kryptomien je už plne pripravená a teraz prebiehajú diskusie o finančnom monitorovaní transakcií a zdaňovaní.

Poslanec poznamenáva, že za kryptomeny nebudú žiadne bonusy ani výhody z viacerých dôvodov. Po prvé, medzinárodní experti, s ktorými sa konzultovalo o legalizácii, sa domnievajú, že zavedenie preferenčného režimu by mohlo spôsobiť nerovnomerné daňové zaťaženie tradičných odvetví. Zároveň sa plánuje, že kryptomena bude zdaňovaná na podobnej úrovni ako ostatné investičné aktíva s bežnými daňovými sadzbami.

Jednou z otázok, na ktorej sa stále pracuje, je prechodné obdobie pre fyzické osoby, ktoré už investovali do kryptomeny, ale nemôžu preukázať, že na jej získanie vynaložili nejaké peniaze. V takom prípade budú musieť takéto subjekty po nadobudnutí účinnosti zákona platiť daň nie zo zisku, ale z celej sumy, ktorú už v kryptomene držia.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Najnovší prieskum. PS a Smer si dýchajú na chrbát. Demokrati a SNS z kola von , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Novým generálnym sekretárom KBS bude kňaz Ivan Ružička

Novým generálnym sekretárom Konferencie biskupov Slovenska bude v novom päťročnom funkčnom období kňaz Ivan Ružička. Rozhodli o tom slovenskí biskupi…

04. 07. 2026 | Svetonázor | 1 min. čítania |
04. 07. 2026 | Svetonázor | 1 min. čítania |

Najlepšie v gastre zarábajú šéfkuchári, mzdy sa líšia podľa veľkosti zamestnávateľa či od regiónu

Najviac v gastrosektore zarobia šéfkuchári, ich hrubá mesačná mzda je v priemere okolo 2000 eur. Najlepšie zárobky sú v Bratislavskom…

04. 07. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |

Čo znamená hrozba, ktorú včera vyslovil Putin

Putin včera vyslovil hrozbu voči európskym spojencom Ukrajiny a vyzval na „analýzu“ účasti každej krajiny na každej ukrajinskej operácii „s…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Bezvládne telo muža našli v rieke v Michalovciach, polícia vyšetruje okolnosti

Telo muža bez známok života našli v sobotu dopoludnia v rieke Laborec v Michalovciach. Polícia pre TASR potvrdila prijatie oznámenia…

04. 07. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |

Hľadanie „slabého článku“. K čomu môže Kremeľ podnietiť skúsenosť z vojny v Iráne

Publikácie článkov na tému „Rusko sa pripravuje na útok na Poľsko a Pobaltie“, ktoré sa v posledných dňoch objavili v…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania |


.
.

.

Blogy

Rastislav Vasilišin

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marek Brna

René Pavlík

Gustáv Murín

.
.
.

Hľadanie „slabého článku“. K čomu môže Kremeľ podnietiť skúsenosť z vojny v Iráne

Publikácie článkov na tému „Rusko sa pripravuje na útok na Poľsko a Pobaltie“, ktoré sa v posledných dňoch objavili v…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania |

.

Čo znamená hrozba, ktorú včera vyslovil Putin

Putin včera vyslovil hrozbu voči európskym spojencom Ukrajiny a vyzval na „analýzu“ účasti každej krajiny na každej ukrajinskej operácii „s…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Bukovského návrat do STVR vyvolal v denníčkoch rozruch. Známy lekár reaguje

Na Rádiu Slovensko má už čoskoro odštartovať nová rubrika zameraná na zdravú výživu, ktorú bude moderovať slovenský odborník na zdravú…

04. 07. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Zatiaľ čo Zelenskyj šíril lži, Rusko oslobodilo Konstaninovku, odkazuje Zacharovová

Oslobodenie strategickej pevnosti Konstantinovka ruskými silami je „kľúčové pre ďalší postup“, zdôraznila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Kňaz Šafárik pre HS: Dvanásťročné deti nevedia ošúpať cibuľu. Benevolentná výchova sa napokon vždy otočí proti človeku

Katolícky kňaz Martin Šafárik v najnovšom rozhovore pre Hlavné správy vysvetľuje, že leto pre kňaza neznamená oddych od povinností, ale…

30. 06. 2026 | Rozhovory | 9 min. čítania |
30. 06. 2026 | Rozhovory | 9 min. čítania |
.

Stručné dejiny konca sveta

Máte pocit, že žijeme na konci dejín? Nahliadnite do tejto knihy a zistíte viac. Knihu nájdete TU

04. 07. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |

Slovensko smeruje do hlbokej politickej krízy

Minulý týždeň som opísal, prečo je naozaj škoda, že si Slovensko nevie vyriešiť svoje vnútorné problémy a posunúť sa na…

04. 07. 2026 | Z domova | 10 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 10 min. čítania |

Ukrajinský pluk „mučil a utýral na smrť vlastných vojakov“. Šialené detaily

Podľa výsledkov vyšetrovania zverejneného na portáli Daily Mail sú ukrajinskí vojaci mučení a ubití na smrť vlastnými spolubojovníkmi

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Fico: Som premiér, ktorý má priamy vzťah s prezidentmi Putinom aj Zelenským

V situácii, keď sa rozpadol svetový poriadok a jediným pravidlom je vojenská sila, musia byť malé štáty, ako je Slovensko,…

04. 07. 2026 | Z domova | 4 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 4 min. čítania |
.

Taliansko blokuje dohodu NATO. Žiada zmierniť záväzky voči Ukrajine

Taliansko požaduje, aby sa zo záverečného vyhlásenia samitu NATO vypustilo viacero záväzkov týkajúcich sa Ukrajiny, kvôli čomu sa krajiny aliancie…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Prezident sa nakoniec zúčastnil na referende

Prezident SR Peter Pellegrini sa v sobotu zúčastnil na referende v obci Králiky v okrese Banská Bystrica. TASR o tom…

04. 07. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |

Už si to nechávají líbit…

Tak jsme se dozvěděli, že i sami Američané považují program stíhaček F-35 za fiasko. Ani oni sami si nemohou dovolit…

04. 07. 2026 | Česky | 5 min. čítania |
04. 07. 2026 | Česky | 5 min. čítania |

Čína začala dodávať palivo do Ruska

Čína začala dodávať palivo do Ruska na pozadí zhoršujúceho sa nedostatku paliva v Ruskej federácii v dôsledku útokov ukrajinských dronov…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin nariadil pokračovať v masívnych útokoch na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Úrad priznal slabinu hliadok. Pomoc obciam sa obhájiť dá, čierna diera na verejné peniaze nie

Redakcia Hlavných správ sa pýtala, či podporené pracovné miesta a služby v obciach prežili bez ďalšej dotácie. Úrad odpovedal, že…

04. 07. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania |
04. 07. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania |

Vstup do mobilného telefónu a iné aktuálne zmeny Trestného poriadku

Dňa 01.07.2026 bol v Zbierke zákonov pod č. 168/2026 Z.z. publikovaný zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v…

04. 07. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

O tom potom

Česká televízia TA3, vysielajúca v slovenskom jazyku, má každý piatok od 12.30 program „O tom potom“ s Bélom Bugárom, ktorý…

04. 07. 2026 | Komentáre | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Komentáre | 2 min. čítania |

.

Vedci očakávajú, že El Niño dosiahne tretí najvyšší stupeň zo štyroch. Extrémne prejavy počasia budú intenzívnejšie

Fenomén El Niño sa medzi júlom a septembrom rýchlo vyvinie na silnú epizódu, čo zvýši pravdepodobnosť extrémneho počasia, varovala v…

04. 07. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |

Ukrajina sa chce zapojiť do vyšetrovania pokusu o atentát na podnikateľa v Monaku

Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní sa chcú zapojiť do vyšetrovania pokusu o atentát na podnikateľa Jermolajeva v Monaku

03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Začalo sa referendum, volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h

V sobotu o 7.00 h sa na Slovensku otvorili volebné miestnosti. Začalo sa desiate referendum v histórii samostatnej SR. Slováci…

04. 07. 2026 | Aktualizované 04. 07. 2026 | Z domova | 10 min. čítania |
04. 07. 2026 | Aktualizované 04. 07. 2026 | Z domova | 10 min. čítania |

Príchod Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu pred 1163 rokmi oslavujeme ako štátny sviatok

S príchodom Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy sa viaže dátum 5. júl 863. Tento rok uplynie od začiatku…

04. 07. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |
04. 07. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |

Technológie, ktoré menia moderné zbrane a tvár budúcej vojny

Moderné zbrane dnes prechádzajú najradikálnejšou transformáciou od čias objavu pušného prachu. Tradičné kinetické rakety postupne nahrádzajú neviditeľné energetické lúče a…

04. 07. 2026 |

Premiér: Závery pripravovaného samitu NATO nevytvoria záväzok pre SR

Závery pripravovaného samitu NATO v Ankare nevytvoria pre Slovensko záväzok zúčastniť sa na finančnom mechanizme určenom na vojenskú podporu Ukrajiny.…

03. 07. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
03. 07. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Cuketové placky 2.0: Recept, ktorý musíte vyskúšať

Sezóna cukety je v plnom prúde a naše kuchyne sa menia na zelené kráľovstvo! Ak vás už nudia klasické recepty,…

04. 07. 2026 |

Európski spojenci a Kanada prisľúbia Ukrajine ďalších 70 miliárd eur vojenskej pomoci

Európski členovia NATO spolu s Kanadou sa na budúcotýždňovom samite Aliancie v Ankare zaviažu poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote…

03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

"Mäsiar" opäť žiada, aby zvyšky posádky aj v Konštantinke vydržali

Ukrajina, 4. júl 2026 - Hlavný veliteľ Syrskij žiada, aby zvyšky konštantinovskej posádky vydržali do konca leta, nebude žiadny rozkaz…

04. 07. 2026 |

Kostarickí vedci pravdepodobne objavili nový druh prízračného žraloka

Kostarickí vedci oznámili, že v tichomorských vodách pri Cabo Blanco a ostrove Caño sa im pravdepodobne podarilo objaviť úplné nový…

04. 07. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania |
04. 07. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania |

“Patrí štátny terorizmus medzi európske hodnoty?”

Spolková prokuratúra Nemecka vzniesla obvinenie voči občanovi Ukrajiny, plukovníkovi ukrajinských ozbrojených síl za útok na civilnú energetickú infraštruktúru. K tejto…

03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Súhrn 23. dňa. Egypt po penaltách zdolal Austráliu. Kapverdy potrápili Argentínu

Po troch zápasoch piatkovej noci sú ďalšími postupujúcimi do osemfinále MS hráči Egypta, Argentíny a Kolumbie. Majstri sveta okolo Lionela…

04. 07. 2026 |

.


.

Spor o národné parky sa vyostruje: Taraba hovorí o klamstve, Kuffa varuje pred problémami s Európskou komisiou

Vlastníctvo a správa lesov v národných parkoch plne prechádza pod národné parky . Na sociálnej sieti to uviedol minister životného…

03. 07. 2026 | Aktualizované 03. 07. 2026 | Z domova | 4 min. čítania |
03. 07. 2026 | Aktualizované 03. 07. 2026 | Z domova | 4 min. čítania |

Veľmi ziskový biznis. Západ zasypal Ukrajinu bezpilotnými lietadlami

Ukrajina, 4. júl 2026 - Súčiastky vyrábajú podniky v mnohých európskych krajinách.   Ukrajina každý deň útočí na Rusko pomocou…

04. 07. 2026 |

Tusk pred samitom NATO varuje: Poľsko chce opatrnosť pri ďalšej finančnej pomoci Ukrajine

Poľský premiér Donald Tusk deň pred samitom NATO v Ankare vyzval poľskú delegáciu, aby „prejavovala opatrnosť pri akýchkoľvek vyhláseniach o…

03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Prečo váš pes opakovane mieri na ten istý koberec?

Keď váš pes zanechá na koberci nečakaný „pozdrav“, vaša prvá reakcia je pravdepodobne čistá frustrácia. Možno však netušíte, že spôsob,…

04. 07. 2026 |

.

NAJČÍTANEJŠIE










Labouristi plánujú priviesť ďalšie tisíce migrantov prostredníctvom novej „legálnej“ cesty

Britská labouristická vláda čelí obvineniam, že sa snaží dramaticky rozšíriť legálnu imigráciu, a to po tom, čo zverejnila plány na…

03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Thiel výrokmi na adresu pápeža Leva XIV. pobavil publikum

Americký IT-magnát Peter Thiel v Aspene vyhlásil, že pápež Lev XIV., keď vyzýva na reguláciu umelej inteligencie, nevedomky vystupuje v…

03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
03. 07. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

.
.

Blogy

Rastislav Vasilišin

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marek Brna

René Pavlík

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov