To najdôležitejšie z Ukrajiny: Na Ukrajine horia Leopardy

Kyjev 8. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos)

Aktualizované 8. júna 2023 20:24

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

V Ruskom okupovaných častiach Chersonskej oblasti vyhlásili mimoriadny stav
Zaplavené ulice v ukrajinskom meste Cherson

 

20:20 – Veliteľ 58. armády Južného vojenského okruhu generálmajor Ivan Popov podrobne opísal pokus ukrajinských ozbrojených síl o prelomenie obrany na Záporožskom smere. Podľa neho ukrajinské jednotky plánovali nadviazať na tento krok plánmi dostať sa k moru.

Skupina AFU vyslaná na prelomenie obrany zahŕňala najviac vycvičené a bojovo pripravené formácie a jednotky, z ktorých jednou bola 47. mechanizovaná brigáda, ktorá je súčasťou strategickej rezervy ukrajinskej armády. Popov dodal, že hlavnú úlohu pri odraze útoku zohrali husté mínové polia.

 

20:05 – Juhoafrická republika by mohla prísť o 32,4 miliardy dolárov z vývozu, ak sa západní partneri rozhodnú ukončiť obchod s touto africkou krajinou kvôli jej priateľstvu s Ruskom – Bloomberg.

 

20:00 – Americkí kongresmani vyzvali Bidena, aby na Ukrajinu poslal rakety dlhého doletu, informuje Politico.

Autorov výzvy je desať – demokrati aj republikáni, uvádza sa v článku.

Podľa ich názoru, ak Kyjev čoskoro dostane rakety dlhého doletu, môže to “zvýšiť šance na víťazstvo” ukrajinských ozbrojených síl. Okrem toho kongresmani chcú, aby hlava Spojených štátov poslala Ukrajine viac moderných zbraní vrátane stíhačiek F-16 a systémov protivzdušnej obrany Patriot, ako aj urýchlila presun tankov Abrams.

Predtým tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že Spojené štáty neplánujú dodať Ukrajine rakety dlhého doletu.

 

19:55 – Rusi vedia, že svet “zhltne” všetky ich kroky na Ukrajine, hovorí Michail Podoljak, poradca vedúceho prezidentskej kancelárie.

“Teraz Rusko ostreľuje Cherson, ktorý sa potápa, a pobrežné oblasti, kde prebieha evakuácia. Viete, prečo sa Rusi vlastne cítia takí slobodní? Pretože veľmi dobre vedia, že čokoľvek urobili, bude opäť zhltnuté. A už zajtra budú svetové médiá hlásiť správu: “Čo sa stalo? Ukrajina hovorí, že Rusko ostreľuje ľudí. Rusko hovorí, že ide o meteorický dážď. Čo je to v skutočnosti? Ťažko povedať. A teraz k športovým správam…” Takže možno je načase začať nazývať zlo zlom a prestať zahladzovať vojnové zločiny,” povedal Podoljak.

 

19:50 – Zo zaplavených oblastí Chersonskej oblasti bolo evakuovaných päťtisíc ľudí, uviedol úradujúci gubernátor Volodimir Saldo.

Dodal, že v dôsledku raketovej paľby na evakuačnú zónu v meste Goloj Pristan zahynulo sedem ľudí vrátane dvoch civilistov.

Škody na bytovom fonde v regióne dosiahli najmenej 1,5 miliardy rubľov.

 

19:45 – Generál Mark Milley, predseda Výboru náčelníkov štábov USA, v prejave pred absolventmi Národnej akadémie obrany uviedol, že na svete v súčasnosti existujú najmenej tri superveľmoci – Spojené štáty, Rusko a Čína.

Podľa Milleyho bude svet v nasledujúcich desaťročiach čeliť “veľmi vážnym výzvam a krízam”.

“V súčasnosti je čoraz jasnejšie, že sa skutočne nachádzame v multipolárnom medzinárodnom prostredí, v ktorom existujú najmenej tri superveľmoci – USA, Čína a Rusko,” povedal Mark Milley.

Uviedol, že počas studenej vojny prebiehala konfrontácia medzi dvoma superveľmocami, USA a ZSSR, a po rozpade ZSSR boli USA na istý čas jedinou superveľmocou.

“Tri sú oveľa komplikovanejšie ako dve,” povedal.

Millie dodal, že situáciu komplikuje skutočnosť, že niektoré krajiny začínajú hrať vážnejšiu úlohu vo svojich regiónoch. Podľa jeho názoru by si v budúcnosti mohli nárokovať aj na status superveľmoci.

 

19:40 – V Ruskom kontrolovanej Gorlovke v Doneckej oblasti požiar po príletoch.

Fotografie z miestnej telegramov.
Fotografie z miestnej telegramov.

19:30 – Ruské jednotky opustili svoje posledné pozície západne od kanála Severský Donec-Donbas

vojna
Mapa bojov

Informoval o tom vojnový spravodajca denníka Bild Julian Röpke.

Pripomenul, že predtým ruské vojská útočili na kanál pri Kľaščejevke a Andrejevke v snahe obkľúčiť Bachmut z juhu – teraz opustili pozície na západnom brehu.

“Ruské a ukrajinské zdroje uvádzajú, že ruské sily stratili posledné držané oblasti západne od kanála Severský Donec,” povedal Röpke.

Námestníčka ministra obrany Anna Maljarová predtým informovala o aktívnych ofenzívach ukrajinských ozbrojených síl v smere na Bachmut.

 

19:20 – Hlásia prílety v meste Uman

 

19:15 – Voda v nádrži Kachovka prekročila “mŕtvy bod”, odber vody už nie je možný.

Informoval o tom vedúci spoločnosti Ukrhydroenerho Igor Sirota.

“Hladina je už na úrovni 12,5 m. To je pod mŕtvym bodom 12,7 m, keď už nemôžeme uskutočňovať odber vody do osád a pre Záporožskú jadrovú elektráreň”, – povedal Sirota.

Pokles vody sa pravdepodobne zastaví na úrovni približne 3 m.

“Ak sa hrádza v dolnej časti zničí až na samé dno, hĺbka nádrže nepresiahne tri metre a samotná nádrž sa zmenší zo šírky z 3,5 km, ako to bolo pred vyhodením do vzduchu, na 1-1,2 km, to znamená, že sa vráti do koryta Dnepra, ako to bolo pred výstavbou samotnej nádrže,” vysvetlil hydroenergetik.

 

19:11 – Monitorovacie kanály hlásia, že Kalibry letia cez Odeskú oblasť smerom k západným regiónom.

 

19:10 – V noci zo štvrtka na piatok ukrajinské sily začali rozsiahlu ofenzívu v južnej časti Záporožskej oblasti, informoval denník The New York Times.

Publikácia uvádza, že ukrajinská armáda spustila ofenzívu na dvoch frontoch v rámci operácie, ktorá má pre Kyjev a jeho západných spojencov vysokú hodnotu.

“Vysokopostavený americký predstaviteľ vo štvrtok uviedol, že útok bol hlavným ohniskom dlho očakávanej ukrajinskej protiofenzívy.

Rusko uviedlo, že jeho sily odolali ukrajinskému útoku za účasti tankov a obrnených vozidiel, a uviedlo, že doteraz zabránilo pokusom Ukrajiny o znovudobytie územia. Kyjev o zintenzívnených bojoch mlčí…

Tieto útoky naznačujú, že ukrajinské sily čoraz viac prechádzajú do ofenzívy, hoci zostáva nejasné, či sú útoky na ruské pozície predohrou k väčšej ofenzíve, alebo znamenajú začiatok dlho očakávanej protiofenzívy, ktorú kyjevskí generáli podľa svojich slov plánujú,” píše sa v dokumente.

New York Times pripomína význam tejto ofenzívy pre vyhliadky západnej pomoci, ktorá “bola doteraz solídna, ale nie dlhodobo zaručená”.

“Očakáva sa napríklad, že rozpočet na vojenskú pomoc USA bude vyčerpaný približne do septembra.

Ak sa ukrajinskej armáde napriek prílevu pomoci nepodarí preraziť ruské mínové polia, tankové pasce a zákopy, podpora Západu pre vyzbrojovanie kyjevských síl by sa mohla znížiť a Kyjev by sa mohol ocitnúť pod tlakom spojencov, aby začal vážne rokovania o ukončení alebo zmrazení. konfliktu,” uvádza sa v publikácii.

 

19:00 – Minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že Ukrajina má vyhliadky na výrobu rakiet s doletom viac ako tisíc kilometrov. Peniaze na to sa už vyčleňujú.

Vyjadril sa tak na podujatí publikácie NV Dialógy o obnove Ukrajiny.

Reznikov zdôraznil, že Ukrajina schválila raketový program, na ktorý boli vyčlenené príslušné finančné prostriedky.

“Realizátormi programu sú ukrajinskí výrobcovia,” poznamenal.

Minister pripomenul, že Ukrajina už má skúsenosti s výrobou rakiet vrátane protilodných rakiet Neptun, ktoré potopili krížnik Moskva.

 

18:55 – Rusko naďalej tvrdí, že dnes v noci odrazilo “rozsiahlu ofenzívu ukrajinských ozbrojených síl”.

Valerij Gerasimov, náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, informoval Vladimíra Putina o výsledkoch nočnej bitky na Záporožskom smere.

Podľa generálplukovníka Alexandra Romančuka, veliteľa zoskupenia ruských ozbrojených síl na záporožskom smere, AFU počas nočného pokusu o ofenzívu stratila viac ako 30 tankov vrátane troch Leopardov.

Romančuk tiež tvrdí, že ukrajinským ozbrojeným silám sa nepodarilo dosiahnuť prekvapivú ofenzívu a letectvo spustilo paľbu na nepriateľa ešte na jeho východiskových pozíciách.

 

18:50 – Vývoz kľúčových mikročipov a elektroniky, ktoré Rusko potrebuje pre svoj vojenský priemysel, sa vrátil na úroveň spred roka 2022, keďže Moskva sa naučila lepšie obchádzať sankcie, ktoré na ňu boli uvalené.

V rozhovore pre Politico to uviedol koordinátor sankcií na americkom ministerstve zahraničných vecí Jim O’Brien.

Podľa amerického predstaviteľa európske spoločnosti predávajú elektroniku iným krajinám, ktoré ju následne ďalej predávajú Rusku, a tieto dodávateľské kanály zatiaľ sankcie nezohľadňujú.

“Začiatkom tohto roka bolo Rusko schopné opätovne dovážať niektoré kľúčové kategórie elektroniky približne na predvojnovej úrovni,” povedal.

Podľa O’Briena USA identifikovali päť krajín, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať západné sankcie: Turecko, Kazachstan, Gruzínsko, Spojené arabské emiráty a Arménsko.

 

18:45 – Kanál Istoričeskoje naporstky takto hodnotí doterajší priebeh ukrajinskej protiofenzívy

AFU veľmi riskuje, keď vrhá do útoku päť čerstvých brigád úderného zboru, starostlivo pripravených na “ofenzívu” – stráca štvrtinu všetkých jednotiek pripravených na útok. Ak sa nemýlim a počítam správne, je ich celkovo 15 až 18. Osem mechanizovaných a tankových práporov vytvorených a vyzbrojených podľa všetkých “štandardov NATO”, dokázalo len prinútiť naše bojové zálohy ústupu do pripravených stanovíšť. A nechať sa udivujúco rozstrieľať už na prvej línii obrany, zaseknúc sa na oporných bodoch rôt.

Do očí hneď udrie malý počet zničených štandardných bojových vozidiel pechoty, zatiaľ čo väčšina “vozatajstva” je ukrutná spleť ľahko obrnených vozidiel, pickupov a iných dopravných prostriedkov, ktoré nie sú určené na útok v otvorenom poli, najmä nie v prvej línii. Vysoké straty v štábe to potvrdzujú a vyradenie šiestich desiatok delostreleckých systémov (do večera 6. júna) stavia stratégov NATO a ich sluhov do veľmi ťažkej situácie, takéto straty neboli zaznamenané za celé obdobie ŠVO.

Nuž, počkáme si dva-tri dni a uvidíme, do akej miery sa budú presadzovať “štandardy NATO” a bojové príručky americkej armády. V druhej vlne by sa mali objaviť väčšie sily, ak Ukrajinci neprijmú zásadné rozhodnutie stiahnuť bojujúce brigády z hroziaceho mlynčeka na mäso v južnom doneckom operačnom priestore, ktorý je naviac ešte pod úplnou nadvládou ruského letectva.

 

18:30 – Ukrajinské ozbrojené sily sa stiahli na svoje pozície po pokuse o ofenzívu v Záporožskom smere, uviedol veliteľ zoskupenia ruských ozbrojených síl v tomto smere generálplukovník Alexander Romančuk.

Ruské vojenské vedenie informovalo ruského prezidenta o situácii v záporožskom smere, kde bol zmarený útok ukrajinských ozbrojených síl, uviedol.

 

18:15 – Z Charkova, Záporožia a Dnepropetrovska medzitým prichádzajú informácie o rýchlom preplnení nemocníc zranenými. Dobrovoľnícke skupiny prosia ľudí, aby prišli darovať krv, pretože prílev práve zranených ešte len narastá (zo všetkých strán naraz).

 

18:00 – Zdroj v kancelárii prezidenta Zelenského informoval, že prezidentská kancelária zakázala médiám a telegramovým kanálom zverejňovať informácie o protiofenzíve, aby nevyvolali negatívnu reakciu zlyhaní, ako to bolo v prípade bachmútskych krídel. Video o porážke techniky AFU je zakázané komentovať a zverejňovať, začiatok protiofenzívy ani straty nepriznávame.

 

17:00 – Ukrajinci narazili na silnejší odpor, než čakali

Ukrajinské ozbrojené sily utrpeli straty na ťažkej technike a vojakoch, keď pri svojom prvom pokuse o prelomenie ruských pozícií na východe v posledných dňoch čelili silnejšiemu odporu ruských jednotiek, než sa očakávalo.

Pre CNN to uviedli dvaja vysokopostavení americkí predstavitelia.

Jeden z amerických predstaviteľov označil straty vrátane obrnených transportérov MRAP dodaných USA za “značné”.

Podľa týchto predstaviteľov sa ukrajinským silám podarilo poraziť niektoré ruské jednotky na východe pri Bachmute. Ruské sily vyzbrojené protitankovými raketami, granátmi a mínometmi však kládli “prudký odpor”, zakopané v obranných líniách, ktoré sú v niektorých oblastiach niekoľko úrovní hlboké a chránené mínovými poľami, čo spôsobilo ťažké škody na ukrajinských obrnených vozidlách.

Obaja americkí predstavitelia tvrdia, že straty neovplyvnia väčšiu plánovanú ukrajinskú protiofenzívu.

Americkí a západoeurópski predstavitelia očakávali, že protiofenzíva bude trvať dlho a vystaví ukrajinský personál a vybavenie vrátane systémov dodaných Západom vysokému riziku.

 

16:35 – Sergej Šojgu skontroloval prípravu vybavenia a zbraní na prepravu do zóny vojenskej operácie návštevou arzenálov a skladovacích základní v Západnom vojenskom okruhu. Na jednej zo základní mu ukázali, ako sa prijímajú a udržiavajú obrnené zbrane a vybavenie.

“Šojgu upozornil velenie základne a vedenie Hlavného riaditeľstva obrnenej techniky ministerstva obrany na inštaláciu dodatočnej ochrany pred odoslaním obrnených vozidiel vojenským jednotkám, pričom zohľadnil skúsenosti zo špeciálnej vojenskej operácie,” uviedlo ministerstvo obrany.

 

16:30 – Putin telefonicky diskutoval so Saldom o situácii v Chersonskej oblasti po sabotáži v Kachovskej vodnej elektrárni, uviedol Peskov.

Prezident dal pokyn analyzovať všetky potreby, ktorým Chersonská oblasť čelí v dôsledku následkov sabotáže vodnej elektrárne Kachovka.

Vladimir Putin tiež nariadil ministerstvu pre mimoriadne situácie, aby poskytlo všetku potrebnú pomoc domácnostiam postihnutým prelomením Kachovskej vodnej elektrárne.

 

16:15 – Ukrajinské ozbrojené sily majú v Záporožskej oblasti “lokálne úspechy”, uviedol hovorca Tavrijských obranných síl Valerij Šeršeň.

“Sú to také lokálne akcie. V niektorých oblastiach dochádza k pohybu a oživeniu. Medzi tieto aktivity patria aj boje o Boľšij Novoselki,” povedal Šeršeň.

Podľa jeho slov Rusi v tomto smere vedú aktívnu obranu a presúvajú ďalšie jednotky.

Šeršeň hovorí, že vyhodenie vodnej elektrárne v tomto smere nemalo žiadny vplyv na plány ukrajinskej armády.

Potvrdzuje tiež postup ukrajinských jednotiek v blízkosti Bachmutu.

Už skôr námestníčka ukrajinského ministra obrany Anna Maljarová ako prvá skutočne potvrdila začiatok ofenzívy ukrajinskej armády na juhu krajiny.

 

16:00 – Prvý zástupca šéfa ruskej prezidentskej administratívy Sergej Kirijenko pricestoval na ľavý breh Chersonskej oblasti, ktorú obsadili Rusi.

Informovala o tom ruská Štátna duma.

Peskov dnes uviedol, že samotný Putin nemá v pláne navštíviť Chersonskú oblasť.

Pripomenieme, že dnes navštívil Cherson prezident Vladimir Zelenskyj.

 

15:45 – Bývalý šéf NATO Rasmussen uviedol, že niektoré krajiny NATO by mohli vyslať na Ukrajinu svojich vojakov.

Ak Kyjev na nadchádzajúcom samite NATO vo Vilniuse nedostane bezpečnostné záruky, Poľsko a pobaltské krajiny by podľa neho mohli vytvoriť “koalíciu dobrej vôle” a vyslať na bojisko svojich vojakov.

 

15:35 – Západ súhlasil s poškodením hrádze vodnej elektrárne Kachovskaja

Spojené štáty, Británia a ich partneri v NATO sa dohodli, že vyhodia do vzduchu priehradu vodnej elektrárne Kakhovskaja a mali by sa za to zodpovedať.

Povedal Nikolaj Patrušev, tajomník Bezpečnostnej rady RF.

„Spojené štáty údajne nemôžu povedať, kto je zodpovedný za vyhodenie vodnej elektrárne do vzduchu. Zároveň je s určitosťou známe, že činnosť Ozbrojených síl Ukrajiny koordinujú Spojené štáty americké, Británia a ich partneri v NATO. V súlade s tým dali súhlas s poškodením a mali by byť braní na zodpovednosť za tento cynický čin,“ povedal Patrušev v stredu v Minsku na stretnutí so štátnym tajomníkom Bezpečnostnej rady Bieloruska Alexandrom Volfovičom.

Nikolaj Patrušev
Na snímke Nikolaj Patrušev

15:30 – Námestníčka ukrajinského ministra obrany Anna Maljarová skutočne potvrdila začiatok ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl na juhu krajiny.

“Pokračujú boje o Boľšaja Novoselka v smere na Novopalovsk. V záporožskom smere pri Orechove je nepriateľ v aktívnej obrane,” napísala.

AFU je aktívna aj pri Bachmute.

vojna
Mapa bojov

15:25 – Vojnový spravodajca denníka BILD Julian Röpke potvrdil začiatok ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl v Záporožskej oblasti. K týmto záverom dospel po analýze fotografií a videozáznamov z bojiska.

Podľa jeho údajov sa úder začína z okolia Orechova na Polohy, Tokmak a Vasylivku, “presne tam, kde to všetci očakávali”.

Uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily v noci podnikli silné raketové a letecké údery na Tokmak, Melitopol a Polohy.

“To všetko naznačuje, že veľká ukrajinská protiofenzíva už prebieha,” hovorí Röpke.

Predtým o intenzívnych bojoch v Záporožskej oblasti informovali ruské vojenské telegramové kanály už od noci. Šojgu tvrdil, že AFU utrpela straty a ustúpila.

Ukrajina ofenzívu nepotvrdila a situáciu na južnom úseku frontu nekomentovala.

Západné médiá dnes zároveň informovali o začiatku ofenzívy AFU.

“Dlho očakávaná ukrajinská protiofenzíva je v aktívnej fáze,” uviedla americká televízia ABC s odvolaním sa na “predstaviteľa blízkeho Zelenskému”.

 

15:06 – Rusko už neplánuje vyvážať amoniak cez vybuchnutý ropovod Toljatti – Odesa, ale namiesto toho plánuje vybudovať terminál v Tamane (Krasnodarský kraj).

Vyhlásil to podpredseda ruskej vlády Denis Manturov.

“Išli sme trochu inou cestou – ide o organizáciu terminálu v Tamane. Nedávno som tam bol a skontroloval som, že výstavba amoniakového terminálu prebieha podľa plánu. Očakávame, že do konca tohto roka zabezpečíme ukončenie všetkých stavebných prác a uvedenie vlastných zariadení do prevádzky.

Treba pripomenúť, že spustenie potrubia Toljatti – Odesa na výrobu amoniaku bolo jednou z podmienok Ruska na odblokovanie ukrajinského vývozu obilia.

Jeho podkopanie “komplikuje situáciu s dohodou o dodávkach obilia”, povedal včera hovorca Kremľa Peskov.

 

15:05 – Dmitrij Medvedev: Fogh Rasmussen nebol predtým veľmi múdry človek. A teraz upadol do doktrinárskej demencie. V rozhovore pre Guardian povedal, že aj keď Banderokrajina nedostane pozvanie do NATO vo Vilniuse, krajiny Aliancie tam môžu poslať svoje jednotky. Tak trochu na vlastnú päsť, na vlastnú zodpovednosť.

No a opýtali sa obyvateľov týchto krajín? Kto z nich chce vojnu s Ruskom? Chcete nadzvukové údery na Európu, však? A čo si o tom myslí strýko Sam? Aj jeho by sa to dotklo, však…

Takto to vyzerá, keď sa stanete v nesprávny čas nezávislým poradcom všelijakých chamtivých šmejdov, ako je Porošenko a iní skorumpovaní nacisti.

 

15:00 – Vyhlásenia ruského ministra obrany Sergeja Šojgu:

– Ukrajinské ozbrojené sily sa v noci pokúsili prelomiť obranu ruských ozbrojených síl v Záporožskom smere, a to až 1 500 mužmi a 150 obrnenými vozidlami

– Ruské jednotky preventívne zasiahli proti jednotkám AFU útočiacim v Záporožskom smere

– Ruské jednotky zastavili pokusy o útoky AFU vo všetkých štyroch smeroch, nepriateľ sa s veľkými stratami stiahol

– Ukrajinské ozbrojené sily stratili pri pokuse o ofenzívu v záporožskom smere 30 tankov, 11 bojových vozidiel pechoty a do 350 mužov

– Špeciálne vycvičené záložné sily AFU na prielom nesplnili svoju úlohu

– AFU stratila 945 mužov, 33 tankov, 28 bojových vozidiel pechoty a 38 bojových obrnených vozidiel 7. júna

 

14:55 – Ukrajinské ozbrojené sily skutočne začali ofenzívu v Záporožskej oblasti, ale ide to ťažko, uviedol pre The Washington Post ukrajinský vojenský dôstojník pod podmienkou anonymity.

To, čo sa deje, opísal ako “nepretržité ťažké boje”.

“Na bojisku je to veľmi ťažké. Pracuje naše delostrelectvo a letectvo, ale pracujú aj Rusi. Je to ťažké pre nás aj pre nich. Ozbrojené sily postupujú. Nie však tak rýchlo, ako by sme si želali,” povedal vojenský predstaviteľ.

Hovorca tlačového strediska obrannej skupiny Task Force Tavria Valerij Šeršen potvrdil “zvýšenú aktivitu” v Záporožskej oblasti.

“Nehovorím, že ide o niečo dôležité. V Záporožskej oblasti sú ukrajinské sily vo všeobecnosti ‘stále v obrannej operácii’,” povedal Šeršen.

To, čo sa deje, označil za “malé protiútoky” v lokálnom meradle, najmä bitku o dedinu Velyka Novoselka v Doneckej oblasti východne od Záporožskej oblasti.

Rusi medzitým zintenzívnili ostreľovanie v Záporožskej oblasti v očakávaní možného ukrajinského útoku.

Predtým správy o ukrajinskej ofenzíve na južnom fronte prichádzali len od Rusov a západných médií.

 

14:50 – Ruskom menované “orgány” v Mariupole chcú skonfiškovať viac ako 1 200 komerčných nehnuteľností vyhlásených za nehnuteľnosti bez vlastníkov, informovali miestne verejné blogy.

Zoznam 1 234 takýchto nehnuteľností bol zverejnený na internete. Majitelia sú vyzvaní, aby do 3 mesiacov potvrdili svoje vlastnícke práva k nim, inak budú nehnuteľnosti prevedené do “obecného” vlastníctva.

 

14:40 – V Odeskej oblasti hodil muž na policajta, ktorý ho prišiel skontrolovať v rámci protisabotážnych aktivít, úľ so včelami.

Incident sa odohral v obci Sacharovo v Berezovskom okrese.

 

14:20 – Šojgu uviedol, že dnes v noci ukrajinské ozbrojené sily začali ofenzívu na štyroch smeroch na frontovej línii v Záporožskej oblasti. Tvrdí, že ukrajinské jednotky boli zastavené na všetkých smeroch a stiahli sa so stratami.

Predtým o intenzívnych bojoch v Záporožskej oblasti informovali ruské vojenské telegramové kanály od noci.

Ukrajina to nepotvrdila a situáciu na južnom úseku frontu nekomentovala.

Západné médiá dnes zároveň informovali o začiatku ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl.

vojna
Mapa bojov

13:29 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali evakuačné miesto pre civilistov v meste Hola Prystan. Zahynuli dvaja ľudia vrátane 33-ročnej tehotnej ženy.

Ďalšie dve osoby boli zranené a sú prevezené do nemocnice, uviedol úradujúci gubernátor Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo: “Ostreľovanie bolo úmyselné, strieľali špeciálne na civilistov.”

 

13:19 – Päť ľudí zahynulo pri záplavách v Novej Kachovke.

Všetci mŕtvi boli vraj pastieri, ktorí sa pravdepodobne nestihli dostať na bezpečnejšie miesta, keď sa snažili zachrániť svoj dobytok.

Ďalší človek zahynul v Mykolajivskej oblasti – 53-ročný muž z obce Vasylivka, ktorý sa včera odmietol evakuovať, uviedla polícia.

 

13:11 – Zastupujúci gubernátor Chersonskej oblasti Vladimír Saldo nariadil regionálnej vláde, aby čo najskôr vypracovala postup vyplácania odškodného.

Rodinní príslušníci osôb, ktoré zahynuli pri havárii v Kachovskej vodnej elektrárni, dostanú po 1 milióne rubľov.

 

12:31 – Zničenie ropovodu Toljatti-Odessa v Charkovskej oblasti “komplikuje situáciu s obchodom s obilím”, uviedol hovorca Kremľa Peskov.

Rusko tvrdí, že potrubie vyhodili do vzduchu ukrajinskí sabotéri, zatiaľ čo Ukrajina tvrdí, že to spôsobilo ruské ostreľovanie.

 

12:22 – “Západ nie je pripravený dať Ukrajine sľuby o bezpečnosti,” znel titulok článku v Politico.

Podľa piatich európskych diplomatov je Západ napriek niekoľkomesačným rozhovorom na túto tému stále v tejto otázke rozdelený, uviedol denník.

Ukrajina požaduje dlhodobé bezpečnostné záruky, na ktoré spojenci nie sú pripravení, a na oplátku ponúkajú “optimistickejšie formulácie o členstve”.

“A čo vôbec predstavuje ‘bezpečnostnú záruku’, to úradníkov mätie,” píše sa v článku.

“Niekedy je ťažké vedieť, o čom sa bavíme,” povedal vysokopostavený východoeurópsky diplomat.

Medzitým sa Ukrajina ponáhľa za spojencami a žiada konkretizáciu už na júlovom samite NATO vo Vilniuse.

“Stúpenci Kyjeva tak zápasia s nepríjemnou realitou: mnohí totiž zatiaľ nechcú dať Ukrajine konkrétny termín vstupu do NATO. Zároveň však nechcú nechať Ukrajincov sklamaných alebo zraniteľných voči ďalšej invázii v budúcnosti,” píše denník.

“Čoraz častejšie počúvame skôr o ubezpečeniach než o zárukách,” povedal jeden z vysokopostavených stredoeurópskych diplomatov. “Zdá sa, že ide o dlhodobé poskytovanie finančných prostriedkov, aby sme sa mohli brániť.”

 

11:31 – Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách.

Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách
Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách

 

Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách
Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách

 

Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách
Maxar zverejňuje nové satelitné snímky z Chersonskej oblasti po záplavách

11:05 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že pricestoval do Kyjevom kontrolovanej časti Chersonskej oblasti.

Na svojom kanáli Telegram Zelenskyj napísal, že sa koná koordinačné stretnutie o situácii v Kachovskej vodnej elektrárni.

 

11:02 – Sýrske ministerstvo zahraničných vecí dôrazne odsúdilo zničenie vodnej elektrárne Kachovka kyjevským režimom, informovala tlačová agentúra Sana.

 

10:43 – Zelenskyj prišiel do zaplaveného Chersonu. Navštívil tam miesto kde sa evakuujú ľudia.

 

10:23 –  Lukašenko vyjadril názor, že ukrajinské ozbrojené sily vyhodili do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka, aby zamaskovali situáciu s ofenzívou, počas ktorej ukrajinská armáda utrpela veľké straty.

 

10:10 – Päť ľudí zahynulo a 41 bolo postihnutých povodňami po zničení vodnej elektrárne Kachovka, uviedol vedúci mestskej správy v Novej Kachovke Vladimir Leontiev.

 

10:00 – Ruská federácia zaútočila na Sumskú oblasť dronmi, informovala OVA.

Na území Myropilskej obce jeden dron zasiahol školu, v prístavbe dvojpodlažnej budovy vypukol požiar, ďalší zasiahol predajňu potravín a tretí zasiahol nebytové priestory.

 

9:58 – Maďarský premiér Viktor Orbán zvoláva Radu obrany v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Vyhlasuje, že od dnešného večera “prebiehajú boje”.

“Najdôležitejšie by bolo prímerie a mier, ale od dnešného večera sa v ukrajinsko-ruskej vojne bojuje. Rada pre obranu zasadá na úsvite. Bezpečnosť Maďarska je pre nás prioritou!”, napísal Orbán.

Lukašenko predtým označil ukrajinskú protiofenzívu za “veľkú dezinformáciu” a vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily majú veľké straty.

 

9:46 – Olaf Scholz v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera povedal, že Západ by mal byť pripravený pomáhať Ukrajine ešte dlho.

“Rusko si stojí za svojimi najvyššími imperialistickými požiadavkami. Musíme sa teda pripraviť na to, že Ukrajine budeme musieť pomáhať ešte dlho. A budeme podporovať Ukrajinu pri dosahovaní spravodlivého a trvalého mieru,” povedal Scholz.

Pokiaľ ide o povojnové bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, povedal:

“V súčasnosti ide o to, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách, a pomohli Ukrajine brániť sa. Hlavným cieľom je spravodlivý mier a ukončenie tejto strašnej vojny. Je jasné, že v povojnovej situácii bude Ukrajina potrebovať konkrétne a dôveryhodné záväzky od partnerov a spojencov na zlepšenie svojej bezpečnosti. O tom už diskutujeme s ukrajinskými politikmi a našimi najbližšími spojencami,” povedal Scholz.

Podľa neho “je každému jasné, že členstvo v Európskej únii je možné až po splnení vstupných kritérií,” povedal Scholz.

 

9:32 – India nepozvala Zelenského na samit G20, ktorý sa bude konať v septembri, uviedol minister zahraničných vecí tejto krajiny.

“Podľa nášho názoru je účasť na skupine G20 určená pre jej členov,” povedal.

 

9:26 – Lukašenko označil ukrajinskú protiofenzívu za “veľkú dezinformáciu”.

“Neexistuje žiadny ‘protiútok’,” povedal bieloruský prezident na stretnutí s tajomníkmi bezpečnostných rád OSKB.

Tvrdí, že nedávno bolo zničené veľké množstvo ukrajinskej techniky a zahynulo mnoho ukrajinských vojakov.

Lukašenko vyzýva na zastavenie vojny. Upozorňujeme, že ruské vojenské telegramové kanály dnes v noci hromadne písali o veľkom útoku AFU v záporožskom smere pri Orechove a Malej Tokmačke. Ukrajina tieto správy nepotvrdila ani nekomentovala.

 

9:14 – Je hlásený raketový útok na Luhansk.

hlásený raketový útok na Luhansk
Hlásený raketový útok na Luhansk

9:10 -Ukrajinské ozbrojené sily sa snažia postupovať v Záporožskej oblasti, všetky ich pokusy o prelomenie obrany sa doteraz skončili neúspechom a obrovskými stratami, povedal Rogov.

Podľa Rogova nepriateľ vrhol na tento úsek frontu maximum vojenských síl a techniky, takéto počty ešte nikdy neboli na tomto smere použité.

 

9:04 – V obsadenej Novej Kachovke už voda z hlavných ulíc podľa propagačných fotografií ustúpila.

Mesto sa nachádza priamo pri zničenej vodnej elektrárni. Voda v meste začala ustupovať už včera.

V obsadenej Novej Kachovke už voda z hlavných ulíc podľa propagačných fotografií ustúpila
V obsadenej Novej Kachovke už voda z hlavných ulíc podľa propagačných fotografií ustúpila

7:48 – Ukrajinské ozbrojené sily sa už tri až štyri dni pokúšajú o ofenzívu v Záporožskej oblasti, povedal Rogov.

 

7:47 –  Ranný brífing ukrajinského generálneho štábu.

Za 24 hodín došlo až k 30 bojovým stretom.

Rusi zaútočili na Veseloe západne od Bilohivky.

Pri Bachmute – pri Orechovo-Vasiljevke, Ivanivsku a Severnom.

Pri Donecku – útočili na Avdejevku, Pervomajskoje a Marinku.

 

7:46 – Na Ukrajine v Doneckej oblasti boli zranené už štyri deti a jeden dospelý.

Informovala o tom mestská vojenská správa.

Uvádza sa tiež, že v meste boli poškodené dva súkromné domy a 14 viacpodlažných budov.

Predtým bolo oznámené, že pri ostreľovaní zahynuli dvaja dospelí a jedno dieťa.

 

7:36 – V dôsledku ostreľovania mesta Ukrajinsk v Doneckej oblasti zahynuli traja ľudia.

Uviedol to vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak na Telegrame.

“Sú známi traja mŕtvi – dospelí a jedno dieťa. Sú tu aj tri zranené deti,” napísal.

 

7:32 – To hlavné z večerného príhovoru Volodymyra Zelenského:

1. Informoval o evakuácii viac ako dvoch tisícok ľudí zo zaplavených oblastí Chersonskej oblasti. Prisľúbil zabezpečiť vodu do všetkých regiónov postihnutých výbuchom v Kachovskej vodnej elektrárni.

2. Vyjadril sťažnosti Červenému krížu, ktorý nevykonáva evakuáciu v Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti.

3. Informoval o telefonátoch s prezidentmi Turecka a Francúzska.

 

7:00 – Hladina vody na zaplavených uliciach v Novej Kachovke výrazne klesla, uviedla mestská správa.

Starosta Novej Kachovky uviedol, že hladina vody predbežne klesla o 1,2 metra. Dnes začnú vodu z ulíc aj odčerpávať.

 

6:30 –  Vojna na Ukrajine 7. júna 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinská DRG vyhodila do vzduchu potrubie s čpavkom v Charkovskej oblasti. V dôsledku výbuchu došlo k civilným obetiam

– Úsek ropovodu Toljatti – Odesa v Ruskej federácii bol odrezaný od ukrajinskej časti, je v dobrom stave pod stálou kontrolou a je bezpečný, uviedla tlačová služba spoločnosti PJSC Transammiak

– Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že Kyjev sa neukľudní a bude uskutočňovať teroristické útoky po celom svete

– Kyjev zvažuje možnosť vyhodiť do vzduchu sklad vyhoreného jadrového paliva, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí

– Zničenie Kachovskej vodnej elektrárne postihlo až 40 000 ľudí, 35 osád a území bolo zaplavených, uviedol Saldo

– Putin poveril ministra pre mimoriadne situácie, aby poskytol pomoc ľuďom v zaplavenej oblasti v Chersonskej oblasti

– Lietadlá a delostrelectvo skupiny Stred zasiahli pozície 3 brigád ukrajinských ozbrojených síl v dvoch smeroch, uviedlo ministerstvo obrany

– Ruské ozbrojené sily odrazili tri útoky ukrajinských jednotiek vo Vremevskom predmostí, tvrdí ruské ministerstvo obrany

– Ukrajinské jednotky stratili pri Artemovsku až 415 mužov, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:24

Marocká vláda investuje na obnovu oblastí zasiahnutých zemetrasením, pri ktorom začiatkom septembra zahynulo takmer 3000 ľudí, približne 120 miliárd dirhamov (okolo 11 miliárd eur).

17:24

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vo štvrtok v Modre hostí 9. európsku výročnú konferenciu Mier a poľnohospodárstvo. Konferenciu organizuje a prevzalo nad ňou záštitu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu s Iniciatívou Chlieb mieru sídliacou v Berlíne.

17:23

České zdravotníctvo je vo svetovom meradle na špičkovej úrovni, vyhlásil vo štvrtok na konferencii Zdravotníctvo 2024 český premiér Petra Fiala. Za jeho najväčšie aktuálne problémy považuje nedostatok liekov a nespokojnosť mladých lekárov. Obidva sa podľa neho vláda snaží riešiť.

17:03

Nákladná loď Resilient Africa preplávala vo štvrtok cez Bosporský prieliv a stala sa prvým plavidlom s obilím z Ukrajiny, ktoré sa dostalo do Čierneho mora cez dočasný koridor. S odvolaním sa na zdroje monitorujúce námornú dopravu v danej oblasti o tom informovala agentúra AFP.

17:03

Britský kráľ Karol III. vo štvrtok vyhlásil, že Británia bude vždy jedným z najbližších spojencov a najlepších priateľov Francúzska. Urobil tak počas príhovoru vo francúzskom Senáte, hornej komore parlamentu.

17:01

Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že zasiahla leteckú základňu Ruska na Kryme.

16:57

Mark Milley odstúpil z funkcie predsedu Zboru náčelníkov štábov USA.

Na jeho miesto Senát potvrdil Charlesa Browna, informuje Hlas Ameriky.

Brown je bývalý vojenský pilot a má skúsenosti s velením jednotkám v tichomorskom regióne. Médiá poznamenávajú, že tieto skúsenosti budú užitočné v konflikte s Čínou.

Bude druhým Afroameričanom vo funkcii.

Generál Charles Q. Brown
Na snímke Charles Q. Brown

16:54

Poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome, v zákonodarnom zbore nepodporia vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Podľa servera atv.hu to vo štvrtok povedal predseda frakcie Fideszu Máté Kocsis.

16:53

Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

16:53

92-ročný mediálny magnát Rupert Murdoch oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva spoločností Fox a News Corp, informovala CNN.

Jeho syn Lachlan Murdoch sa stane jediným predsedom oboch spoločností. Murdoch starší ho označil za “vášnivého a zásadového vodcu”.

Spoločnosť Fox News oznámila odchod Ruperta Murdocha už vo svojom štvrtkovom rannom vysielaní.

Rupert Murdoch
Na snímke Rupert Murdoch

16:51

Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

16:44

Zelenského tlačový tajomník Nikiforov poprel jeho stretnutie s poľským prezidentom Dudom a litovským prezidentom Nausedom, o ktorom predtým informovali litovské médiá.

Litovské vydanie LRT už text svojej správy opravilo.

Nauseda sa s oboma prezidentmi stretol oddelene. Hoci ani s Zelenským nemal formálne bilaterálne stretnutie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Celkovo 995 ľudí sa zúčastnilo pokusu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, keď čo najviac účastníkov hádzalo svoje gumáky počas národných majstrovstiev orby v írskom Rathenisku

Autor: TASR/AP-Niall Carson

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zemiakové placky získajú novú chuť, ak zmeníte hlavnú ingredienciu. Sú s ňou stokrát lepšie

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zemiakové placky sú klasika nad klasiku. Každý viac či menej skúsený kuchár pozná ich recept naspamäť. My by sme vám však chceli ukázať ich novú verziu, ktorá sa považuje za chutnejšiu. Stačí vymeniť jednu ingredienciu a uvidíte.

Masť z bobkového listu pripravíte z 2 zložiek. Odstraňuje nedokonalosti ako laser

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho kozmetických perál nájdeme v drogériách. Zvyčajne to nie sú drahé výrobky a dokážu rýchlo zlepšiť vzhľad pleti. Jednou z nich je masť z bobkového listu. Na čo pomáha a ako si ju môžete vyrobiť sami doma?

Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Postupujte podľa týchto rád a vaše okná budú suché ako v pekle

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Bohužiaľ, problém zaparených okien je nočnou morou mnohých z nás. Ako tomu zabrániť? Odporúčame osvedčený domáci liek na mokré okná na jeseň a v zime.

Myši sa balia do domov ako šialené. Vezmite si jednu vec z kuchyne a tú vašu vynechajú

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myši sú pre mnohých ľudí vážnym problémom. Najmä na jeseň vyhľadávajú teplý kútik, a preto sa radi zakrádajú do našich domácností. Pasce nie sú príliš humánnym riešením, no rozhodneme sa ich používať pomerne často. Je to škoda, pretože nám stačí niečo, čo máme v…

Chlpy vášho miláčika zmiznú z gauča behom chvíľky. Vyčistite ho týmto a bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Majitelia domácich zvierat vždy zápasili so špinou, ktorú za sebou ich miláčikovia zanechávajú. Týka sa to nielen nečistôt prenesených zvonku, ale aj chlpov psov či mačiek. Našťastie existuje jeden trik, ktorý pomáha v boji proti otravnej srsti domácich zvierat.

Armádny Magazín

Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - "Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení

Wall Street Journal: "globálny Juh" stále nepodporuje svojich kyjevských klientov

0 icon

USA, 21.september 2023 - Denník Wall Street Journal "sa rozčuľuje", 18 mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine sa západu stále nepodarilo presvedčiť "globálny Juh", aby podporil svojich kyjevských klientov. Hlavné rozvojové krajiny vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky zostávajú neutrálne a obchodujú s Moskvou. A na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN…

Putin varoval pred vývojom silných zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Putin na stretnutí s Wang Yi povedal, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na októbrovú návštevu Číny. Vladimir Putin má v úmysle informovať čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi o situácii na Ukrajine a v Náhornom Karabachu.   "Cvičenia NATO majú čoraz provokatívnejší a agresívnejší charakter a…

Od začiatku dňa prebieha druhá vlna kombinovaných útokov na ukrajinské objekty

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Už druhá vlna kombinovaného útoku na objekty kyjevského režimu nasleduje od začiatku dňa. Zároveň sa na Ukrajine objavujú aktualizované informácie o výsledkoch útokov prvej vlny. Osobitne sa konštatovalo, že vo Ľvove a meste Drohobyč v Ľvovskej oblasti boli zasiahnuté priemyselné podniky a sklady. Podľa najnovších údajov…

Tretia karabašská vojna je už realitou: Prečo sa konflikt obnovil práve teraz

0 icon

Arménsko, 21. september 2023 - Politológ Dmitrij Rodionov o tom, ako sa vyvíja situácia v Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan začal vykonávať "protiteroristické opatrenia" a v podstate čistiť región od arménskych síl.   V utorok 19. septembra sa začalo nové vyostrovanie situácie v Náhornom Ka

TopDesať

Najobľúbenejšie luxusné značky na svete

0 icon

Luxusné značky: V neustále sa vyvíjajúcom svete luxusu je najdôležitejšie udržať si náskok v digitálnej oblasti. Vzhľadom na to, že čoraz viac bohatých spotrebiteľov sa pri svojich nákupoch obracia na internet, luxusné značky a ich prítomnosť online nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Tu je každoročný rebríček najlepších luxusných značiek na…

Brat sa podelil o spôsob, ako si uctiť pamiatku Paula Walkera

0 icon

Od straty Paula Walkera uplynulo desať rokov. Paul by v roku 2023 oslávil svoje 50. narodeniny. Na každé narodeniny, ktoré by Paul oslávil, však jeho rodina pripravuje špeciálnu slávnosť. Jeho brat sa podelil o to, ako si ho každoročne uctievajú. Dňa 30. novembra 2013 sme stratili Paula Walkera. Bola to…

Rodičovstvo môže byť ťažké. Tieto tipy vám pomôžu

0 icon

Rodičovstvo môže byť naozaj ťažké. Vďaka týmto tipom môžete zvíťaziť nad svojimi drobcami. Deti sú prirodzene zvedavé, každé z nich má odlišnú osobnosť a výchova môže byť často náročná, zatiaľ čo drobné spôsoby, ako si uľahčiť život, sú vrelo prijímané. Priamočiare stratégie a techniky navyše dokážu zmeniť náročné okolnosti na…

Ľudská história a jej emotívne okamihy zachytené na fotografiách!

0 icon

Ľudská história je plná fotografických záznamov vyobrazujúcich surové a dojímavé okamihy, ktoré hlboko rezonujú s našimi spoločnými ľudskými skúsenosťami. Od zúfalého pohľadu matky počas Veľkej hospodárskej krízy zachyteného na fotografii "Matka migrantka" až po radostného námorníka bozkávajúceho zdravotnú sestru na Times Square na konci druhej svetovej vojny. Tieto emotívne snímky ponúkajú nefiltrovaný…

Špehuje vás vaše vlastné auto? Odborník vám to vysvetlí

0 icon

Vaše auto vás určite počúva a zaznamenáva vaše pohyby - ale čo s týmito informáciami robí? Ste v bezpečí? Moderné auto potrebuje 1 000 až 3 000 čipov, ktoré sa dostali do našej pozornosti v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Vďaka týmto čipom sa vaše auto podobá skôr na počítač. Ak…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali